PDA

View Full Version : δυοδια πατρων



glanza2
03/03/2008, 19:11
περασα απο τα δυοδια πατρων και με το που σταματαω του λεω
-δεν πληρωνουμε ε????(αφορμη ενα ποστ που ειχα διαβασει εδω περι παρανομων δυοδιων)
-θα σε γραψω μου λεει και θα πληρωσεις προστιμο
-τι να πληρωσω ρε φιλε την καρμανιολα 2.50 ευρο????
-το προστιμο ειναι 40 φορες πανω(το χαβα του)
-τα στοιχεια σου του λεω
-τα γραφει το χαρατακι πανω μου λεει
ρε παιδια αν εινα να μπλεξουμε με γραφιοκρατιες τι να το κανω για 2.50 αλλα δεν ειναι κατασταση αυτη
νατους αφηνουμε να μας ληστευουν
ημουνα με τους γονεις μου αλλιως θα τα εκανα που@ν@ εκει
μην το αφηνετε ετσι και οσι εχουν περασμα απο κει να τους κυνηγησουν
πραγματικα ο δρπμος ειναι πολυ κακος
την επομενη φορα θα τους το σπασω

Lazio
03/03/2008, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από glanza2
περασα απο τα δυοδια πατρων και με το που σταματαω του λεω
-δεν πληρωνουμε ε????(αφορμη ενα ποστ που ειχα διαβασει εδω περι παρανομων δυοδιων)
-θα σε γραψω μου λεει και θα πληρωσεις προστιμο
-τι να πληρωσω ρε φιλε την καρμανιολα 2.50 ευρο????
-το προστιμο ειναι 40 φορες πανω(το χαβα του)
-τα στοιχεια σου του λεω
-τα γραφει το χαρατακι πανω μου λεει
ρε παιδια αν εινα να μπλεξουμε με γραφιοκρατιες τι να το κανω για 2.50 αλλα δεν ειναι κατασταση αυτη
νατους αφηνουμε να μας ληστευουν
ημουνα με τους γονεις μου αλλιως θα τα εκανα που@ν@ εκει
μην το αφηνετε ετσι και οσι εχουν περασμα απο κει να τους κυνηγησουν
πραγματικα ο δρπμος ειναι πολυ κακος
την επομενη φορα θα τους το σπασω




Μαζι σου ... να τους το σπασεις αλλα αντε να ξεμπλεξεις με το δημοσιο μετα ..

SF
03/03/2008, 21:22
glanza2, εσύ καλά κάνεις, αλλά το ότι θα ταλαιπωρηθείς είναι σχεδόν δεδομένο. Τα πράγματα θα λέμε ότι ίιιιιιιιισως αλλάξουν προς το καλύτερο όταν ο ένας στους τρεις οδηγούς αρχίζει και διαμαρτύρεται έντονα (και όχι μόνο στα γκισέ, αλλά και εγγράφως) ώστε το ζήτημα να γίνει πολιτικό. Ως τότε θα πληρώνουμε (είτε στα διόδια είτε στους άλλους φόρους μας) ένα κάρο δρόμους που δε φτιάχτηκαν ποτέ........ κι ένα σωρό νεκρούς και τραυματίες.

soteas
03/03/2008, 22:10
.


122686

ASTRAKITCAR
03/03/2008, 22:23
ποιος σου ειπε οτι θα σε γραψει?

ο υπαλληλος στο ταμειο?

να σε γραψει ως τι?με τι δικαιοδοσια?

επρεπε να του πεις γραμμενο σε εχω και εγω!!!

κατσε γιατι στις 16/03 θα περασω απο εκει...θα γινει χαβαλες...

στην χειροτερη θα τα ριξω στο εδαφος και θα του πω εβγα και παρτα..εγω στα εδωσα..αρκει να προλαβω την μπαρα ανοιχτη...

glanza2
03/03/2008, 22:49
η μπαρα ηταν ανοιχτη μονιμα και λεω α ετσι ειναι περναμε αλλα ..........
το ξερω οτι δεν βγαζεις ακρη ουτε αυτοι με μενα

Svradical
04/03/2008, 01:44
...τη κάνω από το κάτω δρόμο και βγαίνω πιο κάτω στη "νέα" εθνική οδό" :rotflmao: , κάπου στα Σελιανίτικα... αν όλοι κάνουμε το ίδιο, τότε θα ζοριστούν! Άσε που είναι και πιο ασφαλές να πάς από κάτω!

Tropeas
04/03/2008, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
ποιος σου ειπε οτι θα σε γραψει?

ο υπαλληλος στο ταμειο?

να σε γραψει ως τι?με τι δικαιοδοσια?

επρεπε να του πεις γραμμενο σε εχω και εγω!!!

κατσε γιατι στις 16/03 θα περασω απο εκει...θα γινει χαβαλες...

στην χειροτερη θα τα ριξω στο εδαφος και θα του πω εβγα και παρτα..εγω στα εδωσα..αρκει να προλαβω την μπαρα ανοιχτη...
δεν μας φταίνε όμως οι υπάλληλοι...
και αυτοί προσπαθούν να κάνουν την δουλειά τους, δεν χρειάζεται να διαπληκτιζόμαστε με αυτούς,
το καλύτερο είναι να το αποφεύγουμε,
για να μην πω να μαζευτούμε να τους στέλνουμε όλους απο άλλο δρόμο και όχι απο τα διόδια...:wacko:

mourgakos
04/03/2008, 07:37
εγω μπαινω απο παλια .και μετα αν θελω στη νεα.
σιγα μην πλερωσω και διοδια για την καρμανιολα.

ΟΥΣΤ λεμε!

:wave2:

sotpag
04/03/2008, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
εγω μπαινω απο παλια .και μετα αν θελω στη νεα.
σιγα μην πλερωσω και διοδια για την καρμανιολα.

ΟΥΣΤ λεμε!

:wave2:

καλα εσυ το κανεις για να μην χαλασεις ενα ευρω.....οχι για τον δρομο

zoropatra
04/03/2008, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
ποιος σου ειπε οτι θα σε γραψει?

ο υπαλληλος στο ταμειο?

να σε γραψει ως τι?με τι δικαιοδοσια?

επρεπε να του πεις γραμμενο σε εχω και εγω!!!

κατσε γιατι στις 16/03 θα περασω απο εκει...θα γινει χαβαλες...

στην χειροτερη θα τα ριξω στο εδαφος και θα του πω εβγα και παρτα..εγω στα εδωσα..αρκει να προλαβω την μπαρα ανοιχτη...


να πεις και τι ωρα θα περασεις να κανουμε κερκιδα!!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

powerphot
04/03/2008, 09:26
Ρίχτε μια ματια εδώ:

1). http://www.patranews.gr/news.asp?ID=8047

2). http://www.patranews.gr/news.asp?ID=8160

Έχει ξαναμπεί αλλά μάλλον δεν το έχετε δει.:wave2:

SF
04/03/2008, 09:37
Καλά έκανες και το έβαλες Νικ. Εχουν μπει τα προηγούμενα επεισόδια του στόρυ. Αυτό είναι μια ουσιαστική εξέλιξη (ως προς την αφύπνιση του κόσμου).

SF
04/03/2008, 09:40
Αν κάποιος γνωρίζει, καλό θα ήταν να μας έλεγε αν η "Οδηγία" είναι κατηγορία νόμου ή απλώς έγγραφο της ΕΕ. Διότι στην πρώτη περίπτωση ισχύει το ότι η ευρωπαϊκή νομοθεσία υπερισχύει της εθνικής, και άρα δεν πληρώνουμε.

Βέβαια δε θα είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που το ελληνικό κράτος παρανομεί (και μετά καταδικάζεται από την ΕΕ)...

powerphot
04/03/2008, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Καλά έκανες και το έβαλες Νικ. Εχουν μπει τα προηγούμενα επεισόδια του στόρυ. Αυτό είναι μια ουσιαστική εξέλιξη (ως προς την αφύπνιση του κόσμου).

Έβαλα και το άλλο link.
Διαβάστε τα κι αποφασίστε.
Μια που σ' αυτή την χώρα κανένας δεν είναι υπεύθυνος για ΤΙΠΟΤΑ,
ας είμαστε εμείς τουλάχιστον για τους εαυτούς μας.:wave2:

byron
04/03/2008, 09:50
Να αναφέρω κάποια στατιστικά στοιχεία των ΕΟ για να καταλάβουμε για τι ακριβώς μιλάμε. Σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία ασφαλείας του 2002, ο δείκτης ατυχηματων στην Αττική οδό είναι 0,06 ατυχ./εκατομμύριο επιβατοχιλιόμετρα, οταν ο αντίστοιχος για την Αθηνών Πατρών είναι 16 (!) και για την παλια Αθηνών Λαμίας (πριν την τοποθέτηση διαχωριστικής νησίδας) 13,5 ατυχ/εκατ. επιβατοχιλιόμετρα.

Δηλαδή η Αθηνών Πατρών είναι 267 φορές πιο επικίνδυνος δρόμος απ΄την ΑΟ και 1,18 φορές πιο επικίνδυνη απ΄την παλιά Αθηνών Λαμίας. (στοιχεία απ΄0-300 02/08).

Αν υποθέσουμε ότι το κομμάτι Αθηνών Κορίνθου έχει βελτιωθεί πάρα πολύ μετα και την κατασκευή των τμημάτων της Κακιάς Σκάλας, φανταζόμαι ότι το κομμάτι Κορίνθου Πατρών έχει δείκτη ατυχημάτων κράτους της Αφρικής. Μόνο τις πρώτες 2 εβδομάδες του 2008 είχαμε 12 νεκρούς.....

glanza2
04/03/2008, 09:53
ναι το ξερω οτι εχουν ξαναμπει ολα αυτα για αυτο την κανω την αναφορα
ο εισπρακτορας μου εκανε τσαμπουκαδες αντι να μου πει φιλε μου και γω την δουλεια μου κανω ειμαι υποχρεωμενος να σε γραψω κανε οτι θες...........
σαν να ξερει οτι ετσι και βγουν αχρηστα τα δυοδια θα χασει την δουλεια του η δεν ξερω γω τι

glanza2
04/03/2008, 10:16
λοιπον πηρα τηλ στο 2610 991442 παρτε και σεις να διαμαρτηρηθειτε........
και λεω στον τυπα θελω τα 2.50 ευρα πισω
ο τυπας με ρωταγε γιατι και εκανε οτι δεν ηξερε
μετα απο φωνες δικιες του μου ειπε οτι δεν του ηρθε κανενας νομος
αν δειτε στο google τι γινετε απο καταγγελειες θα φριξετε
δεν ξερω κατι μου βρομαει εχει βγει ο δημαρχος και εχει πει αντσισυνταγματικα τα δυοδια και δεν το ξερουν αυτοι????????
αν γινει καμια διαμαρτυρια ειμαι μεσα παιδια τα χω παρει χοντρα
ως ποτε θα μας πηδανε οι αχρηστοι ρε?????????

sotpag
04/03/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από glanza2
λοιπον πηρα τηλ στο 2610 991442 παρτε και σεις να διαμαρτηρηθειτε........
και λεω στον τυπα θελω τα 2.50 ευρα πισω
ο τυπας με ρωταγε γιατι και εκανε οτι δεν ηξερε
μετα απο φωνες δικιες του μου ειπε οτι δεν του ηρθε κανενας νομος
αν δειτε στο google τι γινετε απο καταγγελειες θα φριξετε
δεν ξερω κατι μου βρομαει εχει βγει ο δημαρχος και εχει πει αντσισυνταγματικα τα δυοδια και δεν το ξερουν αυτοι????????
αν γινει καμια διαμαρτυρια ειμαι μεσα παιδια τα χω παρει χοντρα
ως ποτε θα μας πηδανε οι αχρηστοι ρε?????????


καλα τα λες και δικιο εχεις και εχουν και αυτοι που φωναζουν

γιατι με βαση των ευρωπαικο κανονισμο για να εχει διοδια ενας δρομος πρεπει να εχει καποιες
προυποθεσεις ....



αλλα παιζουν και πολιτικα παιχνιδια πισω απο την πλατη μας


και αυτο ειναι ακομα ποιο ασχημο

gdevelek
04/03/2008, 11:07
το γελοίο είναι ότι δεν θέλουν, λένε, να βάλουν νησίδα γιατί ο δρόμος είναι στενός

ας το πούν αυτο στους συγγενείς των νεκρών...

δηλαδή προτιμούν ασύδοτα προσπεράσματα και νεκρούς, από μια νησίδα που βέβαια θα κόψει ταχύτητες αλλά και θα μειώσει τα ατυχήματα στο ελάχιστο

μπανανία...

sotpag
04/03/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
το γελοίο είναι ότι δεν θέλουν, λένε, να βάλουν νησίδα γιατί ο δρόμος είναι στενός

ας το πούν αυτο στους συγγενείς των νεκρών...

δηλαδή προτιμούν ασύδοτα προσπεράσματα και νεκρούς, από μια νησίδα που βέβαια θα κόψει ταχύτητες αλλά και θα μειώσει τα ατυχήματα στο ελάχιστο

μπανανία...


λογικο ειναι


ο δρομος σε καποια σημεια ειναι τοσο στενος που αν μπει νισιδα θα γινουν περισοτερα ατυχηματα

makis206
04/03/2008, 11:11
Απ'το λινκ του Powerphot:

"Αυτή την αποκάλυψη έκανε χτες ο Νομάρχης Αχαΐας Δημήτρης Κατσικόπουλος, ο οποίος, δήλωσε στους δημοσιογράφους ότι οι τουρίστες που έρχονται από την Πάτρα με κατεύθυνση την Αθήνα, δεν πληρώνουν διόδια, καθώς υπάρχει Ευρωπαϊκή Νομοθεσία, σύμφωνα με την οποία, δεν επιβάλλεται κόστος διέλευσης, όταν δεν πληρούνται οι όροι ασφαλείας που έχουν θεσπιστεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση!

«Καλούμε τον κόσμο να μην πληρώνει τα διόδια για να χρησιμοποιεί αυτό τον δρόμο. Οι ξένοι, δεν πληρώνουν βάσει νομοθεσίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς ο δρόμος αυτός δεν πληροί καμία προδιαγραφή για Εθνικό οδικό δίκτυο. Μόνο όσοι τρώνε κουτόχορτο, πληρώνουν για να σκοτωθούν», δήλωσε φανερά φορτισμένος ο κ. Κατσικόπουλος, ο οποίος συμπλήρωσε ότι και όσοι περνούν χωρίς να πληρώσουν, δεν αντιμετωπίζουν καμία κύρωση: «Ακόμα και αν ο οποιοσδήποτε οδηγός περάσει χωρίς να πληρώσει, τον αφήνουν χωρίς να του κάνουν τίποτα. Και αυτό για να μην ανοίξει το θέμα, επειδή το γνωρίζουνε», είπε ο κ. Κατσικόπουλος."



Αυτό ισχύει ρε παιδιά ; Οι τουρίστες περνάνε ελεύθερα ενώ οι Έλληνες έρχονται αντιμέτωποι με συμπεριφορές όπως αυτή που αντιμετώπισε ο φίλος glanza2 απ'τους υπαλλήλους των διοδίων ;

:confused:

patra_cbf
04/03/2008, 12:14
ο δρομος ειναι πραγματικη λαιμητομος και ειναι ντροπη να πληρωνουμε εστω και 10 λεπτα για αυτο το χαλι.
οτι και να κρυβεται απο πισω δε μπορει ο νομαρχης να λεει μαλακιες αρα καποια δοση αληθειας υπαρχει.
το θεμα ειναι οτι πως θα γίνει να περναμε απο τα διοδια χωρις να πληρωνουμε αφου η μπαρα ειναι κατεβασμενη??? πως μπορουμε να υποχρεωσουμε τον υπαλληλο να την ανοιγει, ε??
ειναι τοσο απλο, να του λεμε δηλαδη οτι δεν πληρωνουμε και να φευγουμε και αυτος απλα να βεβαιώνει την παραβαση?

ASTRAKITCAR
04/03/2008, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από patra_cbf
ο δρομος ειναι πραγματικη λαιμητομος και ειναι ντροπη να πληρωνουμε εστω και 10 λεπτα για αυτο το χαλι.
οτι και να κρυβεται απο πισω δε μπορει ο νομαρχης να λεει μαλακιες αρα καποια δοση αληθειας υπαρχει.
το θεμα ειναι οτι πως θα γίνει να περναμε απο τα διοδια χωρις να πληρωνουμε αφου η μπαρα ειναι κατεβασμενη??? πως μπορουμε να υποχρεωσουμε τον υπαλληλο να την ανοιγει, ε??
ειναι τοσο απλο, να του λεμε δηλαδη οτι δεν πληρωνουμε και να φευγουμε και αυτος απλα να βεβαιώνει την παραβαση?

αντε παλι!!!!

ρε ποια παραβαση να βεβαιωσει?δεν εχει μπλοκ να σε γραψει....

ενας ταμιας ειναι.....

το πολυ πολυ αν ..προλαβει την πινακιδα να σε δωσει στην τροχαια?αν σε γραψει η τροχαια..

πας δικαστηριο..εκει βλεπουμε τι γινεται..εκει θελουμε ενα νομικο να μας απαντησει...

γιατι αν βγει μια αποφαση υπερ μας...μετα θα ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΝ να φτιαξουν τον καροδρομο αφου κανεις δεν θα τα ακουμπαει..

προανως τα γιδια δεν κατακαβαινουν με τοσους νεκρους οτι πρεπει να φτιαξουν δρομο!!αν χασουν λεφτα ομως μπορει να το κανουν..

ASTRAKITCAR
04/03/2008, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Ρίχτε μια ματια εδώ:

1). http://www.patranews.gr/news.asp?ID=8047

2). http://www.patranews.gr/news.asp?ID=8160

Έχει ξαναμπεί αλλά μάλλον δεν το έχετε δει.:wave2:


στο δευτερο σκελος πρεπει να ερωτηθει συνταγματολογος για το αν εχει ενσωματωθει η οδηγια στο συνταγμα του κρατους!!!!


αυριο στον αυτια -Μητροπουλο μια ερωτηση καποιος που δεν δουλευει μπορει να κανει?

powerphot
05/03/2008, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Απ'το λινκ του Powerphot:

"Αυτή την αποκάλυψη έκανε χτες ο Νομάρχης Αχαΐας Δημήτρης Κατσικόπουλος, ο οποίος, δήλωσε στους δημοσιογράφους ότι οι τουρίστες που έρχονται από την Πάτρα με κατεύθυνση την Αθήνα, δεν πληρώνουν διόδια, καθώς υπάρχει Ευρωπαϊκή Νομοθεσία, σύμφωνα με την οποία, δεν επιβάλλεται κόστος διέλευσης, όταν δεν πληρούνται οι όροι ασφαλείας που έχουν θεσπιστεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση!

«Καλούμε τον κόσμο να μην πληρώνει τα διόδια για να χρησιμοποιεί αυτό τον δρόμο. Οι ξένοι, δεν πληρώνουν βάσει νομοθεσίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς ο δρόμος αυτός δεν πληροί καμία προδιαγραφή για Εθνικό οδικό δίκτυο. Μόνο όσοι τρώνε κουτόχορτο, πληρώνουν για να σκοτωθούν», δήλωσε φανερά φορτισμένος ο κ. Κατσικόπουλος, ο οποίος συμπλήρωσε ότι και όσοι περνούν χωρίς να πληρώσουν, δεν αντιμετωπίζουν καμία κύρωση: «Ακόμα και αν ο οποιοσδήποτε οδηγός περάσει χωρίς να πληρώσει, τον αφήνουν χωρίς να του κάνουν τίποτα. Και αυτό για να μην ανοίξει το θέμα, επειδή το γνωρίζουνε», είπε ο κ. Κατσικόπουλος."



Αυτό ισχύει ρε παιδιά ; Οι τουρίστες περνάνε ελεύθερα ενώ οι Έλληνες έρχονται αντιμέτωποι με συμπεριφορές όπως αυτή που αντιμετώπισε ο φίλος glanza2 απ'τους υπαλλήλους των διοδίων ;

:confused:
Ναι, είναι το ανάποδο που γινόταν επί υπουργίας "Μελίνας" όταν πηγαίναμε σε αρχαία μνημεία, σε ρώταγαν ...."Έλληνας είσαι? πέρνα ελεύθερα, μόνο οι τουρίστες πληρώνουν είσοδο".......
Η μοναδική φορά στην σύγχρονη ιστορία που ένιωθες υπερήφανος που είσαι Έλληνας.
Ίσως να ήταν κι η μοναδική φορά.:mad:

gixxerpap
05/03/2008, 10:12
να 'στε καλά να πληρώνετε παιδιά.....:lol:

ρε είστε σοβαροί?

costas81
05/03/2008, 10:41
Τις τελευταίες 10 μέρες όσες φορές έχω περάσει οι μπαριέρες είναι συνέχεια ανοιχτές.

:confused: :confused: :confused:


Ο κόσμος πληρώνει και φεύγει χωρίς να ανεβοκατεβαίνουν οι μπαριέρες.

odt
05/03/2008, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81


Ο κόσμος πληρώνει και φεύγει χωρίς να ανεβοκατεβαίνουν οι μπαριέρες.


Η και δεν πλΕρώνει καμιά φορά...:rolleyes: :winka:

costas81
05/03/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Η και δεν πλΕρώνει καμιά φορά...:rolleyes: :winka:


+1

sofix
05/03/2008, 19:05
οριστε και η ντιρεκτιβα της ευρωπαικης ενωσης 17/6/1999

odigia (http://eur-lex.europa.eu/smartapi/cgi/sga_doc?smartapi!celexplus!prod!DocNumber&lg=en&type_doc=Directive&an_doc=1999&nu_doc=62)

πατηστε εκει που λεει "pdf" ...


προτεινω να μαζευτουμε εμεις οι κατοικουντες στην πατρα,να φωτοτυπησουμε το νομο κ να παμε στα διοδια να τον μοιρασουμε στους διερχομενους οδηγους ,μαζι με ενα μονοσελιδο με τα κυρια σημεια ,ωστε να αποκτησει λιγο παραπανω δημοσιοτητα..ενας ευαγγελατος θα ερχοταν ανετα με μια καμερα να καλυψει το γεγονος,απλα με ενα τηλεφωνημα..

αν καποιος εχει νομικες γνωσεις,καλο θα ηταν να "φιλτραρει" την ντιρεκτιβα,να μας πει αν νομικα εισαι καλυμενος,περνωντας χωρις να πληρωσεις...φανταζομαι δεν ειναι τοσο δυσκολο...

Bavarian
05/03/2008, 19:12
Η ντιρεκτίβα είναι σε όλες τις γλώσσες της Ε.Ε εκτός από τα Ελληνικά.Γιατί άραγε ?

sofix
05/03/2008, 19:17
λαθος δικο μου,ειναι και στα ελληνικα(εκει που γραφει ΕL)

οδηγια (http://eur-lex.europa.eu/smartapi/cgi/sga_doc?smartapi!celexplus!prod!DocNumber&type_doc=Directive&an_doc=1999&nu_doc=62&lg=el)

LePa
05/03/2008, 19:21
EGO EIMAI APO TH KRHTH

Bavarian
05/03/2008, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sofix
λαθος δικο μου,ειναι και στα ελληνικα(εκει που γραφει ΕL)

οδηγια (http://eur-lex.europa.eu/smartapi/cgi/sga_doc?smartapi!celexplus!prod!DocNumber&type_doc=Directive&an_doc=1999&nu_doc=62&lg=el)








:beer: :beer: :beer:

glanza2
06/03/2008, 13:07
πηρα ευαγγελατο τηλ και μου ειπε να στειλω το νομο στο μαιλ τους
ανα δουμε


το μαιλ τους kiapap@yahoo.gr
στειλτε και σεις παραπονα να γινει μπουγιο

Tpap
06/03/2008, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από glanza2
πηρα ευαγγελατο τηλ και μου ειπε να στειλω το νομο στο μαιλ τους
ανα δουμε


το μαιλ τους kiapap@yahoo.gr
στειλτε και σεις παραπονα να γινει μπουγιο

ΣΩΣΤΟΣ:cool:

ASTRAKITCAR
06/03/2008, 21:21
εστειλα mail με αυτο..

Καλησπερα,

μιας και κανετε εκπομπη για τα αυτοκινητα....

πειτε κατι για τα διοδια...

τα δυστηχηματα στην Ελλαδα οφειλονται στους επικινδυνους δρομους,στα κακοσυντηρημενα αυτοκινητα και στην ελειψη οδηγικης παιδειας ...

καντε κατι μηπως και φτιαξουν κανα δρομο...

ειναι ντροπη αυτο που συμβαινει στην Ελλαδα...

η Ευρωπη σε αυτα τα πραγμτα ειναι 50 χρονια μπροστα

ΕΛΕΟΣ...

glanza2
07/03/2008, 17:29
ωραιος με πηραν τηλ και με ρωταγανε διευθυνσεις και πως εγινε το περιστατικο
σε καλο δρομο
:beer:

ASTRAKITCAR
07/03/2008, 20:05
αιντε γραψτε ρε!!!!!


την αλλη βδομαδα παω Ναυπλιο...περναω απο εκει?

αν περναω ,αν δειτε ενα τζιπακι σκουρο να το κυνηγανε περιπολικα ..εγω θα ειμαι!!!

zuper_S
08/03/2008, 01:02
Εγω περασα σημερα απο τα διοδια με το τουτου,καπνιζα τσιγαρακι:smokin: ,ουτε που ανοιξα το παραθυρο,κανω νοημα στο ''επιπλο'' οτι δεν πληρωνω,μου ριχνει ενα χαμογελο ανασηκωνοντας του ωμους της:) ,και παταω γκαζι..:rotflmao:











Τις προηγουμενες φορες επρεπε να κατεβασω παραθυρο,να σηκωσω μανικια,να αγριεψω:mad: ,να πω δυο κουβεντες με οποιον ειναι βαρδυα και μετα αντε γεια...:wave2:





:beer: :beer: :beer:

zikpol
10/03/2008, 10:33
Για όσους κινούνται απο Πάτρα προς Αθήνα με μηχανή υπάρχει και μια ακόμα εναλλακτική αποφυγής των απαράδεκτων διοδίων του Ρίου.

Παίρνετε την Παλιά Εθνική οδό Πατρών-Αθηνών και μετά από περίπου 4Km βρίσκεστε στο σημείο “1” του σκίτσου που έχω επισυνάψει. Σε αυτό το σημείο ο δρόμος συναντάει (για πρώτη φορά) και περνάει πάνω από τις σιδηροδρομικές γραμμές. Εσείς όμως θα πρέπει να στρίψετε λίγο πιο πριν στο σημείο “2” του σκίτσου, δεξιά σε ένα χωματόδρομο, ο οποίος περνάει κάτω από μία γέφυρα (σημείο ”3”) και μετά να στρίψετε αμέσως αριστερά για να βγείτε στο σημείο “4”. Εκεί βρίσκετε μια μπάρα που φράζει το δρόμο για τα αυτοκίνητα. Στα δεξιά της όμως αφήνει λίγο χώρο από όπου χωράει να περάσει μηχανή. Περνώντας λοιπόν από κει βρίσκεστε στο χώρο στάθμευσης των Goodies. So simple…!!! :-)

***Υπόψιν βέβαια οτι αν έχετε φορτώσει το μηχανάκι σας με πλαινές βαλίτσες μαζι με όλα τα παρελκόμενα τότε μάλλον δεν θα χωρέσετε...οπότε είτε θα τις αφαιρέσετε είτε θα επιστρέψετε στην παλιά εθνική προκειμένου να φτάσετε στα Σελιανίτικα όπου και θα μπορέσετε να μπείτε στη νέα εθνική.

Ελπίζω αυτή η εναλλακτική να σας φανεί χρήσιμη...!!!

Να είστε καλά...!!!


123417

patra_cbf
11/03/2008, 15:32
σωστος!!!!;)

Svradical
11/03/2008, 16:23
Θα το εφαρμώσω κι εγώ .... αν δε το ξεχνάω!!!!!

lampros_fazer
13/03/2008, 02:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από zikpol
Για όσους κινούνται απο Πάτρα προς Αθήνα με μηχανή υπάρχει και μια ακόμα εναλλακτική αποφυγής των απαράδεκτων διοδίων του Ρίου.
Έχω την εντύπωση οτι στα διόδια στην τέρμα δεξιά λωρίδα κ κατεβασμένη να'ναι η μπάρα χωράει να περάσει μηχανάκι..
Κ να μη χωράει,πίσω από ένα αυτοκίνητο/φορτηγό κ ..άντε γεια.. :wave2:

trigger
09/04/2008, 10:39
Ξεθάβω λίγο το θέμα αφενός γιατί ξεχάστηκε όπως γίνεται συνήθως αφετέρου γιατί πέρασα και εγώ... :D

Δευτέρα πρωί φτάνω στα Διόδια του Κιάτου, πληρώνει ο μπροστά, φεύγει και πέφτει η μπάρα. Η υπάλληλος βιαστική πρινα κόμα φτάσω στο ταμείο πατάει, βγάζει την απόδειξη και ανοίγει τη μπάρα. Τσουλάω αργά ενώ αυτή έχει προτείνει το χέρι για να της δώσω τα χρήματα και...

- Καλημέρα
- Καλημέρα σας
- Τι θέλετε; (χαμογελαστός)
- Να πληρώσετε κύριε
- Πρέπει;
- Εσείς τι λέτε;
- Με το χάλι που πλασάρετε για δρόμο δε νομίζω να πληρώσω! (χαμογελαστός)
- Έχει πρόστιμο!
- Ναι, ε; Τη ντιρεκτίβα την έχετε διαβάσει; Είσαστε ενήμεροι; Τεντώνω το χέρι και της τη δίνω.
- Ναι αλλά το δικό μας χαρτί είναι πιό ισχυρό! :hypnotize
- Πιό ισχυρό από της Ε.Ε. ;
- Βεβαίως!
- Μπορείτε να μου το δείξετε σας παρακαλώ όπως άλλωστε έκανα και εγώ
- Α, δεν το έχω αλλά υπάρχει! :hypnotize
- Καλά... και πόσο είναι η παράβαση;
- 40 φορές η αξία των διοδίων :o
- Οκ. Στυλό έχεις;
- Ναι
- Γράψε με γιατί φεύγω. Καλή σας μέρα :evil:
- :eyepop:




Είχα να περάσω δύο χρόνια από αυτό το δρόμο και ως εκ θαύματος τίποτα δεν είχε αλλάξει....
Το χειρότερο που είδα είναι οι πινακίδες που τοποθετήσει οι ιδιώτες που εν μέρει έχουν δίκιο αλλά προσωπικά μου γ@μησαν την ψυχολογία! Δεν το βρίσκω λογικό ενώ ταξιδεύω να διαβάζω 8 πινακίδες του στυλ "Προσοχή μεγάλη επικινδυνότητα" "Προσοχή στα επόμενα 2km συμβαίνουν ατυχήματα" "Προσοχή στα επόμενα 3km συμβαίνουν θανατηφόρα ατυχήματα".
Όσο περνούσαν τα χιλιόμετρα περίμενα οτι θα είχαν βάλει και καμια φωτογραφία του χάρου να λέει "welcome to hell" :sick:

SF
09/04/2008, 10:46
:a18:


Btw, η ευρωπαϊκή νομοθεσία όντως υπερισχύει της ελληνικής. Αλλά οι "ντιρεκτίβες" νομίζω πως δεν είναι νομοθεσία --απλώς κείμενα. Βέβαια το τι ακριβώς ισχύει και υπάρχει σε νόμους και χαρτιά είναι σίγουρα πολύ δύσκολο να πει κανείς με βεβαιότητα.

byron
09/04/2008, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
- Γράψε με γιατί φεύγω. Καλή σας μέρα :evil:
- :eyepop:


:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Miα χαρά την έκανες....:beer:

jfx
09/04/2008, 10:52
Τις πινακίδες τις εβαλε το ΙΟΑΣ, μετα απο μελέτη και καλά ολου του δρόμου και ευρεση των ποιο επικινδυνων σημειων. Δες εδώ (http://www.ioas.gr/activities.asp) (λιγο πιο κατω στη σελίδα)
Πεταμένα λεφτα για μενα...

trigger
09/04/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Miα χαρά την έκανες....:beer:

Το καλύτερο είναι πως το αυτοκίνητο είναι της αδερφής μου :lol:

Πέρα από την πλάκα αναλαμβάνω την ευθύνη αυτού που έκανα αλλά απορώ πόσοι θα εμφανιστούν για εναντίωση αν και όταν φθάσει η παράβαση στα χέρια μας :sick:

trigger
09/04/2008, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Τις πινακίδες τις εβαλε το ΙΟΑΣ, μετα απο μελέτη και καλά ολου του δρόμου και ευρεση των ποιο επικινδυνων σημειων. Δες εδώ (http://www.ioas.gr/activities.asp) (λιγο πιο κατω στη σελίδα)
Πεταμένα λεφτα για μενα...
Ψυχοφθόρο κατ'εμέ

Cpt. Haddock
09/04/2008, 11:48
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

http://www.skai.gr/master_story.php?id=78209

Εξαιρούνται από την πληρωμή διοδίων
09/04/2008

Την εξαίρεση των κατοίκων των Τεμπών από την πληρωμή διοδίων, εντός του Νομού Θεσσαλίας, έπειτα από παρέμβαση του Γιώργου Σουφλιά, κατήγγειλε στο ΣΚΑΪ η βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, Τόνια Αντωνίου.

Την καταγγελία επιβεβαιώνει ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας, Φώτης Γκούπας.

Όπως αναφέρει σε δελτίο Τύπου, σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε πριν από έναν χρόνο στην Περιφέρεια, ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ "ασχολήθηκε προσωπικά" με τη σύμβαση "ώστε οι κάτοικοι των οικισμών της ευρύτερης περιοχής των Τεμπών να μην πληρώνουν διόδια στις μετακινήσεις τους εντός του Νομού".

Σύμφωνα με τον περιφερειάρχη, οι μετακινήσεις των κατοίκων γίνονται μέσω της Παλαιάς Εθνικής Οδού, η οποία, όπως προβλέπεται από τη σύμβαση, θα αναβαθμιστεί από την εταιρεία που ανέλαβε τη διαχείριση του δρόμου.

Η κ. Αντωνίου δήλωσε ότι θα φέρει το θέμα στη Βουλή.

_______________________________________________________________

:a31::a31::a31::a31::a31::a31:

(εφόσον αληθεύει η είδηση...)

p@nos
09/04/2008, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Ψυχοφθόρο κατ'εμέ



+1

:uplate: :uplate: :uplate:



Οταν βλεπεις μια πινακιδα που λεει οτι ''στα επομενα δυο χλμ συμβαινουν θανατηφορα ατυχηματα'' σε πιανει ενα σφηξιμο γενικα.

Σα να σου λενε οτι θα περασεις απ'τη σκυλα και τη χαρυβδη...

:sick: :sick: :sick:

SF
09/04/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
+1

:uplate: :uplate: :uplate:



Οταν βλεπεις μια πινακιδα που λεει οτι ''στα επομενα δυο χλμ συμβαινουν θανατηφορα ατυχηματα'' σε πιανει ενα σφηξιμο γενικα.

Σα να σου λενε οτι θα περασεις απ'τη σκυλα και τη χαρυβδη...

:sick: :sick: :sick:


Δεκτό, αλλά είναι είναι έστω και ΕΝΑΣ στους εκατό να σηκώσουν λίγο το πόδι από το γκάζι, και να έχουμε ΕΝΑΝ θάνατο λιγότερο (ανα χρόνιά ή ανά ό,τι θέλετε), δεν είναι κέρδος;

Για τους υπόλοιπους που φοβόμαστε με το που περάσουμε την Κόρινθο ούτως ή άλλως, ε, το αντέχουμε νομίζω. Άλλωστε τα αμέτρητα μπουκετάκια λουλουδιών σε κολώνες και μπαριέρες μέσα κι έξω από την πόλη, τα ΑΠΕΙΡΑ 'εκκλησάκια' σε όλα τα μήκη και πλάτη του οδικού δικτύου... είναι λιγότερο ψυχοφθόρα;

p@nos
09/04/2008, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Δεκτό, αλλά είναι είναι έστω και ΕΝΑΣ στους εκατό να σηκώσουν λίγο το πόδι από το γκάζι, και να έχουμε ΕΝΑΝ θάνατο λιγότερο (ανα χρόνιά ή ανά ό,τι θέλετε), δεν είναι κέρδος;

Για τους υπόλοιπους που φοβόμαστε με το που περάσουμε την Κόρινθο ούτως ή άλλως, ε, το αντέχουμε νομίζω. Άλλωστε τα αμέτρητα μπουκετάκια λουλουδιών σε κολώνες και μπαριέρες μέσα κι έξω από την πόλη, τα ΑΠΕΙΡΑ 'εκκλησάκια' σε όλα τα μήκη και πλάτη του οδικού δικτύου... είναι λιγότερο ψυχοφθόρα;


μωρε και ενας στους 1000ους να γλιτωσει καλα ειναι...


αλλα αν δε φτιαχτει ο καροδρομος τα ατυχηματα δεν προκειτε να μειωθουν με την ταμπελα...

Cpt. Haddock
09/04/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
αλλα αν δε φτιαχτει ο καροδρομος τα ατυχηματα δεν προκειτε να μειωθουν με την ταμπελα...

αν δεν παμε συμφωνα με τα όρια του δρομου τα ατυχήματα δεν προκειται να μειωθουν

p@nos
09/04/2008, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αν δεν παμε συμφωνα με τα όρια του δρομου τα ατυχήματα δεν προκειται να μειωθουν



καπταιν οδηγεις παντα μεσα στο οριο???



και ειδικα ο συγκεκριμενος δρομος χαρακτηριζεται επιεικως καροδρομος...


και ακρως επικινδηνος για τα οχηματα που περνανε απο κει...

την τελευταια φορα που περασα απο κει στο ρευμα προς Αθηνα ηταν κατι δεντρα στο δρομο:eek: :eek: :eek:



και αν ακολουθουσαν ολοι κατα γραμμα τον κοκ, δεν θα συνεβαινε κανενα απολυτως ατυχημα...

:sad:

TROOPER
09/04/2008, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger

- Οκ. Στυλό έχεις;
- Ναι
- Γράψε με γιατί φεύγω. Καλή σας μέρα :evil:
- :eyepop:


ελιωσα ρε χαμενε !!!!!!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a23: :a23: :a23: :a23:

Cpt. Haddock
09/04/2008, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
καπταιν οδηγεις παντα μεσα στο οριο???

:rolleyes: :rolleyes:

γιατι ρε σεις, δεν μπορείτε να κανετε μια συζήτηση; Τι σημασία έχει τι κανω εγω;

ΟΧΙ, ποτε δεν παω με το όριο, αλλα αν πηγαινα (εγω και οι υπολοιποι) ο δρομος δε θα ήταν καθόλου επικίνδυνος...

Ειναι τόσο απλό...

Και μην ακούσω οτι ειναι χαμηλο το όριο των 90 χλμ. Για τέτοιον δρόμο ΜΙΑ ΧΑΡΑ ειναι, εμείς το σκίζουμε και όταν κατσει η στραβή δεν έχουμε χρόνο ουτε να κλ@σουμε

:sad:

p@nos
09/04/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes: :rolleyes:

γιατι ρε σεις, δεν μπορείτε να κανετε μια συζήτηση; Τι σημασία έχει τι κανω εγω;

ΟΧΙ, ποτε δεν παω με το όριο, αλλα αν πηγαινα (εγω και οι υπολοιποι) ο δρομος δε θα ήταν καθόλου επικίνδυνος...

Ειναι τόσο απλό...

Και μην ακούσω οτι ειναι χαμηλο το όριο των 90 χλμ. Για τέτοιον δρόμο ΜΙΑ ΧΑΡΑ ειναι, εμείς το σκίζουμε και όταν κατσει η στραβή δεν έχουμε χρόνο ουτε να κλ@σουμε

:sad:




πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ

ρε καπταιν...
:rolleyes:



δε θελω να πω τιποτα για σενα ουτε να σε θιξω αλλα θελω να πω γενικα κανεις δεν κραταει το οριο....

αμα πας με 150 σε αυτο το κομματι(που ειναι γηινη ταχυτητα-οχι κατι 200αρες+ που βαρανε μερικοι) κινδυνευεις...

εγω προσωπικα κραταω σε αυτο το κομματι μια ταχητυτα 100-110 που ειναι καλη για να κινησαι με ασφαλεια...


αλλα το ενδεχομενο να οδηγεις πιο γρηγορα σε σχεση με το οριο κανει το δρομο καρμανιολα(βλεπε τα δεντρα που σου ειπα πριν στο δρομο)...

matmat
09/04/2008, 13:53
Ρε παιδιά εμένα με αρέσει αυτός ο δρόμος :blush: :blush:

apav
09/04/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Ρε παιδιά εμένα με αρέσει αυτός ο δρόμος :blush: :blush:

+1.000! :smokin:

gixxerpap
09/04/2008, 18:24
και ας πουμε ρε πακταιν, ότι σε χτυπαει αυτή η ίωση που πας με 90 χλμ/ωρα.....
τον απεναντι που θα ερχεται με τα διπλασια χιλιομετρα και θα χασει τον ελεγχο, ή τον νταλικερη που εχει κοιμηθει πανω στο τιμονι μετα απο 15 ωρες οδηγηση, ποιο διάζωμα-νησιδα θα τον σταματησει απο το να πεσει πανω μου?

για να μη σχολιασουμε τις σχεδον δυο λωριδες κυκλοφοριας αν ρευμα σε μερικα σημεια ...

gixxerpap
09/04/2008, 18:29
κατσε, γιατι μου 'ρθε καλυτερη απαντηση ....


Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
καπταιν οδηγεις παντα μεσα στο οριο???


:sad:

τι ρωτας και συ ρε? tiger εχει ο ανθρωπος ... αμα πετυχει γκρεμοκατήφορο, μπορει και να το παραβιασει καμια φορα ....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

p@nos
09/04/2008, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap

τι ρωτας και συ ρε? tiger εχει ο ανθρωπος ... αμα πετυχει γκρεμοκατήφορο, μπορει και να το παραβιασει καμια φορα ....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





εχει και κατηφορικα κομματια, θα μπορεσει να πιασει και τα 120 μη σου πω...

:look:






:lol: :lol: :lol: