PDA

View Full Version : ΠΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!!!!!!!



sprint
04/03/2008, 01:24
Ξεκινούν τα έργα
Σε ένα μήνα και κάτι αναμένεται να μπουν οι μπουλντόζες στη Χαλανδρίτσα για την κατασκευή πίστας

Δημοσιεύτηκε στις 03/03/2008 στις 16:28

Πολύ σύντομα αναμένεται να ξεκινήσουν τα έργα για κατασκευή πίστας προδιαγραφών Formula 1 στην Ελλάδα. Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας ‘Εθνος της Κυριακής’, σχεδόν όλα είναι έτοιμα για μπουν οι μπουλντόζες στην περιοχή της Χαλανδρίτσας. Η Χαλανδρίτσα είναι μια περιοχή λίγα χιλιόμετρα έξω από την Πάτρα και εκεί, σε έκταση 1.200 στρεμμάτων, θα γίνει η κατασκευή. Για το σκοπό αυτόν έχει συσταθεί εδώ και πολύ καιρό η εταιρεία Αυτοκινητοδρόμιο Πατρών ΑΕ και το έργο έχει δοθεί στην Ιόνιο ΑΤΕ. Ο φάκελος του έργου έχει υπογραφεί και αυτό που απομένει είναι η υπογραφή της τελικής άδειας και η ένταξή του στο νέο αναπτυξιακό νόμο. Οι διαδικασίες αυτές εκτιμάται ότι θα ολοκληρωθούν μέχρι το τέλος Μαρτίου και τότε θα μπορέσουν να ξεκινήσουν τα έργα, για μια κατασκευή η οποία ενδέχεται να κοστίσει έως και 50 εκατ. Ευρώ.

Προδιαγραφές

Η πίστα που θα κατασκευαστεί θα έχει μήκος 4.863 μέτρα και θα καλύπτει τις προδιαγραφές για όλους τους διεθνείς αγώνες αυτοκινήτου και μοτοσικλέτας, συμπεριλαμβανομένων των Formula 1 και MotoGP. Θα δημιουργηθεί πίστα αγώνων καρτ με προδιαγραφές παγκοσμίου πρωταθλήματος, ανοιχτό θέατρο 7.000 θέσεων, κτίρια στήριξης 17.000 τ.μ., εκθεσιακοί χώροι, εμπορικό κέντρο, πάρκο αναψυχής, μουσείο αυτοκινήτων, σχολή ασφαλούς οδήγησης και κέντρο εκπαίδευσης νέων οδηγών. Θα υπάρχει η δυνατότητα φιλοξενίας πολιτιστικών και αθλητικών εκδηλώσεων, συναυλιών, καθώς και εκδηλώσεων μοντελισμού και αεραθλητισμού.

Ο τεχνικός διευθυντής της Monza, Giorgio Bartoli, έχει δεχτεί να αναλάβει τεχνικός διευθυντής της νέας πίστας και έχει υποσχεθεί ότι θα φέρει έναν αγώνα MotoGP. Επίσης, είναι σε διαπραγμάτευση η διοργάνωση αγώνων για το DTM και το WTCC ενώ ενδιαφέρον έχουν εκδηλώσει και οι Αμερικανοί. Την οργάνωση των αγώνων θα αναλάβει η Ελληνικό Αυτοκινητοδρόμιο ΑΕ, η οποία έχει υποσχεθεί εγγυημένα κέρδη για τα 5 πρώτα χρόνια λειτουργίας, υποστηρίζοντας ότι μπορεί να φιλοξενήσει τουλάχιστον 4 διεθνείς αγώνες κάθε χρόνο.

Σε αυτό το σημείο πρέπει να επισημάνουμε ότι δεν υπάρχει καμία δέσμευση από την πλευρά της FOM και του Bernie Ecclestone ότι θα φιλοξενηθεί Grand Prix στην Ελλάδα. Είναι γνωστό ότι ο Ecclestone θα προτιμούσε μια τοποθεσία πιο κοντά στην Αθήνα, ει δυνατόν μέσα στο Λεκανοπέδιο ή τουλάχιστον σε ακτίνα 80 χιλιομέτρων. Ωστόσο, οι άνθρωπο της Πάτρας υποστηρίζουν ότι η πόλη τους καλύπτει όλες τις ανάγκες, καθώς διαθέτει αεροδρόμιο, λιμάνι και υπαρκτή ξενοδοχειακή υποδομή.

Από το www.msfree.gr

:a8:

blackbusa
04/03/2008, 01:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sprint
Ωστόσο, οι άνθρωπο της Πάτρας υποστηρίζουν ότι η πόλη τους καλύπτει όλες τις ανάγκες, καθώς διαθέτει αεροδρόμιο, λιμάνι και υπαρκτή ξενοδοχειακή υποδομή.

Από το www.msfree.gr

:a8:

....και βεβαια το καταλληλο οδικο δικτυο για να επισκευτουνε ολοι οι τουριστες τον ιερο βραχο της Ακροπολης....καλα λεμε,θα σπασουμε ρεκορ συμπαντος (το παγκοσμιο το εχουμε ετσι και αλλιως)με τα ατυχηματα που θα γινουν στην Κορινθου-Πατρων σε ενα τριημερο...:sad: :sad: :sad:

Lupo
04/03/2008, 05:56
Η συχνότητα με την οποία, κάθε λίγο, ένας από μας, πετάγεται και φωνάζει ότι επιτέλους φτιάχνετε πίστα στην Ελλάδα, μοιάζει με την συχνότητα εμφάνισης του ανεκδότου με την χαμούρα και την μαϊμού. :cool:

Ελπίζω και περιμένω την φορά που θα είναι αλήθεια.

Ελπίζω να ισχύει αυτό που γράφεις sprint. Και όσο σκέφτομαι το απλούστερο, " ο κόσμος θα πηγαίνει στην πίστα μέσω Κορίνθου-Πατρών....................... και κυρίως, θα φεύγει, μετά τον αγώνα, φτιαγμένος, μέσω αυτής..............":rolleyes: :sick:

Tropeas
04/03/2008, 06:44
αν ειναι πραγματικό γεγονος γατί έχουμε ακούσει πολλά....
να ναι καλά οι φωτιές....:sad: που ανοίξανε χώρο...:mad:

DrIoannis
04/03/2008, 07:29
Για να δούμε...

devil's animal
04/03/2008, 07:30
μακαρι να γινει η πιστουλα να εχουμε να πηγιανουμε σε αγωνες κ.λ.π.

αλλα ας ριξουν και λιγο πισσουλα στην Αθηνων-Πατρων...:winka:

pipis
04/03/2008, 07:37
Εμένα πάλι η αποψη μου ειναι να κάνουμε 5 πίστες των 10 εκ ευρώ, σε 5 μερη στην Ελλάδα.

Zid
04/03/2008, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
αν ειναι πραγματικό γεγονος γατί έχουμε ακούσει πολλά....
να ναι καλά οι φωτιές....:sad: που ανοίξανε χώρο...:mad: Τι σχέση έχουν οι φωτιές?Με τη Χαλανδριτσα? :confused:

Zid
04/03/2008, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Η συχνότητα με την οποία, κάθε λίγο, ένας από μας, πετάγεται και φωνάζει ότι επιτέλους φτιάχνετε πίστα στην Ελλάδα, μοιάζει με την συχνότητα εμφάνισης του ανεκδότου με την χαμούρα και την μαϊμού. :cool:

Ελπίζω και περιμένω την φορά που θα είναι αλήθεια.

Ελπίζω να ισχύει αυτό που γράφεις sprint. Και όσο σκέφτομαι το απλούστερο, " ο κόσμος θα πηγαίνει στην πίστα μέσω Κορίνθου-Πατρών....................... και κυρίως, θα φεύγει, μετά τον αγώνα, φτιαγμένος, μέσω αυτής..............":rolleyes: :sick: Με τους ρυθμούς που θα φτιαχτεί η πίστα ... μέχρι τότε θα έχεί γίνει και η διαπλάτυνση της Ε.Ο ΚορίνΘου Πατρών... καλό 2010 :lol: :lol:

Ταξιδευτής
04/03/2008, 08:48
Παιδια, η πιστα στη Χαλανδριτσα οντως υπαρχει ΗΔΗ εδω και καποια χρονια, αλλα επι του παροντως ειναι ...dirt track! :rolleyes:

Τωρα ΠΟΤΕ εγινε και ΓΙΑΤΙ σταματησε το εργο, δεν ξερω αλλα οτι υπαρχει υπαρχει, και ΟΝΤΩΣ εχει τις προδιαγραφες για να γινει μια πολυ καλη πιστα...

Δε λεω, καλο για οσους χωματερους, αλλα για για motoGP δεν ξερω... Απο την αλλη, τωρα που το σκεφτομαι, γιατι οχι;;; :)

21/18 τροχους με τακουνακια και παμε! Το Qatar εχει νυχτερινο αγωνα! Εμεις θα εχουμε χωματινο!!! :D :D

Παντως, σοβαρα τωρα, μακαρι να ειναι αληθεια τελικα και να προχωρησει το εργο αλλα η ουσια βρισκεται στα λογια του (πανσοφου, πανεμορφου και υπερμεγιστου) Πανου Μπουσα/Yoda.
Αμα ειναι να ερχονται απο την Κορινθου Πατρων, τοτε να ανοιξουμε καμια οδικη βοηθεια επι του δρομου να κονομησουμε. :sad:


122727

zoropatra
04/03/2008, 08:52
αν κανω σερτσ θα βρω δεκαδες ποστ του τιτλου: ''αμεσα η νεα πιστα στην ελλαδα''



εγω παντως που μενω πατρα δεν εχω ακουσει διαβασει το παραμικρο.......:beer: :beer: :beer:

ΜΠΙΦΑΣ
04/03/2008, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Εμένα πάλι η αποψη μου ειναι να κάνουμε 5 πίστες των 10 εκ ευρώ, σε 5 μερη στην Ελλάδα.



+10000000000:a013:

makis206
04/03/2008, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
εγω παντως που μενω πατρα δεν εχω ακουσει διαβασει το παραμικρο.......

Κι είσαι και στην "πιάτσα" :winka:


:lol:

el_hymador
04/03/2008, 08:56
Τωρα αν ειμαστε επιφυλακτικοι ποιος φταιει;

Συμφωνω στο οτι θα ηταν προτιμοτερο να φτιαχτουν πεντε - εξι πιστες σε διαφορετικα σημεια της Ελλαδας.

Αλλα οκ ας προσγειωθουμε στην πραγματικοτητα...

Η Ε.Ο. Αθηνων - Πατρων θα φτιαχτει οσονουπω...

Το ιδιο και η Τριπολεως - Κορινθου

Και η αποληξη της Ιονιας Οδου θα βολευει τους δυτικους...

Τωρα απο εκει και επειτα κατσε να δεις τι εχει να γινει σε Αχαγια και σε Ηλεια...(που ειναι καμενες απο ακρη σε ακρη..)

Zid
04/03/2008, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
αν κανω σερτσ θα βρω δεκαδες ποστ του τιτλου: ''αμεσα η νεα πιστα στην ελλαδα''



εγω παντως που μενω πατρα δεν εχω ακουσει διαβασει το παραμικρο.......:beer: :beer: :beer: Χμμ δεν διαβάζεις Πελοπόννησο γι αυτό :p

sotpag
04/03/2008, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Χμμ δεν διαβάζεις Πελοπόννησο γι αυτό :p



αυτα μας ελεγε και ο Φλωρατος πριν δυο-τρια χρονια

sotpag
04/03/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
αν ειναι πραγματικό γεγονος γατί έχουμε ακούσει πολλά....
να ναι καλά οι φωτιές....:sad: που ανοίξανε χώρο...:mad:


οχι ρε Λαμπρο δεν ειναι απο τις φωτιες

αυτες τις εκτασεις τις εχουν αγορασει εδω και 20 χρονια

Cpt. Haddock
04/03/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sprint
καθώς διαθέτει αεροδρόμιο....

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

sotpag
04/03/2008, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


του Αραξου 30 χλμ απο την Πατρα


λειτουργει και πολιτικο για πτησεις τσαρτερ


αλλα εχει δυνατοτητες για πιο πολλα

Zid
04/03/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
αυτα μας ελεγε και ο Φλωρατος πριν δυο-τρια χρονια Καλός @@ρας ήταν και του λόγου του...:smokin:

road spirit
04/03/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Εμένα πάλι η αποψη μου ειναι να κάνουμε 5 πίστες των 10 εκ ευρώ, σε 5 μερη στην Ελλάδα. +1000

αλλά άντε να κάτσεις να εξηγείς το γιατί ....

sprint
04/03/2008, 11:29
Για το θέμα του δρόμου έχω τις ίδιες ανησυχία με όλους σας, τρέμω στην ιδέα του τι θα γίνεται μετά απο κάθε αγώνα τοπικό η διεθνή (λέμε τώρα)........

Όσον αφορά την πίστα, τώρα όλοι γνωρίζουμε την αξιοπιστία των χμ, υπευθύνων να το πώ (θα το πώ "εκλεγμένη ηγέσία" γιατι ο κάθε λαός έχει την ηγεσία που του αξίζει). Παρόλ'αυτά θεωρώ το συγκεκριμένο site απο τα πιό αξιόπιστα και γι'αθτό και ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση.

Μακάρι να μη φτιαχτήκαμε τζάμπα ΚΑΙ αυτή τη φορά.......

tifoefs
04/03/2008, 11:33
Ισως τα εγγονια σας να προλαβουν να πανε στα εγκαινια με τα ηλεκτροκινητα οικολογικα παπακια τους !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

blackbusa
04/03/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
+1000

αλλά άντε να κάτσεις να εξηγείς το γιατί ....

γιατι ρε φιλε η πιστα πρεπει να εχει και σοβαρα εσοδα ωστε να μπορει να ειναι (και) κερδοφορα.....μια μεγαλη πιστα προδιαγραφων F1 και motogp (sbk,DTM κλπ) εχει περισσοτερς τετοιες πιθανοτητες....ενω 5 πχ μικροτερες δεν θα ειναι ευκολα βιωσημες η θα καταντισουνε οπως τα Μεγαρα,που απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι και το προτυπο της ασφαλτοστρωσης και ασφαλειας....:sad:

Cpt. Haddock
04/03/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
του Αραξου 30 χλμ απο την Πατρα
λειτουργει και πολιτικο για πτησεις τσαρτερ
αλλα εχει δυνατοτητες για πιο πολλα

Το ξέρω ρε Σωτήρη....όλη η Ελλάδα έτσι ειναι, διάσπαρτη με βάσεις της αεροπορίας όπου κοτσάρισαν μια δεύτερη έξοδο και ενα κτιριακι κι επειδή έρχονται τσαρτερ πτήσεις το βαφτίζουμε πολιτικο

Απέχει ΜΑΚΡΑΝ απο τις προϋποθεσεις εξπυηρέτησης πτήσεων ενός event σαν τη F1 ή το motoGP

blackbusa
04/03/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ισως τα εγγονια σας να προλαβουν να πανε στα εγκαινια με τα ηλεκτροκινητα οικολογικα παπακια τους !!



πες καλυτερα τα εγγονια της μικρης latris να εισαι καπως μεσα......

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Cpt. Haddock
04/03/2008, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
γιατι ρε φιλε η πιστα πρεπει να εχει και σοβαρα εσοδα ωστε να μπορει να ειναι (και) κερδοφορα.....μια μεγαλη πιστα προδιαγραφων F1 και motogp (sbk,DTM κλπ) εχει περισσοτερς τετοιες πιθανοτητες....ενω 5 πχ μικροτερες δεν θα ειναι ευκολα βιωσημες η θα καταντισουνε οπως τα Μεγαρα,που απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι και το προτυπο της ασφαλτοστρωσης και ασφαλειας....:sad:

Ακριβώς το αντίθετο Πάνο

blackbusa
04/03/2008, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ακριβώς το αντίθετο Πάνο

δηλαδη???

road spirit
04/03/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
γιατι ρε φιλε η πιστα πρεπει να εχει και σοβαρα εσοδα ωστε να μπορει να ειναι (και) κερδοφορα.....μια μεγαλη πιστα προδιαγραφων F1 και motogp (sbk,DTM κλπ) εχει περισσοτερς τετοιες πιθανοτητες....ενω 5 πχ μικροτερες δεν θα ειναι ευκολα βιωσημες η θα καταντισουνε οπως τα Μεγαρα,που απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι και το προτυπο της ασφαλτοστρωσης και ασφαλειας....:sad: κάνεις λάθος Πάνο....

μια πίστα προδιαγραφών Φ1 δεν ειναι καθόλου σίγουρο οτι θα είναι κερδοφόρα... τελευταίο τρανό παράδειγμα... η πίστα της Κωνσταντινούπολης... έχει μπει μέσα με τα μπούνια... τοσο πολύ που όταν ο εκλστονε τους πρότεινε να την πάρει αυτός (την διαχείριση) έναντι ενός αρκετά σεβαστού ποσού, του την έδωσαν μονομιάς...

και τώρα τέλος Φ1 στην τουρκία...

λοιπόν, μην λέμε οτι θέλουμε...


μετά, ποιος σας είπε οτι οι μικρές πίστες ΔΕΝ ειναι κερδοφόρες? το αντιθετο μπορεί να συμβεί...
ενδεικτικά, μπείτε στο site της πίστας των μεγάρων, δείτε το τιμοκατάλογο, και μετα δείτε το πρόγραμμα.... η πίστα είναι συνέχεια, σχεδόν όλο το χρόνο, κατειλημένη... do the math μετά...
και βγάλτε τζίρο...

με έξοδα... μηδέν (έτσι όπως είναι τώρα, χωρίς τις υποδομές)

στην εταιρεία εχουμε κάνει μια πρόχειρη μελέτη βιωσημότητας για μικρές πίστες σε επαρχια ανα την Ελλάδα...
ειναι μια χαρα βιώσημες...

Zid
04/03/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το ξέρω ρε Σωτήρη....όλη η Ελλάδα έτσι ειναι, διάσπαρτη με βάσεις της αεροπορίας όπου κοτσάρισαν μια δεύτερη έξοδο και ενα κτιριακι κι επειδή έρχονται τσαρτερ πτήσεις το βαφτίζουμε πολιτικο

Απέχει ΜΑΚΡΑΝ απο τις προϋποθεσεις εξπυηρέτησης πτήσεων ενός event σαν τη F1 ή το motoGP Είχα διαβάσει ΄παλιότερα ότι η πίστα θα κατασκευαστεί με προυπόθεση , να φιλοξενήσει f1 και moto gp σε βάθος χρόνου...
Θα ξεκινήσει με αγώνες μικρότερου επιπέδου... :)

Cpt. Haddock
04/03/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
δηλαδη???

Με καλύψε ο Γιάννης :wave2: :beer:

tifoefs
04/03/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Με καλύψε ο Γιάννης :wave2: :beer:

Ολο να σε καλύπτουν θες εσυ !!

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

πονηρουλη ... κατι ξερεις ....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

blackbusa
04/03/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
κάνεις λάθος Πάνο....

στην εταιρεία εχουμε κάνει μια πρόχειρη μελέτη βιωσημότητας για μικρές πίστες σε επαρχια ανα την Ελλάδα...
ειναι μια χαρα βιώσημες...

δεν εχω παει Σερρες....για να το λες και το εχεις μελετησει κατι θα ξερεις παραπανω....αρα παω πασο...και συμφωνω μαζι σου....:beer:


υ.γ. δεν μπορεις βεβαια να συγκρινεις την Τουρκια γιατι ουτε την ιδια οικονομικη κατασταση εχουμε.....ουτε την ιδια μηχανοκινητη νοοτροπια.....ουτε ειναι καμμια τρομερη πιστα....και νομιζω φτιαχτηκε αποκλειστικα σε προδιαγραφες F1 μονο....νομιζω παντα βεβαια εεεεεεε:wave2:

pipis
04/03/2008, 13:21
Η δικη μου αποψη ειναι οτι πολυ δύσκολα θα ερθει GP της F1 στην Ελλάδα και άς έχουμε την καλύτερη πιστα. Οι μεγαλύτεροι χορηγοί ειναι οι καπνοβιομηχανιες οπου εδω εχουν απαγορευτεί οι διαφημησεις οπως και σε ολη την Ευρώπη. Εδω φτάσαμε σε σημειο να κανουμε βραδυνους αγώνες γιάυτο το λογο, για να παρακολουθει η Ευρώπη που εχει και το μεγαλύτερο ποσοστο τηλεθεατών, τους αγώνες το απογευμα και οχι σε μαγνητοσκόπηση.
Και εκτος αυτου φανταστείτε ποσο θα εχει το trackday εκει.... απαπα... αν θελω να δω GP παω και Ιταλία, διπλα ειναι... Θα δω και Ιταλίδες:cool: :sun: :sun:

nktR
04/03/2008, 13:40
μία πιστούλα στυλ Σερρών θέλουμε, για να μπαίνουμε κιόλας :beer:
τι F 1 και F 10...... Esc και πάμε για Σέρρες προς το παρόν.
Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ !!!!! πάει...μας έθαψε όλους
:wave2:


122773

byron
04/03/2008, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Εδω φτάσαμε σε σημειο να κανουμε βραδυνους αγώνες γιάυτο το λογο, για να παρακολουθει η Ευρώπη που εχει και το μεγαλύτερο ποσοστο τηλεθεατών, τους αγώνες το απογευμα και οχι σε μαγνητοσκόπηση.


Οff topic

Ο λόγος του νυχτερινού αγώνα δεν είναι η τηλεθέαση, αλλά οι εξοντωτικές θερμοκρασίες της πίστας του Qatar κατα τη διάρκεια της ημέρας. Η ιστορία είχε ξεκινήσει από πέρυσι όταν οι οδηγοί ζήτησαν απ΄το Rossi να οδηγήσει νύχτα προκειμένου να δει αν είναι εφικτή/ασφαλής.

End Off topic

devil's animal
04/03/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Οff topic

Ο λόγος του νυχτερινού αγώνα δεν είναι η τηλεθέαση, αλλά οι εξοντωτικές θερμοκρασίες της πίστας του Qatar κατα τη διάρκεια της ημέρας. Η ιστορία είχε ξεκινήσει από πέρυσι όταν οι οδηγοί ζήτησαν απ΄το Rossi να οδηγήσει νύχτα προκειμένου να δει αν είναι εφικτή/ασφαλής.

End Off topic



σωστος Βυρωνα!
:a013:

tifoefs
04/03/2008, 13:55
Καντε ονειρα !! Δεν απαγορευεται !

:a55: :a55: :a55:

Aggelos_SV
04/03/2008, 14:04
Kαι δε μου λέτε....αυτά τα 50 εκ. € ποίος θα τα επενδύσει?
Ποιοί είναι οι εν λόγω επιχειρηματίες που μπορούν να διαθέσουν ένα τέτοιο ποσό σήμερα?

Εγώ δεν περιμένω να γίνει πίστα:sad:

Μόνο αν την δω τελειωμένη θα το πιστέψω

road spirit
04/03/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Kαι δε μου λέτε....αυτά τα 50 εκ. € ποίος θα τα επενδύσει?
Ποιοί είναι οι εν λόγω επιχειρηματίες που μπορούν να διαθέσουν ένα τέτοιο ποσό σήμερα?

Εγώ δεν περιμένω να γίνει πίστα:sad:

Μόνο αν την δω τελειωμένη θα το πιστέψω

χμμμ, και τα 50 ακουγονται λίγα...

στη Κωνσταντινούπολη το κόστος πήγε πάνω απο 100

όπως και σε άλλες καινούριες πίστες Φ1 (μπαχρέιν, μαλαισία κλπ κλπ).... πολύ πάνω απο 100...

το να βγαίνουν λοιπόν και να λένε για εκτιμώμενο κόστος 50... σαν πρώτη ένδειξη, με κάνει να σκέφτομαι ποσο πρόχειρα το έχουν μελετήσει το θέμα...


οσον αφορα τους επενδυτές, το 35% του κόστους θα καλυφθεί απο τον Αναπτυξιακό νόμο, ενα υπόλοιπο απο δανεισμό, και αρκεί το 25% για ιδία συμμετοχή του (των) επιχειρηματία

sotpag
04/03/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Καλός @@ρας ήταν και του λόγου του...:smokin:



δεν ξερω αν ειναι π@π@ρ@ς αλλα το μαγαζι δικο του ειναι και

συγουρα κανει την δουλεια του

μαζι με την ολη την παρεα

sotpag
04/03/2008, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το ξέρω ρε Σωτήρη....όλη η Ελλάδα έτσι ειναι, διάσπαρτη με βάσεις της αεροπορίας όπου κοτσάρισαν μια δεύτερη έξοδο και ενα κτιριακι κι επειδή έρχονται τσαρτερ πτήσεις το βαφτίζουμε πολιτικο

Απέχει ΜΑΚΡΑΝ απο τις προϋποθεσεις εξπυηρέτησης πτήσεων ενός event σαν τη F1 ή το motoGP


δεν ειπα το αντιθετο


απλα το μεγαλο ατου ειναι το λιμανι= ευκολη προσβαση για πολλους


και για τις ομαδες

Tropeas
04/03/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Τι σχέση έχουν οι φωτιές?Με τη Χαλανδριτσα? :confused:
δώσα αερα στην κοινοπραξία Ιονιας οδου και ρευστό... :winka: :mad: :rolleyes:

nktR
04/03/2008, 16:48
....ήμουν νιός και γέρασα.... :(


122798

p@nos
04/03/2008, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sprint


...λίγα χιλιόμετρα έξω από την Πάτρα



:cool: :cool: :cool: :cool:


Πωλειτε ΧΤ η ανταλλασεται με 1000ss...



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: