PDA

View Full Version : FZS600 front brake calipers service.



lazy
04/03/2008, 06:35
Εφτασε ο καιρος να κάνω κάποια συντήρηση στις εμπρός δαγκανες του fzs600 που έχω.Σε αυτο συντέλεσε η προτροπή φίλου αφότου οδήγησε την μηχανη μου.

Τα τσιμουχακια τωρα γνήσια κοστίζουν αρκετα. Τι κανουμε σε αυτή τη περιπτωση?
Αγοράζουμε απο μαμα η παμε στην αγορά και τα βρίσκουμε aftermarket (και απο που?) ?

Εχω την εντυπωση πως το fazer moy φοράει τα ίδια φρένα με καποιο R1 (αλλα δεν ξέρω με ποιο).Οταν την κυριακή καβάλησα ενα R1 2003 είχα μια πολυ καλη αισθηση στα φρενα που στην δική μου μηχανή δεν έχω.Η αισθηση αυτή υπάρχει περιπτωση να οφείλετε σε ολη την μηχανή (στην ολη διαφορά Ρενας - fazer και να με ξεγελάει?) , σε διαφορετική τρόμπα μου πιθανον να εχει η ρενα (δεν ξερω) , η στα χάλια αφτερ μαρκετ επωνυμα τακάκια (οκ δεν θυμαμαι πως τα λενε ) που έχω βαλει στην δική μου?

Να σημειωθεί πως τα υγρα έχουν αλλάξει πριν 5000ΚΜ και ημουν εκει οταν το εκαναν.
Ο προβληματισμος μου επικεντρώνεται στην ποιότητα της τσιμουχας - oring?- που θα βρω στο εμποριο, γενικα στο κατα ποσο ειναι ασφαλες να μην παρεις κατι γνήσιο σε τέτοιες περιπτώσεις.

johnny1
12/03/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από lazy
Εφτασε ο καιρος να κάνω κάποια συντήρηση στις εμπρός δαγκανες του fzs600 που έχω.Σε αυτο συντέλεσε η προτροπή φίλου αφότου οδήγησε την μηχανη μου.

Τα τσιμουχακια τωρα γνήσια κοστίζουν αρκετα. Τι κανουμε σε αυτή τη περιπτωση?
Αγοράζουμε απο μαμα η παμε στην αγορά και τα βρίσκουμε aftermarket (και απο που?) ?

Δηλαδή πόσο κοστίζουν ?
Και νομίζεις πως αν βάλεις τα τάδε σούπερ-ντούπερ τσιμουχάκια θα είναι φθηνότερα?
Εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω εταιρία που να βγάζει after market τσιμουχάκια.

Εχω την εντυπωση πως το fazer moy φοράει τα ίδια φρένα με καποιο R1 (αλλα δεν ξέρω με ποιο).Οταν την κυριακή καβάλησα ενα R1 2003 είχα μια πολυ καλη αισθηση στα φρενα που στην δική μου μηχανή δεν έχω.Η αισθηση αυτή υπάρχει περιπτωση να οφείλετε σε ολη την μηχανή (στην ολη διαφορά Ρενας - fazer και να με ξεγελάει?) , σε διαφορετική τρόμπα μου πιθανον να εχει η ρενα (δεν ξερω) , η στα χάλια αφτερ μαρκετ επωνυμα τακάκια (οκ δεν θυμαμαι πως τα λενε ) που έχω βαλει στην δική μου?

Ολα μπορεί να παίζουν, και τα τακάκια και η τρόμπα αλλά και η γεωμετρία.

Να σημειωθεί πως τα υγρα έχουν αλλάξει πριν 5000ΚΜ και ημουν εκει οταν το εκαναν.
Ο προβληματισμος μου επικεντρώνεται στην ποιότητα της τσιμουχας - oring?- που θα βρω στο εμποριο, γενικα στο κατα ποσο ειναι ασφαλες να μην παρεις κατι γνήσιο σε τέτοιες περιπτώσεις.

Νομίζω πως μιλώντας για φρένα ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΓΝΗΣΙΑ




Δες τα σχόλια μου....

vasilisFZ
13/03/2008, 14:39
Ποσα χιλιομετρα εχεις? τι μοντελο ειναι το μηχανακι?
Εμενα το φειζερ στα 70000 κμ παρουσιασε φθορα στο εμβολο της τρομπας. Το προβλημα του ηταν οτι η μανετα εκανε ενα μικρο μαγκωμα σε καποια σημεια κυριως σε μικρη πιεση του φρενου με αποτελεσμα να μην εχει καθολου καλη αισθηση το φρενο.
Αντικατεστησα το εμβολο με καινουριο και το προβλημα λυθηκε.
Το θεωρω λιγο δυσκολο να εχεις προβλημα στα τσιμουχακια των δαγκανων αν και το μανουαλ προτεινει αλλαγη τους καθε 2 χρονια!