PDA

View Full Version : Varadero 125



TheCult
04/03/2008, 10:33
Είμαι νέος στην κοινότητα των 2 τροχών, ιδιαίτερα καθυστερημένα (πατάω τα 31 χρόνια) και ψάχνω μια λύση αγοράζοντας ένα δίτροχο, όχι τόσο για να διασκεδάσω, αλλά για να μπορώ να μετακινούμαι με άνεση, οικονομία και ασφάλεια. Ως εκ τούτου έχω βρεθεί στο εξής δίλημμα:

Μου αρέσει πολύ η Honda Varadero 125, αλλά με προβληματίζει η υπερβολικά υψηλή σχέση βάρους/ισχύος, όχι για τις επιδόσεις, αλλά για την παρεχόμενη ενεργητική ασφάλεια. Ως εκ τούτου λοξοκοιτάζω και μια επιλογή σε scooter, άνω των 200cc που είναι σαφώς οικονομικότερο.

Ειλικρινά δεν έχω πειστεί ότι ένα scooter -έστω και με 16' τροχούς- μπορεί να είναι ασφαλέστερο από μια κανονική μηχανή με περιορισμένη ισχύ. Άλλωστε θα με ενδιέφερε να έχω και μερικές περιορισμένες δυνατότητες για κίνηση σε χωματόδρομο ή σε απόσταση μεγαλύτερη των 150 χλμ.. Οι χώροι είναι βέβαια ένα άλλο ζητούμενο όπως και τα κόστη συντήρησης (αν υπάρχουν μεγάλες διαφορές). Τα διαθέσιμα χρήματα δεν επιτρέπουν άνοιγμα πάνω από 4.500? και σε κάθε περίπτωση η επιλογή θα είναι καινούρια μηχανή.

Βάλτε ένα χεράκι ρε παιδιά...

MikeG
04/03/2008, 10:40
Welcome!

Θα σου πρότεινα να μη πάρεις το vara 125. Θα σου πέσει "μικρό", που από ότι βλέπω το έχεις σκεφτεί και εσύ. Κοίταξε για κάτι στα 250 κυβικά. Μια καλή λύση είναι το cbf.
Επίσης στα χρήματα που κοιτάς μπορείς να βρεις αξιόλογα μηχανάκια μεταχειρισμένα. Μην είσαι αρνητικός στο μεταχειρισμένο. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλύτερη λύση.
Να ξέρεις ότι πάρα πολλοί αγαπάνε & περιποιούνται τα μηχανάκια τους. Σκέψου ότι για αυτούς που οδηγούν μηχανή εξαρτάται η ζωή τους από τη κατάσταση της, εν αντιθέση με τα αυτοκίνητα.
Σε μεταχειρισμένο θα μπορούσες να κοιτάξεις μέχρι & τα 650 κυβικά. Μη σε φοβίζουν τα κυβικά, όλα είναι θέμα ελέγχου του δεξιού μας καρπού.
Σκούτερ : ΜΑΚΡΙΑ.



:beer: :wave2:

McGyver
04/03/2008, 11:02
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=734125), λαμβάνοντας υπ' όψιν πως όσον αφορά στα φώτα, εγώ είχα βάλει HID's...

Εγώ θα σου πρότεινα να ψάξεις να βρεις ένα καλό μεταχειρισμένο Transalp (XL650V) :winka: ...

Καλώς ήλθες!!!

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

TheCult
04/03/2008, 15:00
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Όμως έχω τους λόγους μου να επιμένω στην αγορά καινούριας μηχανής. Οπότε θα μπορούσατε να τοποθετηθείτε επί αυτού (scooter-varadero);

MikeG
04/03/2008, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheCult
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Όμως έχω τους λόγους μου να επιμένω στην αγορά καινούριας μηχανής. Οπότε θα μπορούσατε να τοποθετηθείτε επί αυτού (scooter-varadero);

Τίποτα από τα 2 :wave2:

TheCult
04/03/2008, 15:04
Χα χα...οκ κατανοητό!

Band(age)it
04/03/2008, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheCult
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Όμως έχω τους λόγους μου να επιμένω στην αγορά καινούριας μηχανής. Οπότε θα μπορούσατε να τοποθετηθείτε επί αυτού (scooter-varadero);

Ο φιλος McGyver παραπανω σου ειπε τη μαγικη λεξη ! Transalp :)
Τα κανει ολα και συμφερει :wave2:

TheCult
04/03/2008, 16:18
Να βάλω και το yamaha ybr στη μίξη; Στα 125cc δε είναι και πάμφθηνο. Εννοείτε δε ότι θα προσθέσω fairing. Με προβληματίζει η ύπαρξη ταμπούρου στον πίσω τροχό. Δικαίως;

MikeG
04/03/2008, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheCult
Να βάλω και το yamaha ybr στη μίξη; Στα 125cc δε είναι και πάμφθηνο. Εννοείτε δε ότι θα προσθέσω fairing. Με προβληματίζει η ύπαρξη ταμπούρου στον πίσω τροχό. Δικαίως;

Τα κυβικά που κοιτάς είναι πολύ λίγα... Κοίτα κάτι στα 250. :wave2:

carjunkie
04/03/2008, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheCult
Να βάλω και το yamaha ybr στη μίξη; Στα 125cc δε είναι και πάμφθηνο. Εννοείτε δε ότι θα προσθέσω fairing. Με προβληματίζει η ύπαρξη ταμπούρου στον πίσω τροχό. Δικαίως;

Και δεν το προσθέτεις..;Εμείς θα το πάρουμε..;;; :D Μια χαρά είναι το YBR, καλύτερα να δώσεις τα μισά λεφτά και να πάρεις αυτό παρά το varadero 125. Ας φαίνεται πιο μηχανή το δεύτερο. Δεν κάνει κάτι παραπάνω από το πρώτο. Μη σου πω ότι το ΥΒR μπορεί να πηγαίνει και καλύτερα λόγω λιγότερου βάρους.Πιστεύω ότι μόλις μάθεις με αυτά θα θελήσεις να πάρεις κάτι πιο μεγάλο, οπότε μη δώσεις πολλά λεφτά τώρα. Το ταμπούρο πίσω μην σε τρελαίνει, είναι ελαφρύ μηχανάκι και δεν πιάνει και πάνω από 100km/h για να χρειάζεται. Σαν παπί με συμπλέκτη θα είναι-λίγο καλύτερο.Αυτά σου τα λέω από συζητήσεις που έχουν γίνει στο παρελθόν εδώ μέσα. Αν σε ενδιαφέρουν οι street κοίτα και το kawasaki 250R που κάνει 3900 υδρόψυκτο, δικυλινδρο και όμορφο. Επίσης κοιτα και το YBR250. Πάντως αν είναι να πας και σε κάτι μεγαλύτερο βρίσκεις με κανα διχίλιαρο XR250 ή ΤΤR250 μεταχειρισμένο που είναι αξιόπιστα δεν δίνεις πολλά σε ζημιές άμα πέσεις και δεν τα λυπάσαι (εγώ στη θέση σου κάτι τέτοιο θα έψαχνα). Αν πάλι θες να πάρεις ένα μικρό να σου μείνει πάρε κάτι καινουργιο (στη θέση σου θα έπαιρνα το YBR125 ή XR125).

Ελπίζω να βοήθησα.

startengine
04/03/2008, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheCult
Να βάλω και το yamaha ybr στη μίξη; Στα 125cc δε είναι και πάμφθηνο. Εννοείτε δε ότι θα προσθέσω fairing. Με προβληματίζει η ύπαρξη ταμπούρου στον πίσω τροχό. Δικαίως;

Αδίκως! Δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο.
Και το cbf 250 ταμπούρο έχει και πίστεψέ με καθόλου δεν προβληματίζει (άλλα προβληματίζουν σ' αυτό το μηχανάκι :D )

Θα έλεγα (ταπεινή μου γνώμη) να ξεχάσεις (μα εντελώς) το σκούτερ και να βγεις στη γύρα να δοκιμάσεις το Varaderaki, το Ybr στα 125 και στα 250, το cbf ίσως, το xr125 και γενικά ό,τι θα σου προσέφερε ευελιξία στη μετακίνηση και χαμηλό κόστος συντήρησης, πάντα μέσα στα λεφτά σου και ΠΑΝΤΑ καινούργιο.

Καλή επιλογή και μη φοβάσαι τα test ride, τα λεφτάκια σου θα δώσεις.

vthn
11/03/2008, 19:20
για βόλτα 150 χιλιομέτρων όπως λες, θα χρειαστείς μηχανή με τελική μεγαλύτερη από 110. Και αυτό γιατί προφανώς θα κυκλοφορήσεις σε δρόμο όπου για ΚΤΕΛ φορτηγά κλπ θα είσαι σαν σταματημένος πηγαίνοντας με 90-100.

McGyver
11/03/2008, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
για βόλτα 150 χιλιομέτρων όπως λες, θα χρειαστείς μηχανή με τελική μεγαλύτερη από 110. Και αυτό γιατί προφανώς θα κυκλοφορήσεις σε δρόμο όπου για ΚΤΕΛ φορτηγά κλπ θα είσαι σαν σταματημένος πηγαίνοντας με 90-100.

Αν επιλέξεις σωστά τη διαδρομή σου, μπορείς να κάνεις και ταξίδι 2.000+ χιλιομέτρων με το babyVaradero...

:wave2:

Sapadak
11/03/2008, 22:19
Επισης μια καλη και οικονομικη λυση ειναι το er-5 της καβασακι.

Σε μεγεθος ειναι το ιδιο με το cbf 250 και δεν βαζει φωτια στο δρομο.


Και οσον αφορα την ενεργητικη ασφαλεια ειναι σαφως καλυτερη απο το μικρο βαρα

TheCult
12/03/2008, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Αν επιλέξεις σωστά τη διαδρομή σου, μπορείς να κάνεις και ταξίδι 2.000+ χιλιομέτρων με το babyVaradero...

:wave2:

Τι εννοείς να κάνεις σωστή επιλογή διαδρομής. Οι κοντινές διαδρομές που ανέφερα ήταν εξόρμηση σε παραλίες της Αττικής. Δεν έχω φιλοδοξίες για παραπάνω.

TheCult
12/03/2008, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Επισης μια καλη και οικονομικη λυση ειναι το er-5 της καβασακι.

Σε μεγεθος ειναι το ιδιο με το cbf 250 και δεν βαζει φωτια στο δρομο.


Και οσον αφορα την ενεργητικη ασφαλεια ειναι σαφως καλυτερη απο το μικρο βαρα

Και αυτό έχει ταμπούρο πίσω. Αντιλαμβάνομαι τη φυσική της μηχανής που λέει ότι φρενάρει με τον μπροστινό τροχό, αλλά θεωρώ σημαντική τη μικρή διαφορά που προκαλεί ο πίσω δίσκος ιδιαίτερα σε συνθήκες καταπόνησης των φρένων (ως γνωστό το ταμπούρο μειώνει την απόδοσή του στη συχνή χρήση).

Αυτό που με προβληματίζει τελευταία είναι οι χώροι. Φοβάμαι ότι μόνο το Varadero δίνει τα στοιχειώδη για να βάλεις κάτι κάπου ή για να συνδέσεις μια μπρίζα των 12V (θέλω να χρησιμοποιώ gps).

el_hymador
12/03/2008, 20:43
να με συμπαθας...αλλα μπορεις να μου πεις πως συναδει αυτο:


Οι κοντινές διαδρομές που ανέφερα ήταν εξόρμηση σε παραλίες της Αττικής. Δεν έχω φιλοδοξίες για παραπάνω.

με αυτο:


Αυτό που με προβληματίζει τελευταία είναι οι χώροι. Φοβάμαι ότι μόνο το Varadero δίνει τα στοιχειώδη για να βάλεις κάτι κάπου ή για να συνδέσεις μια μπρίζα των 12V (θέλω να χρησιμοποιώ gps).

:confused: :confused: :confused:

TheCult
12/03/2008, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
να με συμπαθας...αλλα μπορεις να μου πεις πως συναδει αυτο:



με αυτο:



:confused: :confused: :confused:

To gps για πλοήγηση εντός της πόλης, τοποθετημένο σε ειδική θέση στο τιμόνι.

McGyver
12/03/2008, 23:41
Ααααααααααααααααχ τι μΕ θυμίζεις ρε φιλαράκι...


123709

McGyver
12/03/2008, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheCult
Τι εννοείς να κάνεις σωστή επιλογή διαδρομής. Οι κοντινές διαδρομές που ανέφερα ήταν εξόρμηση σε παραλίες της Αττικής. Δεν έχω φιλοδοξίες για παραπάνω.

Να επιλέξεις δρόμους επαρχιακούς όπου οι ταχύτητες είναι της τάξης των 60 - 80 χ.α.ώ. :winka: ...

Όσο για τις "φιλοδοξίες", μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες...

TheCult
13/03/2008, 08:18
Κάνοντας κάποιους υπολογισμούς τύπου κιλά/ίππο με 1 ή 2 επιβάτες τελικά βρήκα ότι το μικρό Varadero με κάλυπτε πλήρως. Συνυπολόγισα και το γεγονός ότι είναι και το μοναδικό με ανεμοπροαστασία που πάει και εκτός δρόμου αποφάσισα να το πάρω. Είπα να περιμένω και την έκθεση για να τα δω μια τελευταία φορά όλα μαζί. Πηγαίνω στην έκθεση, 1ο περίπτερο αυτό της Honda, αλλά Varadero 125 πουθενά. Τελικά έμεινα κόκκαλο όταν μου είπαν ότι πλέον δεν διατίθεται στην Ελλάδα!....και πάνω που το είχα πάρει απόφαση!

Μια λύση είναι το μεταχειρισμένο που ως 3ετίας εκτιμώ ότι θα το βρω ως 3.000?. Τίθεται όμως θέμα ανταλλακτικών; (διαθεσιμότητα, αυξημένο κόστος). Η μηχανή βγαίνει στο εξωτερικό ακόμα στα 125 αλλά δεν εισάγεται λόγω τιμής (μου είπαν). Μήπως τελικά να πάρω το YBR 250 καινούριο και να χαιρετήσω το χώμα τουλάχιστον μέχρι να είμαι έτοιμος να πάρω ένα κανονικό on off;

TheCult
04/04/2008, 14:31
Καμία ιδέα;
:eyepop:

intruder21
04/04/2008, 17:50
Για τις περισσότερες παραλίες της Αττικής,μπορείς να πας και με supersport!Δε χρειάζεται on-off.Εκτός αν ενδιαφέρεσαι για εξερεύνηση παραλιών,όπως π.χ ο Ραμνούντας.Εκεί όμως ούτε το Varadero πάει.Κανα Husaberg ίσως τα καταφέρει:lol:

Εγώ σου προτείνω ένα καλό street.Θα το ευχαριστηθείς περισσότερο.Ή το transalp που σου είπαν και άλλα μέλη.

TheCult
04/04/2008, 19:36
Δεν θέλω να ανεβώ κυβικά και δεν μου αρέσει σε καμιά περίπτωση η θέση οδήγησης των ss. Επιπλέον ο 2ος επιβάτης δεν νομίζω ότι καλοπερνάει εκεί πάνω. Δεν νομίζω ότι η εν λόγω κατηγορία με καλύπτει σε καμία περίπτωση.

intruder21
04/04/2008, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheCult
Δεν θέλω να ανεβώ κυβικά και δεν μου αρέσει σε καμιά περίπτωση η θέση οδήγησης των ss. Επιπλέον ο 2ος επιβάτης δεν νομίζω ότι καλοπερνάει εκεί πάνω. Δεν νομίζω ότι η εν λόγω κατηγορία με καλύπτει σε καμία περίπτωση.

Δε σου πρότεινα να πάρεις supersport.Street σου προτείνω.Πάντως τα 250 κυβικά δεν είναι πολλά,και θα δεις ότι είναι πιο ικανό για μεγάλες αποστάσεις ξεκούραστα.Και ο συνεπιβάτης δε θα έχει κανένα πρόβλημα.

TheCult
05/04/2008, 09:27
Γι' αυτό δεν έχω αντίρρηση. Εκ των πραγμάτων όπως καταλαβαίνεις κλίνω προς το YBR 250, αν και δεν έχω βρει λύση με το θέμα της ανεμοπροστασίας. Με τα ανταλλακτικά για το Varadero μήπως ξέρει κανείς κάτι;

apav
05/04/2008, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheCult
αν και δεν έχω βρει λύση με το θέμα της ανεμοπροστασίας

Με πόσα χλμ έχεις την εντύπωση ότι θα ταξιδεύεις;:wacko:

TheCult
05/04/2008, 11:42
Εκτιμώ ότι συχνά θα πηγαίνω με 100km/h για πάνω από 60'.

apav
05/04/2008, 12:10
Δ Ε Ν υπάρχει αέρας σε αυτές τις ταχύτητες. :D Ουσιαστικά θα πρέπει να ανέβεις πάνω από τα 120-130χλμ για να υπάρξει θέμα. :wave2:

TheCult
05/04/2008, 12:35
Μακάρι. Άλλωστε σε τέτοια λύση οδηγούμαι. Πάντως η αλήθεια είναι ότι είμαι καλομαθημένος.

terlegas
21/05/2009, 02:57
Φίλε the cult...αν δεν έχεις πάρει κάτι
Έχω το μικρό varadero απο το 2002...σήμερα έχει 15000κμ.
Δεν με άφησε ποτέ,δεν μου ζήτησε τίποτα πέραν της μπαταρίας του.
Φοβερά αξιόπιστο,ευελικτο και οικονομικό όσο ένα παπάκι.
Το έχω περπατήσει και σε διαδρομές εκτός δρόμου και δεν με πρόδωσε.
Ταξίδι έχω κάνει σερί 200κμ με σταθερή ταχύτητα 110 κμ.
Δεν με κούρασε,δεν ζορίστηκε.
ότι απορίες έχεις στην διάθεση σου

Riko1234
11/03/2019, 12:15
μετα απο 10+ χρονια,γραφω κι εγω για την βαραντερο...ειμαι νεος αναβατης και εχω διπλωμα α1

τι αποψη εχετε για το συγκεκριμενο μηχανακι?(λογω μεγαλου σωματοτυπου θελω μια μεγαλη "μηχανη" και επελεξα αυτην λογω του δικυλινδρου κινητηρα με τα 15 αλογα για να κανω μικρες εξορμισεις στην αττικη)

Υ.Γ. αν πουλαει κανεις καποια σε κοσμια κατασταση,να στειλει μηνυμα(κατα προτιμηση οχι σε μπλε χρωμα)

zopas
20/03/2019, 18:38
μετα απο 10+ χρονια,γραφω κι εγω για την βαραντερο...ειμαι νεος αναβατης και εχω διπλωμα α1

τι αποψη εχετε για το συγκεκριμενο μηχανακι?(λογω μεγαλου σωματοτυπου θελω μια μεγαλη "μηχανη" και επελεξα αυτην λογω του δικυλινδρου κινητηρα με τα 15 αλογα για να κανω μικρες εξορμισεις στην αττικη)

Υ.Γ. αν πουλαει κανεις καποια σε κοσμια κατασταση,να στειλει μηνυμα(κατα προτιμηση οχι σε μπλε χρωμα)

To μηχανακι εχει τις αρετες της χοντα, ασπαστο, σχετικα οικονομικο, απροβληματιστο...αναβατες στο συγκεκριμενο μοντελο προσωπικα εχω δει μονο κατι ηλικιωμένους που ζητουν αξιοπιστια, για μενα μεγαλο μειον ότι 125 κυβικα μηχανή μοιαζει σε ογκο με 400σαρι, για σενα είναι πλεονέκτημα..Αν ενδιαφερεσαι λοιπον κυριως για αξιοπιστια, ανεση παρε το...