PDA

View Full Version : Σποτ για την οδική ασφάλεια



MikeG
04/03/2008, 12:09
"Τέσσερα διαφημιστικά σποτ για την οδική ασφάλεια θα προβάλουν δωρεάν οι τηλεοπτικοί σταθμοί εθνικής εμβέλειας για τους επόμενους δύο μήνες.

Η Ένωση Ιδιωτικών Τηλεοπτικών Σταθμών προχώρησε στην πρωτοβουλία αυτή, προκειμένου να συμβάλει στην εκστρατεία του υπουργείου Μεταφορών για τη βελτίωση της οδικής ασφάλειας και τη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων.

Τα διαφημιστικά σποτ θα προβάλλονται σε ώρες υψηλής τηλεθέασης.

Δεν αποκλείεται να γίνουν καταχωρήσεις στις εφημερίδες αλλά και ραδιοφωνικά μηνύματα στα ερτζιανά.

Τα σποτ αφορούν ένα για τη ζώνη ασφαλείας, ένα για το κράνος και δύο για το αλκοόλ."

Ελπίζω μόνο να μην έχουν πάλι για πρωταγωνιστές τίποτα τραγουδιστές & τα σχετικά καθώς επίσης να μην είναι & το ίδιο χαζά. Κατά τα άλλα το αξιολογώ ως μια πολύ καλή "κίνηση". Αν σκεφτεί κανείς ότι κάθε χρόνο σκοτώνονται τόσοι άνθρωποι στην άσφαλτο & για όλα φταίει κυρίως η παιδεία & η νοοτροπία μας, τότε το κράτος (αλήθεια λειτουργεί:confused: ) θα πρέπει να καταβάλει τεράστιες προσπάθειες ώστε να βελτιώσει τη συνολίκη παιδεία, καθώς και την οδηγική του Έλληνα.
Αλλά που χρόνος & λεφτά....
Έχουν προταιρεότητα άλλα πράγματα....:a31: :a06:

gdevelek
04/03/2008, 12:52
έπρεπε να φτάσουμε στο 2008 για να τους κατέβει αυτή η λαμπρή ιδέα...


...αλλά και πρωτότυπη, στο εξωτερικό δεν κάνουν τέτοια πράματα...

fantacid
04/03/2008, 12:56
αντι για σποτακια των 30" ποτε θα βαλουν καμια ωριτσα στα δημοτικα να μαθουμε τα βασικα -κρανος/ζωνη!-?????

:mad: :mad: :mad:

MikeG
04/03/2008, 12:59
Το ζήτημα δεν είναι φίλοι μου απλά να μάθουμε να οδηγούμε σωστά. Το να σταματάμε πχ στα stop, να βγάζουμε φλας, το να παραχωρούμε προταιρεότητα έχει να κάνει γενικά με τη παιδεία μας, τη νοοτροπία μας & εν τέλει την όλη κατάσταση της κοινωνίας.
Η συμπεροφορά στο δρόμο & η οδήγηση είναι κομμάτι & προέκταση της κοινωνίας. Γι'αυτό αν δε βλετιωθεί ως εικόνα και συμπεριφορά όλη μας η ζωή, τότε δε πρόκειτε να γίνει τίποτα στο θέμα οδηγική ασφάλεια, κανόνες, παιδεία.....

gdevelek
04/03/2008, 13:16
...επειδή όμως η παιδεία ατόμου 20+ ετών (πόσο μαλλον 40+ ετών) έχει πια ολοκληρωθεί, καλό είναι να πέφτει και καμιά κλήση...

και ΔΕΝ πέφτει, κρίνοντας από την αυξανόμενη ασυδοσία που παρατηρούμε κάθε μέρα στους δρόμους...

MikeG
04/03/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
...επειδή όμως η παιδεία ατόμου 20+ ετών (πόσο μαλλον 40+ ετών) έχει πια ολοκληρωθεί, καλό είναι να πέφτει και καμιά κλήση...

και ΔΕΝ πέφτει, κρίνοντας από την αυξανόμενη ασυδοσία που παρατηρούμε κάθε μέρα στους δρόμους...

Όσες κλήσεις & να κοπούν, ιδιαίτερα σε τύπους με SUV & άλλα κυριλέ αυτοκίνητα, αλλά & σε καγκρόβιους μηχανόβιους (που μετά θα βρίζουν με βρισιές από όλο το Ευαγγέλιο τους μπάτσους) δε πρόκειτε να άλλάξει τίποτα.
Είναι γελοίο κάποιος να φτάνει στο επίπεδο σχεδόν να σε σκοτώσει & εσύ να ζητάς απλά να του κοπεί κλίση. Αυτό που θα έπρεπε να ζητάει ο καθένας μας είναι σωστότερη παιδεία για όλους μας, ανεξαρτήτως ηλικίας. & οι γέροι, με διάφορους τρόπους μαθαίνουν & αλλάζουν μυαλά.
Αλλά όλα θέλουν τρόπο & προσπάθεια. :winka:

gdevelek
04/03/2008, 13:33
η παιδεία μετράει σε ηλικίες δημοτικού γυμνασίου άντε και λυκείου

να πάρεις 40άρη κάφρο που οδηγεί σαν να του ανήκει ο δρόμος (και το πεζοδρόμιο) να του μαθεις τι; και πώς; τι κίνητρο θα του δώσεις; έχει γίνει αυτό πουθενά στον κόσμο; στις ΗΠΑ πάνε όλοι σε σχολείο αμυντικής οδήγησης ανεξάρτητα από ηλικία, αλλά αυτή η διαδικασία συνοδεύεται ΚΑΙ με πρόστιμο ΚΑΙ με βαθμούς ποινής στο point system

με κλήσεις ΟΛΟΙ στρώνουν, κανείς δεν γράφει στα @@ του 100/200/500/1000 ευρώ

θα βρίσει θα αφρίσει αλλά θα στρώσει θελει δε θέλει

αλλά στο ελλαδιστάν η τροχαία κοιμάται ύπνον βαθύ

MikeG
04/03/2008, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
η παιδεία μετράει σε ηλικίες δημοτικού γυμνασίου άντε και λυκείου

να πάρεις 40άρη κάφρο που οδηγεί σαν να του ανήκει ο δρόμος (και το πεζοδρόμιο) να του μαθεις τι; και πώς; τι κίνητρο θα του δώσεις; έχει γίνει αυτό πουθενά στον κόσμο; στις ΗΠΑ πάνε όλοι σε σχολείο αμυντικής οδήγησης ανεξάρτητα από ηλικία, αλλά αυτή η διαδικασία συνοδεύεται ΚΑΙ με πρόστιμο ΚΑΙ με βαθμούς ποινής στο point system

με κλήσεις ΟΛΟΙ στρώνουν, κανείς δεν γράφει στα @@ του 100/200/500/1000 ευρώ

θα βρίσει θα αφρίσει αλλά θα στρώσει θελει δε θέλει

αλλά στο ελλαδιστάν η τροχαία κοιμάται ύπνον βαθύ

Απλά θα σου πω ότι είσαι εντελώς λάθος. Με αυτή τη λογική όποιος είναι πάνω από 30 είναι χαμένη υπόθεση & πρέπει μόνο με μέτρα καταστολής & τιμωρίες να τον στρώσουμε...& πόσους θα προλαβαίνουν κάθε φορά οι τροχόμπατσοι? Άρα πάντα κάποιοι θα μένουν ατιμώριτοι..
Ίσως πρέπει να δεις κάπως διαφορετικά τα πράγματα.....
Η τιμωρία είναι καταστροφή της παιδείας.. Πρώτα μαθαίνεις σε κάποιον & μετά αν χρειαστεί τον τιμωρείς. Εδώ δεν υπήρξε ποτέ παιδεία.
& by the way χέστηκα τι κάνουν στην Αμερική.

gdevelek
04/03/2008, 13:50
μιλάς για παιδεία αλλά αόριστα

πές μου αφού είμαι εντελώς λάθος, πώς το φαντάζεσαι να ΥΛΟΠΟΙΕΙΤΑΙ

πες μου αφού χέστηκες τι κάνουν στην αμερική, πού αλλού, όπου δεν χέστηκες, έχει υλοποιηθεί κάτι παρόμοιο και πώς

στήριξε ό,τι λες

MikeG
04/03/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
μιλάς για παιδεία αλλά αόριστα

πές μου αφού είμαι εντελώς λάθος, πώς το φαντάζεσαι να ΥΛΟΠΟΙΕΙΤΑΙ

πες μου αφού χέστηκες τι κάνουν στην αμερική, πού αλλού, όπου δεν χέστηκες, έχει υλοποιηθεί κάτι παρόμοιο και πώς

στήριξε ό,τι λες

Κατά πρώτον δεν έχω κανένα στόχο να γίνει διαμάχη αυτό εδώ το thread, ιδιαίτερα προσωπική.
Η παιδεία δεν είναι για μένα τουλάχιστον κάτι αόριστο. Το να σέβεσαι πχ τους χώρους μη καπνίζοντων είναι θέμα παιδείας, για κάποιον που καπνίζει. Αυτά όλα σίγουρα μπορούμε να τα μάθουμε στα παιδιά μας στα σχολεία αλλά κυρίως μέσα στις οικογένειες. Όταν ένα παιδί βλέπει το γονιό του πως συμπεριφέρεται είναι επόμενο να κάνει τα ίδια, άσχετα με το τι του μαθαίνουν.
Όσον αφορά τώρα τους "καμμένους" (κατά την άποψη σου) ενήλικες, θα πρέπει αρχικά εμείς οι ίδιοι, η ίδια η κοινωνία να τους συνετίσει. Ο τρόπος, με ενημέρωση, με διάφορα σεμινάρια, με συζητήσεις. Αν απλά γαμοσταυρίζουμε αυτόν που δε σταματάει στο STOP τότε π'ιστεψε με απλά θα μας γαμοσταυρίσει και αυτός. Αν επίσης τον γράψουν οι μπάτσοι μια φορά, απλά την επόμενη φορά θα τσεκάρει αν έχει μπάτσους, αν δεν έχει θα το παραβιάσει.
& για πες μου, εσύ φοράς κράνος για να μη σε γράψουν?
Αυτά είχα να πω σε σχέση με αυτά που λες. Δε το συνεχίζω άλλο, ούτε θέλω να εξελιχτεί σε διαμάχη. Είπαμε τις απόψεις μας, τέλος. Μπορούν άλλοι να τις διαβάσουν & να προσθέσουν ότι θέλουν.

mustaine1990
04/03/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
αντι για σποτακια των 30" ποτε θα βαλουν καμια ωριτσα στα δημοτικα να μαθουμε τα βασικα -κρανος/ζωνη!-?????

:mad: :mad: :mad:

και μετα απο αυτη την ωριτσα οταν τελειωσει το σχολειο ακολουθει η παρακατω σκηνη



-μπαμπαααα, σημερα στο σχολειο μας εδειξαν για το κρανος και τη ζωνη. μας ειπαν οτι δε κανει να ανεβαινουμε σε αυτοκινητο και μηχανη χωρις αυτα
-μαλακιες παιδι μου, δε παθαινουμε τιποτα, μην ανησυχεις


και ετσι το παιδακι δε φοραει ζωνη/κρανος...


το εχω δει και ξερω. και δυστυχως ο πατερας μου ειναι και αυτος αρκετα βλακας ωστε να νομιζει οτι σε αστικο περιβαλλον δε χρειαζεται ζωνη, και ετσι την εχει μονιμα φορεμενη... στο καθισμα για να μη του σπαει τ'αρχιδια η ηχητικη ειδοποιηση :rolleyes:


θελει μου φαινεται να βγαλουν ενα συστημα στ'αυτοκινητα το οποιο να αρχιζει στις γρηγορες τον οδηγο οταν αυτος κανει μαλακιες

fantacid
04/03/2008, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mustaine1990
και μετα απο αυτη την ωριτσα οταν τελειωσει το σχολειο ακολουθει η παρακατω σκηνη



-μπαμπαααα, σημερα στο σχολειο μας εδειξαν για το κρανος και τη ζωνη. μας ειπαν οτι δε κανει να ανεβαινουμε σε αυτοκινητο και μηχανη χωρις αυτα
-μαλακιες παιδι μου, δε παθαινουμε τιποτα, μην ανησυχεις




στη περιπτωση που εχει ΖΩΑ γονεις ειναι αναποφευκτο να μεγαλωσει ανθρωπους

εμεις ελπιζουμε να υπαρχουν κ ανθρωποι που ζουν στη κοινωνια μας κ εστω ενα ατομο παραπανο να μπορεσει να σωθει ειναι κερδος!

δεν μπορεις να φτιαξεις μια ιδανικη κοινωνια, γιατι πρωτον ο καθενας εχει στο μυαλο κατι διαφορετικο γιατην ιδανικη κοινωνια κ γιατι μια ιδανικη κοινωνια ειναι ουτοπια!




:wave2:

Lupo
04/03/2008, 14:08
Αν δεν θέλετε να γίνει προσωπική η διαμάχη,ας πάρω κι εγώ θέση.
Δηλαδή, όταν μου κόψουν κλήση(ειδικά για να μαζέψουν τους μισθούς για το δώρο του Πάσχα),για κράνος, μία και δύο φορές, εγώ θα φορέσω κράνος?
Ίσως. Όταν πιστεύω ότι έχει μπλόκο. Και αν είμαστε τυχεροί και το σκεφτώ έτσι.
Και τι κράνος? Των 20 ευρώ? Σίγουρα. Απλά για να μην με γράψουν.

Αυτός είναι ο σκοπός?


Και όσοι με ξέρουν, δεν πάω ούτε μέχρι το περίπτερο στην άλλη γωνία, όχι μόνο χωρίς το shoei, αλλά και χωρίς το δερμάτινο με τις προστασίες.
Απλά για να ξέρετε και με ποιόν διαμάχεστε(!) :lol:



Άντε, και επέστρεψα στο γραφείο με όρεξη, και συγνώμη που χαλάω το thread.:D

MikeG
04/03/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Αν δεν θέλετε να γίνει προσωπική η διαμάχη,ας πάρω κι εγώ θέση.
Δηλαδή, όταν μου κόψουν κλήση(ειδικά για να μαζέψουν τους μισθούς για το δώρο του Πάσχα),για κράνος, μία και δύο φορές, εγώ θα φορέσω κράνος?
Ίσως. Όταν πιστεύω ότι έχει μπλόκο. Και αν είμαστε τυχεροί και το σκεφτώ έτσι.
Και τι κράνος? Των 20 ευρώ? Σίγουρα. Απλά για να μην με γράψουν.

Αυτός είναι ο σκοπός?


Και όσοι με ξέρουν, δεν πάω ούτε μέχρι το περίπτερο στην άλλη γωνία, όχι μόνο χωρίς το shoei, αλλά και χωρίς το δερμάτινο με τις προστασίες.
Απλά για να ξέρετε και με ποιόν διαμάχεστε(!) :lol:



Άντε, και επέστρεψα στο γραφείο με όρεξη, και συγνώμη που χαλάω το thread.:D

Συμφωνώ μαζί σου.
& δε χαλάς το thread:winka: :wave2:

mustaine1990
04/03/2008, 14:17
εγω για το κρανος θεωρω οτι το μονο αποτελεσματικο μετρο ειναι να δινουν κατι σαν κουπονι με την αγορα της μηχανης, με το οποιο να μπορει να αγορασει κρανος 200 ευρω (η αν ειναι ακριβοτερο να εχει εκπτωση 200 ευρω). και λεω κουπονι, γιατι δεν υπαρχει περιπτωση αμα δωθουν μετρητα, να μην φαγωθουν αλλου. θελω να πιστευω οτι αν εχει κανεις ενα ακριβο κρανος, θα το φοραει κιολας

fantacid
04/03/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mustaine1990
εγω για το κρανος θεωρω οτι το μονο αποτελεσματικο μετρο ειναι να δινουν κατι σαν κουπονι με την αγορα της μηχανης, με το οποιο να μπορει να αγορασει κρανος 200 ευρω (η αν ειναι ακριβοτερο να εχει εκπτωση 200 ευρω). και λεω κουπονι, γιατι δεν υπαρχει περιπτωση αμα δωθουν μετρητα, να μην φαγωθουν αλλου. θελω να πιστευω οτι αν εχει κανεις ενα ακριβο κρανος, θα το φοραει κιολας


ακομα πιο απλα,

ολα τα ειδη προστασιας μοτοσυκλετιστη θα μπορουσαν να ειναι ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ!
κρανος,μπουφαν,παντελονι
δλδ εκπτωση 19%!!!

οχι κλειδαριες κ συναγερμοι!

ενα καλο πρωτο βημα, ετσι κ αλλιως τοσα κερατιατικα μαζευουν απο τις κλησεις!

yannis24
04/03/2008, 14:28
Εβλεπα που λετε χθες στην τηλεοραση μια τετοια διαφημιση που συνιστουσε να φοραμε κρανος....
δειχνει λοιπον ενα τυπα με μπανταρισμενο το κεφαλι του και αφου λεει οτι λεει, τον δειχνει να βαζει ενα κρανος ...
λεει μαλιστα να δινετε παντα και κρανος και στον/στην συνοδηγο σας ...
και δειχνει και μια κοπελα να φοραει και αυτη ενα κρανος.....
και στην επομενη σκηνη........
δειχνει τον τυπα να βαζει μπροστα την μηχανη και να φευγει.....
.
.
.
.
.
που ειναι το περιεργο θα μου πειτε?
.
.
.
.
.
ο τυπας φορουσε κοντομανικο μπλουζακι..... .........και η κοπελα ηταν με βερμουδα, σαγιοναρα ( ή κατι χαμηλα παπουτσακια) και αμανικο !!!

.
.

Την κανεις που την κανεις μετα απο τοσα χρονια μια διαφημιση για να περασεις καποια μυνηματα στον κοσμο......
κανε την τουλαχιστον σωστα ρε πουστη μου !!

.
.
.
εκτος αν για τον Ελληνα πολλα μυνηματα σε ενα σποτ ειναι δυσκολο να το καταλαβει..... .
οποτε......... ας τους μαθουμε να βαζουν κρανος τωρα.......... ..και τα υπολοιπα στην επομενη 10ετια !!!

Lupo
04/03/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mustaine1990
εγω για το κρανος θεωρω οτι το μονο αποτελεσματικο μετρο ειναι να δινουν κατι σαν κουπονι με την αγορα της μηχανης, με το οποιο να μπορει να αγορασει κρανος 200 ευρω (η αν ειναι ακριβοτερο να εχει εκπτωση 200 ευρω). και λεω κουπονι, γιατι δεν υπαρχει περιπτωση αμα δωθουν μετρητα, να μην φαγωθουν αλλου. θελω να πιστευω οτι αν εχει κανεις ενα ακριβο κρανος, θα το φοραει κιολας
Όντως είναι πολύ καλό, και έχει συζητηθεί εδώ μέσα και όχι μόνο.:beer:

Απλά παραθέτω, χθεσινή κουβέντα, για να τεκμηριώσω ότι το πρώτο και βασικότερο είναι η παιδεία,ενώ βασική βοήθεια είναι αυτό που αναφέρεις:

Lupo:Ωστε είχες το CR και το έβαζες σε πίστες? Μπράβο ρε. Αυτά είναι.
Άλλος: Ναι , για πολλά χρόνια όπου είχε χώμα.
Lupo:Full εξοπλισμό, και τα σχετικά, ε? Δεν είχα χωμάτινο ποτέ, αλλά θέλω.
Άλλος:Μόνο μπότες, γιατί φοβόμουν να μην μου γυρίσει κανένας αστράγαλος.
Lupo: :eyepop: κράνος? θώρακα?
'Αλλος: Άμα δεν περνας με πορτοκαλί και σούζα, ξεκράνωτος, δεν αξίζει να οδηγας μοτοσυκλέτα!
Lupo:Τι λες τώρα? Φοβόσουν για τους αστραγάλους σου και όχι για το κεφάλι σου?
Άλλος:Δεν ευχαριστιέμαι με το κράνος. Άμα είναι να μην το ευχαριστιέμαι καλύτερα να μην καβαλάω. Το κράνος δεν μ'αρέσει.


:uplate:

gdevelek
04/03/2008, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
. Δε το συνεχίζω άλλο, ούτε θέλω να εξελιχτεί σε διαμάχη. Είπαμε τις απόψεις μας, τέλος. Μπορούν άλλοι να τις διαβάσουν & να προσθέσουν ότι θέλουν.

εσύ μου έγραψες πως είμαι "εντελώς λάθος" και πως "χέστηκα τι κάνουν στις ΗΠΑ"

άρα εσύ το πάς προς διαμάχη, μην τρελαθούμε, έτσι ;)


ναι, αν δεν φορούσα κράνος και έτρωγα 3 κλήσεις κάθε μήνα, το δεύτερο μήνα ΣΙΓΟΥΡΑ θα αγόραζα κράνος

στην αρχή μπορεί να ήταν από το ΑΛΕΞ-ΠΑΚ, μετά θα το σκεφτόμουν καλύτερα και θα έπαιρνα ένα HJC ή KBC ή Caberg με 130Ε

με τι προτιμάς να πέσεις, με κράνος από το ΑΛΕΞ-ΠΑΚ, ή χωρίς κανένα κράνος;;;

τα σποτάκια και η κουβεντούλα μπορούν να κάνουν δουλειά

αν όμως ο αλήτης με το 2 τόνων αμάξι του περνάει συστηματικά με κόκκινο, τότε ΟΧΙ δεν θέλω να αρκεστεί το κράτος στα σποτάκια και στο μπλα-μπλά, θέλω να τον ΤΣΑΚΙΣΕΙ στα πρόστιμα

εσύ μήπως θα στεναχωρηθείς αν μάθεις πως κάποιος έφαγε 300Ε πρόστιμο γιατί πέρασε με κόκκινο;

θα τον θεωρήσεις αδικημένο; θύμα του φασιστικού κράτους;

fantacid
04/03/2008, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo

'Αλλος: Άμα δεν περνας με πορτοκαλί και σούζα, ξεκράνωτος, δεν αξίζει να οδηγας μοτοσυκλέτα!




:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ε ναι!

ολα τα ολα ειναι απλα οδοντοποαστες!!!!


:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

gdevelek
04/03/2008, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ακομα πιο απλα,

ολα τα ειδη προστασιας μοτοσυκλετιστη θα μπορουσαν να ειναι ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ!
κρανος,μπουφαν,παντελονι
δλδ εκπτωση 19%!!!

οχι κλειδαριες κ συναγερμοι!

ενα καλο πρωτο βημα, ετσι κ αλλιως τοσα κερατιατικα μαζευουν απο τις κλησεις!

πιστεύεις πως το κόστος αποτελεί κρίσιμο παράγοντα;

έχεις δεί πόσοι βαραντερίστες κυκλοφορούν ξεκράνωτοι;

λες να μην έχουν φράγκα να πάρουν ένα κράνος; επώνυμο full face κράνος με πιστοποίηση ECE22.05 παίρνεις με λιγώτερα από 150Ε...

blackbusa
04/03/2008, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ακομα πιο απλα,

ολα τα ειδη προστασιας μοτοσυκλετιστη θα μπορουσαν να ειναι ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ!
κρανος,μπουφαν,παντελονι
δλδ εκπτωση 19%!!!

οχι κλειδαριες κ συναγερμοι!

ενα καλο πρωτο βημα, ετσι κ αλλιως τοσα κερατιατικα μαζευουν απο τις κλησεις!


και να τα χαριζουν.....οποιος δεν εχει μυαλο δεν θα βαλει.....το μπουφανακι θα το φορανε βεβαια τον χειμωνα γιατι κανει κρυο....:rolleyes:

marios8
04/03/2008, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24

Την κανεις που την κανεις μετα απο τοσα χρονια μια διαφημιση για να περασεις καποια μυνηματα στον κοσμο......
κανε την τουλαχιστον σωστα ρε πουστη μου !!



Σωστά . :beer: :wave2:

TROOPER
04/03/2008, 21:05
ω ρε μανα μου θλιψη....:sad: :sad: :sad:

MikeG
04/03/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
εσύ μου έγραψες πως είμαι "εντελώς λάθος" και πως "χέστηκα τι κάνουν στις ΗΠΑ"

άρα εσύ το πάς προς διαμάχη, μην τρελαθούμε, έτσι ;)


Από αυτά που ανέφερα δε νομίζω ότι ακολουθεί διαμάχη. & ναι όντως χέστηκα τι κάνουν στις ΗΠΑ. Δε τους θεωρώ πολιτισμένους, αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση. Anyway, έχεις εντελώς άλλη λογική & νομίζω ότι με τις μέχρι τώρα απαντήσεις οι περισσότεροι κινούνται σε άλλη κατεύθυνση.
Πάντως εγώ το κράνος το φοράω για την ασφάλεια μου & δεν είναι από Alex Pak ή τα σχετικά. & ναι για να πάρεις ένα καλό κράνος θες πολλά φράγκα εδώ στο Ελλαδιστάν. Κάποιος που έχει Varkadero δε σημαίνει ότι του ανήκει 100%. Οι δόσεις τρέχουν............
& τέλος πάντων επαναλαμβάνω η τιμωρία έχει νόημα σαν έννοια αν πρώτα υπάρχει παιδεία. Αν απλά υπάρχει τιμωρία είναι να το πω απλά & με όμορφο τρόπο κοροϊδία.
Αυτά φιλικά, & τέλος οι προσωπικές απαντήσεις από μένα.

:wave2:

div400
04/03/2008, 22:21
:confused: :sad:
καλο το θρεντ!

δηλ. τοσα χρονια φωναζαμε οτι η πολιτεια δεν κανει τπτ (σποτακια) και τωρα που τα προβαλει γκρινιζαουμε που ο πρωταγωνιστής ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΜΕ ΞΥΣΤΡΕΣ!!!!!!


ε αι σταδιαλα πια, μονο γκρινια και αρνητισμός σε αυτη την χωρα πια!

αντι να βγουμε (εμεις οι ''συνηδητοποιημενοι μοτο/στες'') και να επιβραβευσουμε την προσπάθεια αυτή εστω και με τις ατελειές τις, γκρινίαζουμε και δημιουργουμε ενα κλιμα ''ε, δεν πατε να γ@#τε που οσο δεν ασχολουμε φωναζεται, ασχολουμε και παλι γκρινιαζεται'' στους ιθυνοντες τις συγκεριμενης καμπάνιας.....
οκ δεν ειναι τελειο οπως θα επρεπε! ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.
(και θα ελεγα οτι για τα ελληνικά δεδομενα ειναι ΑΛΜΑ μπροστα...)


οσο για το θεμα παιδεια/αστυνομευση....τα εξής:
ο ΚΟΚ ΔΕΝ ειναι ενα συνολο νομων με στοχο την καταπιεση του ατόμου! ειναι συνολο κανονων ωστε σε καθημερινη βαση εκαντοταδες χιλιαδες ΕΤΕΡΟΚΛΗΤΑ ατομα με ΕΤΕΡΟΚΛΗΤΑ οχηματα (ή χωρίς) να κινηθουν στον ιδιο χωρο με οσο το δυνατον μεγαλύτερη ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
παραβιαση των κανονων συναπεγαται ΚΙΝΔΥΝΟ για ολους και πολυ περισσοτερο τους πιο ευαλωτους πεζους και μοτο/στες.

οποτε ΚΑΙ παιδεια χρειαζεται για την κατανοηση του παραπάνω ΚΑΙ σοβαρη* αστυνομευση για την τιμωρια των παραβατων.

σοβαρή= οχι τυχαια, οχι αποσπασματική, οχι επιλεκτική.....κα...

υγ: με το χερι στην καρδια...μαλλον ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ετσι ακριβώς ΔΕΝ θελουμε να ειναι η αστυνομευση διοτι μετα ΔΕΝ θα μπορουσαμε να κυκλοφορουμε τα υπερτουμπανα υπεροπλα μας, με της υπερτουμπανες εξατμισαρες μας στίς υπερτουμπανο διαδρομες μας...
μαλλον μας ''βολευει'' σε μεγαλο βαθμο ΚΑΙ ΕΜΑΣ η ''χαλαρη'' αστυνομευση...:winka:

gdevelek
04/03/2008, 22:48
μα ΑΚΡΙΒΩΣ για αυτό το λόγο πάρα πολλοί μιλάνε για παιδεία και φρού-φρού κι αρώματα και απορρίπτουν την αστυνόμευση

γιατί έχουν ΠΟΛΥ λερωμένη τη φωλιά τους

η σχεδόν ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ αστυνόμευση, είναι ιδανική γι' αυτούς

σε πόσες χώρες της ευρώπης υπάρχει τέτοια ανοχή

- στο πέρασμα του κόκκινου φαναριού
- στο διπλοπαρκάρισμα
- στην έλλειψη κράνους
- στην πειραγμένη εξάτμιση που ξεσηκωνει γειτονιές
- στην ξηλωμένη πινακίδα στις μοτό
- στη νευρική οδήγηση με σφήνες και αλλαγές λωρίδων χωρίς φλάς (καλα αυτό θεωρείται δεδομένο πια)
- στις αναστροφές εκεί που απαγορεύεται
- στην αντικανονική προσπέραση
- στο πέρασμα δρόμων από πεζούς από ΟΠΟΥ να 'ναι

όποτε βρέθηκα στη γερμανία πριν κάτι χρόνια τα τυπάκια σε ΑΔΕΙΟ δρόμο δεν διέσχιζαν αν δεν άναβε γρηγόρης

div400
04/03/2008, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
μα ΑΚΡΙΒΩΣ για αυτό το λόγο πάρα πολλοί μιλάνε για παιδεία και φρού-φρού κι αρώματα και απορρίπτουν την αστυνόμευση

.....

όποτε βρέθηκα στη γερμανία πριν κάτι χρόνια τα τυπάκια σε ΑΔΕΙΟ δρόμο δεν διέσχιζαν αν δεν άναβε γρηγόρης


πιστεψε με οτι ΕΙΔΙΚΑ στην γερμανια θα εξακολουθουσαν να εχουν την ΙΔΙΑ συμπεριφορά και ΧΩΡΙΣ αστυνομια στους δρόμους!!!!

ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΕΙΑ!!!! και η οδηγική συμπεριφορά ειναι προέκταση την ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗΣ νοοτοπίας τους.

αδερφε χρειαζεται ΚΑΙ τα δύο!:wave2:

gdevelek
04/03/2008, 23:07
οπωσδήποτε χρειάζονται και τα δύο, δεν το αμφισβητώ

αυτό που λέω συνοψίζεται στο "όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος"

σε λίγο θα βγει κάποιος και θα πει "μην τιμωρείτε τους κλέφτες, εκπαιδεύστε τους'

υπάρχει οδηγός που να ΜΗΝ ξέρει ότι είναι λάθος να περνάει με κόκκινο ή να μπλοκάρει μια λωρίδα με το διπλοπαρκάρισμα για να πάρει τσιγάρα από το περίπτερο;

σήμερα μια τύπισσα έβαλε το αλάρμ και πάρκαρε στην κηφισίας στο ύψος της αλεξάνδρας για να πάει στο περίπτερο, την είδα με τα μάτια μου

ίσως πιστεύει πως ένα ΙΧ, όταν έχει τα αλαρμ αναμμένα, δεν εμποδίζει

φτάνει από πίσω το λεωφορείο, ανοίγεται στη δεύτερη λωρίδα, βαριανασαίνει η κηφισίας για να πάρει η μαντάμ τσιγάρα ή τσίχλες

όταν ο άνθρωπος είναι γαϊδούρι, χρειάζεται την κατάλληλη αντιμετώπιση

έσφιξαν τα μέτρα για το κράνος και πλέον, όπως το υπολογίζω, 3 στους 4 φοράνε κράνος

το ίδιο θα γίνει και με τις άλλες παραβάσεις ΑΝ και ΟΤΑΝ η τροχαία το πάρει είδηση και ξυπνήσει

Akatanomastos
04/03/2008, 23:55
απο οσο λιγο τα ειδα στις ειδησεις μου φανηκαν λιγο <<σκληρα>>, και λιγο με ενοχλησαν γιατι δειχνουν σε φορεια, με γυψους κλπ κλπ..
ισως ομως καλα τα καναν ετσι, και περναει το μυνημα χωρις να δειξει απιστευτη ωμοτητα.

θα δειξει..

οπως και να χει η κινηση επικροτειται απο μενα

TROOPER
05/03/2008, 06:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
πιστεψε με οτι ΕΙΔΙΚΑ στην γερμανια θα εξακολουθουσαν να εχουν την ΙΔΙΑ συμπεριφορά και ΧΩΡΙΣ αστυνομια στους δρόμους!!!!

ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΕΙΑ!!!! και η οδηγική συμπεριφορά ειναι προέκταση την ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗΣ νοοτοπίας τους.

αδερφε χρειαζεται ΚΑΙ τα δύο!:wave2:

+1

και αυτο ειναι το ενοχλητικο δημητρη.δεν μας νοιαζει απλα να βαλει ο ανεγκεφαλος κρανος.μας ενδιαφερει η ελειψη παιδειας που προωθηται απο το σποτακι οντας κρανοφορο καφενειο ο πρωταγωνιστης.

καταλαβες γιατι διαμαρτηρομαστε ???

δεν προωθηται η αλλαγη νοοτροπιας αλλα ο μιμιτισμος.ετσι δεν αλαζει τπτ !!!!!!!!!!!

:wave2:

MikeG
05/03/2008, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
+1

και αυτο ειναι το ενοχλητικο δημητρη.δεν μας νοιαζει απλα να βαλει ο ανεγκεφαλος κρανος.μας ενδιαφερει η ελειψη παιδειας που προωθηται απο το σποτακι οντας κρανοφορο καφενειο ο πρωταγωνιστης.

καταλαβες γιατι διαμαρτηρομαστε ???

δεν προωθηται η αλλαγη νοοτροπιας αλλα ο μιμιτισμος.ετσι δεν αλαζει τπτ !!!!!!!!!!!

:wave2:


Πες τα ρε Γιώργο γιατί θα τρελαθούμε εδώ πέρα... :wave2:
Γιατί τη παιδεία την έχουν όλη γραμμένη.....:mad:

div400
05/03/2008, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
+1

και αυτο ειναι το ενοχλητικο δημητρη.δεν μας νοιαζει απλα να βαλει ο ανεγκεφαλος κρανος.μας ενδιαφερει η ελειψη παιδειας που προωθηται απο το σποτακι οντας κρανοφορο καφενειο ο πρωταγωνιστης.

καταλαβες γιατι διαμαρτηρομαστε ???

δεν προωθηται η αλλαγη νοοτροπιας αλλα ο μιμιτισμος.ετσι δεν αλαζει τπτ !!!!!!!!!!!

:wave2:

:eyepop: :look:

μιμιτισμός?!?!? Ε ΚΑΙ?!?!?!?

τι με νοιαζει εμενα αν ΕΣΥ θα φοράς κράνος γιατι φοβασε την κλήση ή γιατι ΞΕΡΕΙΣ τι εστι κρανος ή γιατι μιμισε ΕΜΕΝΑ!!!! μου αρκει που ΘΑ ΦΟΡΑΣ!!!!!

απο το μην φοραει κανεις κράνος, το να παμε στο: 2 φορουν επιδη ξερουν οτι τους σωνει, 150 γιατι φοβουνται την κληση και 10 επιδη μιμουντε του παραπανω, ΕΙΝΑΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ οπως και να το δεις....


και η αντιδράσεις (εδω μεσα τουλχ.) δεν αφορουσαν την υποβοσκουσα προτροπη για μιμιτισμο αλλα το γεγονός οτι ο πρωταγωνιστής δεν φορά μπουφάν.

αυτο που θελω να πω ειναι, οτι η αλλαγη νοοτροπίας δεν γινεται απο την μερα στην αλλη και ουτε ειναι αλλαγη 180 μοιρων με την μια.
ειναι μια μακροχρονια διαδικασία και αντι να ακυρωνουμε εν τη γεννεση την προσπάθεια επιδή δεν ειναι ''τελεια'' εξ αρχής, θα επρεπε (κατα την γνωμη παντα) να την επιβραβευσουμε και προσπαθησουμε ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ!!!

α! γιωργο...μιας και κατα βαση συμφωνουμε...διαμαχη με μενα δεν θα κανεις που να χτυπιεσαι! :a22: :lol:

div400
05/03/2008, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Πες τα ρε Γιώργο γιατί θα τρελαθούμε εδώ πέρα... :wave2:
Γιατί τη παιδεία την έχουν όλη γραμμένη.....:mad:

:nono:

απο εκει ξεκινουν ολα!!! αλλα δεν αρκει δυστυχώς.....:sad:

gdevelek
05/03/2008, 20:26
δεν βλέπω κανέναν που να έχει γραμμένη την παιδεία, ή έστω να τη θεωρεί δευτερεύουσα προτεραιότητα

βλέπω όμως ορισμένους που δεν θέλουν ούτε να ακούσουν για αστυνόμευση

fantacid
06/03/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
δεν βλέπω κανέναν που να έχει γραμμένη την παιδεία, ή έστω να τη θεωρεί δευτερεύουσα προτεραιότητα

βλέπω όμως ορισμένους που δεν θέλουν ούτε να ακούσουν για αστυνόμευση


ο αρνητισμος στην αστυνομευση ειναι γιατι δεν αποδιδει τα αναμενομενα, -οχι λογω ιδεολογιας κατα των μπατσων-

το θεμα δε πρεπει να ειναι τι γινει ΕΑΝ παραναμησεις, αλλα να ΜΗΝ εχεις την αναγκη να παρανομησεις.

φοραω κρανος επειδη θελω, οχι επειδη μου το επιβαλλουν.

για να μενει καποιος εντος πλαισια νομου κ να εχει μια υπευθηνη οδηγικη συμπεριφορα ειναι να το θελει ο ιδιος κ οχι να τον πιεζεις,

αρα εκει μπαινει το κεφαλαιο ΠΑΙΔΙΑ!

gian_nykt
06/03/2008, 11:26
σωστά....

κι εγώ όσο μπορώ σε φίλους, σε γνωστούς κι όπου μπορώ προσπαθώ να τους προωθήσω την ιδέα του κράνους κι όχι το αντικλησικό κράνος. Μακάρι να ήταν και ο εξοπλισμός φθηνότερος και θα φορούσα κάθε μέρα μπότα-μπουφάν-κράνος-γάντια και μάλιστα 2πλά....για χειμώνα και για καλοκαίρι.

τώρα η παιδεία αφορά την συμπεριφορά μας στον δρόμο και προς τους χρήστες του.
κι εγω όσο μπορώ προσπαθώ......δεν έχει μάθει κανείς μας έτσι...πχ όπως έχουν μάθει σε άλλες χώρες της Ευρώπης κλπ!

gdevelek
06/03/2008, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ο αρνητισμος στην αστυνομευση ειναι γιατι δεν αποδιδει τα αναμενομενα, -οχι λογω ιδεολογιας κατα των μπατσων-

το θεμα δε πρεπει να ειναι τι γινει ΕΑΝ παραναμησεις, αλλα να ΜΗΝ εχεις την αναγκη να παρανομησεις.

φοραω κρανος επειδη θελω, οχι επειδη μου το επιβαλλουν.

για να μενει καποιος εντος πλαισια νομου κ να εχει μια υπευθηνη οδηγικη συμπεριφορα ειναι να το θελει ο ιδιος κ οχι να τον πιεζεις,

αρα εκει μπαινει το κεφαλαιο ΠΑΙΔΙΑ!

μόνο που το "να μην έχεις την ανάγκη να παρανομήσεις" δεν παίζει στο ελαδιστάν αφού - κακώς - δεν λαμβάνονται τα απαραίτητα μέτρα, άρα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, και ΜΕΧΡΙ να αποκτήσουν οι νέες γενιές την απαραίτητη παιδεία, πάμε στο "τι γίνεται ΟΤΑΝ παρανομήσεις"

και εκεί πολλοί σφυρίζουν αδιάφορα, ή διαρηγνύουν τα ιμάτιά τους, πετώντας ατάκες του τύπου "κακοί μπάτσοι, φασισμός, εισπρακτικά μέτρα, ας πιάσουν πρώτα τους Χ που κανουν Ψ" κι άλλα φαιδρά

και κατά συνέπεια πάμε από το κακό στο χειρότερο στους δρόμους (κι όχι μόνο εκεί, κοιτάξτε π.χ. τι γίνεται και με τα αυθαίρετα)

gian_nykt
06/03/2008, 11:46
πρέπει να συμμετάσχουμε ΟΛΟΙ στην καλυτέρευση των συνθηκών που αφορούν την κυκλοφοριακή παιδεία στην Ελλάδα!
ΚΡΑΤΟΣ και ΠΟΛΙΤΕΣ.....!!!!
Αρχής γενομένεις....προφανώς απο τον καθ' ένα μας ;)

apav
06/03/2008, 19:06
div1000, :a10: και συνεχίζω.

Οδική ασφάλεια = παιδεία; Γιατί έχω την εντύπωση ότι έχετε συνδέσει την παιδεία με το σχολείο που η δασκαλίτσα θα σας μασήσει την φρουτόκρεμα; Αλλά αφού αναφέρετε παιδεία στο σχολείο, μήπως ξεχνάτε τις θεωρητικές και πρακτικές ώρες διδασκαλίας που είναι υποχρεωτικές για να δώσεις εξετάσεις για το δίπλωμα; Εκεί δεν μαθαίνεις για το κράνος και τον εξοπλισμό; Μαθαίνεις, όπως μαθαίνεις και την ορθογραφία και τους τόνους στην Α' Δημοτικού, αλλά μετά τα ξεχνάς για χάρη της καφετέριας. :sad:

Μας αναγκάζουν να παρανομήσουμε ε; Ποιος, που και γιατί; Όταν μάθουμε τι είναι σωστό και τι είναι λάθος, τι είναι τα λόγια του αέρα και τι η πράξη, τότε δεν θα πουλάμε μαϊμούδες i-podια σε συνάδελφους, δεν θα αφήνουμε το κράνος σπίτι, δεν θα σκοτώνουμε το κόκκινο, μπλα, μπλα, μπλα. :sick:

Είναι ακριβός ο εξοπλισμός; Για ποιον; Για δείτε τι ερωτήσεις γίνονται στο forum για πρώτο μηχανάκι. Δεν βλέπεις τιμές μικρότερες του Στρώματος = ??? που δεν το μεταφράζω σε μισθούς ανειδικευτού εργαζόμενου γιατί είμαστε και σε κρίσιμες ηλικίες. Μακάρι να μην είχαμε αγοράσει ούτε ένα κορυφαίο προϊόν της όποιας εταιρίας και να φορούσαν ΟΛΟΙ τον φθηνότερο προστατευτικό εξοπλισμό με προδιαγραφές. :sick: