PDA

View Full Version : ερωτησεις



stukas
06/12/2004, 21:49
ρε παιδια καλησπερα:Εχω τρεισ ερωτησουλεσ:1.ποσ 8α γινει να σφιξω την γκαζιερα στη μηχανη μου?(fz6)ι πολυ τζογο κ θελω να τον μειωσω. 2.ποσ θα κανω να σταματησουν να τριζουν τα φρενα μου οταν φρεναρω?διαβασα σε ενα αγγλικο site οτι βαζεισ γρασσο χαλκου στο πισω μερωσ στα τακακια,ξερει κανεις κατι?3.εχω ενα ροποκλειδο,αυτο οταν το χρησιμοποιεις κ φτασει στην ροπη συσφιξεως που εχεις βαλει κανει καποιο χαρακτηριστικο ηχο η κανει κατι τελος παντων?ΠΟΥΤΑΝΑ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ!!!:sick: παρακαλω οποισ ξερει κατι να μου πει ας το πει κ εγω τον κερναω πι...ες(πιτες εννοω,ε?):confused:

Θάνος
06/12/2004, 22:07
1. Αν δεν το γράφει το βιβλίο, αν δεν μπορείς να το βρεις μόνος σου που είναι μάλλον εύκολο (κάποιες ροδέλες θα έχει εκεί που πιάνει η ντίζα στην γκαζιέρα...) πήγαινε εκεί που το πήρες να σου μαζέψουν το τζόγο. 10 λεπτά θα σου πάρει και δεν θα πληρώσεις και τίποτα. Αλλιώς περίμενε να μπει ο THEOD... όλο και κάτι θα σου πει...

2. Υπομονή...

3. Απ'όσο ξέρω όταν φτάσει στη ροπή, κάνει κλικ κλικ κλικ κλικ κλικ κλικ κλικ κλικ κλικ κλικ.... σαν να πηδάει δόντια και δεν σφίγγει...

Βοήθησα καθόλου;; :D

THEOD
09/12/2004, 21:18
Γιατί να μαζέψεις τον τζόγο από το γκάζι ?
Είναι υπερβολικός ή ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι είναι υπερβολικός ?
Το γκάζι συνδέεται με το TPS (Throttle Position Sensor) και θα σου πρότεινα να μην το πειράξεις χωρίς να ξέρεις τι κάνεις.
Αν όντως έχει παραπάνω τζόγο από το κανονικό, πήγαινε σε εξουσιοδοτημένο να στο ρυθμίσουν δωρεάν στην εγγύηση.
Αν επιμένεις να το κάνεις εσύ (κακό του κεφαλιού σου), έλα να σου δώσω σε CD το Service Manual της μηχανής που είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ εργαλείο όταν επιχειρείς τέτοιου είδους επεμβάσεις.

hornet
10/12/2004, 09:39
Ο τζογος του γκαζιου δεν εχει καμια σχεση με το TPS.Απλα μαζευεις τα μποσικα.Κανονικα πρεπει να εχει κοντρα παξιμαδια αλλα εκει που ειναι αστο!
Διοτι πρεπει να βγουν ντεποζιτα και αλλα πραματα(φιλτρα κλπ)
Και αποτι λες δεν τα πας και καλα με αυτα οποτε ασε καλυτερα

Μικρή Λουλού
10/12/2004, 10:01
TO ΡΟΠΟΚΛΕΙΔΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΕΣΦΙΞΕΣ ΟΣΟ ΕΠΡΕΠΕ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ,ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΡΟΠΕΣ ΣΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΟΡΤΙΖΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΡΟΠΗ.
:wave2: