PDA

View Full Version : Το Δώρο



hidefnick
04/03/2008, 21:56
Σήμερα λοιπόν κάποιος μου χάρισε μια 1150RT.... Και εγώ μετά από 6-7 ώρες μαζί της είπα όχι, και πήγα και έκανα service στο Guzzi. (Μέχρι βαλβίδες εκατσα και ρύθμισα - τόσο δεν μου άρεσε η μπέμπα)

Ωραίο μηχανάκι to BMW, άνετο, με ηλίθιους διακόπτες, κρύβει καλά τα κιλά του, μαζεύει σχετικά εύκολα χιλιόμετρα, στις βαλίτσες βάζεις τα ψώνια της εβδομάδας από το σούπερ μάρκετ, δεν έχει κραδασμούς και το μοτερ ακούγετε ηλεκτρικό. Επίσης από το πολύ πλαστικό έπιασα τον εαυτό μου να σκέφτετε ότι είναι ασφαλές σε περίπτωση τράκου. (crash test τους κάνουν????) Sorry παίδες, σαν σκούτερ για πλούσιους γέρους μου έκανε και όχι σαν μηχανή.

Υποθέτω ότι σε ταξίδι είναι super ξεκούραστο, δεν βρέχεσε, δεν κρυώνεις, δεν σε χτυπάει ο αέρας και ακούς και μουσική. Και με τρελό WAF. ΟΚ αλλά αν αυτά είναι το ζητούμενο πας και με αυτοκίνητο. Και με τα φράγκα που έχουν τα συγκεκριμένα μηχανάκια, κάμπριο.

Τα γούστα είναι υποκειμενικά, και σαν φιλοσοφία κινητήρα μου άρεσε το συγκεκριμένο πραπρα, αλλά κάποια στιγμή έπιασα το εαυτό μου να λέει Harley και πάλι Harley για ταξίδι (Stelvio den exo kavalisi akoma kardia mou). Να νοιώθεις και λίγο το περιβάλλον. Να "κουράζεσε" και λίγο από την διαδρομή. Το τσιγάρο να έχει κάποιο νόημα στην στάση. Οχι απλώς ξεπιάσιμο και πάμε να "καταπιούμε" άλλα 500 χιλιόμετρα. Οχι σαν να πηγαίνεις CapoNord με ελικόπτερο.

Και μέσα στην πόλη προτιμώ το μηχανάκι που ήδη έχω, επίσης ψεκαστό δικύλινδρο αξονάτο και αερόψυκτο. Στο οποίο ανοίγεις το γκάζι και νοιώθεις ότι κάτι γίνετε (δεν θέλω σχόλια). Γιατί στην μπέμπα τσου. Κάποια στιγμή κοίταξα το κοντερ και είχα μαζέψει 140 στην Κηφισσίας νομίζοντας ότι είμαι με 60-70 και την ανάλογη χαλαρότητα.

Ο θείος μου, που προσφέρθηκε να μου το χαρίσει, πιέζει τα 60 πιά, και τώρα ανακάλυψε την χαρά των ταξιδιών με την μηχανή, όταν απέκτησε το συγκεκριμένο μηχανάκι πρίν 5-6 μήνες, αντικαθιστώντας εάν CBR600F και μια βέφα. Και τώρα φέρνει ένα 1200RT από Γερμανία. Πρίν μερικά χρόνια είχε φτάσει να έχει μονίμως 7-8 μηχανές στο γκαράζ. Πιά έχει μόνο το συγκεκριμένο. Θεωρεί ότι καταστάλαξε.

Ελπίζω να μην κατασταλάξω ποτέ μου έτσι.......










PS Αν πάντως καβαλάς τέτοιο και δεν γ@μείς πρέπει να είσαι τελείως λαλάκας. Μιλάμε οι χαζογκόμενες βλέπουν BMW και σταματάνε να σου χαμογελάσουν........

PS II Το μηχανάκι είναι για πούλημα, και είναι σε υπέρ άριστη κατάσταση........ Μόλις έρθει το 1200 θα μπεί και στς αγγελίες.

mustaine1990
04/03/2008, 22:13
δινεις αλλη διασταση στο "δε θα το 'παιρνα που να μου το χαριζαν"...:smokin:

gdevelek
04/03/2008, 22:14
μ' αυτό το θείο κοίτα να τα 'χεις καλά... :rolleyes:

el_hymador
04/03/2008, 22:33
αφου δεν το δεχτηκες το δωρο, δεν το χαριζεις σε καναν αλλο (π.χ σε μενα!...τυχαια μου ΄ρθα στο μυαλο μου :D ) να πιασει τοπο;



...μαλακια μηχανακι ειναι οντως!

:wave2:

the who
05/03/2008, 07:24
Τι κανει ο θειος μας?Ειναι καλα?Θα περασω το απογευμα να το παρω εγω το μηχανακι:eyepop: αφου δεν το θελεις ξαδελφε.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

apav
06/03/2008, 13:31
:eek:

ΥΓ Να το πάρεις και να πας ταξιδάκι. :wave2:

Cpt. Haddock
06/03/2008, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Ελπίζω να μην κατασταλάξω ποτέ μου έτσι.......

Φτάσε κι εσύ στα 60 σου να οδηγείς μηχανή κι ας κατασταλάξεις έτσι :winka: :wave2: