PDA

View Full Version : ατυχημα



hetfield
05/03/2008, 13:04
καλημερα, ο θεος να την κανει....

σημερα στην χαλκιδα κατα τις 9 καθως πηγαινα με μια xtx660 που εχω στην δουλεια. περνωντας απο τα "αγαλματα" στιν παραλια με καμια 35χλμ μεχρι που στα 7 μετρα συμφωνα με την τροχαια πεταχτικε ενας παππους 79 χρονων!!!! απο δεξια (η διαβαση ηταν 20 μετρα πιο πριν) και προσπαθησε να διασχισει τον δρομο τρεχωντας κρατοντας 1 κουβα γεματο ψαρια (10 κιλα περιπου)... φρεναρα αποτομα και κατορθωσε να με αποφυγει προσ το παρων, αλλα περνωντασ διπλα του εχασα το μπροστινο και γλιστρισα.... επεσα κατω ..... μολις σηκωθηκα κοιταξα πισω και ο παππους ηταν ξαπλωμενος στην ασφαλτο.....πηγα τον ειδα και ετρεχε λιγο αιμα απο το κεφαλι του .... καλεσα απευθιας το 166.. τελικα ο παππους ειναι "ενταξη" και την γλιτωσε με 2-3 ραματα στο κεφαλι.... τελειως επιφανιακο.... δεν μπορω να καταλαβω πως τον χτυπησα........

(στην μηχανη ειχα βαλει καινουρια πλαστικα και καινουριες χουφτες)
(τωρα παλι θα αγωρασω καινουρια)
παντως παλι καλα που δεν χτυπησε σοβαρα γιατι θα ειχαμε τρεχαματα, οχι οτι δεν εχουμε...!!!!


προσεχετε μαγκες και να το περιμενετε απο κει που δεν το περιμενετε

castoras
05/03/2008, 13:08
Λογικά ο μπάρμπας έχει ευθύνη αφού δεν ήταν στη διάβαση.Η αστυνομια τι είπε???

p@nos
05/03/2008, 13:17
ρε παιδια οκ ο παππους μπορει να εφταιγε αλλα να τωρα που θα μπορουσε το παιδι να εχει φοβερα μπλεξιματα...

ΟΤΑΝ ΠΕΖΟΣ ΠΑΤΑΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΣΑΣ...


κατι που κανω ΠΑΝΤΑ.


και μετα προσεξτε την αντιδραση του πεζου.



θα εκπλαγειτε και ισως σας κανει τη μερα καλυτερη...

castoras
05/03/2008, 13:34
Δε λέω όχι,αλλά να που συμβαίνουν..

the who
05/03/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε παιδια οκ ο παππους μπορει να εφταιγε αλλα να τωρα που θα μπορουσε το παιδι να εχει φοβερα μπλεξιματα...

ΟΤΑΝ ΠΕΖΟΣ ΠΑΤΑΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΣΑΣ..



κατι που κανω ΠΑΝΤΑ.


και μετα προσεξτε την αντιδραση του πεζου.



θα εκπλαγειτε και ισως σας κανει τη μερα καλυτερη...

Εχεις απολυτο δικηο.Πολλες φορες οι πεζοι δεν μας εχουν δει καν.Κι εγω κοβω πολυ κι αν χρειαστει σταματαω εντελως και τον αφηνω να περασει κοιτωντας και τον καθρεφτη μου.

Draculas-GR
05/03/2008, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ΟΤΑΝ ΠΕΖΟΣ ΠΑΤΑΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΣΑΣ...
κατι που κανω ΠΑΝΤΑ.


με την προϋπόθεση να τσεκάρουμε και τον καθρέφτη πίσω μας..
αν πίσω έχει κίνηση, λυπάμαι αλλα αν είμαι με την μηχανή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να κόψω ταχύτητα. ο πίσω οδηγός μπορεί να είναι τόσο μαλάκας που να μην περιμένει τέτοια αντίδραση, και να πατήσει και εμένα και τον πεζό..

με το αυτοκίνητο ευχαριστιέμαι να σταματάω πριν τις διαβάσεις να περάσουν πεζοί, και να σπαω τα νεύρα των απο πίσω μου.. αλλα με την μηχανή δεν το κάνω ποτέ, καλύτερα αυτοί κάτω, παρά εγω...

ετσι το βλέπω εγω τουλάχιστον.

hetfield
07/03/2008, 17:08
Λοιπον , ο παππους εμφανισε αιματωμα αλλα πριν λιγο που μιλισα με την οικογενεια του μου ειπαν οτι ειναι ενταξει και θα φυγουν αυριο απο το νοσοκομειο. στην αρχη οι δικοι του με διαβεβαιωσαν οτι εφοσον ο παππους δεν εχει κατι το σοβαρο/επικινδυνο δεν θα προχωρουσαν σε μηνυσεις και ακουστικαν πιστικοι.... αλλα μετα απο 2 μερες ταλαιπωριας (σημερα δηλαδη) που μιλησα με την κορη του δικαιολογημενα θα με "τρεξουν".....

ας ελπισουμε παντως , εφοσον ειναι καλα ο ανθρωπος, οτι θα αθωωθω....

ktmboy
07/03/2008, 17:33
logika tha athowtheis.

cityfly
07/03/2008, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από hetfield
Λοιπον , ο παππους εμφανισε αιματωμα αλλα πριν λιγο που μιλισα με την οικογενεια του μου ειπαν οτι ειναι ενταξει και θα φυγουν αυριο απο το νοσοκομειο. στην αρχη οι δικοι του με διαβεβαιωσαν οτι εφοσον ο παππους δεν εχει κατι το σοβαρο/επικινδυνο δεν θα προχωρουσαν σε μηνυσεις και ακουστικαν πιστικοι.... αλλα μετα απο 2 μερες ταλαιπωριας (σημερα δηλαδη) που μιλησα με την κορη του δικαιολογημενα θα με "τρεξουν".....

ας ελπισουμε παντως , εφοσον ειναι καλα ο ανθρωπος, οτι θα αθωωθω....


δικαιολογημένα θα σε τρέξουν;

δικαιολογημένα πρέπει να τους τρέξεις εσύ βαριόταν να περπατήσεις 20 μέτρα να περάσει από τη διάβαση κι αν είχες χτυπήσει εσύ τι θα έλεγαν τότε οι δικοί του;

the who
07/03/2008, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
δικαιολογημένα θα σε τρέξουν;

δικαιολογημένα πρέπει να τους τρέξεις εσύ βαριόταν να περπατήσεις 20 μέτρα να περάσει από τη διάβαση κι αν είχες χτυπήσει εσύ τι θα έλεγαν τότε οι δικοί του;

Μαλλον εχει συνυπαιτιοτητα ο παππους.Ρωτα κανα χασοδικη,μην ψαρωνεις.

bentouza
07/03/2008, 19:24
τι δικαιολογημενα ρε συ hetfield;;
δεν καταλαβαινω τη λογικη σου πραγματικα.:eek:
απο κει που μας χρωστουσαν θα μας τον ακουμπισουν κι ολας;;;

εφταιγες;δεν εφταιγες.δεν ηταν να πεις πηγαινες σαν παλαβος.
κατεβηκε πεζος σε σημειο που δεν επρεπε να κατεβει στο δρομο.
οκ ολοι κανουμε λαθη.προσπαθησες να τον αποφυγεις οπως ειναι λογικο αλλα δεν τα καταφερες.
αντι ο παππους να ζηταει συγνωμη κ εσυ απο δικια σου ανθρωπια αν ειναι κανα φτωχαδακι να μην ζητας λεφτα νταξει.αλλα να σε κυνηγησει κ ολας;;
ελεος κατι τετοια με διαολιζουνε.

εσπασες το μηχανακι σου απο μαλακια αλλου.
κ το χειροτερο θα μπορουσες να ειχες χτυπησει απο μαλακια αλλου.
πες οτι σου αφηνε κανα κουσουρι.

καταλαβαινω οτι τα δικαστηρια ειναι προκατηλημενα υπερ των πεζων αλλα κυνηγα το κ εσυ.

καλα κουραγια:wave2:

AFROPANTELOS
07/03/2008, 19:53
Επειδη εζησα το ιδιο περιστατικο ακριβως μην φοβασε τιποτε και πριν περασει το τριμηνο κανε και εσυ μυνηση στον παππου .

Ζητησε του αποζημιωση για την ζημια και ηθικη βλαβη.

Να δουμε μετα η κορη του ποσα θα ζητησει.

Προυποθεση να εχει ερθει η αστυνομια και να υπαρχει σχεδιαγραμμα του ατυχηματος.

Μην τους φοβασε μαλλων αυτοι θα πρεπει να ανησυχουν.:beer: :beer: :beer: :beer:

ASTRAKITCAR
07/03/2008, 20:02
αποψη μου...

κανε μηνυση και ζητα...βλαβες για πλαστικα κτλ...

βλαβη για ρουχισμο...

και το πιο σημαντικο...ΗΘΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ποσου 500.000? επειδη εχεις ,εφιαλτες οτι επεσες απο την μηχανη και τραυματιστηκες...καθε φορα που πιανεις μηχανη τρεμεις,οδηγας και σκεφτεσαι οτι θα σου πεταχτει πεζος...πηγαινε σε ενα τρελογιατρο επανειλημενα,και πες του αυτα...

παρε τις αποδειξεις και αν πατε δικαστικα σκισε τα ραματα στους συγγενεις και στο συστημα...

το πραγμα θα βγει στα καναλια και θα τα παρεις τα λεφτα...

χαρτι απο νοσοκομειο και αστυνομια ειναι οι ασσοι σου...

σκιστους τα ραματα....δεν ετρεχες και προσπαθησες να τον αποφυγεις...

παρε δικηγορο απο αθηνα...οχι ντοπιο

aman17-2
07/03/2008, 23:10
φίλε είχα ίδια περίπτωση με αμάξι
παππούς από το πουθενά
εκτός διάβασης
στην αρχή όλα καλά
μετά από 1 χρόνο έσκασε η μήνυση
το έψαξα κ όλοι μου είπαν το ίδιο
δεν φταίς αλλά ποτέ το δικαστήριο δεν θα σε βγάλει αθώο 100% κ αυτόν να φταίει
ο παππούς τελικά τσίμπησε τα λεφτά με συμβιβασμό (βασικά η γυναίκα του η ρωσσίδα απλά κουβέντα να γίνεται) κ έληξαν όλα εκεί
να δηλώσεις το ατύχημα στην ασφάλεια ΜΕΣΑ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ για να σε καλύψουν στα δικαστικά

καλή επιτυχία

soteas
07/03/2008, 23:49
το πρωινο τσιμπημα του μπρωστινου φρενου
δεν ειναι παντα και τοσο ελεγχωμενο. (πω πω νυσταααα!)


και το "μυαλο ¨ ταξηδευει στο ονειρο που μας εκοψε ο ξυπνητηρης (ο φουστης...)

xampos
07/03/2008, 23:58
πωωω καλα ξεμπερδεματα φιλε :(

danaos75
08/03/2008, 00:00
+100000
σε οτι λενε τα παιδια απο πάνω, σιγα μην τους ζητησεις και συγγνωμη....
βρες ενα καλο δικηγορο και ΔΗΛΩΣΕ το ατυχημα στην ασφαλιστικη, ΚΑΛΥΠΤΕΣΕ για δικαστικα εξοδα...

φιλε μην μασησεις και ΜΗΝ το αφησεις ετσι...... περνα στην επιθεση:mad:

zuper_S
08/03/2008, 01:06
Ειναι να μην σου κατσει στραβη...:mad:


Ειδικα με τους παππουδες και τις γιαγιαδες:dizzy:


Τα βλεπεις ολα κολλιωμενα....



Τεσπα ..... μεσ στην ολη την μ@λ@κι@ καλα σου εκατσε αφου χτυπησε λιγο...:wave2:

hetfield
13/03/2008, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
αποψη μου...

κανε μηνυση και ζητα...βλαβες για πλαστικα κτλ...

βλαβη για ρουχισμο...

και το πιο σημαντικο...ΗΘΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ποσου 500.000? επειδη εχεις ,εφιαλτες οτι επεσες απο την μηχανη και τραυματιστηκες...καθε φορα που πιανεις μηχανη τρεμεις,οδηγας και σκεφτεσαι οτι θα σου πεταχτει πεζος...πηγαινε σε ενα τρελογιατρο επανειλημενα,και πες του αυτα...

παρε τις αποδειξεις και αν πατε δικαστικα σκισε τα ραματα στους συγγενεις και στο συστημα...

το πραγμα θα βγει στα καναλια και θα τα παρεις τα λεφτα...

χαρτι απο νοσοκομειο και αστυνομια ειναι οι ασσοι σου...

σκιστους τα ραματα....δεν ετρεχες και προσπαθησες να τον αποφυγεις...

παρε δικηγορο απο αθηνα...οχι ντοπιο

μαλον κατι τετοιο θα κανω...... χωρισ πλακα ομως με εχει πιασει μια φοβια...... και να φανταστειτε οτι δουλευω delivery 3 χρονια και δεν εχω παθει τετοια νηλα.... παιδες χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες....... θα μιλησω αυριο με τον δικηγορο μου να δω τι θα μου πει και αυτος


thnx

καιρναω
:beer: :beer: :beer: στην χαλκιδα!!!!

kaps
13/03/2008, 07:17
Εχουν δίκιο οι προλαλήσαντες . Τρέχα στην ασφαλιστική σου και κάνε απευθείας δήλωση , αν δεν έχεις κάνει , και γράψε στις παρατηρήσεις πως πετάχτηκε από το πουθενά και πως δεν ήτνα στην διάβαση πεζών . Απαίτησε δε και τη σχετική κάλυψη για ζημιέςκαι ηθική βλάβη ...

devil's animal
13/03/2008, 07:35
καλα ξεμπερδεματα αλλα οπως ειπε και καποιος αλλος πιο πανω. ΜΗΝ σε ψαρωνουν. εφταιγε ο παππους. Συνυπαιτιοτητα ομως θα εχεις λογω του οτι ηταν πεζος. κυνηγησε το.
:wave2:

sergiosm
13/03/2008, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εφταιγε ο παππους. Συνυπαιτιοτητα ομως θα εχεις λογω του οτι ηταν πεζος.

Ρε devil αφού "έφταιγε ο παππούς" πώς είχει "συνυπαιτιότητα" ;;

Πόσες φορές θα το πούμε, αυτό ΔΕΝ είναι αυτονόητο.

Ο πεζός άλλες φορές μπορεί να έχει 100% δίκιο, και άλλες να έχει 100% άδικο.

Πάντως με αυτά:

Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ΜΗΝ σε ψαρωνουν

Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
κυνηγησε το
συμφωνώ απόλυτα.
:wave2:

Nils Holgersson
13/03/2008, 09:39
Φίλε μου παρε την έκθεση της αστυνομίας στα χέρια σου με κάτοψη του δρόμου και σχεδιάγραμμα της αστυνομίας με τη θέση του παππού και της μοτοσυκλέτας και πήγαινε να κάνεις αμέσως δήλωση στην Ασφάλεια σου και μήνυση στην αστυνομία . Μη ξεχνας πως όποιος κάνει μήνυση πρώτος ειναι και ο ευνοημένος, έπειτα βάση κάποιου νόμου που είχε βγει οι πεζοί που δεν περνάνε απο διαβάσεις είναι παράνομοι , αυτο θα στο πει και ο δικηγορος σου.


πράξε έξυπνα , μπορεί να κλαίγαν εσένα εξαιτίας ενός ανεγκέφαλου....

Chris_Cb1300
13/03/2008, 17:27
Σιγά μη τον πληρώσεις κ για 18άρη!!!!!την έχω πάθει κ γώ με γέρο..Πήγαινε σένα γιατρό κ πές ότι έχεις ζαλάδες έντονες,οι οποίες σχεδόν ποτέ δεν βρίσκονται...Κράτα τα χαρτιά κ μήνυσε τον τον φούστη...Βιαζόταν να δείξει τη ψαριά του??Αν έσπαγες κανα κεφάλι???Ως πότε θα αντιμετοπιζόμαστε σαν αλητόπαιδα που φταίνε πάντα???