PDA

View Full Version : Βενζινες....



hornet
05/12/2003, 09:39
Που θα βρειτε φθηνοτερη βενζινη και ποιος νοθευει

Στην παρακάτω σελίδα βρείτε τα φθηνότερα καύσιμο στην περιοχή σας καi όχι μόνο
http://www.ypan.gr/flash_fuel/index.htm

Η παρακάτω σελίδα περιλαμβάνει τα πρόστιμα που έχουν επιβληθεί σε πρατήρια και την αιτιολογία.

http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm

wizard
05/12/2003, 11:18
Δυστυχώς.. την αλήθεια θα την μάθεις αν ρωτήσεις βενζινά δικό σου..

ΟΛΟΙ νοθεύουν - χάιλάιτ η μείξη απλής αμόλυβδης με σούπερ-τρούπερ αμόλυβδη (πρωταγωνιστούν ΟΙ ΜΟΥΡΑΤΕΣ ΒΕΝΖΙΝΕΣ, V-POWER, RACING, 100+ και τ'@ρχίδια μου κουνιούνται - πάρτα κάντα εκκρεμές..)

Όλοι, λέμε! (..είναι πολλά τα λεφτά, ’ρη.. βάλτε τα κάτω να δείτε τι κερδίζουν στον τόννο άμα βάλουν την μισή απλή.. και δεν ανιχνεύεται πάντα.. και "οι δυο βενζίνες είναι".. και τα ρέστα κάντα φοφίκο.. )

ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ! ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΟΥΠΕΡ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΚΑΤΟΠΙΝ ΑΥΤΩΝ; :confused: ..

Τις απόψεις σας, please..

DIT
05/12/2003, 11:42
βγάζεις ψεύτες τους οδηγούς που υποστηρίζουν οτι μετά από 3 γεμίσματα με αυτή τη σουπερ-wow βενζίνη βλέπουν κάποια διαφορά???

Φαντάζομαι πως όσο και να την νοθεύουν δεν παύει να είναι καλύτερη από απλή αμόλυβδη ή super!!!Βέβαια ο παράγων τύχη παίζει πολύ μεγάλο ρόλο...

hornet
05/12/2003, 11:50
Τωρα τι να πω εγω βαζω απλη αμολυβδη.Το συγκεκριμενο ποστ μπηκε αφενως για οσους ψαχνουν φτηνη βενζινη και να δουν ποιοι εμπρακτως εχουν κανει νοθεια στο παρελθον.Τωρα πιθανως πολλοι να νοθευουν και να μην τους πιανουν για τον α η β λογο.Αυτα ειναι ψηλα γραμματα και οντως αμα εχεις κολλητο βενζινα σου λεει τι παιζει,αλλα και οι μαρκες μεταξυ τους ανταγωνιζονται.Παλια οι βενζιναδες της μιας εταιριας ελεγαν οτι η σουπερ ντουπερ βενζινη ειναι κολπο μαρκετινκ και οταν βγηκε η δικια τους ελεγαν οτι ειναι καλη και κανει τουμπες και τετοια,αστο καλυτερα η κουβεντα για τις βενζινες ειναι μακρια και δεν θα καταληξει και πουθενα.Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του μονος του.

NLS
05/12/2003, 12:24
πάντως, καταπληκτικό site

wizard
05/12/2003, 14:10
Τάσο, λέω αυτά που μαθαίνω.. Τώρα, το τι "αισθάνεται" ο καθένας μας στη βενζίνη, πιθανόν και να αφορά κεφάλαιο της ψυχολογίας (η της παρα-ψυχολογίας..) αλλά όρκο δεν παίρνω..

Το γεγονός είναι πως έχω καταλήξει ότι άλλο πληρώνεις και άλλο παίρνεις με τις σούπερ βενζίνες - στην μεγάάάλη πλειοψηφία. Και αυτό μετά από το βλέμμα του βενζινά όταν του λες "σούπερ αμόλυβδη". Έτσι ξεκίνησα να τους ρωτάω, και χρειάστηκε ΑΡΚΕΤΗ ώρα κουβάντα για να μου το σκάσουν το παραμύθι (οι ίδιοι αυτοί που μου βάζανε βενζίνη!!..). ΟΛΟΙ νοθεύουν, άλλος λίγο άλλος πολύ. Ο κανόνας είναι για ένα λίτρο σούπερ μισό λίτρο απλή. Κάνε τις πράξεις, και δες με τα μάτια σου τι κίνητρο υπάρχει. Μετά δες και τα πρόστιμα που πέσανε (προσοχή! πέσανε δεν σημαίνει πληρώθηκαν κιόλας.. Μπορεί να φτάνουν σε συμβολικό τίμημα - με τις γνωστές διαδικασίες "έχω ένα μπατζανάκη γνωστό του φίλου του ξαδέρφου της γυναίκας μου" κλπ)


Τα συμπεράσματα είναι για τον καθένα μας..

SeNNinhA
05/12/2003, 18:12
Το τέστ βενζινών με τις μηχανές πάνω σε δυναμόμετρο δεν το διαβάσατε?

Αποτέλεσμα?

H καλύτερη.... η... ΝΕΑ SUPER!!! (+2hp σε μηχανή με απόδοση 150hp, στο ΧΤ που δοκιμάστηκαν επίσης η διαφορά είναι απειροελάχιστη. Μια κακολαδωμένη αλυσίδα περισσότερο κόβει!!!)

BP, V-Power, και V-Power Racing ακριβώς στα ίδια. Μόνη διαφορά ότι η Racing βγάζει την ιπποδύναμη λίγο πιο χαμηλά.


Οπότε μην τρελένεστε. Η ουσιαστική διαφορά για όποιον ενδιαφέρεται είναι τα πρόσθετα που καθαρίζουν κατάλοιπα από βαλβίδες κλπ.

SeNNinhA
05/12/2003, 18:19
Μένω σε 2 περιπτώσεις και προσέξτε τα ποσοστά νοθείας!!!

-----------------------------------------------
29/6/2003
ELIN
Γιαννιτσών 61 – Χαλκηδόνα Θεσ/νίκης
Μπιζίκης Χριστόφορος
57.000
Βενζίνη LRP νοθευμένη με βενζίνη απλή αμόλυβδη σε ποσοστό 45%.
----------------------------------------------
8/7/2003
ΕΤΕΚΑ
Λ.Δημοκρατίας109,Κερατσίνι
Λ & Χ Ψυρογιάννη Ο.Ε
Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 41%.

stefanos
05/12/2003, 20:15
Λοιπόν αν τα μοτόρια σας δουλεύουν χωρίς πειράκια με την απλή και αν αυτή προτείνει ο κατασκευαστής βάλτε απλή.
Αν θέλετε καθαριστικά (που κόβουν άλογα) βάλτε κανα καθαριστικό πρόσθετο μια φορά στα 5 γεμίσματα και καθαρίσατε
(υπάρχουν κάτι καλά για δίχρονες εξωλέμβιες αν και στα τετράχρονα δεν υπάρχει πλέον θέμα καταλοιπων).
Τα υπόλοιπα είναι χαζομάρες που δεν στηρίζονται πουθενά ούτε πρακτικά ούτε θεωρητικά.

Dennis-
24/12/2003, 18:05
oi kainourgeies exoun diafora stin apodosi oso kai sta oktania.
aytes tis benzines tis exoun stin italia edo kai xronia.otan irtha apo italia kai ebala benzini stin Ellada (tote) elega giati paei etsi ti epathe xalase.. . aytaaaaaa