PDA

View Full Version : Nα ανησυχησω η οχι;



Ταξιδευτής
06/03/2008, 08:37
Βαζω αυτο το θεμα εδω γιατι ειλικρινα μου συνεβει κατι που με εχει προβληματισει και θελω την αποψη σας.

Εχθες που ειχα κατεβει να καθαρισω λιγο τη μηχανη απο την πανιδα της Πελοποννησου μετα τη βολτα της Κυριακης προσεξα με μεγαλη μου εκπληξη οτι το ενα μπομπινακι για το πισω σταντ στο ψαλιδι ελειπε!

Ξερετε, αυτα τα μικρα καρουλακια που βιδωνουν πανω στο ψαλιδι για να μπορεις να σηκωνεις την μηχανη σε κεντρικο σταντ.
Εν τω μεταξυ το αλλο μπομπινακι απο την αλλη πλευρα ηταν στη θεση του κανονικα! :sick:

Το θεμα ειναι, ΠΩΣ γινεται να εφυγε; Ηταν βιδωμενο στο ψαλιδι με μια βιδαρα ΝΑ (Με το συμπαθειο). Μπορει να κοπηκε η βιδα και να εφυγε; Το να εξυσε το μπομπινακι ΔΕΝ παιζει! Αν ηταν να φτασει να βρει αυτο στην ασφαλτο, θα ειχαν βρει πρωτα πολλα αλλα πραγματα....

Στις φωτογραφιες που κοιταξα απο την εκδρομη της Κυριακης, το μπομπινακι ηταν στη θεση του, οποτε οτι εγινε πρεπει να εγινε ΑΦΟΥ γυρισα Αθηνα, μεταξυ Δευτερας - Τεταρτης...

Τι γινεται ρε γμτ;; Εχει βαλει κανεις τη μηχανη στο ματι;;; Να ανησυχησω; Ειναι δυνατον καποιος να του ελειπε ενα μπομπινακι και να βουτηξε το δικο μου;;; :hypnotize

Εννοειται οτι το θεμα δεν ειναι το μπομπινακι των 10 ευρω, αλλα το αν αυτα τα σκηνικα ειναι σημαδια κινδυνου...
Σκεφτομαι το παλικαρι που του ειχαν βουτηξει τις εξατμισεις και το αφησε ετσι κ μετα απο λιγο καιρο του ειχαν παρει και την υπολοιπη μηχανη και ανησυχω..... :sick: :sick:

MikeG
06/03/2008, 08:40
Κρύψε μια απλή κάμερα το βράδυ & άστη να γράφει να δεις τι γίνεται.
Μήπως πηγαίνουν & αράζουν τίποτα παιδάκια?

McGyver
06/03/2008, 08:41
Ναι, να ανησυχήσεις...

Cpt. Haddock
06/03/2008, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ναι, να ανησυχήσεις...

+1

makis206
06/03/2008, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ναι, να ανησυχήσεις...

Αυτό ακριβώς, και κάνε ότι μπορείς να λάβεις τα μέτρα σου Νικόλα..

Κάλλιο γαϊδουρόδενε λένε..:winka:

Ταξιδευτής
06/03/2008, 08:58
Σκεφτομαι: αν καποιος ηθελε να παρει τη μηχανη, τοτε ΓΙΑΤΙ να παρει το ΕΝΑ μπομπινακι και δεν την επαιρνε απλα επι τοπου; Η γιατι να παρει το συγκεκριμενο πραγμα και να μην παρει πχ την εξατμιση;

Προς τα παιδια που συμμεριζονται την ανησυχια μου: μηπως μπορειτε να γινεται λιγο πιο σαφεις;

Souza_me_240kmh
06/03/2008, 08:58
να προσεχεις φιλαρακι...

εμενα χτες μου σπασανε το τιμονι απο το motard...


δες να το βαζεις σε κανα κλειστο parking τπτ... και αμα δεν εχει κοντα σου παρε ενα παπι ισα ισα για να πηγαινεις μεχρι εκει να περνεις τη μηχανη..

σκεψου και για καμια ασφαλεια κλοπης.... απο το τπτ καλο ειναι...

:beer:

Cpt. Haddock
06/03/2008, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Αλλα σκεφτομαι: αν καποιος ηθελε να παρει τη μηχανη, τοτε ΓΙΑΤΙ να παρει το ΕΝΑ μπομπινακι και δεν την επαιρνε απλα επι τοπου; Η γιατι να παρει το συγκεκριμενο πραγμα και να μην παρει πχ την εξατμιση;

Για να κάνει μια δοκιμή αν υπάρχει συναγερμός, αν λειτουργεί, αν υπάρχει κάμερα κλπ

:wave2:

stefanos
06/03/2008, 09:41
Δεν είναι απαραίτητο να σου το κλέψαν αλλά απο ότι περιγράφεις η πυλωτή σου είναι ιδανικός χώρος για επαγγελματίες και το χειρότερο για ερασιτέχνες κλέφτες και βανδάλους να δουλεύουν με ασφάλεια στο μηχανάκι σου.
Φρόντισε να το βάλεις σε θέση με φώς που να φαίνεται το μηχανάκι απο την πλατεία, να το βλέπει ο κόσμος.

catmaster
06/03/2008, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για να κάνει μια δοκιμή αν υπάρχει συναγερμός, αν λειτουργεί, αν υπάρχει κάμερα κλπ

:wave2:


η μπορεί να του χρειαζόταν μόνο αυτό για την ώρα ... μετά μπορεί να χρειαστεί κάνα ψαλίδι , κινητήρα , εξατμίσεις ... :confused: :sick:

(τράβα βάλτη σε γκαράζ Νίκο και μην τη ψάχνεις εδώ μέσα την απάντηση .. )

(εναλλακτικά μπορεί και να συνδέσεις και μια παροχή 110v στο πλαίσιο ... αλλά αν καρβουνιάσεις κανένα φουκαρά σε δέσανε .. )

Cpt. Haddock
06/03/2008, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
(τράβα βάλτη σε γκαράζ Νίκο και μην τη ψάχνεις εδώ μέσα την απάντηση .. )[/SIZE]


+955

Απο τη στιγμή που δεν τη χρησιμοποιείς καθημερινά, κλειστο γκαράζ ειναι η λύση.

danaos75
06/03/2008, 10:05
Χωρις να τρελαθεις, συμφωνω με τα παιδια, πρεπει να ανυσηχησεις, και να κανεις κατι προληπτικα για τι μεταααααα:cry: :cry:

Ενημερωτικα μου ετυχε κατι αντιστοιχο, πριν μερικους μηνες, εβρισκα για αρκετες μερες στην πυλωτη της Πολυκατοικιας μου εκει που αφηνω την μηχανη σακουλες απο σουβλακια, κουτακι α μπυρας και κοκα κολας, αποτσιγαρα και αλλα σχετικα που εδειχναν ανθρωπινη παρουσια στο σημειο αυτο το οποιο και εμενα δεν ειναι περασμα, εγω αφηνω την μηχανη εκει, και ενα αλλα παιδι το αυτοκινητό του. Μερικες μερες αργοτερα κατεβηκα να φυγω για την δουλεια, γυρναω το κλειδι ... τιποτα, ουτε λαμπακι νεκρας αναβε ουτε μιζα γυρναγε ουτε τιποτα. Λεω εμεινα απο μπαταρια (εφοσον ειχε ερθει και ο καιρος της για αλλαγη). Πανω που το σκαλιζα βλεπω το καπακι του ΧΤ μπροστα στο τιμονι ξεκουμπωμενο και 2 κοκκινα καλωδια κομμενα διπλα απο μια φυσα που τα ενωνε, και ψαχνωντα κι αλλο παρατηρω το λουκετο του δισκοφρενου χτυπημενο και σημαδεμενο αλλα στην θεση του ακομα. Προφανως ηταν ερασιτεχνες μια και δεν καταφεραν να σπασουν ενα απλο λουκετο δισκοφρενου. Ευτυχως το μονο που επρεπε να κανω ηταν να ενωσω τα καλωδια με μονοτικη ταινια και να φυγω κανονικα, βεβαια το λουκετο αχρηστευτηκε, αλλα την δουλεια του την εκανε. Απο τοτε συμφωνησα με τους ιδιοκτητες αυτοκινητων που εχουν θεση στο υπογειο κλειστο γκαραζ να αφηνω και την μηχανη εκει ωστε να μην τους εμποδιζει, και παλι την διπλοκλειδωνω.

Κανε κάτι...

KaTaNaS
06/03/2008, 10:25
Νικολί απο την μια μπορεί ακποιος να αδειασε τασακι αυτοκινητου και να τα εφερε ο ανεμος...

και μπορει οι κραδασμοι της μοτοσυκλετας σου να ξεβιδωσαν την βιδα και να εχασες το κυλινδρακι στα τελευταια μετρα πριν το σπιτι σου...

απο την αλλη, το ριψοκινδυνευεις;

βαλτην σε ενα κλειστο γκαραζ προσωρινα, ετοιμαζω λύση για περιπτωσεις σαν τη δικη σου! :wave2:

sapila racing
06/03/2008, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Νικολί απο την μια μπορεί ακποιος να αδειασε τασακι αυτοκινητου και να τα εφερε ο ανεμος...

και μπορει οι κραδασμοι της μοτοσυκλετας σου να ξεβιδωσαν την βιδα και να εχασες το κυλινδρακι στα τελευταια μετρα πριν το σπιτι σου...

απο την αλλη, το ριψοκινδυνευεις;

βαλτην σε ενα κλειστο γκαραζ προσωρινα, ετοιμαζω λύση για περιπτωσεις σαν τη δικη σου! :wave2:


Συμφωνώ και επαυξάνω!
Δεν μπορείς να το ρισκάρεις, καλύτερα σε ενα κλειστό γκαράζ. Μεχρι να βρείς γκαράζ κάνε αυτό που είπε ο Στεφανος.
Αλλαξε θέση, βάλτο σε σημείο φωτεινό και να φανερό!!

fantacid
06/03/2008, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster

(εναλλακτικά μπορεί και να συνδέσεις και μια παροχή 110v στο πλαίσιο ... αλλά αν καρβουνιάσεις κανένα φουκαρά σε δέσανε .. )


το σκεφτομουν πολυ σοβαρα πριν 10 χρονια που μου φαγανε ενα παπι!
:blush:

Ταξιδευτής
06/03/2008, 11:13
Παιδια, την ειχα σε κλειστο γκαραζ, αλλα οικονομικα δεν συνεφερε.

Το γκαραζ κοστιζε 40 ευρω το μηνα -480 ευρω το χρονο.
Ε, με τοσα λεφτα εκανα και μια ασφαλεια κλοπης (520 το χρονο)! :mad:

Μαλλον θα ξαναβαλω την κλοπη στο συμβολαιο μου και θα τελειωνει εκει το θεμα. :sad:

Αναθεμα τα σκουλικια που κλεβουν ξενες περιουσιες! Θα βαλω επανω 220 volt και οποιον παρει ο Χαρος λεμε!!! :mad: :mad: :mad:

Ταξιδευτής
06/03/2008, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Νικολί απο την μια μπορεί ακποιος να αδειασε τασακι αυτοκινητου και να τα εφερε ο ανεμος...

και μπορει οι κραδασμοι της μοτοσυκλετας σου να ξεβιδωσαν την βιδα και να εχασες το κυλινδρακι στα τελευταια μετρα πριν το σπιτι σου...

απο την αλλη, το ριψοκινδυνευεις;

βαλτην σε ενα κλειστο γκαραζ προσωρινα, ετοιμαζω λύση για περιπτωσεις σαν τη δικη σου! :wave2:

Το μυστηριο με τα αποτσιγαρα λυθηκε.
Μια ενοικος στην πολυκατοικια επειδη δεν μπορουσε να καπνιζει μεσα στο σπιτι λογω του ηλικιωμενου αντρα της, κατεβαινει και καπνιζει στην πυλωτη πολλες φορες.

Τωρα για το αλλο, μπορει να ξεβιδωθηκε απο μονη της... Η αληθεια ειναι οτι την Κυριακη την ξεμουδιασα για τα καλα τη μηχανη..... :sick:

Operater
06/03/2008, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
....

Μας κοψοχόλιασες Νικολή....

orizontas
06/03/2008, 12:47
den ξερω αν το εχετε ακουσει
υπαρχει ανα ον στην ευριτερι περιοχη που μαλλον ζηλια μπορο να το ονομασω
και κακια για τους συνανθρωπους του που απλα παει σε μοτο
κανει μια ζημια που δεν φενετε αφαιρει κατι και μετα φευγει . και πας εσυ μια οραια βολτα και
το λιγοτερο σαβουριαζεσαι .

γνωστος στην περιοχη καρεα βρηκε ξεβιδομενα τα βιδακια των φρενων .

δεν ξερω αν εχει σχεση μετο παρον αλλα το αναφερω για να εχετε το νου σας

LsKostas
06/03/2008, 13:02
Μαλλον θα ξαναβαλω την κλοπη στο συμβολαιο μου και θα τελειωνει εκει το θεμα.



Oπως κ Δηποτε ...ειδικα γι αυτην ...


Δεν παιζει ρολο Νικο που ειναι ετσι η πυλωτη,ειναι επικινδυνο και αν θυμασαι το χαμε συζητησει.

:wave2:

fantacid
06/03/2008, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Το γκαραζ κοστιζε 40 ευρω το μηνα -480 ευρω το χρονο.
Ε, με τοσα λεφτα εκανα και μια ασφαλεια κλοπης (520 το χρονο)! :mad:



νομιζω οτι ενα απο τα δυο ειναι απαραιτητο

μπορει τα 500? να σου φαινονται πολλα,

η κουκλα σου αξιζει πολλα παραραπνω!

Tpap
06/03/2008, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
νομιζω οτι ενα απο τα δυο ειναι απαραιτητο μπορει τα 500? να σου φαινονται πολλα, η κουκλα σου αξιζει πολλα παραραπνω!

Συμφωνώ αν και θα έλεγα οτι βρίσκω ορθότερη λύση την φύλαξη σε γκαράζ..

Μην εφησυχάζεις πάντως, Νίκο.

Ταξιδευτής
06/03/2008, 16:12
Μωρε δεν εχω ησυχασει καθολου! Αλλα και το γκαραζ που το ειχα δοκιμασει ηταν τρομερη ταλαιπωρια -ειχα ξενερωσει σε τετοιο βαθμο την ολη ταλαιπωρια του πηγαιν' ελα που ειχα σκεφτει να δωσω τη μηχανη να ησυχασω. :mad:

Τελοσπαντων, θα πρεπει κατι να κανω... Σκεφτομουν πακτωμενη αγκυρα αλλα αν σπασω τις πλακες στην πυλωτη θα φαω εξωση απο την πολυκατοικια! :mad:

gcrook
06/03/2008, 21:53
Tην μια λαστιχα μεταχειρισμενα...την αλλη ταλαιπωρια-εξοδο το γκαραζ...
Δεν ξαναπαιρνεις εκεινο το Ζ;

Ταξιδευτής
06/03/2008, 22:14
:nono: Δεν μου αρεσει το στυλακι σας κυριε! :mad:

Και ποιος σου ειπε οτι αν ειχα το Ζ θα ημουν οκ να μπαινωβγαινω στο συγκεκριμενο γκαραζ;

Εξαλλου ΚΑΙ το Ζ ηταν ασφαλισμενο για κλοπη, οπως και η Ducati... Αν το επαιρνα παλι τι διαφορα θα ειχε απο το να εχω την 9αρα;

Οσο για τα μεταχειρισμενα λαστιχα δεν καταλαβα δηλαδη! Ο πρωτος η ο τελευταιος θα ημουν με SBK που θα εβαζε μεταχειρ. γομες; :confused:

gcrook
06/03/2008, 22:48
Οχι Νικ δεν ειναι στυλακι.
Απλα με τετοιο μηχανακι δεν σου παει αυτο το υφος,που σου βγαινει ενδεχομενως αθελα σου.:wave2:

Ταξιδευτής
06/03/2008, 22:50
Υφος;;; :confused: :confused: :confused:
Τι ειπα ρε συ; :confused: :alien:

gcrook
06/03/2008, 22:58
Αστο Νικ, πες οτι δεν εγραψα τιποτα.:wave2:

Ταξιδευτής
07/03/2008, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ετοιμαζω λύση για περιπτωσεις σαν τη δικη σου! :wave2:

Για πε ρε αδερφε! :smilea: :wave2:

dirtbird
07/03/2008, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Tην μια λαστιχα μεταχειρισμενα...την αλλη ταλαιπωρια-εξοδο το γκαραζ...
Δεν ξαναπαιρνεις εκεινο το Ζ;

Στο Ζ έβαζε μόνο καινούργια?:confused: :confused: