PDA

View Full Version : Εντουράδικο 2ήμερο (3ήμερο) στη Κρήτη



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

MikeG
06/03/2008, 09:19
Το επεξεργάζομαι εδώ και καιρό στο μυαλό μου αλλά και σε χάρτες & διαδρομές τα Σαββατοκύριακα.
Επίσης από όσο έχω δει και από π.μ που έχω λάβει το ζητάν αρκετοί.
Ξεκινάω λοιπόν αυτό το thread ως τεκμηριωμένη πρόταση & ανάλογα με συμμετοχή & ενδιαφέρον μπορεί να καθοριστεί ανάλογα.
Η πρόταση έχει ως εξής. (Θα απευθυνθώ κυρίως στους μη κάτοικους της Κρήτης).
Παρασκευή (ή Πέμπτη) βράδυ μπαίνεται στο καράβι από Πειραιά για Ηράκλειο. Το καράβι φεύγει στις 21:00 και είναι στο λιμάνι του Ηρακλείου στις 5:30.
Αφού λοιπόν συναντιόμαστε & πίνουμε καφεδάκια, τρώμε τυροπιτούλες & τα σχετικά ξεκινάμε τη βόλτα.
Η διαδρομή στο μυαλό μου είναι κάπως έτσι. Ξεκινάμε από Ηράκλειο ανηφορίζοντας χωμάτινα προς Κρουσώνα. Από εκεί συνεχίζουμε προς το Αστεροσκοπίο Σχοίνακα στο Ψηλορείτη. Συνέχεια για Δάσος Ρούβα. Από Δάσος Ρούβα κατηφορίζουμε προς Λίμνη Ζαρού, Γόρτυνα, διασχίζουμε τη Μεσσαρά & καταλήγουμε στο Ακρωτήριο Λίθινο.
Από εκεί συνεχίζουμε ανατολικά προς Αγιοφάραγγο, διασχίζουμε τα Αστερούσια & από Αχεντριά, πάμε προς Γεράκι. Από Γεράκι ανεβαίνουμε Οροπέδιο Λασιθίου, μετά Οροπέδιο Καθαρού, μετά Δάσος Σύμης & καταλήγουμε Οροπέδιο Θρυπτής & φαράγγι το Χα. Ανάλογα μετά με το χρόνο & την όρεξη είτε συνεχίζουμε προς Ζήρο και Κάτω Ζάκρο, είτε επιστρέφουμε Ηράκλειο.
Προφανώς δε καταλαβένετε και πολλά από τη διαδρομή έτσι όπως την έχω γράψει. Το απόγευμα όμως θα ποστάρω αναλυτικούς χάρτες. Απλά να πω ότι με αυτή τη διαδρομή διασχίζουμε τα 3/4 του νησιού.
Προφανώς η διαδρομή απευθύνεται σε μηχανές το λιγότερο τύπου on-off. Όλοι οι δρόμοι είναι βατοί χωματόδρομοι, κάποιοι με αρκετή πέτρα.
Στην όλη διαδρομή περιλαμβάνεται και διανυκτέρευση είτε σε παραδοσιακούς ξενώνες, είτε στη φύση, είτε σε κάποιο καταφύγιο.
Προτείνω στη φύση. Οι "ντόποιοι" θα είμαστε οργανωμένοι για αντικριστά, ρακές, μεζέδες και τα σχετικά. Οπότε ανάβουμε τη φωτιά & γύρω από αυτή περνάμε ευχάριστα τη βραδιά μας.
Πιθανές ημερομηνίες : Θα πρότεινα να αποφασίζαμε κάποιο ΣΚ από το τελευταίο του Μάρτη & μετά.
Τώρα όσον αφορά τα έξοδα, με πρόχειρους υπολογισμούς με 250-300 euros (ίσως και λιγότερα) θα είστε οκ. Το καράβι πήγαινε έλα υπολογίστε το 100 euros.
Από εκεί & πέρα έχουμε έξοδα φαγητού, βενζίνες & αν μείνουμε σε ξενώνες.
Αναμένω συμμετοχές & προτάσεις (αν κάπιος έχει να προτείνει κάτι). Θα παρακαλούσα να αναφέρετε τύπο μηχανής, λάστιχα & εμπερία στο χώμα ώστε να καθοριστεί ανάλογα η διαδρομή.
Προφανώς ο εξοπλίσμός είναι απαραίτητος.



edit : Προτεινόμενη ημερομηνία 18 - 20 Απριλίου


:beer: :beer: :wave2:


Για πληροφορίες & ενημέρωση : εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=55643)

Σας παρακαλώ να γράφετε μόνο σε αυτό το Thread. Το άλλο ας μείνει καθαρό! Ευχαριστώ!

Operater
06/03/2008, 09:38
Πειρασμός........ :confused:

110 είναι τα εισιτίρια πήγαινε-έλα για μηχανές άνω των 600 κυβικών. Αν θυμάμαι καλά...

πειρασμός......

Nik0s
06/03/2008, 09:40
No dates, no party ;)

MikeG
06/03/2008, 09:43
Τις ημερομηνίες τις έχω αφήσει ανοιχτές, κυρίως γιατί το "πρόβλημα" υπάρχει με τους εκτός Κρήτης κατοίκους συμμετέχοντες. Στη πορεία της συζήτησης θα πέσουν στο τραπέζι & οι επικρατέστερες ημερομηνίες.

Για να πάρετε μια γέυση από Κρήτη δείτε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52455) & εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47791&highlight=%CB%DC%F0%E1%E8%EF)

:smokin: :wave2:

Cpt. Haddock
06/03/2008, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Πειρασμός........ :confused:

110 είναι τα εισιτίρια πήγαινε-έλα για μηχανές άνω των 600 κυβικών. Αν θυμάμαι καλά...

πειρασμός......

είπα κι εγώ δε θα θέλει να πάει ΚΑΙ εδώ; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mpou
06/03/2008, 09:49
Beware of mpous bearing XTs (παραφραση του "Beware of Greeks bearing gifts')

Operater
06/03/2008, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
είπα κι εγώ δε θα θέλει να πάει ΚΑΙ εδώ; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αυτή είναι η μ****ία....Δεν μπορώ να είμαι παντού ταυτόχρονα.... :( :rotflmao: :rotflmao:

Πολλά τα έξοδα....διακτίνισης! :lol:

Operater
06/03/2008, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Beware of mpous bearing XTs (παραφραση του "Beware of Greeks bearing gifts')

Αν είναι τέλος του μηνός δεν θα πας κερατέα? :confused: Πρόδοτη.....

mpou
06/03/2008, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Αν είναι τέλος του μηνός δεν θα πας κερατέα? :confused: Πρόδοτη.....



Θα πρότεινα να αποφασίζαμε κάποιο ΣΚ από το τελευταίο του Μάρτη & μετά.


Θα επιμεινω στο μετα :winka:

MikeG
06/03/2008, 09:54
Επειδή ήδη έχει ξεκινήσει το spam, θα φτιαχτεί ένα καινούριο thread με αναλυτικές πληροφορίες, συμμετοχές & τα σχετικά.
Οπότε η συζήτηση εδώ.. :winka: :wave2:

MikeG
06/03/2008, 09:57
Θα μπορούσαμε αρχικά να το προσδιορίσουμε αν το θέλουμε πριν ή μετά το Πάσχα.
Κυριακή των Βαϊων είναι 20 Απριλίου. Πάσχα 27 Απριλίου.
Θα πρότεινα λοιπόν κάποιο ΣΚ μεταξύ 1-20 Απριλίου.

road spirit
06/03/2008, 10:33
Mike εμεις τα έχουμε πει msn-ικώς...

δηλώνω και απο εδω μέσα, αν βολευτούμε με ημερομηνίες, και εφόσον διαβεβαιώνεις οτι το χώμα θα είναι προσβάσιμο απο τα ον-οφφ μας με νορμαλ λάστιχα...



Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
...
Από εκεί συνεχίζουμε ανατολικά προς Αγιοφάραγγο, .... ελπίζω να ΜΗΝ εννοείς οτι θα μπούμε Αγιοφάραγγο. Αν και το μέρος γαμεί, ον-οφφ μηχανάκια δεν πάνε όλο το δρόμο μέχρι τέρμα...


... διασχίζουμε τα Αστερούσια & από Αχεντριά,... μιας και η διαδρομή θα περνά κοντά απο Τρυπητή, δεν διασχίζουμε το φαράγγι της (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28284&highlight=%F4%F1%F5%F0%E7%F4%E7) ? οι μη κρητικοί θα το γουστάρουν να το δουν...


Το καράβι πήγαινε έλα υπολογίστε το 100 euros. τελευταία φορα (περασμένα χριστούγενα), μινωικές : 120 ευρά αλε-ρετούρ, κατάστρωμα και μοτο

mpou
06/03/2008, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
μιας και η διαδρομή θα περνά κοντά απο Τρυπητή, δεν διασχίζουμε το φαράγγι της ? οι μη κρητικοί θα το γουστάρουν να το δουν...


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Προφανώς δε καταλαβένετε και πολλά από τη διαδρομή έτσι όπως την έχω γράψει. Το απόγευμα όμως θα ποστάρω αναλυτικούς χάρτες. Απλά να πω ότι με αυτή τη διαδρομή διασχίζουμε τα 3/4 του νησιού.



Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Προτείνω στη φύση. Οι "ντόποιοι" θα είμαστε οργανωμένοι για αντικριστά, ρακές, μεζέδες και τα σχετικά. Οπότε ανάβουμε τη φωτιά & γύρω από αυτή περνάμε ευχάριστα τη βραδιά μας.


Απο οτι βλεπω, οι "ντοπιοι" ετοιμαζουν ομορφα πραγματα.

Καντε παιχνιδι λεμε!!!

rsp
06/03/2008, 11:09
:rolleyes:

MikeG
06/03/2008, 14:04
Δε βλέπω όρεξη.......:(

Cpt. Haddock
06/03/2008, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δε βλέπω όρεξη.......:(

Δε μας ενδιαφέρει το εντουρο κυριος :smokin:


(μη κοιτάς το Φωτη - αυτός θέλει τα πάντα :lol: )

Operater
06/03/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
....


(μη κοιτάς το Φωτη - αυτός θέλει τα πάντα :lol: )

:nono:

Το μελετάω...

Operater
06/03/2008, 14:38
Μικε οταν μπορεσεις βάλε ημερομηνία, γιατι συνεχεια προκυπτουν δουλειές.

MikeG
06/03/2008, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Μικε οταν μπορεσεις βάλε ημερομηνία, γιατι συνεχεια προκυπτουν δουλειές.

Το να πω εγώ πχ ότι θα γίνει 5 Απριλίου & μετά να μη μπορεί κανένας δε νομίζω ότι είναι το σωστό. Ας πείτε ο καθένας πότε σας βολεύει να βρούμε μια κοινή ημερομηνία. :winka: :wave2:

Operater
06/03/2008, 14:41
Εμένα, το ΣΚ 29/30 μαρτιου.

devil's animal
06/03/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το να πω εγώ πχ ότι θα γίνει 5 Απριλίου & μετά να μη μπορεί κανένας δε νομίζω ότι είναι το σωστό. Ας πείτε ο καθένας πότε σας βολεύει να βρούμε μια κοινή ημερομηνία. :winka: :wave2:


ωωωωωωχχχχχχχ!!!!:(






:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

mpou
06/03/2008, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ωωωωωωχχχχχχχ!!!!:(

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

ΤΙ θελει να πει ο ποιητης???

mpou
06/03/2008, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Εμένα, το ΣΚ 29/30 μαρτιου.

Στον προδοτη προδοσια?

Μηπως την επομενη(ες) 1(2) βδομαδα(ες)?

MikeG
06/03/2008, 19:31
Ακολουθούν μερικές photos, teasers... :smokin:

Καταράκτης πάνω από 3 εκκλησιές.


123173

MikeG
06/03/2008, 19:35
Ο νότος


123174

MikeG
06/03/2008, 19:37
:smokin:


123175

MikeG
06/03/2008, 19:38
Yeah baby...


123177

MikeG
06/03/2008, 19:40
:sun: :alien:


123178

MikeG
06/03/2008, 19:43
Power


123179

MikeG
06/03/2008, 19:44
Playground


123180

MikeG
06/03/2008, 19:45
To the Sky


123181

MikeG
06/03/2008, 19:47
The Sun goes down


123182

Akatanomastos
06/03/2008, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ο νότος


αχ αυτος ο νοτος:a8: :a10:

MikeG
07/03/2008, 08:00
Η ημερομηνία που προτείνω & τα περισσότερα παιδιά από εδώ (Κρήτη) συμφωνούν είναι 11-13 Απριλίου. Ενημερώνω & το αρχικό ποστ.

:wave2:

Chris_Cb1300
07/03/2008, 17:21
Καλή προσπάθεια MikeG...Ωραίο δρομολόγιο για περιπέτεια!!!Μη δείχνεις φωτό με άγονα τοπία γιατί θα τρομάξουν οι φιλοξενούμενοι!!!!Ελπίζω να υπάρχουν συμετοχές κ να περασετε πολύ καλα!!!!

Operater
08/03/2008, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Η ημερομηνία που προτείνω & τα περισσότερα παιδιά από εδώ (Κρήτη) συμφωνούν είναι 11-13 Απριλίου. Ενημερώνω & το αρχικό ποστ.

:wave2:

Θα μου πεις τώρα για ένα άτομο θα το αλλάξεις...Αλλά μια βδομάδα μετά θα ήταν ιδανικό....
Των Βαΐων δηλαδή....

MikeG
08/03/2008, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Θα μου πεις τώρα για ένα άτομο θα το αλλάξεις...Αλλά μια βδομάδα μετά θα ήταν ιδανικό....
Των Βαΐων δηλαδή....

Ας εκδηλωθεί ενδιαφέρον & το κανονίζουμε το θέμα ημερομηνία. :winka: :wave2:

Operater
08/03/2008, 20:45
Κανόνισε να έχει βραδυα Ψαραντώνη ή Αεράκη! :wave2:

Περνάμε καθόλου από τον "Λαβύρινθο" του Ρος? :look:

MikeG
08/03/2008, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Κανόνισε να έχει βραδυα Ψαραντώνη ή Αεράκη! :wave2:

Περνάμε καθόλου από τον "Λαβύρινθο" του Ρος? :look:

Ο Λαβύρινθος είναι ανοιχτά μόνο καλοκαίρι:o

arxaios
09/03/2008, 09:13
@MikeG

Μικρό απαίσιο και σιχαμένο στρουμφάκι ........... σε μισώ ...........
Μου έχεις δημιουργήσει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα ...............
Εχθές το βράδυ έβλεπα ότι είχα αγοράσει DR350 και ανέβαινα κατσικόδρομους παρέα με εσένα και τον Ν...... και ότι με παρατήσατε έρμαιο κολλημένο σε κάτι λάσπες ........... και άκουγα την γνωστή ελαφρός στριγγιά φωνή του Ν...... "Εδώ θέλει τσαμπουκάδες ..... δεν είναι Μπαλί εδώ ........ χώσε"
Το πρωί η συμβία με ρώταγε με ποιόν τα είχα βάλει όλο το βράδυ στον ύπνο μου !!!
ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ !!!
Σκέφτομαι να πάρω ένα μικρό εντουράκι .......... αλλά το διαζύγιο μετά ;;;
:wave2: :wave2: :wave2:

MikeG
09/03/2008, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
@MikeG

Μικρό απαίσιο και σιχαμένο στρουμφάκι ........... σε μισώ ...........
Μου έχεις δημιουργήσει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα ...............
Εχθές το βράδυ έβλεπα ότι είχα αγοράσει DR350 και ανέβαινα κατσικόδρομους παρέα με εσένα και τον Ν...... και ότι με παρατήσατε έρμαιο κολλημένο σε κάτι λάσπες ........... και άκουγα την γνωστή ελαφρός στριγγιά φωνή του Ν...... "Εδώ θέλει τσαμπουκάδες ..... δεν είναι Μπαλί εδώ ........ χώσε"
Το πρωί η συμβία με ρώταγε με ποιόν τα είχα βάλει όλο το βράδυ στον ύπνο μου !!!
ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ !!!
Σκέφτομαι να πάρω ένα μικρό εντουράκι .......... αλλά το διαζύγιο μετά ;;;
:wave2: :wave2: :wave2:


Με 2000 euros έχεις αγοράσει κάτι αρκετά καλό για να κάνεις τη δουλειά σου. Εξάλλου νομίζω ότι οι εντουράδες έχουν να προσφέρουν πολλά περισσότερα πια, από ότι το Ballington.
:wave2:

arxaios
09/03/2008, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Με 2000 euros έχεις αγοράσει κάτι αρκετά καλό για να κάνεις τη δουλειά σου. Εξάλλου νομίζω ότι οι εντουράδες έχουν να προσφέρουν πολλά περισσότερα πια, από ότι το Ballington.
:wave2:
Τα EUROS με σχετική δυσκολία ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ................ ΜΕΡΟΣ ΝΑ ΚΡΥΦΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΜΒΙΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ !!!

MikeG
09/03/2008, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Τα EUROS με σχετική δυσκολία ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ................ ΜΕΡΟΣ ΝΑ ΚΡΥΦΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΜΒΙΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ !!!

Άμα της εξηγήσεις ότι χρειάζεσαι μια επαφή με τη φύση, με αυτό που σου δίνει ζωή, με αυτό που εκεί θα ξεσπάς & έτσι θα είσαι ήρεμος στο σπίτι...
Θα τη βρεις την άκρη:winka:

arxaios
09/03/2008, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Άμα της εξηγήσεις ότι χρειάζεσαι μια επαφή με τη φύση, με αυτό που σου δίνει ζωή, με αυτό που εκεί θα ξεσπάς & έτσι θα είσαι ήρεμος στο σπίτι...
Θα τη βρεις την άκρη:winka:

ΑΑΑΑΑΧΧΧΧ !!!!! ΠΟΣΟ ΑΠΕΙΡΟΣ ΕΙΣΑΙ !!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Zid
09/03/2008, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Άμα της εξηγήσεις ότι χρειάζεσαι μια επαφή με τη φύση, με αυτό που σου δίνει ζωή, με αυτό που εκεί θα ξεσπάς & έτσι θα είσαι ήρεμος στο σπίτι...
Θα τη βρεις την άκρη:winka: Χμμ η πιο πιθανή επαφή με τη φύση μου φαίνεται θα είναι ύπνος σε κανα πάρκο-πλατεία γιατί θα τον έχει διώξει η γυναίκα...:lol:
Πάντως δεν υπάρχει κανείς που να μην τρώει τη παντοφλίτσα του ,ειδικά όταν αφορά βόλτα με μηχανή...
Πάντως υπάρχουν αρκετοί "Παντόφλα - Veterans" που μπορούν να μας συμβουλεύσουν εμάς τους νεότερους... πως να αποφύγουμε τα χειρότερα χαχα:lol:

arxaios
09/03/2008, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Χμμ η πιο πιθανή επαφή με τη φύση μου φαίνεται θα είναι ύπνος σε κανα πάρκο-πλατεία γιατί θα τον έχει διώξει η γυναίκα...:lol:
Πάντως δεν υπάρχει κανείς που να μην τρώει τη παντοφλίτσα του ,ειδικά όταν αφορά βόλτα με μηχανή...
Πάντως υπάρχουν αρκετοί "Παντόφλα - Veterans" που μπορούν να μας συμβουλεύσουν εμάς τους νεότερους... πως να αποφύγουμε τα χειρότερα χαχα:lol:
ΔΕΝ κατάλαβες .............. το πρόβλημα ΔΕΝ είναι η βόλτα .............
Το πρόβλημα είναι ότι κάτω από το σπίτι είναι παρκαρισμένη μια HAYABUSA K7 !!!
Αν τώρα φέρω ΚΑΙ ένα εντουράκι, ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!! :lol: :lol: :lol:

arxaios
09/03/2008, 14:19
Πάντως χωρίς πλάκα Mike ........ ψήνομαι !!!

Zid
09/03/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
ΔΕΝ κατάλαβες .............. το πρόβλημα ΔΕΝ είναι η βόλτα .............
Το πρόβλημα είναι ότι κάτω από το σπίτι είναι παρκαρισμένη μια HAYABUSA K7 !!!
Αν τώρα φέρω ΚΑΙ ένα εντουράκι, ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!! :lol: :lol: :lol:
Χμμ όντως θα υπάρχει πρόβλημα...:lol:

Operater
09/03/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Πάντως χωρίς πλάκα Mike ........ ψήνομαι !!!

Έλα αρχαίε....να δεις το τουμπανάκι μου το πηγασάκι μου! :lol: :rotflmao:

arxaios
09/03/2008, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Έλα αρχαίε....να δεις το τουμπανάκι μου το πηγασάκι μου! :lol: :rotflmao:
Θα θτο πω θτα Ιθπανικά ................
πρόθεχε γιατί το τουμπανάκι που αναφέρειθ είναι ευαισθητούλι θτιθ υγραθίεθ .........
αλλά και θτιθ κθηραθίεθ, με λιακάδεθ κθεβάφει !!!!
:evil: :evil: :evil:

Προτιμώ κανένα DRακι .......

Operater
09/03/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Θα θτο πω θτα Ιθπανικά ................
πρόθεχε γιατί το τουμπανάκι που αναφέρειθ είναι ευαισθητούλι θτιθ υγραθίεθ .........
αλλά και θτιθ κθηραθίεθ, με λιακάδεθ κθεβάφει !!!!
:evil: :evil: :evil:

Προτιμώ κανένα DRακι .......

Στα χρόνια του Δον Κιχωτη συνέβαιναν αυτά! Dodok μπες να διδάξει λίγο τι πάει να πει
πήγασος στα κακοτράχαλα βουνά! :lol: :lol:

Γεια σου ρε αρχαίε! Με τίποτα δεν είσαι ευχαριστημένος! :rotflmao:

Gares'
10/03/2008, 10:42
Ορέ πολλή παντόφλα βλέπω να πέφτει!!!Καλά δεν ντρέπεσται λίγακι :confused: :confused:
Που είναι η ανδρική σιδιρά πυγμή :confused: :confused: Που είναι ο κύρης του σπιτιού :confused:
Για πατήστε λίγο πόδι γιατί μου φαινέται σας κάνουν οτι θέλουν!!

Πείτε ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ!!!!
ΤΕΛΟΣ ΣΤΟΝ ΕΞΕΦΤΕΛΥΣΜΟ!!!

Βάλτε τους τα πόδια σε ένα παπούτσι και κάντε μια φορά αυτό που γουστάρετε,πάρτε ένα
εντουράκι και ελάτε να οργώσουμε την Κρήτη!!!:D :D :D

:beer: :beer: :beer:

ΛΕΦΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΦΥΛΑΚΥΣΜΕΝΟΥΣ!!!! :p :p

Gares'
10/03/2008, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
ΔΕΝ κατάλαβες .............. το πρόβλημα ΔΕΝ είναι η βόλτα .............
Το πρόβλημα είναι ότι κάτω από το σπίτι είναι παρκαρισμένη μια HAYABUSA K7 !!!
Αν τώρα φέρω ΚΑΙ ένα εντουράκι, ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!! :lol: :lol: :lol:

Αν το πρόβλημα είναι οτι θα δει το εντουράκι τοτέ μπορείς απλά να μην το παρκάρεις σπίτι.Υπάρχουν πολλά προθυμά γκαραζζζζ που μπορούν να το φιλοξενήσουν... ----------->Greek_Gares

:beer: :beer: :beer:

Ταξιδευτής
10/03/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δε βλέπω όρεξη.......:(

:nono: Λαθος φιλε Μιχαλιο! :winka:
Εγω ειμαι μεσα με τα μπουνια λεμε αν βολευουν οι ημερομηνιες! :wave2: :wave2:

Ω ρε μανα μου γλεντια! Κρητη..... :smokin:

fasma
10/03/2008, 18:13
ίσως το μόνο πρόβλημα να υπάρξει από το αστεροσκοπείο προς Γέργερη εάν ξανακάνει καμιά χιονιά.Πριν από 4 μέρες ήθελα να πάω από Γέργερη προς αστεροσκοπείο αλλά μετά από 100 μέτρα από το μιτάτο που είναι στην διασταύρωση με το δάσος δεν πήγαινε άλλο από τα χιόνια. Και μιας και θα πάτε προς το λίθινα αξίζει να περάσετε και από το βαθύ.:wave2:

MikeG
10/03/2008, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
ίσως το μόνο πρόβλημα να υπάρξει από το αστεροσκοπείο προς Γέργερη εάν ξανακάνει καμιά χιονιά.Πριν από 4 μέρες ήθελα να πάω από Γέργερη προς αστεροσκοπείο αλλά μετά από 100 μέτρα από το μιτάτο που είναι στην διασταύρωση με το δάσος δεν πήγαινε άλλο από τα χιόνια. Και μιας και θα πάτε προς το λίθινα αξίζει να περάσετε και από το βαθύ.:wave2:

Ο δρόμος που λες περνάει τώρα. Όσο για το Βαθύ, είναι στο μυαλό μου.
Αλήθεια, εσύ δε ψήνεσαι?

:wave2:

fasma
10/03/2008, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ο δρόμος που λες περνάει τώρα. Όσο για το Βαθύ, είναι στο μυαλό μου.
Αλήθεια, εσύ δε ψήνεσαι?

:wave2:

Μέχρι τότες βλέπουμε.

:wave2:

MikeG
12/03/2008, 10:57
Νέα προτεινόμενη ημερομηνία : 18 - 20 Απριλίου!

:beer: :beer:

Άντε να βλέπω ενδιαφέρον.......:(

thou-vou
12/03/2008, 11:03
ετσι όπως έχουν τα πράγματα αυτήν ταυτην τη στιγμή...

εγκο είμαι μέσα για αυτές τις ημερομηνίες [18-20 απριλίου]...

(στην περίπτωση που δεν αλλάξει κάτι τραγικά...)
:sun:

MikeG
12/03/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
ετσι όπως έχουν τα πράγματα αυτήν ταυτην τη στιγμή...

εγκο είμαι μέσα για αυτές τις ημερομηνίες [18-20 απριλίου]...

(στην περίπτωση που δεν αλλάξει κάτι τραγικά...)
:sun:

Μου έφτιαξες τι μέρα λέμε!!!!!!!!!!!




:a54: :a54: :a46: :a46: :blush: :sun:

MikeG
12/03/2008, 11:08
Θα ενημερώσω το πρώτο ποστ με τις μέχρι τώρα συμμετοχές.

:wave2:

thou-vou
12/03/2008, 11:11
εμένα να δεις πως έφτιαξε η μέρα μου μόνο που το σκέφτομαι...

(θέλω μπότες λέμε...)
:wave2:

Operater
12/03/2008, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
εμένα να δεις πως έφτιαξε η μέρα μου μόνο που το σκέφτομαι...

(θέλω μπότες λέμε...)
:wave2:

Γεια σου ρε θου-βου! :beer:

Βρήκα όμορφες μποτούλες για μένα, αν θες να στις προτείνω. Φτηνές.

Operater
12/03/2008, 11:32
Μια απορία Μιχάλη. Γιατί το διαχωρίζεις σε ασφαλτινα και χωμάτινα? Μια διαδρομή δεν θα ακολουθήσουμε?

MikeG
12/03/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
εμένα να δεις πως έφτιαξε η μέρα μου μόνο που το σκέφτομαι...

(θέλω μπότες λέμε...)
:wave2:

Θα βρεθούν μπότες.... :winka:

Ψήσε Φίλιππο & σία..:D

Operater
12/03/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Μια απορία Μιχάλη. Γιατί το διαχωρίζεις σε ασφαλτινα και χωμάτινα? Μια διαδρομή δεν θα ακολουθήσουμε?

MikeG
12/03/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Μια απορία Μιχάλη. Γιατί το διαχωρίζεις σε ασφαλτινα και χωμάτινα? Μια διαδρομή δεν θα ακολουθήσουμε?

Ναι μια διαδρομή. Απλά γνωρίζοντας πχ ότι οι περισσότεροι έχουν ασφάλτινα θα διαφοροποιηθεί κάπως ανάλογα η διαδρομή. Επίσης είναι καλό να είναι γνωστό αυτό ώστε να υπολογίσουμε χρόνους που θα χρειαστούμε.

:wave2:

Operater
12/03/2008, 12:02
Πάντως, αν σε βοηθάει καθόλου, θα αλλάξω λάστιχα σε κάτι πιο χωμάτινο π.χ. Sahara.

Me συγχωρεις για την αφέλεια. :wave2:

MikeG
12/03/2008, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Πάντως, αν σε βοηθάει καθόλου, θα αλλάξω λάστιχα σε κάτι πιο χωμάτινο π.χ. Sahara.

Me συγχωρεις για την αφέλεια. :wave2:

Καμιά αφέλεια!!!!
Με το Sahara είσαι στα χωμάτινα:winka:

road spirit
12/03/2008, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καμιά αφέλεια!!!!
Με το Sahara είσαι στα χωμάτινα:winka:

sorry για σπαμ, ....
τα σαχαρα βγαίνουν σε 19'' μπροστινό ?? γιατί τόσο έχει το πέγκασο... οχι 21''

MikeG
12/03/2008, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
sorry για σπαμ, ....
τα σαχαρα βγαίνουν σε 19'' μπροστινό ?? γιατί τόσο έχει το πέγκασο... οχι 21''

Αυτό που λες είναι όντως ένα θέμα, αλλά νομίζω πως ναι. :winka:

Operater
12/03/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
sorry για σπαμ, ....
τα σαχαρα βγαίνουν σε 19'' μπροστινό ?? γιατί τόσο έχει το πέγκασο... οχι 21''

Μπαίνει. ;) Και νομίζω υπάρχει και ένα άλλο λαστιχάκι...Τ63...

$py
12/03/2008, 12:53
Καλή φάση αλλά δυστυχώς από Μάιο και μετά θα μπορούσα. :wave2:

mpou
12/03/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
ετσι όπως έχουν τα πράγματα αυτήν ταυτην τη στιγμή...

εγκο είμαι μέσα για αυτές τις ημερομηνίες [18-20 απριλίου]...

(στην περίπτωση που δεν αλλάξει κάτι τραγικά...)
:sun:

Πλακωσαν οι πρακτορες... :beer:

Operater
12/03/2008, 17:21
Μ' αρέσει που είχες και παράπονο Μάικ!

Ειδες που μαζευόμαστε? :winka:

MikeG
12/03/2008, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Μ' αρέσει που είχες και παράπονο Μάικ!

Ειδες που μαζευόμαστε? :winka:

Έχουμε ακόμα... :wacko:

Operater
12/03/2008, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Έχουμε ακόμα... :wacko:

:smilea:

Operater
12/03/2008, 18:08
Εχουμε υψόμετρα μπροστά μας...


123666

dimzab
12/03/2008, 19:54
Mike, ωραία ακούγεται το enduroτριήμερο στην Κρήτη, αλλά για πες πως το βλέπεις το πρόγραμμα?

Αναχώρηση πχ Παρασκευή βράδυ απο Πειραιά, μπύρες και χαβαλές όλο το βράδυ στο πλοίο και εντουράδα την άλλη μέρα άυπνοι!!! :uplate: :hypnotize :D :lol:

Πέρα απο την πλάκα, θέλω να πώ ότι μου φαίνονται λίγες οι τρεις μέρες, αλλά απ΄την άλλη είναι δύσκολο να βρεις άδεια για περισσότερες....


Ποσες μέρες πριν φύγουμε θα πρέπει να κλείσουμε εισιτήρια, γιατί εμένα με βλέπω να αποφασίζω την τελευταία στιγμη...

:beer: :wave2:

MikeG
12/03/2008, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Mike, ωραία ακούγεται το enduroτριήμερο στην Κρήτη, αλλά για πες πως το βλέπεις το πρόγραμμα?

Αναχώρηση πχ Παρασκευή βράδυ απο Πειραιά, μπύρες και χαβαλές όλο το βράδυ στο πλοίο και εντουράδα την άλλη μέρα άυπνοι!!! :uplate: :hypnotize :D :lol:

Πέρα απο την πλάκα, θέλω να πώ ότι μου φαίνονται λίγες οι τρεις μέρες, αλλά απ΄την άλλη είναι δύσκολο να βρεις άδεια για περισσότερες....


Ποσες μέρες πριν φύγουμε θα πρέπει να κλείσουμε εισιτήρια, γιατί εμένα με βλέπω να αποφασίζω την τελευταία στιγμη...

:beer: :wave2:

Εισιτήρια δε νομίζω ότι χρειάζεται να κλείσετε. Πάντα υπάρχει χώρος εκτός από γιορτές.
Τώρα όσον αφορά τις μπύρες που λες & τα σχετικά its up to you να τη πέσετε για ύπνο & μπύρες θα πιούμε όσες θέλετε την επομένη. Άγραφα ήρθα & εγώ καρφί από το καράβι.
Ότι είναι "λίγες" οι τρεις μέρες το δέχομαι, σωστό. Αλλά πολύ δύσκολο για περισσότερες κυρίως γιατί όπως λες πρέπει να παίξει άδεια. Αν καταφέρετε να πάρετε εμείς εδώ κάνουμε & 10ήμερο...
Είπα 10ήμερο...? Αλήθεια, τι γίνεται με αυτό? Anyway.
Οι διαδρομές πάντως που έχω στο μυαλό μου είναι γενικά εύκολες. Δεν έχουν δυσκολίες, πέρα από κάποια κομμάτια με πέτρα.
Οπότε αν καταφέρετε άδεια super! Διαφορετικά & πάλι μια χαρά θα είναι. Θα κοιμηθείτε στο καράβι στο έλα & στο πήγαινε. :wacko:
Σας περιμένουμε!:wave2:

Akatanomastos
13/03/2008, 02:35
Akatanomastos μεσα

ΑΛΛΑ


ουτε μηχανακι υπαρχει
ουτε εξοπλισμος (εκτος απο κρανος,γαντια, αντε εχω και κατι μποτακια ορειβατικα που τα χω δοκιμασει σε χωμα)


καποιος θα πρεπει να με παρει στην πλατη του:wacko:

υπαρχει βεβαια ενα ντι αρ 650 αλλα πρεπει να πεσει ψηστηρι:rolleyes:


εντιτ: που το βρηκες ρε απατεωνα το exc 400 εσυ και το δηλωνεις κιολας?
(παντως αν εχεις 400αρι θα μου δωσεις το gs650 να ερθω.υποσχομαι να πηγαινω σιγα:lol:

makis206
13/03/2008, 07:57
Κι εγώ τόσες μέρες κάνω την κουνέλα αλλά ψήνομαι στη σούβλα, για να δούμε αν θα βρούμε κανα δανεικό εντουράκι μέχρι τότε ή μήπως καταφέρουμε ν'αποκτήσουμε καλύτερα..:D

Εάν καταφέρω και μόλις, δηλώνω κατευθείαν απλώς το αναφέρω για να μ'έχετε στα υπ'οψιν

:beer:

MikeG
13/03/2008, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κι εγώ τόσες μέρες κάνω την κουνέλα αλλά ψήνομαι στη σούβλα, για να δούμε αν θα βρούμε κανα δανεικό εντουράκι μέχρι τότε ή μήπως καταφέρουμε ν'αποκτήσουμε καλύτερα..:D

Εάν καταφέρω και μόλις, δηλώνω κατευθείαν απλώς το αναφέρω για να μ'έχετε στα υπ'οψιν

:beer:

Πάντως ένας φίλος πουλάει ένα dr350s:D

makis206
13/03/2008, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Πάντως ένας φίλος πουλάει ένα dr350s:D

Ναι κάνε μου τέτοια τώρα που είμαι χρεωμένος μέχρι τα μπούνια !:a018: :rotflmao:


Έχω ένα παπάκι που θα σκοτώσω για να πάρω κανά ΧR-250 να τό'χω και για την πόλη, ζαχάρωνα ένα σ'ένα μαγαζί που το δίνει ολίγον ακριβά όμως που παίρνει το παπί σε καλή τιμή, το βασικότερο όμως είναι πως πρέπει να περιμένω κάποιο διάστημα να ξελασπώσω λίγο κι αυτό είναι που με φρενάρει αυτή τη στιγμή, δεν ξέρω δηλαδή αν θα έχω προλάβει μέχρι τότε να τα έχω βάλει όλα σε μια τάξη.

Τα ξέρεις χοντρά χοντρά τα ζόρια μου Μάϊκ, άσ'τα βράστα για την ώρα αλλά αν δω ότι έρχεται εκείνη η ώρα και δεν έχω καταφέρει κάτι το πολύ πολύ να νοικιάσω ένα, βλέποντας και κάνοντας.

:beer: :beer:

Operater
13/03/2008, 09:21
Με sleeping bag στο κατάστρωμα, με νανούρισμα το καράβι που σχίζει το Αιγαίο, και με τη ψύχρα του ανέμου, πιστεύω θα είμαστε φίνα, και ξεκούραστοι για το πρωι! :smilea: :winka:

Για τα δρομολόγια, κοιτάχτε εδώ. (http://www.minoan.gr/index.asp?a_id=1839)

Νομίζω ότι την ώρα που φαίνεται η Κρήτη βλέπουμε και το βορειότερο άκρο της. :confused:

MikeG
13/03/2008, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Νομίζω ότι την ώρα που φαίνεται η Κρήτη βλέπουμε και το βορειότερο άκρο της. :confused:

Αυτό που προωτοφαίνεται όταν φτάνεις στο νησί είναι τα Λευκά Όρη Δυτικά & τα Λασιθιώτικα Βουνά στα ανατολικά. Από τα Λασιθιώτικα θα περάσουμε. :wave2:

road spirit
13/03/2008, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Ποσες μέρες πριν φύγουμε θα πρέπει να κλείσουμε εισιτήρια, γιατί εμένα με βλέπω να αποφασίζω την τελευταία στιγμη...

:beer: :wave2: δε χρειάζεται να κλείσεις εισητήρια. Τη συγκεκριμένη περίοδο βρίσκεις ακόμα και τελευταία στιγμή να πας στο πλοίο. trust me :)

MikeG
13/03/2008, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δε χρειάζεται να κλείσεις εισητήρια. Τη συγκεκριμένη περίοδο βρίσκεις ακόμα και τελευταία στιγμή να πας στο πλοίο. trust me :)

Βέβαια είναι το ΣΚ πριν τη μεγάλη βδομάδα που θα κατεβαίνουν φοιτητές, αλλά δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου υπάρχει & η ΑΝΕΚ σαν ενναλακτική. :winka:

road spirit
13/03/2008, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Βέβαια είναι το ΣΚ πριν τη μεγάλη βδομάδα που θα κατεβαίνουν φοιτητές, αλλά δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου υπάρχει & η ΑΝΕΚ σαν ενναλακτική. :winka: ωχ ναι... κάθοδος φοιτητών, το ξέχασα...

αλλα και πάλι δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα, τόσα χρόνια που ανεβοκατεβαίνω πάντα βρίσκω εισητήριο τελευταία στιγμή :)

Akatanomastos
13/03/2008, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ωχ ναι... κάθοδος φοιτητών, το ξέχασα...

αλλα και πάλι δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα, τόσα χρόνια που ανεβοκατεβαίνω πάντα βρίσκω εισητήριο τελευταία στιγμή :)

χμμ με μινοαν υπαρχει οντως προβλημα στην μινοαν αλλα για καμπινες.
αμα πας για καταστρωμα συνηθως βρισκεις, αλλα και για μηχανακι μαλλον θα χεις προβλημα αν το αφησεις τελευταια στιγμη.

με ανεκ λαινες θα βρεις σιγοθρα καταστρωμα, ειναι λιγο τραγωδια βεβαια, αλλα και εκει το μηχανακι ισως εχεις προβλημα χωρου..
καλητερα ειναι παιδια 2-3 μερες πριν για σιγουρια:wave2:

Operater
13/03/2008, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
.....

Eσύ ΝοName θα πας στο 2ήμερο? :D

Ευχαριστούμε για τις συμβουλές! :wave2:

Akatanomastos
13/03/2008, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Eσύ ΝοName θα πας στο 2ήμερο? :D


κοιτα, εγω ειμαι ηρακλειο, και ψηνομαι, οπως ειπα παραπανω δεν εχω μηχανακι αλλα ελπιζω να βρεθει κατι.

επισης πριν λιγο ειδα οτι μιλαμε για το σ/κ πριν την μεγαλη βδομαδα, οποτε δεν παιζει να χω διαγωνισματα την επομενη βδομαδα αφου κλεινουμε ωστε να μην μπορω να ρθω.αρα ολα οκ.

τελος μετα το 2ημερο θα ανεβω αθηνα για διακοπες αφου απο κει ειμαι, οποτε θα κανονισουμε με τους αθηναιους να γυρισουμε ολοι μαζι:wave2:

Gares'
13/03/2008, 22:09
Λοιπον μιας και δεν βλέπω να αναφέρεστε καθόλου στην αφεντιά μου και κάνετε πως με ξεχάσετε είπα να αυτοπροταθώ... :D :D

Greek_Gares Kawasaki Kazer on-off

Είμαι μέσα όπου και να πάμε δεν κολλάμε πουθενά...

:beer: :beer: :beer:

Operater
14/03/2008, 12:51
Μικέ....μια διευκρίνιση....αν επιτρέπεται...

Τελικά θα γίνει το εκδρομικό? Όσοι και να έρθουν?
Το λέω γιατί πρέπει να αρχίσουμε να εξοπλιζόμαστε.. :smilea:

MikeG
14/03/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Μικέ....μια διευκρίνιση....αν επιτρέπεται...

Τελικά θα γίνει το εκδρομικό? Όσοι και να έρθουν?
Το λέω γιατί πρέπει να αρχίσουμε να εξοπλιζόμαστε.. :smilea:

Ναι. Ελπίζω να έρθει κόσμος. Μην είσαι ο μόνος :D :wave2:

Operater
14/03/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ναι. Ελπίζω να έρθει κόσμος. Μην είσαι ο μόνος :D :wave2:

Οκ. Αρχίζει το shopping therapy!:wave2:

makis206
14/03/2008, 14:27
Mωρέ λες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40717) ; :look:


Μ'ένα χιλιάρικο του το βούτηξα !:look:

Εεεε ;:uplate:

Operater
14/03/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Mωρέ λες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40717) ; :look:


Μ'ένα χιλιάρικο του το βούτηξα !:look:

Εεεε ;:uplate:

Λες και παραλές!!! :beer: :beer:

makis206
14/03/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Λες και παραλές!!! :beer: :beer:

Το απόγευμα θα πάω να τα κουβεντιάσουμε και να το βολτάρω κιόλας, παρτάλι φαίνεται αλλά τη δουλειά του θα την κάνει μια χαρά πιστεύω.

-Και το έχει περιποιηθεί πολύ καλά πριν αποφασίσει να το δώσει
-Και κρατώ και την πάπια που είναι κρίμα να τη σκοτώσω (είμαι και ζωόφιλος):lol:

:a25:

Αύριο νεότερα !:beer:

devil's animal
14/03/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Το απόγευμα θα πάω να τα κουβεντιάσουμε και να το βολτάρω κιόλας, παρτάλι φαίνεται αλλά τη δουλειά του θα την κάνει μια χαρά πιστεύω.

-Και το έχει περιποιηθεί πολύ καλά πριν αποφασίσει να το δώσει
-Και κρατώ και την πάπια που είναι κρίμα να τη σκοτώσω (είμαι και ζωόφιλος):lol:

:a25:

Αύριο νεότερα !:beer:

αντε αγορι μου...
να γινουμε πολλες...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: