PDA

View Full Version : Τηλε-ειδοποιηση σε R1200gs



Vagabond
06/03/2008, 11:20
Ειμαι κατοχος ενος R1200GS και σκεφτομαι να εγκαταστησω μια τηλε-ειδοποιηση της magicar στον ηδη υπαρχον συναγερμο της BMW.Η συγκεκριμενη εγκατασταση δεν παρεμβαινει στο ηλεκτρολογικο συστημα CAN Bus, αλλα περνει ρευμα απο την κορνα του συναγερμου ή τα φλας οταν αυτος "χτυπαει" και στελνει σημα σε ενα χειρηστηριο-beeper.

Πως εχετε αντιμετωπισει το προβλημα μη υπαρξης τηλε-ειδοποιησης στο συναγερμο της BMW?Εβαλα αυτον τον συναγερμο γιατι ο εμπορος μου ειπε οτι για να ισχυει η εγγυηση της μοτοσυκλετας δεν πρεπει να βαλω καποιον αλλον aftermarket, που για να εγκατασταθει χρειαζεται παρεμβαση στο CAN Bus.

Εχει εγκαταστησει κανεις τη συγκεκριμενη ή καποια αλλη τηλε-ειδοποιηση σε R1200GS?Αν ναι, ποιες οι εντυπωσεις και ποια η αντιμετωπιση του εμπορου σε ο,τι αφορα την εγγυηση οταν τη βαλατε?

:beer:

Orfeus
06/03/2008, 15:51
Ο μαμα συναγερμος για μενα δεν αξιζει μια.Πλεον υπαρχουν πολλοι και καλοι συναγερμοι που συνδεονται με την εργοστασιακη φισα του συναγερμου και αξιζουν.Ετσι,αν προκυψει προβλημα,απλα τον βγαζεις και πας στην αντιπροσωπεια και αφηνουν τις βλακειες περι εγγυησης!Με την ιδια λογικη η εγγυηση παραβιαζεται με οποιοδηποτε αφτερμαρκετ αξεσουαρ...

Vagabond
06/03/2008, 22:50
Μαλλον εχεις δικιο, αλλα τι γινεται με οσους εφαγαν τον προλογο και εβαλαν τον εργοστασιακο?Ο οποιος δεν ειναι και τοσο μαπα για τα λεφτα που κοστιζει..

Orfeus
07/03/2008, 04:31
Με 350 ε παιρνεις συναγερμο με αυτονομη τροφοδοσια,περιμετρικο σενσορα και τηλεειδοποιηση.
Ο μαμα συναγερμος ειναι μαπα γιατι για να ενεργοποιηθει απαιτειται σημαντικη μετακινηση.Πχ μπορει να κατσει προσεκτικα καποιος και να μη χτυπησει,απαιτει να κουνησεις πχ τιμονι σταντ για να ξυπνησει ενω η ενταση δεν ειναι δυνατη για λογους ηχορυπανσης απο Γερμανια.Αυτα ισως δεν ειναι κακα στη Γερμανια αλλα εδω που κωλοπαιδα καθονται στα μηχανακια,ο γειτονας ξεπαρκαρει χωρις να νοιαζεται αν πισω εχει μηχανη και για να ακουσεις συναγερμο πρεπει πρωτα να τον μαθεις οτι ειναι ο δικος σου που χτυπα,ειναι σημαντικα.Στα λεω αυτα απο πρωτο χερι μια και εχω τον μαμα.Τωρα για καποιο επιπλεον κομματι που να εχει τηλεειδοποιηση δε γνωριζω.Θα σου πουν και τα παιδια στο Bmwbikers.gr