PDA

View Full Version : Ρύθμιση ψεκασμού σε ΧΤ660



dankannn
06/03/2008, 22:13
Ερώτηση σχετικά με την ρύθμιση του ψεκασμού

Γεια σε όλους σας και να χαίρεστε τα εργαλεία σας.
Έχω ενα φιλο που έχει ένα xt660 και θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κανενας απο εσας
για το πώς ρυθμίζετε ο ψεκασμός.
Η όλοι δουλεια γίνετε από το καντράν του κοντέρ?
Στα fazer - r6 - r1 ξερω οτι γινετε απο το καντραν.
Και αν ναι πως μπαίνουμε στo menu αυτό στο ΧΤ660

:wave2:

αιγαιοπλόος
07/03/2008, 14:44
Η ρύθμιση του ψεκασμού γίνεται από το καντράν της μηχανής και μόνο από άνθρωπο που έχει εκπαιδευτεί και γνωρίζει πώς γίνεται η ρύθμιση, ποιές είναι οι σωστές τιμές που θα επιλέξει, πόσο πλούσιο ή φτωχό θα πρέπει να είναι το μίγμα κλπ. Εγώ από εκεί έκανα ρύθμιση του ψεκασμού, όταν το έστρωσα το μηχανάκι και μέχρι σήμερα δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Κάποιοι βέβαια συνιστούν ρύθμιση του ψεκασμού με τη βοήθεια καυσαναλυτή (εξάρτημα που μπαίνει στις εξατμίσεις και μετράει με ακρίβεια την τελειότητα της καύσης). Δεν είναι όμως αναγκαία η χρήση του, αν δεν έχεις πειράξει το μηχανάκι (π.χ. αλλάζοντάς του το φίλτρο αέρα με ελεύθερο, τις εξατμίσεις με Acrapovic, Termignioni κλπ).
Σου συνιστώ το εξουσιοδοτημένο service της Yamaha στην Οδό Καραθεοδωρή 30 (κάθετος της οδού Κατεχάκη, στο τμήμα που ενώνει την Κηφισίας με τη Μεσογείων). Οι άνθρωποι εκεί ξέρουν και το διαπίστωσα με τα μάτια μου. Μην πάς όπου νά ναι, γιατί η ρύθμιση δε θα γίνει σωστά και τζάμπα ο κόπος. Επίλεξε καλό συνεργείο και άτομο εμπιστοσύνης και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.