PDA

View Full Version : Τι να αγοράσω Aprilia - Honda - Kawasaki - Suzuki - Yamaha ?



pavlaras1
07/03/2008, 02:10
Ηρθε επιτελους η ωρα να αγορασω μια πραγματικη μηχανη και να παρατησω αυτο που εχω εδω και 4 χρονια.

Εχω επιλεξει τις παρακατω εταιριες και τα παρακατω μοντελα:

APRILIA SHIVER 750 ( 7.990 € )
APRILIA MANA 850 ( 8.800 € ) / ABS ( ? € )
HONDA HORNET 600 ABS ( 8.550 € )
KAWASAKI Z750 ABS ( 8.590 € )
MOTO GUZZI BREVA 750 ( 7.750 € )
MVAGUSTA BRUTALE 750S ( 13.000 € )
SUZUKI GSR600 ABS ( 6.995 € )
TRIUMPH STREET TRIPLE 675 S ( 8.000 € )
YAMAHA FZ6 S2 ABS ( 8.360 € )

Το θεμα ειναι δεν μπορω να αποφασισω και να επιλεξω ενα απο τα παραπανω μοντελα μου αρεσουν ολα λιγο πολυ το ιδιο.

Θελω να με βοηθησετε λεγοντας μου την γνωμη σας για τα παραπανω μοντελα συμφωνα με την δικη σας εμπειρια και γνωσεις.

Για ποιον λογο να επιλεξω ενα απο τα παραπανο μοντελα?

Τι ειναι αυτο που το ξεχωριζει απο τα υπολοιπα?

DrIoannis
07/03/2008, 07:11
Τι εμπειρία έχεις από μηχανές?Όλα καλά είναι.Ότι σου αρέσει πιο πολύ εμφανισιακά κατά την αποψή μου.

Sapadak
07/03/2008, 08:12
Τα πιο φρεσκα ειναι τα απριλια (φτου κακα)


Απο εκει και περα πανε κατσε πανω τους και βολταρετα να αρχισεις να διαγραφεις απο μονος σου απο τη λιστα

McGyver
07/03/2008, 08:22
Triumph Street Triple 675 S :winka: ...

S16
07/03/2008, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
HONDA HORNET 600 ABS ( 8550 € )

Αυτο.:beer:

mixalakis
07/03/2008, 09:17
Πως είναι δυνατόν να λείπει από μια τέτοια λίστα το Triumph;:confused: :confused:

powerphot
07/03/2008, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Πως είναι δυνατόν να λείπει από μια τέτοια λίστα το Triumph;:confused: :confused:

Βρε πως αλλάζουν οι καιροί.......:lol: :lol: :lol: :lol:

dosko
07/03/2008, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Triumph Street Triple 675 S :winka: ...
McGyer μπορεις να δώσεις καποιο link για αυτο ??

McGyver
07/03/2008, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dosko
McGyer μπορεις να δώσεις καποιο link για αυτο ??

To κλασσικό Street Triple 675 + μασκάκι :winka: ...

Cpt. Haddock
07/03/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Triumph Street Triple 675 S :winka: ...

+955


Αρχικά δημιουργήθηκε από dosko
McGyer μπορεις να δώσεις καποιο link για αυτο ??

http://www.triumph.co.uk/uk/Triumph%20Street%20Triple_7798.aspx

dosko
07/03/2008, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
To κλασσικό Street Triple 675 + μασκάκι :winka: ...

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
http://www.triumph.co.uk/uk/Triumph%20Street%20Triple_7798.aspx [/B]

Ευχαριστώ !
Απλα νομιζα οτι η εκδοση με την μασκα στην σελιδα ήταν απλα καποιο aftermarket μασκάκι !!
Νομιζα μηπως είχε ποιο μεγάλο fairing σε φάση fz6-fazer !
:wave2:



Edit επι του θέματος !! :lol:
+1 στο triumph !!

mikros boudas
07/03/2008, 11:09
γνωμη μου...
καβαλησε τα ΟΛΑ...
να ξερεις πως εκτος της γιαμαχα,οι υπολοιποι αντιπροσωποι ειναι μετριοι...το καβασακι ειναι πιο δυνατο(απο τα γιαπωνεζικα) και ομορφο αλλα εχει καποιες εργονομικες-αισθητικες ατελειες(πχ το ψαλιδι)...παντως εγω αυτο θα επαιρνα..η το τραιουμπ αν σε ενοχλει που το καβασακι κυκλοφορει πολυ(και καλο και κακο αυτο βεβαια)...!!!!τωρα για τα ιταλικα...εχουνε τρομερα περιφερειακα αλλα η απριλια εχει κακο αντιπροσωπο...

byron
07/03/2008, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
τωρα για τα ιταλικα...εχουνε τρομερα περιφερειακα αλλα η απριλια εχει κακο αντιπροσωπο...

Πρώην κάτοχος; :a014:

pavlaras1
07/03/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Τι εμπειρία έχεις από μηχανές?Όλα καλά είναι.Ότι σου αρέσει πιο πολύ εμφανισιακά κατά την αποψή μου.

Η εμπειρια μου σε μηχανες ειναι καπως περιορισμενη θα ελεγα.

Ο λογος ειναι οτι ταλευταια 10 χρονια περιπου οδηγω μονο παπιες, scooters, βεσπες και γενικα οτι ειναι κατω απο 250cc αυτοματο ή ημιαυτοματο.

Απο μεγαλες δεν εχω οδηγηση ποτε και δεν πιστευω να βγαλω ακρη απο μια φορα που θα οδηγησω μια μεγαλη μηχανη με ταχυτητες και μεσα σε δεκα λεπτα περιπου.

Την μονη που εχω οδηγηση περσυ το καλοκαιρι για να παω Θεσσαλονικη - Καλικρατεια - Θεσσαλονικη ηταν ενα Honda CB400 ή CB500 που μου αρεσε γιατι ειχε το σωστο υψος και το οδηγησα πολυ ανετα χωρις να κουραστω ιδιαιτερα.

pavlaras1
07/03/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Πως είναι δυνατόν να λείπει από μια τέτοια λίστα το Triumph;:confused: :confused:

Δεν λειπει το προσθεσα πριν απο λιγο ;)

Απλα δεν το εβαλα απο την αρχη γιατι το σκεφτομουν μονο
και μονο για το σερβις και την τεχνικη υποστηριξη του.

Σκεφτομουν εδω η Yamaha εχει 5 συνεργεια στην Θεσσαλονικη
και την εχουν δει ολοι τους κατσε καλα.

Τωρα επισημο Triumph Service στην Θεσσαλονικη δεν ειδα ακομη πουθενα.

Φοβαμαι πολυ τα συνεργεια οπως
και το συνεργειο τις Aprilia ειδικα για το Mana που ειναι πιτα στα ηλεκτρονικα
και αλλη παραπλησια μηχανη δεν υπαρχει αυτην την στιγμη στην αγορα.
Εκτος απο την Yamaha FJR1300AS που ξεφευγουμε και σε κατηγορια.

Σχεδιαστικα μου αρεσουν με την παρακατω σειρα.
Α. Aprilia Shiver 750
B. Kawasaki Z750
C. Triumph Street Triple 675 S
D. Yamaha FZ6 S2 600
E. Honda Hornet 600
F. Suzuki GSR600
G. Aprilia Mana 850

Αλλα λογο Τριπλου κιβωτιο ταχυτητων Αυτοματο - Ημιαυτοματο - Χειροκινητο (Ποδοκινητο).
Μου αρεσει το Aprilia Mana 850.

Ειμαι γενικα μπερδεμενος και το καθενα μου αρεσει για διαφορετικο λογο.

Με ποια σειρα πρεπει να σκεφτω για να ξεκαθαρισω τις σκεψεις μου?

Ποιες προτεραιοτητες πρεπει να βαλω για να καταληξω καπου?

Ποιο ειναι το ποιο χαμηλο απο τα πραπανω για συνεπιβατη μιας
και οταν ειναι να ανεβει κοπελα που εχει υψος κατω απο 1.70 να μπορει να ανεβαινει ποιο ευκολα
και να μην χρειαζεται να σκαρφαλωνει για να ανεβει?

fethry
07/03/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Ηρθε επιτελους η ωρα να αγορασω μια πραγματικη μηχανη και να παρατησω αυτο που εχω εδω και 4 χρονια.

Εχω επιλεξει τις παρακατω εταιριες και τα παρακατω μοντελα:

APRILIA SHIVER 750 ( 7990 € )
APRILIA MANA 850 ( 8800 € ) / ABS ( ? € )
HONDA HORNET 600 ABS ( 8550 € )
KAWASAKI Z750 ABS ( 8590 € )
SUZUKI GSR600 ABS ( 6995 € )
TRIUMPH STREET TRIPLE 675 S ( 8000 € )
YAMAHA FZ6 S2 ABS ( 8360 € )

Το θεμα ειναι δεν μπορω να αποφασισω και να επιλεξω ενα απο τα παραπανω μοντελα μου αρεσουν ολα λιγο πολυ το ιδιο.

Θελω να με βοηθησετε λεγοντας μου την γνωμη σας για τα παραπανω μοντελα συμφωνα με την δικη σας εμπειρια και γνωσεις.

Για ποιον λογο να επιλεξω ενα απο τα παραπανο μοντελα?

Τι ειναι αυτο που το ξεχωριζει απο τα υπολοιπα?

Πολλές είναι οι επιλογές σου... Σχεδόν όλες οι naked θα έλεγα... :eyepop:
Κάτσε μόνος σιγά σιγά και με την περίφημη αφαιρετική μέθοδο, βγάζε πράμα μέχρι να καταλήξεις απο μόνος σου...
Τα κριτήρια είναι αποκλειστικά δικά σου αφού μόνο εσύ ξέρεις τι χρήση θές για το μοτοσακό και φυσικά τα γούστα διαφέρουν... Π.χ.1 μοτοσακό δικύλινδρο βολικό για πόλη λόγω μεγέθους... Π.χ.2 εμένα μ'αρέσει το Y, δε μπορώ όμως να σε πώ πάρτο... :wave2:

blackbusa
07/03/2008, 15:01
ξεκινα να λες για την χρηση την θες.....τι αποστασεις κανεις......τι κινηση βρισκεις.....κλπ κλπ....:wave2:

el_hymador
07/03/2008, 15:12
απο ολες αυτες, ξεχωρα απο αντιπροσωσπεις, τεχνικα χαρακτηριστικα, επιδοσεις κ.τ.λ.-κ.τλ. ποια γουσταρεις περισσοτερο;

bentouza
07/03/2008, 19:56
η απριλια περασε στην πιατζιο.ασε που ανακοινωσε καινουρια αποθηκη ανταλακτικων.ρωτα τα παιδια με απριλια.καπου ειδα το συζητουσανε.
οσο για την τραιουμφ ρωτα επισης τα παιδια να σου πουν εντυπωσεις απτην εξυπηρετηση.

gasotis
08/03/2008, 00:10
Αυτο που σου αρεσει περισσοτερο,τωρα ως κατοχος street triple παρτω με κλειστα ματια η μοτο ειναι πιστολη:winka: :beer:

σουλης
08/03/2008, 23:30
Εγώ φιλαράκο εχω άποψη για τα 3
χορνετ-Ζ-GSR
τα δυο μικρότερα είναι πολύ φιλικές μηχανές με το Χορνετ να προηγειται ελαφρυά σε καθημερινή χρηστικότητα και αυτό λόγω καλύτερης κατανάλωσης.Και το σουζούκι σε τιμή καθώς με 7000 το παίρνεις πλέον και με ABS.
Και τα 2 αποτελούν enty level για εναν αρχάριο αλλα και εργαλεία ευχαρίστησης για εναν έμπειρο .Το χορνετ έχει πιο φρέσκια σχεδίαση και πιο update τεχνολογία.
Το Ζ είναι εργαλείο γκαζοφονιάς πραγματικός με καλή κατευθυντικοτητα μαλλον θα κουράσει μέσα στην πόλη.
Απο τα 3 εγώ θα έπαιρνα το Ζ γιατί έχει (για μένα πάντα )ιδιαίτερο χαρακτήρα και ξεφεύγει απ την σειρά.
Απο όλα που ζητάς την γνώμη μας και με βάση το αξία- λεφτά θα έπαιρνα το Shiver πολύ μηχανή με λίγα λεφτά ή το Ζ πολυ χαρακτήρας.
καλή αγορά

kinhsh
09/03/2008, 09:48
Brutale ,συγκρινεται με κανενα απο τ αλλα;

gdevelek
09/03/2008, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από σουλης
Εγώ φιλαράκο εχω άποψη για τα 3
χορνετ-Ζ-GSR
τα δυο μικρότερα είναι πολύ φιλικές μηχανές με το Χορνετ να προηγειται ελαφρυά σε καθημερινή χρηστικότητα και αυτό λόγω καλύτερης κατανάλωσης.Και το σουζούκι σε τιμή καθώς με 7000 το παίρνεις πλέον και με ABS.
Και τα 2 αποτελούν enty level για εναν αρχάριο αλλα και εργαλεία ευχαρίστησης για εναν έμπειρο .

95+ άλογα "enty level για εναν αρχάριο " ;;

:eyepop:

σουλης
09/03/2008, 18:32
είναι πολύ φιλικές μηχανές και οι 2 Gdev και οτι πρέπει για νεοεισερχόμενο, μην ξεχνάς οτι τα άλογα εχουν σημασία αλλα το μυαλό του καθενός καθορίζει πως θα τα εκμεταλευτεί αν δηλαδή οδηγά κανείς με σύνεση !!! η όχι.
Ξέχασες τον alex under που πήγε κατευθείαν στο 1300 ?

tony otis
10/03/2008, 00:46
DUCATI 1098 R :wave2:

gdevelek
10/03/2008, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από σουλης
είναι πολύ φιλικές μηχανές και οι 2 Gdev και οτι πρέπει για νεοεισερχόμενο, μην ξεχνάς οτι τα άλογα εχουν σημασία αλλα το μυαλό του καθενός καθορίζει πως θα τα εκμεταλευτεί αν δηλαδή οδηγά κανείς με σύνεση !!! η όχι.


το ερώτημα "είμαι αρχάριος τι να πάρω;" έχει παίξει χιλιάδες φορές εδώ

σε κάθε κουβέντα οι περισσότεροι προτείνουν

cb400
cb500
ybr250
cb250
εντουράκια 250άρια

κι αυτό γιατί βέβαια το μυαλό παίζει ρόλο, αλλα δεν είναι η μόνη παράμετρος...

τώρα από κει και πέρα... ο καθένας προτείνει ό,τι θέλει... έχω δει αρχάριους να ψήνονται για cbr και άτομα να τους πετάνε ένα ξερό "πάρτο!"

εκ του ασφαλούς, προφανώς

σουλης
10/03/2008, 16:23
ναι αλλα στην δεδομένη φάση ο "αντρωπος" παραθέτει κάποια μοντέλα οποτε οφείλω να τα σεβαστώ και eπίσης οι 2 μηχανές που του έγραψα είναι από τις πιο φιλιες που υπάρχουν με καλά περιφερικά και ομαλό γκαζάκι
και τις οποιες δεν χρειάζεται να τις αλλάξει μετά λίγο καιρό ενώ τα 250 και 125?

gdevelek
10/03/2008, 16:52
τα 250 και 125 είναι στο άλλο άκρο, ειδικά τα 125

εγώ πάντως το Σ4 το κράτησα 5+ χρονια πριν πάρω δεύτερο μεγαλύτερο και το αφήσω για την πόλη...

madox
14/03/2008, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Δεν λειπει το προσθεσα πριν απο λιγο ;)

.

Σχεδιαστικα μου αρεσουν με την παρακατω σειρα.
Α. Aprilia Shiver 750
B. Kawasaki Z750
C. Triumph Street Triple 675 S
D. Yamaha FZ6 S2 600
E. Honda Hornet 600
F. Suzuki GSR600
G. Aprilia Mana 850

Αλλα λογο Τριπλου κιβωτιο ταχυτητων Αυτοματο - Ημιαυτοματο - Χειροκινητο (Ποδοκινητο).
Μου αρεσει το Aprilia Mana 850.

Ειμαι γενικα μπερδεμενος και το καθενα μου αρεσει για διαφορετικο λογο.

Με ποια σειρα πρεπει να σκεφτω για να ξεκαθαρισω τις σκεψεις μου?

Ποιες προτεραιοτητες πρεπει να βαλω για να καταληξω καπου?

Ποιο ειναι το ποιο χαμηλο απο τα πραπανω για συνεπιβατη μιας
και οταν ειναι να ανεβει κοπελα που εχει υψος κατω απο 1.70 να μπορει να ανεβαινει ποιο ευκολα
και να μην χρειαζεται να σκαρφαλωνει για να ανεβει?





παρα την απειρια σου απο μηχανες οπως αναφερεις κατα τα αλλα σε βρισκω ενημερο


:beer:

Αφου θες συνεπιβατη πρεπει να απορριψεις με το καλημερα τα z750-speedtriple-shiver για τον απλουστατο λογο της μειωμενης ανεσης που παρεχουν στον συνεπιβατη.

Το mana φανταζει σαν η λογικοτερη επιλογη καθως προερχεσαι απο τον κοσμο των scooter αλλα επειδη ειναι κατι καινουργιο και αδοκιμαστο ασε να κανουν αλλοι τα πρωτα beta test.
-αδοκιμαστη τεχνολογια
-επιδοσεις
-τιμη
?καλυψη σε ανταλλακτικα
?στησιμο
?κοστος χρησης
+φρεσκια σχεδιαση
+πρακτικοτητα εντος και εκτος πολης
+τεχνολογια επι της ουσιας






To hornet εχει σαν μειον την εμφανιση(υποκειμενικο)αλλα και το μοτερ του αρεσκεται στα ψηλα οποτε μεσα στην πολη ισως σε δυσκολεψει η ακομα και εκνευρισει.
?εμφανιση που διχαζει
-αρεσκεια να δουλευει στην πανω κλιμακα του στροφομετρου
-εξοπλισμος
-τσιμπημενη τιμη
+φρεσκια σχεδιαση
+επιδοσεις
+αναρτησεις
+κινητηρας σχεδον αυτουσιος απο το cbr600
+δεν θα αντικατασταθει συντομα
+κοστος χρησης

Το fazer περα της συχνοτατης εμφανισης στους Ελληνικους δρομους εχει το δευτερο πιο αδιαφορο look αλλα και σε θεμα κινητηρα πασχει χαμηλα(βλεπε hornet)
?κυκλοφορει πολυ και ισως αντικατασταθει συντομα
-αναρτησεις
-αποδοση χαμηλα
+ευκολια χρησης
+το καλυτερο στο ταξιδι
+κοστος ανταλλακτικων
+εξοπλισμος
+μεταπωληση


Τελος το gsr φανταζει το πιο ολοκληρωμενο,περαν της πιο αδιαφορης εμφανισης.
?ουδετερη εμφανιση
-αναρτησεις
-κοστος χρησης-ανταλλακτικων
+ουδετερη εμφανιση
+κινητηρας-κλιμακωση
+ανεση
+χαμηλοτερη τιμη ολων
+αξεσουαρ

madox
14/03/2008, 19:13
Θα σου ελεγα να κοιταξεις και το νεο bandit:beer: :beer:

gixxerpap
14/03/2008, 19:16
να σου το περιορισω λιγο....

shiver - το πιο designατο
Z 750 - το πιο εμπορικο, ευκολοσυντηρητο κλπ κλπ
street triple - το πιο αποτελεσματικο

το καθενα εχει τη χαρη του παντως, και τα δυνατα του σημεια, απο ενα σημειο και περα ειναι και θεμα γουστου.....

mats8282
14/03/2008, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Τελος το gsr φανταζει το πιο ολοκληρωμενο,περαν της πιο αδιαφορης εμφανισης.
?ουδετερη εμφανιση
-αναρτησεις
-κοστος χρησης-ανταλλακτικων
+ουδετερη εμφανιση
+κινητηρας-κλιμακωση
+ανεση
+χαμηλοτερη τιμη ολων
+αξεσουαρ


Το GSR εχει και μαμω την πισω αναρτησης,αναλογικα παντα με τα αντιστοιχα,και μια ψαλιδαρα ΝΑ με το συμπαθιο...Ολα τα περιοδικα λενε για το μπροστινο οτι ειναι πολυ μαλακο ΑΛΛΑ καταπινει ανωμαλιες,βιδωμενο στην ασφαλτο κτλ κτλ....Δεν μου εχει κανει κιχ το μπροστινο ποτε εμενα....Και στην τελικη λαδακια-ελατηριακια και κομπλε....

Εγω σου λεω GSR...Προσωπικα πιστευω οτι ειναι κουκλι απο ολες τις γωνιες ΠΛΗΝ να το βλεπεις απο μπροστα...Με μια ζελατινουλα γινεται λιγο καλυτερο....Απο το πλαι,πισω και σε γωνιες εμενα μου αρεσει πιο πολυ απο ολα πλην Shiver το οποιο το ειδα live και ειναι κουκλι...

Παπακι κατω απο τις 8,000 και τραβαει με 4η απο τις 3,000 ανετοτατα και με δευτερο ατομο...Ζυγισμενο μηχανακι....

ΤΟ μεγαλυτερο μειονεκτημα για εμενα ειναι η καταναλωση....8λτ/100χλμ μεσα στην πολη...

pavlaras1
15/03/2008, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Θα σου ελεγα να κοιταξεις και το νεο bandit:beer: :beer:

Σε ευχαριστω ηδη φιλε μου που αφιερωσες τοσο χρονο για να μου τα γραψεις τοσο αναλυτικα και τοσο επεξηγηματικα στο προηγουμενο σου μηνυμα.

Το Bandit δεν το θελω γιατι αν προσεξεις δεν κοιταω καμια μηχανη που φοραει πισω λαστιχο με προφιλ μικροτερο των 180χιλ.

Θελω οσο το δυνατον το ελαστικο να ειναι ποιο φαρδυ και να εχει οσο το δυνατον μεγαλυτερη προσφυση με το εδαφος.

Τωρα συμφωνα με το προηγουμενο μηνυμα εχουμε τα εξης αποτελεσματα.

Aprilia Mana 850 (3-,3?,3+) Συνολο αποτελεσματος ουδετερο.

Honda Hornet 600 (1?,3-,6+) Συνολο αποτελεσματος Υπερ.

Yamaha FZ6 S2 600 (1?,2-,5+) Συνολο αποτελεσματος Υπερ.

Suzuki GSR600 (1?,2-,5+) Συνολο αποτελεσματος Υπερ.

Εχουμε 3 Υπερ, 1 ουδετερο, 0 Κατα.

Για να μπορεσω να βγαλω ενα τελικο αποτελεσμα και επειδη σχεδον καθημερινα κυκλοφορω με δευτερο ατομο ητε αυτη ειναι φιλη ή φιλος και παιζει πολυ σημαντικο ρολο να ειναι ο συνεπιβατης ανετος ειδικα στις μεγαλες αποστασεις που μπορει να κρατησουν ακομη και μια ωρα ασταματητη οδηγηση.

Ποιο απο τα παραπανω εχει το πισω ποιο χαμηλο καθισμα και μεγαλυτερη επιφανεια καθισματος και τα καλυτερα χερουλια για κρατημα?

Επισης εχω φαει ενα κολημα σχεδιαστικα πρωτα με το Aprilia Shiver 750 και μετα με το Kawasaki Z750.

Εαν κοιταξω την παρτη μου και οχι των συνεπιβατη καθολου με βλεπω για μια Kawasaki Z750 και σαν δευτερη επιλογη ενα Aprilia Shiver 750.

Αυτα ειναι τα δυο μηχανακια που πολεμανε μεσα στο μυαλο μου λογο Design.

Αυτα που πολεμανε μεσα στο μυαλο μου λογο Ισχυς ειναι το πρωτα Triumph Triple Street 675S μετα το Kawasaki Z750 και τελος το Aprilia Shiver 750 λογο τις ροπης του.

Αυτο που σκεφτομαι σαν ποιο Ξεκουραστη μηχανη εντος και εκτος πολης και για Απειρο ειναι πρωτα το Aprilia Mana 850 και μετα Honda Hornet 600, Yamaha FZ6 S2 600, Suzuki GSR600.

Ακομη μου φαινεται οτι εχω πολυ δρομο μεχρι να κατασταλαξω σε μια και μονο μηχανη.

mikros boudas
15/03/2008, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πρώην κάτοχος; :a014: οχι ακριβως!δυο φιλοι μου και αρκετοι γνωστοι...ειχανε προβλημα με ανταλλακτικα βασικα...αλλα τωρα ακουσα πως βελτιωθηκε πολυ η κατασταση!!!

mikros boudas
15/03/2008, 09:03
ποιο σου αρεσει περισσοτερο εμφανισιακα??βασικη ερωτηση...πχ οταν ειδα το πρωτο ζεντ
σκεφτηκα"η μηχανη μου"....μετραει για μενα πολυ αυτο..

contravener
15/03/2008, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Αυτο που σκεφτομαι σαν ποιο Ξεκουραστη μηχανη εντος και εκτος πολης και για Απειρο ειναι πρωτα το Aprilia Mana 850 και μετα Honda Hornet 600, Yamaha FZ6 S2 600, Suzuki GSR600.

Ακομη μου φαινεται οτι εχω πολυ δρομο μεχρι να κατασταλαξω σε μια και μονο μηχανη. [/B]

Ετσι ειναι η σειρα οπως την λες μονο που στο ΜΑΝΑ θα διαφωνησω, και αυτο γιατι δεν εχει χερουλια δεξια αριστερα, αλλα τα εχει πισω. Τα πισω ειναι πιο κουραστικα για τον συνεπιβατη απο τα πλαϊνα.

madox
15/03/2008, 13:18
Φιλε pavlara το νεο bandit νομιζω οτι φοραει 180 πισω λαστιχο.Αν κυκλοφορεις καθημερινα με δευτερο ατομο ειναι πιστευω κριμα να τον ταλαιπωρεις.Και δεν θα ειναι μονο ταλαιπωρια για τον πισω αλλα και για εσενα(πιστεψε με αυτο ειναι χειροτερο)Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τεσταρεις τα μηχανακια αν αυτο ειναι δυνατον γιατι μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος.....
Επισης σε αυτα τα χρηματα παιζει και το νεο bandit 1200,ισως η καλλιτερη overall μοτοσυκλετα αυτην την στιγμη.

pavlaras1
15/03/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ποιο σου αρεσει περισσοτερο εμφανισιακα??βασικη ερωτηση...πχ οταν ειδα το πρωτο ζεντ
σκεφτηκα"η μηχανη μου"....μετραει για μενα πολυ αυτο..

Πριν 2 χρονια περιπου εμφανισιακα στην αρχη μου αρεζε οταν την εβλεπα στο δρομο την Yamaha FZ6 μετα απο λιγο καιρο
και συγκεκεριμενα πριν απο 1 χρονο περιπου οταν ειδα την Kawasaki Z750 επαθα καρδιακο.

Ελεγα οποτε μαζεψω λεφτα αυτην θα παρω χωρις δευτερη σκεψη.

Τωρα τελευταια και συγκεκιμενα τους τελευταιους 2-3 μηνες απο οτου ειδα την Aprilia Shiver εφαγα αλλη μια φλασια - αναλαμπη και λεω πολυ ωραια μηχανη αλλα τι μου θυμιζει?

Μου θυμιζει γενικα το σωμα τις Ducati τις εξατμισεις τις FZ6 με λιγο Suzuki Β-King style.

Φωτιστικα παλι Ducati και Suzuki Β-King.

Γενικα ειχε λιγο πολυ απο ολες τις ωραιες μηχανες κατι.

Απλα ειχα δει το Mana ποιο νωρις και ελεγα αυτη ειναι μηχανη για καποιον scootera δεν χρειαζεται να ξερεις τιποτα απο αλλαγες με ταχυτητες.

Απλα ανοιγεις και κλεινεις το γκαζι :)

Ολα γινονται απο μονα τους.

AFTER
15/03/2008, 19:08
Παρε αυτο που σου αρεσει πιο πολυ στο ματι, και δεν θα το βαρεθεις
Με ολα που ειπες, θα στριβεις το ιδιο, πιστεψε με, μην κοιτας πιο εχει καλυτερη αναρτηση κτλ κτλ κτλ, ολα στην ιδια κατηγορια παιζουν

mikros boudas
15/03/2008, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Παρε αυτο που σου αρεσει πιο πολυ στο ματι, και δεν θα το βαρεθεις
Με ολα που ειπες, θα στριβεις το ιδιο, πιστεψε με, μην κοιτας πιο εχει καλυτερη αναρτηση κτλ κτλ κτλ, ολα στην ιδια κατηγορια παιζουν +++1

πανω κατω τα ιδια ειναι.το ενα που χανει εδω,κερδιζει εκει.ετσι ακρη δε θα βγαλεις!!

pavlaras1
21/03/2008, 22:46
Σημερα κατασταλαξα σε ενα και μοναδικο μοντελο.

Δεν ξερω εαν ειναι καλη επιλογη ή οχι αλλα σιγουρα ειναι μια επιλογη που με πηρε πολυ καιρο για να την αποφασισω.

Θα παω την Δευτερα να παραγγειλω την Yamaha FZ6 S2 ABS Midnight Black.

Θελω να κανω 7 ερωτησεις για την FZ6 S2.

1. Απτο εργοστασιο στον βασικο τις εξοπλισμος διαθετει πλαγιοστατη ή ορθοστατη ή και τα δυο μαζι?

2. Εαν βαλω Grip Heater Kit για τον χειμωνα παιζει να μενω απο μπαταρια ?

3. Βρηκα ενα Head Light Fairing Dark Smoke Semi Transparant με κωδικο 5VX-W0751-00-00 απο FZ6 ταιριαζει να μπει και σε FZ6 S2 ?

4. Μου προτειναν να βαλω συστημα συναγερμου Patrol τον οποιο δεν τον γνωριζω εαν ειναι καλος ή οχι.
Που μπορω να μαθω περισσοτερες πληροφοριες για αυτον και τι αλλες εναλακτικες λυσεις εχω σε συναγερμο?

5. Imobilizer εχει η μηχανη απο την μανα τις και ποια η διαφορα απο τον συναγερμο?

6. Υπαρχει τιποτα σε Leather Tank protector και ποσο κοστιζουν?

7. Μπακαζιερα με στοπ ποιες εταιριες εχουν και ποσο κοστιζουν ?

αυτα προς το παρον :)


124752

extremist
28/03/2008, 16:15
Επειδή έχω οδηγήσει το Ζ και το FZ6 ABS 08 να σου πω πως το yamaha είναι κατα πολύ πιο ήρεμο μηχανάκι σε αντίθεση με το Ζ που είναι νευρικό απο χαμηλά.Πολύ καλή η επιλογή σου,το μόνο που με ενοχλεί στα γυμνά είναι οτι σε ταξίδι δεν μπορείς να πας με μεγάλη ταχύτητα :mad:

pavlaras1
28/03/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από extremist
Επειδή έχω οδηγήσει το Ζ και το FZ6 ABS 08 να σου πω πως το yamaha είναι κατα πολύ πιο ήρεμο μηχανάκι σε αντίθεση με το Ζ που είναι νευρικό απο χαμηλά.Πολύ καλή η επιλογή σου,το μόνο που με ενοχλεί στα γυμνά είναι οτι σε ταξίδι δεν μπορείς να πας με μεγάλη ταχύτητα :mad:

Τοτε εαν ειναι ετσι να παρω το Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS Midnight Black 2008 μιας και την παραγγελεια την εκανα σημερα το μεσημερι.

Μιας και εδω και μια εβδομαδα δεν μπορουσα να κατασταλαξω σε εναν χρωματισμο και σε τι αξεσουαρ θα του προσθετα.

Εβαλα συναγερμο,μανιταρια,προστατευτικο bagster μαυρο δερματινο και κουκουλα.

Πιστευω οτι αυτα ειναι τα βασικα που χρειαζεται να εχω.


125361

extremist
28/03/2008, 18:34
Μου αρέσει πολύ περισσότερο απο το εντελώς γυμνό fz6 ;)
Καλοτάξιδο σου έυχομαι και περιμένω photos:beer:

Vourkoufales
28/03/2008, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1

MVAGUSTA BRUTALE 750S ( 13.000 € )

Τι ειναι αυτο που το ξεχωριζει απο τα υπολοιπα?

αυτο :D

το όνομα ξεχωρίζει σε όλες τις καφετέριες! :D

pavlaras1
29/03/2008, 01:57
Με ενημερωσαν οτι εχουν διαθεσιμα κομματια στην Αθηνα
και θα την παραλαβω στα χερια μου εαν ολα πανε καλα την τριτη το μεσημερι :)

Ειμαι πολυ χαρουμενος και ενθουσιασμενος που θα αποκτησω επιτελους μια πραγματικη μηχανη
και μαλιστα μετα απο δεκα χρονια αναμονης.

Ηθελα απο μικρος να παρω μια τετοια μηχανη οταν μεγαλωσω
και ηλπιζα καποια στιγμη το ονειρο μου να γινει πραγματικοτητα.

Για οικονομικους λογους δεν καταφερα να την αποκτησω στα 20 μου που ηθελα αλλα την αποκτω επιτελους τωρα και ας ειμαι 30.

Καλιο αργα παρα ποτε :)

Τωρα ειμαι ετοιμος για να κανουμε ταξιδια σε ολη την Ελλαδα !!!

Οποιοι ενδιαφερονται για να κανουμε μερικα ταξιδακια ειμαι μεσα:

1. Θεσσαλονικη-Σερρες-Θεσσαλονικη.

2. Θεσσαλονικη-Ναουσα-Θεσσαλονικη.

3. Θεσσαλονικη-Αλεξανδρουπολη-Θεσσαλονικη.

4. Θεσσαλονικη-Λαρισσα-Θεσσαλονικη.

5. Θεσσαλονικη-Λαμια-Θεσσαλονικη.

6. Θεσσαλονικη-Αθηνα-Θεσσαλονικη

και αλλα πολλα μερη ακομη :)


125411

Smith
30/03/2008, 05:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Τα πιο φρεσκα ειναι τα απριλια (φτου κακα)


Απο εκει και περα πανε κατσε πανω τους και βολταρετα να αρχισεις να διαγραφεις απο μονος σου απο τη λιστα

''κακά'' στα μουτρα σου ρε....:p :p τι εχουν δηλαδης τα Aprilia....???:a01: :a26: :a26: :a26: :a24: :a22: :a22: :a22:

pavlaras1
11/04/2008, 04:39
Τελικα σημερα το απογευμα το παρελαβα με 0 χλμ και μεχρι το βραδυ του εκανα 70χλμ :)

Εαν συνεχισω ετσι με βλεπω μεσα σε 2 εβδομαδες απο τωρα να του κανω 1000χλμ
και να πηγαινω κατευθειαν για το πρωτο τυπικο σερβις :)

Τετοιο εργαλειο πρωτη φορα οδηγησα τοσες ωρες :)

Με ενθουσιασε παραπολυ :)

Αφου καθομαι μονος μου και παραμιλαω !!!

Ασε που στα καλα καθουμενα που και που κανω και βββρρρρρ !!!!

Μου εχει μεινει στο μυαλο πως επιταχυνει απο το 0-7000 στροφες.

Δεν το ανεβαζω περισσοτερες στροφες διοτι υποτιθεται γινεται τωρα το στρωσιμο του κινητηρα και εξοικειωση μεχρι να το μαθω καλα :)

Το εβγαλα εξω στο περιφεριακο για μια συντομη βολτα κεντρο - στερ - κεντρο και επαθα την πλακα μου ποσο ευκολα και γρηγορα και σταθερα επιασα τα 160χλμ/ω.

Φυσικα με το που το πηρα, πηγα και το γεμισα με 20€ Super αμολυβδη βενζινη και οταν επεστρεψα σπιτι απο τις 6 γραμμες μεινανε μοναχα οι 4 γραμμες, οι 2 γραμμουλες μια στο πανε και μια στο ελα τις ειπια στον δρομο και σκεφτομαι οτι πινει τελικα αρκετα θα ελεγα και ας εχει ψεκαστο συστημα.

Στις ποσες στροφες και με ποια σχεση ταχυτητων μπορει να κανει την ποιο οικονομικη καταναλωση στην βενζινη εντος και εκτος πολεως?

Επισης που μπορω να βρω πληροφοριες πως μπαινει σωστα ενα bagster δερματινο στην δεξαμενη χωρις να ξελινονται οι ημαντες του που εχει?

drow
11/04/2008, 12:55
pavlara καλοριζικη,αγρατζουνιστη και καλα χιλιομετρα.
κι εγω τωρα με την μπεμπα που πηρα,οταν δεν την οδηγαω κανω βρουυμ βρουμμ και οι διπλα μου γελανε:p :p
καλοριζικη και παλι

extremist
11/04/2008, 18:39
ante megiaaaaa :D :D :D
perimenw photos!kai mhn to anoigeis toso akoma:P

madox
13/04/2008, 22:08
Καλοριζικη η κουκλα :wave2: (μαλλον εκανες την πιο σωστη επιλογη)

pavlaras1
15/04/2008, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από extremist
ante megiaaaaa :D :D :D
perimenw photos!kai mhn to anoigeis toso akoma:P

Σας ευχαριστω για τις ευχες σας.

extremist Σου αποστελω μια φωτο που χρησιμοποιω και στο κινητο μου.

Μεχρι σημερα εχω κανει 300 χιλιομετρα και ανεβαινω :)

Ανεβαινα τις προαλλες τον δρομο του Πανοραματος
και σε ενα σημειο καταφερα να πιασω εως και 120χλμ/ω που παλιοτερα πηγαινα το πολυ μεχρι 80χλμ/ω.

Κατι που δεν το εχω ξανα κανει σε αυτον τον δρομο εως σημερα.

Επισης η μηχανη δεν εδειχνε να δυσκολευεται πουθενα και καθολου
και αυτο ειναι που μου αρεσει ακομη ποιο πολυ απο ολα !!!




127736

pavlaras1
16/04/2008, 00:23
Η Yamaha FZ6-SAHG.

Ποιας εταιριας συτημα φρεναρισματος φοραει μπροστα και ποιας εταιριας για πισω?

Μιας και εχω την εντυπωση οτι φοραει μπροστα Brembo και πισω NISSIN.

extremist
16/04/2008, 00:59
Κουκλάρα.Να την χέρεσαι και να σε χέρεται:p
Δεν γνωρίζω για τα φρένα του fz6,πάντως ότι θέλεις για aftermarket στο δικό σου εδώ είμαι για γνώμες και αναλύσεις:lol:
Καλοτάξιδη!!!:beer:

ΜΟΖΑΡΤ
16/04/2008, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Η Yamaha FZ6-SAHG.

Ποιας εταιριας συτημα φρεναρισματος φοραει μπροστα και ποιας εταιριας για πισω?

Μιας και εχω την εντυπωση οτι φοραει μπροστα Brembo και πισω NISSIN.
σιγα μην φοραει και ολινς αναρτησεις.
πανω η δαγηκανα σου γραφει τι μαρκα ειναι

pavlaras1
17/04/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
σιγα μην φοραει και ολινς αναρτησεις.
πανω η δαγηκανα σου γραφει τι μαρκα ειναι

Στις πισω δαγκανες γραφει nissin μπροστα δεν γραφει τιποτα.

Στα δοχεια λαδιου γραφει Brebo και εχει ενα συμβολο b.

Ειναι λιγο μπερδεμενα γιαυτο ρωταω.

Θα βγαλω καποια στιγμη φωτος απο τις δαγκανες για να τις δειτε. :)