PDA

View Full Version : Θα μπλέξω με τις ασφαλιστικές...το βλέπω....



Ζεύκας
07/03/2008, 13:18
Ας πούμε ότι ήξερα τι γράφει ο πραγματογνώμονας στην αναφορά του πριν στείλει
τον φάκελο στην ασφαλιστική...
Ας πούμε ότι τη σακατεμένη μηχανή την βγάζει επισκευάσιμη με κόστος 7500 ευρώ...

Σημ.:τη μηχανή την έχει δει μη εξουσιοδοτημένος μηχανικός.Ο πραγματογνώμονας
πήρε τη λίστα με τις βλάβες κ έβγαλε αυτός κοστολόγιο από μόνος του.

Τι είναι το ορθόν?
1.Κρατάς τη μηχανή κ την επισκευάζεις?
2.Πάιρνεις τα λεφτά της αποζημίωσης κ πουλάς το τροπέτο?
3.Στέλνεις τη μηχανή σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο για να ξαναγίνει πραγματογνωμοσύνη?


Κ κάποιες σκέψεις περί αυτών.

1.Να φτιάξω τη μηχανή δεν το θέλω.Για αρκετούς λόγους.

2.7500 κ το τροπέτο το σκέφτομαι.
Αλλά πόσα να πιάσουν ο κινητήρας,τα φρένα με τις ζάντες, κ η πίσω ανάρτηση?
1000 ευρώ? 1500?
Κ πάλι όμως εγώ ξόδεψα 11000+ για αυτή την μηχανή κ δεν σκόπευα να την πουλήσω!
Γιατί εγώ για κάτι που δεν έφταιγα να μείνω χωρίς μηχανή και με 8500 στο χέρι? Αδικία δεν είναι ρε παιδιά?

3.Άμα την πάω σε εξουσιοδοτημένο κ ο μηχανικός κρίνει ότι θα χρειαστούν παραπάνω από
7500 ευρώ για να φτιαχτεί η μηχανή, θα αλλάξει κάτι?
Ή θα πεί η ασφαλιστική:εγώ σου δίνω όπως κ να χει τα 7,5 χιλιάρικα κ κράτα τα απομεινάρια για να τα σκοτώσω για 5 φράγκα?

Πλέον σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δηλώσω τραυματισμό κ να μπλέξω με δικαστήρια...
αλλά το αποφεύγω ρε γαμώτο γιατί θα μου πάρει 1,5-2 χρόνια να αποζημιωθώ
κ εγώ τι θα κάνω τόσο καιρό χωρίς μηχανή? :sad:

byron
07/03/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Ας πούμε ότι ήξερα
Ας πούμε

Υποθετικά μιλάς;

Daemon
07/03/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
...
Σημ.:τη μηχανή την έχει δει μη εξουσιοδοτημένος μηχανικός.Ο πραγματογνώμονας
πήρε τη λίστα με τις βλάβες κ έβγαλε αυτός κοστολόγιο από μόνος του.

...

Ε? πως εβγαλε κοστολογιο απο μονος του? :sick:

el_hymador
07/03/2008, 13:36
Τον λογο για το συνεργειο στο οποιο θα επισκευαστει η μηχανη σου (αν επεδεχεται φυσικα επισκευη) τον εχεις εσυ και μονο εσυ!!

Ο πραγματογνωμονας ερχεται απλως για να συμφωνησει το ''κοστουμι'' που εχει βγαλει το συνεργειο -ξαναλεω- της δικης σου επιλογης!

Δεν καταλαβα με τα μουνοπ@ν@ των ασφαλιστικων; το πανε σε μη εξουσιοδοτημενο για να κανουν τις συνηθεις μ@λ@κιουλες τους;

Μην δεχτεις σε καμια περιπτωση και πηγαινε την καπου που εμπιστευεσε να σου πουν

α)Αν επιδεχεται επισκευης

β)Ποσο θα κοστισει αυτη η επισκευη.

Να πεις στον παραγματογνωμονα να πα να γ@μηθει!!! ακου εκει εβγαλε κοστολογιο μονος του!!! αντε με τα @@ τα ορθια!!!

costas81
07/03/2008, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Τον λογο για το συνεργειο στο οποιο θα επισκευαστει η μηχανη σου
Να πεις στον παραγματογνωμονα να πα να γ@μηθει!!! ακου εκει εβγαλε κοστολογιο μονος του!!!



+100000

TROOPER
07/03/2008, 13:56
μπαμπη καλα να παθεις !!!

1. γιατι εισαι :a31:

2. γιατι δε με ρωτησες

mats8282
07/03/2008, 14:10
1ον Φυσικα και να δηλωσεις τραυματισμο απο την στιγμη που υπαρχει.Να ζητησεις αποζημιωση για τυχον μερες που εχασες απο την δουλεια σου.Δικαστικα παει απο την στιγμη που δεν σε αποζημιωνουν σε αυτα που ζητας ή δεν σου κανει δηλωση ο αλλος.


2ον Την μηχανη την πας εκει που θες.Ο πραγ/νας θα μιλησει με τον μηχανικο που εσυ υποδειξεις.Δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησεις μαζι του αλλα αυτα που θα ζητησεις να ειναι λογικα και να στεκουν.Να την πας στο συνεργειο που θες και να παρεις εκτιμηση απο τον εκει μηχανικο.


3ον Εαν δεν βγει ολικη καταστροφη,η αποζημιωση ειναι βαση των τιμολογιων που θα πληρωσεις.Δηλαδη δεν μπορεις να πεις δωστε μου 7500 και θα πουλησω τα υπολοιπα.Πρεπει με τα 7500 να φτιαξεις την ζημια απο την στιγμη που συμφωνησες.Εκτος και αν βγει ολικη και σου πουν παρε πχ 7500 και πουλα οτι πουλιεται.


Το δικαστηρια που οι απαιτησεις σου ειναι 20,001 ευρω και πανω γινονται πολυ πιο συντομα,γυρω στον χρονο.Και αμα υπαρχει τραυματισμος φτανεις ευκολα αυτα τα λεφτα με ψυχικες οδυνες κτλ κτλ.

Για τι μηχανη μιλαμε?Διοτι αν η αξια της ειναι κοντα στα 8,000 αυτη την στιγμη και η ζημια 7,500 πας για ολικη.

mizz
07/03/2008, 14:32
φίλε Ζεύκα μακάρι να ξεμπλέξεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα χωρίς περισσότερες αναποδιές

daytona 675

Ζεύκας
07/03/2008, 14:48
Η μηχανή βρίσκεται στη μάντρα της οδικής μου βοήθειας στην επαρχία.

Για να τη φέρω Αθήνα σε εξουσιοδοτημένο πρέπει να πληρώσω μεταφορά
μιάς κ που η μηχανή έχει δηλωθεί με έδρα την επαρχία.

Την είδε λοιπόν ένας κοινός μηχανικός, πήρε τη λίστα ο πραγματογνώμονας
για να κάνει κοστολόγιο...

Τον φάκελο δεν τον έχω δει, ούτε έχω επικοινωνήσει με την άλλη ασφαλιστική,
γι'αυτό λοιπόν ας μην βιαζόμαστε να βρίσουμε και να καταδικάσουμε.

Υποθετικά λοιπόν λέω ότι εάν μια μηχανή αξίας 10,500 ευρώ ΣΑΚΑΤΕΜΕΝΗ
βγεί επισκευάσιμη με κόστος 7500 τι θα πρέπει να γίνει?

Daemon
07/03/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Η μηχανή βρίσκεται στη μάντρα της οδικής μου βοήθειας στην επαρχία.

Για να τη φέρω Αθήνα σε εξουσιοδοτημένο πρέπει να πληρώσω μεταφορά
μιάς κ που η μηχανή έχει δηλωθεί με έδρα την επαρχία.

Την είδε λοιπόν ένας κοινός μηχανικός, πήρε τη λίστα ο πραγματογνώμονας
για να κάνει κοστολόγιο...

Τον φάκελο δεν τον έχω δει, ούτε έχω επικοινωνήσει με την άλλη ασφαλιστική,
γι'αυτό λοιπόν ας μην βιαζόμαστε να βρίσουμε και να καταδικάσουμε.

Υποθετικά λοιπόν λέω ότι εάν μια μηχανή αξίας 10,500 ευρώ ΣΑΚΑΤΕΜΕΝΗ
βγεί επισκευάσιμη με κόστος 7500 τι θα πρέπει να γίνει?

Θα πληρωσεις τα μεταφορικα και την αποδειξη που θα σου δωσουν θα την βαλεις στην ασφαλεια. Τωρα το αλλο, 7500 ειναι ολα, αντ/κα + εργασιες, καλυμπρες κτλ? Ειναι και στο χερη του συνεργειου τι τιμη θα βγαλει.. αν πεσεις σε γατα μηχανικο και γατα ανταλλακτικατζη το 7500 μπορει να γινει και 8 η 8,5..

el_hymador
07/03/2008, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Η μηχανή βρίσκεται στη μάντρα της οδικής μου βοήθειας στην επαρχία.

Για να τη φέρω Αθήνα σε εξουσιοδοτημένο πρέπει να πληρώσω μεταφορά
μιάς κ που η μηχανή έχει δηλωθεί με έδρα την επαρχία.

Την είδε λοιπόν ένας κοινός μηχανικός, πήρε τη λίστα ο πραγματογνώμονας
για να κάνει κοστολόγιο...

Τον φάκελο δεν τον έχω δει, ούτε έχω επικοινωνήσει με την άλλη ασφαλιστική,
γι'αυτό λοιπόν ας μην βιαζόμαστε να βρίσουμε και να καταδικάσουμε.

Υποθετικά λοιπόν λέω ότι εάν μια μηχανή αξίας 10,500 ευρώ ΣΑΚΑΤΕΜΕΝΗ
βγεί επισκευάσιμη με κόστος 7500 τι θα πρέπει να γίνει?

Να βγει ''επισκευασιμη'' απο ποιον ρε συ;

Απο τον Μητσο που κανει ρεκτιφιε σε παπακια ;

Απο εσενα;

Απο την ασφαλιστική;

η

απο ενα σοβαρο εξουσιοδοτημενο συνεργειο...

καθορισε πρωτα αυτο.

Orfeus
07/03/2008, 15:12
Απο προσωπικη εμπειρια:
Ο πραγματογνωμονας εχει μια σχετικη πειρα απο μηχανες αλλα σε πολυ λιγες περιπτωσεις ειναι μηχανικος.
Αν την πας σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο απλα θα πουν τι ανταλλακτικα χρειαζεται.Η τιμη των νεων ανταλλακτικων ειναι στανταρ.Αν η μηχανη σου ειναι πανω απο 2 ετη τοτε παιζει να σου κοψουν απο τα λεφτα της αποζημιωσης για παλαιοτητα.Αυο που μπορεις να κανεις ειναι να μιλησεις με τα παιδια στο εξουσιοδοτημενο και να φροντισεις ή να φουσκωσουν τη λιστα των ανταλλακτικων ή να φουσκωσουν εργασια,ετσι ωστε να βγει στην πρωτη περιπτωση για ολικη και στη δευτερη περισσοτερα λεφτα,αρα πιο ικανοποιητικη αποζημιωση.Τα ανταλλακτικα που χρειαζεται η μοτο τα βγαζει σε συνεργασια με τον πραγματογνωμονα το συνεργειο (δλδ κουλα ανταλλακτικα θα κανουν μπαμ οτι πας να τους κλεψεις) και η τιμη τους βγαινει βαση ενος καταλογου που εχουν αυτοι ή ο επισημος εμπορος.Γι αυτο καλο θα ταν να μπουν στο παιχνιδι λεξεις ευθυγραμμιση,πλαισιο,εργασιες δλδ μη αμεσα απτες και σοβαρες.Πολλα συνεργει αρνουνται να το κανουν αυτο βεβαια.Οποτε μιλησε με το κεφαλι στην αντιπροσωπεια και πες οτι αν βγει ενα καλο ποσο θα ξαναπαρεις απο αυτους την ιδια μοτο(και ετσι θα εχεις ανταλλακτικα και απο το κουφαρι)
Συνοψιζοντας για ζητημα ασφαλειας αλλα και ψυχικης ησυχιας,προσπαθησε να τη βγαλεις ολικη και αν σου μεινει το κουφαρι ακομη καλυτερα.Κανενα επισκευασμενο μηχανακι δεν ειναι καλυτερο απο οταν βγηκε απο το εργοστασιο.
Κ να ξερεις οτι οταν μπλεκεις με ασφαλιστικες απλα συμβιβαζεσαι συνηθως για να μη παρεις και τπτ.

mixalakis
07/03/2008, 16:52
Θα έλαγα καταρχήν να πας σε επίσημο συνεργείο ακόμα και αν χρειαστεί να πληρώσεις μεταφορά.
Ακόμα θα πρέπει να μιλήσεις και με τον δικό σου ασφαλιστή για να δεις τι μπορεί να κάνει αυτός.

Το κυριότερο όμως είναι να βρεις ένα καλό και έμπειρο δικηγόρο σε τέτοια ζητήματα!