PDA

View Full Version : ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ Hornet



6975
08/03/2008, 12:34
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΒΟΛΤΕΣ.

ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2007 ΠΗΡΑ ΤΟ CB 600 HORNET KOYTA.ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ ΣΑΝ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΛΑΔΙΩΝ.
Α) ΟΤΑΝ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ 1η ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΣΤΑ 1.000 ΧΛΜ. ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΤΙΣ 6.000 ΧΛΜ. ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΟΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ 1η ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΣΤΑ 1.000 ΧΛΜ. ΚΑΙ ΚΑΘΕ 12.000
Β) Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ ΑGIP RACING ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΣΕΡΒΙΣ. O ΕΜΠΟΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ 1η ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΛΑΔΙ ΑΛΛΗΣ ΜΑΡΚΑΣ (Α) ΤΥΠΟΣ (Α)???.ΣΤΗ 2η ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟΣΦΑΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΜΠΟΡΟ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΔΙ (Α) ΤΥΠΟΣ (Β)???. ΕΓΩ ΤΙ ΛΑΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ???

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΠΑΛΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ.
ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!! :confused: :confused: :confused:

panavour
08/03/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από 6975
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΒΟΛΤΕΣ.

ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2007 ΠΗΡΑ ΤΟ CB 600 HORNET KOYTA.ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ ΣΑΝ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΛΑΔΙΩΝ.
Α) ΟΤΑΝ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ 1η ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΣΤΑ 1.000 ΧΛΜ. ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΤΙΣ 6.000 ΧΛΜ. ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΟΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ 1η ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΣΤΑ 1.000 ΧΛΜ. ΚΑΙ ΚΑΘΕ 12.000
Β) Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ ΑGIP RACING ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΣΕΡΒΙΣ. O ΕΜΠΟΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ 1η ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΛΑΔΙ ΑΛΛΗΣ ΜΑΡΚΑΣ (Α) ΤΥΠΟΣ (Α)???.ΣΤΗ 2η ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟΣΦΑΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΜΠΟΡΟ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΔΙ (Α) ΤΥΠΟΣ (Β)???. ΕΓΩ ΤΙ ΛΑΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ???

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΠΑΛΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ.
ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!! :confused: :confused: :confused:

Φιλε Κυριακο

Απο την μακροχρονη ενασχοληση μου με μηχανες σε συμβουλευω τα εξης

ΑΚΟΛΟΥΘΑ Παντα τις οδηγειες του κατασκευαστη.
ΑΝ σου λεει λαδι καθε 12000 χλμ βαζε καθε τοτε.Οχι αργοτερα αλλα και οχι και πολυ νωριτερα.
Π.Χ.χαριν καθε 6000.Τα συγχρονα λαδια ειναι πολυ καλα και κρατανε πολλα χλμ.Οι συνεργατζηδες συνιστουν αλλαγγη καθε λιγο και λιγακι για να σου αλαφρωσουν την τσεπη.
Αυτο που κυριως εχει σημασια στην αλλαγη των λαδιων ειναι η τηρηση των οδηγιων σχετικα με την ρευστοτητα του λαδιου που συνιστα ο κατασκευαστης.π.χ. η χοντα στο μηχανακι σου συνιστα λαδι ημισυνθετικο η συνθετικο 10-40 η 20-50.Η μαρκα λιγο ρολο παιζει, αλλα καλον ειναι να δωσεις λιγο παραπανα για καλο λαδι απο 8-13 ευρω το λιτρο.Σε τετραλιτρο συμφερει καλυτερα.Επισης καθε αλλαγη-η-το πολυ καθε δευτερη αλλαγη να αλλαζεις φιλτρο λαδιου.

ΑΥΤΑ και να θυμασαι παντα.
Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΜΑΣΤΡΟ-ΜΗΤΣΟ.:wave2:

npat
08/03/2008, 14:07
Τα περισσότερα Honda προτείνουν, στο βιβλίο τους, αλλαγές λαδιών κάθε 12000 χιλιόμετρα. Είναι σύνηθες όμως οι εδώ, τουλάχιστον, αντιπρόσωποι να συνιστούν αντ' αυτού αλλαγές κάθε 6000.

Προσωπικά, και χωρίς φυσικά να έχω πειραματικά δεδομένα γι' αυτό, τα 12000 χιλιόμετρα μου φαίνονται πάρα πολλά, ενώ τα 6000 σαφώς λογικότερα και καθόλου υπερβολικά. Σίγουρα αλλάζοντας λάδι συχνότερα κακό δεν κάνεις (κάθε άλλο), οπότε αν το κόστος δεν σου φαίνεται δυσβάσταχτο καλύτερα να το αλλάζεις κάθε 6000. Αν μη τι άλλο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Αν τώρα κάνεις 12000 χιλιόμετρα το τρίμηνο, κυρίως σε ταξίδια, χωρίς να πιέζεις πολύ το μηχανάκι, αν δεν το πολυχρησιμοποιείς σταμάτα-ξεκίνα, ζέστανε-κρύωσε μέσα στην κίνηση, αν δεν πολυδουλεύεις το κιβώτιο ταχυτήτων... τότε, ίσως, τα 6000 να είναι υπερβολικά. Σε κάθε άλλη περίπτωση πάντως εγώ με την καμία δεν θα άφηνα τα ίδια λάδια για 12000 χιλιόμετρα.

Σχετικά με τον τύπο λαδιού: το βιβλίο του κατασκευαστή ορίζει λάδι συγκεκριμένης ρευστότητας και συγκεκριμένων προδιαγραφών, όχι συγκεκριμένη μάρκα λαδιού. Χρησιμοποίησε λοιπόν ελεύθερα οποιοδήποτε επώνυμο, καλής ποιότητας, και ειδικό για μοτοσυκλέτες λάδι με την συγκεκριμένη ρευστότητα και που πληρεί τις προδιαγραφές του κατασκευαστή (τα περισσότερα, αν όχι όλα, τα επώνυμα λάδια πληρούν τις προδιαγραφές και με το παραπάνω). Η σύσταση λαδιού συγκεκριμένου οίκου (π.χ. Agip) έχει να κάνει αποκλειστικά με εμπορικές συμφωνίες του κατασκευαστή ή του αντιπροσώπου, αλλάζει κάθε τόσο (ακόμη και για το ίδιο μοντέλο) και δεν πρέπει να θεωρείται ουδόλως περιοριστική...

Φρόντιζε πάντα (μα πάντα) ο κινητήρας σου να έχει την σωστή ποσότητα λαδιού και έλεγχε τη στάθμη σχετικά συχνά (εντάξει, Honda έχεις, σιγά μην κάψει, αλλά λίγη τυπικότητα δεν βλάπτει). Η έλλειψη λαδιού μπορεί να καταστρέψει έναν κινητήρα πολύ αποτελεσματικότερα από κάθε καθυστερημένη αλλαγή ή κακής ποιότητας λάδι.

Εγώ έχω ένα Honda CBF600SA (νομίζω φοράμε τον ίδιο κινητήρα), και:

- Αλλάζω λάδια και φίλτρο κάθε 6000 χιλιόμετρα
- Χρησιμοποιώ λάδι ημισυνθετικό: Castrol Power 1 GPS 4T 15W-50
- Τσεκάρω την στάθμη του λαδιού στον κινητήρα κάθε 2000 χιλιόμετρα τουλάχιστον

Ελπίζω να βοήθησα.

:wave2:

Suzukios
28/03/2008, 10:02
ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ 2007 ΠΗΡΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ HORNET ΄07
ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΑ 6000 ΧΛΜ ΕΒΑΛΑ BELL RAY ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΛΑΔΙΑ, ΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΜΟΤΟ.
ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΑΝΟΙΓΕΙ ΣΠΑΝΙΑ
ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 79-81 ΒΑΘΜΟΥΣ.
ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.
ΑΚΡΙΒΑ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.

chris_honda
23/04/2008, 20:36
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΛΑΔΙΑ ΓΙΑ 12000 ΧΛΜ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙ ΑΚΟΜΗ
ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ.ΕΓΩ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΘΕ 5000-5500 ΤΙΣ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ.
ΜΙΑ ΖΩΗ ΦΡΕΣΚΟ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΟΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟ...ΜΙΑ ΕΞΟΔΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ
ΕΝΑ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΛΑΔΙΟΥ.ΧΕΧΕΧΕΧΕΕΧΕ

CBF - HRC
24/04/2008, 14:09
εγώ στο CBF-600S του αλλάζω λάδια κάθε 4000 χλμ και βάζω τα καλά λάδια της HONDA όχι AGIP , και έχω το κεφάλι μου ήσυχο . το πήρα με 32.000 χλμ τον σεπτέμβριο (και ο πρώτος κάτοχος άλλαζε κάθε 4.000 χλμ) και προχθές στα 40.000 χλμ τα λάδια βγήκαν σχεδον καινούργια.
αλλά είναι και το άλλο , ότι οι κατασκευαστές αναφέρουν καθαρά χλμ και όχι να κολλάς κάθε μέρα 15-20 λεπτά στη κίνηση και να βράζει ο κινητήρας.
Εγω πιστεύω ότι όσοι ζούν σε μεγάλες πόλεις που έχουν κίνηση , πρέπει να αλλάζουν τα λάδια αρκετά συχνά διότι ταλαιπωρείται ο κινητήρας πολύ περισσότερο.
:wave2:

odt
24/04/2008, 15:33
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να κοιτάς εάν έχει λάδι...Ακόμη και νερό να έχει γίνει...μια μικρή ικανότητα να λιπαίνει, θα την έχει...ενώ άμα χάνει από κάπου και δεν το πάρεις πρέφα...θα το κολλήσεις και μετά :wave2:

Πάντως...από τη στιγμή που η εταιρία μιλάει για αλλαγή λαδιών κάθε 12000 χλμ...και εμείς έχουμε καταντήσει να θεωρούμε τα 4000-5000 χλμ ως το ανώτατο όριο χιλιομέτρων για να αλλάξουμε λάδια, έχουμε καταντήσει τραγικοί...και θύματα...(κι εγώ μαζί φυσικά)

Οι αντιπρόσωποι προτείνουν το λάδι που έχουν αυτοί στο μαγαζί τους (επειδή το αγοράζουν φτηνότερα) και γι αυτό πολλές φορές, όταν αλλάξουν προμηθευτή, στο επόμενο σέρβις βλέπεις σου βάζει άλλο λάδι, το οποίο φυσικά είναι το καλύτερο της αγοράς κλπ,κλπ...

Επίσης οι αντιπρόσωποι, για να βγάζουν από τους πελάτες...(ε, μην γίνουν και κλέφτες) προτείνουν δικά τους διαστήματα σερβις και φυσικά δικές τους εργασίες ανά σέρβις...

Για παράδειγμα...φίλος με cbf 600 γύρισε πρόσφατα από το "μεγάλο" :a31: σέρβις των 24000 χλμ πληρώνοντας ένα μανίκι της τάξεως των 400+?, την ώρα που η honda λέει για το service των 24000χλμ (για το χορνετ 600 που φαντάζομαι ότι είναι το ίδιο και για το cbf αφού έχουν το ίδιο μοτέρ...) αλλαγή μόνο μπουζί, λάδι και φίλτρο λαδιού και μόνο έλεγχο στα υπόλοιπα...(διάκενα βαλβίδων κλπ,κλπ), αν χρειάζεται κάτι αλλαγή...ή σφίξιμο καμιά ντίζα κλπ,κλπ...

Πάντως...φίλε μου...πριν σε απασχολήσει το τι λάδια (μάρκα) θα βάλεις, καλό θα ήταν να σε απασχολήσει το ιξώδες, αν είναι δηλαδή ψιλά ή χοντρά ή τα ίδια με αυτά που έχει τώρα το μηχανάκι σου, αν τα λάδια που τελικά αποφασίσεις να βάλεις, πληρούν κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές...και αφού αποφασίσεις και κάνουν, να σου πούμε και κανα δυο μαγαζιά να πας να αγοράσεις μόνος σου μιας και οι αντιπρόσωποι πουλάνε τα λάδια σε τρελές τιμές...γιατί να δώσεις 50? αφού μπορείς να δώσεις το πολύ 30...

:wave2: :wave2:


από πλευράς εγγύησης πάντως θα είσαι κομπλέ, αν τα σέρβις τα κάνεις με τη συχνότητα και τον τρόπο που προτείνει η Honda κανείς δεν θα μπορεί να σου πει τίποτα...Θεωρητικά, γιατί πρακτικά και αυτό βλέπουμε πως δεν λέει και πολλά, μιας και άμα ψάξεις μέσα στο φόρουμ, βρεις περιπτώσεις μηχανών συντηρημένες ευλαβικά με τις οδηγίες του κατασκευαστή και όταν χρειάστηκε οι ιδιοκτήτες να κάνουν χρήση της εγγύησης γιατί είτε από αστοχία υλικού, είτε από λάθος σχεδιασμό, έσπαγαν μοτέρ ή σκορπούσαν γενικότερα...τσίμπησαν από ένα @ έκαστος και ακολουθούν μέχρι και σήμερα τη δικαστική οδό...

αυτά...

AlexanderK
16/05/2008, 15:21
Λοιπον...
Έχω προβληματιστεί αρκετά...

Cd600f Hornet 2007.

Το βιβλίο της εγγύησης λέει μηχανάκια πάνω απο 501cc λάδι 10-60!
Πρώτο σερβις στα 1000 χλμ μπήκαν λάδια 15-50.
Δεύτερο σερβις στα 5000 μπήκαν 10-60.Πολύ καλύτερη συμπεριφορά κινητήρα.
Τρίτο σερβις στα 9000 μπήκαν πάλι λάδιο 15-50.

Και σήμερα στο τελευταίο, 14000 χλμ μπήκαν 10-40 με την δικαιολογία ότι είναι καλύτερα.

Τι απο όλα αυτά στέκει?!?!?!?!


Βοήθεια παρακαλώ!

power hornet
16/05/2008, 15:45
εχουμε και λεμε αλλαγη λαδιων καθε 4.000χλμ το πολυ 5.000 ημισυνθετικο η αμα εχετε λεφτα συνθετικο,το χειμωνα 10-40 και το καλοκαιρι 15-50 η αμα βρειτε 20-50,μαρκες motul 5100 για το ημισυνθετικο και 300v μοτουλ συνθετικο και αλη επιλογη ειναι σε λαδι μαρκα torco αυτα απο εμενα.

AlexanderK
16/05/2008, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
εχουμε και λεμε αλλαγη λαδιων καθε 4.000χλμ το πολυ 5.000 ημισυνθετικο η αμα εχετε λεφτα συνθετικο,το χειμωνα 10-40 και το καλοκαιρι 15-50 η αμα βρειτε 20-50,μαρκες motul 5100 για το ημισυνθετικο και 300v μοτουλ συνθετικο και αλη επιλογη ειναι σε λαδι μαρκα torco αυτα απο εμενα.

Οπότε ήταν λάθος που μου έβαλε 10-40 ε?

power hornet
16/05/2008, 16:35
οχι μωρε ενταξει απλα το καλοκαιρι θα σου κανει το σασμαν περισορετο θορυβο ε και λογου καλοκαιριου θα γινει νερακι με τις υψηλες θερμοκρασιες,εγω τωρα συμπηρωνω τα χλμ μου και θ αβγαλω τα 10-40 που ειχα να βαλω τορκο πληρη συνθετικο 20-50 για να το δοκιμασω εχω ακουσει πολλυ καλα λογια εγω εβαζα συνηθως motul 300v 15-50 για το καλοκαιρι.

AlexanderK
16/05/2008, 17:13
Το βιβλιαράκι της honda λέει sg ενώ αυτός μου έβαλε sj.
Τι να πω....

nassosxlvbros
16/05/2008, 17:49
Για να τελειώνουμε μέχρι νάρθει το 3000στο πόστ..

Η Χορνέτα στα χέρια μου κλείνει αισίως τα 48000 κμ στα 2 χρονάκια που τη σκίζω,εεε που την έχω,και μπορεί να λέει η μαμά 12000 κμ αλλά για ψυχολογικούς λόγους και μόνο δεν θα τα άφηνα...βέβαια δεν θα πάθει τίποτα το μηχανάκι αν ξεχαστούν καμια φορά (μη ξεχνάτε παίρνει 4+λίτρα! :eek: ),αλλά καλό είναι να αλλάζονται τουλάχιστον μια φορά το χρόνο,ειδικά αν το μηχανάκι κάνει κμ μες τη πόλη και για μικρές αποστάσεις,τύπου σταμάτα-ξεκίνα ,ακινησία πολύμηνη,κλπ....τα φτάνω βέβαια μέχρι και τα 8000 τις περισσότερες φορές,αλλά το μηχανάκι κάνει τα περισσότερα κμ Αττική οδό,με ελάχιστη παραμονή στην κίνηση.Τα αλλάζω μόνος μου,και πάντα στην αλλάγή και φίλτρο βέβαια.
Τώρα για τις μάρκες...
Repsol 10w40 semi: στα 3000κμ θέλει αλλάγη κατεπειγόντως...νομίζει κανείς ότι κάτι έχει σπάσει μέσα...
AGIP 10-50 : καλύτερη κατάσταση αλλά με το ζόρι στα 5000κμ
ARAL 10-40: μια κουβέντα μόνο: ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΛΑΔΙΑ! ΤΕΛΟΣΣΣ!
I.P. : τα άφησα μέχρι τις 6000 κμ...
MOTUL 5100 10-40 άνετα μέχρι τα 8-9000 κμ εδώ και τρεις αλλαγές βάζω αυτά,είναι και σε καλή τιμή...(Λαμπριανίδης rulezz)


αυτά από μένα ...

xrisimix
13/05/2009, 23:55
Χαιρετώ την παρέα,

Βρέθηκα να διαβάζω το συγκεκριμένο post γιατί ψάχνω πληροφορίες για CBF 600s ABS.
Εδώ και 14 χρόνια έχω ένα TA 400. Ευτυχώς δεν το έχει ακουμπήσει το φονικό χέρι του μάστορα, κάνω κάθε εργασία συντήρησης μόνος μου.
Αλλαγή λαδιών-φίλτρο κάνω κάθε 10000 χιλ. και έχω κάνει 140000 χιλ. Δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με ότι μπορεί αν σχετίζεται με την λίπανση.(Γενικά είμαι ευχαριστημένος, το ABS-CBS μου λίπει)
Δεν νομίζω ότι η μαμά Honda θέλει να εκτεθεί με το να αναφέρει ανυπόστατα διαστήματα service.
Τα μαστόρια την δουλεία τους κάνουνε.

Και έναν υπολογισμό. Αν άλλαζα λάδια (δεν αναφέρω τα υπόλοιπα) κάθε 5000 αντί για 10000 θα είχα ξοδέψει περίπου 50€Χ14=700€ παραπάνω μόνο για λάδια.

pektis
05/08/2009, 11:30
Πάντως εγώ φίλε μου για κανένα λόγο δεν θα άφηνα τα λάδια 10.000χλμ.στην μηχανή!

iosif
05/08/2009, 11:38
λοιπον στην κινηση εχουμε τα λεγομενα κρυφα χλμ
δηλαδη ο κινητηρας δουλευει, αναβει αλλα χλμ δεν γραφει το κοντερ

οποτε σιγουρα τα 12.000 για αθηνα-σαλονικα ειναι εκτος τοπου (πχ ειναι προτιμοτερο ενα μηχανακι με 50.000 επαρχιακα καθαρα χλμ παρα ενα αλλο με 20.000 χλμ αθηνας)

αλλα απο την αλλη εγω κανω ελευθερα -καθαρα χλμ και δεν βρισκω λογο να αλλαζω καθε 5000 (αλλαζω καθε 8-10.000 αναλογα την χρηση)
και παντα βγαινουν καθαρα και ξαστερα

λαδια, αερας στα λαστιχα ειναι το α-ω της μοτο

τσεκ οσο το δυνατον συχνοτερα!

xrisimix
05/08/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
λοιπον στην κινηση εχουμε τα λεγομενα κρυφα χλμ
δηλαδη ο κινητηρας δουλευει, αναβει αλλα χλμ δεν γραφει το κοντερ

οποτε σιγουρα τα 12.000 για αθηνα-σαλονικα ειναι εκτος τοπου (πχ ειναι προτιμοτερο ενα μηχανακι με 50.000 επαρχιακα καθαρα χλμ παρα ενα αλλο με 20.000 χλμ αθηνας)

αλλα απο την αλλη εγω κανω ελευθερα -καθαρα χλμ και δεν βρισκω λογο να αλλαζω καθε 5000 (αλλαζω καθε 8-10.000 αναλογα την χρηση)
και παντα βγαινουν καθαρα και ξαστερα

λαδια, αερας στα λαστιχα ειναι το α-ω της μοτο

τσεκ οσο το δυνατον συχνοτερα!

Σίγουρα ο κινητήρας δουλεύει πιο πολλή ώρα για να κάνει τα ίδια χιλιόμετρα.
Αν όμως είχε και θερμόμετρο λαδιού θα διαπίστωνες ότι τα λάδια ανεβάζουν κατά πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες στο ταξίδι από ότι ακόμα και σε μποτιλιάρισμα (αυτό το έχω διαπιστώσει σε αυτοκίνητα αλλά και με αυτοσχέδιο θερμόμετρο καδιού σε μοτό).
Γενικά η καταπόνηση του κινητήρα αυξάνεται γεωμετρικά με την αύξηση των στροφών .

Σε κάθε περίπτωση τα διαστήματα που δίνει ο κατασκευαστής έχουν υπολογιστεί και με χιλ. πόλης μέσα.

sfhkas
25/09/2009, 18:44
Σας ευχαριστω ολους για τη γνωμη σας και το ενδιαφερον σας.
Το μηχανάκι κάνει μικτά χιλιόμετρα (και εντος και εκτος πολης).Μετα από σκέψη και λαμβάνοντας υπ'όψην και τις απαντήσεις σας, αποφάσισα να βάλω σ'αυτή την αλλαγή τα MOTUL 300V.Θα δω τη συμπεριφορά της και θα σας πω την αποψη μου.

sfhkas
18/12/2009, 12:09
καλημερα σας,
εχθες έκανα την αλλαγη λαδιων στα 18.000χλμ και εβαλα τα MOTUL 300V 15-40 100% συνθετικα.
Πρωτη αποψη απο τα πρωτα 100 χλμ. παρα πολυ καλη.
πολυ λιγοτερος θορυβος του κινητηρα, πιο ομαλη λειτουργία, αθορυβες αλλαγες ταχυτητων και πιο ακριβής και αμεσες.
πληροφοριακα σε δύο μαγαζια που πηγα μου είπαν 19€/1λτ. (τιμη λιανικης εννοειται)
στη συνεχεια τα ειδα σε εναν συνεργάτη μας και οταν ρωτησα τιμή μου είπε 13€/λτ.!!!
και εννοειται τα πηρα απο εκει.να μην υπαρχουν αποριες τα λαδια ήταν σε όλους τα ίδια.το τσεκαρα προσεκτικά και ομως ειχαν πολυ μεγαλη αποκληση στη τιμή...
ενδεικτικα η προηγουμενη αλλαγη σε συνεργειο κοστισε 80€ (φιλτρο λαδιου 7€ + 3λτ λαδια IPONE Χ 18€= 53 + η εργασια). αυτη την αλλαγη την πραγματοποιησα μονος μου και κοστισε 45€ ( ΛΑΔΙΑ 3ΛΤ Χ 13=39 + ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ 6€)

Panopticon7
30/12/2009, 21:13
Hornet 600 2008

Παιδια μου κανει εντυπωση που σε 1800 χιλιομετρα το λαδι που βαζω μαυριζει εντελως... (Davinci 15w-50)

Αυτο ξερω οτι ειναι καλο (οπως για το αμαξι πχ) οταν μαυριζει γρηγορα... Δειχνει οτι καθαριζει καλα τον κινητηρα.

Ε οταν μαυριζει απο τοσο νωρις, δεν μπορω να τα βλεπω σαν κατραμι, απο το τζαμακι ρε παιδια.
Οποτε λεω να τα αλλαζω καθε 5000κμ

power hornet
30/12/2009, 22:58
daninch?τι λαδι ειναι αυτο βρε φιλε?δεν το εχω ακουστα,τεσπα βαλε καλυτερα ενα πιο καλο λαδι τορκο η μοτουλ και ασε το davinch για καμια τηγανια πατατες :lol: ολα αυτα φιλικα στα λεω

SVX
30/12/2009, 23:00
θα ελεγα Torco .... αλλα τι ανγκη εχουνε τα Honda.... οτι και να βαλεις φιλε κοιτα να μην σε ληστεψουν ....

chris_honda
30/12/2009, 23:26
Εγώ πάντως έχοντας δοκιμάσει AGIP, CASTROL, TORCO,
Συστήνω τα τελευταία ως το μακράν καλύτερο.
Αλλαγές ανα 3000 χλμ. στο cbr και 4000 βαριά 5000χλμ. στο HORNET.
Μια ζωή φρέσκο λάδι στον κινητήρα και ξεχνάς το θέμα λαδιού.

Panopticon7
31/12/2009, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
daninch?τι λαδι ειναι αυτο βρε φιλε?δεν το εχω ακουστα,τεσπα βαλε καλυτερα ενα πιο καλο λαδι τορκο η μοτουλ και ασε το davinch για καμια τηγανια πατατες :lol: ολα αυτα φιλικα στα λεω

Μου εχουν πει οτι ειναι καλο και οτι πληροι τις περισσοτερες προδιαγραφες απο τα διασημα λαδια.

AristidisZ
10/05/2014, 10:19
ένα μικρό bump, γιατί χάζευα το thread και έχω μπλεχτεί...
ενώ η μαμά Honda σαφώς υποδεικνύει για το hornet 10-30 για χειμώνα και 10-40 για καλοκαίρι, βλέπω αρκετές διαφορετικές απόψεις...
γιατί να παρεκκλίνεις τόσο από την πρόταση του κατασκευαστή ;

ΨΑΡΑΚΑΣ
10/05/2014, 10:52
Καλημερα σε ολους. μπορει καποιος να μου πει ποσο λαδι περνει με αλαγη φιλτρου το cbf 600? εγω προσφατα που αλαξα λαδια και φιλτρο πηρε μεσα 3 λιτρα με φιλτρο και ο δεικτης εφτασε στο επανω οριο. το to manual λεει 4 με φιλτρο τι γινετε ρε παιδια?

theofilos888
10/05/2014, 11:13
Καλημερα σε ολους. μπορει καποιος να μου πει ποσο λαδι περνει με αλαγη φιλτρου το cbf 600? εγω προσφατα που αλαξα λαδια και φιλτρο πηρε μεσα 3 λιτρα με φιλτρο και ο δεικτης εφτασε στο επανω οριο. το to manual λεει 4 με φιλτρο τι γινετε ρε παιδια?

3,6 χωρίς φίλτρο. 3,8 με φίλτρο.

ΨΑΡΑΚΑΣ
10/05/2014, 11:45
3,6 χωρίς φίλτρο. 3,8 με φίλτρο.

και αυτο που δειχνει τοτζαμακι δεν το κοιταω?

Joyrider
10/05/2014, 12:28
ένα μικρό bump, γιατί χάζευα το thread και έχω μπλεχτεί...
ενώ η μαμά Honda σαφώς υποδεικνύει για το hornet 10-30 για χειμώνα και 10-40 για καλοκαίρι, βλέπω αρκετές διαφορετικές απόψεις...
γιατί να παρεκκλίνεις τόσο από την πρόταση του κατασκευαστή ;
Γιατί οι θερμοκρασίες παίζουν από περιοχή σε περιοχή, πόσο μάλλον από χώρα σε χώρα.

sapila racing
10/05/2014, 13:33
και αυτο που δειχνει τοτζαμακι δεν το κοιταω?

Ασφαλώς και το κοιτάς.
Οταν τα άδειασες ήταν ζεστό το μοτέρ ωστε να βγεί η σωστή ποσότητα λαδιού?
Το μετράς σωστά με την μηχανή όρθια χωρίς αν είναι στο στάντ?

AristidisZ
10/05/2014, 13:54
Γιατί οι θερμοκρασίες παίζουν από περιοχή σε περιοχή, πόσο μάλλον από χώρα σε χώρα.

315974

το "περίεργο" είναι ότι πήγα μια βόλτα σήμερα από τον μηχανικό μου, και ήταν κατηγορηματικός στο να βάλω 10-30 αντί για 10-40... (ανεξαρτήτως μάρκας)

sapila racing
10/05/2014, 14:22
315974

το "περίεργο" είναι ότι πήγα μια βόλτα σήμερα από τον μηχανικό μου, και ήταν κατηγορηματικός στο να βάλω 10-30 αντί για 10-40... (ανεξαρτήτως μάρκας)

Το manual τι λέει ακριβώς?

AristidisZ
10/05/2014, 14:25
Το manual τι λέει ακριβώς?

'Αρη screenshot από το manual...

315977

Joyrider
10/05/2014, 15:14
315974

το "περίεργο" είναι ότι πήγα μια βόλτα σήμερα από τον μηχανικό μου, και ήταν κατηγορηματικός στο να βάλω 10-30 αντί για 10-40... (ανεξαρτήτως μάρκας)

Και δεν θα είναι πολύ λεπτόρευστο για να προστατέψει από φθορές όταν χτυπήσουν τα 40άρια στην αθήνα;

Βάλε και την σελίδα 93 του μάνιουαλ, εκεί λέει και κάτι ακόμα :p

AristidisZ
10/05/2014, 15:15
Και δεν θα είναι πολύ λεπτόρευστο για να προστατέψει από φθορές όταν χτυπήσουν τα 40άρια στην αθήνα;

Βάλε και την σελίδα 93 του μάνιουαλ, εκεί λέει και κάτι ακόμα :p

είναι η φωτό που ανέβασα από επάνω ;)



Η επιλογή του βαθμού ιξώδους του λαδιού του
κινητήρα θα πρέπει να γίνεται βάσει της μέσης
θερμοκρασίας περιβάλλοντος στην περιοχή
όπου οδηγείτε τη μοτοσικλέτα σας. Ο ακόλου-
θος πίνακας είναι ένας οδηγός για την επιλογή
του σωστού βαθμού ιξώδους του λαδιού, για τις
διάφορες θερμοκρασίες περιβάλλοντος.

Joyrider
10/05/2014, 15:26
Τα γράμματα ενοούσα, η εικόνα είναι πολύ χοντρική γιατί απλά δείχνει ότι όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία ανεβάζεις ιξώδες, δεν λέει τι εύρος καλύπτει κάθε ένα.
Για τις περισσότερες περιοχές της ελλάδας ένα 15w-50 θα κάλυπτε όλο τον χρόνο. Εδώ στα βόρεια εγώ αλλάζω μεταξύ 10-40 και 20-50.

Θα περιμένουμε εντυπώσεις σου κατά τον ιούλη από το 10-30 επομένως. :D

sapila racing
10/05/2014, 16:19
10-40 είναι ΟΚ για όλο το χρόνο.
Το manual στα Αγγλικά τι λέει, ξέρουμε?

AristidisZ
10/05/2014, 16:22
10-40 είναι ΟΚ για όλο το χρόνο.
Το manual στα Αγγλικά τι λέει, ξέρουμε?

Άρη λέει recommended type 10-30, το είδα στο συνεργείο σήμερα, μάλιστα αυτό μου έλεγε ο μηχανικός όταν κάναμε την συγκεκριμένη κουβέντα

Bradipous
10/05/2014, 16:28
Γιατι το μοτερ του χορνετ να θελει διαφορετικου ιξωδους λαδι απο ενα οποιοδηποτε αλλο μοτερ στην ιδια περιοχη με τις ιδιες καιρικες συνθηκες;

AristidisZ
10/05/2014, 16:30
Γιατι το μοτερ του χορνετ να θελει διαφορετικου ιξωδους λαδι απο ενα οποιοδηποτε αλλο μοτερ στην ιδια περιοχη με τις ιδιες καιρικες συνθηκες;

η αρχική μου ερώτηση ήταν βασικά
"γιατί να γράφουμε στα παπάκια μας τον κατασκευαστή και να βάζουμε ότι λάδι νομίζουμε εμείς ότι είναι καλύτερο", και αναφέρομαι κυρίως σε λάδια 15W ή και 20W που γράφτηκαν παραπάνω ;)

theofilos888
10/05/2014, 16:31
Στο cbf αυτον τον καιρο φοραω τα λαδια της χοντα. Νομιζω agip ειναι. 10 30 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Joyrider
10/05/2014, 16:33
Μα πως ακριβώς τον γράφουμε στα παπάκια μας όταν κάνουμε ακριβώς ότι λέει;

Η επιλογή του βαθμού ιξώδους του λαδιού του
κινητήρα θα πρέπει να γίνεται βάσει της μέσης
θερμοκρασίας περιβάλλοντος στην περιοχή
όπου οδηγείτε τη μοτοσικλέτα σας.

Bradipous
10/05/2014, 16:38
η αρχική μου ερώτηση ήταν βασικά
"γιατί να γράφουμε στα παπάκια μας τον κατασκευαστή και να βάζουμε ότι λάδι νομίζουμε εμείς ότι είναι καλύτερο", και αναφέρομαι κυρίως σε λάδια 15W ή και 20W που γράφτηκαν παραπάνω ;)

Αν αισθανεσαι καλυτερα τη μοτο με 15-50 απο οτι με 10-30 γιατι να πρεπει να χρησιμοποιεις το 10-30 που λεει ο κατασκευαστης;

ΨΑΡΑΚΑΣ
10/05/2014, 18:27
Ασφαλώς και το κοιτάς.
Οταν τα άδειασες ήταν ζεστό το μοτέρ ωστε να βγεί η σωστή ποσότητα λαδιού?
Το μετράς σωστά με την μηχανή όρθια χωρίς αν είναι στο στάντ?

Οταν αλαξα τα λαδια το μηχανακι ηταν στο διπλο και αρκετα ζεστο, αφησα να τρεξει τουλαχιστον 15 λεπτα και ενοειτε σε επιπεδο !

AristidisZ
10/05/2014, 20:38
Αν αισθανεσαι καλυτερα τη μοτο με 15-50 απο οτι με 10-30 γιατι να πρεπει να χρησιμοποιεις το 10-30 που λεει ο κατασκευαστης;

γιατί, σύμφωνα τουλάχιστον με τον Κώστα (ο μηχανικός μου), μπορεί εγώ να νιώθω το σασμάν καλύτερα με πιο παχύρευστο λάδι (απόλυτα λογικό αυτό), όμως το μοτέρ μου δε συμμερίζεται την άποψή μου ;)

pownz
24/05/2014, 03:22
καλησπεριζω! παιδια τελικα τι λαδια πρεπει να βαλουμε στο hornet 600 για το καλοκαιρι;

AristidisZ
24/05/2014, 10:36
καλησπεριζω! παιδια τελικα τι λαδια πρεπει να βαλουμε στο hornet 600 για το καλοκαιρι;

εγώ πάντως έβαλα 10-40 :wave2:

Joyrider
24/05/2014, 11:01
Παρομοίως. Castrol power 1, 10w-40.

yiannis172
24/05/2014, 20:01
Αν το δουλευεις πολη αρκετα,15W-50.

o teos
25/05/2014, 13:10
Ειναι HONDA..........Ενα επώνυμο 15-50 καλοκαιράκι και 10-40 χειμωνα τελος.......:a56:

andreastwin
26/05/2014, 20:09
Ειναι HONDA..........Ενα επώνυμο 15-50 καλοκαιράκι και 10-40 χειμωνα τελος.......:a56:

σωστοοοοοοος