PDA

View Full Version : Ρε θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω..



sas
08/12/2004, 09:41
Πήγα το μηχανάκι για κάποια βασικά πραγματάκια (κυρίως λάδια-φίλτρο) και γενικό check up (αμφιβάλλω).
Τέσπα.

Πριν το αφήσω το μηχανάκι είχα επισημάνει ότι μάλλον έχω παραπάνω κατανάλωση....και αν γινόνταν να το κοιτάξουν κάπως.

Γυρίζω να το πάρω και ρωτάω κάποια πραγματάκια το παιδί που το έπιασε (όχι ο αρχιμηχανικός).
Το ρωτάω για την κατανάλωση...δεν είχε κάνει κανένα έλεγχο γιατί δεν ήξερε τι να ελέγξει, και όπως μου είπε δεν γνωρίζει την κατανάλωση σε αντίστοιχα μοντέλα για να συγκρίνει και ότι από δω και πέρα θα έχει το νου του.
Επίσης μου λέει αν είχε πλούσιο μίγμα τότε θα βραχυκυκλώνανε τα μπουζί.
Ναι οκ...θα βραχυκυκλώνανε όμως αν το μίγμα το πετούσαμε με μάνικα και όχι αν απλά είναι λίγο πιο πλούσιο.
Αυτό που με έκανε να προβληματίζομαι είναι ότι λέγονας του ότι μάλλον είναι πλούσιο το μίγμα γιατί κάνει σκασίματα μου απάντησε ότι "Καταρχήν οι αυστριακοί έχουν όλα τα μηχανάκια τους ρυθμισμένα με πιο φτωχό μίγμα και τα σκασίματα γίνονται γι'αυτό το λόγο:eyepop:
Ρε παιδιά ισχύει αυτό.....εγώ άλλα ξέρω.

Και όταν του είπα μήπως χρειάζεται κάποιο ρύθμισμα το καρμπυρατέρ λέει "μπααααα όχι. από τώρα?"

Ερώτηση, για να ελέγξεις εύκολα αν εχεις πλούσιο μίγμα δεν αρκεί να μετρήσεις τα καυσαέρια γνωρίζοντας βέβαια τι πρέπει να βγάζει όταν είναι ρελαντί και σε συγκεκριμένες στροφές??

Επίσης δεν μπορεί να πάρεις κάποιες ενδείξεις από την κατάσταση των μπουζί?

crs-k
08/12/2004, 09:46
Σε ποιον πηγες Γιαννη?
Στην Hellin Moto μηπως, Στον Παντελη?

sas
08/12/2004, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Σε ποιον πηγες Γιαννη?
Στην Hellin Moto μηπως, Στον Παντελη?

Χρήστο δε θέλω να πιάσω ονόματα γιατί δεν έγινε κάτι φοβερό.
Μη γίνουμε και υπερβολικοί...να τους κράζουμε όλους, γιατί μπορεί απλά κάποιος να είπε κάτι λάθος (μπορεί και εκ παραδρομής)
Απλά τις γνώσεις κάποιων ήθελα στις ερωτησούλες που έκανα, γιατί δεν έχω ιδιαίτερες (ούτε τις βασικές...αλλά τέσπα) γνώσεις και άρχισα να μπερδεύομαι.

DUKASII
08/12/2004, 10:14
Έχεις κάνει καποια αλλαγή στο κτμ??

εξατμισεις μήπως??

DUKASII
08/12/2004, 10:21
τα μπουζι σου τι χρωμα έχουνε και θα καταλάβεις αν γινεται σωστή κάυση!

επίσης το να έχει πλούσιο μίγμα..δεν και κακο ετσι??απο το να είναι ΦΤΩΧΟ..ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ..ΛΕΜΕ!!

ΤΑ ΣΚΑΣΙΜΑΤΑ ΠΑΛΙ..ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΝ ΤΩΝ ΚΤΜ! ΑΝ ΜΟΥ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΤΜ ΠΟΥ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΣΚΑΣΙΜΑΤΑ..
ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΑΒΕΥΣΩ ΣΟΥ ΛΕΩ!

sas
08/12/2004, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Έχεις κάνει καποια αλλαγή στο κτμ??

εξατμισεις μήπως??

Είναι όλα stock, καμία αλλαγή
(τα σκασίματα το ξέρω ότι τα κάνουν τα συγκεκριμένα, και περισσότερο αν βάλεις και πιο ελεύθερες εξατμίσεις)
Απλά πλέον μέσα στην πόλη βλέπω καταναλώση του τύπου 160κμ με 16lt...τις προάλλες μου 135κμ, χωρίς καγκούρικη οδήγηση (η δεύτερη ήταν μαλακία μου γιατί είχα χαμηλή πίεση στο πίσω λάστιχο)

Μπορεί και τόσο να καίει και να λέω μαλακίες.....αλλά συνήθως μου έβγαζε στην πόλη 180-190.
Το θέμα δεν είναι τόσο στην κατανάλωση, όσο στις ερωτησούλες διευκρινήσεις που έβαλα στο πρώτο post

sas
08/12/2004, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
τα μπουζι σου τι χρωμα έχουνε και θα καταλάβεις αν γινεται σωστή κάυση!

επίσης το να έχει πλούσιο μίγμα..δεν και κακο ετσι??απο το να είναι ΦΤΩΧΟ..ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ..ΛΕΜΕ!!

ΤΑ ΣΚΑΣΙΜΑΤΑ ΠΑΛΙ..ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΝ ΤΩΝ ΚΤΜ! ΑΝ ΜΟΥ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΤΜ ΠΟΥ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΣΚΑΣΙΜΑΤΑ..
ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΑΒΕΥΣΩ ΣΟΥ ΛΕΩ!

Μπράβο παληκάρι μου αυτό ήθελα.
Απλούς τρόπους που να μπορείς να το ελέγξεις.

Όσο για το χρώμα.....το ροζάκι μας κάνει?
Για λέγε

DUKASII
08/12/2004, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Μπράβο παληκάρι μου αυτό ήθελα.
Απλούς τρόπους που να μπορείς να το ελέγξεις.

Όσο για το χρώμα.....το ροζάκι μας κάνει?
Για λέγε

το χρωμα να είναι καφε..περιπου!

αν δεις και ασπριζει...ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ!!

DUKASII
08/12/2004, 10:27
τώρα που το έστρωσες και ''ανοιγει'' το μοτερ θα δεις διαφορα νομίζω!

sas
08/12/2004, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
τώρα που το έστρωσες και ''ανοιγει'' το μοτερ θα δεις διαφορα νομίζω!

Οκ ευχαριστώ και για τους χρωματισμούς.
Το αν καίει....καίει δε με νοιάζει αυτό (από την μεριά ότι γνωρίζεις από την αρχή τι παίρνεις)....το να καίει παραπάνω όμως σε απασχολεί.

DUKASII
08/12/2004, 10:32
δώστου γκάζια εκει...βάλε και 2 fcr 45!!!! ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ!!!:rotflmao: :rotflmao:

ΕΤΣΙ ΘΕΛΟΥΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΥΣΤΡΙΑΚΑ..

sas
08/12/2004, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
δώστου γκάζια εκει...βάλε και 2 fcr 45!!!!

:evil: :evil: :evil:


ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ!!!:rotflmao: :rotflmao:
και άλλη???:sick:

πάλι καλά που τα βενζινάδικα βρίσκονται κοντά το ένα με το άλλο:D