PDA

View Full Version : Την άκουσε η αντλία βενζίνης μου??



red_monster
09/03/2008, 20:06
Λεπόν έχω ένα honda bros 400 και τελευταία σε ανύποπτες στιγμές μου κάνει νερά , συγκεκριμένα αρνέιται να ανεβάσει πάνω από 5000rpm. Αυτό μου το έχει κάνει 2 φορές και μετά από κανα 10 λεπτό όλα ΟΚ .
Κοιτάω την εξάτμιση και βλέπω μαυρίλα , ατελής καύση λέω θα έχει σκουπίδάκια το φίλτρο... Αλλά τπτ πεντακάθαρο

Η αντλία βενζίνης όταν λειτουργεί το μοτόρι πάλεται αλλά όχι περιοδικά, ποιο πολύ όποτε της έρχεται , είναι φυσιολογικό αυτό? Δεν θα έπρεπε να πάλεται περιοδικά όπως περίπου η ανθρώπινη καρδια? Έμεινα από αντλία ? Παίζει να είναι καμια ασφάλεια?

Να επισημάνω ότι η αντλία είναι καινούργια έχοντας κάνει μόνο 2000km

FZR1000
09/03/2008, 23:23
ολο προβληματα αυτα τα χονδα...mitsubishi ειναι η αντλια, βαλε καμια ducati.

sakisvolos
10/03/2008, 09:48
Το bros αν θυμάμαι καλά έχει ρουμπινέτο παροχής καυσίμου στο τεπόζιτο που
δουλεύει με υποπίεση ε?

Αυτό το κοίταξες? μπορεί να παίζει κάτι τέτοιο!

FZR1000
10/03/2008, 14:54
Αν εχει ρουμπινετο υποπιεσης μαλλον δεν εχει αντλια, ειναι ελευθερης ροης...

red_monster
10/03/2008, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Το bros αν θυμάμαι καλά έχει ρουμπινέτο παροχής καυσίμου στο τεπόζιτο που
δουλεύει με υποπίεση ε?

Αυτό το κοίταξες? μπορεί να παίζει κάτι τέτοιο!



Δεν έχει ρουμπινέτο υποπίεσης αλλά αντλία βενζίνης (ένα από τα 2 θα έχει )


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :wave2:

sakisvolos
10/03/2008, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Δεν έχει ρουμπινέτο υποπίεσης αλλά αντλία βενζίνης (ένα από τα 2 θα έχει )


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :wave2:


Τότε κοίτα για φίλτρο μισοβουλωμένο κάποιο σωληνάκι διπλωμένο !
Και αν είσαι σ' αυτά οκ τότε μάλλον η αντλία....................!

banditgr
11/03/2008, 13:49
akoma dokimase otan sto kanei na anikseis tin tapa tin venzinis...an otan tin ani3eis akousti na roufaei aera,mporei na exei voulosei/tsakisei to solinaki e3aerismou tou ntepozitou me sinepeia meta apo ligou na dimiourgeite keno kai na min katevazei venzini (opos otan me to daxtilo sou vouloneis tin mia meria apo ena kalamaki kai den trexei nero...)

FZR1000
11/03/2008, 15:21
Η αντλία βενζίνης όταν λειτουργεί το μοτόρι πάλεται αλλά όχι περιοδικά, ποιο πολύ όποτε της έρχεται , είναι φυσιολογικό αυτό? Δεν θα έπρεπε να πάλεται περιοδικά όπως περίπου η ανθρώπινη καρδια? Έμεινα από αντλία ? Παίζει να είναι καμια ασφάλεια?


φυσιολογικο ειναι, μολις κατεβει το πυραυλακι του φλοτερ δουλευει μεχρι να γεμισουν παλι τα καρμπ.

Δε νομιζω να ειναι απο αντλια ή σωληνακια, μαλλον κατι αλλο παιζει με τα καρμπ σου.

red_monster
13/03/2008, 16:42
Τελικά η αντλία δουλέυει όπως και οι ασφάλειες κλπ
Το πρόβλημα είναι οτι μπαίνουν νερά από την τάπα βενζίνης ή από νερομένη βενζίνη


Ευχαριστώ για τις απάντήσεις :beer: