PDA

View Full Version : Γνώμη



nick900
10/03/2008, 02:07
Αποφάσισα να ασχοληθώ και να δω την μηχανή σαν άθλημα.Λέω να ξεκινήσω να ασχολούμε με το χώμα.Είχα πάει το Σάββατο Χαλκίδα στην πίστα Motocross.Είχα πάει με ένα παιδί που ασχολείται και τρέχει σε αγώνες Μχ με ενα Crf 250.Το πήρα και έκανα βόλτες και μπορώ να πω πως μαγεύτηκα(με εξοπλισμό πάντα).Φοβερή η αίσθηση με την φύση.Βέβαια αμέσως κατάλαβα πως παρόλο που οδηγάω τόσα χρόνια, στο χώμα αισθάνθηκα άσχετος.Τελικά αξίζουν σεβασμό οι οδηγοί αυτοί.(και απο εξω απο την πίστα φαίνεται τόσο εύκολο:eyepop: ).Θέλω την γνώμη σας τι μηχανάκι είναι κατάληλο για πρώτη επαφή με Μχ.Μήπως είναι πιο εύκολο το 4Τ.(για 250 βέβαια).

Zid
10/03/2008, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nick900
Αποφάσισα να ασχοληθώ και να δω την μηχανή σαν άθλημα.Λέω να ξεκινήσω να ασχολούμε με το χώμα.Είχα πάει το Σάββατο Χαλκίδα στην πίστα Motocross.Είχα πάει με ένα παιδί που ασχολείται και τρέχει σε αγώνες Μχ με ενα Crf 250.Το πήρα και έκανα βόλτες και μπορώ να πω πως μαγεύτηκα(με εξοπλισμό πάντα).Φοβερή η αίσθηση με την φύση.Βέβαια αμέσως κατάλαβα πως παρόλο που οδηγάω τόσα χρόνια, στο χώμα αισθάνθηκα άσχετος.Τελικά αξίζουν σεβασμό οι οδηγοί αυτοί.(και απο εξω απο την πίστα φαίνεται τόσο εύκολο:eyepop: ).Θέλω την γνώμη σας τι μηχανάκι είναι κατάληλο για πρώτη επαφή με Μχ.Μήπως είναι πιο εύκολο το 4Τ.(για 250 βέβαια). Χμμ μόνο για motocross σε ενδιαφέρει?Η το θες και για βόλτες στο βουνό?

kordix
10/03/2008, 10:44
Τα τετράχρονα 250 ΜΧ είναι μια χαρά για εισαγωγή στο χώμα (ΜΧ). Είναι φιλικά, καλοστημένα, επιτρέπουν να οδηγάς πολύ ώρα με το γκάζι ανοιχτό, έχουν διάρκεια στην απόδοσή τους (γυρνάς με λίγες αλλαγές ταχυτήτων) αλλά για να πας γρήγορα θέλουν το γκάζι να μένει συνέχεια ανοιχτό δηλαδή οδήγηση με φόρα.

Στα άλματα είναι προβλέψιμα και πρέπει να κάνεις κάτι πολύ άτσαλο για να σε στείλουν αδιάβαστο...

Στα αρνητικά πρέπει να ξέρεις ότι χρειάζονται πολύ ιδιαίτερη συντήρηση π.χ. αλλαγές λαδιών + φίλτρου κάθε 5 προπονήσεις περίπου και τακτικό έλεγχο βαλβίδων. Λογικό γιατί δουλεύουν ψηλά εως πολύ ψηλά και για τα κυβικά τους βγάζουν πολλά άλογα.

Επίσης σημαντικό αν θέλεις να ασχοληθείς, ξεκίνα γυμναστική και αν έχεις παραπανήσια κιλά κάνε δίαιτα γιατί το ΜΧ θέλει δύναμη και αντοχή. Πάρε ότι καλύτερο κυκοφορεί για την προστασία σου γιατί στο ΜΧ η δύσκολη στιγμή πονάει πολύ...

Ξεκίνα με πιστάκια προπόνησης με μικρά άλματα και σιγά σιγά μπες στα πιο δύσκολα.

Μάθε πως να κοντρολάρεις το μηχανάκι και πως να κάθεσαι πάνω του ανάλογα με τι θες να κάνει. Ρώτα αν έχεις απορίες και γενικότερα ψάξου λίγο στην τεχνική οδήγησης.

Πολλοί φίλοι ξεκίνησαν με τέτοια μηχανάκια και σε 1 χρόνο πάνε αέρα πατέρα. Αν το θέλεις πραγματικά και σου αρέσει ξεκίνα...

Ενημερώσου και για το εντούρο όμως. Πριν αγοράσεις μηχανάκι πρέπει να κατασταλάξεις τι θα κάνεις εντούρο ή ΜΧ. Αυτά για την ώρα.

ARISPEED1
10/03/2008, 13:30
Νικόλα το καλύτερο για σένα ειναι 2Τ 200άρι για ξεκίνημα .Παράλληλα MTB ,.ποδηλασία βουνού δηλ.,κ ωρες με το μοτό στό χώμα. Να αγοράσεις μηχάνημα εντούρο με πινακίδες ,φώτα για να τρέξεις κ εντούρο σιγά σιγά ΄. Καλή διασκέδαση !

nick900
10/03/2008, 22:37
Το ΜΧ με ενδιαφέρει οσο για τα κιλά ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα αλλα κατάλαβα απο την βόλτα που έκανα οτι είναι πολυ κουραστικό για αυτο θέλω να το δω και σαν άθλημα:) .Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά και εγω προς τα 4Τ γέρνω μόνο οτι είναι πιο ακριβά.:(