PDA

View Full Version : Αλλαγή λαδιών



ormali
11/03/2008, 07:04
Φίλοι χωμάτινοι βοήθεια.
Εχω ένα cre250e 2005 και επειδή θέλω να αλλάζω τα λάδια μόνος μου μπορείται να μου πείτε τι ποσότητα λαδιών παίρνουν τα δύο ξεχωριστά κάρτερ.
Εχω αυτή την απορία γιατί το manual που έχω είναι απο crf250.
PLEASE HELP:a4:

notakos600
17/03/2008, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ormali
Φίλοι χωμάτινοι βοήθεια.
Εχω ένα cre250e 2005 και επειδή θέλω να αλλάζω τα λάδια μόνος μου μπορείται να μου πείτε τι ποσότητα λαδιών παίρνουν τα δύο ξεχωριστά κάρτερ.
Εχω αυτή την απορία γιατί το manual που έχω είναι απο crf250.
PLEASE HELP:a4:


Κατ' αρχάς κάπου τα έχεις μπερδέψει. Το cre είναι δίχρονο και το crf τετράχρονο. Όσον αφορά τώρα τα δύο ''ξεχωριστά κάρτερ'', το ένα είναι το δοχείο λαδιού μίξης στο οποίο βάζουμε λάδι καύσης 2Τ και το άλλο είναι το κάρτερ που βάζουμε περίπου 1 λίτρο (θα το δεις στο ματάκι ή στο το βιδάκι υπερχείλησης) λάδι 20w-50 ή 10w-40 μέχρι να τρέξει.
Ελπίζω να βοήθησα.

ormali
18/03/2008, 07:00
Αγαπητέ φίλε κάπου εσύ τα έχεις μπερδέψει γιατί το cre 250 e είναι ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ και όχι δίχρονο είναι μετατροπής από την ιταλική εταιρία ΗΜ.:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

notakos600
18/03/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ormali
Αγαπητέ φίλε κάπου εσύ τα έχεις μπερδέψει γιατί το cre 250 e είναι ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ και όχι δίχρονο είναι μετατροπής από την ιταλική εταιρία ΗΜ.:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:


Τώρα που το πρόσεξα έχεις δίκιο, είχα μείνει στην δεκαετία του '90 τότε που ήταν δίχρονο.