PDA

View Full Version : Φτηνά την γλύτωσα (πάλι)



tifozif1
08/12/2004, 13:38
Εχθές το βράδι κατα τις 7:30 ανέβενα την Μεσογείων με το CryptonR πηγένοντας καμια 70αρια χλμ και λίγο μετά τον Χολαργό πέφτω σε μια "λακούβα" από αυτές με τα στρογγυλά σιδερένια καπάκια που ήταν στην μεσαία λωρίδα. Παρόλο που η λακούβα δεν ήταν μεγάλη το αποτέλεσμα ήταν ότι έσπασε το δεξί μπροστινο αμορτισερ. Και τότε άρχισε το show ... :eek:

Το μηχανακι σχεδόν ακυβέρνητο (και λέω σχεδόν γιατι να μεν η ρόδα γυρνουσε όπου ήθελε άσχετα με το τιμόνι) σε κάποιες στιγμέs το άκουγε. Το μπροστινό φρένο κοκάλονε τον τροχό για πλάκα... Έριξα το βάρος μου δεξια, κατέβασα τα πόδια κατω δίνοντας ώθηση πότε με το δεξί πότε με το αριστερό για διόρθωση, και από εκει που είχα "πορεια" για την νησίδα, κατάφερα να το κάνω να στρίψει δεξια, μπήκα μεσαία, μπήκα δεξια (κάνοντας κάτι σαν ζικ-ζακ) και προσπαθουσα να σταματίσω μόνο με το πίσω. Η ρόδα να τρίβει το μπροστινό φτερό κάνοντας έναν περίεργο θόρυβο, και κόσμος από ένα βενζιναδικο και μια αντιπροσωπια να εχει βγει να δει τι γίνεται. Ανέβηκα πάνω στο πεζοδρόμιο (ευτυχώς δεν ήταν παρκαρισμένα πάνω του) και μετά από καμιά δεκαριά μέτρα πάνω στις πλάκες (γλυστραει :eek: ) σταμάτισα ΟΡΘΙΟΣ :uplate: (ουφ). Είχα κάνει πάνω από 30 μετρα χωρίς τιμόνι, με την μπροστινή να στρίβει αυτοβούλος καμια 60αρια μοίρες περίπου. :look:

Ακόμα δεν μπορω να πιστέψω πως την γλίτωσα χωρίς πτώση/τρακαρισμα και τραυματισμό..... :dizzy:

Ρε μπας και πρέπει να μου αποδοθεί το βραβείο του "Πιο Τυχερού/Άτυχου της χρονιάς" ?? :smokin:

- Σπασμένο δεξί μπροστινο αμορτισερ...... Μήπως από το προηγούμενο τρακάρισμα τον Αύγουστο όπου είχε στραβώσει όλο το μπροστινο ο μάστορας δεν είδε το πρόβλημα ????? :confused: :confused: :confused:

Vezouvios
08/12/2004, 15:42
Φιλαρακι εχεις απιστευτη κολωφαρδια μεσα στην ατυχια σου..
Τελος καλα ..
Πηγαινε αναψε κανα κερακι.....
Ειμαι της γνωμης οτι επρεπε να καλεσεις την τροχαια να τους δειξεις την λακουβα και να κανεις μυνηση στον δημο....

angels_gr
08/12/2004, 16:59
Φίλε μου αυτό που λες ακούγεται περίεργο. Δεν νομίζω ότι σπάνε τόσο εύκολα τα αμορτισέρ. Ίσως να είχε από πιο παλιά πρόβλημα. Αφού την γλίτωσες εσύ δόξα τον Θεό. Πάντως το ωραίο θα ήτανε να βγαίνανε τίποτα περίεργοι και να φωνάζουν “Κοίτα πως πάει το ..... με το μηχανάκι. Ο παλιοαλήτης!!! Εδώ ήρθε να κάνει τις τρέλες του???”. :eyepop:
Άντε να εξηγήσεις και να σε πιστέψει κανείς. :wave2:

periklisk
08/12/2004, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
Φιλαρακι εχεις απιστευτη κολωφαρδια μεσα στην ατυχια σου..
Τελος καλα ..
Πηγαινε αναψε κανα κερακι.....
Ειμαι της γνωμης οτι επρεπε να καλεσεις την τροχαια να τους δειξεις την λακουβα και να κανεις μυνηση στον δημο....

Χ2!!

tifozif1
09/12/2004, 10:45
Πήγα είδα το μηχανακη σήμερα το πρωι. Δεν έχει σπάσει. (μαλλον, ο μάστορας μου είπε ότι "πρέπει να λυθεί το μπροστινό για να δούμε τι έγινε")

Πιστέυω ότι ξεβιδώθηκε, ακι αυτό δεν έγινε λόγο της "λακούβας" η οποία δεν ειναι ακριβώς λακούβα. Έγινε γιατί δεν ήταν καλά βιδόμένο. Πριν 3 μήνες είχα ένα τρακάρισμα (δείτε το ποστ αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=42501#post42501)) , το είχα πάει στον ίδιο μάστορα και αλλάχθηκε οτ "σταυρός" μπροστα και κάποια άλλα. Πάνω στο μοντάρισμα κάτι δεν έγινε καλά και πιστέυω ότι είναι ευθύνη του μάστορα.

Ελπίζω να παραδεχθεί το λάθος του (αν έχει αρχίδια) και να ζητήσει συγνώμη, διαφορετικά θα τον κάνω ρόμπα σε όλα τα φορουμ.... Σε 1-2 μέρες θα ξέρω και θα σας πω...

Αν ο μάστορας είχε κάνει καλά την δουλεία του θα ζητήσω ευθύνες από την ΥAMAHA..

hornet
09/12/2004, 10:59
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην φταιει ο μαστορας!

yamaha δεν παιζει με τιποτα απο τη στιγμη που εχει ασχοληθει αλλος!

Πηγαινε αναψε ενα κερακι ριξε δυο χριστοπαναγιες στο μηχανικο και αλλαξε τον.-

angels_gr
09/12/2004, 13:59
Προσωπικά και εγώ πιστεύω πως φταιει ο μάστορας. Δεν λύνονται έτσι εύκολα τα βασικά μέρη μιας μοτοσικλέτας διαφορετικά θα είχαμε σκοτωθεί όλοι μας. Μάστορας ο οποίος έκανε τέτοιο λάθος σημαίνει ότι δεν είναι σοβαρός στην δουλειά του και δεν υπολογίζει την ανθρώπινη ζωή. Από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις και ιδιαίτερες σχέσεις με τον συγκεκριμένο μάστορα, άρα ίσως να ψάξεις για κάποιον καινούριο. Αν ο συγκεκριμένος είναι επίσημο συνεργείο της Yamaha, τότε μπορείς να το αναφέρεις στην μαμά Yamaha και σίγουρα θα σε ακούσουν. Αν δεν είναι τότε απλώς να δοξάζεις που είσαι καλά.

tifozif1
11/12/2004, 16:44
Χτές πήρα το μηχανάκι μου από το συνεργείο.

Ο μάστορας παραδέχτηκε το λάθος του και ζήτησε συγνώμη. Δεν είχε αλλάξει τις "ταπες" στα καλάμια (ενώ αυτά τα είχε αλλάξει) και πάνω στο μοντάρισμα κάτι δεν πήγε καλά. Δεν με χρέωσε τίποτα... Η τάπα που μου έδωσε δεν είχε "στροφές" επάνω. Είχαν λιώσει.

Για την ιστορία είναι ο Τσαλίκης στον Σταυρό Αγ. Παρασκευής εξουσ. αντιπρόσωπος και service Honda.