PDA

View Full Version : Πιστονι υψηλής συμπίεσης...



motaba
12/03/2008, 16:01
...ή Hıgh Compressıon Pıston..

Κοιτώντας τον κατάλογο της Wıseco είδα ότι υπάρορες εναλλακτικές για aftermarket πιστόνι..

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι διαφορά - εκτός της προφανούς - που υπάρχει ανάμεσα στα εξής παραδείγματα...?

Πιστόνι 96mm (standard compr.)
Πιστονι 96mm (11.5 :1 compr.)

κτλ...

Δηλαδή εφόσον τα κυβικά δεν αλλάζουν (και προφανώς ούτε η ροπή) τι διαφορά θα καταλάβει κάποιος στην οδήγηση εκτός του ότι στη δεύτερη περίπτωση θα κάθεται με τα δυο πόδια πάνω στη μανιβέλα.....?? :winka:

Ή με άλλα λόγια για ποιό λόγο να βάλει κάποιος πιστόνι υψηλής συμπίεσης..? :p


Thanks! :wave2:

sapila racing
12/03/2008, 16:07
Με απλά λόγια, όσο μεγαλύτερη η συμπίεση, τόσο μεγαλύτερη και η ισχύς.

Βέβαια υπάρχουν περιορισμοί και παρενέργειες...

Το 11.5 : 1 είναι λίγο too much για το ΧΤ!!

Το ότι τα κυβικά δεν αλλάζουν δεν σημαίνει οτι δεν αλλάζει η ροπή (και κατα συνέπεια η ισχύς)!!

Θα ερθει ο old και θα σε μαλώσει :lol:

motaba
12/03/2008, 20:23
Σ'ευχαριστώ ια την απάντηση!

Νόμιζα ότι δεν έχει να κάνει με την ισχύ.. Όπως το σκεφτόμουνα θα έλεγα με την ροπή ("μπαμ") αλλά και πάλι δεν μπορώ να το εξηγήσω..

Το 11.5 : 1 μάλλον πολύ είναι... τα πιο πολλά aftermarket πιστόνια βγαίνουν νομίζω στο 10 : 1 (μς μαμά 8.5 : 1)

:wave2:

dirtbird
12/03/2008, 20:40
Για να είμεθα ακριβείς, εάν το μόνο που θα αλλάξεις είναι το έμβολο με άλλο high comp , θα αυξηθεί η ισχύς (ή η ροπή - πες το όπως θες) στις χαμηλές στροφές και το πιο πιθανό είναι η ΜΕΓΙΣΤΗ ισχύς να μείνει η ίδια.... ή και να μειωθεί. Θεώρησε σίγουρο ότι η όποια δυνατότητα υπερστροφίας (στροφάρισμα πάνω από τις στροφές μέγιστης ιπποδύναμης - σχήμα οξύμωρο για ΧΤ :D ) θα μειωθεί αισθητά.


Κοινώς για άλλη μία φορα... συστήνεται να κάτσεις στα αυγά σου (εκτός εάν θέλεις να παντελονιαστείς άσχημα).... :lol: :lol: :wave2:


την αξιοπιστία την αφήνουμε για την ώρα... :winka:

motaba
12/03/2008, 20:52
Πάντως έχω την εντύπωση ότι το βάρος του εμβόλου της Wiseco (μιας και έπιασα την συγκεκριμένη περίπτωση... αν και πιστέυω ότι στις πιο πολλές εταιρείες ισχύει) είναι μικρότερο από το αυτό του εργαστασιακού...οπότε....??

Θέλω να πώ, έχει να κάνει με την υπερστροφία... :smilea:

the who
12/03/2008, 21:03
Καλυτερα να ψαξεις για JE η καποια αλλη μαρκα αν οπωσδηποτε θελεις high compression.Τα wiseco εχουν πολυ κοντες φουστες κι αυτο σε συνδυασμο με την υψηλη συμπιεση προκαλει διαφορα προβληματα.Επισης βαζοντας αυτο το πιστονι θα πρεπει να κανεις κι αλλες αλλαγες.Μπιελλα,ισως βαλβιδες,σιγουρα τα ελατηρια τους κλπ.
Ενα αλλο προβλημα που θα αντιμετωπισεις ειναι η φλατζα κεφαλης που καλο ειναι να ειναι χαλκινη κι οχι απο περμανιτη(σ αυτο μπορω να βοηθησω).
:wave2:

motaba
12/03/2008, 21:14
Βασικά δεν ήμουν σίγουρος για το τι ακριβώς θα πετύχει κάποιος με ένα high comp πιστόνι..

Το σκέφτομαι ακόμα και θα δω τι θα κάνω τελικά.. κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!! Να'σαι καλά!! :beer:


:wave2: :wave2:

dirtbird
13/03/2008, 05:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Πάντως έχω την εντύπωση ότι το βάρος του εμβόλου της Wiseco (μιας και έπιασα την συγκεκριμένη περίπτωση... αν και πιστέυω ότι στις πιο πολλές εταιρείες ισχύει) είναι μικρότερο από το αυτό του εργαστασιακού...οπότε....??

Θέλω να πώ, έχει να κάνει με την υπερστροφία... :smilea:

Μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι είναι ελαφρύτερο (ειδικά το Wiseco).

Tα χαρακτηριστικά απόδοσης επηρεάζονται κυρίως από την 'αναπνοή'.....

Tpap
13/03/2008, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Πάντως έχω την εντύπωση ότι το βάρος του εμβόλου της Wiseco (μιας και έπιασα την συγκεκριμένη περίπτωση... αν και πιστέυω ότι στις πιο πολλές εταιρείες ισχύει) είναι μικρότερο από το αυτό του εργαστασιακού...οπότε....??

Θέλω να πώ, έχει να κάνει με την υπερστροφία... :smilea:

το ΘΕΜΑ είναι οτι αν αντικαταστήσεις ΜΟΝΟ το πιστόνι με ένα ελαφρύτερο θα ΓΙΝΕΙ δουλειά ..???


η μετά θα προκύψουν ''προβληματάκια'' ζύγισης στο συγκρότημα πιστονοστροφαλομπιέλας...?
και θα χρειαστεί να αφαιρέσεις και από ''αλλού'' όσο εκλεψες από το πιστονάκι..?

δε λέω να μην παρεις πιστονάκι αμα θες...
πάρε και βάλτο στο γραφείο σου για τασάκι.
Θα πιάσουν πιο καλά τόπο τα χρήματα σου. :rolleyes:

motaba
14/03/2008, 08:36
Δεν ξέρω μπορεί να έχεις δίκιο αλλά κοιτώντας και μόνο τα site των εταιρειών (Wiseco, Wossner, JE, Mahle κτλ...) θα έλεγα ότι είναι σοβαροί και υπεύθυνοι σε ότι αφορά τα προιόντα τους..


Edit : επίσης τα περισσότερα είναι σφυρήλατα..

:beer:

stefanos
14/03/2008, 23:41
Σίγουρα είναι σοβαροί και υπεύθυνοι και σίγουρα τα σφυρίλατα είναι πολύ καλά πιστόνια για αγωνιστική χρήση.Και η αύξηση της ροπής θα είναι τεράστια, δεν νομίζω κανένας απο τα παιδειά να είπε το αντίθετο.
Απλά θα χρειαστεί να κάνεις ένα ρεκτιφιέ, να πάρεις πιστόνι ελατήρια και πείρο.
Αντε και σου βγάζει ένα κραδασμό παραπάνω και καίει και λίγο λάδι και ακούγεται και λίγο μέχρι να ζεσταθεί καλά.
Εγώ νομίζω οτι δεν χρειάζεται, η αν θές είναι το τελευταίο που χρειάζεται.

sapila racing
14/03/2008, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Σίγουρα είναι σοβαροί και υπεύθυνοι και σίγουρα τα σφυρίλατα είναι πολύ καλά πιστόνια για αγωνιστική χρήση.Και η αύξηση της ροπής θα είναι τεράστια, δεν νομίζω κανένας απο τα παιδειά να είπε το αντίθετο.
Απλά θα χρειαστεί να κάνεις ένα ρεκτιφιέ, να πάρεις πιστόνι ελατήρια και πείρο.
Αντε και σου βγάζει ένα κραδασμό παραπάνω και καίει και λίγο λάδι και ακούγεται και λίγο μέχρι να ζεσταθεί καλά.
Εγώ νομίζω οτι δεν χρειάζεται, η αν θές είναι το τελευταίο που χρειάζεται.

Ακριβώς έτσι!

Στην ουσία είναι μια καλή μετατροπή που όμως αξίζει πραγματικά μόνο αν πας για ρεκτιφιε και πιστόνι ετσι κι αλλιώς.
Το οτι μπορεί να είναι λίγο ελαφρύτερο το Wiseco πχ δεν είαι πρόβλημα, ίσα ισα. Τετοια πιστόνια κάνουν θάυματα σε μονοκύλινδρα τύπου ΧΤ, αλλά θέλει προσοχή να μην βρεθείς να βάζεις super αμόλυβδη για να μην εχεις προανάφλαξη.

Βέβαια θέλουν κι αλλα πράγματα για να κάνουν θάυματα :winka:

orcinious
16/03/2008, 22:17
Αν είναι να ανοίξεις το μοτέρ καλό είναι να κανείς μια σειρά από μετατροπές.
Μέχρι 620cc εάν θυμάμαι καλά δεν χρειάζεται μετατροπή το καρτερ,
οπότε είναι κρίμα να χρεωθείς τόσα λεφτά για να βάλεις ένα πιστόνι μόνο.
Δίνεις την κεφαλή για ροικη και αλλάζεις το υποπέσεις με ένα ακόμα μηχανικό εργοστασιακό.
Μαζί με μια εξάτμιση έχεις τα μέγιστα σχετικά ανέξοδα.
Αυτό πάντα με την προϋπόθεση ότι το μοτέρ δεν είναι ζορισμένο με πολλά χιλιόμετρα γιατί παίρνεις την μπιέλα στο χέρι
:uplate: :uplate:

johnny1
17/03/2008, 10:31
Αν κατάλαβα καλά το μαμα πιστόνι δίνει λόγο συμπίεσης 8:1 και εσύ θες να βάλεις ένα πιστόνι που δίνει λόγο συμπίεσης 11.5:1!

Μάλλον δεν θα δουλέψει έτσι σκέτο, ή θα δουλέψει με προβλήματα και θα τρώει μπιέλες και ρουλεμαν για πρωινό.
Και αφού μιλάμε για wiseco (γ@μ@τη εταιρία από προσωπική εμπειρία), το high Comp piston μάλλον είναι μέρος ενός κιτ μετατροπής που απλά μπορείς να το αγοράσεις και σκέτο.

Ασχετα τώρα από το συγκεκριμένο πιστόνι, το να αλλάξεις απλά πιστόνι (το οποιδήποτε πιστόνι) χωρίς να κάνεις ρεκτιφιέ είναι και λίγο λόττο.
Θα έχεις τις σωστές ανοχες μεταξύ (φθαρμένου) κυλίνδρου και νέου πιστονιού???

stefanos
17/03/2008, 11:55
Δεν υπάρχει περίπτωση να ταιριάξει πιστόνι χωρίς ρεκτιφιέ.

motaba
17/03/2008, 15:31
Ένα - ένα...

Πρώτα απ'όλα το μοτέρ του ΧΤ πάει μέχρι 633cc σίγουρα χωρίς να πειράξει κάποιος κάρτερ.

Έπειτα υπάρχουν δυο θέματα..

Το ένα είναι high compression piston που συζητάμε εδώ και το άλλo over-sized piston (+1, +2, +2,5)
που εννοείται ο κύλινδρος θέλει ρεκτιφιέ. (καθώς και ο συνδιασμός των δυο !! :eyepop: )

Μια τοποθέτηση high comp. piston όντως οδηγεί σε (ίσως extreme μετατροπή τελικά..) αύξησης ιπποδύναμης και ροπής..
Θέλω να πώ ούτε αγωνιστική χρήση θα κάνω όπως είπε ο Stefanos ούτε super αμόλυβδη θέλω να καίω φίλε Sapila Racing... :bigcry:

Σε περίπτωση ήπιας βελτίωσης που με ενδιαφέρει δεν ενδείκνυται μάλλον..

Αντιλαμβάνομαι όμως ότι ούτε σε "απλό" oversized πιστόνι (μαζί με κύλινδρο προφανώς) συμφωνείτε.. Η μαμά ξέρει καλύτερα από τη μία, αλλά από το 97mm μαμά και το 97mm οτιδήποτε άλλο "καλύτερης" ποιότητας, ποιό θα προτιμούσατε ?? (έστω από τη φήμη της εταιρείας)


:beer:

Φιλικά mot

:wave2:

sapila racing
17/03/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Ένα - ένα...


Αντιλαμβάνομαι όμως ότι ούτε σε "απλό" oversized πιστόνι (μαζί με κύλινδρο προφανώς) συμφωνείτε.. Η μαμά ξέρει καλύτερα από τη μία, αλλά από το 97mm μαμά και το 97mm οτιδήποτε άλλο "καλύτερης" ποιότητας, ποιό θα προτιμούσατε ?? (έστω από τη φήμη της εταιρείας)


:beer:

Φιλικά mot

:wave2: ΄

Ενα ενα λοιπόν.

Πόσο λάδι καίει?? Πας για ρεκτιφιέ ετσι κι αλλιώς η ψάχνεσαι απλώς?

motaba
17/03/2008, 15:48
Σωστός!!

Λάδι δεν καίει αλλά το πρόβλημα είναι αλλού..

Είναι το μαμά μοτέρ του 1VJ και ο κύλινδρος 34Κ00 (εκτός του ότι έχει μικρά μπουζόνια 8mm) έχει τέτοια θερμική κατεργασία από τη Yamaha όπου στις περισσότερες περιπτώσεις τραβάει η καφαλή τα σπειρώματα και σκάει η φλάτζα της...γενικό πρόβλημα σε όλα τα 1VJ.. (και λόγω υπερθέρμανσης λόγω ελλιπούς αερισμού - κόβει το μεγάλο ρεζερβουάρ)

Έτσι και στο γενικότερο πλαίσιο της αναπαλαίωσης θα αλλάξω αν όχι μοτέρ από μεταγενέστερο ΧΤ, τουλάχιστον κύλινδρο και κεφαλή..

Με αυτή την έννοια ψαχνομαι απλώς..

:wave2:

the who
17/03/2008, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Σωστός!!

Λάδι δεν καίει αλλά το πρόβλημα είναι αλλού..

Είναι το μαμά μοτέρ του 1VJ και ο κύλινδρος 34Κ00 (εκτός του ότι έχει μικρά μπουζόνια 8mm) έχει τέτοια θερμική κατεργασία από τη Yamaha όπου στις περισσότερες περιπτώσεις τραβάει η καφαλή τα σπειρώματα και σκάει η φλάτζα της...γενικό πρόβλημα σε όλα τα 1VJ.. (και λόγω υπερθέρμανσης λόγω ελλιπούς αερισμού - κόβει το μεγάλο ρεζερβουάρ)

Έτσι και στο γενικότερο πλαίσιο της αναπαλαίωσης θα αλλάξω αν όχι μοτέρ από μεταγενέστερο ΧΤ, τουλάχιστον κύλινδρο και κεφαλή..

Με αυτή την έννοια ψαχνομαι απλώς..

:wave2:

Δεν ειμαι σιγουρος αν μπορεις να βαλεις αλλη κυλινδροκεφαλη.Νομιζω οτι δεν ταιριαζουν οι βιδες(η διαταξη τους εννοω).
Οσο ανοιγει η κυλινδρος τοσο θα εχεις υπερθερμανση.Χρειαζεσαι λοιπον μεγαλο ψυγειο λαδιου.Θα δουλεψει η μαμα τρομπα ικανοποιητικα η θα πρεπει να βαλεις και ηλεκτρικη?
Καποιος εγραψε για μπιελες και ρουλεμαν και ειχε απολυτο δικηο.
Πας λοιπον για καριλο (220-250 ευρω) και κανα 60-70 ευρω για ρουλεμαν βιομηχανικου τυπου.
Αν ανεβεις πολυ σε κυβικα(πχ 720) θα πρεπει να ανοιξεις τα καρτερ(στη βαση του κυλινδρου).
Αυτος που θα κανει τορεκτιφιε πρεπει να υπολογισει τις ανοχες με απολυτη ακριβεια.
Και ο καταλογος συνεχιζεται για πολυ ακομα,ανεβαζοντας και το κοστος αρκετα ψηλα(βαλβιδες,ελατηρια κλπ).
Γενικα οι μετατροπες φιλε μου γινονται πρωτα με μολυβι και χαρτι και γνωμονα το τι ΑΚΡΙΒΩΣ θελεις να κανεις.
:wave2:

apav
18/03/2008, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Έτσι και στο γενικότερο πλαίσιο της αναπαλαίωσης

Γιατί δεν το κρατάς απολύτως "μαμά"; :p

apsogos
29/10/2008, 13:34
καλησπερα σας ...παιδια...εχω ενα χτ 600, το οποιο απο οτι βλεπω δακριζει λιγακι η φλαντζα κυλινδρου...και λογο οτι ηθελα να πηγαινει...και καλυτερα...(επισης ψιλοσκαμπιλιζει και το πιστονακι) οποτε σκεφτηκα και εγω για σφυριλατο..και μια που θα ανοιγα...ελεγα να αλλαξω τα παντα...τι μπορω να κανω....για ειναι τελειο..το μοτερ...να δουλευει τελεια...και να μην μασαει καθολου....θελω αυξηση τελικης...οχι πολυ ...15-20 χλμ αν γινετε...

ευχαριστω...περιμενω απαντησουλα!
να'στε ολοι καλα

OldMan
29/10/2008, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
καλησπερα σας ...παιδια...εχω ενα χτ 600, το οποιο απο οτι βλεπω δακριζει λιγακι η φλαντζα κυλινδρου...και λογο οτι ηθελα να πηγαινει...και καλυτερα...(επισης ψιλοσκαμπιλιζει και το πιστονακι) οποτε σκεφτηκα και εγω για σφυριλατο..και μια που θα ανοιγα...ελεγα να αλλαξω τα παντα...τι μπορω να κανω....για ειναι τελειο..το μοτερ...να δουλευει τελεια...και να μην μασαει καθολου....θελω αυξηση τελικης...οχι πολυ ...15-20 χλμ αν γινετε...
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Αν τα παραπάνω δεν γράφτηκαν με χιουμοριστική διάθεση, τότε έχουμε πρόβλημα ...:winka:

apsogos
29/10/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Αν τα παραπάνω δεν γράφτηκαν με χιουμοριστική διάθεση, τότε έχουμε πρόβλημα ...:winka:

ωχ!:winka:
σοφε oldman...συγνωμη αν εχω γραψει βλακια....σε παρακαλω απαντησε μου...με ωραιο τροπο!:smilea:

dkirkos
29/10/2008, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Ένα - ένα...

Πρώτα απ'όλα το μοτέρ του ΧΤ πάει μέχρι 633cc σίγουρα χωρίς να πειράξει κάποιος κάρτερ.

Έπειτα υπάρχουν δυο θέματα..

Το ένα είναι high compression piston που συζητάμε εδώ και το άλλo over-sized piston (+1, +2, +2,5)
που εννοείται ο κύλινδρος θέλει ρεκτιφιέ. (καθώς και ο συνδιασμός των δυο !! :eyepop: )

Μια τοποθέτηση high comp. piston όντως οδηγεί σε (ίσως extreme μετατροπή τελικά..) αύξησης ιπποδύναμης και ροπής..
Θέλω να πώ ούτε αγωνιστική χρήση θα κάνω όπως είπε ο Stefanos ούτε super αμόλυβδη θέλω να καίω φίλε Sapila Racing... :bigcry:

Σε περίπτωση ήπιας βελτίωσης που με ενδιαφέρει δεν ενδείκνυται μάλλον..

Αντιλαμβάνομαι όμως ότι ούτε σε "απλό" oversized πιστόνι (μαζί με κύλινδρο προφανώς) συμφωνείτε.. Η μαμά ξέρει καλύτερα από τη μία, αλλά από το 97mm μαμά και το 97mm οτιδήποτε άλλο "καλύτερης" ποιότητας, ποιό θα προτιμούσατε ?? (έστω από τη φήμη της εταιρείας)


:beer:

Φιλικά mot

:wave2:

εγω παντος στο srx(που φοραει ιδιο μοτερ με τα παλια xt) εβαλα το 11,5 620 cc της wiseco.
ετσι και αλλιως πηγαινα για ρκτιφιε μιας και κροταλουσε το πιστονι ακομα και αν ζεσταινοταν ο κηνητηρας. συμπερασμα: παιρνει πιο ευκολα μπρος, δεν χρειαζεται super αμολυβδη, η απλη με 95 οκτανια ειναι μια χαρα(88 εχω την εντυπωση θελει για μαμα συμπιεση), κραδασμοι ειναι οι ιδιοι, αποδωση? τι να πω, το ιδιο μου φαινεται..
ο χρονος θα διξει.. (εχω κανει 3000 χλμ με αυτο)
:beer:

apsogos
30/10/2008, 07:43
δηλαδη δεν πηρες τιποτα? ιδια αποδοση εχει....οχι ρε π@υστη μου

dkirkos
30/10/2008, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
δηλαδη δεν πηρες τιποτα? ιδια αποδοση εχει....οχι ρε π@υστη μου

δεν περιμενα και θαυματα! το μεγαλο κερδος ερχεται απο καρμπ-κεφαλη-εξατμηση και απο πολυ μεγαλη αυξηση κυβισμου( τωρα απο 608 σε 620: σιγα τα αυγα):beer:

apsogos
30/10/2008, 09:50
εγω πιστευω οτι αφου το εκανς 620 ηθελε και σκαψιμο η κεφαλη....και ρυθμισμα...μεγαλωμα ζιγκλερ... οπωσδηποτε

dkirkos
30/10/2008, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
εγω πιστευω οτι αφου το εκανς 620 ηθελε και σκαψιμο η κεφαλη....και ρυθμισμα...μεγαλωμα ζιγκλερ... οπωσδηποτε

το ρυθμισα, πανω σε δυναμομετρο, εβαλα-εβγαλα εκεινη την ημερα πανω απο 30 φορες τα καρμπ..:hypnotize
μεγαλωνα βημα-βημα τα ζιγκλερ οσπου αρχισε να χαλαει η γραμμη και μετα πηγα ενα νουμερο παλι πισω..
αλλα μονο με πιστονι δεν γινεται δουλεια!:nono:

byron
30/10/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos

αλλα μονο με πιστονι δεν γινεται δουλεια!:nono:

Πέστα ρε Δημήτρη. Αν έβγαιναν τα άλογα έτσι......

reinmeister
30/10/2008, 13:08
εγω θα απαντησω μονο στο σκελος της μαρκας εμβολου...γιατι καποια απο τα υπολοιπα ειναι...:wave2:

στα ιδια λεφτα προτιμησε je...πολυ μικροτερο ευρος συστολης -διαστολης απο τα wιseco και με πολυ πιο φιλικες προς τον κυλινδρο φουστες...(δεν θελω σχολια εδω...:lol: )...

toulis
30/10/2008, 14:30
Αν δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις εκκεντροφόρους ( εκκεντροφόρο ) δεν βλέπω σοβαρό λόγο για αλλαγή συμπίεσης.

:wave2:

stefanos
30/10/2008, 14:51
βρε παιδειά απο 8,5 αν θυμάμαι στο 11.5:1 όλο και κάποια διαφορά στην ροπή πρέπει να κάνει, χαμηλά τουλάχιστον.

sakisvolos
30/10/2008, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing


Βέβαια θέλουν κι αλλα πράγματα για να κάνουν θάυματα :winka:

Έναν εκκεντροφόρο για παράδειγμα ας πούμε για να είναι κομπλέ το σετ!:winka:

Αλλά πάλι μετά αρχίζουν τα παρατράγουδα μια αυτό μια εκείνο μια το άλλο, φαύλος κύκλος είναι!:cry:

byron
30/10/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Αλλά πάλι μετά αρχίζουν τα παρατράγουδα μια αυτό μια εκείνο μια το άλλο, φαύλος κύκλος είναι!:cry:

* Strip & rebuild +setting valve timing -> 144
* Gasflow Cylinder Head -> 85
* Strip, rebuild & true crankshaft-> 25
* Lighten Flywheel -> 28
*Xtra Head Bold & External cam oil feed conversion -> 60
*Pistons Wiseco->90, Arias-> 132, Yoshimura (680cc)-> 300, Omega (680cc)-> 220
*Rebores-> 30
*Camshaft : Megacycle (4 stages) 169, Yoshimura (3 stages)-> 190
*Valve spring kits: Yoshimura 110, R&D Kit Titanium Tops & short guides-> 190
*Valve guides: Bronze for use with cam lift up to 500''-> 16 each
* Heavy duty cam sprocket-> 30
* Carrillo rod-> 140
*Heavy duty clutch springs-> 16
*Heavy duty Barrel nuts-> 9 each
* Keihin Carbs-> 295
*Gibson racing exhausts 2-2-> 300

Οι τιμές είναι παλιές και αφορούν λίρες Αγγλίας. Το μοτέρ του ΧΤ υποτίθεται ότι θα έφτανε τα 70 άλογα...
Χοντρικά η τιμή ήταν κοντά στα 3.000? :hypnotize

sakisvolos
30/10/2008, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
* Strip & rebuild +setting valve timing -> 144
* Gasflow Cylinder Head -> 85
* Strip, rebuild & true crankshaft-> 25
* Lighten Flywheel -> 28
*Xtra Head Bold & External cam oil feed conversion -> 60
*Pistons Wiseco->90, Arias-> 132, Yoshimura (680cc)-> 300, Omega (680cc)-> 220
*Rebores-> 30
*Camshaft : Megacycle (4 stages) 169, Yoshimura (3 stages)-> 190
*Valve spring kits: Yoshimura 110, R&D Kit Titanium Tops & short guides-> 190
*Valve guides: Bronze for use with cam lift up to 500''-> 16 each
* Heavy duty cam sprocket-> 30
* Carrillo rod-> 140
*Heavy duty clutch springs-> 16
*Heavy duty Barrel nuts-> 9 each
* Keihin Carbs-> 295
*Gibson racing exhausts 2-2-> 300

Οι τιμές είναι παλιές και αφορούν λίρες Αγγλίας. Το μοτέρ του ΧΤ υποτίθεται ότι θα έφτανε τα 70 άλογα...
Χοντρικά η τιμή ήταν κοντά στα 3.000? :hypnotize

Εμ! αυτά είναι το 'να φέρνει το άλλο και καταντάει στο τέλος ένα μηχανάκι βροντόσαυρος με όλα
τα επακόλουθα (τα άσχημα) και δε τα παίρνεις ποτέ πίσω αυτά τα λεφτά σε περίπτωση που θες να το
πουλήσεις!

:wave2: :wave2:

DimST
31/10/2008, 08:49
Όταν ξεκινάς οποιαδήποτε βελτίωση που περιλαμβάνει άνοιγμα μοτερ καλό είναι να έχεις στο μυαλό σου οτι τα χρήματα αυτά δε θα τα πάρεις ποτέ πίσω, το μόνο που θα εισπράξεις είναι η ευχαρίστηση της μοτό όταν τελειώσει (ή και κατα τη διάρκεια της βελτίωσης για κάποιους).
Αν κάτι τέτοιο υπάρχει ώς σκέψη πιο πάνω απο το κατώτατο σημείο της λίστας "must do" που λίγο πολύ όλοι έχουμε στο μυαλό μας, καλό είναι το μηχανάκι να μείνει με περιφεριακές μετατροπές που μπορούν να βγούν και να πουληθούν χώρια...

:)

SeNNinhA
31/10/2008, 09:06
Θα προτιμούσα πάντως να δώσω τα χρήματά μου σε ενα σετάκι αναρτήσεων που θα ήταν και πιο ουσιαστική βελτίωση.

Xristos67
31/10/2008, 09:32
H auxisi tis simpiesis beltionei tin apodosi stis mesaies strofes kai metaferei tin dunami se pio psiles strofes...

Prosopika den 8a beltiona ka8olou to XT...
H motosikleta auti einai apsogi san normal alla otan arxiseis tis epemvaseis sto moter, meta sou fainetai "ligo" apo plaisio anartiseis frena...

Prosopika exo xrisimopoieisi wossner se KTM640 supermoto...
ekana geniki kai ebala high compr. pistoni...
H motosikleta DEN kaiei ladia, doulevei a8oriba (telos to krotalisma)...


Nomizo oti kalitera na pareis kati allo an to xt den se kaliptei para na arxiseis na "petas" xrimata pano sto XT...
osoi asxolountai me metatropes kai beltioseis katalabainoun kalitera ti ennow.

reinmeister
31/10/2008, 09:38
υπερβολικοι ειστε...ενα πιστονι(10-10.5 cr) εχει 200 ευρω...αλλα 150 ενας εκκεντροφορος 1ου σταδιου...σε συνδυασμο με εξατμιση , σετ απ καρμπυρατερ,ενα καθαρισμα κεφαλης το xt, και οποιοδηποτε του ειδους πεταει...και δεν παθαινει τιποτα...τσεκαρισμενο μερικες 10αδες φορες αυτο...και η αναλογια κοστους-αποδοσης ειναι πολυ συμφερουσα...

Xristos67
31/10/2008, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
υπερβολικοι ειστε...ενα πιστονι(10-10.5 cr) εχει 200 ευρω...αλλα 150 ενας εκκεντροφορος 1ου σταδιου...σε συνδυασμο με εξατμιση , σετ απ καρμπυρατερ,ενα καθαρισμα κεφαλης το xt, και οποιοδηποτε του ειδους πεταει...και δεν παθαινει τιποτα...τσεκαρισμενο μερικες 10αδες φορες αυτο...και η αναλογια κοστους-αποδοσης ειναι πολυ συμφερουσα...

Diladi gia posa lefta milame sinolika...?
Kamia beltiosoula sta frena den 8a kaneis?
Anartiseis-Plaisio ? H 8a to beltioseis gia na to anoigeis mono se kamia eu8eia...giati stin proti strofi to plaisio 8a lastixarei...kai 8a skefteis mipos einai kairos na to doseis kai na pareis kati allo...opote eimaste pali stin arxi alla me xrimata meion...

dkirkos
31/10/2008, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
Diladi gia posa lefta milame sinolika...?
Kamia beltiosoula sta frena den 8a kaneis?
Anartiseis-Plaisio ? H 8a to beltioseis gia na to anoigeis mono se kamia eu8eia...giati stin proti strofi to plaisio 8a lastixarei...kai 8a skefteis mipos einai kairos na to doseis kai na pareis kati allo...opote eimaste pali stin arxi alla me xrimata meion...

σιγα ρε παιδια! λες και το xtακι θα παρει 100 αλογα! απο τα 45 ονομαστικα εχει 40 ουσιαστικα και με τις βελτιωσεις αντε να το πας 45, 50 αν χωσεις πολλα λεφτα. σιγα μην δεν αντεχει το πλαισιο και τα φρενα! εξαλου rebuild θελει να κανει το παλικαρι, θα κοιταξει και τις αναρτησεις!:beer:

apsogos
31/10/2008, 18:36
σιγα ρε παιδια που θα λαστιχαρει το πλαισιο του χτ...εγω παντως απο αναρτισεις ειμαι κομπλε μπρος πισω...!wp Μπρος -πισω...τεζα... οποτε για φουλ κοστος ποσο μιλαμε...για να ειμαι τελειος...ομως!