PDA

View Full Version : Ηλεκτρολόγος για χωμάτινο;



kordix
12/03/2008, 20:53
Μήπως ξέρει κανείς ηλεκτρολόγο που να έχει εμπειρία σε χωμάτινα μηχανάκια. Έχω ένα YZ που ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε τραβήξει καλωδίωση για φώτα. Εγώ όμως πήρα το μηχανάκι χωρίς το διακόπτη των φώτων. Προσπάθησα να βάλω ένα διακοπτάκη αλλά δεν έχω φως.

Για να μην παιδεύομαι ή μην κάνω καμιά ζημιά ζητάω την βοήθειά σας.

lamoun
12/03/2008, 22:15
Νομίζω ότι οποιοδήποτε ηλεκτρολόγος (που τιμάει τα πτυχία του, τουλάχιστον) θα κάνει τη δουλειά άνετα.

ktmakis
12/03/2008, 22:21
Ξέρω ένα παλλικάρι το Κώστα στα Μελίσσια στον Α.Γεώργιο. Μου είχε φτιάξει κάποτε το RM με φώτα και είχε κάνει πολύ καλή δουλειά.
Δεν έχω τηλ. αλλά αμα σε ενδιαφέρει μπορώ να σου πώ πως θα πάς.

KaTaNaS
12/03/2008, 22:22
ston oikonomou hellinstore 009 ο μπίλης θα μπορει να το φτιαξει ευκολα πιστευω!

210-5910568 παρε και συζητησε το λιγο

πες στον νικο απο τον κατανα (οχι εκεινον της ΔΕΗ :lol: )

:wave2:

dirtbird
13/03/2008, 05:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Μήπως ξέρει κανείς ηλεκτρολόγο που να έχει εμπειρία σε χωμάτινα μηχανάκια. Έχω ένα YZ που ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε τραβήξει καλωδίωση για φώτα. Εγώ όμως πήρα το μηχανάκι χωρίς το διακόπτη των φώτων. Προσπάθησα να βάλω ένα διακοπτάκη αλλά δεν έχω φως.

Για να μην παιδεύομαι ή μην κάνω καμιά ζημιά ζητάω την βοήθειά σας.

Καλωδίωση χωρίς πηνίο φώτων?
Έπαιρνε ρεύμα από τα πηνία του μοτέρ?:confused: :confused:

kordix
13/03/2008, 14:59
Σας ευχαριστώ όλους για την προθυμία. Βρήκα μέσου φίλου και εντουρά ένα παληκάρι στον Βύρωνα που ξέρει τι να κάνει (απ ότι φαίνεται). Καλό βέβαια να υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις αλλά μου πέφτουν λίγο μακρυά, αφου μένω Αργυρούπολη.

Το μηχανάκι δεν έχει πηνία φώτων απ 'οσο γνωρίζω. Πρέπει να μάθω αν ταιριάζουν από WR250Z ή αν υπάρχει κάτι έτοιμο aftermarket, όπως για παράδειγμα στα CRE 2τ που είναι CR εντουροποιημένα με πιο βαρύ βολάν και πηνία για φώτα.

Για την ώρα ρεύμα παράγεται μόνο από τα πηνία του μοτέρ. Έρχεται ρεύμα στην καλωδίωση που υπάρχει στο μηχανάκι για τα φώτα αλλά είναι πολύ αδύναμο.

Αύριο θα λυθεί το βολάν και θα δούμε ακριβώς τι γίνεται και τι θα κάνουμε.

Οι γνώσεις μου στα ηλεκτρικά είναι περιορισμένες. Ευκαιρία να μάθω κάποια πράγματα.

kordix
13/03/2008, 20:23
Πρώτα-πρώτα έχουμε την γεννήτρια (το σύστημα βολάν-πηνία )

Το βολάν παίρνει κίνηση από τον στρόφαλο του μοτέρ που πολλαπλασιάζου ν τις στροφές που παίρνει. Το ζητούμενο είναι να γυρίζει όσο πιο γρήγορα γίνεται. Πάνω στο καπάκι του κινητήρα υπάρχουν τα πηνία με τέτοιο τρόπο ώστε να βρίσκονται μέσα στον ρότορα που γυρίζει, απέχοντας από αυτόν λίγα χιλιοστά. Η περιστροφή του ρότορα γύρω από τα πηνία δημιουργεί εναλλασόμενη τάση - ρεύμα. (κάπου το διάβασα)


Ερώτηση 1η

Στην δικιά μου περίπτωση (YZ250) που δεν υπάρχουν πηνία για φώτα (δεν υπάρχει πρόβλεψη από τον κατασκευαστή) αλλά υπάρχει καλωδίωση για ρεύμα από τα πηνία του κινητήρα (πατέντα για φώτα), το ασθενές ρεύμα που φτάνει προς τις λάμπες, το οποίο όμως δεν είναι αρκετό για να ανάψουν στο ρελαντί, ενισχύεται όταν η μοτοσυκλέτα κινείται;

Δηλαδή δεν ανάβουν στο ρελαντί με νεκρά, όταν βάλω ταχύτητα και ξεκινήσω το ρεύμα ενισχύεται ; θα δω φως; (κυριολεκτικά !)

Ερώτηση 2η (Δεν ξέρω, ρωτάω να μάθω)

Το παραγόμενο ρεύμα από τα πηνία είναι εναλλασόμενο ενώ εμείς θέλουμε συνεχές. Στην συγκεκριμένη περίπτωση που δεν υπάρχει μπαταρία, υπάρχει ανορθωτής που μετατρέπει το ρεύμα σε συνεχές;

notakos600
13/03/2008, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Πρώτα-πρώτα έχουμε την γεννήτρια (το σύστημα βολάν-πηνία )

Το βολάν παίρνει κίνηση από τον στρόφαλο του μοτέρ που πολλαπλασιάζου ν τις στροφές που παίρνει. Το ζητούμενο είναι να γυρίζει όσο πιο γρήγορα γίνεται. Πάνω στο καπάκι του κινητήρα υπάρχουν τα πηνία με τέτοιο τρόπο ώστε να βρίσκονται μέσα στον ρότορα που γυρίζει, απέχοντας από αυτόν λίγα χιλιοστά. Η περιστροφή του ρότορα γύρω από τα πηνία δημιουργεί εναλλασόμενη τάση - ρεύμα. (κάπου το διάβασα)


Ερώτηση 1η

Στην δικιά μου περίπτωση (YZ250) που δεν υπάρχουν πηνία για φώτα (δεν υπάρχει πρόβλεψη από τον κατασκευαστή) αλλά υπάρχει καλωδίωση για ρεύμα από τα πηνία του κινητήρα (πατέντα για φώτα), το ασθενές ρεύμα που φτάνει προς τις λάμπες, το οποίο όμως δεν είναι αρκετό για να ανάψουν στο ρελαντί, ενισχύεται όταν η μοτοσυκλέτα κινείται;

Δηλαδή δεν ανάβουν στο ρελαντί με νεκρά, όταν βάλω ταχύτητα και ξεκινήσω το ρεύμα ενισχύεται ; θα δω φως; (κυριολεκτικά !)

Ερώτηση 2η (Δεν ξέρω, ρωτάω να μάθω)

Το παραγόμενο ρεύμα από τα πηνία είναι εναλλασόμενο ενώ εμείς θέλουμε συνεχές. Στην συγκεκριμένη περίπτωση που δεν υπάρχει μπαταρία, υπάρχει ανορθωτής που μετατρέπει το ρεύμα σε συνεχές;

Όσον αφορά το πρώτο σου ερώτημα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο εκτός ίσως από την αύξηση του ρεύματος εξόδου από το βολάν (αλτερνέ'ι'τορ). Η καλωδίωση που αναφέρεις από τα πηνία του κινητήρα μάλλον είναι μια υποτυπώδης κατασκευή για φωτάκι-καντήλι που απαιτείται για τους αγώνες εντούρο ή για να είμαστε ορατοί τη νύχτα από τους άλλους οδηγούς ενώ εμείς δεν βλέπουμε τπτ. Μόνη λύση είναι η τοποθέτηση βολάν με πηνία για τα φώτα από κάποιο συγγενές ( σε θέμα μοτέρ) εντούρο.
Στο δεύτερο ερώτημα τώρα, οι λάμπες εναλλασσόμενο χρειάζονται, εκτός από την φόρτιση της μπαταρίας (όταν υπάρχει) και την φλασιέρα (όταν κι αυτή υπάρχει), άρα δεν χρειάζεται ανορθωτής στη προκειμένη περίπτωση. Θα πρέπει όμως να τοποθετήσεις ένα απλό διοδάκι εν σειρά στη γραμμή που πάει στα φώτα για να μη σου καίγονται οι λάμπες στις υψηλές στροφές του μοτέρ.
Ελπίζω να βοήθησα αν και έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το θέμα. Πάντως θα ξεσκονίσω τις σημειώσεις μου και θα προσθέσω-διορθώσω ότι μου έχει διαφύγει.

lamoun
14/03/2008, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Θα πρέπει όμως να τοποθετήσεις ένα απλό διοδάκι εν σειρά στη γραμμή που πάει στα φώτα για να μη σου καίγονται οι λάμπες στις υψηλές στροφές του μοτέρ.

Αλλά έτσι κάνεις ημιανόρθωση και χάνεις π.χ. την αρνητική ημιπερίοδο της τάσης.
Γιατί να μη βάλει έναν ανορθωτή (ή να φτιάξει έναν πολύ εύκολα μόνος το); Θα έχουν καλύτερη απόδοση τότε.

Υ.Γ. Τα φώτα στη street μηχανή μου δουλεύουν με συνεχές. Δεν ήξερα ότι στα enduro το κάνουν με εναλλασσόμενο, ή μήπως τος λές για να μη μπαίνει στον κόπο να φτιάχνει, αφού μπορούν να δουλέψουν και έτσι;;; :confused:

kordix
14/03/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Όσον αφορά το πρώτο σου ερώτημα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο εκτός ίσως από την αύξηση του ρεύματος εξόδου από το βολάν (αλτερνέ'ι'τορ). Η καλωδίωση που αναφέρεις από τα πηνία του κινητήρα μάλλον είναι μια υποτυπώδης κατασκευή για φωτάκι-καντήλι που απαιτείται για τους αγώνες εντούρο ή για να είμαστε ορατοί τη νύχτα από τους άλλους οδηγούς ενώ εμείς δεν βλέπουμε τπτ. Μόνη λύση είναι η τοποθέτηση βολάν με πηνία για τα φώτα από κάποιο συγγενές ( σε θέμα μοτέρ) εντούρο.
Στο δεύτερο ερώτημα τώρα, οι λάμπες εναλλασσόμενο χρειάζονται, εκτός από την φόρτιση της μπαταρίας (όταν υπάρχει) και την φλασιέρα (όταν κι αυτή υπάρχει), άρα δεν χρειάζεται ανορθωτής στη προκειμένη περίπτωση. Θα πρέπει όμως να τοποθετήσεις ένα απλό διοδάκι εν σειρά στη γραμμή που πάει στα φώτα για να μη σου καίγονται οι λάμπες στις υψηλές στροφές του μοτέρ.
Ελπίζω να βοήθησα αν και έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το θέμα. Πάντως θα ξεσκονίσω τις σημειώσεις μου και θα προσθέσω-διορθώσω ότι μου έχει διαφύγει.


Απόλυτα σωστός. Χρειάζομαι για την ώρα υποτυπώδη φωτισμό κυρίως για τον τεχνικό έλεγχο σε αγώνες εντούρο. Μελλοντικά θα ψαχτώ για βολάν (ίσως και βαρύτερο για πιο γραμμική απόδοση) + πηνία φώτων.

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει αυτό το διοδάκι. Όταν πάρω το μηχανάκι θα το δω και θα ρωτήσω τον ηλεκτρολόγο λεπτομέρειες για το εν λογω κύκλωμα - πατέντα.

Ευχαριστώ για τα φώτα σας:lol: - διευκρινήσεις.

marios8
14/03/2008, 14:17
Κωστή με το πίσω φανάρι και το φρένο τί θα κάνεις?

Υγ Μην ξεχάσεις το σταντ :winka:


:beer: :beer: :wave2:

kordix
14/03/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Κωστή με το πίσω φανάρι και το φρένο τί θα κάνεις?

Υγ Μην ξεχάσεις το σταντ :winka:


:beer: :beer: :wave2:


Έχω βρει σταντ από αμέρικα (e bay) θα το παραγγείλω άμεσα + τελικό FMF powercore 2 το ήσυχο max 96db (περιμένω να έρθει).

Επίσης έχω βρει και διακόπτες στοπ αλλά αυτά αργότερα, το ρεύμα που υπάρχει τώρα είναι μόνο για φώτα και με διακοπτάκη (οχι πάντα ανοιχτά).

ok έχω και πίσω φως τώρα.

Θα τα πούμε αύριο στο βουνό...:wave2:

notakos600
15/03/2008, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Αλλά έτσι κάνεις ημιανόρθωση και χάνεις π.χ. την αρνητική ημιπερίοδο της τάσης.
Γιατί να μη βάλει έναν ανορθωτή (ή να φτιάξει έναν πολύ εύκολα μόνος το); Θα έχουν καλύτερη απόδοση τότε.

Υ.Γ. Τα φώτα στη street μηχανή μου δουλεύουν με συνεχές. Δεν ήξερα ότι στα enduro το κάνουν με εναλλασσόμενο, ή μήπως τος λές για να μη μπαίνει στον κόπο να φτιάχνει, αφού μπορούν να δουλέψουν και έτσι;;; :confused:


Ημιανόρθωση η οποία στη προκειμένη περίπτωση '' εκμεταλλεύεται'' την εσωτερική αντίσταση της διόδου η οποία ως δίοδος zener λειτουργεί ως διακόπτης συνεχούς και εναλλασόμενου , αλλά δεν είναι της παρούσης.
Ανορθωτή μπορεί να φτιάξει μόνος του αν βρει μια γέφυρα ανόρθωσης σεβαστού αμπεράζ και φυσικά μια ψύκτρα για να την ψύχει (τη γέφυρα). Θεωρώ όμως πως δεν χρειάζεται κάτι τόσο προχωρημένο αφού οι απαιτήσεις του είναι κατά πολύ κατώτερες.
Οι λάμπες είναι ένα απλό νήμα πυράκτωσης κλεισμένες μέσα σε ένα γυάλινο θόλο με κάποιο αδρανές αέριο για να μην εκραγούν, άρα ότι και να τους ''δώσεις'' (συνεχές ή εναλλασόμενο) θα το καταναλώσουν για να φωτίσουν.

kordix
18/03/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ημιανόρθωση η οποία στη προκειμένη περίπτωση '' εκμεταλλεύεται'' την εσωτερική αντίσταση της διόδου η οποία ως δίοδος zener λειτουργεί ως διακόπτης συνεχούς και εναλλασόμενου , αλλά δεν είναι της παρούσης.
Ανορθωτή μπορεί να φτιάξει μόνος του αν βρει μια γέφυρα ανόρθωσης σεβαστού αμπεράζ και φυσικά μια ψύκτρα για να την ψύχει (τη γέφυρα). Θεωρώ όμως πως δεν χρειάζεται κάτι τόσο προχωρημένο αφού οι απαιτήσεις του είναι κατά πολύ κατώτερες.
Οι λάμπες είναι ένα απλό νήμα πυράκτωσης κλεισμένες μέσα σε ένα γυάλινο θόλο με κάποιο αδρανές αέριο για να μην εκραγούν, άρα ότι και να τους ''δώσεις'' (συνεχές ή εναλλασόμενο) θα το καταναλώσουν για να φωτίσουν.


Ποιο είναι το πλεονέκτημα της ημιανόρθωσης;

Θα αυξηθεί η ένταση των φώτων;


Για την ώρα έχω μια μικρη λάμπα πίσω και στην μπροστινή μάσκα (εντούρο) ανάβει μόνο η μικρή λάμπα του προβολέα. Δεν έχουμε συνδέσει την κανονική λάμπα της μάσκας γιατί το ρεύμα δεν είναι αρκετό.

Yatohoma
24/03/2008, 19:24
Κώστα κάτι άκουσα οτι είναι ένας στον πειραιά που υποτίθεται οτι όλες οι περίεργες βλάβες καταλήγουν εκεί (τάδε έφη γνωστός απο Αιγαλεω με xr) μόλις τον ξαναβρώ θα μάθω όνομα sorry δεν έχω τηλεφωνό του να μάθω.

kordix
24/03/2008, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yatohoma
Κώστα κάτι άκουσα οτι είναι ένας στον πειραιά που υποτίθεται οτι όλες οι περίεργες βλάβες καταλήγουν εκεί (τάδε έφη γνωστός απο Αιγαλεω με xr) μόλις τον ξαναβρώ θα μάθω όνομα sorry δεν έχω τηλεφωνό του να μάθω.



Thanks. Δεν υπάρχει θέμα βλάβης απλά θέλω να μάθω αν αξίζει να γίνει ημιανόρθωση, αυτό που μου γράφουν παραπάνω δηλαδή.

Καλό βέβαια είναι να έχουμε το τηλ ενός καλού μάστορα (αχρείαστος να είναι) .

STOYBI
24/03/2008, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yatohoma
Κώστα κάτι άκουσα οτι είναι ένας στον πειραιά που υποτίθεται οτι όλες οι περίεργες βλάβες καταλήγουν εκεί (τάδε έφη γνωστός απο Αιγαλεω με xr) μόλις τον ξαναβρώ θα μάθω όνομα sorry δεν έχω τηλεφωνό του να μάθω.

Ειναι στην Θηβων ( δεν ξερω νουμερο) στο υψος του Ρεντη ( απεναντι απο το εργοστασιο της ΕΛΣΑ..)

ΜΑΝΟΣ ονομαζετε το ηλεκτρολογειο ( αν δεν κανω λαθος..)

:wave2:

Yatohoma
26/03/2008, 00:46
Μάνος λέγεται τελικά ο ηλεκτρολόγος και είναι στη Θηβών στο δεξί σου χέρι όπως πάς απο Αιγαλεω Πειραιά μετά το village ,just in case

καλή τύχη

kordix
26/03/2008, 14:38
Ευχαριστώ παληκάρια.


THE END