PDA

View Full Version : Ερωτηση σχετικα με freewind suzuki.



Vezouvios
09/12/2004, 10:38
Καλησπερα...
Με αφορμη το ενδιαφερων ενος φιλου μου καλου (γι αυτο και μπαινω στον κοπο) ψαχνω σχετικα με το freewind montelo 99 το οποιο και τον ενδιαφερει να το αγορασει με τιμη 3900..εχει δει ενα και του αρεσε...
Μπορει να σας φαινεται αστειο για την επιλογη του αλλα παιδια τα λεφτα αυτα ειναι ....παραπανω δεν γινεται με τιποτα...
Τωρα διαβαζοντας γι αυτο σε ενα περιοδικο ειδα οτι ειναι εχει έχει αεροελαιόψυκτο κινητήρα !!!!!!!
Γιατι μου φαινεται τοσο περιεργο????
Μηπως θα του δημιουργησει προβληματα ειδικα το καλοκαιρι??
Επειδη πραγματικα δεν γνωριζω περι αυτου σας παρακαλω οποιος γνωριζει ας με ενημερωσει...
Καταρχην αξιζει να το αγορασει η να του ψαξω κανενα transalp 600 μοντελο απο 97-98.
ευχαριστω..

alex14
09/12/2004, 11:39
Δεν καταλαβαινω γιατι σου φαινεται περιεργο ο αεροελαιοψυκτος κινητηρας. Η Suzuki ειδικα εχει παραδοση σε τετοιους κινητηρες οι
οποιοι γενικα ειναι αρκετα αξιοπιστοι. To Bandit 650 που βγαινει τωρα εχει τετοιο κινητηρα.
Σχετικα με το συγκεκριμενο μηχανακι που ρωτας , νομιζω δεν εχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα. Κατι εχω ακουσει οτι μερικα βγαζουν διαροη στην φλαντζα του κυλινδρου.

Freewind VS Transalp : Εξαρταται για τι χρηση το θελει, αλλα μαλλον το Transalp το οποιο ειναι καταλληλοτερο και για ταξιδια.

Vezouvios
09/12/2004, 12:03
Μου φαινεται περιεργο απο θεμα κινησεως της μηχανης μεσα στην πολη (δεν θα ανεβαζει αρκετα την θερμοκρασια??
Η χρηση που την θελει ειναι 70% μεσα στην πολη και 30% ταξιδακια στηv χαλκιδικη το καλοκαιρι τα οποια θα τα κανει διπλος και με αποσκευες..

sniper
09/12/2004, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
...............

Η χρηση που την θελει ειναι 70% μεσα στην πολη και 30% ταξιδακια στηv χαλκιδικη το καλοκαιρι τα οποια θα τα κανει διπλος και με αποσκευες..


TRANSALP!!!

x-rider
09/12/2004, 12:15
Δεν νομιζω το FREEWIND,μια χαρα ειναι σε πολη-σαν παπι.


Τετοια ειχαν οταν ειρθαν και οι μπατσοι δεν νομιζω να υπαρχει


θεμα να ζεσταινεται.


Παντως για 600 TRANSALP , δεν ξερω,το 650 ειναι πολυ στιβαρο


συγκριτικα με τα δυο, αλλα το δινουν νομιζω 5000-5500

sniper
09/12/2004, 12:56
Την είχε φίλος και την έχω οδηγήσει αρκετές φορές.....

Ροπάτος κινητήρας, αρκετά γρήγορη και ελαφριά, αλλά σαν κλασσικός μονοκίλυνδρος... Θες κάτι για να αποσβένεις τους κραδασμούς.... Αν πάλι του αρέσει τότε ΟΚ...

Αλλά για ταξίδι Αθήνα-Χαλκιδική..... δικάβαλλος και φορτωμένος....

Vezouvios
09/12/2004, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Την είχε φίλος και την έχω οδηγήσει αρκετές φορές.....

Ροπάτος κινητήρας, αρκετά γρήγορη και ελαφριά, αλλά σαν κλασσικός μονοκίλυνδρος... Θες κάτι για να αποσβένεις τους κραδασμούς.... Αν πάλι του αρέσει τότε ΟΚ...

Αλλά για ταξίδι Αθήνα-Χαλκιδική..... δικάβαλλος και φορτωμένος....


ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ -ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Γαμωτο δεν εχει τα λεφτα για παραπανω μηπως να κοιταξω πιο εντατικα για το transalp to 600 η το Αprillia pegaso.....

idi
09/12/2004, 14:08
το freewind μπορει να το βρης και κατω απο 4000 ευρω σε πολυ καλη κατασταση

το transalp ΠΟΛΥ περισσοτερα!!!!


για κοιτα και αυτο το θεμα...

Vezouvios
09/12/2004, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το freewind μπορει να το βρης και κατω απο 4000 ευρω σε πολυ καλη κατασταση

το transalp ΠΟΛΥ περισσοτερα!!!!


για κοιτα και αυτο το θεμα...

Συμφωνω απολυτα μαζι σου....
Αλλα εχω προβληματιστει σχετικα με την αγορα επειδη το παλικαρι και οικονομικα ειναι πολυ σφικτα,αλλα δεν θελω σε καμια περιπτωση να νιωθει...μειονεκτικα απεναντι στην παρεα μας παρε π.χ εμενα με το vstrom η τα ξαδερφια του με τα bmw f650 ..γι αυτο ψαχνω το transalp 600 αν και βρηκα ενα μοντελο 99 και το δινει 4700...Η οποια τιμη ξεπερναει κατα 700 ευρω το freewind..
Αξιζει ρε παιδια???Εαν ειναι να του τα δανεισω εγω...

Vezouvios
10/12/2004, 13:45
ΛΟΙΠΟΝ η τελικη αποφαση θα παρθει σημερα....
Εγω εκανα οτι περνουσε απο το χερι μου για να παρει ενα καλο μηχανακι..

Suzuki FReewind mont 99(το οπoio εχει μονο μια βαλιτσα πισω της suzuki)στην τιμη των 4000)vs Honda transalp montelo 99 με( διπλο δισκοφρενο μπροστα με συναγερμο με σιδερα μπρος πισω,βαλιτσα,και ανεμωθορακα,στην τιμη των 4500 ευρω)....
Εσεις τι λετε????
Η γνωμη σας ισως κρινει και το αποτελεσμα(κατα 70%)
Μονο δωστε τα φωτα σας ...
Ευχαριστω

idi
10/12/2004, 13:56
απο τα παραπανω και με διαφορα 500 ευρω: το Transalp

ο κολητος μου ειχε πουλησει το Freewind του 99 ...ουτε καν 3000 πριν 4 μηνες!!!!

Julius
10/12/2004, 15:19
TA den to syzitao

tsoschr
10/12/2004, 15:27
Το Transalp
νομιζω οτι με τα extra που εχει σχεδον ισοφαριζει την διαφορα των 500 Ε
+ δικυλινδρο
+ πιο ταξιδιαρικο

Βεβαια στις μερες μας που ολοι ειμαστε στην τσιτα και τα 50Ε και τα 100 Ε κανουν την διαφορα......:smokin:

Οποια και να ειναι η επιλογη Καλοταξιδο.

Vezouvios
10/12/2004, 15:47
(ΑΣΧΕΤΟ ΘΑ ΣΒΗΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΕ ΛΙΓΟ)
(οταν το δεις το μυνημα παρε με τηλ..)
και δωσε προσοχη σε αυτα που λενε τα παιδια..)


Βαγγελιο εισαι σαν:uplate:
επισης πες τον αντρα σου να παρει το τρανσαλπ γιατι θα κανει μαλακια εαν παρει το freewind μετα θα βλεπει εμας και θα :look: απο το κακο του...
ΑΛΛΑ επειδη και αυτος ειναι πολυ :alien: και επειδη εγω ειμαι και λιγο :evil: θα τον κανω να το πεταξει (το freewind) στον θερμαικο..
Εσυ μετα θα :bawl: με μαυρο δακρυ...
Πεστον αντρα σου οτι θα παω να του παρω την αλυσιδα για να μην του το φαει κανενας :ninja: ....

Αντε γιατι κουραστικα απο το πολυ ψαξιμο και τρεξιμο που εριξα για την παρτυ σας εχω γινει :hypnotize :hypnotize :hypnotize ,αντε να κατσω να κανω και κανα :smokin: να πιω και λιγο καφε και να μην ασχολιθω αλλο μαζι σας...

krama22
10/12/2004, 16:57
Na para8esw thn tapinh mou gnwmh mias kai prin ligous mhnes hmoun sthn idia 8esh: Epsaxa aksiopisth mhxanh, oxi arkivh me logiko kostos synthrishs gia xrhsh douleia-spiti (12km) kai mikres ekdromes ews 200-300 km...

Telika agorasa ena freewind 99 me timh 4500euro me 3000 km. To suzuki -akomh kai se auth thn timh- htan arketa fthnotero apo transalp se ...apodekth katastash gia metaxeirismeno.

Kateliksa sto freewind giati mou fanike pio symazemeno (xamhnlotero kai elafthtero) kai afou me diavevewse o mhxanikos oti htan se aristh katastash (emfanisiaka + mhxanika). Den to metaniwsa! ws mono meionektima vriskw thn elipsh after-market ekarthmatwn & aksesouar (vriskw, alla oxi pantou opws vriskeis px gia F650, transalp klp)

Den nomizw oti prepei na ais8anetai meionektika kapoios me freewind to opoio allwste nomizw oti einai kalytero apo thn F650 antistoixhs xronologias (to freewind exei ligoterous kradasmous + megalyterh roph xamhla, pragma poly kalo gia thn polh!).

An omws o ypopsifios agorasths einai apo autous pou dinoun shmasia sto onoma kai oxi ston logo timh/apodosh tote as parei ena mhxanaki apo ...kalh oikogeneia. Gia mena kai auto einai apodekto, mias kai einai aparaithto na sou aresei h mhxanh sou, alliws den tha thn euxaristh8eis pote

Auta apo mena! Xairetismous se olous!

PS: Gia to freewind to sxolio pou akouga apo olous htan oti to freewind einai "timia agora"

Reignman
11/12/2004, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από krama22
PS: Gia to freewind to sxolio pou akouga apo olous htan oti to freewind einai "timia agora"

8a simfwnisw apolita me ton Antwni!
Prin to agorasw epsaksa poli
sto Internet, alla episis rwtisa kai
kosmo pou to exei. H apantisi pou epairna
itan panta i idia. Gia ta lefta kai ta xaraktiristika
tou einai mia "aristi" agora!

Vezouvios
13/12/2004, 09:48
Παιδια σας ευχαριστω...
Τελικα αγορασε το transalp montelo 2001 me full extra στα 5700 με 20.000χλμ (Για μενα ειναι ευκαιρια στην τιμη που το βρηκαμε )απλως ξεπερασαμε λιγο το budget)αλλα νομιζω πως αξιζε...
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερων που δειξατε εκ μερους του φιλαρακο μου..
Γιαννη σου ευχομαι καλοριζικο και καλοταξιδο...