PDA

View Full Version : Να θυμόμαστε οι παλιοί...



Σελίδες : [1] 2

alximistis
12/03/2008, 23:44
Δεν ξέρω παίδες αλά δάκρυσα. Μάλλον γερνάω... μπείτε στο youtube σε αυτήν εδώ τη διεύθυνση.

http://www.youtube.com/watch?v=Fd7aJCdoaT4

αν δεν πατήστε στο ίδιο το εξής: greek and foreign cartoons και ανοίξτε το πρώτο. Από Μακγκάιβερ μέχρι τον Νιλς Χόλγκερσον και τα στρουμφάκι ακαι τον Αλφ τον εξωγήινο. Να θυμόμστε την παιδικότητα που απωλέσαμε μεγαλώνοντας και υιοθετώντας τον ρόλο του μεγάλου.
Καλό βράδυ παιδιά...

ΥΓ Και ξεκινά με τον αξεπέραστο παραμυθιά... γιατί τα παραμύθια... δεν τελειώνουν ποτέ όσο και αν γεράσουμε...

airamhag
13/03/2008, 00:22
ρε συ στελιο

οταν διαβασα το ποστ σου λεω "σιγα..τα εχουμε ξαναδει"
δεν περιμενα να δω τοσο ξεχασμενες εικονες!!

ειναι καταπληκτικο..
ειδικα που γυρισα πισω κ ειδα τι μου ειχε κανει εντυπωση τοτε...τι μου αρεσε..

ειναι καταπληκτικο πως τα παιδια απορροφουν εικονες κ διαμορφωνουν χαρακτηρα ..( το οποιον χαρακτηρα )

:beer: :beer: :beer:

SpineshankD
13/03/2008, 00:23
καλα τι ειπες τωρα...!με τον θησαυρο της βαγιας ειχα παθει την πλακα μου!

και αυτα τα γιαπωνεζικα ειδικα το τελευταιο ηταν λες και ανοιξε λουκετο απο τον εγκεφαλο μου!!

..και το Α-ΤΕΑΜ ...!! καλα ενταξει!!!:beer: :beer:

iLia
13/03/2008, 00:24
Τον Κηπο με τα αγαλματα ανετα το εβλεπα ξανα. Και τον θησαυρο της Βαγιας.Και το Καντι Καντι :blush:

Αγαπημενα ....Φραγκλ Ροκ (η ποιητρια ειδικα..η Μοκυ), ο Αλφ, τα Μαπετς..και φυσικα..ΧΑΙΝΤΙ (που δεν ειναι στο βιντεακι :confused: )

Υπηρχαν πολλα ακομη...τα πιο πολλα δεν τα θυμαμαι παρα οταν τα βλεπω σε κατι τετοια βιντεακια.


Πολυ τηλεοραση εβλεπα τελικα :eyepop:

Thanks !

hollander
13/03/2008, 01:29
πραγματικά αξέχαστες στιγμές.....:) :) :)

requiem
13/03/2008, 06:27
τι μας κάνεις πρωινιάτικα...??? με λες???αχ αχ αχ :beer: :beer: :beer:

fasma
13/03/2008, 06:36
Πραγματικά ωραία τα παιδικά προγράμματα τότες, όχι όπως τα σημερινά μόνο αηδιες και ανόητα πράγματα.Αχ και να μπορουσα να πατήσω ένα κουμπί και να πάει ο χρόνος πίσω..........:a024:

Sapadak
13/03/2008, 06:51
Ομορφα πραγματακια















































ΚΑΠΗ ε ΚΑΠΗ
:lol: :lol: :lol:

fasma
13/03/2008, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ομορφα πραγματακια

ΚΑΠΗ ε ΚΑΠΗ
:lol: :lol: :lol:


Εκει που ήσουν ήμουν και εκεί που είμαι θα'ρθεις!!!

:lol: :lol:

Sapadak
13/03/2008, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
Εκει που ήσουν ήμουν και εκεί που είμαι θα'ρθεις!!!

:lol: :lol:


Ετσι ειναι ετσι



















































Θα υπαρχουν ΚΑΠΗ τοτε?
:beer: :beer:

dodos_1
13/03/2008, 07:24
Δεν πιστευω οτι εχει ξεχασει κανεις την θρυλικη "ΦΡΟΥΤΟΠΙΑ"


:beer:

MikeG
13/03/2008, 07:32
Κάπου έχει ξαναμπεί αυτό...




Α!!! Ναι ο Captainουλης το όχι βάλει αλλά το μαμήσαμε στο spam & στη καζούρα & τώρα τριγυρνάει στα σκοτάδια... :D :wave2:

Nils Holgersson
13/03/2008, 08:57
ΑΑΑΑ εχει και μένα !!!! :D


123738

zoropatra
13/03/2008, 09:17
εγω δεν λεω τιποτα....τα λεει ολα ο τιτλος μου στο αβαταρ.......



μπραβο ρε στελιο!!!!!!!!:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

sober
13/03/2008, 09:20
Βρε συ Στελιο...

:a19: :a19: :a23: :wave2:

odt
13/03/2008, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag


ειναι καταπληκτικο πως τα παιδια απορροφουν εικονες κ διαμορφωνουν χαρακτηρα ..( το οποιον χαρακτηρα )

:beer: :beer: :beer:


καλά...σιγά το χαρακτήρα...και η δικιά μας η γενιά που μεγάλωσε με πΧιοτική τηλεόραση...,ποτάνα τα κάνει σιγά σιγά....


Στέλιο, κορυφαίο βιΝδεάκι!!!:beer:


Αγαπημένο μου από τότε που είμανΕ μικρός...


Manga Nippon Mukashi banashi

http://uk.youtube.com/watch?v=Z190aG219Us

από τότε μου αρέσανε τα anime...:D

SpineshankD
13/03/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nils Holgersson
ΑΑΑΑ εχει και μένα !!!! :D


φαντασου οτι τον σκυλο μου(που πεθανε προπερσι στα 17 του..) τον ειχα βγαλει ΚΡΟΥΜΕΛ!!!

project.breeze
13/03/2008, 13:51
Ρε παιδιά το Albatros το θυμάται κανείς;Αυτό το καρτούν με ένα καράβι;Αγαπημένα:υποβρύχιο Κεραυνός,Jumaru,Silverhawks :beer:

project.breeze
13/03/2008, 13:53
Silverhawks (http://www.youtube.com/watch?v=OMBfm3vUB6M)

Jumaru (http://www.youtube.com/watch?v=vugqOQQlNGw)

Υποβρύχιο Κεραυνός (http://www.youtube.com/watch?v=5zh0rnrttQU)




Το Bioman (http://www.youtube.com/watch?v=6SOTwb8wc4g) άραγε το θυμάται κανείς;10 χρόνια πριν τους Power Rangers :wave2:

alximistis
13/03/2008, 15:13
Χαίρομαι που σας άρεσε. Εγώ τραγούδαγα μόνος μου στο γραφείο τη Φρουτοπία. :) Το ξέρω Mike ότι έχει ξαναμπεί αλλά αυτό τα έχει συγκεντρωμένα. Τι λείπει;;; Για μένα ΤΟ αξεπέραστο!

Μί αφορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος... :)

veletzas
13/03/2008, 15:21
το koproskilo.gr εχει πολλα επεισοδεια απο πολλα παιδικα των 80s

latris mixanis
13/03/2008, 16:03
Πω πω Φρουτοπία και Σπορτ Μπίλυ, Μαπετ σόου.... (θέλω να βρω επεισόδια)

Μαγκάιβερ χαχα

Τι μου θύμησες..!

Μπράβο Στέλιο σούπερ λέμε!!

AFTER
13/03/2008, 17:54
Στο 5:01 δακρυσα

Τι ωραια τοτε που ειμασταν παιδια
Μας φταναν λιγα πραγματα για να ειμαστε ευτυχισμενοι, και ολα μοιαζαν τοσο μεγαλα και μαγικα
Πιο πολυ απο ολα, ονειρευομουν την στιγμη που επιτελους θα αγορασω μοτοσυκλετα, ημουν πολυ μικρος 5-6 χρονων, καπου εκει
Δεν ηθελα τιποτα αλλο απο την ζωη μου, παρα μια μοτοσυκλετα και να γυρναω...
Τωρα τα εχουμε απομυθοποιησει ολα, και οσο και αν προσπαθω, ολα ειναι τοσο φλατ :(

el_hymador
13/03/2008, 18:13
Ωραιο αλλα μην σας παιρνει και απο κατω ρε σεις!!

μια χαρα παιδικη ηλικια περασαμε (για μερικους εδω μεσα εχω επιφυλαξεις...:smilea: ) αλλα τωρα παει....περασε.

Αναποφευκτο ηταν :lol:

Αντε κοιτατε μπροστα και αποφευγετε τους πολλους και (μερικες φορες ανουσιους) συναισθηματισμους...

:wave2: ελπιζω να μην παρεξηγηθει κανεις.

Τα εχει πει και ο κυριος απο εδω αυτα...


123777

Lupo
13/03/2008, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
.........
Αναποφευκτο ηταν :lol:

......... Πόνεσε?
:lol: :lol: :lol:

adam_tsouk
13/03/2008, 18:21
α στα διαλα ρε σκατογεροι


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

iLia
13/03/2008, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
α στα διαλα ρε σκατογεροι


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ποιον ειπες σκατογερο ΡΕ????:evil:











.......................σκατογρια ειμαι :rotflmao:

lilipoua
13/03/2008, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Χαίρομαι που σας άρεσε. Εγώ τραγούδαγα μόνος μου στο γραφείο τη Φρουτοπία. :) Το ξέρω Mike ότι έχει ξαναμπεί αλλά αυτό τα έχει συγκεντρωμένα. Τι λείπει;;; Για μένα ΤΟ αξεπέραστο!

Μία φορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος... :)





+10000000000000


123780

alximistis
13/03/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ωραιο αλλα μην σας παιρνει και απο κατω ρε σεις!!

μια χαρα παιδικη ηλικια περασαμε (για μερικους εδω μεσα εχω επιφυλαξεις...:smilea: ) αλλα τωρα παει....περασε.

Αναποφευκτο ηταν :lol:

Αντε κοιτατε μπροστα και αποφευγετε τους πολλους και (μερικες φορες ανουσιους) συναισθηματισμους...

:wave2: ελπιζω να μην παρεξηγηθει κανεις.

Τα εχει πει και ο κυριος απο εδω αυτα...

Δεν μας παίρνει από κάτω φίλε. Δεν νομίζω. Απλώς ορισμένες φορές η παιδικότητα σου χτυπάν την πόρτα και θυμάσαι. Κια νοσταλγείς. Αυτό είναι όλο. :)

alximistis
13/03/2008, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από lilipoua
+10000000000000





Ευχαριστώ!!! Υπέρ ευχαριστώ!!! :blush: :a46: :a46:

adam_tsouk
13/03/2008, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Ποιον ειπες σκατογερο ΡΕ????:evil:











.......................σκατογρια ειμαι :rotflmao:


:lol: :lol: :lol:

εεε... καλα ντεΣ! :lol:

requiem
14/03/2008, 03:01
πάμε όλοι μαζί με μια φωνή να το τραγουδήσουμε λοιπόν...


Είναι μια πόλη μακρινή
Μια πολιτεία φανταστική
Όπου ζούν μόνο φρούτα και λαχανικά
Δίχως ανθρώπους, μόνο αυτά

Είναι μία, μόνο μία, η ονειρεμένη Φρουτοπία
Είναι μία, μόνο μία, δεν υπάρχει άλλη καμμία

Εκεί τα βλήτα δεν είναι κουτά
Και τα παντζάρια δεν είναι δειλά
Κάθε κρεμμύδι μοσχοβολά
Τα κολοκύθια είναι δυνατά

Είναι μία, μόνο μία, η ονειρεμένη Φρουτοπία
Είναι μία, μόνο μία, δεν υπάρχει άλλη καμμία

Ζουν απ' το βράδυ ως το πρωί
Δίχως του μανάβη τη φωνή
Κι όσο τα χρόνια θα περνούν
Δεν πρόκειται ποτέ να μαραθούν

Είναι μία, μόνο μία, η ονειρεμένη Φρουτοπία
Είναι μία, μόνο μία, δεν υπάρχει άλλη καμμία

φρουτοπία (επεισόδια)

[download mp3: ύμνος της φρουτοπίας (1.44mb)]


:rotflmao: :rotflmao:

DimChios
14/03/2008, 03:19
Αναρωτιεμαι με τι ειδους μαλακιες θα μεγαλωσουν τα δικα μου παιδια!

:rolleyes:


ΑΝ κανω!

:rolleyes:


Ο ΚΗΠΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ!

Πληρωνω να τον αποκτησω, αληθεια!

:wave2:

requiem
14/03/2008, 03:35
ο κήπος με τα αγάλματα που λες ...το έχω ψάξει αλλά...τίποτα:( ΑΝ ...λέω κάποια στιγμή προσωπικά το βρώ θα το αντιγράψω και θα το δώσω σε όποιον πραγματικά το γουστάρει τρελλά και φυσικά άνευ χρημάτων...αυτό εξιπακούεται!!!:beer:

marios8
14/03/2008, 08:19
Αχ ανέμελα χρόνια, με πολύ φως :sun: :sun: :sun:

Ψάχνω χρόνια τώρα να βρώ το τραγούδι (αρχής και τέλους) απο την εκπομπή "Στο κάμπινγκ" αλλα τζίφος.
Ούτε καν σε βιντεάκι στο google δεν το έχω πετύχει.
Άν κάποιος ξέρει καμιά διεύθυνση θα του ήμουν ευγνώμον. :beer: :beer: :wave2:

makis206
14/03/2008, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Αναρωτιεμαι με τι ειδους μαλακιες θα μεγαλωσουν τα δικα μου παιδια!
:rolleyes:
ΑΝ κανω!
:rolleyes:

Αν κόψεις τ'αντισυλληπτικά ;:winka:



:lol:

Εχετλαίος
14/03/2008, 08:26
ο κήπος με τα αγάλματα που λες ...το έχω ψάξει αλλά...τίποτα ΑΝ ...λέω κάποια στιγμή προσωπικά το βρώ θα το αντιγράψω και θα το δώσω σε όποιον πραγματικά το γουστάρει τρελλά και φυσικά άνευ χρημάτων...αυτό εξιπακούεται!!!

Το αρχείο της ΕΡΤ που και καλά έβγαλαν σε ψηφιακή μορφή και είναι διαθέσιμο σε όλους, εκεί δεν θα μπορούσαμε να το βρούμε; Και αυτό και το θησαυρό της Βαγίας. Αν το ψάξεις και βρεις κάτι ειδοποιησε άμμεσα!

requiem
14/03/2008, 08:31
ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ (ΕΡΤ)
απλά μόνο για να το δούμε

http://62.103.160.123/wpasV2/public/index.aspx
:beer:

Cpt. Haddock
14/03/2008, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Κάπου έχει ξαναμπεί αυτό...




Α!!! Ναι ο Captainουλης το όχι βάλει αλλά το μαμήσαμε στο spam & στη καζούρα & τώρα τριγυρνάει στα σκοτάδια... :D :wave2:

ΑΚΡΙΒΩΣ! :mad:

makis206
14/03/2008, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ΑΚΡΙΒΩΣ! :mad:

Εσύ φταις που το έβαλες σε λάθος κατηγορία, βλέπεις εδώ ; Σπαμάρεται άφοβα !

:rotflmao: :beer: :rotflmao:

LsKostas
14/03/2008, 09:42
Προσωπικα οταν βλεπω τα σειρες παλιες και παιδικα παραπανω απο 5 λεπτα δεν αντεχω...


Νταξ...ωραιες οι αναμνησεις αλλα καλυτερο το παρον και πιο καλο το μελλον...




Εκει που καθομαι παραπανω απο 5 λεπτα ειναι στον Michael Knight
και στον "Ψιτ" :bawl: :bawl: :bawl:


:rotflmao: :lol: :lol:

DimChios
14/03/2008, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Αχ ανέμελα χρόνια, με πολύ φως :sun: :sun: :sun:

Ψάχνω χρόνια τώρα να βρώ το τραγούδι (αρχής και τέλους) απο την εκπομπή "Στο κάμπινγκ" αλλα τζίφος.
Ούτε καν σε βιντεάκι στο google δεν το έχω πετύχει.
Άν κάποιος ξέρει καμιά διεύθυνση θα του ήμουν ευγνώμον. :beer: :beer: :wave2:


Eχω όλη τη σειρα, όλα τα επεισόδια!
Καθως και το soundtrack!

Πες πού και πότε!

:winka: :beer: :beer: :beer: :wave2:

DimChios
14/03/2008, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ (ΕΡΤ)
απλά μόνο για να το δούμε

http://62.103.160.123/wpasV2/public/index.aspx
:beer:


Δεν παίζει... :sick: :blush:

requiem
14/03/2008, 11:37
sou exw steilei kai mail gia des an sou exei erthei

DimChios
14/03/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
sou exw steilei kai mail gia des an sou exei erthei


Μόλις απάντησα!

Πάντως δεν παίζουν! :cry:

requiem
14/03/2008, 11:42
http://retro-gr.blogspot.com/

edw mesa to vrika gia anoikse kai des an sou anoigei apo edw

DimChios
14/03/2008, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
http://retro-gr.blogspot.com/

edw mesa to vrika gia anoikse kai des an sou anoigei apo edw


η σελίδα της ΕΡΤ μου ανοίγει!

Παταω όμως Play και δε κανει τπτ!

^Deadly_Sin^
14/03/2008, 11:51
εχω το τραγουδι απο φρουτοπια και του κουτιου τα παραμυθια για οποιον ενδιαφερεται

και μερικα αλλα οπως το τραγουδι απο dragonball (το ελληνικο), saber rider (ο σεριφης του διαστηματος) , transformers (full 80s metal version) κτλ

:)

requiem
14/03/2008, 13:41
marie sou apantw apo edw giati den mporw na sou steilw p.m. to epsaksa para polu apo to prwi kai den vrika gamwto tipota apolutws alla pou tha paei tha sunexisw na to psaxnw:winka:

DimChios
14/03/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
marie sou apantw apo edw giati den mporw na sou steilw p.m. to epsaksa para polu apo to prwi kai den vrika gamwto tipota apolutws alla pou tha paei tha sunexisw na to psaxnw:winka:


Βρηκα εγω λεμε!

:winka:



Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Αχ ανέμελα χρόνια, με πολύ φως :sun: :sun: :sun:

Ψάχνω χρόνια τώρα να βρώ το τραγούδι (αρχής και τέλους) απο την εκπομπή "Στο κάμπινγκ" αλλα τζίφος.
Ούτε καν σε βιντεάκι στο google δεν το έχω πετύχει.
Άν κάποιος ξέρει καμιά διεύθυνση θα του ήμουν ευγνώμον. :beer: :beer: :wave2:


Eχω όλη τη σειρα, όλα τα επεισόδια!
Καθως και το soundtrack!

Πες πού και πότε!

:winka: :beer: :beer: :beer: :wave2:

requiem
14/03/2008, 13:45
a nai re su ta exei o mitsos a re mitsooooo:winka: :beer: :beer: :beer:
eis' wraios lemeeee:smokin:

DimChios
14/03/2008, 13:50
ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ!!!!!!

:cry: :cry: :cry:

Λεει να πατησουμε play και να περιμενουμε!

ΠΟΣΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ? ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΟ ΧΩ ΑΝΟΙΧΤΟ!!!!

:cry: :cry: :cry: :cry:

requiem
14/03/2008, 13:52
ποιό δεν παίζει τώρα ρε μήτσοοοοο?

VANDA
14/03/2008, 13:56
Οι κόκκινοι γίγαντες και άσπροι νάνοι πού είναι; :mad:

requiem
14/03/2008, 13:57
re mitso pou einai to allo to lamogio (Alximistis-STELOYKOS) NA ERTHEI NA MAS DWSEI ENA XERI BOHTHEIAS:look: :look: :look:
pou eisai vre tomari?????pali mesanuxta tha mpeis???:smokin:

DimChios
14/03/2008, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
ποιό δεν παίζει τώρα ρε μήτσοοοοο?


Κανενα απο τα αρχεια!

:sick:

requiem
14/03/2008, 14:21
καλέ μιλάς γι'αυτό που σου έστειλα εγώ από την ΕΡΤ? εξήγησε μου καλέ γιατί δουλεύω με μανιβέλα τώρα με την ζέστη:smokin:

DimChios
14/03/2008, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
καλέ μιλάς γι'αυτό που σου έστειλα εγώ από την ΕΡΤ? εξήγησε μου καλέ γιατί δουλεύω με μανιβέλα τώρα με την ζέστη:smokin:


ε ναι, για ποιο αλλο?

Παω εδω http://62.103.160.123/wpasV2/public/c01-arch-index.aspx βρισκω τον κηπο, παταω play αλλα δεν επιPlay!

:bigcry:

requiem
14/03/2008, 14:37
δεν επιPlay



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
χαλάρωσε μήτσοοοο λύσσαξες μου φαίνεται κάνε λίγο υπομονή ακόμα δεν έχω απάντηση όπως σου είχα πεί εκτός αν μπεί το λαμόγιο και μπορέσει να μας βοηθήσει

yannis27
14/03/2008, 14:49
> Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985> > H αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πώς καταφέραμε να επιβιώσουμε. Ήμαστε> μια γενιά σε αναμονή: περάσαμε την παιδική μας ηλικία περιμένοντας.> >
Έπρεπε να περιμένουμε δύο ώρες μετά το φαγητό πριν κολυμπήσουμε, δύο ώρες> μεσημεριανό ύπνο για να ξεκουραστούμε και τις Κυριακές έπρεπε να μείνουμε> νηστικοί όλο το πρωί για να κοινωνήσουμε. Ακόμα και οι πόνοι περνούσαν> >
με την αναμονή.> > Κοιτάζοντας πίσω, είναι δύσκολο να πιστέψουμε ότι είμαστε ακόμα> ζωντανοί. Εμείς ταξιδεύαμε σε αυτοκίνητα χωρίς ζώνες ασφαλείας και> αερόσακους. Κάναμε ταξίδια 10 και 12 ωρών, πέντε άτομα σε ένα Φιατάκι και δεν> >
υποφέραμε από το «σύνδρομο της τουριστικής θέσης». Δεν είχαμε πόρτες,> παράθυρα, ντουλάπια και μπουκάλια φαρμάκων ασφαλείας για τα παιδιά.> Ανεβαίναμε στα ποδήλατα χωρίς κράνη και προστατευτικά, κάναμε ωτο-στοπ,> >
καβαλάγαμε μοτοσικλέτες χωρίς δίπλωμα. Οι κούνιες ήταν φτιαγμένα από
μέταλλο> και είχαν κοφτερές γωνίες. Ακόμα και τα παιχνίδια μας ήταν βίαια.> Περνάγαμε ώρες κατασκευάζοντας αυτοσχέδια αυτοκίνητα για να κάνουμε κόντρες> κατρακυλώντας σε κάποια κατηφόρα και μόνο τότε ανακαλύπταμε ότι είχαμε> >
ξεχάσει να βάλουμε φρένα. Παίζαμε «μακριά γαϊδούρα» και κανείς μας δεν> έπαθε κήλη ή εξάρθρωση. Βγαίναμε από το σπίτι τρέχοντας το πρωί,> παίζαμε όλη τη μέρα και δεν γυρνούσαμε στο σπίτι παρά μόνο αφού είχαν ανάψει> >
τα φώτα στους δρόμους. Κανείς δεν μπορούσε να μας βρει. Τότε δεν> υπήρχαν κινητά. Σπάγαμε τα κόκκαλα και τα δόντια μας και δεν υπήρχε κανένας> νόμος για να τιμωρήσει τους «υπεύθυνους». Ανοίγανε κεφάλια όταν παίζαμε> >
πόλεμο με πέτρες και ξύλα και δεν έτρεχε τίποτα. Ήταν κάτι συνηθισμένο> για παιδ ιά και όλα θεραπεύονταν με λίγο ιώδιο ή μερικά ράμματα. Δεν> υπήρχε κάποιος να κατηγορήσεις παρά μόνο ο εαυτός σου. Είχαμε καυγάδες> >
και κάναμε καζούρα ο ένας στον άλλος και μάθαμε να το ξεπερνάμε.> >
Τρώγαμε γλυκά και πίναμε αναψυκτικά, αλλά δεν ήμασταν παχύσαρκοι.> Ίσως κάποιος από εμάς να ήταν χοντρός και αυτό ήταν όλο. Μοιραζόμασταν> μπουκάλια νερό ή αναψυκτικά ή οποιοδήποτε ποτό και κανένας μας δεν έπαθε> >
τίποτα. Καμιά φορά κολλάγαμε ψείρες στο σχολείο και οι μητέρες μας το> αντιμετώπιζαν πλένοντάς μας το κεφάλι με ζεστό ξύδι.> > Δεν είχαμε Playstations, Nintendo 64, 99 τηλεοπτικά κανάλια,> βιντεοταινίες με ήχο surround, υπολογιστές ή Ιnternet. Εμείς είχαμε φίλους.> >
Κανονίζαμε να βγούμε μαζί τους και βγαίναμε. Καμιά φορά δεν κανονίζαμε> τίποτα, απλά βγαίναμε στο δρόμο και εκεί συναντιόμασταν για να παίξουμε κυ> νηγητό, κρυφτό, αμπάριζα. μέχρι εκεί έφτανε η τεχνολογία. Περνούσαμε> >
τη μέρα μας έξω, τρέχοντας και παίζοντας. Φτιάχναμε παιχνίδια μόνοι μας> από ξύλα. Χάσαμε χιλιάδες μπάλες ποδοσφαίρου. Πίναμε νερό κατευθείαν> από τη βρύση, όχι εμφιαλωμένο, και κάποιοι έβαζαν τα χείλη τους πάνω στη> >
βρύση. Κυνηγούσαμε σαύρες και
πουλιά με αεροβόλα στην εξοχή, παρά το> ότι ήμασταν ανήλικοι και δεν υπήρχαν ενήλικοι για να μας επιβλέπουν. Θεέ> μου!> > Πηγαίναμε με το ποδήλατο ή περπατώντας μέχρι τα σπίτια των φίλων και> τους φωνάζαμε από την πόρτα. Φανταστείτε το! Χωρίς να ζητήσουμε άδεια> >
από τους γονείς μας, ολομόναχοι εκεί έξω στο σκληρό αυτό κόσμο! Χωρίς> κανέναν υπεύθυνο! Πώς τα καταφέραμε;> > Στα σχολικά παιχνίδια συμμετείχαν όλοι και όσοι δεν έπαιρναν μέρος> έπρεπε να συμβιβαστούν με την απογοήτευση. Κάποιοι δεν ήταν τόσο καλ οί> >
μαθητές όσο άλλοι και έπρεπε να μείνουν στην ίδια τάξη. Δεν υπήρχαν> ειδικά τεστ για να περάσουν όλοι. Τι φρίκη!> > Κάναμε διακοπές τρεις μήνες τα καλοκαίρια και περνούσαμε ατέλειωτες> ώρες στην παραλία χωρίς αντιηλιακή κρέμα με δείκτη προστασίας 30 και> >
χωρίς μαθήματα ιστιοπλοΐας, τένις ή γκολφ. Φτιάχναμε όμως φανταστικά> κάστρα στην άμμο και ψαρεύαμε με ένα αγκίστρι και μια πετονιά. Ρίχναμε τα> κορίτσια κυνηγώντας
τα για να τους βάλουμε χέρι, όχι πιάνοντας κουβέντα> σε κάποιο chat room και γράφοντας ; ) : D : P> > Είχαμε ελευθερία, αποτυχία, επιτυχία και υπευθυνότητα και μέσα από> όλα αυτά μάθαμε και ωριμάσαμε. Δεν θα πρέπει να μάς παραξενεύει που τα> >
σημερινά παιδιά είναι κακομαθημένα και χαζοχαρούμενα.> > Αν εσύ είσαι από τους «παλιούς». συγχαρητήρια! Είχες την τύχη να> μεγαλώσεις σαν παιδί



ΥΓ. το εστειλε ενας φιλος πιλοτος της AIR FRANCE απο το χονγ κονγκ..να εισαι καλα Κωστα:wave2: :wave2:

requiem
14/03/2008, 14:54
έχει χιλιοειπωθεί αυτό...ουυυυυυυυπάμπολλες φορές αλλά δεν μας χαλάει να το ξαναδιαβάσουμε :beer:


μήτσοοο χαλάρωσες λιγάκι:p

θα τον σκίσω τον στέλιο...:evil:

marios8
14/03/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
marie sou apantw apo edw giati den mporw na sou steilw p.m. to epsaksa para polu apo to prwi kai den vrika gamwto tipota apolutws alla pou tha paei tha sunexisw na to psaxnw:winka:


Φίλε μου και πάλι σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

requiem
14/03/2008, 16:40
μήτσοοο αυτά τα διάβασες???? ίσως να μην έχεις κάτι από αυτά και γι' αυτό να μην στο ανοίγει εμένα στο γραφείο δεν μου το ανοίγει γιατί μας τα έχουν κλειδώσει οι κ.......ς όατν πάω σπίτι θα το δοκιμάσω και θα σου απαντήσω.


Τεχνικά θέματα
Λειτουργικά συστήματα (OS), Φυλλομετρητές (web browsers)
Στην παρούσα φάση βέλτιστη πρόσβαση σε αυτό επιτυγχάνεται με υπολογιστές που χρησιμοποιούν λειτουργικά συστήματα Microsoft Windows ή Apple MacOSX. Παρακάτω αναφέρονται τα απαιράιτητα επιπρόσθετα λογισμικά και οι τυχόν ρυθμίσεις που απαιτούνται. Σχετικά με υπολογιστές που χρησιμοποιούν λειτουργικό σύστημα Linux σχετικές οδηγίες θα υπάρξουν στο άμεσο μέλλον.

Οσο αφορά του φυλλομετρητές που υπάρχουν υποστηρίζονται και έχουν ελεγχθεί οι πιο διαδεδομένοι. Συγκεκριμένα:

Εαν ο υπολογιστής σου τρέχει Microsoft Windows:
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Internet Explorer, Mozilla Firefox
Αν ο υπολογιστής σου τρέχει Apple MacOS X:
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Safari, Mozilla Firefox
Γενικός κανόνας είναι η έκδοση του φυλλομετρητή που θα χρησιμοποιήσεις να είναι η πιο πρόσφατη. Φυλλομετρητές που δεν αναφέρονται παρ' ότι μπορούν να αποδώσουν σωστά τις σελίδες, αντιμετωπίζουν προβλήματα με την αναπαραγωγή του οπτικοακουστικού περιεχομένου του αρχείου κατά τις διαδραστικές προβολές (story, filmstrip, analysis).

Ο δικτυακός τόπος απαιτεί τη λειτουργία της Javascript. Φρόντισε ώστε ο φυλλομετρητής σου να επιτρέπει την λειτουργία της.

Ο δικτυακός τόπος απαιτεί τη λειτουργία των popups. Φρόντισε έτσι ώστε ο φυλλομετρητής σου να επιτρέπει την λειτουργία των popups για το domain ert-archives.gr. Σε πολλές περιπτώσεις τα popups μπλοκάρονται από επιπρόσθετα λογισμικά (toolbars, plug-ins) τα οποία έχουν εγκατασταθεί στον υπολογιστή και λειτουργούν σε συνεργασία με το φυλλομετρητή.



Επιπρόσθετα λογισμικά (Plug-ins)
Το οπτικοακουστικό περιεχόμενο του δικτυακού μας τόπου είναι κωδικοποιημένο σε Windows Media.
Ο δικτυακός μας τόπος χρησιμοποιεί Windows Media Services για να παρέχει το οπτικοακουστικό περιεχόμενο στους επισκέπτες του.
Η μέθοδος που χρησιμοποιείται για να παραδίδεται άμεσα το οπτικοακουστικό περιεχόμενο στον επισκέπτη ονομάζεται unicast streaming. Για την αναπαραγωγή οπτικοακουστικού περιεχομένου:

Εαν ο υπολογιστής σου τρέχει Microsoft Windows:
θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου την τελευταία έκδοση του λογισμικού Windows Media Player που παρέχεται από τη Microsoft.
Σε περίπτωση που χρησιμοποιείς Internet Explorer δεν χρειάζονται περαιτέρω ενέργειες.
Σε περίπτωση που χρησιμοποιείς Μozilla Firefox θα πρέπει να εγκαταστήσεις το λογισμικό Windows Media Player Firefox plug-in.
Εαν ο υπολογιστής σου τρέχει Apple MacOS X:
Θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου το λογισμικό Windows Media Components for QuickTime
Για να μπορέσεις να δείς το περιεχόμενο θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η επιλογή Create Streaming Movies η οποία βρίσκεται στα System Preferences > Flip4Mac > Player

marios8
14/03/2008, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Βρηκα εγω λεμε!


Καθως και το soundtrack!

Πες πού και πότε!

:winka: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Μήτσο :a23: :a23: :a23: :a23:


αύριο στα πιστάκια :winka:

requiem
14/03/2008, 16:43
μάριε...καταρχήν είμαι γυναίκα:p και κατά δεύτερον διάβασε και λίγο πιο πίσω την απάντηση που σου έχει δώσει ο DIMHIOS το έχει αυτό που ζητάς το παλικάρι και μιλήστε για να στο δώσει:beer: :beer:
μην με ευχαριστείς δεν έκανα τίποτα απολύτως

marios8
14/03/2008, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
μάριε...καταρχήν είμαι γυναίκα:p


:blush: :blush:

2η φορά που την πατάω στο φόρουμ :a13:


Με τον Μήτσο θα το κανονίσω.

Μακάρι να έβρισκα πολλούς ανθρώπους να κάνουν "τίποτα απολύτως" :winka:


:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

requiem
14/03/2008, 19:18
den peirazei kale kanena problem:)
e ok etsi eimai an kapoios mou ferthei kala mporw na ginw xali na me patisei an omws mou patisei ton kalo tote...................F@*^K

requiem
14/03/2008, 19:19
den peirazei kale kanena problem:)
e ok etsi eimai an kapoios mou ferthei kala mporw na ginw xali na me patisei an omws mou patisei ton kalo tote...................F@*^K :smokin:

DimChios
14/03/2008, 20:36
YES YES YES YES YES YES YES!!!!!!!!





:a30: :a30: :a30: :a30: :a30: :a30: :a30: :a30: :a30:

requiem
14/03/2008, 20:53
pes mou oti sou anoikse mitso kai gi 'auto xoropidas:lol: :lol:

DimChios
14/03/2008, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
pes mou oti sou anoikse mitso kai gi 'auto xoropidas:lol: :lol:


Ηταν απλο!

Ηθελε explorer ενω εγω δουλευω τον opera!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

requiem
14/03/2008, 21:09
se voithisan katholou ta texnika themata pou sou esteila?
twra irthe i diki mou seira na xoropidisw :a54: :a48: :a46: :a43: :a027: :a30: :a22: :a25:

DimChios
14/03/2008, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
se voithisan katholou ta texnika themata pou sou esteila?
twra irthe i diki mou seira na xoropidisw :a54: :a48: :a46: :a43: :a027: :a30: :a22: :a25:


Ε, ναι!!! ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!

Το παρακατω (που επεσε και αμεσως το ματι μου επανω) ήταν το προβλημα!

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:


123877

requiem
14/03/2008, 21:18
eixe perasei kapws apo to mualo mou oti kati tetoio mporei na sumbainei psiloskeftika kiolas oti mporei na min diavases kai katholou kai ta texnika themata kai gi 'auto sta esteila
xarika para polu pou mporesa na se voithsw estw kai auto to ligo ki as min mporoume na ta apothikeusoume sto pc mas arkei pou tha ta vlepoume opote theloume
:beer: :beer: :beer: :smokin:

DimChios
14/03/2008, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
....psiloskeftika kiolas oti mporei na min diavases kai katholou kai ta texnika themata...


Μα πως σου περασε κατι τετοιο απο το μυαλο?

:rolleyes:





:p :lol: (τα σιχαινομαι τα manual γενικως!) :yuck:



Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
xarika para polu pou mporesa na se voithsw estw kai auto to ligo ki as min mporoume na ta apothikeusoume sto pc mas arkei pou tha ta vlepoume opote theloume
:beer: :beer: :beer: :smokin:


:beer: :beer: :beer: :beer:

requiem
14/03/2008, 21:23
giati polu apla eisai antras
se peirazw min pareksigitheis
:look: :look: :blush: :beer:

DimChios
14/03/2008, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
giati polu apla eisai antras
se peirazw min pareksigitheis
:look: :look: :blush: :beer:


Καμμια παρεξηγηση!

:D



























εχετε κι εσεις manual ε? :blush:







:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

requiem
14/03/2008, 21:29
egw den exw kardia mou












apla................


















exw................




















ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ!!!:a13: :a9: :smokin:

DimChios
14/03/2008, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
egw den exw kardia mou

apla................


exw................


ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ!!!:a13: :a9: :smokin:


Αλλιως το εννοουσα!

:wacko:


"Εχετε κι εσεις..." γι αυτο δεν τα πάω (λεμε τωρα) καλα!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

requiem
14/03/2008, 22:05
τώρα που γυρνάει...τι άλλο να κοιτάξω?θέλουμε κάποια άλλη σειρά να βρούμε, παλιά ή νέα?:smokin:

DimChios
14/03/2008, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Μήτσο :a23: :a23: :a23: :a23:


αύριο στα πιστάκια :winka:


Ετοιμο σε εχω!

:winka:

DimChios
14/03/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
τώρα που γυρνάει...τι άλλο να κοιτάξω?θέλουμε κάποια άλλη σειρά να βρούμε, παλιά ή νέα?:smokin:


Οχι! Καλυφθηκα!

:lol: :lol: :lol: :lol:

Chris_Cb1300
15/03/2008, 10:14
Τα θυμάμαι όλα!!!!Το μόνο που δεν θυμόμουνα είναι ότι μεγαλώνω!!!!Πώς περνάει ο καιρός...Αυτα ήταν έργα ....όχι οι μαλακίες που βλέπουν τα σημερινά παιδιά!!!

Lupo
15/03/2008, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
http://retro-gr.blogspot.com/

edw mesa to vrika gia anoikse kai des an sou anoigei apo edw
Υπέροχο site αλλά προσπάθησα να κατεβάσω Benny Hill αλλά δεν μπορώ να το δώ.
Μήπως θέλει να κάνω κάτι συγκεκριμένο?

requiem
17/03/2008, 06:58
lupo μάλλον μέσα στην βδομάδα θα έχω τα dvd από benny hill άμα θέλεις να στα στείλω:smokin: θα σε ενημερώσω όταν τα πάρω.

SVX
01/02/2009, 16:59
http://www.youtube.com/watch?v=Fd7aJCdoaT4&feature=related

εκει με τον ιπποτη της ασφαλτου κατι με επιασε ....:bawl:

SVX
01/02/2009, 17:15
http://www.youtube.com/watch?v=YKkhMGbNyfk&feature=related

Road67
01/02/2009, 18:23
:a024: :a024: :a25: :a30: :a01:

XJR_Billy
01/02/2009, 21:03
ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΑΜΑΤΑ !!!

ΕΕεε...

Εσείς οι από πάνω.....

Σας πήραν τα χρόνια?

Τι να πούμε κι εμείς οι παππούδες....:D :D

Πολλες :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wacko: :cool:

Thanks !!:)

jimmis5
02/02/2009, 02:36
Ωραια δουλεια μπραβο :beer: :beer: παω να βρω την μασελα μου :rotflmao: :rotflmao:

konsttanttinos
02/02/2009, 05:06
Μας ελιωσες πρωινιατικα...:bigcry:
Σ'ευχαριστω που μου θυμησες παλιες αγνες εποχες...:)
:beer: :beer:

nobody
02/02/2009, 06:09
αυτα ειναι...!!
αγαπημενα παιδικα και σειρες...
πολυ καλη δουλεια,μπραβο!

BlaSen
02/02/2009, 06:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
http://www.youtube.com/watch?v=Fd7aJCdoaT4&feature=related

εκει με τον ιπποτη της ασφαλτου κατι με επιασε ....:bawl:

Πω πω ρε φίλε μας έκοψες άσχημα...η σειρά στο 8ο λεπτό πως λεγετε?Την ψάχνω χρόνια...

Fournaris
02/02/2009, 07:59
Εισαι ωραιος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

JAD
02/02/2009, 15:18
Ακόμη θυμάμαι όταν πρωτοείδα το Dr. Who...
Και φυσικά ακόμη θυμάμαι πως ένιωσα όταν άκουσα το θέμε της σειράς......
Thanx for the memories man!!!

:beer: :beer:

menos
02/02/2009, 15:28
The Dukes of Hazard
The Love Boat
The muppet show

Ειναι να μην αναπολείς; :rolleyes:

SVX
02/02/2009, 15:29
στο γιουτουμπι εχει ολοκληρα επεισοδια του sport-billy!! :look:

spyro
02/02/2009, 18:48
να σαι καλα ρε παλικάρι :beer: :beer: :beer:

τι μου θύμισες τωρα ...... "στο Κάμπινγκ" my all time favorite σειρά ....

"Καστρα & Πολιορκιτές" ??

δηλώνω βουρκωμένος :bawl:

sergiosm
02/02/2009, 19:30
Ο θησαυρος της Βάγιας...


τί μου θύμησες;;;

ότι τελικά ποτέ δεν είδα τί έγινε στο τέλος.
τί έγινε τελικά;;

υπάρχει πουθενά να το κατεβάσουμε;;

Ktm.Prestige
04/02/2009, 18:13
Τι μας θύμισες ρε φίλε τωρα!!!!
Να παραθέσω και εγω ενα απόσπασμα.
Silverhawks (http://www.youtube.com/watch?v=mzAQu23t19A)

Σε βιντεκασέτες το θυμάμαι , δεν γνωρίζω εαν έπαιξε ποτέ στην tv.
80's forever!