PDA

View Full Version : Λάστιχα



MikeG
13/03/2008, 10:40
Θα ήθελα να μου προτείνεται τι λάστιχα να βάλω στο KTM 400EXC. Η χρήση του θα είναι σε εντουράδες, σπάνια σε πίστες, & σε άσφαλτο όσο χρειάζεται για να φτάσω σρτο χώμα.
Πήγα χθες στο λαστιχά μου & μου πρότεινε να βάλω Pirelli MT21. Να πω κάπου εδώ ότι τα εδάφη στη Κρήτη είναι αρκετά πετρώδη. Δε με ενδιαφέρει τόσο το καλό κράτημα σε λάσπη.
& άλλη μια ερωτησούλα. Ο λαστιχάς μου πρότεινε να βάλω λάστιχα motocross μιας & θα μου τα δώσει σε πάρα πολύ καλή τιμή, αφού κάνει έκπτωση 30% σε τέτοια λάστιχα.
Ποια η διαφορά τους με τα άλλα?
Θυμάμαι παλιότερα είχα διαβάσει ένα καλό review για ένα μοντέλο της Dunlop, αλλά δε θυμάμαι ποιο.
Ευχαριστώ!

:winka: :wave2:

Stergios69
13/03/2008, 11:04
Ποτε το πήρες ρε θηρίο;
Αντε καλοτάξιδο...
Για on-off δες και τα Τ63 της Michelin...
Μια και θα αλλάξεις λάστιχα βάλε και σαμπρέλες motocross.

MikeG
13/03/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Ποτε το πήρες ρε θηρίο;
Αντε καλοτάξιδο...
Για on-off δες και τα Τ63 της Michelin...
Μια και θα αλλάξεις λάστιχα βάλε και σαμπρέλες motocross.

Τα T63 είναι πολύ "πολιτικά". Ψάχνω κάτι πιο χωμάτινο σε στυλ Michelin Enduro.
Δε το έχω ακόμα στα χέρια μου αλλά σύντομα θα το έχω.:winka:

hector
13/03/2008, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

Θυμάμαι παλιότερα είχα διαβάσει ένα καλό review για ένα μοντέλο της Dunlop, αλλά δε θυμάμαι ποιο.
Ευχαριστώ!

:winka: :wave2:

....dunlop d739 για μεσαια και σκληρα εδαφη....:winka: :wave2:

marios8
13/03/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θα ήθελα να μου προτείνεται τι λάστιχα να βάλω στο KTM 400EXC. Η χρήση του θα είναι σε εντουράδες, σπάνια σε πίστες, & σε άσφαλτο όσο χρειάζεται για να φτάσω σρτο χώμα.
Πήγα χθες στο λαστιχά μου & μου πρότεινε να βάλω Pirelli MT21. Να πω κάπου εδώ ότι τα εδάφη στη Κρήτη είναι αρκετά πετρώδη. Δε με ενδιαφέρει τόσο το καλό κράτημα σε λάσπη.
& άλλη μια ερωτησούλα. Ο λαστιχάς μου πρότεινε να βάλω λάστιχα motocross μιας & θα μου τα δώσει σε πάρα πολύ καλή τιμή, αφού κάνει έκπτωση 30% σε τέτοια λάστιχα.
Ποια η διαφορά τους με τα άλλα?
Θυμάμαι παλιότερα είχα διαβάσει ένα καλό review για ένα μοντέλο της Dunlop, αλλά δε θυμάμαι ποιο.
Ευχαριστώ!

:winka: :wave2:


Τα MT21 ξέχνα τα αν θές να κάνεις εντούρο της προκοπής.

Εγώ χρησιμοποιώ τα Dunlop D756 (θενκς Stou) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Είναι μια χαρά για το τερέν που θές.

:beer: :beer: :wave2:

KaTaNaS
13/03/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Εγώ χρησιμοποιώ τα Dunlop D756

+1000
μην διανοηθεις να βαλεις ΜΤ21 σε τετοιο εργαλειο!

τα ΜΤ 21 ειναι για κανενα LC4 στο τσακιρ κεφι...

επισης μην βαλεις μοτοκροσσαδικα με τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ τακουνια, δεν εχουν ακλη χαραξη, να βαλεις εντουραδικα λαστιχα...

απο τη στιγμη παντως που ο λαστιχας προτεινε MT21 ή δεν ξερει (οποτε ψαξε βρες καποιον που να κανει εντουρο ή να τρεχει μοτοκρος) ή ηθελε να αδειασει την αποθηκη του!

120 έως 140 ευρα υπολογισε το ζευγαρι!

και βαλε και heavy duty σαμπρελες δεν θυμαμαι ποιες ειναι καλυτερες της μισελεν ή της μπριτζεστον! :rolleyes:

θυαμμαι π[ως κοστιζει 25ευρα περιπου εκαστη :sick: αλλα αξιζουν τον κοπο!

Zid
13/03/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θα ήθελα να μου προτείνεται τι λάστιχα να βάλω στο KTM 400EXC. Η χρήση του θα είναι σε εντουράδες, σπάνια σε πίστες, & σε άσφαλτο όσο χρειάζεται για να φτάσω σρτο χώμα.
Πήγα χθες στο λαστιχά μου & μου πρότεινε να βάλω Pirelli MT21. Να πω κάπου εδώ ότι τα εδάφη στη Κρήτη είναι αρκετά πετρώδη. Δε με ενδιαφέρει τόσο το καλό κράτημα σε λάσπη.
& άλλη μια ερωτησούλα. Ο λαστιχάς μου πρότεινε να βάλω λάστιχα motocross μιας & θα μου τα δώσει σε πάρα πολύ καλή τιμή, αφού κάνει έκπτωση 30% σε τέτοια λάστιχα.
Ποια η διαφορά τους με τα άλλα?
Θυμάμαι παλιότερα είχα διαβάσει ένα καλό review για ένα μοντέλο της Dunlop, αλλά δε θυμάμαι ποιο.
Ευχαριστώ!

:winka: :wave2: Για πες λεπτομέρεις για το motori!!Πόσο πήγε , μοντέλο?

Χωμάτινος
13/03/2008, 16:52
Τα ΜΤ 21 βγάζουν από Αθήνα-ΣαΛονίκη μέχρι και trail ride. Εφόσον όμως θα μπαίνεις κατευθείαν χώμα πάρε τα Dunlop που έχουν ασύγκριτα καλυτερο κράτημα.

marios8
13/03/2008, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Τα ΜΤ 21 βγάζουν από Αθήνα-ΣαΛονίκη μέχρι και trail ride. Εφόσον όμως θα μπαίνεις κατευθείαν χώμα πάρε τα Dunlop που έχουν ασύγκριτα καλυτερο κράτημα.



:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:



Εγώ ξέρω και έναν που με τα ΜΤ-21 έβγαλε Αττικα και Trail (δύσκολο) :a01: :a01: :a01: :a01:

KaTaNaS
13/03/2008, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Τα ΜΤ 21 βγάζουν από Αθήνα-ΣαΛονίκη μέχρι και trail ride. Εφόσον όμως θα μπαίνεις κατευθείαν χώμα πάρε τα Dunlop που έχουν ασύγκριτα καλυτερο κράτημα.


axaxaxxaxaxaxaxaxaxaxa:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μολις αυτη τη στιγμη κοιτουσα την φωτο σου στο αναλογο χωματοθρεντ με το πελμα του MT21 σου μεσα στα χιονια!

και λεω, ωχχχ θα μας την μπέι ο Μάνος! :lol:

Μικε ο μανος ειναι αντιπροσωπευτικο παραδειγμα ιδανικου χρηστη ενος ΜΤ21...

για ταξιδια , ασφαλτινα χιλιομετρα και στο καπακι διελευσεις οροσειρων ειναι οτι καλυτερο (ή συνδιασμος MT21 μπρος και Τ63 πισω)

για χρηση καθαρα εντουρο βαλε κατι καθαρα χωματινο! :wave2:

marios8
13/03/2008, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


και βαλε και heavy duty σαμπρελες

Πολύ σημαντικό. Μπράβο Σταύρο που το υπενθύμισες :wave2:

MikeG
13/03/2008, 17:06
Το μηχανάκι είναι μοντέλο 2004, έχει 7340 χιλιόμετρα. Φοράει έξτρα ποδιά (KTM) & βεντιλατέρ στο ψυγείο. 4500
Μέχρι τέλος του μήνα θα το έχω στα χέρια μου. :D :winka:

Zid
13/03/2008, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το μηχανάκι είναι μοντέλο 2004, έχει 7340 χιλιόμετρα. Φοράει έξτρα ποδιά (KTM) & βεντιλατέρ στο ψυγείο. 4500
Μέχρι τέλος του μήνα θα το έχω στα χέρια μου. :D :winka: Καλορίζικο... και καλολάσπωτο!!!:wave2:

iatrodikastis
13/03/2008, 18:24
Η αποψή μου,

dunlop 756,

αλλά προσωπικά θεωρώ κορυφαίο συνδιασμό και αυτόν χρησιμοποιώ και εκεί καταλήγουν τα πράγματα....


brigestone 201 μπροστά και 404 πίσω.

Κάνε και τις δύο δοκιμές και θα καταλάβεις ποιά σου ταιριάζει.

Θα σου πρότεινα ακόμα να βάλεις οπωσδήποτε το 201 μπροστά και πίσω όποιο από τα δύο βρείς.

Καλορίζικο....τελικά έπεσες στην παγίδα μου...ήμουν ο πρώτος που σου πρότεινε το 400άρι.:beer:

Αφού με άκουσες σε αυτή την επιλογή,άκου με και στην επιμονή μου γιά brigestone 201 μπροστά. :smokin:

ARISPEED1
15/03/2008, 18:45
Για σκληρά εδάφη κ βεντουζοπρόσφυση Bridgestone ,εμπρός Μ-601 ,κ οπίσθιο ...... ,Μ-404 κ καλές ...βόλτες...

STOYBI
15/03/2008, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από or hect
....dunlop d739 για μεσαια και σκληρα εδαφη....:winka: :wave2:

Θα το φορεσω για πρωτη φορα μονο στον μπροστινο τροχο ( μεχρι τωρα εδω και καιρο μονο 756 ...)

Καλο ειναι φιλε hector...??? :confused:

MikeG
09/02/2009, 05:38
Επαναφέρω το thread...
Για βοηθήστε οι έχοντες γνώση..

Τι σας λέει το Pirelli Scorpion MX Extra? Το βρίσκω σε πολύ καλή τιμή, και είναι δέλεαρ...

Πληροφορίες για το λάστιχο εδώ http://www.pirellityre.com/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?categoria=/catalog/moto/offRoad/mx_all_ground&vehicleType=MOTO&product_id=1968&uri=/pirellityre/en_IT/browser/xml/catalog/moto/MOTO_MV_SCORPIONMXEXTRA_OFF.xml


Μιλάμε για πίσω λάστιχο.
Ευχαριστώ.


:wave2:

MikeG
09/02/2009, 14:58
Τελικά παράγγειλα το Bridgestone M404. Εμπιστεύτηκα τα μέχρι τώρα γραφόμενα σας :winka:


:wave2:

vagXT
19/02/2009, 05:44
Χαιρετώ την χωμάτινη παρέα..

Ευτυχής κάτοχος ενός KLX 250 πλέον (09') ψάχνω λαστιχάκι για χώμα και κάθε βοήθεια απο πιο έμπειρους επιθυμητή.

Η μηχανή δεν κινείται καθημερινά, την έχω αποκλειστικά για χώμα οπότε θέλω λαστιχάκι για μεσαία-σκληρά εδάφη αλλά να έχουν μια καλή απόδοση και στη λάσπη (δεν ξέρω πόσο καλά συνδιάζονται όλα αυτά βέβαια).

Επειδή δεν παίζω μπάλα με τρέιλερ (καθότι και πολιτικό το μηχανάκι και κάνει άνετα άσφαλτο) θέλω να μπορώ να κάνω και 100-200χλμ μέχρι το επόμενο βουνό χωρίς να ξεκολλάνε τα τακούνια και με μια ανθρώπινη απόδοση (μη φάμε και τα μούτρα μας στην άσφαλτο, ντροπή..
:lol:

Οι διαστάσεις που φοράει είναι

80/90-21
100/80-18


:beer:

MikeG
19/02/2009, 05:47
Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=55329&highlight=dunlop+d756

και αργότερα θα συγχωνεύσω τα 2 thread. :winka: :wave2:

map037
19/02/2009, 07:59
ego prosopika 8a ithela kapoios na mou apantisei (mias kai dn katalavainw xristo apo ta ypoloipa thread pou malonoun ta meloi,
gia wr200 dixrono,ti diastaseis elastikou na valw pisw kai ti mpros?
gia vouno milame panta kai gia ka8e eidous xwmatino terain kai petra.
euxaristw prokatavolika:beer:

MikeG
19/02/2009, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από map037
ego prosopika 8a ithela kapoios na mou apantisei (mias kai dn katalavainw xristo apo ta ypoloipa thread pou malonoun ta meloi,
gia wr200 dixrono,ti diastaseis elastikou na valw pisw kai ti mpros?
gia vouno milame panta kai gia ka8e eidous xwmatino terain kai petra.
euxaristw prokatavolika:beer:

Ότι λέει το manual της μηχανής σου.
Αναφέρει σαφώς τις διαστάσεις του ελαστικού που πρέπει να πάρει. Αν δεν το έχεις google it:wave2:


edit : Λογικά μπροστά 90/90/21 και πίσω 110/100/18

kordix
21/02/2009, 02:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagXT
Χαιρετώ την χωμάτινη παρέα..

Ευτυχής κάτοχος ενός KLX 250 πλέον (09') ψάχνω λαστιχάκι για χώμα και κάθε βοήθεια απο πιο έμπειρους επιθυμητή.

Η μηχανή δεν κινείται καθημερινά, την έχω αποκλειστικά για χώμα οπότε θέλω λαστιχάκι για μεσαία-σκληρά εδάφη αλλά να έχουν μια καλή απόδοση και στη λάσπη (δεν ξέρω πόσο καλά συνδιάζονται όλα αυτά βέβαια).

Επειδή δεν παίζω μπάλα με τρέιλερ (καθότι και πολιτικό το μηχανάκι και κάνει άνετα άσφαλτο) θέλω να μπορώ να κάνω και 100-200χλμ μέχρι το επόμενο βουνό χωρίς να ξεκολλάνε τα τακούνια και με μια ανθρώπινη απόδοση (μη φάμε και τα μούτρα μας στην άσφαλτο, ντροπή..
:lol:

Οι διαστάσεις που φοράει είναι

80/90-21
100/80-18


:beer:


Καλορίζικο το μηχανάκι και καλολάσπωτο βεβαίως - βεβαίως.

Αυτα τα 100 - 200 χιλιόμετρα σε άσφαλτο από βουνό σε βουνό περιορίζουν τις επιλογές σου σε χωμάτινα ελαστικά.

Προσωπικά θα έβαζα ΜΤ21 ή Τ63, πολύ γνωστά λάστιχα για τον πολυδιάστατο χαρακτήρα τους. Κρατάνε στην άσφαλτο πολύ καλά, στη βρεγμένη ασφαλτο κρατάνε ικανοποιητικά, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν θέλουν προσοχή. Στο χώμα είναι πολύ καλά με πιέσεις 12-13 οι οποίες όμως απαιτούν ενισχυμένες σαμπρέλες . Σε πολύ λάσπη θα στομώσουν γρήγορα, και δεν έχουν το κορυφαίο κράτημα ενός 100% εντουράδικου-μοτοκροσάδικου ελαστικού.

Από κει και πέρα εσύ θα κρίνεις, βάση της χωμάτινης εμπειρίας σου και ανάλογα της χωμάτινης χρήσης που θα κάνεις (μονοπάτι νορμάλ, μονοπάτι χαροπάλι, φλαταδούρα, ανηφοροκατηφόρες εχτριμ, εκδρομικό εντούρο κλπ κλπ).

Στα κατάλληλα χέρια τα ΜΤ21 βγάζουν αγώνα εντούρο με υποχωρήσεις μόνο στην πολύ λάσπη.

Τα κανονικά χωμάτινα ελαστικά στην άσφαλτο, τρώγονται πολύ γρήγορα, και στο βρεγμένο γλυστράνε υπερβολικά και απότομα. Με συνετή οδήγηση δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά θέλουν προσοχή για να μη βρεθείς ξαφνικά ξάπλα στην άσφαλτο και με την απορία "τι έγινε ρε παιδιά" ζωγραφισμένη στο πρόσωπό σου :lol: .

vagXT
24/02/2009, 05:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Καλορίζικο το μηχανάκι και καλολάσπωτο βεβαίως - βεβαίως.

Αυτα τα 100 - 200 χιλιόμετρα σε άσφαλτο από βουνό σε βουνό περιορίζουν τις επιλογές σου σε χωμάτινα ελαστικά.

Προσωπικά θα έβαζα ΜΤ21 ή Τ63, πολύ γνωστά λάστιχα για τον πολυδιάστατο χαρακτήρα τους. Κρατάνε στην άσφαλτο πολύ καλά, στη βρεγμένη ασφαλτο κρατάνε ικανοποιητικά, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν θέλουν προσοχή. Στο χώμα είναι πολύ καλά με πιέσεις 12-13 οι οποίες όμως απαιτούν ενισχυμένες σαμπρέλες . Σε πολύ λάσπη θα στομώσουν γρήγορα, και δεν έχουν το κορυφαίο κράτημα ενός 100% εντουράδικου-μοτοκροσάδικου ελαστικού.

Από κει και πέρα εσύ θα κρίνεις, βάση της χωμάτινης εμπειρίας σου και ανάλογα της χωμάτινης χρήσης που θα κάνεις (μονοπάτι νορμάλ, μονοπάτι χαροπάλι, φλαταδούρα, ανηφοροκατηφόρες εχτριμ, εκδρομικό εντούρο κλπ κλπ).

Στα κατάλληλα χέρια τα ΜΤ21 βγάζουν αγώνα εντούρο με υποχωρήσεις μόνο στην πολύ λάσπη.

Τα κανονικά χωμάτινα ελαστικά στην άσφαλτο, τρώγονται πολύ γρήγορα, και στο βρεγμένο γλυστράνε υπερβολικά και απότομα. Με συνετή οδήγηση δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά θέλουν προσοχή για να μη βρεθείς ξαφνικά ξάπλα στην άσφαλτο και με την απορία "τι έγινε ρε παιδιά" ζωγραφισμένη στο πρόσωπό σου :lol: .

Thanks Για την απάντηση..

Να σου πω έλεγα να αποφύγω τα ΜΤ21, ήθελα κάτι πιο καλό στη λάσπη και στο σαθρό χώμα.

Προσανατολιζόμουνα στα Michelin M12. Λες με κάποια χλμ άσφαλτο να φεύγουν τα τακούνια?

Επίσης λες άμα ρίξει καμιά σταγόνα να μετρήσω αβέρτα οικοπεδάκια??:lol:

Τα ΜΤ21 παλεύονταν πάντως στη βροχή

kordix
24/02/2009, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagXT
Thanks Για την απάντηση..

Να σου πω έλεγα να αποφύγω τα ΜΤ21, ήθελα κάτι πιο καλό στη λάσπη και στο σαθρό χώμα.

Προσανατολιζόμουνα στα Michelin M12. Λες με κάποια χλμ άσφαλτο να φεύγουν τα τακούνια?

Επίσης λες άμα ρίξει καμιά σταγόνα να μετρήσω αβέρτα οικοπεδάκια??:lol:

Τα ΜΤ21 παλεύονταν πάντως στη βροχή


Βάλε Μ12 και γω στο XRάκι μου τέτοια φοράω και κυκλοφορώ καθημερινά με αυτό. Αντέχουν πολύ σε χώμα και άσφαλτο και σε βροχή είναι υποφερτά (με συνετή οδήγηση).

vagXT
25/02/2009, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Βάλε Μ12 και γω στο XRάκι μου τέτοια φοράω και κυκλοφορώ καθημερινά με αυτό. Αντέχουν πολύ σε χώμα και άσφαλτο και σε βροχή είναι υποφερτά (με συνετή οδήγηση).

Είμαι ανάμεσα σε αυτά και τα Pirelli Scorpio MX (τα σκληρά).

Φαντάζομαι αντίστοιχα πρέπει να ναι σε δυνατότητες.

Ωραίος..

:beer:

kordix
25/02/2009, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagXT
Είμαι ανάμεσα σε αυτά και τα Pirelli Scorpio MX (τα σκληρά).

Φαντάζομαι αντίστοιχα πρέπει να ναι σε δυνατότητες.

Ωραίος..

:beer:

Τα Μ12 αντέχουν πιο πολύ και δεν κόβουν τακούνια.

vagXT
05/03/2009, 17:22
Τελικώς στη μηχανή μπήκαν

Pirelli Scorpion MX extra

Επηρεασμένος κυρίως απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου ελαστικού που σε αυτήν την έκδοση (extra) φαίνεται να κάνει για μεγάλο εύρος εδαφών και για την ερασιτεχνική χρήση που το θέλω εγώ.

Εντυπώσεις σύντομα..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..:beer:

kordix
06/03/2009, 03:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagXT
Τελικώς στη μηχανή μπήκαν

Pirelli Scorpion MX extra

Επηρεασμένος κυρίως απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου ελαστικού που σε αυτήν την έκδοση (extra) φαίνεται να κάνει για μεγάλο εύρος εδαφών και για την ερασιτεχνική χρήση που το θέλω εγώ.

Εντυπώσεις σύντομα..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..:beer:



άντε καλολάσπωτο τότε...

tony19wrf
09/03/2009, 13:59
Καλησπέρα παιδια..Ψαχνω να παραγγήλω απο το Internet λαστιχα.. Αυτή τη στιγμή φοραω τα m204/203 και ειμαι πολυ ευχαριστημένος..Απ' οτι εχω ψαξει στο net υπαρχουν και τα 202/201..
Θα ηθελα να ρωτήσω τι διαφορες εχουν αυτά τα λαστιχα..Και τα δυο τα κατατασουν ως soft-intermediate..Ξέρει κανεις τι παιζει..???

drmel
09/03/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από tony19wrf
Καλησπέρα παιδια..Ψαχνω να παραγγήλω απο το Internet λαστιχα.. Αυτή τη στιγμή φοραω τα m204/203 και ειμαι πολυ ευχαριστημένος..Απ' οτι εχω ψαξει στο net υπαρχουν και τα 202/201..
Θα ηθελα να ρωτήσω τι διαφορες εχουν αυτά τα λαστιχα..Και τα δυο τα κατατασουν ως soft-intermediate..Ξέρει κανεις τι παιζει..???

τα 201-202 αντικαταστάθηκαμ απο τα 203-204, τα δεύτερα έχουν λίγο καλύτερη αντοχή απο τα παλιά όταν συναντάς πέτρες και καθαρίζουν λίγο καλύτερα στην λάσπη.
Τα 403-404 μάλλον είναι η καλύτερη επιλογή για τα περισσότερα ελληνικά εδάφη, και ο συνδυασμός 203-404 μέχρι στιγμής με έχει καλύψει σχεδόν σε ότι έχω κάνει.

tony19wrf
09/03/2009, 14:46
Σε ευχαριστώ παρα πολυ φιλε drmel..Να σαι καλα..!!

stako
06/07/2009, 16:48
Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου, για το CCM404 που μόλις πήρα και:

1. Πρώτα βήματα στο χώμα.
2. Εκδρομικό εντούρο και χαλαρά πράγματα ακόμα (για παράδειγμα πρώτη βόλτα ήταν στην Πεντέλη στους χωματόδρομους που έχει εκεί, καθόλου "μονοπάτι").
3. Σκέψη να πηγαίνω στην δουλειά με το CCM αντί με το πλοίο (Caponord) που χρησιμοποιώ τώρα (20 λεπτά σε μέτρια κίνηση και χαμηλές σχετικά ταχύτητες).
4. Κάμποση διαδρομή από άσφαλτο για να φτάσω Πεντέλη, Πάρνηθα, Υμηττό (περίπου στην μέση όλων αυτών είμαι, Νέα Χαλκηδόνα μένω).

Να καταλήξω σε MT21 για πρώτο ζευγάρι και βλέπουμε?

:)

:wave2:

MikeG
06/07/2009, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako

Να καταλήξω σε MT21 για πρώτο ζευγάρι και βλέπουμε?

:)

:wave2:


Ή Michellin T63 :wave2:

STOYBI
06/07/2009, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου, για το CCM404 που μόλις πήρα και:

1. Πρώτα βήματα στο χώμα.
2. Εκδρομικό εντούρο και χαλαρά πράγματα ακόμα (για παράδειγμα πρώτη βόλτα ήταν στην Πεντέλη στους χωματόδρομους που έχει εκεί, καθόλου "μονοπάτι").
3. Σκέψη να πηγαίνω στην δουλειά με το CCM αντί με το πλοίο (Caponord) που χρησιμοποιώ τώρα (20 λεπτά σε μέτρια κίνηση και χαμηλές σχετικά ταχύτητες).
4. Κάμποση διαδρομή από άσφαλτο για να φτάσω Πεντέλη, Πάρνηθα, Υμηττό (περίπου στην μέση όλων αυτών είμαι, Νέα Χαλκηδόνα μένω).

Να καταλήξω σε MT21 για πρώτο ζευγάρι και βλέπουμε?

:)

:wave2:

+ 10 αλλα αν τα χρησιμοποιεις ( γενικα οποιοδηποτε χωματερο λαστιχο ) και σε πολιτικη χρηση περιμενε αρκετα μικρη διαρκεια ζωης....

:beer: :beer:

KaTaNaS
06/07/2009, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako

Να καταλήξω σε MT21 για πρώτο ζευγάρι και βλέπουμε?


nai!



τα Τ63 εχουν πολυ καλυτερο κρατημα σε ασφαλτο, τοπισω σαφως πιο μικρη φθορά το πίοσω αλλα το μπροστινο του ΜΤ21 εχειπολυ καλο τιμονι στο χωμα...

οποτε και ο συνδιασμος εμπρος ΜΤ21 και πισω Τ63 ειναι η συμβουλη του παλιου (εμενα αυτο μου ειχε προτενει η μικρη λουλου και κατεληξα στα ιδια απο τη δικια μου μεπειρια με ον-οφφ μοτοσυκλετα)


οποτεν ξεκινα με ενα ζευγαρακι ΜΤ 21 και βλεπεις αν το επομενο πισινο σου ειναι Τ63.


πάντως οταν αποφασισεις πως το μηχανακι θα ειναι ΠΙΟ χωμαινο παρα καθημερινο βαλε εντουρο λαστιχα , μιλαμε απλώς θα τριβεις τα ματια σου!




:wave2:


Καλοριζικο και καλες βόλτες!

stako
07/07/2009, 09:43
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! :)

Από ότι φαίνεται θα βάλω τα Τ21 και βλέπουμε, στην επόμενη αλλαγή βλέπω και για Τ63.

Σταύρο με το "πιο χωμάτινη" εννοείς να το πηγαίνω βουνό με τρέιλερ κτλ? Ή να μην το χρησιμοποιήσω τελικά για καθημερινές μετακινήσεις?

Επίσης θα μπορούσε να μου πει κάποιος πιέσεις για χώμα και άσφαλτο για τα Τ21? Θα μου πει και ο λαστιχάς βέβαια αλλά καλό είναι να ξέρω κι από εδώ...

Α και οι heavy duty σαμπρέλες είναι όλες ίδιες? Τις ζητάω απλά έτσι?

Θυμήθηκα κι άλλο, κόντρες να βάλω? :)

KaTaNaS
07/07/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Σταύρο με το "πιο χωμάτινη" εννοείς να το πηγαίνω βουνό με τρέιλερ κτλ? Ή να μην το χρησιμοποιήσω τελικά για καθημερινές μετακινήσεις?


εννοώ να κανεις λίγη ασφαλτο δηλαδη κατα κυριο λόγο μη χρησιμοποιώντας το σε καθημερινες μετακινησεις , επειδη η φθορά των καθαρων εντουρο ή ΜΧ ελαστικων ειναι πολυ μεγάλη και η συμπεριφορα τους στο βρεγμενο ειδικα απαγορευτικη (εγω στο 640 μετα το ρποωτο χρονο χρησιμοποιούσα Καθαρα εντουρο λαστιχα αλλα δεν ειμαι και παραδειγμα προς μίμηση! )

η τιμη τους βεβαια ειναι καλυτερη, βρισκεις απο 100 και 110 ευρα μεχρι και 135 , ενω τα ΜΤ21 εγω τα αφησα στα 150-160 ευρω!



Αρχικά δημιουργήθηκε από stako

Επίσης θα μπορούσε να μου πει κάποιος πιέσεις για χώμα και άσφαλτο για τα Τ21? Θα μου πει και ο λαστιχάς βέβαια αλλά καλό είναι να ξέρω κι από εδώ...

χωμα ξεκινας με 15 - 15 και αποκτωντας εμπειρια πειραματίζεσαι!

στην ασφαλτο οτι σου πει το μανουαλι!




Αρχικά δημιουργήθηκε από stako

Α και οι heavy duty σαμπρέλες είναι όλες ίδιες? Τις ζητάω απλά έτσι?

παίρνεις της Bridgestone αποκλειστικά!





Αρχικά δημιουργήθηκε από stako

Θυμήθηκα κι άλλο, κόντρες να βάλω? :)


ναιαιιαιαιαιααιιαι!

πας με σκασμένο λάστιχο βόλτα ολόκληρη! :lol:

stako
07/07/2009, 10:18
Ωραία, οπότε ίσως να ξεχάσω την καθημερινή μετακίνηση που έλεγα μήπως και ξεκινήσω με το CCM και να βάλω καθαρά εντούρο λαστιχάκια... Θα μιλήσω και με τον λαστιχά να δούμε τιμές και αποφασίζω...

Σαμπρέλες Bridgestone έκλεισε! :)

Και κόντρες επίσης έκλεισε! :D

Ευχαριστώ ξανά Σταύρο! :)

Όταν μαζέψω και λίγη εμπειρία ίσως να έρθω μαζί σας καμιά βόλτα γιατί τώρα δεν είμαι για μονοπάτια, δεν νιώθω ακόμα άνετα για τα δύσκολα...

:wave2:

KaTaNaS
07/07/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
γιατί τώρα δεν είμαι για μονοπάτια, δεν νιώθω ακόμα άνετα για τα δύσκολα...



όσο έτοιμος και να νοιώσεις μ'ονο το μονοπάτι σε κάνει ανδρα! :D

Οπότε μη το σκέφτεσαι και έλα στην επόμενη! :beer:

θα σε ενημερώσω!

:wave2:

stako
07/07/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
όσο έτοιμος και να νοιώσεις μ'ονο το μονοπάτι σε κάνει ανδρα! :D

Οπότε μη το σκέφτεσαι και έλα στην επόμενη! :beer:

θα σε ενημερώσω!

:wave2:

Χαχαχα οκ!!! :D

Αυτό το ΠΣΚ θα λείπω αλλά από το επόμενο αν παίξει βόλτα (θα ανέβουν και οι ζέστες, αν και στο βουνό δεν έχει και τόση) PM me να δούμε!

Εντωμεταξύ θα κάνω μερικές χαλαρές καθημερινές απογεύματα για να ξεκολλήσει λίγο το μυαλό μου! :)

:wave2:

COBRAKAI
13/07/2009, 17:07
Καλησπέρα σε όλους, αν και στην άσφαλτο καλά τα πήγαμε ήρθε η ώρα για λίγο λάσπη.
Άγόρασ απο κάποιο παιδί στο forum ένα dr σε μέτρια κατάσταση αν και είχα κάνει πριν καμιά δεκαετία χώμα τα πράγματα έχουν αλλάξει αρκετά θέλω την γνώμη σας για τα Τ63 μιας και θα είναι λίγο απ΄ολα το πρώτο καιρο(κανα μήνα) γιατι μετά πάμε για δευτερες ζάντες επομένοσ νομίζω πως τα Τ63 είναι καλά.Αν κάποιος έχει καλύτερη γνώμη που σίγουρα έχει μεγαλύτερη γνώση απο εμένα παρακαλώ ας την πεί,Στην αρχή πάμε γαι λίφη flatadoura και μόλις μάθουμε πάμε και για τα περισσοτερα,για τις σαμπρέλεσ υπάρχει κάποος συγκεκριμένοσ τύπος η απλά ζητάω βαρέως τύπου και βάζω και κάτι τελευταίο εγκυκλοπαιδίκα γνωρίζει κάποιος τιμή γαι τα λάστιχα απλά για να ξέρω και να γλυτώσουμε την όποια μαιμουδιά...



Υ.Γ Υπάρχει κάποιος απο το forum η και μή ΄να πάμε για αλλαγή ελαστικών για να τον στηρίξουμε



Ευχαριστώ:cool: