PDA

View Full Version : Συζήτηση- Σχόλια για το TrackDay (03/03/08)



sniper
06/03/2008, 11:21
Ας βάλω κι εγώ λιγες....

Εδώ σε παράταξη με ένα R1 & R6


123016

TROOPER
07/03/2008, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ας βάλω κι εγώ λιγες....

Εδώ σε παράταξη με ένα R1 & R6

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ Η ΦΩΤΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και μιλαω γενικα σαν φωτο...δειτε στησιμο του νικου και το λαθος στησιμο των αλλων 2 παιδιων !!!!!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ !!!!

ΝΑ ΤΗ ΠΑΡΕΙ Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΒΓΑΛΕ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΩΜΟΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!


:a012: :a012: :a012: :a012: :a012: :a012: :a012: :a012:

Aggelos_SV
07/03/2008, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ Η ΦΩΤΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και μιλαω γενικα σαν φωτο...δειτε στησιμο του νικου και το λαθος στησιμο των αλλων 2 παιδιων !!!!!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ !!!!

ΝΑ ΤΗ ΠΑΡΕΙ Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΒΓΑΛΕ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΩΜΟΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!


:a012: :a012: :a012: :a012: :a012: :a012: :a012: :a012:


Tί λάθος στήσιμο ρε Γιώργο?

Αφού τους πήγαινε καροτσάκι ο sniper:lol: , όρθια είναι τα μηχανάκια,τί να την κάνουν την σωστή τοποθέτηση με 50 χ.α.ω.:rotflmao:

Ένας εκ των δύο yamahαίων αν δεν κάνω λάθος ήταν ο Κ.Δάλλας .Αν λέω μαλακία βαράτε τον zephyr1:lol:

TROOPER
07/03/2008, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Tί λάθος στήσιμο ρε Γιώργο?

Αφού τους πήγαινε καροτσάκι ο sniper:lol: , όρθια είναι τα μηχανάκια,τί να την κάνουν την σωστή τοποθέτηση με 50 χ.α.ω.:rotflmao:

Ένας εκ των δύο yamahαίων αν δεν κάνω λάθος ήταν ο Κ.Δάλλας .Αν λέω μαλακία βαράτε τον zephyr1:lol:

οτι και να ειναι αγγελε, οποιοι και να ειναι και με οσα και να πηγαινουν το σωμα στη προκειμενη περιπτωση ειναι λαθος.

οι ωμοι τους κοιτανε προς τα εξω και απλα το ανεφερα μια και ειχαμε εχτες μια κουβεντα στο autofestival με τον θαναση και τα παιδια που ηρθανε να παρακολουθησουνε το σεμιναριο πολης.

zephyr1
07/03/2008, 18:30
Μαμ@κιες λες , δεν ηταν αυτος ο Δαλλας.:nono: Φορουσε γκρι φορμα και κρανος Αραι κοκκινο.

:a03:

Aggelos_SV
07/03/2008, 18:41
@ Τrooper: Μου δωσες τροφή για σκέψη γαμώτο:confused: :D

@ zephyr1: ουχ,την είπα τελικά την παπάρα μου:blush:

Θάνος
08/03/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ Η ΦΩΤΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και μιλαω γενικα σαν φωτο...δειτε στησιμο του νικου και το λαθος στησιμο των αλλων 2 παιδιων !!!!!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ !!!!

ΝΑ ΤΗ ΠΑΡΕΙ Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΒΓΑΛΕ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΩΜΟΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!


:a012: :a012: :a012: :a012: :a012: :a012: :a012: :a012:


Μια χαρά στέκονται... ο τελευταίος μόνο έχει βγάλει λίγο το κεφάλι του να δει αν έρχεται κανείς απ'το αντίθετο για να προσπεράσει.

sniper
08/03/2008, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Μια χαρά στέκονται... ο τελευταίος μόνο έχει βγάλει λίγο το κεφάλι του να δει αν έρχεται κανείς απ'το αντίθετο για να προσπεράσει.

O γνωστός-αγνωστος εγκάθετος με τα ασχημα χρωματα....

:rotflmao: :a17: :a49: :a021:

Σοβαρά, ειναι γυρος ζεστάματος, και οι άλλοι 2 είναι μια χαρά πάνω στα μοτοσακά τους...

Στο R1 ειναι ο Στέργιος-The actor :D

Aggelos_SV
08/03/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Στο R1 ειναι ο Στέργιος-The actor :D

O γνωστός και ως ''οινοχόος'' ,ε?:lol:

likos600
09/03/2008, 02:31
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
[B]ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ Η ΦΩΤΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και μιλαω γενικα σαν φωτο...δειτε στησιμο του νικου και το λαθος στησιμο των αλλων 2 παιδιων !!!!!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ !!!!

ΝΑ ΤΗ ΠΑΡΕΙ Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΒΓΑΛΕ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΩΜΟΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a55:

likos600
09/03/2008, 02:38
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
[B]ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ Η ΦΩΤΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και μιλαω γενικα σαν φωτο...δειτε στησιμο του νικου και το λαθος στησιμο των αλλων 2 παιδιων !!!!!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ !!!!

ΝΑ ΤΗ ΠΑΡΕΙ Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΒΓΑΛΕ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΩΜΟΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!


πρώτη φορά βλέπω κουλό με στιλ :lol: :rotflmao: :a55:

mako
10/03/2008, 01:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
O γνωστός-αγνωστος εγκάθετος με τα ασχημα χρωματα....

:rotflmao: :a17: :a49: :a021:

Σοβαρά, ειναι γυρος ζεστάματος, και οι άλλοι 2 είναι μια χαρά πάνω στα μοτοσακά τους...

Στο R1 ειναι ο Στέργιος-The actor :D

Στο R1 ειναι ο Στέργιος-The actor ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ!!!!!:winka:

TROOPER
10/03/2008, 17:13
παιδες δε ξερω τι λετε (και χωρις να θελω να αμφισβητισω την εμπειρια των πολλων χλμ που εχετε γραψει στις πιστες) θεωρω οτι τη συγκεκριμενη στιγμη που βγηκε η φωτο τα παιδια με τα γιαμαχα δεν καθοντε καλα.

την αμεσως επομενη στιγμη μπορει να αλλαξανε στησιμο πανω στα μηχανακια τους αλλα ετσι οπως βγηκε η φωτο νομιζω οτι καθονται λαθος.

αν κανω εγω λαθος διορθωστε με ρε παιδια να δω εγω που ειμαι λαθος.

:wave2:

mako
11/03/2008, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
παιδες δε ξερω τι λετε (και χωρις να θελω να αμφισβητισω την εμπειρια των πολλων χλμ που εχετε γραψει στις πιστες) θεωρω οτι τη συγκεκριμενη στιγμη που βγηκε η φωτο τα παιδια με τα γιαμαχα δεν καθοντε καλα.

την αμεσως επομενη στιγμη μπορει να αλλαξανε στησιμο πανω στα μηχανακια τους αλλα ετσι οπως βγηκε η φωτο νομιζω οτι καθονται λαθος.

αν κανω εγω λαθος διορθωστε με ρε παιδια να δω εγω που ειμαι λαθος.

:wave2:

Βρε Trooper, εκπαιδευτης λεμε ειναι ο Στεργιος (ο δεξιοτερος απο τους τρεις).-:winka: :D

TROOPER
11/03/2008, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Βρε Trooper, εκπαιδευτης λεμε ειναι ο Στεργιος (ο δεξιοτερος απο τους τρεις).-:winka: :D

συμφωνοι βρε νικο !!!

εγω αλλο πραγμα λεω ομως !!!

οτι στο συγκεκριμενο καρε φαινεται να καθεται λαθος.ισως επιτηδες.ισως να κανει κατι αλλο εκινη τη στιγμη.η φωτο σαν φωτο ξεχνοντας ποιοι ειναι στη φωτο δεν ειναι σαν αυτο που ελεγε ο θανασης προχτες ???

αν οχι πες μου το γιατι.αυτο ρωταω !!!

προς θεου δεν ειπα ουτε οτι ειναι κουλοι οι ανθρωποι ουτε οτι δεν ξερουν τι τους γινεται ουτε τπτ. τετοιο.απλα ειπα οτι τη στιγμη του κλικ φαινεται να καθονται αναποδα.

οχι?

Θάνος
11/03/2008, 09:38
Όρθιοι είναι και οι τρεις ρε συ TROOPER μην κολλάς τόσο με τις θεωρίες. Άνθρωποι οδηγάνε τις μηχανές όχι robot! Άμα θέλουν να σηκωθούν και όρθιοι στο γύρο ζεστάματος θα τους ζητήσουμε το λόγο;

mako
11/03/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
συμφωνοι βρε νικο !!!

εγω αλλο πραγμα λεω ομως !!!

οτι στο συγκεκριμενο καρε φαινεται να καθεται λαθος.ισως επιτηδες.ισως να κανει κατι αλλο εκινη τη στιγμη.η φωτο σαν φωτο ξεχνοντας ποιοι ειναι στη φωτο δεν ειναι σαν αυτο που ελεγε ο θανασης προχτες ???

αν οχι πες μου το γιατι.αυτο ρωταω !!!

προς θεου δεν ειπα ουτε οτι ειναι κουλοι οι ανθρωποι ουτε οτι δεν ξερουν τι τους γινεται ουτε τπτ. τετοιο.απλα ειπα οτι τη στιγμη του κλικ φαινεται να καθονται αναποδα.

οχι?

Συμφωνω, αλλα ειναι 2 μηκη μοτοσυκλετας πιο πισω και με πιο ανοιχτη γραμμη.-:winka: :smilea:

byron
11/03/2008, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Συμφωνω, αλλα ειναι 2 μηκη μοτοσυκλετας πιο πισω και με πιο ανοιχτη γραμμη.-:winka: :smilea:

:dizzy: Ρε mako όρθια είναι τα μηχανάκια. Τι πιο ανοιχτή γραμμή και 2,7256½ μήκη πιο πίσω. Βόλτα κάνουν οι άνθρωποι :lol:

likos600
11/03/2008, 18:47
Εγώ ξέρω άτομα που πατάνε το φρένο αμέσως μετά από τέρμα γκάζι, οδηγάνε στο 20 λεπτο με Μπούστα , Σινιώρη κλπ και γυρνάνε κάτω από 5 :o να κρίνονται από........

......... άτομα τα οποία πάνε με το πάσο τους στην στοφή πέρνοντας πόζα για φωτό γυρνάνε στο μεσαίο γκρουπ από ιδιώτες και κάνουμε τους δάσκαλους με 1.13 :sick:


:a012: :a55: :a55:

TROOPER
12/03/2008, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Όρθιοι είναι και οι τρεις ρε συ TROOPER μην κολλάς τόσο με τις θεωρίες. Άνθρωποι οδηγάνε τις μηχανές όχι robot! Άμα θέλουν να σηκωθούν και όρθιοι στο γύρο ζεστάματος θα τους ζητήσουμε το λόγο;

ρε θανο ημαρτον !!!!δε ζητησαμε κανενα λογο !!!
μια παρατηρηση εκανα η οποια αν ειναι λαθος μπορει να γινει μια κουβεντα πανω σε αυτο !!!!

δεν εθιξα ουτε τα παιδια ουτε τις ικανοτητες τους !!!!

επισης δεν γνωριζει κανεις σε ποιον γυρο ειναι και απλα το μονο που ειπα ειναι οτι με βαση τη θεωρια δεν συμβαδιζει η συγκεκριμενη εικονα !!!!ουτε στο πυρ το εξωτερο τους εστειλα ουτε ειπα πουθενα οτι ειμαι καλυτερος (απλα προσπαθω μεσα απο το χρονο, τα σχολεια, τη θεωρεια, τα χλμ σε πιστα και τη κουβεντα να βελτιωθω και εγω)

ελεος δηλαδη.να καταλαβαινουμε και τι γραφουμε !!!!

:wave2:

TROOPER
12/03/2008, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Συμφωνω, αλλα ειναι 2 μηκη μοτοσυκλετας πιο πισω και με πιο ανοιχτη γραμμη.-:winka: :smilea:

αυτο ειναι λογος για να μην ειναι σε σωστη σταση το σωμα του αναβατη ???

ρωταω για να μαθαινω.

:wave2:

TROOPER
12/03/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:dizzy: Ρε mako όρθια είναι τα μηχανάκια. Τι πιο ανοιχτή γραμμή και 2,7256½ μήκη πιο πίσω. Βόλτα κάνουν οι άνθρωποι :lol:

δεν ειπε κανεις οχι βυρωνα απλα σα στοπ-καρε δε βοηθαει στο να κατανοησει καποιος ΜΑΘΗΤΗΣ το σωστο και το λαθος ???

:confused:

TROOPER
12/03/2008, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
Εγώ ξέρω άτομα που πατάνε το φρένο αμέσως μετά από τέρμα γκάζι, οδηγάνε στο 20 λεπτο με Μπούστα , Σινιώρη κλπ και γυρνάνε κάτω από 5 :o να κρίνονται από........

......... άτομα τα οποία πάνε με το πάσο τους στην στοφή πέρνοντας πόζα για φωτό γυρνάνε στο μεσαίο γκρουπ από ιδιώτες και κάνουμε τους δάσκαλους με 1.13 :sick:


:a012: :a55: :a55:

εγω ξερω ατομα φιλε μου που μπερδευουνε το σωστο (ασφαλες) με το γρηγορο και που αντι να βοηθανε νεωτερους οδηγους να μαθουνε τους αφαιρουνε με τα λεγομενα τους το λογο, την αποψη (τελειως δημοκρατικα ολα αυτα) και η αδικια τους φτανει σε τετοιο βαθμο που απαγορευουνε τα λαθη στους κορυφαιους.

θα μπορουσες να καταθεσεις την αποψη σου λοιπον στην απορια μου (γιατι τεινει να γινει απορια) ποιος απο τους τρεις στη φωτογραφια καθεται καλα πανω στο μηχανακι του χωρις να προσπαθεις να δημιουργησεις κοντρα και διαμαχη???

:wave2:

dodos 900
12/03/2008, 14:52
Στην φωτογραφία οι μηχανές είναι σε κοντινή απόσταση και πιστεύω οτι οι αναβάτες δέν έχουνε
επιλέξει ακόμα γραμμή επειδή δέν ξέρουνε πώς θα κινηθεί ο προπορευόμενος.Για αυτό
δέν έχουνε και ήδη μία ''στάνταρ'' θέση σώματος νομίζω.

likos600
12/03/2008, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω ξερω ατομα φιλε μου που μπερδευουνε το σωστο (ασφαλες) με το γρηγορο και που αντι να βοηθανε νεωτερους οδηγους να μαθουνε τους αφαιρουνε με τα λεγομενα τους το λογο, την αποψη (τελειως δημοκρατικα ολα αυτα) και η αδικια τους φτανει σε τετοιο βαθμο που απαγορευουνε τα λαθη στους κορυφαιους.

θα μπορουσες να καταθεσεις την αποψη σου λοιπον στην απορια μου (γιατι τεινει να γινει απορια) ποιος απο τους τρεις στη φωτογραφια καθεται καλα πανω στο μηχανακι του χωρις να προσπαθεις να δημιουργησεις κοντρα και διαμαχη???

:wave2: για εδώ θα μας πεις αν είναι σωστή η στάση?


123646

likos600
12/03/2008, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δεν ειπε κανεις οχι βυρωνα απλα σα στοπ-καρε δε βοηθαει στο να κατανοησει καποιος ΜΑΘΗΤΗΣ το σωστο και το λαθος ???

:confused: εσύ έβαλες χέρι στον δάσκαλό σου:eyepop:

likos600
12/03/2008, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω ξερω ατομα φιλε μου που μπερδευουνε το σωστο (ασφαλες) με το γρηγορο και που αντι να βοηθανε νεωτερους οδηγους να μαθουνε τους αφαιρουνε με τα λεγομενα τους το λογο, την αποψη (τελειως δημοκρατικα ολα αυτα) και η αδικια τους φτανει σε τετοιο βαθμο που απαγορευουνε τα λαθη στους κορυφαιους.



:wave2:
από την μία μας λες ότιδεν ξέρεις τίποτα και από την άλλη μας λες ότι σωστό στην πίστα είναι να πηγαίνεις αργά !! αλλά αν μπορείς πές μας πόσα ζευγάρια λάστιχα έχεις χαλάσει στην πίστα?να ξέρω κι εγώ με ποιον μιλάω

TROOPER
12/03/2008, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
για εδώ θα μας πεις αν είναι σωστή η στάση?

με βαση τα λεγομενα των εκπαιδευτων των σχολειων οχι.η σταση ειναι λαθος του ντουχαν.

εσυ σε ποιο λεβελ ακουσες οτι εδω η σταση του ντουχαν ειναι σωστη ?

εχω αρχισει να νιωθω :a31: που εκανα το riding school και ετοιμαζομαι για λεβελ 1

υ.γ.κουβεντα του χουντρα στις 27-10-2007 :

ακομα και οι κορυφαιοι οδηγοι των gp οπως οι elias και μεχρι πριν μερικα χρονια stoner αλλα και αλλοι μπορει να ειναι γρηγοροι αλλα αυτο δεν τους κανει και απαραιτητα σωστους.

αυτα δεν ειναι δικα μου λογια φιλε.ψαχνομαι για τον καλυτερο,διασκεδαστικοτερο και ασφαλεστερο τροπο οδηγησης.ακουω και προσπαθω να μαθαινω.εσυ τα ξερεις ολα ???

αν ναι....εισαι ευπροσδεκτος να μου τα μαθεις.

:wave2:

fazerakis
12/03/2008, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
για εδώ θα μας πεις αν είναι σωστή η στάση?

Απαράδεκτος, ο τύπος είναι χάλιας...χάλια στάση του σώματος, θα έλεγα οτι σχεδόν έχει πέσει και δεν το ξέρει. :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

TROOPER
12/03/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
εσύ έβαλες χέρι στον δάσκαλό σου:eyepop:

εγω ΔΕΝ εβαλα χερι πουθενα !!!

παρατηρησα κατι και το ειπα.

μην μπαιρδευεσαι.

:wave2:

road spirit
12/03/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
από την μία μας λες ότιδεν ξέρεις τίποτα και από την άλλη μας λες ότι σωστό στην πίστα είναι να πηγαίνεις αργά !!
δεν λέει αυτό αλλά τεσπα...

άλλο είναι το ύφος και άλλο εννοεί, διάβασε το λίγο καλύτερα...

TROOPER
12/03/2008, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
από την μία μας λες ότιδεν ξέρεις τίποτα και από την άλλη μας λες ότι σωστό στην πίστα είναι να πηγαίνεις αργά !! αλλά αν μπορείς πές μας πόσα ζευγάρια λάστιχα έχεις χαλάσει στην πίστα?να ξέρω κι εγώ με ποιον μιλάω

κανε παραθεση τα λεγομενα μου.που ειπα οτι η πιστα ειναι για να πηγαινεις αργα ???

τωρα για να μαθεις με ποιον μιλας μπορουμε αν θελεις να πιουμε ενα καφεδακι-μπυριτσα και να μου μεταλαμπαδευσεις τις γνωσεις σου.

ειμαι στρειτ και ανοιχτος σε προτασεις :lol: :lol: :lol:

τωρα αν εσυ γνωριζεις καποιον απο τον αριθμο των ελαστικων που εχει χαλασει στη πιστα, εκ πρωτης δεν φαινεται και πολυ σωστο σα κριτηριο αλλα απο την αλλη αυτο ειναι λογαριασμος δικος σου

:wave2:

likos600
12/03/2008, 15:19
να πεις στον δάσκαλό σου ότι αυτά που διδάσκει τα έχει διαβάσει από βιβλία που έχουν γράψει οδηγεί αγώνων μέσα από πολλές τουμπες!!!!
και να ξέρεις κάτι!
ότι μέτά από 10 χρόνια και η σημερινή σωστή στάσει θα είναι ΄λαθος..:sun:


:a55: :a55:

TROOPER
12/03/2008, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
να πεις στον δάσκαλό σου ότι αυτά που διδάσκει τα έχει διαβάσει από βιβλία που έχουν γράψει οδηγεί αγώνων μέσα από πολλές τουμπες!!!!
και να ξέρεις κάτι!
ότι μέτά από 10 χρόνια και η σημερινή σωστή στάσει θα είναι ΄λαθος..:sun:


:a55: :a55:

μαλιστα....

πιστευω οτι λιγο-πολυ ολοι βγαλαμε τα συμπερασματα μας....

καλο απογευμα φιλε.και καλους δρομους.

:wave2:

likos600
12/03/2008, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω ξερω ατομα φιλε μου που μπερδευουνε το σωστο (ασφαλες) με το γρηγορο και που αντι να βοηθανε νεωτερους οδηγους να μαθουνε τους αφαιρουνε με τα λεγομενα τους το λογο, την αποψη (τελειως δημοκρατικα ολα αυτα) και η αδικια τους φτανει σε τετοιο βαθμο που απαγορευουνε τα λαθη στους κορυφαιους.

θα μπορουσες να καταθεσεις την αποψη σου λοιπον στην απορια μου (γιατι τεινει να γινει απορια) ποιος απο τους τρεις στη φωτογραφια καθεται καλα πανω στο μηχανακι του χωρις να προσπαθεις να δημιουργησεις κοντρα και διαμαχη???

:wave2:

likos600
12/03/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μαλιστα....

πιστευω οτι λιγο-πολυ ολοι βγαλαμε τα συμπερασματα μας....

καλο απογευμα φιλε.και καλους δρομους.

:wave2:

έκανα και 2 ορθογραφικά λάθη @@@ χρειάζομαι ύπνο>>>>>:a55: :a55:

road spirit
12/03/2008, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
να πεις στον δάσκαλό σου ότι αυτά που διδάσκει τα έχει διαβάσει από βιβλία που έχουν γράψει οδηγεί αγώνων μέσα από πολλές τουμπες!!!! ο ... χμ ... "δασκαλος του" ... έχει υπάρξει οδηγός αγώνων, έχει φάει και αυτός άπειρα τουμπίδια, και τα αυτά που έχει διαβάσει σε βιβλία τα έχει μελετήσει και με ... τον συγγραφέα μαζί... αλλιώς δεν θα ήταν "δασκαλος"


και να ξέρεις κάτι!
ότι μέτά από 10 χρόνια και η σημερινή σωστή στάσει θα είναι ΄λαθος..:sun: σε αυτό έχεις δίκιο, εφόσον μετά απο 10 χρόνια θα έχει αλλάξει ριζικά κάτι στη τεχνολογία των μοτο (είτε αυτό λέγεται αναρτήσεις είτε πλαίσια κλπκλπ. Διαφορετικά θα ισχύει οτι και σήμερα

:a55: :a55:

sniper
12/03/2008, 15:32
Έχουμε μπερδέψει την βούρτσα με την π*****....

Κανένας δεν είπε ότι στη πίστα πας αργά...

Όσοι μπαίνουν στην πίστα μπάινουν για τον δικό του λόγο ο καθένας...

Οι συμβουλές εδώ και οι προτροπές είναι εκ του ασφαλούς και θεωρητικές αφού δεν είσαι στην πίστα για να δείξεις κάτι (αν ξέρεις).

Όσοι νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα και καλύτερα από τους υπόλοιπους και θέλουν, μπορούν να πουν την γνώμη τους.

Η στάση τους σώματος διαφέρει ανάλογα την στροφή, την ταχύτητα και την γραμμή που ακολουθείς αλλά υπάρχουν και βασικοί κανόνες....

Αν η στάση του σήμερα είναι λάθος αυριο, τότε σημαίνει ότι προοδεύεουμε και πάμε μπροστά... γιατί η λάθος στάση του χθες του doohan που πάει για τα σημερινά δεδομένα λάθος, μπορεί να καταλήξει όπως παρακάτω....

Και αρχίσαμε και συγκρίνουμε τους εαυτούς μας με τον Doohan; :lol: :lol: :lol: :lol:


123647

road spirit
12/03/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
...

Και αρχίσαμε και συγκρίνουμε τους εαυτούς μας με τον Doohan; :lol: :lol: :lol: :lol: δεν αντέχεις τη σύγκριση ε??

:lol:

sniper
12/03/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν αντέχεις τη σύγκριση ε??

:lol:

Ελα ρε με τον βρόντακα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

sniper
12/03/2008, 15:53
Αυτή είναι η στάση του αύριο..... :eyepop: (copyright by panagiotis)




123651

sapila racing
12/03/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
για εδώ θα μας πεις αν είναι σωστή η στάση?

Η στάση του Doohan φυσικά και είναι λάθος και πολλοί εχουν απορησει πως οδηγούσε έτσι.
Βέβαια αυτη η φωτό (τσιμπημένη από το γνωστό site του Manfred Moth www.highsider.com) είναι μετα το ατύχημα που είχε στο Assen μετα το οποίο ο μεγαλος οδηγός ούτε να περπατήσει δεν μπορούσε και αναγκάστηκε να υιοθετήσει αυτη την ιδιαίτερη στάση σώματος.
Τότε έβαλε και κουμπάκι στο τιμόνι για το πίσω φρένο αφού το πόδι δεν δούλευε.


Σε τι μας βοήθησε στο θέμα μας δεν το κατάλαβα πάντως..... :smokin:

sniper
12/03/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
....

Σε τι μας βοήθησε στο θέμα μας δεν το κατάλαβα πάντως..... :smokin:


Μάλλον εννοεί ότι ο καθένας στρίβει όπως του καυλ@σει... και δίκιο έχει...

Βέβαια, ο καθένας πέφτει κι όπως μπορεί.... αλλά θέμα άλλης συζήτησης αυτό....

Θάνος
12/03/2008, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ρε θανο ημαρτον !!!!δε ζητησαμε κανενα λογο !!!
μια παρατηρηση εκανα η οποια αν ειναι λαθος μπορει να γινει μια κουβεντα πανω σε αυτο !!!!

δεν εθιξα ουτε τα παιδια ουτε τις ικανοτητες τους !!!!

επισης δεν γνωριζει κανεις σε ποιον γυρο ειναι και απλα το μονο που ειπα ειναι οτι με βαση τη θεωρια δεν συμβαδιζει η συγκεκριμενη εικονα !!!!ουτε στο πυρ το εξωτερο τους εστειλα ουτε ειπα πουθενα οτι ειμαι καλυτερος (απλα προσπαθω μεσα απο το χρονο, τα σχολεια, τη θεωρεια, τα χλμ σε πιστα και τη κουβεντα να βελτιωθω και εγω)

ελεος δηλαδη.να καταλαβαινουμε και τι γραφουμε !!!!

:wave2:

Υπάρχει αυτό που λέμε "τρόπος του λέγειν" ρε συ TROOPER και αυτό είναι το θα τους "ζητήσουμε το λόγο" που είπα.. δηλαδή αμάν πια μετανοιώνω που μπαίνω και γράφω κάθε φορά γιατί παραμένετε πάντα εξαιρετικά μυγιάγγιχτοι!

Είναι μία φωτογραφία με τρεις μηχανές όρθιες (απορώ γιατί τη διάλεξε ο Νίκος) την οποία έχεις κάνει επίκεντρο του ενδιαφέροντος σε ένα ποστ που απ'αλλού ξεκίνησε και αλλού έχει καταλήξει όπως γίνεται συνήθως.

Όλοι κάθονται σωστά λοιπόν γιατί ο sniper μπορεί να βγάζει γόνατο και στο στενό της γειτονιάς του, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι κάνουν κάτι λάθος.

nktR
12/03/2008, 20:37
μου αρέσει αυτή η αριστερή λήψη. πολύ καλή ψωτό :sun:

ps: ΞΕΣΤΡΑΒΩΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ :rolleyes:


123673

gcrook
12/03/2008, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
παραμένετε πάντα εξαιρετικά μυγιάγγιχτοι!


EMEIΣ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΣΕ ΒΡΙΣΑΜΕ...:lol:

likos600
13/03/2008, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η στάση του Doohan φυσικά και είναι λάθος και πολλοί εχουν απορησει πως οδηγούσε έτσι.
Βέβαια αυτη η φωτό (τσιμπημένη από το γνωστό site του Manfred Moth www.highsider.com) είναι μετα το ατύχημα που είχε στο Assen μετα το οποίο ο μεγαλος οδηγός ούτε να περπατήσει δεν μπορούσε και αναγκάστηκε να υιοθετήσει αυτη την ιδιαίτερη στάση σώματος.
Τότε έβαλε και κουμπάκι στο τιμόνι για το πίσω φρένο αφού το πόδι δεν δούλευε.




μάθε πρώτα ποια χρονιά έπεσε , μετά πότε τραβήχτηκε η φωτό ... και θα δεις ότι :ZZZ: :ZZZ:

byron
13/03/2008, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
μάθε πρώτα ποια χρονιά έπεσε , μετά πότε τραβήχτηκε η φωτό ... και θα δεις ότι :ZZZ: :ZZZ:

Εσύ ξέρεις πότε τραβήχτηκε η φωτό?

devil's animal
13/03/2008, 09:04
:a014: :a014: :a014:

sniper
13/03/2008, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
.....

.... (απορώ γιατί τη διάλεξε ο Νίκος) .....

.....


Γιατί είχε 3 ωραίες μηχανές :D

όπως κι αυτή με τον ρόσσι πάνω στο τζίξερ :lol:


123744

nktR
13/03/2008, 11:26
quiz: γιατί είναι "σταβωμένοι" και τι κοινό έχουν αυτοί μαζί με τον προαναφερθέντα ?


123745

zephyr1
13/03/2008, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
quiz: γιατί είναι "σταβωμένοι" και τι κοινό έχουν αυτοί μαζί με τον προαναφερθέντα ?

Τον Doohan η τον Sniper?:D

road spirit
13/03/2008, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
quiz: γιατί είναι "σταβωμένοι" και τι κοινό έχουν αυτοί μαζί με τον προαναφερθέντα ? ρε λες??

λες να είναι στάνταρ αυστραλέζικο το στράβωμα???



:lol:

sniper
13/03/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ρε λες??

λες να είναι στάνταρ αυστραλέζικο το στράβωμα???



:lol:

τα καγκουρώ θα φταίνε..... :lol:

nktR
13/03/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ρε λες??

λες να είναι στάνταρ αυστραλέζικο το στράβωμα???



:lol:

κοντά είσαι...:p

nktR
13/03/2008, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
τα καγκουρώ θα φταίνε..... :lol:

TARGET SHOT= 100 points στον κύριο !!!!

είναι Αυστραλοκάγκουρες .... γι αυτό τσακίζουν τις πρωτιές:a23:

sniper
13/03/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
TARGET SHOT= 100 points στον κύριο !!!!

είναι Αυστραλοκάγκουρες .... γι αυτό τσακίζουν τις πρωτιές:a23:

Έχουν όμως και τρελλό ρεκόρ στις τούμπες...... :rolleyes:

Είναι κάτι σαν την διαφήμιση του τζόκερ..... Κι αν σου κάτσει; :lol:

byron
13/03/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
μάθε πρώτα ποια χρονιά έπεσε , μετά πότε τραβήχτηκε η φωτό ... και θα δεις ότι :ZZZ: :ZZZ:

Μιας και καθυστερεί ο sapila, να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους μιας και έχουμε χάσει τη μπάλλα και συγκρίνουμε τους εαυτούς μας με τους θεούς αφενός, και επειδή μου τη σπάει το επιθετικό στυλ και το ύφος των εκατό καρδιναλίων δε....

Η φωτό έχει τραβηχτεί μετά το ατύχημα του Assen το 92. Προφανώς θεώρησες πως απ΄τη στιγμή που η φωτό είναι του 1992 όπως λέει το site του Manfred Mothes (Laguna Seca 1992), είναι πριν το ατύχημα μιας και απουσίασε απ΄την υπόλοιπη σεζόν.
Το θέμα είναι ότι η Laguna Seca απουσίαζε το 1992......:lol: και επανήλθε στο πρόγραμμα το 1993.

Σε ότι αφορά τη στάση σώματος του συγκεκριμένου αναβάτη όντως το στράβωμα προυπήρχε. Απλά έγινε πιο έντονο μετά το Assen, αλλά όχι λόγω στυλ (που θα μπορούσε κάλλιστα να υπάρχει όπως στον Schwantz, Bayliss πχ) αλλά λόγω παλαιότερου ατυχήματος που του άφησε πρόβλημα στην αριστερή ωμοπλάτη και στον αριστερό αγκώνα.
Στην παρακάτω φωτό του 1985 με RZ500 φαίνεται ότι από τότε οδηγούσε σαν S.


123746

byron
13/03/2008, 12:15
Kαι στη συνέχεια του διαλλείματος μας :lol: και της σύγκρισης των κουλομαριών (εμείς είμαστε αυτοί) με τους οδηγούς αγώνων δείτε τη παρακάτω φωτό του rossi και βρήτε τι κουλο κάνει. :eyepop:

Για να καταλάβουμε πόσο μακράνννννννν και σε άλλο πλανήτη βρίσκονται οι άνθρωποι....


123748

sniper
13/03/2008, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Kαι στη συνέχεια του διαλλείματος μας :lol: και της σύγκρισης των κουλομαριών (εμείς είμαστε αυτοί) με τους οδηγούς αγώνων δείτε τη παρακάτω φωτό του rossi και βρήτε τι κουλο κάνει. :eyepop:

Για να καταλάβουμε πόσο μακράνννννννν και σε άλλο πλανήτη βρίσκονται οι άνθρωποι....

Μάλλον αναφέρεσαι στο trail braking που κάνει..... :uplate:

nktR
13/03/2008, 12:22
το στύλ του κάθε οδηγού λοιπόν είναι μοναδικό !!!
και επιτέλους μας βγάζει και από το αδιέξοδο :beer:

nktR
13/03/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Kαι στη συνέχεια του διαλλείματος μας :lol: και της σύγκρισης των κουλομαριών (εμείς είμαστε αυτοί) με τους οδηγούς αγώνων δείτε τη παρακάτω φωτό του rossi και βρήτε τι κουλο κάνει. :eyepop:

Για να καταλάβουμε πόσο μακράνννννννν και σε άλλο πλανήτη βρίσκονται οι άνθρωποι....

ρε Βύρωνα ΕΛΕΟΣ....ο τύπος στη φωτό είναι επταδάκτυλος....άλιεν σου λέω ....σε παρακαλώ :rolleyes: :bawl:

josbi
13/03/2008, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μάλλον αναφέρεσαι στο trail braking που κάνει..... :uplate:


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ trail braking;! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

byron
13/03/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μάλλον αναφέρεσαι στο trail braking που κάνει..... :uplate:

Τι trail braking βρε sniper;; :(

Εχει στραβώσει τη μανέττα ο άνθρωπος.
Ετσι και το δοκιμάσει κοινός θνητός το τσαρούχωμα με τέτοια κλίση, θα φάει το μηχανάκι στο σβέρκο σε χρόνο dt λέμε....:lol:

sniper
13/03/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από josbi
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ trail braking;! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Φρένα βαθιά μέσα στην στροφή..... :uplate:

sniper
13/03/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τι trail braking βρε sniper;; :(

Εχει στραβώσει τη μανέττα ο άνθρωπος.
Ετσι και το δοκιμάσει κοινός θνητός το τσαρούχωμα με τέτοια κλίση, θα φάει το μηχανάκι στο σβέρκο σε χρόνο dt λέμε....:lol:

Ρε Yamaha καβαλάει.... φυσικό είναι να χαλάνε τα εξαρτήματά της :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Μια από τις καλύτερες λήψεις Onboard είναι αυτές που δείχνουν τα δάχτυλα των αναβατών και βλέπεις τι κάνουν μέσα στις στροφές... ανατριχίλα!

josbi
13/03/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φρένα βαθιά μέσα στην στροφή..... :uplate:


ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΜΟΤΟ!!!!!:nono:

sapila racing
13/03/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
μάθε πρώτα ποια χρονιά έπεσε , μετά πότε τραβήχτηκε η φωτό ... και θα δεις ότι :ZZZ: :ZZZ:

Ο byr0n το κάλυψε το θέμα πριν το δω, αλλά θα ηθελα να προσθέσω κατιτις...

Κατ αρχήν το ύφος σου είναι 100 καρδιναλίων, το γνωρίζεις??

Μπορεί και να είσαι ο πιο γρήγορος που υπάρχει στον κόσμο, αλλά ακόμα κι αν αυτό ισχύει, πάλι είσαι εκτός θέματος.
Να το κοιτάξεις πάντως.

Λοιπόν στο θέμα της φωτό του Doohan που έβαλες πιάστηκες αδιάβαστος, καθώς το site του Manfred Moth εχει και αρκετές ανακρίβειες.

Και για να το λήξουμε, τουλάχιστον σε οτι εχει να κάνει με τον Mick Doohan, βάζω 2 φωτό ακόμα όπου φαίνεται πως εστριβε στις δεξιές (νορμαλ) και πως στις αριστερές (όπως στο ατυχές σου παράδειγμα...).

GP Eastern Creek 1993 από το www.highsider.com

Oπως και στην φωτό που εβαλες κάθεται θεόστραβα.


123759

sapila racing
13/03/2008, 12:41
Κι αλλη μία από το Mugello το 1995.
Βλέπετε καμμια διαφορά?? Μήπως εχει τελείως διαφορετική στάση?

Μήπως λοιπόν είχε πρόβλημα στις αριστερές???

Φυσικά δεν περιμένω να παραδεχτείς οτι έκανες λάθος, γιατί κάτι τέτοιο δεν ταιριάζει με οτι μας έχεις δείξει μέχρι τώρα.

Πάντως πριν βάλεις τέτοιο παράδειγμα, με εναν από τους καλύτερους οδηγούς όλων των εποχών, έπρεπε πρώτα να το μελετήσεις λίγο παραπάνω το θέμα.




123760

likos600
13/03/2008, 12:47
Mick Doohan









GP Laguna Seca 1991 Honda 500

sniper
13/03/2008, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από josbi
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΜΟΤΟ!!!!!:nono:

με τις δικές μας μοτό γίνεται....

με τα δικά μας @@ είναι κομμάτι δύσκολο.....

josbi
13/03/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
με τις δικές μας μοτό γίνεται....

με τα δικά μας @@ είναι κομμάτι δύσκολο.....



:lol: :lol: ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ!! ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ @@ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΦΙΛΕ!!;)

byron
13/03/2008, 13:46
:wave2:

sapila racing
13/03/2008, 13:49
Tι εγινε? Εξαφανίστηκαν όλα...

Αλλη φορά δεν κάθομαι να ψάχνω για φωτό κλπ.

byron
13/03/2008, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Tι εγινε? Εξαφανίστηκαν όλα...

Αλλη φορά δεν κάθομαι να ψάχνω για φωτό κλπ.

περίμενε να κάνει διαχωρισμό ο Mike. Του βγάζουμε δουλειά γαμωτ....:wave2:

byron
13/03/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από josbi
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΜΟΤΟ!!!!!:nono:

Γίνετε και απ΄τα δικά μας μοτό, αν ξέρει τι κάνει ο αναβάτης :wave2:

Ο ορισμός του trail braking by Keith Code

Trail Braking

(Definition: Action of trailing off or tapering off brake lever pressure and braking force as the rider enters the corner.) Trail braking is a valid and useful tool for any rider at any level of riding. The warning is this: when used too often, or as a crutch to calm the fear brought on by the inability to sense speeds accurately, it not only doesn´t solve the source of the problem it makes it worse.

As the pilot you must make the decision on when to let off of the brake(s). It is a complicated little piece of work with all of the other usual distractions you encounter at the turn´s entry, e.g., setting the lean, getting the line and feeling the traction. Bottom line - if you are trailing the brakes towards a well known, accurately understood speed it is a tool. Otherwise it tends to become a crutch and invites riders to overcharged the turns, low line them, leave the throttle till late and make tricky and sometimes dangerous mid-corner steering corrections all of which could be avoided with accurate turn entry speed sensing and setting.

josbi
13/03/2008, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γίνετε και απ΄τα δικά μας μοτό, αν ξέρει τι κάνει ο αναβάτης :wave2:

Ο ορισμός του trail braking by Keith Code

Trail Braking

(Definition: Action of trailing off or tapering off brake lever pressure and braking force as the rider enters the corner.) Trail braking is a valid and useful tool for any rider at any level of riding. The warning is this: when used too often, or as a crutch to calm the fear brought on by the inability to sense speeds accurately, it not only doesn´t solve the source of the problem it makes it worse.

As the pilot you must make the decision on when to let off of the brake(s). It is a complicated little piece of work with all of the other usual distractions you encounter at the turn´s entry, e.g., setting the lean, getting the line and feeling the traction. Bottom line - if you are trailing the brakes towards a well known, accurately understood speed it is a tool. Otherwise it tends to become a crutch and invites riders to overcharged the turns, low line them, leave the throttle till late and make tricky and sometimes dangerous mid-corner steering corrections all of which could be avoided with accurate turn entry speed sensing and setting.


ΜΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΡΕ ΦΙΛΕ!!!!:eek: :wave2:

byron
13/03/2008, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από josbi
ΜΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΡΕ ΦΙΛΕ!!!!:eek: :wave2:

Φίλε μου στα γρήγορα και μόνο απ΄την θεωρία που ξέρω, μιας και δεν είμαι τόσο έμπειρος ώστε να χρησιμοποιώ το trail braking παρά μόνο για λάθος λόγους :lol: , είναι το φρενάρισμα βαθιά ή μέσα στη στροφή..
Την χρησιμοποιούν όσοι έχουν μεγάλη ταχύτητα εισόδου στην στροφή προκειμένου να την μειώσουν ή να διορθώσουν την γραμμή τους που λόγω υπερβάλλουσας ταχύτητας ανοίγει. Αν γίνει από έμπειρο οδηγό βοηθά μιας και έχει ταχύτερη είσοδο στη στροφή.

Σε μη έμπειρους οδηγούς θέλει πολύ προσοχή μιας και διαταράσει την ισορροπία της μοτό υπό κλίση, με αποτέλεσμα η πτώση να είναι πολύ κοντά.

GyPsy
13/03/2008, 15:25
Να πώ και γω τη μαλακία μου.....:D

Εάν υπήρχε ΕΝΑΣ και μόνο ΕΝΑΣ τρόπος "σωστός" να οδηγούμε μηχανάκια.
ΟΛΟΥΣ τους παγκόσμιους θα του ξεχωρίζαμε μόνο απο τις στολές.

Το οτι ο καθένας έχει το δικό του στίλ κάτι σημαίνει....σκεφτείτε το.

Εννοήτε οτι υπάρχουν κάποια βασικά πράγματα αλλά μόνο τα ΒΑΣΙΚΑ.
countersteering, βάρος στα πατάκια κλπ.:wave2:

npat
13/03/2008, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γίνετε και απ΄τα δικά μας μοτό, αν ξέρει τι κάνει ο αναβάτης :wave2:

Ο ορισμός του trail braking by Keith Code

Trail Braking

(Definition: Action of trailing off or tapering off brake lever pressure and braking force as the rider enters the corner.) Trail braking is a valid and useful tool for any rider at any level of riding. The warning is this: when used too often, or as a crutch to calm the fear brought on by the inability to sense speeds accurately, it not only doesn´t solve the source of the problem it makes it worse.

As the pilot you must make the decision on when to let off of the brake(s). It is a complicated little piece of work with all of the other usual distractions you encounter at the turn´s entry, e.g., setting the lean, getting the line and feeling the traction. Bottom line - if you are trailing the brakes towards a well known, accurately understood speed it is a tool. Otherwise it tends to become a crutch and invites riders to overcharged the turns, low line them, leave the throttle till late and make tricky and sometimes dangerous mid-corner steering corrections all of which could be avoided with accurate turn entry speed sensing and setting.

Πολύ σωστός---και απίστευτα λεπτός---ο διαχωρισμός μεταξύ της σωστής και της λάθος χρήσης του trail braking που κάνει εδώ ο σαϊεντολόγος φίλος μας. Δικαιολογεί απόλυτα γιατί αυτός (σε αντίθεση με άλλες σχολές) δεν το διδάσκει (και, εμένα τουλάχιστον, με πείθει)...

Θάνος
13/03/2008, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τι trail braking βρε sniper;; :(

Εχει στραβώσει τη μανέττα ο άνθρωπος.
Ετσι και το δοκιμάσει κοινός θνητός το τσαρούχωμα με τέτοια κλίση, θα φάει το μηχανάκι στο σβέρκο σε χρόνο dt λέμε....:lol:

Ίσως και αυτός είναι ένας λόγος που μετά από τα μισά του αγώνα δεν τον κρατάνε τα λάστιχα του και δεν μπορεί να βρει αυτό που ζητάει για να οδηγήσει ολόκληρο τον αγώνα έτσι όπως ξέρει...

Είπαμε ο κάθε οδηγός είναι διαφορετικός γι'αυτό και ίδιες μηχανές ίδια ελαστικά αλλά με διαφορετικό αναβάτη μπορούν να βρίσκονται ή στην κορυφή ή πολύ πίσω...

Μία φορά έβαλα super corsa στο μηχανάκι μου και δεν μπορούσα να το οδηγήσω!

byron
13/03/2008, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Ίσως και αυτός είναι ένας λόγος που μετά από τα μισά του αγώνα δεν τον κρατάνε τα λάστιχα του και δεν μπορεί να βρει αυτό που ζητάει για να οδηγήσει ολόκληρο τον αγώνα έτσι όπως ξέρει...

Είπαμε ο κάθε οδηγός είναι διαφορετικός γι'αυτό και ίδιες μηχανές ίδια ελαστικά αλλά με διαφορετικό αναβάτη μπορούν να βρίσκονται ή στην κορυφή ή πολύ πίσω...


Ας ελπίσουμε ότι συνέβει αυτό που λένε. Ότι το Qatar δεν ταιριάζει στα Bridgestone....

Διαφορετικά μια απ΄τα ίδια θα είναι και φέτος. :rolleyes:

byron
13/03/2008, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
Mick Doohan


GP Laguna Seca 1991 Honda 500


Το 1991 ο Doohan έτρεχε με το #3

sniper
13/03/2008, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το 1991 ο Doohan έτρεχε με το #3

Εσύ δεν πας Μέγαρα κάτω απο 1.10 οπότε τι μιλάς ρε τραγανόβλαχε; :lol:

byron
13/03/2008, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εσύ δεν πας Μέγαρα κάτω απο 1.10 οπότε τι μιλάς ρε τραγανόβλαχε; :lol:

Γιαυτό τη λέω όπου μπορώ. Ζηλεύω τους γΛήγορους. :lol:

nktR
13/03/2008, 23:31
τι έγινε ρε, τι έχουν πάθει όλοι και "στραβώνουν" ένας-ένας ? αλλού τα μούτρα αλλού οι κώλοι και η φόρμα στα μανίκια με ανοιχτά φερμουάρ ? άρ' είν' τούριστ ? επιδημία έπεσε:eek:


123793

Runner Ducati
13/03/2008, 23:59
Παιδια, για να μην τσακωνεστε, την σωστη θεση πανω στην μοτοσυκλετα την εχω μονο εγω... :lol:
παραδιδω μαθηματα αφιλοκερδος, μονο τις μπυρες πληρωνετε...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:p


123795

Ζεύκας
14/03/2008, 03:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Παιδια, για να μην τσακωνεστε, την σωστη θεση πανω στην μοτοσυκλετα την εχω μονο εγω... :lol:
παραδιδω μαθηματα αφιλοκερδος, μονο τις μπυρες πληρωνετε...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:p

τη σωστή θέση την ξέρει μόνο ο Μάκης.- :rotflmao:

TROOPER
14/03/2008, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Υπάρχει αυτό που λέμε "τρόπος του λέγειν" ρε συ TROOPER και αυτό είναι το θα τους "ζητήσουμε το λόγο" που είπα.. δηλαδή αμάν πια μετανοιώνω που μπαίνω και γράφω κάθε φορά γιατί παραμένετε πάντα εξαιρετικά μυγιάγγιχτοι!


ναι ρε φιλε αλλα εγω δεν ειμαι ο καλχας να καταλαβω τι γραφει καποιος που δεν τον γνωριζω.

τωρα οσο για τον χαρακτηρισμο..........:wave2:

nktR
14/03/2008, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
:lol:
παραδιδω μαθηματα αφιλοκερδος, μονο τις μπυρες πληρωνετε...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:p

φιλαράκι κότσο θες να μας πιάσεις?
μπα δεν συμφέρει...με μπύρες δεν παίζω :lol: