PDA

View Full Version : Φρενα,κατι συμβαινει..



BILL VUZAS
13/03/2008, 14:26
Δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τα φρενα του Χαγιαμπουσα.
Παρατηρω οτι εχουν γκριμπλεδιασει σε πολλα σημεια οι δισκοι.
Το μηχανακι εχει 13700 χιλιομετρα και φοραει τα μαμισια τακακια που ακομη εχουν αρκετο ψωμι.
Τι διολο συμβαινει,ξερει κανεις?
Δεν ξερω αν φαινεται στις φωτο.


123766

BILL VUZAS
13/03/2008, 14:27
φωτο 2


123768

sapila racing
13/03/2008, 15:09
Το ζορίζεις πολύ στα φρένα και εχουν αφήσει υλικό τα τακάκια στους δίσκους.

Είχα πάθει το ίδιο με το Hornet 900 στα Μέγαρα, στην ουσία εχει μείνει υλικό από τα τακάκια που υπερθερμάνθηκαν πάνω στον δίσκο.

Μια λύση που χρησιμοποίησα εγω είναι να βάλεις άλλα τακάκια να σου καθαρίσουν τους δίσκους και να δεις τι θα κάνεις μετά.

Βέβαια εγω το πρόβλημα το είχα μόνο στην πίστα, κι ετσι αφού εβαλα SBS Carbon (for racing use only) και το πήγα στην πίστα ξανα, οι δίσκοι εγιναν καθρέφτης.
Με αυτα τα τακάκια όμως ενω εχεις πολύ καλό φρένο οταν ζεσταθούν, εχεις πρόβλημα οταν πχ πας για κανα 10λεπτο στην Έθνική με πολλά χωρις να πατήσεις καθόλου φρένο, και σου βγεί κάποιος γιατί θα εχεις περίπου το 1/3 του φρεναρίσματος που είχες...

Ετσι ξαναβαλα τα μαμά και βάζω τα άλλα μόνο για πίστα.
Σίγουρα υπάρχει ενδιάμεση πάστα που να φρενάρει καλά δε όλες τις συνθήκες και να μην συμβαινει αυτπο που έπαθες.

madox
13/03/2008, 16:09
Και εμανα οι δισκοι ετσι ειναι μπορει να φταιει και το υλικο των δισκων.Παρα ταυτα ομως δεν αντιμετωπιζω προβληματα στα φρενα.

KaTaNaS
13/03/2008, 16:13
πηγαινε στον brakeshop καλλιροης, εκτος του οτι ειναι εξειδικευμενος φρενάς εχει κι αυτος χάγια! :wave2:

byron
13/03/2008, 16:22
Στείλε πμ στον reinmeister. Το πιθανότερο που θα σου πει είναι να αλλάξεις δισκόπλακες, δαγκάνες, σωληνάκια :rotflmao: , αλλά αν είναι στις καλές του μπορεί να σου πει καμμιά πιο φτηνή λύση.

reinmeister
14/03/2008, 00:21
carbon lorraine sbk 5 για κορυφαιο ζεστο φρενο...στοπ... μαμα δισκοπλακες αν το παιζεις γρηγορος πανε στον παραδεισο πιο γρηγορα κι απο τις ψυχες...στοπ...brake tech iron η λυση...στοπ...

Byron εισαι εμπαθης...στοπ...:rotflmao:

BILL VUZAS
14/03/2008, 10:03
Πηγα το πρωι στο Μπαικ Θεραπυ (θεσ/νικη) και μου εδωσε καινουργια τακακια EBC FA188HH.
Μου ειπε οτι θα λυθει το προβλημα.
Αλλα για σωστη λυση μου συνεστησε σωληνακια υψηλης και τρομπα 21 της μπρεμπο.
Θα βαλω τα τακακια και θα γραψω εντυπωσεις.
:a47:

ktmakis
14/03/2008, 10:22
Πριν περάσεις τα τακάκια δοκίμασε να πλύνεις τη δισκόπλακα με οινοπνευμα ή με ειδικό καθαριστηκό για φρένα. Και μετά χαλαρό στρώσιμο να πατήσουν τα τακακια σωστά.
Καλή επιτυχία.

BILL VUZAS
14/03/2008, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Πριν περάσεις τα τακάκια δοκίμασε να πλύνεις τη δισκόπλακα με οινοπνευμα ή με ειδικό καθαριστηκό για φρένα. Και μετά χαλαρό στρώσιμο να πατήσουν τα τακακια σωστά.
Καλή επιτυχία.

Τενκιου..:winka:

BILL VUZAS
14/03/2008, 15:27
Εβγαλα τα παλια που κατα περιεργο τροπο ειχαν φαγωθει ελαχιστα! στα 14000 χιλιομετρα.
Ελπιζω να φρεναρω τωρα.:cool:

T.R.E
14/03/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Εβγαλα τα παλια που κατα περιεργο τροπο ειχαν φαγωθει ελαχιστα! στα 14000 χιλιομετρα.
Ελπιζω να φρεναρω τωρα.:cool:


Και μενα ετσι οι δισκοι,αμα τους ζορισεις ειδικα σε κανενα κατηφορικο κομματι παιρνουν χρωμα.Εβαλα και γω τακακια EBC HH και φρεναρουν αρκετα καλα,αλλα δεν μπορω να πω πως εχουν και τεραστια διαφορα απ'τα μαμα,δαγκωνουν λιγο περισσοτερο ομως... :beer:

BILL VUZAS
14/03/2008, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Και μενα ετσι οι δισκοι,αμα τους ζορισεις ειδικα σε κανενα κατηφορικο κομματι παιρνουν χρωμα.Εβαλα και γω τακακια EBC HH και φρεναρουν αρκετα καλα,αλλα δεν μπορω να πω πως εχουν και τεραστια διαφορα απ'τα μαμα,δαγκωνουν λιγο περισσοτερο ομως... :beer:

Αυτο που μας λειπει τωρα ειναι μεγαλη τρομπα με σωληνακια υψηλης.Θα ψαξω για τιμη και θα ενημερωσω.

T.R.E
14/03/2008, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Αυτο που μας λειπει τωρα ειναι μεγαλη τρομπα με σωληνακια υψηλης.Θα ψαξω για τιμη και θα ενημερωσω.


Ψαχνω να βρω και εγω για ενα φιλο,κοιταω σε Brembo 19x18 ή 19x20...Αμα βρεις τιποτα καλο ενημερωσε,και αλλη μαρκα να ειναι δεν μας χαλαει.... :beer:

BILL VUZAS
15/03/2008, 08:23
Οδηγωντας το Χαγια με τα νεα τακακια νιωθω οτι αποκτησα καινουργια μηχανη.Επιτελους φρεναρω!
Παιδια,οσοι εχεται τα μαμισια τακακια πεταξτε τα το γρηγοροτερο.Φανταστικο φρεναρισμα ο Βουζας.Νιωθω ασφαλεια οδηγωντας.
EBC FA188HH!!:sun:

madox
15/03/2008, 13:22
Δεν τα εχω δοκιμασει τωρα φοραω ferodo και θελουν αλλαγμα.Ποσο το μαλλι αν επιτρεπεται?
:beer:

BILL VUZAS
15/03/2008, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Δεν τα εχω δοκιμασει τωρα φοραω ferodo και θελουν αλλαγμα.Ποσο το μαλλι αν επιτρεπεται?
:beer:

86 ΕΥΡΑ.