PDA

View Full Version : προβλημα abs hornet 07



bsari
13/03/2008, 20:36
λοιπον αντιμετωοιζω το εξης προβλημα ,καποιες φορες αναβει το λαμπακι του abs καθως κινουμαι ,στην αρχη ελεγα οτι ενταξει οπως μπηκα στη στροφη μπορει να γλυστρησε λιγακι και να αναψε,μπορει ο δρομος να ειναι....,ομως τωρα βλεπω οτι αν τη ζορισω τη μηχανη αρκετα(αναβαζω-κατεβαζω στροφες)αναβει ευκολα και το χειροτερο ΔΕΝ λειτουργει!!!
τα τακακια εχουν αρκετη ζωη ακομα ,πηγα στην αντιπρ. και μου ειπαν οτι αν δεν ειναι αναμμενο το λαμπακι δε μπορει ο εγκεφαλος να βρει τη ζημια

σημερα εκανε κατι καινουριο δεν αναψε σταθερα για 10 δευτερα οπως παλαι αλλα αρχισε να αναβοσβηνει σχεδον ανα δυτερολεπτο

:bigcry:

AFTER
13/03/2008, 21:12
Μηπως οταν στο κανει αυτο, λιγο πριν εχεις κανει σουζα, εστω και σουζιτσα λιγων χιλιοστων(αθελα σου)?


Αν ναι, τοτε μην ανυσηχεις, ειναι κατι που το κανουν και αλλα abs, γιατι αντιλαμβανονται οτι υπαρχει καποιο λαθος, και σβηνει για ασφαλεια
Η λυση ειναι να σταματησεις, να την σβησεις απο το κλειδι, και μετα να την ξαναβαλεις μπροστα

bsari
14/03/2008, 12:12
δεν ειναι μετα απο σουζα (δεν αναβει ουτε με σουζα!)
πηγα στην αντιπροσωπεια και θα το εβαζαν στο εγκεφαλο ...αλλα δεν εβρισκαν το φισακι του εγκεφαλου!!!
πιθανοτατα οπως λενε να ειναι βραχυκυκλωμα!!!
υγρα,τακακια ολα οκ

bsari
19/03/2008, 09:59
το χορνετ 07 !!!ναι δεν εχει εγκεφαλο και τις βλαβες τις βγαζει στο καντραν με μορφη αναβοσβησιματος του abs(μου θυμιζει πολυ παλια) τελος παντων το προβλημα ηταν λεει τροφοδοσιας και το μηδενισαν να δουν αν θα ξαναγινει!!!(εκαναν τις διαδικασιες να δουν αν βραχυκυκλωνει κατι ) κοινως δε βγαλαμε ακρη!!!

bsari
26/03/2008, 13:04
ειναι το νο61 προβλημα τροφοδοσιας abs
εγιναν οι τυπικοι ελεγχοι,φισες ....και μαλλον οφειλεται σε βραχυκυκλωμα το θεμα ειναι που!!!

βοηθεια ....:eyepop:

sapila racing
26/03/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ειναι το νο61 προβλημα τροφοδοσιας abs
εγιναν οι τυπικοι ελεγχοι,φισες ....και μαλλον οφειλεται σε βραχυκυκλωμα το θεμα ειναι που!!!

βοηθεια ....:eyepop:

Αφού είναι σε εγγυηση δεν γίνεται να απαιτήσεις αλλαγή πλεξούδας?
Τι κάνουν τώρα, το ψάχνουν ακόμα??

bsari
26/03/2008, 20:59
οτι θα ειναι οκ μετα????
μου εχουν παιξει τα νευρα την εχουν ανοιξει τοσες φορες...
η αντιπρ. τους ειπε να κανουν ξανα ελεγχο,ειναι σιγουρα λενε βραχυκυκλωμα...
απο τι ?που?

bsari
03/04/2008, 11:18
το προβλημα ηταν κομμενο καλωδιο στη τροφοδοσια του abs η εταιρια ειπε να ανοιχτει η πλεξουδα και να διορθωθει το συγκεκριμενο καλωδιο,αρνηθηκα και μου ειπαν οτι θα αντικαταστησουν το τμημα της πλεξουδας που εχει φθαρει,αρα ουτως η αλλως δε γλιτωνω το ανοιγμα της πλεξουδας στο συγκεκριμμενο κομματι!!!
την γκαντεμια μου μεσα!!!

υπηρξε πολλη διαμαχη ως προς το αιτιο με τη honda διοτι στην αρχη εψαχναν οτιδηποτε εχει η μηχανη aftermarket για να αποφυγουν αυτο που ο δικος τους εγκεφαλος ελεγε εξ αρχης (βλαβη 61)

μεχρι και το power commander εφταιγε !!!
τελικα τη βλαβη την ανιχνευσε εξωτερικος ηλεκτρολογος και θα τον αφησω να την επιδιορθώσεi ο ιδιος μιας και η αντικατασταση της πλεξουδας ενδεχεται να γινει του ....:eyepop:

προς κυριους μηχανικους (honda).....αν μη τι αλλο καποιοι εχουμε δωσει χρηματα για την αγορα μας τουλαχιστον λιγη ευγενεια-κατανοηση χρειαζετε και οχι ειρωνεια αποφυγη ευθυνων

sapila racing
03/04/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
το προβλημα ηταν κομμενο καλωδιο στη τροφοδοσια του abs η εταιρια ειπε να ανοιχτει η πλεξουδα και να διορθωθει το συγκεκριμενο καλωδιο,αρνηθηκα και μου ειπαν οτι θα αντικαταστησουν το τμημα της πλεξουδας που εχει φθαρει,αρα ουτως η αλλως δε γλιτωνω το ανοιγμα της πλεξουδας στο συγκεκριμμενο κομματι!!!
την γκαντεμια μου μεσα!!!

υπηρξε πολλη διαμαχη ως προς το αιτιο με τη honda διοτι στην αρχη εψαχναν οτιδηποτε εχει η μηχανη aftermarket για να αποφυγουν αυτο που ο δικος τους εγκεφαλος ελεγε εξ αρχης (βλαβη 61)

μεχρι και το power commander εφταιγε !!!
τελικα τη βλαβη την ανιχνευσε εξωτερικος ηλεκτρολογος και θα τον αφησω να την επιδιορθώσεi ο ιδιος μιας και η αντικατασταση της πλεξουδας ενδεχεται να γινει του ....:eyepop:

προς κυριους μηχανικους (honda).....αν μη τι αλλο καποιοι εχουμε δωσει χρηματα για την αγορα μας τουλαχιστον λιγη ευγενεια-κατανοηση χρειαζετε και οχι ειρωνεια αποφυγη ευθυνων

Χμμμ..
Τέλος καλό λοιπόν.
Πάντως να ξέρεις οτι εφ όσον εχεις βάλει στην μηχανή σου aftermarket εξαρτήματα όπως το PC θα μπορουσαν ακόμ ακαι να σου πουν οτι δεν σε καλύπτουν καθόλου.
Κανονικά θα έπρεπε πριν την πας να τα ξηλώσεις όλα!!!

apav
03/04/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Χμμμ..
Τέλος καλό λοιπόν.
Πάντως να ξέρεις οτι εφ όσον εχεις βάλει στην μηχανή σου aftermarket εξαρτήματα όπως το PC θα μπορουσαν ακόμ ακαι να σου πουν οτι δεν σε καλύπτουν καθόλου.
Κανονικά θα έπρεπε πριν την πας να τα ξηλώσεις όλα!!!

+1

Γιατί να πληρώσεις επισκεύη "έξω" και να μην το φτιάξεις δωρεάν στην αντιπροσωπεία; :wacko:

bsari
03/04/2008, 19:40
η αντιπροσωπεια εδω εχω παρει τοσα μηχανακια και με ξερουν ωστε να μην εχω προβλημα λογω aftermarket +αν θελουν ολοι στο αλλαζουν αφου ουσιαστικα περα απο τα εργατικα δεν χανουν τιποτα αλλο ,στην αθηνα ομως δεν ηξεραν +του οτι αν χρειαζοταν θα τα ειχα αφαιρεσει


δεν το αλλαζω στην αντιπρ. γιατι προτιμω να γινει καπου που γνωρίζουν το αντικειμενο καλυτερα και να πληρωσω
ναι μ....ια αλλα

τελος καλο ...