PDA

View Full Version : Καλωσηρθα....με προβληματα!!!



ZaXaRias_400cc
09/12/2004, 12:45
καλως σας βρηκα παιδες!!παρακολουθω αρκετο καιρο το forum και μολις σημερα πηρα την αποφαση να γραψω.τεσπα...
πριν 5 μηνες και μετα απο συνεννοηση και αρκετο ψαξιμο με μηχανικο-οικογενειακο φιλο(υποτειθεται!!)προχωρησα στην αγορα ενος kawa ZXR400 του 95 με 80000km απο φιλο του μηχανικου που μου εγγυοταν οτι το μηχανακι ειναι "χαρτι".μετα απο καμια χιλιαρα km το μηχανακι ζηταει αλλαγη καδενας εκκεντροφορων.μετα απο απειρα καντηλια κι αλλα τοσα φεσια (αφου ειμαι φοιτητης και τα φραγκα ειναι δυσευρετα)μου αλλαζει ο καραγκιοζης-απατεωνας την καδενα και εγω ακουγοντας το μηχανακι να δουλευει απροβληματιστα λεω...τελειωσαν τα προβληματα για τον ταλαιπωρο Ανδρεα(εγω ειμαι αυτος).Αρχιζα να γινομαι δυσπιστος οποτε πηγα σ'ενα εξουσιοδοτημενο.εχουμε και λεμε:
1_στραβη δισκοπλακα μπροστα(πριν την αγορα εγινε test ride απο τον απατεωνα που με διαβεβαιωσε οτι το τρεμουλο απο μπροστα οταν πατας φρενο ειναι απο τα σκληρα τακακια)
2_εμαθα οτι για αλλαγη καδενας δεν χρειαζοταν ανοιγμα κεφαλης
3_το μηχανακι εχει φαει τρακο μπροστα χωρις ευτυχως να "παρει" το μπροστινο.
συνεπως το μηχανακι ηταν πραγματικη ευκαιρια.....να βγαλει κανα φραγκο ο μ......ας.
και ερχομαστε τωρα μετα απο 3000km εχοντας δωσει κανα χιλιαρικο επιπλεον για μαζεματα και ξανακουω την γαμ.....νη την καδενα να ξινει τα σωθικα του ΖαΧαRια μου.
εχει κανεις καμια ιδεα του τι μπορει να συμβαινει??
μου ειπαν να περιμενω να δω αν θα χειροτερεψει γιατι εχει παρει μποσικα και ο τεντωτηρας λογικα θα την μαζεψει.
εχει κανεις παρομοιο προβλημα??
οσο ζω μαθαινω!!!(να σου καει το βιντεο που...η!!)

σχολια-καταρες για τον τρισκαταρατο-ευχες-ιδεες ευπροσδεκτα!!
φιλικα....

Μικρή Λουλού
09/12/2004, 13:04
ΤΡΑΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ...ΜΗΝ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ.
Η ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ "ΕΡΧΕΤΑΙ",ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ.ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ.
ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΚΑΔΕΝΑΣ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΧΘΕΙ ΚΑΝ Η ΚΕΦΑΛΗ,ΚΑΠΩΣ ΑΣΟΒΑΡΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ.
ΤΑ ΕΙΔΗ ΤΟΥ ΤΕΝΤΩΤΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ. Η ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΛΑΤΗΡΙΟ,Η ΜΕ ΒΙΔΑ.ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ?

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΕΣΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΛΑ.

Α...ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ..!!

:wave2:

ZaXaRias_400cc
09/12/2004, 13:27
Απλα θελω να σου πω οτι ηταν ατομο εμπιστοσυνης και για να παρει τις μιζες του κλπ δεν ανεφερε τπτ για τρακο.Η δισκοπλακα η συγκεκριμενη δεν μπορουσε να ερθει στα ισα της οποτε αγοραστηκε μεταχειρισμενη απο αλλο ZXR400.οσο για τον τεντωτηρα τι να σου πω??ειμαι και λιγο ασχετος μιας και καινουριος στο χωρο.απλα με το post μου ηθελα κυριως να θιξω την αισχροκερδια και της λογικης ορισμενων μηχανικων-εισαι ασχετος??θα σε γαμ.....με!!-σχετικα με την καδενα παντως ειναι λογικο μετα απο τοσα λιγα km να ξαναεμφανιζει προβλημα??μιας και ο ηχος αρχιζει και γινεται πιο εντονος με τον καιρο...:( :(

Κανένας
09/12/2004, 14:21
νομιζω οτι μπορεις να κινηθεις και νομικα





Μεγαλύτερη προστασία για τον αγοραστή μοτοσυκλέτας


Το κείμενο που ακολουθεί συντάχθηκε από τον Αντιπρόεδρο και Νομικό Σύμβουλο της ΜΟΤ.Ο.Ε. και μέλος της Λ.E.MOT.
Θεόδωρο Γαζούλη.

Ήδη τέθηκε σε ισχύ ο πολύ σημαντικός για τους αγοραστές μοτοσυκλέτας νόμος, με τον οποίο η χώρα μας συμμορφώνεται προς την Κοινοτική Οδηγία 1999/44/ΕΚ. Έτσι προστατευόμαστε καλύτερα ως καταναλωτές (και πρακτικά ενισχύεται ο ρόλος της νεοσυσταθείσας Μοτοσυκλετιστικής Ένωσης Καταναλωτών).

Τι αλλάζει πρακτικά

1. Μέχρι τώρα αυτός που μας πουλούσε ελαττωματική μοτοσυκλέτα ήταν υποχρεωμένος να δεχτεί μείωση του τιμήματος ή αναστροφή της πώλησης. Δεν ήταν όμως υποχρεωμένος να παραδώσει άλλη μοτοσυκλέτα (χωρίς ελλάτωμα), ούτε να διορθώσει το ελάττωμα, δηλαδή να πληρώσει την επισκευή της μοτοσυκλέτας. Τώρα, με τη νέα ρύθμιση, μπορούμε να ζητήσουμε ως καταναλωτές την παράδοση άλλης μοτοσυκλέτας ή την επισκευή της ελαττωματικής.
2. Νε τον νέο νόμο μπορούν να ασκηθούν ταυτόχρονα τα εξής δικαιώματα του καταναλωτή: αφενός το δικαίωμα υπαναχώρησης ή μείωσης του τιμήματος ή διόρθωσης-επισκευής της μοτοσυκλέτας ή αντικατάστασής της με άλλη, αφετέρου αποζημίωσης για ζημιές που έχουν προκύψει και δεν καλύπτονται από την άσκηση των ως άνω δικαιωμάτων.
3. Ο χρόνος παραγραφής των παραπάνω δικαιωμάτων επιμηκύνεται από έξι μήνες σε δύο χρόνια.
4. Ο πωλητής απαλλάσεται της ευθύνης του μόνον αν ο αγοραστής πράγματι γνώριζε το ελάττωμα και όχι στην περίπτωση της "υπαίτιας άγνοιας" όπως ίσχυε μέχρι τώρα.
5. Τα δικαιώματά του μπορεί να τα ασκήσει ο αγοραστής όταν υπάρχει οποιοδήποτε ελλάτωμα του δικύκλου (εκτός από ασήμανατα ελαττώματα) και όχι μόνον στην περίπτωση πολύ σοβαρού ελαττώματος, όπως ίσχυε προηγουμένως (πολύ σοβαρό εθεωρείτο το ελάττωμα που αναιρούσε τη χρήση του δικύκλου).
6. Θεωρείται ελάττωμα και η έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας της μοτοσυκλέτας (μπορεί εκτός από μοτοσυκλέτα να πρόκειται και για κάτι άλλο π.χ. ένα μπουφάν που πουλήθηκε σαν αδιάβροχο, ενώ δεν ήταν κ.λπ.) και εισάγεται τεκμήριο ότι το έλεττωμα που διαπιστώνεται εντός έξι μηνών από την ημέρα παράδοσης υπήρχε και κατά την παράδοση.
7. Σε περίπτωση διαδοχικών πωλήσεων (δεύτερο χέρι) προβλέπονται αναγωγικά δικαιώματα (ο ένας στρέφεται κατά του προηγούμενου μέχρι η αλυσίδα να φτάσει στον αρχικό πωλητή) ενώ - πράγμα πολύ σημαντικό - αρχίζει νέος χ΄ρονος παραγραφής για κάθε νέο αγοραστή.

Τα ανωτέρω τα οποία εφαρμόζονται σε κάθε τι που αφορά στον μοτοσυκλετιστή (π.χ. μια ανάρτηση, μπότες, ελαστικά, τακάκια κ.λπ.) έστω και αν εκτίθεναι συνοπτικά και απλουστευτικά, δείχνουν καθαρά ότι δημιουργείται ένα νέο πλέγμα υποχρεώσεων για του πωλητές και, αντιστοίχως, δικαιωμάτων για τους καταναλωτές. Μένει όλες αυτές οι νομικές δυνατότητες να αναδειχθούν και να αξιοποιηθούν στην πράξη τόσο σε ατομικό επίπεδο, όσο και σε συλλογικό.

free rider
09/12/2004, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR
νομιζω οτι μπορεις να κινηθεις και νομικα





Μεγαλύτερη προστασία για τον αγοραστή μοτοσυκλέτας


Το κείμενο που ακολουθεί συντάχθηκε από τον Αντιπρόεδρο και Νομικό Σύμβουλο της ΜΟΤ.Ο.Ε. και μέλος της Λ.E.MOT.
Θεόδωρο Γαζούλη.

Ήδη τέθηκε σε ισχύ ο πολύ σημαντικός για τους αγοραστές μοτοσυκλέτας νόμος, με τον οποίο η χώρα μας συμμορφώνεται προς την Κοινοτική Οδηγία 1999/44/ΕΚ. Έτσι προστατευόμαστε καλύτερα ως καταναλωτές (και πρακτικά ενισχύεται ο ρόλος της νεοσυσταθείσας Μοτοσυκλετιστικής Ένωσης Καταναλωτών).

Τι αλλάζει πρακτικά

1. Μέχρι τώρα αυτός που μας πουλούσε ελαττωματική μοτοσυκλέτα ήταν υποχρεωμένος να δεχτεί μείωση του τιμήματος ή αναστροφή της πώλησης. Δεν ήταν όμως υποχρεωμένος να παραδώσει άλλη μοτοσυκλέτα (χωρίς ελλάτωμα), ούτε να διορθώσει το ελάττωμα, δηλαδή να πληρώσει την επισκευή της μοτοσυκλέτας. Τώρα, με τη νέα ρύθμιση, μπορούμε να ζητήσουμε ως καταναλωτές την παράδοση άλλης μοτοσυκλέτας ή την επισκευή της ελαττωματικής.
2. Νε τον νέο νόμο μπορούν να ασκηθούν ταυτόχρονα τα εξής δικαιώματα του καταναλωτή: αφενός το δικαίωμα υπαναχώρησης ή μείωσης του τιμήματος ή διόρθωσης-επισκευής της μοτοσυκλέτας ή αντικατάστασής της με άλλη, αφετέρου αποζημίωσης για ζημιές που έχουν προκύψει και δεν καλύπτονται από την άσκηση των ως άνω δικαιωμάτων.
3. Ο χρόνος παραγραφής των παραπάνω δικαιωμάτων επιμηκύνεται από έξι μήνες σε δύο χρόνια.
4. Ο πωλητής απαλλάσεται της ευθύνης του μόνον αν ο αγοραστής πράγματι γνώριζε το ελάττωμα και όχι στην περίπτωση της "υπαίτιας άγνοιας" όπως ίσχυε μέχρι τώρα.
5. Τα δικαιώματά του μπορεί να τα ασκήσει ο αγοραστής όταν υπάρχει οποιοδήποτε ελλάτωμα του δικύκλου (εκτός από ασήμανατα ελαττώματα) και όχι μόνον στην περίπτωση πολύ σοβαρού ελαττώματος, όπως ίσχυε προηγουμένως (πολύ σοβαρό εθεωρείτο το ελάττωμα που αναιρούσε τη χρήση του δικύκλου).
6. Θεωρείται ελάττωμα και η έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας της μοτοσυκλέτας (μπορεί εκτός από μοτοσυκλέτα να πρόκειται και για κάτι άλλο π.χ. ένα μπουφάν που πουλήθηκε σαν αδιάβροχο, ενώ δεν ήταν κ.λπ.) και εισάγεται τεκμήριο ότι το έλεττωμα που διαπιστώνεται εντός έξι μηνών από την ημέρα παράδοσης υπήρχε και κατά την παράδοση.
7. Σε περίπτωση διαδοχικών πωλήσεων (δεύτερο χέρι) προβλέπονται αναγωγικά δικαιώματα (ο ένας στρέφεται κατά του προηγούμενου μέχρι η αλυσίδα να φτάσει στον αρχικό πωλητή) ενώ - πράγμα πολύ σημαντικό - αρχίζει νέος χ΄ρονος παραγραφής για κάθε νέο αγοραστή.

Τα ανωτέρω τα οποία εφαρμόζονται σε κάθε τι που αφορά στον μοτοσυκλετιστή (π.χ. μια ανάρτηση, μπότες, ελαστικά, τακάκια κ.λπ.) έστω και αν εκτίθεναι συνοπτικά και απλουστευτικά, δείχνουν καθαρά ότι δημιουργείται ένα νέο πλέγμα υποχρεώσεων για του πωλητές και, αντιστοίχως, δικαιωμάτων για τους καταναλωτές. Μένει όλες αυτές οι νομικές δυνατότητες να αναδειχθούν και να αξιοποιηθούν στην πράξη τόσο σε ατομικό επίπεδο, όσο και σε συλλογικό.


ΣΩΣΤΟΣ καιπιστεύω οτι πρέπει να ακολουθήσεις την συμβούλη του ναβι

καλώς ήρθες...:beer:

periklisk
09/12/2004, 14:41
Λοιπόν άκου να δεις πως έχουν τα πράγματα....

Δυστυχώς στην αγορά υπάρχουν πάρα πολλοί μαλάκες που νομίζουν ότι ξέρουν να φτιάχνουν μηχανάκια...... το ότι είναι φίλοι μας δεν σημαίνει πως σε μας ξέρουν και στους άλλους δεν ξέρουν....

Είχα ένα ZXR 400 για 7 χρόνια και κάτι.... ο τυπάκος που το πήρε σίγουρα θα κάνει τούμπες γιατί το είχα από μηχανικής άποψης τζιτζί.....

Πάρε το τηλέφωνο του μηχανικού που πηγαίνω τα τελευταία 6 χρόνια να το κοιτάξει.... αν κάτι φτιάχνεται σίγουρα μπορεί να το φτιάξει....

Το τηλ είναι 2109567606.

Πες ότι σου το έδωσα εγώ

ZaXaRias_400cc
10/12/2004, 11:02
Φιλε navigator ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον αλλα μαλλον δεν εγινα αρκετα σαφης.το προβλημα το εχω με τον απατεωνα τον μηχανικο κ οχι με τον καθε ενα που θελει να πουλησει το χρεπι του και το καμουφλαρει καταλληλα...Υπαρχει τεραστια προσφορα εκει εξω και πιστευω οτι θα μπορουσα να παρω καλυτερο μηχανακι με τα ιδια λεφτα.Το θεμα ειναι οτι ο μαστρομαλ...ας -επρεπε-να βγαλει μιζες και να μου παρει τα λεφτα κανοντας τα στραβα ματια(δεν πιστευω οτι το εκανε εν αγνοια του)για προβληματα που εβγαζαν ματι κ εγω σαν "πρωταρα"την πατησα...
Παρολαυτα ακομα και αν αποφασισω να κινηθω νομικα τι θα πω??ειχα στραβη δισκοπλακα αλλα ξερετε...την αλλαξα!!!μην αναφερω τα δικαστικα εξοδα για κατι που μπορει να μην αποφερει και τιποτα....:confused:
τωρα πλεον αυτο που με απασχολει ειναι να κανω το μηχανακι τζιτζι ωστε......να το σπαωωωω ανεεετααααα!!!:evil:
φιλικα Ανδρεας.......

ZaXaRias_400cc
10/12/2004, 11:13
periklisk αν και εχω βρει ενα εξουσιοδοτημενο να κανω τη δουλεια μου θα περασω και απτον γνωστο σου γιατι ως γνωστον....εχθρος του καλου.....το καλυτερο!!να σε ρωτησω....ειχες κανενα προβλημα με την παλιοκαδενα του ZXR??Ααα μηπως ειχες και προβλημα με το σασμαν??εννοω ενταξει ηταν θορυβωδες,αλλα μηπως οταν αλλαζες τις πρωτες 2 ταχυτητες στις 10000+ στροφες ακουγονταν τιποτα γκραπ γκρουπ σαν να μην θελει να μπει η γ@μημενη:( :(
Ασε γιατι μυριζομαι και προβλημα με την καμπανα...:bawl:
χαιρετω....

periklisk
10/12/2004, 11:33
Η καδένα δεν έχει πρόβλημα..... αν την τεντώνει οι μάστορας όταν πρέπει και τα σχετικά είναι κομπλέ.....

Η καμπάνα κάνει θόρυβο έτσι και αλλιώς δεν είναι πρόβλημα....

Οι ταχύτητες κάνουν γκραν γκρουν μόνο όταν τις αλλάζεις?

Αν ναι μάλλον φουρκέτα και μύλος..... φυσιολογική φθορά μετά από αυτά τα χλμ.....

Ότι θες να με ρωτήσεις μη διστάσεις ... το είχα 7 χρόνια και το ξέρω πολύ καλά......

afrotwin
10/12/2004, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZaXaRias_400cc
periklisk αν και εχω βρει ενα εξουσιοδοτημενο να κανω τη δουλεια μου θα περασω και απτον γνωστο σου γιατι ως γνωστον....εχθρος του καλου.....το καλυτερο!!να σε ρωτησω....ειχες κανενα προβλημα με την παλιοκαδενα του ZXR??Ααα μηπως ειχες και προβλημα με το σασμαν??εννοω ενταξει ηταν θορυβωδες,αλλα μηπως οταν αλλαζες τις πρωτες 2 ταχυτητες στις 10000+ στροφες ακουγονταν τιποτα γκραπ γκρουπ σαν να μην θελει να μπει η γ@μημενη:( :(
Ασε γιατι μυριζομαι και προβλημα με την καμπανα...:bawl:
χαιρετω....

katarxin filos kalos ir8es

ke meta min trelenese
afto to mixanaki pou pires exi 80.000 xiliometra etsi ke alios kapia apo afta pou sou simvenoun ine fisiologikes f8ores kadenes katevasma kefalis tripsimo valvidon na tsekaris ta elatiria sta mpistonia ta xitonia gia tixon grames ke ala moxlika gia tixon tzogous opos episis ke ektos moter f8ores opos stis ar8rosis psalidion pirouni rodes ke an den ta kanis ola mazi sigoura 8a ta kanis siga siga ke iparxoun ke ales f8ores pou an aniksis to manual ke dis ti leei o kataskevastis oti prepi na alaksis se afta ta xiliometra 8a frikaris

gia afto ke otan pernoume mia MIXANI KITAME TA XILIOMETRA NA MIN INE PANO APO 40.000 TO POLI alios kseroume oti egkimonoun provlimata ek tou fisikou kiolas

ke an pigeneis se eksousiodotimeno afti ine kiries pote den episkevazoun kati ala to alazoun ke as ftiaxnete ke milame ke gia apla pragmata an exi ragisi elaxista to filtrokouti sou as poume den tou vazi ligo epoksiidiki kola na telionis sou agorazi kenouri 100 euro ke trexis ke den ftanis

na ta kopsis ta eksousiodotimena
tora i mixani exi fisikes f8ores ke 8eli xrimata
an esi den ta exis ine alo 8ema

as prosexes as epernes ena kenourio mega scooter i ena papi

idika otan agorazoume super spor mixani an den ine tou kolitou mas metaxirismeni oute me sferes oti ke na paris ine kseftilismeno
ke gia na fai poulima o tipos pou to ixe tou ta exi dosi sto xeri os mia pi8anotita

i ales pou mpori na anevike kivika ke na to poulise pezoune
ala meta apo 80.000 xiliometra kati vromai
ase pou mpori na exi fai ke tripani sto konter:lol:
tora ipomoni
8a tin plirosis akriva i 8a triksis dontia

to provlima tis kadenas sou malon regoulatoros ine
ke me tis taxitites sta kawasaki to 8ema ine na min ksipnane oi nekri idika me tin proti

ipomoni

ZaXaRias_400cc
10/12/2004, 12:09
φιλε periklisk
οι ταχυτητες κανουν αυτον τον θορυβο οταν σου ειπα.δηλ.οταν αλλαζω 1η κ 2α στις 10000+ στροφες.στις υπολοιπες ολα κομπλε αθορυβο!!
Ρε συ γενικα το μηχανακι δεν με προδιαθετει να το σπασω και να το δουλευω πολυ ψηλα.ειναι βλεπεις αυτοι οι κραδασμοι που σε κανουν να νομιζεις οτι θα παρεις τα κυλινδρα στα χερια!!γιατι ρε γαμωτο:mad:
ποια ειναι η γνωμη σου??υπαρχει περιπτωση μετα απο σκληρη χρηση να παρω κανενα σασμαν η εκκεντροφορους στα χερια??(βλεπε ηλικια μοτερ=80000+ km)
Παντως μ@λ@κι@ γιατι πηρα ενα μηχανακι να μαθω να στριβω κλπ και το φοβαμαι να το ανοιξω μηπως εμφανισει τπτ:( ΠΙΚΡΑ!!
Γιαυτο μακρια απο μεταχειρισμενα 5+ χρονων......

periklisk
10/12/2004, 12:19
το μηχανάκι καλά έκανες και το πήρες για να μάθεις να στρίβεις γιατί είναι σχολείο!

Η γνώμη μου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο είναι να έρθεις μια στο μάστορα (εφόσον δεν έχεις δικό σου έμπιστο και σωστό επαγγελματία) που πάω να του ρίξει μια ματιά.... δεν έχεις να χάσεις τίποτα......

Μια γενική στο μοτέρ και τα περιφερειακά όπως είπε ο afro θα ανεβάσει την αξιοπιστία κατά πολύ.... το οικονομικό είναι άλλο θέμα βέβαια.....

Άσε που οι κραδασμοί αν το μηχανάκι είναι σωστά συντηρημένο είναι σε πολύυυυ λογικά επίπεδα.....

Κανένας
10/12/2004, 14:31
Ανδρέα έχεις δίκιο, για τις νομικές περιπέτειες και την γραφειοκρατία
Όμως μια συμβουλή μπορείς να πάρεις στο ΜΟΤ.Ε.Κ. (Μοτοσυκλετιστική Ένωση Μοτοσυκλετιστών) φιλοξενείται από τη ΜΟΤ.Ο.Ε. στη διεύθυνση Λαγουμιτζή 44 Ν. Κόσμος, Αθήνα. Τηλ. 210 9230082 & 210 9212588.

http://www.motoe.gr/arthra/prostasia.htm

:)

o_gavros
21/01/2005, 13:36
re paidia enas filos phre ena ZXR400 montelo '98,to kalokairi xerwntas vevaia oti varaei kampana.epeidh kapws ton provlhmatizei mou eipe na koitaxw sto internet na dw ti paizei.
mporeite na peite kamia gnwmh an einai provlhma?
An einai,tote axizei ton kopo h episkeyh?poso peripou tha paei h episkeyh exoume idea?

periklisk
21/01/2005, 14:26
Σε αυτό το κινητήρα η καμπάνα κάνει θόρυβο όταν έχεις νεκρά στο κιβώτιο. Αν πατήσεις συμπλέκτη σταματάει.

Αν λες για αυτό δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα. Το 400αρι μου έκανε έτσι 7 χρόνια που το είχα......

sniper
21/01/2005, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Σε αυτό το κινητήρα η καμπάνα κάνει θόρυβο όταν έχεις νεκρά στο κιβώτιο. Αν πατήσεις συμπλέκτη σταματάει.


Η καμπάνα κάνει αυτό το θόρυβο....

RapidShade
21/01/2005, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Σε αυτό το κινητήρα η καμπάνα κάνει θόρυβο όταν έχεις νεκρά στο κιβώτιο. Αν πατήσεις συμπλέκτη σταματάει.

Αν λες για αυτό δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα. Το 400αρι μου έκανε έτσι 7 χρόνια που το είχα......

Κατά τη γνώμη μου και από τη εμπειρία
μου μιας και τα KAWA τα έχω δει και
δουλέψει αρκετά χρονάκια, η καμπάνα
να βαράει με νεκρά... είναι
πρόβλημα της μαμας KAWA... και όχι
μόνο ενός-δύο μοντέλων....

αν κάποιο KAWA δεν το κάνει, αυτό
είναι το "περίεργο" και όχι το αντίστροφο...

θα στο πει και όποιος KAWA-μάστορας
πας, αν ξέρει τι του γίνεται και λεει
τα πράγματα όπως είναι...
όπως επίσης ότι θα βαράει ΧΩΡΙΣ
να σου δημιουργήσει πρόβλημα...

Απλά κάνει αισθητή την παρουσία της
η καημένη η καμπανούλα :P

Α, πού στε...

ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!

periklisk
21/01/2005, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Κατά τη γνώμη μου και από τη εμπειρία
μου μιας και τα KAWA τα έχω δει και
δουλέψει αρκετά χρονάκια, η καμπάνα
να βαράει με νεκρά... είναι
πρόβλημα της μαμας KAWA... και όχι
μόνο ενός-δύο μοντέλων....

αν κάποιο KAWA δεν το κάνει, αυτό
είναι το "περίεργο" και όχι το αντίστροφο...


αυτό ισχύει στα παλιά μοντέλα......

ΡΕΜΑΛΙ:wave2:

RapidShade
21/01/2005, 14:59
Ναι καλά....

είδα και το Ζ750 του Κώστα....

για ρώτα τον... για ρώτα...
.
δεν λέω ότι κάνει όπως έκανε το
KLR ή το Eliminator...

αλλά έχει πάρει κι αυτό του ΤΟΥΤΟ
της μαμάς :P

ΡΕΜΑΛΙ!

:beer:

melsaltas
21/01/2005, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Ναι καλά....

είδα και το Ζ750 του Κώστα....

για ρώτα τον... για ρώτα...
.
δεν λέω ότι κάνει όπως έκανε το
KLR ή το Eliminator...

αλλά έχει πάρει κι αυτό του ΤΟΥΤΟ
της μαμάς :P

ΡΕΜΑΛΙ!

:beer:

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΑΡΑΓΕ!
:wave2:

periklisk
21/01/2005, 15:04
Τα ΖΧ9 πάντως δεν το κάνουν

ΡΕΜΑΛΟΡΕΜΑΛΟ

RapidShade
21/01/2005, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas
ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΑΡΑΓΕ!
:wave2:

Δεν θέλω να απαντήσω... δεν θέλω...

ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ!!!!!

Εσύ δεν πρόλαβες να το κάνεις να
βαρέσει γιατί ήταν πολύ συχνότερα
απ ότι έπρεπε στα PITS! RE OUST!!!


XAXAXAXAXAXXA

ΥΓ. Ναι ρε, έχετε ΓΑΜΩ τα ΜΟΤΕΡΙΑ,
και ΝΑΙ είστε οι πιο καλοί και ΔΥΝΑΤΟΙ
και οι μπαμπάδες σας τους Νικάνε Ολους!!!


ΡΕ ΟΥΡΤ ΡΕ!!!

melsaltas
21/01/2005, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Δεν θέλω να απαντήσω... δεν θέλω...

ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ!!!!!

Εσύ δεν πρόλαβες να το κάνεις να
βαρέσει γιατί ήταν πολύ συχνότερα
απ ότι έπρεπε στα PITS! RE OUST!!!


XAXAXAXAXAXXA

ΥΓ. Ναι ρε, έχετε ΓΑΜΩ τα ΜΟΤΕΡΙΑ,
και ΝΑΙ είστε οι πιο καλοί και ΔΥΝΑΤΟΙ
και οι μπαμπάδες σας τους Νικάνε Ολους!!!


ΡΕ ΟΥΡΤ ΡΕ!!!


KAI O ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ
ΧΑ!!!!!!!

periklisk
21/01/2005, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Τα ΖΧ9 πάντως δεν το κάνουν

ΡΕΜΑΛΟΡΕΜΑΛΟ

Ορίστε κάνω κουότ στον εαυτό μου....

idi
21/01/2005, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Ναι καλά....

είδα και το Ζ750 του Κώστα....

για ρώτα τον... για ρώτα...
δεν λέω ότι κάνει όπως έκανε το
KLR ή το Eliminator...


ασε ρε σάχλα-μουχλα-ποσα λεφτααααααααααα

εμενα γουργουριζει το μοτερ σαν τη κοιλιτσα ενος μωρου
ουτε καμπανες ουτε τιποτα JUST PLAIN KAWA POWER:beer:

periklisk
21/01/2005, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ασε ρε σάχλα-μουχλα-ποσα λεφτααααααααααα

εμενα γουργουριζει το μοτερ σαν τη κοιλιτσα ενος μωρου
ουτε καμπανες ουτε τιποτα JUST PLAIN KAWA POWER:beer:

ΕΕΕΤΣΙ ΕΕΕΤΣΙ:beer:

la_villa
23/01/2005, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
re paidia enas filos phre ena ZXR400 montelo '98,to kalokairi xerwntas vevaia oti varaei kampana.epeidh kapws ton provlhmatizei mou eipe na koitaxw sto internet na dw ti paizei.
mporeite na peite kamia gnwmh an einai provlhma?
An einai,tote axizei ton kopo h episkeyh?poso peripou tha paei h episkeyh exoume idea?


Μην το πειράξει.Το ίδιο έχω πέντε χρόνια τώρα και όπως είπαν και οι άλλοι όταν πατήσεις συμπλέκτη σταματάει.
Και τον μάστορα μου που ρώτησα το ίδιο μου είπε.

o_gavros
23/01/2005, 16:15
thanx paides.tou ta eipa ola ayta pou symvoulepsate kai rwtontas kai to mhxaniko ta idia akouse.

xerete kana site na koitaxw gia ta plastika ths ouras?skeftetai na allaxei ta tetragwna pou exei kai na valei typou 636 me gwnia facing upwards.

la_villa
24/01/2005, 15:07
Ας ψάξει σε μεταχειρισμένα.Ή αλλιώς παραγγελία απο πολυεστέρα (π.χ από ΜPF).
Πάντως αν κάνει κάτι επειδή το σκέφτομαι και γω ρίξε ενα ποστάκι πόσο του κόστισε και πως το έδεσε πάνω.