PDA

View Full Version : Bmw F 800 Gs - It's show time



Σελίδες : [1] 2 3

Anty12
08/02/2008, 11:50
Λοιπόν .....φερ την κάμερα σε μένα που λέει και ο Λιακό......

As we speek οι Έλληνες αντιπρόσωποι δοκιμάζουν το μοντέλο στην Πορτογαλία .....

Όπως μας είπε Έλλην αντιπρόσωπος , ο οποίος προς τιμήν του , έδωσε και νούμερα από το τηλέφωνο οι τιμές του είναι λίγο τσιμπημένες σε σχέση με τις τιμές στην Γερμανία.
Για παράδειγμα 10100 αντί για 9600 στην βασική , 820 αντί για 710 για το ABS, 140 αντί για 110 για το κεντρικό σταντ κτλ.

Οι αντιπρόσωποι , όπως έχει ξαναγραφεί, θα πάρουν κάποια μοντέλα για πώληση , test ride , και για τα show rooms, αλλά αυτά τα στέλνει η BMW, με δεδομένο εξοπλισμό. Αν το γουστάρεις το παίρνεις , αν όχι παραγγέλνεις και περιμένεις , τουλάχιστον έξι εβδομάδες....

Η πατάτα με την καθυστέρηση , και την αναβολή της πώλησης του μοντέλου στον υπόλοιπο κόσμο , έγινε λόγω αυξημένης ζήτησης στο 650, και όχι για το 800.Ποιο συγκεκριμένα η Rotax δεν μπορεί να ανταποκριθεί , στις κατασκευές κινητήρων.

Να σημειώσουμε εδώ , ότι κάποιες φήμες , θέλουν την BMW , να βρίσκεται σε ένα χωρίς προηγούμενο φαινόμενο , ζήτησης προϊόντος της , πράγμα που την έχει αναγκάσει , να μετατρέπει γραμμές παραγωγής , αλλά και να φοβάται , για περιθωριοποίηση της ναυαρχίδας της κατηγορίας αυτής , γνωστή και ως “Gotzilas Elefantius Peftovizous”……

Αυτά .......

p@nos
08/02/2008, 12:00
Παιδια τι να λεμε...

Η BMW τωρα ειδικα βρηκε την κοτα που κανει τα χρυσα αβγα...

Ειδικα στην ελλαδα με το 800 θα σβησει ολους τους αλλους απ'το χαρτη...

p@nos
08/02/2008, 12:02
Ευχομαι μονο λογω της αυξημενης ζητησης να μην ριξει την ποιοτητα κατασκευης...

Cpt. Haddock
08/02/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
Παιδια τι να λεμε...

Η BMW τωρα ειδικα βρηκε την κοτα που κανει τα χρυσα αβγα...

Ειδικα στην ελλαδα με το 800 θα σβησει ολους τους αλλους απ'το χαρτη...

Απ' οτι φαίνεται. Ειναι η χρυσή τομη μεταξυ του μονοκύλινδρου και αργου F650GS (του παλιού) και του μεγάλου, βαριού και ακριβού 1200 (άσε που πολλοί γκουχουγκουχουcrs-kγκουχουγκουχου δε θα το έπαιρναν μονο και μονο λόγω Boxer)

:wave2:

Anty12
08/02/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(άσε που πολλοί γκουχουγκουχουcrs-kγκουχουγκουχου δε θα το έπαιρναν μονο και μονο λόγω Boxer)

:wave2:

:a014:

road spirit
08/02/2008, 12:16
τι θα γίνει τώρα? πρέπει να δώσω το πεγκασο, και να βρω και 7 χιλιάρικα...

γκαμωτ γκαμωτ...

:cry:

GATHAN
08/02/2008, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Απ' οτι φαίνεται. Ειναι η χρυσή τομη μεταξυ του μονοκύλινδρου και αργου F650GS (του παλιού) και του μεγάλου, βαριού και ακριβού 1200 (άσε που πολλοί γκουχουγκουχουcrs-kγκουχουγκουχου δε θα το έπαιρναν μονο και μονο λόγω Boxer)

:wave2:

captain, το 1200 είναι το ελαφρύτερο της κατηγορίας...

hararm123
09/02/2008, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

(λόγω Boxer)

:wave2:


Ενας απο αυτους ειμαι και εγω

Anty12
11/02/2008, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Α, ρε πανικός θα γίνει με αυτό το mottorad λέμε!!!
Για να δούμε τώρα πιο χρώμα προτιμάτε οι περισσότεροι : Ξεκινάω εγώ:winka:




MikeG : Κίτρινο-Μαύρο :winka:

gousgoun_69 : Κίτρινο-Μαύρο

tifoefs : Κίτρινο-Μαύρο

Lupo : Κίτρινο-Μαύρο

hararm123 : Κίτρινο-Μαύρο





Κίτρινο-Μαύρο : 5/5

Γκρί : 0/5


Για γράφτε με για μια τέτοια.........:lol: :lol: :lol:


120164

takis1964
11/02/2008, 14:21
ΓΚΡΙ

gregorgeous89
15/02/2008, 17:13
Με βάζει σε πειρασμό να αλλάξω το vfr.Μαύρο κίτρινο!

Anty12
16/02/2008, 22:03
Μια πρώτη γεύση από την παρουσίαση - test ride στην Πορτογαλία και Νότιο Αφρική (οχι και πολύ λεπτομερείς είναι η αλήθεια ) και πάρα πολές φώτο.....



Εδώ (http://www.newroadsautomotive.com/bmwnews/news.php?action=fullnews&id=44) και εδώ (http://www.raptorsandrockets.com/news.html)

Stay tuned.....


120716

Anty12
19/02/2008, 00:20
Πρώτο πραγματικό test ride..... (http://www.motorcycledaily.com/17february08_bmw2008f800gs.htm)


121008

rsp
19/02/2008, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μια πρώτη γεύση από την παρουσίαση - test ride στην Πορτογαλία και Νότιο Αφρική (οχι και πολύ λεπτομερείς είναι η αλήθεια ) και πάρα πολές φώτο.....



Εδώ (http://www.newroadsautomotive.com/bmwnews/news.php?action=fullnews&id=44) και εδώ (http://www.raptorsandrockets.com/news.html)

Stay tuned.....

Ισως το χεοροτερο μονταζ φωτογραφιας που εχω δει...

Operater
19/02/2008, 01:01
Όταν το δοκίμαζε ο διευθηντης της Τouratech o Herbert Schwarz, στην Αφρική, τον Ιούλιο
και οι υπόλοιποι δεν είχαμε πάρει χαμπάρι... :lol:

http://www.roadrunner.travel./gallery-6453.php

Anty12
19/02/2008, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Όταν το δοκίμαζε ο διευθηντης της Τouratech o Herbert Schwarz, στην Αφρική, τον Ιούλιο
και οι υπόλοιποι δεν είχαμε πάρει χαμπάρι... :lol:

http://www.roadrunner.travel./gallery-6453.php



:nono:

Μάλλον εσύ δεν το πήρες χαμπάρι..... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=48932&perpage=15&pagenumber=16)

Operater
19/02/2008, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
:nono:

Μάλλον εσύ δεν το πήρες χαμπάρι..... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=48932&perpage=15&pagenumber=16)

Ωπ σόρυ! :smilea:

(κι έψαξα ρε γμτ! :bigcry: )

:wave2:

gregorgeous89
21/02/2008, 17:49
Στην BMW Τρικαλιότης (Θεσ/νίκη) λένε ότι αναβλήθηκε η επίσημη παρουσίαση που ήταν για μέσα Μαρτίου! Επίσης δεν θα έχει test-ride εάν υπάρχει πολύ ζήτηση και τα μηχανάκια προποληθούν.Μα είναι στάση σοβαρής εταιρίας αυτή? Όσο πουλάμε δεν σας δίνουμε testride μην χάσουμε κανένα euro :nono: Κρίμα.
Το παιδί που είναι στο τμήμα μοτό είναι πολύ εξυπηρετικός!

Anty12
22/02/2008, 12:42
Δεύτερο πραγματικό test ride.....

Μετεφρασμένο στα Αγγλικά (όχι από εμένα) από το Ισπανικό περιοδικό motociclismo (http://www.motociclismo.es/Pruebas/carretera//bmw-f-800-gs-bmw-f-800-gs-gs-2008-kw-posicionamiento.jsp%3Fid%3D3971) .......


BMW F 800 GS

Presentation of the "small" BMW GS
MIDDLE EARTH
Have you dreamed that the R 1200 GS motorcycle is your ideal? Surely it is a real blockbuster. If until now were afraid of it as a matter of experience or money, BMW will approach the "Middle Earth" with this new twin cylinder for mixed use, the F 800 GS…

Pere Casas, from Durban (South Africa)


BMW is expanding its range in search of a younger client, both above (K generation four transverse line) and down (first with the X thumpers and then with the F 800 S and ST). The R 1200 GS is, among boxers, the flagship of the brand and one of its top selling models. However, it is a 1,200 cc: its appearance and performance deserve respect, and therefore requires an experience that not all fans and aspiring to a BMW possess.
On the other hand, the good things usually costs a lot of money, and the BMW big GS does not sale for less than 13.950 euros, a sum which then goes up adding a couple of thousand euros more in extras: suitcases, browser, etc..


Generation 800

The BMW F 800 GS is a perfect bike for combined use. After tests it in all kinds of terrain has shown us with resounding clarity to be much more than a simple, but perfect, step towards that boxer. Simply start it and go just a few hundred metres to realize the huge improvement that represents the operation of the new F 800 with two vertical cylinders compared with the F-800 S and ST, which have them lying 30 degrees forward.

On the one hand, they have made disappear completely the clatter and vibrations that fills those S and ST with personality, and has become a regular rotation and absolutely smooth. Also, though perhaps concerned over a more psychological improvement than real, the gears now seem to engage more finely and easily. It is surprising that the reduction of trembling came from its new scheme: in both cases it is a parallel twin cylinder, and the angle they attack now the sump with should not influence… and even having its third "crank" that balances the alternative forces from cranks and pistons. But it will also be astonishing that the apparent progress is due its new chassis, multitubular now in the GS, dual aluminium beam in the S and ST, filters everything…

Clearly, the new profile of the distribution, and new settings of injection, contribute decisively to the bike's good response at low speeds and her response to the slightest solicitation on the throttle with a sweetness unknown until now, which makes her optimal for use even on very slippery terrain.

In any case, my opinion cannot be otherwise that if the F 800 vertical is the best generation of the BMW "F", it seems logical that the engineers at BMW reserved it for this F 800 GS, a motorcycle that can be a real bestseller.


Mixed

The F 800 GS is all ease, but for those of us who don't play in the NBA, it is not exceptionally low. For that is her "little sister" F 650 GS, more affordable in every sense. The 800GS has, however, an optional seat capable of lowering its height from 880 mm to 850 mm, which will make it more suitable for everyday use. We have already commented that their response is now all sweetness, but it is also sufficiently strong as to ensure that once purchased, nobody can ment in your presence that F 800 GS is a "GS 1200 that runs less."

Its 85 HP are all usable in a curve which is perched exceptionally progressively, from the bottom up, so directly proportional to the rotation of the throttle. From barely 1,000 revs, until the actual 8,500 rpm, is capable of propelling, always strongly, its 207 kg in riding order until a little beyond 200 km / h. To make matters worse, the gear ratios are well proportioned, so that the bike accelerates well even in the 3 rd and 4 th gear, leaving the higher gears for good averages on the road.

In fast driving the motorcycle shows having a good chassis: after passing at high speed on a pothole you just perceive some movements that are cut off for themselves quickly. However, do not expect on this motorcycle the precision and rigour of the front end of the GS Telelever: logically her long suspension travels will affect, as this F 800 GS has no less than 230 mm and 215 mm respectively in front and rear end. Instead, it mounts chain, so it does not suffer negative reactions on transmission and clutch as the Paralever. On the other hand, its brakes keep a good compromise between her ability on tarmac and the demands off the road and are assisted with ABS (for tracks, its disconnection is almost mandatory) which is dual channel and even more refined from BMW…


At an average price of 10,200 euros in the German catalogue now comes a model that represents an excellent opportunity to enter the GS universe and to have a bike suitable for travelling to the end of the world. For this she offers enough aerodynamic protection, a really comfortable riding position thanks to a good seat and a wide handlebars, and a whole panoply of accessories worthy of what is the F 800 GS, a real BMW. To sum up, your partner will like her so much that you can even try to pay between the two of you… something that in many sports bikes is virtually impossible.

el_hymador
03/03/2008, 10:57
Mε 7.900€* το F650(που ειναι ομως 800)gs θα αποτελεσει την ταφοπλακα στα περισσοτερα απο τα σημερινα on-off της αγορας.

Στα ~10.000€* που κοστιζει το F800(που ειναι 800ομως)gs αποτελει δελεαρ και για αυτος που σκοπευαν να επενδυσουν στην αγορα 1000-1200cc on-off...

Γενικα θα ερθουν τα πανω κατω στην κατηγορια.

*Μιλαμε για βασικες εκδοσεις...

Anty12
03/03/2008, 12:15
BMW Accessories (http://www.infar.co.uk/tim/gs/F650-800GS_accessories.pdf)

Το φελέκι μου μέσα .......διαμέρισμα θ' αγοράσουμε......:bigcry::confused:

rockerman
03/03/2008, 13:26
re paidia me to sygekrimeno montelo 800 gs ti paizei apo thema paraeisagoghs xerete tipota?

MikeG
03/03/2008, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockerman
re paidia me to sygekrimeno montelo 800 gs ti paizei apo thema paraeisagoghs xerete tipota?

Βιάζεσαι....
& θα έλεγα ότι γενικά για καινούριο δεν αξίζει παραεισαγωγή. Δεν είναι GSXR ή R1.

:wave2:

Cpt. Haddock
03/03/2008, 14:00
BMW και παραεισαγωγή; :eek:

φτου κακα :lol: :smokin:

MikeG
03/03/2008, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
BMW και παραεισαγωγή; :eek:

φτου κακα :lol: :smokin:

Captain δε κάνουν παραεισαγωγή καινούρια..... Μόνο "ελαφρώς" μεταχειρισμένα.... εκτός αν μου διαφεύγει κάτι. :wave2:

rockerman
03/03/2008, 14:09
tote tipota se atokes doseis me kapoia prokataboli brosta mexri kai 50%?xerete kanena dealer?

MikeG
03/03/2008, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockerman
tote tipota se atokes doseis me kapoia prokataboli brosta mexri kai 50%?xerete kanena dealer?

Ακόμα δεν έχει έρθει Ελλάδα το μηχανάκι...

Cpt. Haddock
03/03/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockerman
tote tipota se atokes doseis me kapoia prokataboli brosta mexri kai 50%?xerete kanena dealer?

Αν εννοείς dealer για μηχανές :wacko: δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=54497)

Χρηματοδοτικά προγράμματα κάνουν συνήθως

:wave2:

postman
03/03/2008, 14:33
Το σκεφτομουν και εγω για το 800 αλλα οταν ειδα μεταξονιο 1578mm αλλαξα γνωμη . Παιδια το εργαλειο ειναι ακαταληλο για ελλαδα . Για συγκριση το R1200GS εχει μεταξονιο 1507mm και η AFRICA 1565mm . Πολυ φοβαμαι οτι δεν θα στριβει με τιποτα . Στην παρουσιαση του ΜΟΤΟ το αναφερει απεξω απεξω ντε και καλα οτι φταιει ο μεγαλος τροχος και το υψος που σου δημιουργουν ανασφαλεια στα στροφηλικια ! Μαλλον για το 1200 με βλεπω...

Anty12
03/03/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockerman
tote tipota se atokes doseis me kapoia prokataboli brosta mexri kai 50%?xerete kanena dealer?

Metalaxis στην Λάρισα.....
35% μπροστά, και τα υπόλοιπα 24 άτοκες.....

el_hymador
03/03/2008, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
Το σκεφτομουν και εγω για το 800 αλλα οταν ειδα μεταξονιο 1578mm αλλαξα γνωμη . Παιδια το εργαλειο ειναι ακαταληλο για ελλαδα . Για συγκριση το R1200GS εχει μεταξονιο 1507mm και η AFRICA 1565mm . Πολυ φοβαμαι οτι δεν θα στριβει με τιποτα . Στην παρουσιαση του ΜΟΤΟ το αναφερει απεξω απεξω ντε και καλα οτι φταιει ο μεγαλος τροχος και το υψος που σου δημιουργουν ανασφαλεια στα στροφηλικια ! Μαλλον για το 1200 με βλεπω...

φιλε μου, ενας αριθμος απο μονος του δεν λεει τιποτα...

μπορει να ειναι ενδειξη για καποια πραγματα αλλα ειναι λιγο αβασιμο να τον θεωρεις αποδειξη χωρις να εχεις οδηγησει πρωτο το μηχανακι. Ασε που στο στριβειν παιζουν ρολο και ενα καρο αλλοι παραγοντες και οχι μονο το μεγεθος του μεταξονιου.

Το KTM990 Adv εχει μεγαλυτερο μεταξονιο (1570mm) και απο τα δυο μηχανακια που αναφερεις ως παραδειγμα και ομως στριβει πολυ καλυτερα απο αυτα.

Κανε ενα Test-ride οταν ερθει το 800 και μετα αποφασιζεις.

Anty12
03/03/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
Το σκεφτομουν και εγω για το 800 αλλα οταν ειδα μεταξονιο 1578mm αλλαξα γνωμη . Παιδια το εργαλειο ειναι ακαταληλο για ελλαδα . Για συγκριση το R1200GS εχει μεταξονιο 1507mm και η AFRICA 1565mm . Πολυ φοβαμαι οτι δεν θα στριβει με τιποτα . Στην παρουσιαση του ΜΟΤΟ το αναφερει απεξω απεξω ντε και καλα οτι φταιει ο μεγαλος τροχος και το υψος που σου δημιουργουν ανασφαλεια στα στροφηλικια ! Μαλλον για το 1200 με βλεπω...

Μήπως το έχει κάνει ιδιαίτερα μακρύ η BMW, γιατί στον συγκεκριμένο κινητήρα αντικατέστησε τον ιμάντα με αλυσίδα, και έπρεπε να φέρει το γρανάζι όσο το δυνατόν κοντύτερα στο ψαλίδι για να μην ταλαιπωρούνται αλυσίδα και γρανάζια.

Ουσιαστικά η απόσταση ανάμεσα στο ίχνος του μπροστινού και στο ίχνος του πισινού τροχού , είναι που έχει σημασία και επηρεάζει το στρίψιμο...

Σωστά ή κάνω λάθος...
:confused:

el_hymador
03/03/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μήπως το έχει κάνει ιδιαίτερα μακρύ η BMW, γιατί στον συγκεκριμένο κινητήρα αντικατέστησε τον ιμάντα με αλυσίδα, και έπρεπε να φέρει το γρανάζι όσο το δυνατόν κοντύτερα στο ψαλίδι για να μην ταλαιπωρούνται αλυσίδα και γρανάζια.

Ουσιαστικά η απόσταση ανάμεσα στο ίχνος του μπροστινού και στο ίχνος του πισινού τροχού , είναι που έχει σημασία και επηρεάζει το στρίψιμο...

Σωστά ή κάνω λάθος...
:confused:

ειναι πολλοι οι παραγοντες και δεν αφορουν μονο στα γεωμετρικα χαρακτηριστικα μια μοτοσικλετας...για αυτο λεω οτι ειναι καλυτερο να οδηγει κανεις και να μην ''ψωνιζει'' βαση των τ.χ.

και τα supermoto ειναι ανοικονομητα σε διαστασεις και γεωμετρικα χαρακτηριστικα σε σχεση με ενα ss, αλλα σε σφιχτο στροφιλικι μπορουν να τα κανουν σωβρακο...

AFTER
03/03/2008, 17:40
Ρε μην λετε οτι θελετε, το μηχανακι ειναι πολυ καλο, και στις δυο εκδοσεις

Με τιμη 650 παιρνεις 800cc(650gs), και ακομα και το 800gs δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο, τοσο ειχε πριν λιγο καιρο το tdm900 που εχει την ιδια δυναμη

Aptaliko
04/03/2008, 09:09
Φίλοι μου καλημέρα σας, είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι 37 χρονών και κάτοχος εδώ και 7 χρόνια ενός F 650 GS και το τελευταίο χρόνο θεωρώ ότι ήρθε η ώρα για ανανέωση και πάντα σε on-off. Κάνω περί τα 15.000 χλμ το χρόνο από τα οποία τα 10.000 χλμ στην διαδρομή (ούτε τρένο να ήμουν) Αθήνα-Μαρούσι-Πειραιάς-Αθήνα για δουλειά και αθλητικές δραστηριότητες άλλα 3.000 χλμ για Β.Εύβοια για να δω την κοπελιά και άλλα 2.000 χλμ για καλοκαιρινές διακοπές. Όπως οι περισσότεροι κάτοχοι On-Off κάνω λίγη χρήση του Off (σε χώμα δηλαδή) γύρω στα 1.000 χλμ από τα 15.000 χλμ αλλά μπορώ να πω ότι σε καθημερινή χρήση και το πεζοδρόμιο θα ανέβω και γενικότερα θα ξεφύγω όπου μπορώ από την "πεπατημένη". Ψηνόμουν για το 1200 GS αλλά πάντα κοντόστεκα για τον αυξημένο όγκο του αλλά (για να μην κρυβόμαστε κιόλας) και για τα χρηματά του. Το F800 GS δείχνει να πιο κοντά σε αυτό που θέλω και σε σχέση με το F 650 GS που έχω. Σίγουρα οι εκτός δρόμου δυνατότητες του F 800 GS είναι πολύ μεγαλύτερες κάτι που το θέλω αλλά στην πόλη τι γίνεται (σε σχέση πάντα με αυτό που έχω);
1) Χάνω σε ενεργητική ασφάλεια;
2) To υψηλότερο κέντρο βάρους θα προσδώσει μεγαλύτερη αστάθεια;
3) H μεγαλύτερη διαδρομή των αναρτήσεων λιγότερο έλεγχο στο φρενάρισμα;
4) O 21" μπροστινός τροχός λιγότερο φιλτράρισμα του οδοστρώματος;
5) Tα ενδιάμεσα λάστιχα θα έχουν χειρότερη πρόσφυση;
6) Το όλο πακέτο θα μεγαλώσει την απόσταση φρεναρίσματος ή θα ρεφάρει με τους διπλούς δίσκους και το όλο στήσιμο της μηχανής (για τις ίδιες ταχύτητες πάντα)
7) Σε ένα ταξίδι για Β.Εύβοια θα το ευχαριστηθώ περισσότερο και θα κινηθώ με περισσότερη ασφάλεια ή θα φυλάγομαι περισσότερο στο στροφιλίκι;
Ευχαριστώ εκ τον προτέρον για τον χρόνο σας και την βοηθειά σας.
:sun: :sun: :sun:

MikeG
04/03/2008, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aptaliko
Φίλοι μου καλημέρα σας, είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι 37 χρονών και κάτοχος εδώ και 7 χρόνια ενός F 650 GS και το τελευταίο χρόνο θεωρώ ότι ήρθε η ώρα για ανανέωση και πάντα σε on-off. Κάνω περί τα 15.000 χλμ το χρόνο από τα οποία τα 10.000 χλμ στην διαδρομή (ούτε τρένο να ήμουν) Αθήνα-Μαρούσι-Πειραιάς-Αθήνα για δουλειά και αθλητικές δραστηριότητες άλλα 3.000 χλμ για Β.Εύβοια για να δω την κοπελιά και άλλα 2.000 χλμ για καλοκαιρινές διακοπές. Όπως οι περισσότεροι κάτοχοι On-Off κάνω λίγη χρήση του Off (σε χώμα δηλαδή) γύρω στα 1.000 χλμ από τα 15.000 χλμ αλλά μπορώ να πω ότι σε καθημερινή χρήση και το πεζοδρόμιο θα ανέβω και γενικότερα θα ξεφύγω όπου μπορώ από την "πεπατημένη". Ψηνόμουν για το 1200 GS αλλά πάντα κοντόστεκα για τον αυξημένο όγκο του αλλά (για να μην κρυβόμαστε κιόλας) και για τα χρηματά του. Το F800 GS δείχνει να πιο κοντά σε αυτό που θέλω και σε σχέση με το F 650 GS που έχω. Σίγουρα οι εκτός δρόμου δυνατότητες του F 800 GS είναι πολύ μεγαλύτερες κάτι που το θέλω αλλά στην πόλη τι γίνεται (σε σχέση πάντα με αυτό που έχω);
1) Χάνω σε ενεργητική ασφάλεια;
2) To υψηλότερο κέντρο βάρους θα προσδώσει μεγαλύτερη αστάθεια;
3) H μεγαλύτερη διαδρομή των αναρτήσεων λιγότερο έλεγχο στο φρενάρισμα;
4) O 21" μπροστινός τροχός λιγότερο φιλτράρισμα του οδοστρώματος;
5) Tα ενδιάμεσα λάστιχα θα έχουν χειρότερη πρόσφυση;
6) Το όλο πακέτο θα μεγαλώσει την απόσταση φρεναρίσματος ή θα ρεφάρει με τους διπλούς δίσκους και το όλο στήσιμο της μηχανής (για τις ίδιες ταχύτητες πάντα)
7) Σε ένα ταξίδι για Β.Εύβοια θα το ευχαριστηθώ περισσότερο και θα κινηθώ με περισσότερη ασφάλεια ή θα φυλάγομαι περισσότερο στο στροφιλίκι;
Ευχαριστώ εκ τον προτέρον για τον χρόνο σας και την βοηθειά σας.
:sun: :sun: :sun:


Φίλε μου,
αρχικά καλωσήρθες. Εδώ & 3 χρόνια έχω & εγώ το 650GS. Κάνω βέβαια πολλά περισσότερα χιλιόμετρα από εσένα το χρόνο & αρκετά πιο off.
Προσωπικά το επόμενο μου μηχανάκι θα είναι το 800.
Θα έλεγα ότι κερδίζεις σε ενεργητική ασφάλεια μιας & σίγουρα πάμε σε καλύτερο πακέτο φρένων, αναρτήσεων & "σωστότερο" ABS.
Στο φιλτράρισμα του δρόμου συντελέι σημαντικό ρόλο η ανάρτηση η οποία είναι σαφώς καλύτερη. Ο 21 τροχός απλά σε βοηθάει να προσπερνάς εμπόδια πιο εύκολα.
Λάστιχα βάζεις ότι θες εσύ. Anakee Ή Τourance ή Avon Distanzia & είσαι super.
Το 800 υπερτερεί σε όλους τους τομείς.
& γαι να σου φέρω ένα αντίστοιχο παράδειγμα φαντάσου πως στίβει το KTM 990s.

Καλή αγορά!


:beer: :beer: :wave2:

Konti
04/03/2008, 09:49
Μη φοβάσαι τον 21" τροχό! Εγώ φίλε μου έχω το Dakar 650 και ποτέ μα ποτέ δεν έννοιωσα ανασφάλεια! Φαντάσου με το 800 που και καλύτερα φρένα θα έχει και σίγουρα πολύ καλύτερες αναρτήσεις εμπρος (USD 43mm)!

Πάντως όλα καλά με το καινούριο 800 αλλά αυτό που με χαλάει λίγο είναι η εξάτμηση! Πολύ μπούγιο! Θα μπορούσαν να την κάνουν λίγο πιο κομψή σαν του 1200 ας πούμε δεν θα ήταν άσχημα. Αλλά να μου πείς πως θα ζήσει και η Acrapovic!

Απο αυτά που διάβασα στο Μοτο πρέπει να είναι super το μηχάνημα! Άντε να έρθει απο μέσα Μάρτη να το δούμε-να το πάμε καμιά βόλτα.... και 10000Ευρώ δεν είναι και πάρα πολλά! Βέβαια με ABS (+800) και τίποτε άλλο π.χ. trip control, heated grips να τα 12000! Αλλά Χαλάλι αν αρέσει!

Αντέ να δούμε πόσο θα δώσω το Dakaraki:bawl: (αν το αντέξει η καρδιά μου) που θα πάνε οι τιμές στον πάτο και με το καινούριο 650! 3 δουλειές θα πρέπει να κάνω....

danil0
04/03/2008, 20:19
μπορεί κάποιος να το παραγγείλει απο κάπου? ξερετε ημερομηνία ?

το έχω καψουρευτεί απο τώρα...

ειμαι Αττική ... απο που προτείνετε να το πάρω? τιμή?

βγαίνει και σε μαύρο? κιλά?

...σορρυ αλλά ...'γάμος' είναι αυτός...

Anty12
05/03/2008, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0
μπορεί κάποιος να το παραγγείλει απο κάπου?

ΝΑΙ


Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0
ξερετε ημερομηνία ?



15 Μαρτίου


Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0
απο που προτείνετε να το πάρω?

Από μαγαζί


Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0
τιμή?



10000 και φεύγα....


Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0

βγαίνει και σε μαύρο

Οχι..μπασταρδεμένο κιτρινόμαυρο και γκρι μόνο


Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0
κιλά?



207 γεμάτο , χωρίς τα δικά σου.......

Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0

...σορρυ αλλά ...'γάμος' είναι αυτός...

Η ώρα η καλή...:beer:

GATHAN
05/03/2008, 07:19
Στο 0-300 που έχει μια παρουσίαση του f800 λένε ότι στα υπέρ του είναι ότι είναι κατα πολύ ελαφρύτερο απο το 1200 αλλά απ' ότι βλέπω το βάρος του είναι 207 κιλά.
Αν δεν κάνω λάθος του 1200 είναι 199 κιλά. Πώς είναι ελαφρύτερο το 800 ??????:rolleyes: :rolleyes: :confused:

Aptaliko
05/03/2008, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
Στο 0-300 που έχει μια παρουσίαση του f800 λένε ότι στα υπέρ του είναι ότι είναι κατα πολύ ελαφρύτερο απο το 1200 αλλά απ' ότι βλέπω το βάρος του είναι 207 κιλά.
Αν δεν κάνω λάθος του 1200 είναι 199 κιλά. Πώς είναι ελαφρύτερο το 800 ??????:rolleyes: :rolleyes: :confused:
Το F800 GS ζυγίζει άδειο 185 Κg ενώ γεμάτο τα 207 Κg. To R 1200 GS ζυγίζει 203Kg και 229Kg αντίστοιχα.

Anty12
05/03/2008, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
Στο 0-300 που έχει μια παρουσίαση του f800 λένε ότι στα υπέρ του είναι ότι είναι κατα πολύ ελαφρύτερο απο το 1200 αλλά απ' ότι βλέπω το βάρος του είναι 207 κιλά.
Αν δεν κάνω λάθος του 1200 είναι 199 κιλά. Πώς είναι ελαφρύτερο το 800 ??????:rolleyes: :rolleyes: :confused:

To 1200 είναι 225,45 Kg άδειο....

Cpt. Haddock
05/03/2008, 08:52
ΠΟΤΕ μην κοιτάτε το άδειο βάρος που δίνουν οι εταιρίες, ειναι μεγάλη απάτη (ακόμα και το γεμάτο είναι μια σύμβαση - δεν περιλαμβάνει πχ διπλό σταντ και κάγκελα )

:wave2:

Aptaliko
05/03/2008, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
To 1200 είναι 225,45 Kg άδειο....

Απ'οτι είδα στο site της εταιρίας, αν μιλάμε για το R 1200 GS Adventure τότε άδειο είναι στα 223 Kg και γεμάτο στα 256 Kg (με το ρεζερβουάρ των 33lt). To απλό (!!!) R 1200 GS είναι στα 203Kg και 229Kg αντίστοιχα (με το ρεζερβουάρ των 20lt).

MikeG
05/03/2008, 08:59
Οδηγήστε το & μη προσπαθείτε να κρίνεται από τα χαρακτηριστικά που βλέπετε τυπωμένα σε ένα χαρτί.

:wave2:

Ταξιδευτής
05/03/2008, 09:11
Παντως οφειλω να ομολογησω οτι ενδεχομενως να βρηκα και εγω το επομενο μηχανακι μου....

Η μεγαλη GS παντα μου αρεσε αλλα ο ογκος/υψος/βαρος της με απομακρυναν απο την ιδεα του να την αποκτησω... Το 800αρι δειχνει να ειναι η χρυση τομη. Ικανοποιητικη δυναμη, μικρο σχετικα βαρος, χαμηλη σελα σαν οption... ΣΥΝ μια υπεροχη adventurαδικη εμφανιση στο κιτρινο/μαυρο! :cool:

Η BMW μαλλον χτυπησε φλεβα χρυσου με το μηχανακι αυτο! Το μονο που φοβαμαι ειναι οτι θα γινει τοσο δημοφιλες που θα "βρωμησει ο τοπος" απο δαυτα...

Ιδωμεν για ενα test ride οταν ερθει... :beer:
Κουκλα παντως!! :cool:

Cpt. Haddock
05/03/2008, 09:12
Βρε βρε βρε.... :smokin:

Aptaliko
05/03/2008, 09:23
Στο F650 GS (όπως και στο DAKAR) όταν το αγόρασα είχε μόνο το ψηλό φτερό μπροστά (σήμα κατατεθέν πια σε όλα τα on-off της εταιρίας) χωρίς το χαμηλό φτεράκι πάνω από την ρόδα (το οποίο πουλιέται σαν έξτρα) εξαιτίας της εντουράδικης μορφής της μηχανής. Όταν το τοποθέτησα ενώ είδα μεγάλη διαφορά στη βροχή σε περιβάλλον πόλης διαπίστωσα μια μέρα βροχερή στην Πάρνηθα ότι δεν είναι πρακτικό σε Off καταστάσεις μιας και έκλεινε από την λάσπη και συχνά πυκνά σταμάταγα για καθαρισμό από λάσπη και χόρτα (το βρισίδι πήγαινε σύννεφο). Απεναντίας στην πίσω ρόδα η εταιρία βάζει ένα φτερό-λασπωτήρα που είναι πρακτικός και σε On αλλά και σε Off καταστάσεις. Στο F 800 GS παρατηρώ το ακριβώς αντίθετο να υπάρχει μπροστά το χαμηλό φτερό αλλά απουσιάζει τελείως το πίσω. Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι το πίσω "σύστημα" κάνοντας και χρέει λασπωτήρα αλλά υπάρχει κάποια λογική σ'αυτό ειδικά σε μια πιο Off μηχανή; Το λέω αυτό γιατί παρατήρησα από φωτογραφίες σε κάποια τεστ ότι το πίσω και πάνω μέρος μέχρι και τη σέλα του συνεπιβάτη είχε λάσπη.

Anty12
05/03/2008, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aptaliko
Στο F650 GS (όπως και στο DAKAR) όταν το αγόρασα είχε μόνο το ψηλό φτερό μπροστά (σήμα κατατεθέν πια σε όλα τα on-off της εταιρίας) χωρίς το χαμηλό φτεράκι πάνω από την ρόδα (το οποίο πουλιέται σαν έξτρα) εξαιτίας της εντουράδικης μορφής της μηχανής. Όταν το τοποθέτησα ενώ είδα μεγάλη διαφορά στη βροχή σε περιβάλλον πόλης διαπίστωσα μια μέρα βροχερή στην Πάρνηθα ότι δεν είναι πρακτικό σε Off καταστάσεις μιας και έκλεινε από την λάσπη και συχνά πυκνά σταμάταγα για καθαρισμό από λάσπη και χόρτα (το βρισίδι πήγαινε σύννεφο). Απεναντίας στην πίσω ρόδα η εταιρία βάζει ένα φτερό-λασπωτήρα που είναι πρακτικός και σε On αλλά και σε Off καταστάσεις. Στο F 800 GS παρατηρώ το ακριβώς αντίθετο να υπάρχει μπροστά το χαμηλό φτερό αλλά απουσιάζει τελείως το πίσω. Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι το πίσω "σύστημα" κάνοντας και χρέει λασπωτήρα αλλά υπάρχει κάποια λογική σ'αυτό ειδικά σε μια πιο Off μηχανή; Το λέω αυτό γιατί παρατήρησα από φωτογραφίες σε κάποια τεστ ότι το πίσω και πάνω μέρος μέχρι και τη σέλα του συνεπιβάτη είχε λάσπη.

Με 24,20 Λίρες Αγγλίας πωλείται σαν extra...

Vstrommer71
05/03/2008, 12:01
Μολις ηρθαν στην Πατρα τα πρωτα 800αρια,λαχταριστα σαν ζεστα κουλουρακια.Αναμενω τις επομενες μερες να κανω μια βολτιτσα το GS(ωραιο γκρι-ματ χρωμα)

Anty12
05/03/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Το μονο που φοβαμαι ειναι οτι θα γινει τοσο δημοφιλες που θα "βρωμησει ο τοπος" απο δαυτα...



Τώρα με το μπαρδόν δηλαδή αλλά θα την πω την π@π@ριά μου.....

Αυτήν τη νοοτροπία , του ¨ θα βρωμίσει ο τόπος από δαύτα ¨ ποτέ δεν μπόρεσα να την καταλάβω.

Με το συμπάθιο δηλαδή αλλά τι είναι αυτό που μας ενδιαφέρει , τι καβαλάμε εμείς , ή τι ΔΕΝ καβαλάνε οι άλλοι?

Δηλαδή δεν μας αφήνει το ΕΓΩ μας να δεχτούμε , ότι δεν ανακαλύψαμε εμείς τον τροχό , αλλά και κάποιοι άλλοι μαζί με μας....???

Και σκεφτόμενοι ορθολογικά, θα έπρεπε να χαιρόμαστε όταν ένα μοντέλο είναι πολύ διαδεδομένο.

Φτηνότερα ανταλλακτικά (όχι για BMW βέβαια), περισσότερες πληροφορίες, tips and tricks, και γενικότερα μία αίσθηση ότι εμπιστεύτηκες την ασφάλεια σου, τα χρήματα σου , και την ψυχική σου υγιεινή, σε μία σωστή κατά πάσα πιθανότητα επιλογή.

Και για να γυρίσουμε στο θέμα μας, θα ήταν καλύτερα , πιστεύω , να ασχοληθούμε με το μοντέλο αυτό καθαυτό, και ειδικότερα με τις πιθανές ατέλειες προβλήματα που μπορεί να έχει, ή να παρουσιάσει, μιας και κανείς από εμάς δεν την έχει ακουμπήσει καν...

Και κάνω πρώτος την αρχή....

Τι προτιμάμε , χαρτογράφηση για 95αρα βενζίνη και 83 άλογα, ή το ¨αδύνατο¨ σετάρισμα για 91αρα και 81 άλογα. Μιλάμε ότι ρωμέϊκες βενζίνες θα του βάζουμε...

Γιατί το σταντ έσπασε σε δύο εκθέσεις που παρουσιάστηκε το μοντέλο..??
Ήταν κανένας σαπιοκιλιάς με 180 κιλά από την Αριζόνα, και χοροπήδαγε επάνω του, ή υπάρχει πρόβλημα...??

Σε όλα σχεδόν τα τεστ, αναφέρθηκαν κραδασμοί μετά τις 5000 στροφές για το 800, οι οποίοι είναι εντονότεροι στο 650 με το σιδερένιο τιμόνι (το 800 έχει αλουμινίου).
Φταιει η αντιμπιέλα που χρησιμοποιεί η εταιρία ,που σε συνδυασμό με την κάθετη σχεδόν θέση του μοτέρ, συν το ότι ουσιαστικά κρέμεται από το πλαίσιο , δεν κάνει σωστά την δουλειά της?
Διορθώνεται αυτό , αν απλά βάλουμε σφουγγαρένια γκριπς?

Πως θα τα πάει το σύστημα ξηρής λίπανσης , που ναι μεν στα 800 S/ST δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα, αλλά εκεί ο κινητήρας είχε 30 μοίρες κλήση, όχι 8.

Την αντλία ψύξης τις αλλάξανε θέση, και σε σύγκριση με το 800 S/ST, είναι πιο κοντά στον κύλινδρο.
Σε συνδυασμό με το ότι του βάλανε και μεγάλο ψυγείο, έχει να κάνει με προβλήματα υπερθέρμανσης , ή απλά προϋποθέτουν ότι αυτή η μηχανή , μιας και είναι φτιαγμένη και για βουνό , θα τραβάει μεγαλύτερα ζόρια?

Διόρθωσε η BMW το πρόβλημα υπερβολικής φθοράς , που παρατηρήθηκε στα πιστόνια του 800 S/ST, μετά από τεστ 50000 χλμ. , αλλάζοντας τους την επίστρωση, όπως δήλωσε ότι θα κάνει, ή όχι...?

Αυτά νομίζω ότι πρέπει να μας απασχολούν Κύριοι , πριν βγάλουμε από την τσέπη μας ούτε λίγο ούτε πολύ 13000 ευρόπουλα , για δύο ρόδες , και όχι το αν θα ψάχνουμε ποια είναι η δικιά μας στο πάρκινγκ , ή πόσα μιλιάλογα θα μας δώσει με μία ακράπα των 800 Εύρο.......


Αυτά......:beer:

Cpt. Haddock
05/03/2008, 12:46
[των φρονίμων τα παιδια]

Παρακαλώ να μείνουμε στα του μοντέλου (εδικά σ' αυτά που έγραψε ο Anty) και να μην κάνουμε αντιπαραθέσεις


[/πριν πεινασουν μαγειρεύουν]

:D

road spirit
05/03/2008, 15:21
δικές μου σκέψεις απο τα πρώτα γραφόμενα σε ελληνικό περιοδικό (μοτο): ο πατεράκης δεν μου έδωσε σαφή εικόνα... νταξ, γενικώς δεν ειναι και από τις καλύτερες πένες ... τεσπα.

Πραγματικά όμως δεν μου είπε τπτ που δεν περίμενα να διαβάσω. ... Αναμονη για το πλήρες τεστ επι ελληνικού εδαφους ... οχι απο περιοδικο... αλλά απο ενα κολλητό μου, που χθες ήταν σε αντιπροσωπεία και κανόνιζε την παραγγελία... :D


εντύπωση : στις σημειώσεις του cathcart για το 650gs : αυτονομία 360 χλμ με ενα γεμισμα (16 λιτρα)... είναι σίγουρα εντυπωσιακό. Άντε, το 800 που έχει μεγαλύτερη απόδοση να καιει κατι τις παραπάνω... αλλά δεν νομίζω να πέσει πολύ κατω απο το νούμερο αυτό. Πολύ καλή διαχείριση καυσίμου, απο ένα πραγματικά σύγχρονο κινητήρα

Cpt. Haddock
05/03/2008, 15:50
o νέος 800άρης είχε απο την αρχή (στα S και ST) σα μεγάλο ατού τη χαμηλή κατανάλωση, εξ'ου και το μικρό σχετικά ντεπόζιτο των 16 λίτρων.


Που τα large 24 λιτρα της tiger :bigcry:

AFTER
05/03/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
o νέος 800άρης είχε απο την αρχή (στα S και ST) σα μεγάλο ατού τη χαμηλή κατανάλωση, εξ'ου και το μικρό σχετικά ντεπόζιτο των 16 λίτρων.


Που τα large 24 λιτρα της tiger :bigcry:

Kαι τα νεα μονοκυλινδρα της bmw ειναι σουπερ οικονομικα

p@nos
05/03/2008, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Μολις ηρθαν στην Πατρα τα πρωτα 800αρια,λαχταριστα σαν ζεστα κουλουρακια.Αναμενω τις επομενες μερες να κανω μια βολτιτσα το GS(ωραιο γκρι-ματ χρωμα)



και γω τα ειδα...



πηγα και ρωτησα κιολας και μου'πε να μου το δωσει για βολτα...



αλλα δεν εχω το μεγαλο διπλωμα...

:cry: :cry: :cry: :cry:

id12586
05/03/2008, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και γω τα ειδα...



πηγα και ρωτησα κιολας και μου'πε να μου το δωσει για βολτα...



αλλα δεν εχω το μεγαλο διπλωμα...

:cry: :cry: :cry: :cry:

Λες να πάω? :eek: :D

filipp0s
05/03/2008, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Που τα large 24 λιτρα της tiger :bigcry:



κουβάλα εσύ τα 24 και με τα χέρια ανάταση (ψηλό κέντρο βάρους) και μη μιλάς! :winka: :D :smokin:

danil0
05/03/2008, 18:07
giati to kanane toso gymno re gmt ... kripse kati re Fritz ...

p@nos
05/03/2008, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
Λες να πάω? :eek: :D


παμε μαζι,εγω θα σε περιμενω απ'εξω...


:D :D :D


βασικα δεν του 'πα οτι εχω το μικρο,μπορει και να μου το δινε βολτα...
:p

road spirit
06/03/2008, 11:58
στο raptors and rockets dot com έχει ανεβάσει νέα βιντεάκια, δίνουν μια καλή πρώτη γεύση απο τις off road δυνατότητες του μοντέλου

http://www.raptorsandrockets.com/Reviews/2008_BMW_F_800_GS.htm

MikeG
06/03/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
στο raptors and rockets dot com έχει ανεβάσει νέα βιντεάκια, δίνουν μια καλή πρώτη γεύση απο τις off road δυνατότητες του μοντέλου

http://www.raptorsandrockets.com/Reviews/2008_BMW_F_800_GS.htm


ΓΚ@ΒΛ@! :smokin:

MikeG
06/03/2008, 12:15
Χθες συναντήθηκα με το μηχανικό στη BMW εδώ στο Ηράκλειο & μου είπε ότι ήδη υπάρχει ανάκληση για το 800GS. Δεν είχαμε όμως χρόνο να πούμε περισσότερα.
Θα μάθω & θα γράψω:winka: :wave2:

Stergios69
06/03/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Χθες συναντήθηκα με το μηχανικό στη BMW εδώ στο Ηράκλειο & μου είπε ότι ήδη υπάρχει ανάκληση για το 800GS. Δεν είχαμε όμως χρόνο να πούμε περισσότερα.
Θα μάθω & θα γράψω:winka: :wave2:
Αφου ρε ακόμα δεν κυκλοφόρησε...
Δευτέρα 10 ΜΑρτίου δεν ήταν να βγει στο δρόμο;
Μας γ@μησε η BMW...:evil:

MikeG
06/03/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Αφου ρε ακόμα δεν κυκλοφόρησε...
Δευτέρα 10 ΜΑρτίου δεν ήταν να βγει στο δρόμο;
Μας γ@μησε η BMW...:evil:

Έχει ξεκινήσει ήδη η παραλαβή του από τους αντιπροσώπους. Άρα σε μια παραγγελία ο μηχανικός θα χρειαστεί να κάνει ότι περιλαμβάνει η ανάκληση πριν το παραδόσει στο πελάτη. Αυτό έγινε πολλές φορές & με τα 1200. Το ότι δε πουλιέται ακόμα δε σημαίνει ότι δε μπορεί να περάσει ανάκληση.
Σκέψου ότι για να πουλήθεί 10 Μαρτίου θα πρέπει να είναι έτοιμο μήνες πριν.

:wave2:

Stergios69
06/03/2008, 12:44
Nαι, αλλα σκέψου ότι ένα μηχανάκι που ακόμη δεν άρχισε να κυκλοφορεί μαζικά, βγάζει ''κουσούρια'', τι μπορεί να βγάλει σε κανα χρόνο;
Ούτε ΚΤΜ να ήταν... :D
Βέβαια, μπορεί η ανάκλιση να είναι καμιά σάχλα, οπότε άδικα κακολογώ τους Γερμανούς... (οι οποίοι είναι φίλοι μας :eyepop: )

gian_nykt
06/03/2008, 12:44
να πω την αμαρτία μου......ενα διαφορικό πίσω θα το ήθελα....:D :dizzy: :blush: :alien: :look:

gian_nykt
06/03/2008, 12:52
αυτά τα διαβάστε??

Special equipment

· BMW Motorrad ABS (can be switched off).
· Heated grips.*
· On-board computer.
· Main stand.*
· Low driver's seat (850 mm for F 800 GS/790 mm seat for F 650 GS, no extra cost).*
· White indicator lights.*
· Theft alarm.*
· Characteristic map modification for 91 RON for F 800 GS (no extra cost).
· RDC (only for F 650 GS).*
· Lower positioning unit (only for F 650 GS).
· Power reduction to 25 kW/34 HP (only for F 650 GS, no extra cost).*

όπως και τα Special accessories:

· Luggage bridge, small.
· Luggage rest, large, for Vario topcase.
· Vario topcase, black.
· Case holder for Vario case.
· Vario case, black.
· Inside pockets for Vario case and Vario topcase.
· Back cushion for Vario topcase.
· Tank rucksack, waterproof.
· Softbag Sport, small.
· Softbag Sport, large.
· Heated grips.*
· Low seat.*
· White indicator lights.*
· Main stand.*
· BMW Motorrad Navigator II.
· Navigator holder, cable and attachment kit.
· Navigator function bag.
· Theft alarm.*
· Tyre pressure check RDC (only F 650 GS).*
· Hand protection bars.
· Protectors (small and large) for hand protection bars.
· Add-on spoiler for protector, large.
· Under-body protection (standard for F 800 GS).
· Engine protection bars.
· Splash protection extension, rear.
· High windscreen (standard for F 800 GS).
· Low windscreen (standard for F 650 GS).
· Touring windscreen (only F 800 GS).
· High windscreen, tinted.
· Akrapovic sports silencer.
· Wind deflector kit.
· Service tool kit.
· Enduro tail bag.
· Power reduction to 25 kW/34 HP (only F 650 GS).*
Products marked with * are also available ex-factory.

Flexible storage space with Vario cases and Vario top case

MikeG
06/03/2008, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Nαι, αλλα σκέψου ότι ένα μηχανάκι που ακόμη δεν άρχισε να κυκλοφορεί μαζικά, βγάζει ''κουσούρια'', τι μπορεί να βγάλει σε κανα χρόνο;
Ούτε ΚΤΜ να ήταν... :D
Βέβαια, μπορεί η ανάκλιση να είναι καμιά σάχλα, οπότε άδικα κακολογώ τους Γερμανούς... (οι οποίοι είναι φίλοι μας :eyepop: )

Είναι πολύ εύκολο να διαπιστωθεί ότι για παράδειγμα ένα υλικό που χρησιμοποήθηκε αποδήχθηκε ελλατωματικό, οπότε αντικαθιστούν σε όσα έχουν ήδη παραχθεί αυτό το εξάρτημα.
Το μηχανάκι έχει παραχθεί μαζικά, απλά ακόμα δεν έχει πωληθεί. Δεν υπάρχει κανένας λόγος "ανησυχίας θα έλεγα". :winka:

Anty12
06/03/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Χθες συναντήθηκα με το μηχανικό στη BMW εδώ στο Ηράκλειο & μου είπε ότι ήδη υπάρχει ανάκληση για το 800GS. Δεν είχαμε όμως χρόνο να πούμε περισσότερα.
Θα μάθω & θα γράψω:winka: :wave2:

Μόνο το 800 ή και το 650...???

Στοίχημα μια μπύρα ότι αλλάζουν το mapping για τα κάυσιμα.... :D

Stergios69
06/03/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Στοίχημα μια μπύρα ότι αλλάζουν το mapping για τα κάυσιμα.... :D
Να σου πω, και μένα εκεί πάει το μυαλό μου... :evil:

MikeG
06/03/2008, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μόνο το 800 ή και το 650...???

Στοίχημα μια μπύρα ότι αλλάζουν το mapping για τα κάυσιμα.... :D

Δε το διευκρυνίσαμε. Εμένα πάει το μυαλό μου σε καμιά μαλακία του σασμάν ή τον αντικραδασμικό άξονα.
Θα μάθω όμως σύντομα:winka:

Anty12
06/03/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θα μάθω όμως σύντομα:winka:

Please keep us informed.....

:beer: :a014:

danil0
06/03/2008, 16:08
Δηλαδή ρε παιδιά τι σημαίνει ανάκληση... θα έχουμε και άλλη καθυστέρηση...? να στραφούμε στον Ιάπωνα?

MikeG
06/03/2008, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0
Δηλαδή ρε παιδιά τι σημαίνει ανάκληση... θα έχουμε και άλλη καθυστέρηση...? να στραφούμε στον Ιάπωνα?

Ανάκληση σημαίνει ότι η μαμά εταιρία διαπίστωσε ότι κάποιο εξάρτημα είτε είναι ελλατωματικό είτε δε πληρεί προδιαγραφές & θα αντικατασταθεί στους κατά τόπους αντιπροσώπους.
Δεν σημαίνει ότι θα υπάρχει καθυστέρηση. & αν αυτό το μηχανάκι το γουστάρεις δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μη το πάρεις (πέρα από τα οικονομικά).
Θα αφήσει εποχή...:smokin:

danil0
07/03/2008, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ανάκληση σημαίνει ότι η μαμά εταιρία διαπίστωσε ότι κάποιο εξάρτημα είτε είναι ελλατωματικό είτε δε πληρεί προδιαγραφές & θα αντικατασταθεί στους κατά τόπους αντιπροσώπους.
Δεν σημαίνει ότι θα υπάρχει καθυστέρηση. & αν αυτό το μηχανάκι το γουστάρεις δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μη το πάρεις (πέρα από τα οικονομικά).
Θα αφήσει εποχή...:smokin:

εχω ένα F650 του 95 και θέλω να το αλλάξω γιατί όπως καταλαβαίνεις πάλιωσε "λίγο"...
το 800 είναι ότι πρέπει απο κυβισμό και σχεδιασμό ... αλλά απο χρήμα και απο πιότητα κατασκευής λίγο φοβάμαι ...εννοώ ότι διστάζω να ακουμπήσω 10.800 σε ένα μηχανάκι που ο ήχος της μηχανής ακούγετε λίγο "ασυγχρόνιστος" .. τον άκουσα λίγο απο τα videos...και μου φαίνεται οτι δεν δουλεύει "ρολόι" όπως του Varadero για παράδειγμα (βρήκα και εγώ παράδειγμα)

json
10/03/2008, 18:38
Aπο το http://www.bmw-motorrad.gr/gr/el/index.html

15 -22 Μαρτίου 2008: Oι νέες μοτοσικλέτες της BMW F800GS και F650GS σας περιμένουν και είναι Unstoppable!

Από το Σάββατο 15 Μαρτίου έως και το Σάββατο 22 Μαρτίου, το Δίκτυο Επίσημων Εμπόρων Μοτοσικλετών BMW σας περιμένει για να σας παρουσιάσει τα νέα unstoppable μοντέλα της BMW.

Ελάτε για να γνωρίσετε από κοντά τη νέα BMW F800GS με 85 ίππους και off road συμπεριφορά που εντυπωσιάζει και τη νέα BMW F650GS με 71 ίππους και νέο, βελτιωμένο δικύλινδρο κινητήρα. Κάντε test ride και μπείτε στο διαγωνισμό για να κερδίσετε ένα ταξίδι στο Μόναχο με ξενάγηση στο νέο πρότυπο κέντρο τεχνολογίας BMW Welt και εξοπλισμό αναβάτη BMW Motorrad.

apav
10/03/2008, 18:43
Τα παρουσίασαν και το σαβ/κο εδώ πάνω. 8.700? το μεγάλο, 7150? το μικρό. :smilea:

filipp0s
10/03/2008, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0
..... σε ένα μηχανάκι που ο ήχος της μηχανής ακούγετε λίγο "ασυγχρόνιστος" .. τον άκουσα λίγο απο τα videos...και μου φαίνεται οτι δεν δουλεύει "ρολόι" όπως του Varadero για παράδειγμα (βρήκα και εγώ παράδειγμα)



απο τα βίντεο, έβγαλες το συμπέρασμα ότι το μηχανάκι είναι "ασυγχρόνιστο" :confused: :a21:





έλεος, τι άλλο θα διαβάσουμε...:wacko:

Anty12
11/03/2008, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Χθες συναντήθηκα με το μηχανικό στη BMW εδώ στο Ηράκλειο & μου είπε ότι ήδη υπάρχει ανάκληση για το 800GS. Δεν είχαμε όμως χρόνο να πούμε περισσότερα.
Θα μάθω & θα γράψω:winka: :wave2:

Κανένα νέο....:confused:

Anty12
11/03/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από danil0
ο ήχος της μηχανής ακούγετε λίγο "ασυγχρόνιστος" ..

Διάβασε τα test-rides πιο προσεκτικά....Υπάρχει απάντηση ,γιατί ο κινητήρας ακούγεται όπως ακούγεται...:beer:

Aptaliko
11/03/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Διάβασε τα test-rides πιο προσεκτικά....Υπάρχει απάντηση ,γιατί ο κινητήρας ακούγεται όπως ακούγεται...:beer:

... κάτι παραπάνω ή κάποιο link για εμάς τους ανενημέρωτους;

Anty12
11/03/2008, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aptaliko
... κάτι παραπάνω ή κάποιο link για εμάς τους ανενημέρωτους;


Like the rest of the F 800 engine family, the transverse parallel twin works with an even firing order (360° ignition offset) without crank offset on the crankshaft. Because there is one firing cycle for each crankshaft rotation, the sound is deliberately like that of boxer engines which work with an identical firing offset. Most importantly, however, the even firing sequence creates the best conditions for a balance load change with high torque yield.

danil0
11/03/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Like the rest of the F 800 engine family, the transverse parallel twin works with an even firing order (360° ignition offset) without crank offset on the crankshaft. Because there is one firing cycle for each crankshaft rotation, the sound is deliberately like that of boxer engines which work with an identical firing offset. Most importantly, however, the even firing sequence creates the best conditions for a balance load change with high torque yield.

...ohh I figured it out ... thanxs a lot

Konti
11/03/2008, 17:30
Όλα καλά κι όλα ωραία με το 800GS, σχεδιαστικά και απο τα videos-photos τουλάχιστον γιατί ακόμα δεν το έχω οδηγήσει και δεν το έχω δει απο κοντά!

Αλλά αυτή η εξάτμιση δεν μπορούσε να είναι λίγο διαφορετική! Λίγο πιο κομψή? Ας πούμε σαν αυτή που δείνει extra (βλπτ. πάρα-κάτω photo), αλλά τι λέμε ε?Να τα 800 ευρώ στην akrapovic! Αυτό είναι ίσως το μοναδικό που δεν μου αρέσει, απο τα όσα έχω δεί για την moto μέχρι τώρα!

Μπορεί απο κοντά να μου φανεί διαφορετική! Θα δούμε....


123571

doctor x
11/03/2008, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Όλα καλά κι όλα ωραία με το 800GS, σχεδιαστικά και απο τα videos-photos τουλάχιστον γιατί ακόμα δεν το έχω οδηγήσει και δεν το έχω δει απο κοντά!

Αλλά αυτή η εξάτμιση δεν μπορούσε να είναι λίγο διαφορετική! Λίγο πιο κομψή? Ας πούμε σαν αυτή που δείνει extra (βλπτ. πάρα-κάτω photo), αλλά τι λέμε ε?Να τα 800 ευρώ στην akrapovic! Αυτό είναι ίσως το μοναδικό που δεν μου αρέσει, απο τα όσα έχω δεί για την moto μέχρι τώρα!

Μπορεί απο κοντά να μου φανεί διαφορετική! Θα δούμε....
μια χαρα ειναι κ απο κοντα:smokin:
βεβαια εγω παιρνω το...650(ο θεος να το κανει)γιατι χωμα ντεν παω καρντια μου !

harrysvr
11/03/2008, 19:06
Οποιος το καβάλησε μπορεί να μου πει την άποψή του για τη σέλα: είναι πολύ μικρή και όχι για ταξίδια ή μου φαίνεται;;; (υπ`όψιν οτι έχω το 650gs που έχει πολύ άνετη σέλα)

danil0
11/03/2008, 20:10
...εγώ πάντως την έκλεισα...αφού την άκουσα σήμερα να δουλεύει χοχοχο

Lupo
11/03/2008, 20:28
Το είδα στο δρόμο σήμερα το πρωί. :eyepop:

Πότε προλαβαίνουνε ΡΠΜ σ'αυτό το νησί που ήρθα να ζήσω και έχουν αγοράσει και κυκλοφορήσει τα μοντέλα πρίν ακόμα παρουσιαστούν, δεν μπορώ να καταλάβω!

MikeG
12/03/2008, 18:37
Έχουν ξεκινήσει τα test rides εδώ, Ηράκλειο Κρήτης. Το πήρε βόλτα ένας φίλος.
Από το λίγο που μιλήσαμε στο τηλ μου είπε ότι του άρεσε αρκετά (έχει το HP2) & ότι είναι κάπως ψηλό. Δεν είπαμε άλλα γιατί ήμουν δουλειά & πνιγόμουν.
Σύντομα θα πάω να το πάρω & εγώ για βόλτα.

:winka: :wave2:

Aptaliko
13/03/2008, 09:06
Εχθές που πέρασα από Βαγιανέλης στην Λ. Αμφιθέας δεν υπήρχε στην βιτρίνα. Η επίσημη μέρα παρουσίασης του είναι η 15/3;

spive82
13/03/2008, 10:51
Τιμη ρε παιδεσ τελικα για το 800?/?

MikeG
13/03/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από spive82
Τιμη ρε παιδεσ τελικα για το 800?/?

Πρέπει να είναι γύρω στα 10700 με το ABS.

Stergios69
13/03/2008, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Πρέπει να είναι γύρω στα 10700 με το ABS.
Τζαμπα πράμα... :D
Θυμάμαι, το άφρικα την τελευταία του χρονιά έκανε 3,5 μύρια δραχμές, περίπου 10200 ευρώ...

Anty12
13/03/2008, 11:59
Πάντως η νοοτροπία “Λήσταρχου Νταβέλη” στους Γερμανούς καλά κρατεί........:a31:

Πουλάνε την μηχανή εντελώς “τσίτσιδη” στα δέκα χαρτιά , και ούτε λίγο ούτε πολύ , για να βγει από την βιτρίνα , (ABS ,κάγκελα και ποδιά, κεντρικό σταντ, χούφτες , αλάρμ, υπολογιστής , κτλ) και για να κινηθεί με αξιοπρεπή τρόπο, εκεί που πρέπει να κινηθεί, το κοστολόγιο είναι στα 12.500+..........:a31: :a31:

Ας όψετε το γεγονός ότι αυτή την στιγμή, σ΄ αυτή την κατηγορία, δεν υπάρχει άλλη μηχανή που να μπορεί να την κοιτάξει στα μάτια..........


Γ@μώ την φτώχια μου μέσα, γ@μώ.......:beer:

MikeG
13/03/2008, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Πάντως η νοοτροπία “Λήσταρχου Νταβέλη” στους Γερμανούς καλά κρατεί........:a31:

Πουλάνε την μηχανή εντελώς “τσίτσιδη” στα δέκα χαρτιά , και ούτε λίγο ούτε πολύ , για να βγει από την βιτρίνα , (ABS ,κάγκελα και ποδιά, κεντρικό σταντ, χούφτες , αλάρμ, υπολογιστής , κτλ) και για να κινηθεί με αξιοπρεπή τρόπο, εκεί που πρέπει να κινηθεί, το κοστολόγιο είναι στα 12.500+..........:a31: :a31:

Ας όψετε το γεγονός ότι αυτή την στιγμή, σ΄ αυτή την κατηγορία, δεν υπάρχει άλλη μηχανή που να μπορεί να την κοιτάξει στα μάτια..........


Γ@μώ την φτώχια μου μέσα, γ@μώ.......:beer:

Βάζεις μόνο το ABS. Όλα τα υπόλοιπα παίζουν aftermarket σε πολύ καλύτερες τιμές :winka:

Anty12
13/03/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Βάζεις μόνο το ABS. Όλα τα υπόλοιπα παίζουν aftermarket σε πολύ καλύτερες τιμές :winka:


Alarm...?
Trip Computer....?
Ποδιά & κάγκελα....?
Κεντρικό....?

Αν τα βρήκες πουθένα , πές το Μικέ......:beer:


Τι έγινε με την ανάκληση....???????

Nik0s
13/03/2008, 12:21
Δεν πρόκειται για την νοοτροπία των Γερμανών, αλλά της BMW στην Ελλάδα. Όπως και στο μεγάλο GS, ενώ η βασική έκδοση ξεκινάει πχ στα 14000 περίπου, στην Ελλάδα φέρνουν αυτή με τα κάγκελα, trip computer, ABS κτλ, με αποτέλεσμα η τιμή να φτάνει τα 17000. Αν κάποιος θέλει τη μηχανή του χωρίς όλα αυτά τα extra, πρέπει να γίνει ειδική παραγγελία και είναι πιθανό η τιμή να είναι μεγαλύτερη κι από τα 17000.....

MikeG
13/03/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Alarm...?
Trip Computer....?
Ποδιά & κάγκελα....?
Κεντρικό....?

Αν τα βρήκες πουθένα , πές το Μικέ......:beer:


Τι έγινε με την ανάκληση....???????


Trip computer μπορείς να έχεις αν πάρεις ένα GPS. Εγώ δε θα έπερνα το trip computer της BMW. Ποδιά & κάγκελα βγήκαν & από Touratech, & Wunderlich & θα ακολουθήσουν & άλλες εταιρίες (Hepco & Becker, κ.α). Κεντρικό stand, το ίδιο με τα κάγκελα.
Ακόμα δε πήγα από την αντιπροσωπία να μάθω για την ανάκληση. Μόλις έχω νέα θα ποστάρω.

:wave2:

road spirit
13/03/2008, 12:40
mike αν θα είναι εύκολο, ρώτα και εκτίμηση κόστους σέρβις... μέσες άκρες...

:)