PDA

View Full Version : Σχολη Οδηγων στην πατρα



drow
14/03/2008, 14:58
καλησπερα σε ολους
Υπαρχει καποιος απο πατρα που να μπορει να μου συστησει μια καλη σχολη οδηγων?
Οταν λεω καλη εννοω να ασχολειται πραγματικα μαζι σου,και οχι να βαριεται και να θελει απλα να περασει η ωρα?

Σας ευχαριστω πολυ

Respect
14/03/2008, 15:04
Αγγελακόπουλος στην Ομόνοια;

id12586
14/03/2008, 15:28
Και ο Μπασκούτας στην Αγ. Σοφίας είναι καλός και στα θεωρητικά και στα πρακτικά.
Αρκεί να του πείς ότι θέλεις να μάθεις και δεν σε ενδιαφέρει απλώς να πάρεις το κ@λοχαρτο.

apav
14/03/2008, 18:16
:eek: Τι του λέτε ωρέ του ανθρώπου; :bigcry: Για ξαναδείτε:


Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
να ασχολειται πραγματικα μαζι σου,και οχι να βαριεται και να θελει απλα να περασει η ωρα?


Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Αγγελακόπουλος στην Ομόνοια.

:alien: Για να κάνει βόλτες με το Willy; :rotflmao: Για τα θεωρητικά δεν λέω τίποτα. :sad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
Αρκεί να του πείς ότι θέλεις να μάθεις και δεν σε ενδιαφέρει απλώς να πάρεις το κ@λοχαρτο.

:wacko: Μόνο που δεν τον ενδιαφέρουν τέτοιες πεζές λεπτομέρειες. :(

Να προτείνω τον Κώστα τον Κοσμά στο Ψαροφάι; :look:

p@nos
14/03/2008, 18:27
Πηγαινε στον Καραβαγγελη...




:wave2:

sotpag
14/03/2008, 19:01
ρε παιδια ποιος απο ολους αυτους εχει σχεσει με μοτο;;;


καλες σχολες δεν λεω και μαλιστα καποιοι απο αυτους και αρκετα γνωστοι μου

αλλα δεν φτανει μονο αυτο.


και για μα μην κανουμε διαφημηση drow εχει π.μ.:wave2:

Respect
14/03/2008, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Πηγαινε στον Καραβαγγελη...




:wave2: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Respect
14/03/2008, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
ρε παιδια ποιος απο ολους αυτους εχει σχεσει με μοτο;;;


καλες σχολες δεν λεω και μαλιστα καποιοι απο αυτους και αρκετα γνωστοι μου

αλλα δεν φτανει μονο αυτο.


και για μα μην κανουμε διαφημηση drow εχει π.μ.:wave2: Γιατί ρε, είπε ότι θέλει σόνι και καλά για μοτό;

(μινάρα..)

p@nos
14/03/2008, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:





Γιατι ρε συ???


:confused: :confused: :confused:

id12586
15/03/2008, 14:51
Σε τέτοιες ερωτήσεις δεν υπάρχει μόνο μια απάντηση και πόσο μάλλον αντικειμενική. :wave2:

lampros_fazer
15/03/2008, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
Και ο Μπασκούτας στην Αγ. Σοφίας είναι καλός και στα θεωρητικά και στα πρακτικά.
Αρκεί να του πείς ότι θέλεις να μάθεις και δεν σε ενδιαφέρει απλώς να πάρεις το κ@λοχαρτο.
Ο Μπασκούτας είναι επιχείρηση δεν είναι σχολή..Φρου-φρου κ αρώματα κ Μερσεντέ για γκομενάκια..

jfx
16/03/2008, 02:17
εγω πηγα κι εβγαλα πριν απο 1,5 χρόνο καπου διπλωμα σε μια σχολη οδηγων.

Ειχα βγαλει για αυτοκινητο και μηχανη και τα δυο μαζι για 800 ευρω κομπλε. Του ειχα πει βεβαια οτι τα ξερω να τα πηγαινω, τη μηχανη πολυ καλα και το αυτοκινητο οτι κανω βολτες σε παρκινγκ αλλα δεν εχω βγει στο δρόμο.

Πηγα και σε αλλες σχολες και ρωτησα και μου ειπαν την ιδια τιμη σε αλλες 2-3 ομως επελεξα αυτη γιατι:

Σε περίπτωση που δεν περασεις τα πρακτικα, την οδηγηση δηλαδη σου λεει οτι δεν ξαναπληρωνεις για να ξαναδωσεις ενω αλλοι μου λεγανε και 40 ευρω η επανεξεταση σε περιπτωση που σε κοψουν.

Κι επειδη ειμαι υποψιασμενος, δεν μου λεει καποιος οτι δε θα συνεννοηθει ο δασκαλος με τον εξεταστη να κοπω εγω μια φορα στανταρ για να παρει ενα 40ρακι παραπανω...

Οπως και να εχει ο δασκαλος αυτος οχι μονο δε μου πηρε φραγκο παραπανω απο οσα ειχαμε συμφωνησει αρχικα, αλλα επιπλεον, ετσι οπως τα υπολογισα εγω(γιατι τα δινεις σε δοσεις, οχι ολα μαζι), με χρέωσε 20 ευρω λιγότερα(780)!

Αν σε ενδιαφερει να πας να ρωτησεις τι ζηταει στειλε ενα pm να σου στειλω ποιος ειναι.


ΚΑΙ δώρο θηκουλα για το διπλωμα!:P

mourgakos
16/03/2008, 09:42
εγω τη γυναικα μου για τουτου παει στον ........καραβαγγελη...
και δεν νομιζω να ειναι απο την ταινια που λεει......
μπουρδα καραβαγγω!

για μοτο θα την στειλω οταν νιωσω οτι απειλειται η σωματικη και ψυχικη υγεια μου....
με δωρο τα μαθηματα!

drow
16/03/2008, 14:51
Σας ευχαριστω ολους παιδια που απαντησατε
Η ιστορια εχει ως εξης
εχω περασει τα σηματα ανετα και ειμαι στην διαδικασια να αρχισω τα μαθηματα για την μηχανη,στο
πρωτο μαθημα εξηγω στον δασκαλο 2 πραγματα
1ον ) οτι η εμπειρια μου με τις μηχανες ειναι μικρη και
2ον ) οτι ειμαι παρα πολυ αγχωμενος για τον λογο οτι παρ'ολο που παντα μου αρεσαν οι μηχανες οταν ημουν ετοιμος να παρω εχασα εναν πολυ δικο μου ανθρωπο.
αρχιζουμε λοιπον μαθηματα...(για να παμε στον χωρο που θα γινοντουσαν τα μαθηματα,μια διαδρομη 10-15 λεπτα ΔΕΝ φοραμε κρανος...)
συμπλεγκτης...μου σβηνει μια φορα μου σβηνει 2η, γενικα φαινεται οτι ειμαι πολυ αγχωμενος και κραταω το τιμονι απιστευτα βαρεια,μετα απο κανα 5 λεπτο γυρναει και μου λεει
- εισαι σιγουρος οτι θες μηχανη?θα σκοτωθεις κλπ κλπ σημειωση...η μηχανη σε αυτο το σημειο οταν καταφερα να την ξεκινησω δεν μου εφυγε ποτε...
και παμε παλι...συμπλεγκτη πρωτη κλπ κλπ...
μου ξαναλεει..(με απελπισμενο οσο δεν παιρνει υφος)-να μην κανουμε μαθημα με την μεγαλη μηχανη γιατι θα σαβουριαστουμε σιγουρα...ηταν το τελειωτικο χτυπημα για μενα,απογοητευθηκα εντελως.
συνεχιζει τον μονολογο...να παρεις μια παπια κλπ κλπ
οταν γυρισα σπιτι(ειχα και γενεθλια εκεινη την ημερα) δεν μιλιομουνα απο κανενα,ειχα εναν πονοκεφαλο απιστευτο...
μου λεει οτι το επομενο μαθημα θα ειναι μετα απο 5 (!) μερες γιατι εχει εξετασεις κλπ κλπ.

Την επομενη μερα(την ημερα που ανοιξα το thread) μπηκα φουριοζος στο γραφειο του και απαιτησα να μου δωσει τον φακελο για να συνεχισω αλλου.Εχασε το χρωμα του(υπηρχαν και μαθητες μεσα) και με πηρε εξω για να τα πουμε.
με την βοηθεια λοιπον διαφορων ψυχομπατσικων μεθοδων του εξηγησα οτι ειχε πει και οτι ειχε κανει(επιπροσθετη δοση αγχους) σε καποιον που πηγε 10 φορες αγχωμενος και εφυγε 100.
επισης,απο πουθενα δεν ειδε και δεν ειχε το διακιωμα να πει οτι θα πεσουμε(δεν παραδεχτηκε ποτε οτι το ειπε, μαλλον ημουν σε παραληρηματικη κριση!)
και οτι συμφωνα με τον διαλεκτικο τροπο σκεψης (εδω χαθηκε εντελως) δεν γινεται να μην μπορει καποιος να οδηγησει οτιδηποτε.
Στο τελος ηταν ετοιμος να κλαψει,μου ζητησε απειρες φορες συγγνωμη,και με παρακαλουσε να του δωσω μια ακομα ευκαιρια.
δεχτηκα,με την προυποθεση να κανουμε,αν συνεχισουμε μαζι, καθε μερα 2 ωρες μαθημα.Ξαφνικα θυμηθηκε οτι πριν λιγο του ειχαν ακυρωσει μαθηματα και το δεχτηκε αμεσως.
εχτες εκανα μαθημα με την παπια(κατοπιν δικης μου απαιτησης για να ξεαγχωθω) και κατεληξα να την πηγαινω ανετα με 3η ταχυτητα...την δευτερα ξανανεβαινω στην μεγαλη...
μια ερωτηση για το τελος...στις μεγαλες μηχανες χρησιμοποιουμε το μπροστα η το πισω φρενο?Επειδη συνεχιζει να επιμενει στο πισω...
μια μεγαλη συγγνωμη για το μεγαλο μυνημα σε ολους

id12586
16/03/2008, 14:58
Τι μαλάκες υπάρχουν εκει έξω?? :a14:
Θα μπορούσαμε να έχουμε το ονοματάκι του με ένα πμ? :winka:

Όσο για την ερώτηση σου, χρειάζεται συνδιασμός και των 2 φρένων με μεγαλύτερη βαρύτητα στο μπροστά φρένο. Αν και στις ταχύτητες των 20χλμ/ω δεν υπάρχει ζήτημα, αλλά μην το συνηθίζεις. :beer:

jfx
16/03/2008, 15:48
Μαλακια του αν στα ειπε αυτα. Αν καποιος ειναι αρχαριος σε κατι πρεπει να εχεις υπομονη.

Μην περιμενεις να μαθεις παντως οδηγηση απο τη σχολη οδηγων.

Σε τουτη τη χωρα πρωτα παρνεις διπλωμα και μετα μαθαινεις να οδηγας (αν θελεις να μαθεις.)


Και τωρα που το θυμηθηκα, ΜΗΝ λαδωσεις. αν τα κανεις ολα σωστα μια χαρα θα περασεις και με την πρωτη. εδω στην πατρα τουλαχιστον, το λαδωμα ειναι η εξαιρεση οχι ο κανονας οπως στην αθηνα...

sofix
16/03/2008, 20:21
γιατι οταν ρωταμε για καλο συνεργειο για τη μοτο μας ή για αξεσουαρ ,τα "ονοματα" κυκλοφορουν ελευθερα και στο θεμα "σχολη οδηγων" προτρεπουμε τα μελη να προτεινουν μεσω πμ και να μην αναφερουν χυμα ονοματα?

καραβαγγελης ειναι μακραν ο πιο φτηνος,ειναι υπευθυνος αρκετα,πρωην αγωνιζομενος,διαθετει και σχολη ασφαλους οδηγησης..

στον Μπασκουτα θα πηγαινα μονο αν ημουν ξανθια,διμετρη,με φραντζα,φοιτουσα αρχιτεκτονικη ή πολιτικος μηχανικος και ηθελα να κανω βολτες με τις A class και να πουλαω μουρη στις φιλες μου...δυστυχως ο ανθρωπος εχει τοσο κοσμο, που προφανως λογω ελλειψης χρονου,το γυρισε σε βιομηχανια παροχης διπλωματων..

ολα τα παραπανω αποτελουν κατασταλλαγμα εμπειριων απο φιλες/φιλους υστερα απο 7 χρονια στη πατρα και δεν αποτελουν δυσφημιση-διαφημιση,παρα μονο προσωπικη γνωμη.δεν γνωριζω κανενα τους/δεν εχω κανει μαθηματα σε κανενα τους..

id12586
16/03/2008, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
Σε τέτοιες ερωτήσεις δεν υπάρχει μόνο μια απάντηση και πόσο μάλλον αντικειμενική. :wave2:
:D

Respect
16/03/2008, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sofix


καραβαγγελης ειναι μακραν ο πιο φτηνος,ειναι υπευθυνος αρκετα,πρωην αγωνιζομενος,διαθετει και σχολη ασφαλους οδηγησης..

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

drow
16/03/2008, 22:55
στην σχολη ασφαλους οδηγησης πηγαινεις αφου πρωτα παρεις το διπλωμα να υποθεσω,σωστα?
ξερετε περιπου το κοστος?

Respect
16/03/2008, 22:57
Δείγμα ασφαλούς εκμάθησης σχολής Καραβαγγέλη..
Όχι πως οι άλλες σχολές θα είναι καλύτερες αλλά λέμε..


124064

sofix
17/03/2008, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Όχι πως οι άλλες σχολές θα είναι καλύτερες αλλά λέμε..

αλλα μιας και βρηκαμε φωτο μονο στο καραβαγγελης.ντοτ.τζιαρ,ας βαλουμε απο εκει φωτο..:p

δηλαδη τι περιμενες εσυ,να δεις φωτο με γκομενακι ντυμενο με ολοσωμη dainese,μποτουλα και κρανος melandri replica?:lol:

p@nos
17/03/2008, 05:12
Ρε respect αν εχεις προσωπηκες διαφορες με τον ανθρωπο δεν θα 'πρεπε καν να ποσταρεις εδω.

Επεισης αν εχεις καποιο προβλημα απο τη δουλεια της σχολης γραψε απλως τι δεν σου αρεσε.

Αυτα που εγραψα τα εγραψα επειδη πηγα στη σχολη του και οντως ενδιαφερεται να σε μαθει, υπομονη εχει γαιδουρινη(αυτο το καταλαβα οταν εκανα μαθηματα με κοπελες που δεν ειχαν ξαναπιασει τιπονι στα χερια τους)...



Αν θελεις να πεις κατι γραψε τη γνωμη σου και σταματα να βαζεις απλως εμοτικον που δε σημαινουν τιποτα.




Και το παραδειγμα με τη φωτο ειναι ακυρο τελειως...

Respect
17/03/2008, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sofix
αλλα μιας και βρηκαμε φωτο μονο στο καραβαγγελης.ντοτ.τζιαρ,ας βαλουμε απο εκει φωτο..:p

δηλαδη τι περιμενες εσυ,να δεις φωτο με γκομενακι ντυμενο με ολοσωμη dainese,μποτουλα και κρανος melandri replica?:lol: H φωτό που έβαλα όπως και αυτή* είναι από το cd εκμάθησης σημάτων το οποίο δίνει η συγκεκριμένη σχολή στους μαθητές της όπου παρεμπιπτόντως έχει λιγότερες ερωτοαπαντήσεις από το βιβλίο μια και όπως έχει πει ο ίδιος: "δε χρειάζονται αφού δε πέφτουν στις εξετάσεις."

Όσο για το 2ο ένα σου λέω.. ας ήταν δικό μου πρόσωπο η μαθητευόμενη και θα σου εξηγούσα πως γίνεται σε περίπτωση ατυχήματος κατά την διάρκεια της εκμάθησης..


124127

Respect
17/03/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Ρε respect αν εχεις προσωπηκες διαφορες με τον ανθρωπο δεν θα 'πρεπε καν να ποσταρεις εδω.

Επεισης αν εχεις καποιο προβλημα απο τη δουλεια της σχολης γραψε απλως τι δεν σου αρεσε.

Αυτα που εγραψα τα εγραψα επειδη πηγα στη σχολη του και οντως ενδιαφερεται να σε μαθει, υπομονη εχει γαιδουρινη(αυτο το καταλαβα οταν εκανα μαθηματα με κοπελες που δεν ειχαν ξαναπιασει τιπονι στα χερια τους)...



Αν θελεις να πεις κατι γραψε τη γνωμη σου και σταματα να βαζεις απλως εμοτικον που δε σημαινουν τιποτα.




Και το παραδειγμα με τη φωτο ειναι ακυρο τελειως... Δεν έχω με το πρόσωπο αλλά με τη σχολή. Συνεπώς μπορώ να λέω την άποψη μου εδώ.

Δε μου λες αλήθεια, τα χαρτιά (παράβολα) λήγουν σε τρεις μήνες όπως είπε ο ίδιος στη σύζυγο μου ή σε ένα χρόνο όπως διαβεβαίωσαν εμένα στο υπουργείο συγκοινωνιών;

Μαθήματα οδήγησης με κοπέλες που δεν έχουν ξαναπιάσει τιμόνι στα χέρια τους επιτρέπεται να γίνουν αν δεν έχουν δώσει πρώτα σήματα; Η δικιά μου πάντως έκανε.. και διάφορα άλλα..

Και τώρα επέτρεψε μου..


:uplate: :uplate: :uplate: :uplate:

mpeki
07/09/2011, 16:26
re paidia na rwtisw k egw kati.. exo teleiosei dimotiko den polu 3erw na diavazo oute na grafo k me diskoleyei polu na fgalo to diploma ti mporw na kano pite mou...???

xrysanthemo
19/10/2012, 21:37
Σχολή που σας συστήνω χωρίς δισταγμό είναι η Μαυροειδή Αλεξία. Τη δοκίμασα προσωπικά και έχω προσωπική γνώμη. Μαθήματα μου έκαναν αυτή κι ο αδερφός της και στα σήματα και στην οδήγηση που είναι εκπαιδευτές και οι δύο. Και στην οδήγηση το κάθε μάθημα ήταν πραγματικής διάρκειας 45 λεπτών και μόνη μου. Ποτέ δεν μας έκαναν μάθημα οδήγησης δυο τρία μηχανάκια ταυτόχρονα. Η ώρα του μαθήματος οδήγησης για κάθε μαθητή τους ήταν προσωπική και αποκλειστικά του μαθητή. Έτσι όλη τους η προσοχή ήταν εστιασμένη στον κάθε μαθητή ξεχωριστά. Και έμαθα σωστά και μεταδοτικότητα είχαν και η Αλεξία και ο αδερφός της. Κι εδώ που τα λέμε με παραξένεψε πολύ το γεγονός ότι άλλος δάσκαλος προσπαθούσε να κάνει μάθημα οδήγησης σε τέσσερις πέντε μαθητές ταυτόχρονα. Αν είναι δυνατόν.

jimmis5
19/10/2012, 23:03
:blush::a8::a13::a07::a07:
Αλεξια...οταν εμαθα για την σχολη ειχα 10 χρονια διπλωμα!!
Αδικια!!!

akis_trevor
20/10/2012, 13:40
:blush::a8::a13::a07::a07:
Αλεξια...οταν εμαθα για την σχολη ειχα 10 χρονια διπλωμα!!
Αδικια!!!

;) ...

Bladerunner
20/10/2012, 15:18
μια ερωτηση για το τελος...στις μεγαλες μηχανες χρησιμοποιουμε το μπροστα η το πισω φρενο?Επειδη συνεχιζει να επιμενει στο πισω...
μια μεγαλη συγγνωμη για το μεγαλο μυνημα σε ολους

Πες στον δάσκαλο να πιάσει 80-90 χλμ και κατόπιν να φρενάρει σε εύλογο χρόνο μόνο με το πίσω φρένο. Και που 'σαι; Μην είσαι επάνω στη μηχανή...
Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις οδήγηση άλλαξε σχολή.

Fedex
22/03/2013, 21:57
Μια ερώτηση στο ίδιο θέμα. Πήγα και ρώτησα στην σχολή Μπαλασκέρης στην Νοταρά και στον Καρνάτσο πάλι στην Νοταρά. Τιμές περίπου ίδιες. Καμία πρόταση;

xrysanthemo
25/06/2014, 18:44
Αλεξία και πάλι Αλεξία. Κι έχει κι ένα εκπληκτκό σύστημα εκμάθησης των σημάτων χωρίς καθόλου προσωπικό διάβασμα.