PDA

View Full Version : Ευρωπαϊκή έρευνα για τα ατυχήματα



Κανένας
09/12/2004, 15:29
Ευρωπαϊκή έρευνα για τα ατυχήματα

Την ευθύνη στους οδηγούς αυτοκινήτων, σε περίπτωση που εμπλακούν σε ατύχημα με μοτοσικλέτα, ρίχνει ευρωπαϊκή έρευνα με θέμα τα ατυχήματα. Συγκεκριμένα, στα καταγεγραμμένα ατυχήματα μεταξύ αυτοκινήτου και μοτοσικλέτας, η ευθύνη ανήκε κατά 50% στον οδηγό του αυτοκινήτου.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ: Η έρευνα πραγματοποιήθηκε στην Ιταλία, τη Γαλλία, τη Γερμανία, την Ισπανία και την Ολλανδία και στο 70% των περιπτώσεων, το λάθος του οδηγού του αυτοκινήτου ήταν ότι δεν αντιλήφθηκε έγκαιρα τον μοτοσικλετιστή. Αντίθετα, μόνο το 37% των ατυχημάτων προκλήθηκε εξαιτίας λάθους του μοτοσικλετιστή. Επιπλέον, το 71% των οδηγών μοτοσικλέτας, προσπάθησε να αποφύγει την σύγκρουση, σε αντίθεση με το 65% των οδηγών αυτοκινήτων, οι οποίοι δεν έκαναν καμία απόπειρα. Στην ίδια έρευνα φάνηκε ότι οι μπάρες προστασίας των οδικών δικτύων είναι υπεύθυνες για σοβαρούς τραυματισμούς μοτοσικλετιστών, ενώ βρέθηκαν ελάχιστα δείγματα που να συνδέουν την πρόκληση ατυχήματος με την ταχύτητα της μηχανής. Τέλος, ανησυχητικά είναι τα αποτελέσματα που έδειξαν ότι στο 9% των περιπτώσεων το κράνος του οδηγού βγήκε σε κάποια φάση της σύγκρουσης.

angels_gr
09/12/2004, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR
Ευρωπαϊκή έρευνα για τα ατυχήματα
..............




Κωνσταντίνε,

αυτή την έρευνα την θέλω, την χρειάζομαι, την έχω ανάγκη!!! Μπορείς να μου πεις που θα την βρω??? Θέλω να την χώσω στην μούρη κάποιου!

Κανένας
09/12/2004, 16:01
φιλε μου το βρηκα στο μοτοτριτη

αυτο εψαχνα να βρω και εγω καποιο λινκ, για περισσοτερες πληροφοριες ,αλλα δεν εχει

http://www.mototriti.gr/_NEA/preview_news.asp?NEWS_DATA_ID=28904

Κανένας
09/12/2004, 16:09
ισως στο περιοδικο να εχει περισοτερες πληροφοριες