PDA

View Full Version : Για κομπιουτεραδες



Afrikaner
15/03/2008, 02:53
Γειά σε όλους
Μου κάηκε ένας σκληρός δίσκος maxtor diamondmax plus 9 60gb και ψάχνω έναν ίδιο για να αλλάξω τη πλακέτα μήπως σωθεί κανένα αρχείο.Έστω και χτυπημένος , τη πλακέτα θέλω για να δουλέψει.
thanks

p@nos
15/03/2008, 04:40
Δυσκολα τα πραγματα φιλε μου...

Υπαρχουν εταιριες που κανουν αυτη τη δουλεια αλλα θα πρεπει οικονομικα να ζυγισεις τι αξια εχουν τα δεδομενα στο κατεστραμενο πλεον δικο σου.

Να κανεις μονος σου τετοια δουλεια,δηλαδη να ανοιξεις τον δισκο και να του αλλαξεις την πλακετα ειναι πολυ επικινδυνο και μπορει να καταστρεψεις τα δεδομενα που ειναι γραμμενα σε αυτον.Σκεψου τετοιες δουλεις γινονται σε αποστειρωμενο περιβαλλον το οποιο μαλιστα ειναι και μονομενο απο καθε ηλεκτρικο φορτιο.


Για ρωτα ομως και σε κανενα υπολογισταδικο φορουμ,ισως να σε βοηθησουν περισσοτερο.


:wave2:

Vstrommer71
15/03/2008, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Afrikaner
Γειά σε όλους
Μου κάηκε ένας σκληρός δίσκος maxtor diamondmax plus 9 60gb και ψάχνω έναν ίδιο για να αλλάξω τη πλακέτα μήπως σωθεί κανένα αρχείο.Έστω και χτυπημένος , τη πλακέτα θέλω για να δουλέψει.
thanks
Exεις δοκιμασει κανενα προγραμμα recovery πριν αποφανθεις οριστικα για την τυχη του δισκου?

mikros boudas
15/03/2008, 09:47
αν εχει καει και δεν φαινεται ουτε απο το bios,τοτε μονος σου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να κανεις δουλεια...

pain
15/03/2008, 10:25
πριν αλλάξεις πλακέτα δοκίμασε κανένα recovery πρόγραμμα.
Οι πιθανότητες να δουλέψει με άλλη πλακέτα είναι 50-50 !
εγώ μόνο μέσω recovery είχα καταφέρει να πάρω μερικά αρχεία από καμένο σκληρό και μετά αλαλάζοντας πλακέτα δεν κατάφερα τίποτα.
καλή τύχη :wave2:

island
15/03/2008, 10:46
αν έχει καει η πλακέτα τι recovery πρόγραμμα ρε παιδιά ?



πΛΛάκα με κάνεις ?

Afrikaner
15/03/2008, 13:51
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά:

1. Όταν ένας δίσκος είναι τελείως νεκρός για τί recovery συζητάμε...Δέν υπάρχει περίπτωση με πρόγραμμα να γίνει κάτι τέτοιο.

2. Για τις εταιρίες που κάνουν τέτοιες δουλιές σε μερικές που κοίταξα άν βλεπατε τι ζητάνε θα το αφήνατε... :)

3. Για να αλλάξεις τη πλακέτα δεν χρειάζεται να ανοίξεις τον δίσκο.Έχω αλλάξει και στον παρελθόν με ίδια πλακέτα και δούλεψε κανονικά.

4. Έψαξα κι αλλού για τέτοιο δίσκο αλλά επειδή δεν βρήκα είπα δεν χάνω τίποτα να ρωτήσω κι εδώ.

thanks