PDA

View Full Version : Μπορεις να ξεκινησεις με 600αρα Ss?



Cobain
15/03/2008, 20:02
Καλησπερα παιδια, καλως σας βρηκα. Σκεφτομαι να μπω και εγω στον κοσμο των μηχανων και θα ηθελα τις συμβουλες σας. Με ενδιαφερουν οι supersport μηχανες κυριως επειδη μου αρεσουν πολυ εμφανησιακα και επειδη η μηχανη ναι μεν θα με βολεψει λιγο στη πολη σε σχεσημε το αυτοκινητο για παρκαρισμα και ευκολια ωστοσο γενικα θα ειναι περισσοτερο για διασκεδαση/βολτες και δε προκειται ποτε να παω ταξιδι ή να κανω σοβαρες δουλειες με αυτην.

Το διλλημα μου ειναι το εξης. Επειδη πρωτη φορα θα ασχοληθω με μηχανες (δεν εχω καν ξεκινησει για διπλωμα αφου ειναι υπο σκεψη το θεμα ακομα), νομιζω πως η 600αρα ειναι too much και φοβαμαι μη σκοτωθω... Ειχα σκεφτει να ξεκινησω με το Kawasaki 250r που ερχεται τωρα το οποιο πρεπει να ειναι αριστο για πρωτη μοτοσυκλετα, ωστοσο διαβαζω πολλα σχολια του τυπου "σε 2 μηνες θα το βαρεθεις, ειναι μικρο και δε θα μπορεις να μεταφερεις δευτερο ατομο με ασφαλεια...κλπ". Επειδη λοιπον δεν εχω την πολυτελεια να παρω κατι και να πρεπει να ψαχνω να το πουλησω σε λιγο καιρο για να αναβαθμιστω, θα ηθελα να παρω μια CBR600 του 2003 πχ εξαρχης και να προσπαθησω να μαθω πανω της. Ειναι αυτο εφικτο? Ενα αλλο μειονεκτημα επισης του 250r ειναι οτι δεν μπορω να το παρω μεταχειρησμενο αφου τωρα πρωτοερχεται στη χωρα μας και γενικα ειμαι υπερ του μεταχειρησμενου αφου θα ειναι και η πρωτη μου αγορα. Οποτε οταν σκεφτομαι 4 χιλιαρικα για το 250r ή 5-6 για το cbr600rr 2003? προφανως με δελεαζει πολυ περισσοτερο το δευτερο αφου με λιγα λεφτα παραπανω παιρνεις μια απειρως καλυτερη μοτοσυκλετα εστω και μεταχειρησμενη (και εχοντας και την εγγυηση οτι δε προκειται να ζητησω κατι παραπανω κα να ψαχνω να πουλησω).

Να προσθεσω οτι δεν ειμαι κανενας 19χρονος που ψηνεται για 1000αρα και να τρεχει για κοντρες και πλαγιασματα στις πιστες. Σε 2 μηνες θα ειμαι 24ων χρονων, οδηγω αυτοκινητο απο τα 18 μου και τα 4 τελευταια χρονια ενα 200 αλογων, ουτε κοντρες κανω ουτε εχω τρακαρει ποτε μου. Λαβετε το και αυτο υποψην σας πρωτου απαντησετε...

Οποτε τι λετε, μπορει κανεις με συνεση να μαθει με 600αρα SS? και τι προτεινετε να κανω?

Επισης θα ηθελα μια διευκρινηση σχετικα με το τι γινεται με τα διπλωματα. Εχω ακουσει οτι μεχρι τα 23 βγαζεις το "μικρο" που επιτρεπει μεχρι 33 αλογα και μετα αυτοματα αναβαθμιζεται σε απεριοριστο? Εγω που ειμαι 23+ και παω τωρα για πρωτη φορ αγια διπλωμα τι θα βγαλω? Απεριοριστο κατευθειαν, μικρο που θα γινει απεριοριστο αργοτερα? τι?

Ευχαριστω προκαταβολικα οσους απαντησουν...

el_hymador
15/03/2008, 20:09
Δυσκολο.

Οχι οτι δεν θα μαθεις, αλλα θα σε κουρασει πολυ.

Επικινδυνη δεν ειναι καμια μηχανη αν την οδηγεις στο μετρο των δυνατοτητων σου...

μονο που τα ss ειναι σχεδιασμενα να αποδιδουν ''ψηλα'' και σε συνθηκες που στην αρχη δεν θα μπορεις να προσεγγισεις.

Οποτε τι μενει;

Μια κουρστικη θεση οδηγησης, ενας πολυστροφος κινητηρας γεματος ψηλα και αδειος χαμηλα, σφιχτες αναρτησεις και φυσικα απουσια πρακτικοτητας.

Γνωμη μου να κοιταξεις σε καποια αλλη κατηγορια....αν παλι θες ντε και καλα ss για πρωτη μηχανη, προτιμησε ενα CBR600F

Cobain
15/03/2008, 20:25
δεν εχεις και αδικο, οτι τις αρετες της SS δεν θα τις εκμεταλευτω για πολυ καιρο αρα θα μεινω να απολαμβανω τα μειονεκτηματα της...αποκει και περα η θεση οδηγησης και οι αποσκευες δε με απασχολουν καθολου....αυτο που με απασχολει ειναι το αν θα εχω προβληματα σε συνθηκες κινησης σταματα-ξεκινα επειδη ειναι φτιαγμενες για να δουλευουν ψηλα... Δηλαδη μπορει να εχω προβληματα να τη διατηρησω στο "ρελαντι" ας πουμε ή κατι τετοιο? Το οτι θα ειναι ψοφια χαμηλα νομιζω οτι ειναι πταισμα αφου εξαρχης ειναι πολυ δυνατοτερη απο τις εναλακτικες(στα 250 πχ) ...αρα θα ειναι ψοφια σε σχεση με λιγοτερο πολυστροφες 600αρες που δε με πειραζει...

η 600f σε σχεση με τις RR τι διαφορες εχει? Επισης σε αλλες εταιρειες υπαρχουν πιο "φιλικες" SS? δεν ειμαι κολημενος με τη honda , απλα θα προτιμουσα κατι ιαπωνεζικο....

Αν ξερεις πες μου και με τα διπλωματα τι παιζει....ευχαριστω.

el_hymador
15/03/2008, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cobain
δεν εχεις και αδικο, οτι τις αρετες της SS δεν θα τις εκμεταλευτω για πολυ καιρο αρα θα μεινω να απολαμβανω τα μειονεκτηματα της...αποκει και περα η θεση οδηγησης και οι αποσκευες δε με απασχολουν καθολου....αυτο που με απασχολει ειναι το αν θα εχω προβληματα σε συνθηκες κινησης σταματα-ξεκινα επειδη ειναι φτιαγμενες για να δουλευουν ψηλα... Δηλαδη μπορει να εχω προβληματα να τη διατηρησω στο "ρελαντι" ας πουμε ή κατι τετοιο? Το οτι θα ειναι ψοφια χαμηλα νομιζω οτι ειναι πταισμα αφου εξαρχης ειναι πολυ δυνατοτερη απο τις εναλακτικες(στα 250 πχ) ...αρα θα ειναι ψοφια σε σχεση με λιγοτερο πολυστροφες 600αρες που δε με πειραζει...

η 600f σε σχεση με τις RR τι διαφορες εχει? Επισης σε αλλες εταιρειες υπαρχουν πιο "φιλικες" SS? δεν ειμαι κολημενος με τη honda , απλα θα προτιμουσα κατι ιαπωνεζικο....

Αν ξερεις πες μου και με τα διπλωματα τι παιζει....ευχαριστω.

Για τα διπλωμτα φιλε δεν ξερω τι παζει αφου εχουν αλλαξει ενα καρο φορες...καλο ειναι να πει καποιος αλλος που εχει γνωση.

Τωρα ενα ss σιγουρα δεν ειναι φτιαγμενο να δουλευει στην πολη...το καλοκαιρι θα τρως ζεστη στα ποδια που αναλογως απο το μοντελο θα ειναι πολυ εως παρα πολυ.

Προβλημα αξιοπιστιας δεν νομιζω οτι υπαρχει στο σταματα-ξεκινα, αλλα ειναι αμαρτια να υποβαλεις ενα ss
στον ρολο του commuter...στο εγραψα πιο πανω, θα υποφερεις και εσυ και αυτο.

Το CBR600F ειναι ο προγονος των σημερινων CBR600RR...πολυ πιο μαλακο, φιλικο, ευχρηστο και ανετο σε σχεση με τα σημερινα, μπορεις πλεον να πεις οτι εμπιπτει στην κατηγορια sport-touring.

Για την χρηση που το θες θα σε βολεψει πολυ περισσοτερο παντως.


123968

Sapadak
15/03/2008, 20:42
Με το διπλωμα δεν εχει προβλημα μιας και μετα τα 21 παιρνεις απεριοριστο


Κοιτα το καινουριο της σουσουκι


Παντως η ψηφος μου παει στο cbr 600f


123969

Sapadak
15/03/2008, 20:43
:beer:


123970

blackbusa
15/03/2008, 21:19
Μην παρεις το ss.....και δεν θα ευχαριστηθεις......και θα χτυπησεις......και απο την στιγμη που θελεις κατι για διασκεδαση και για (κοντινες) βολτες παρε καλυτερα ενα on/off.....:wave2:

gdevelek
15/03/2008, 21:27
διαβάζοντας το αρχικό σου ποστ συμπεραίνει κανείς αβίαστα πως, για σένα, υπάρχουν δύο μηχανές στον κόσμο, το 600άρι ΣΣ και το κάβα250

απορρίπτεις το 250 και αυτομάτως πάς στο 600άρι ΣΣ...

υπάρχουν ΤΟΣΕΣ επιλογές για αρχάριο...

το 600άρι ΣΣ είναι εντελώς ακατάλληλο για αρχάριο, είναι επικίνδυνο, ΔΕΝ θα το απολαύσεις αφού θέλει έμπειρα χέρια, και επιπλέον είναι ακατάλληλο για πόλη αφού δεν προσφέρει την άνεση και την ευελιξία που χρειάζεται κανείς στο πήξιμο της πόλης

άσε που καταπονείται λόγω υπερθέρμανσης και καίει και αρκετή βενζίνη

κι αν πέσεις (δυστυχώς ως αρχάριος είναι μάλλον βέβαιο πως θα πέσεις αργά ή γρήγορα), θα πληρώσεις πολλά για τα σπασμένα πλαστικά του

npat
15/03/2008, 22:15
Δεν θα πω και πολύ διαφορετικά πράγματα από τους άλλους, αλλά τέλος πάντων...

Τα σύγχρονα SS είναι απλά άχρηστες μοτοσυκλέτες: Δεν κάνουν για την πόλη, δεν κάνουν για ταξίδια, δεν κάνουν για το μεγαλύτερο μέρος του επαρχιακού οδικού δικτύου, δεν μπορείς να μεταφέρεις σχεδόν τίποτα πάνω τους, δεν μπορείς να μεταφέρεις συνεπιβάτη. Είναι δηλαδή παιχνίδια μερικών χιλιάδων ευρώ, για μεγάλα παιδιά και τίποτε άλλο.

Παλιότερα SS, όπως το CBR600F που ανέφεραν πολλοί εδώ μέσα, ήταν πολύ πιο ικανές μοτοσυκλέτες που διατηρούσαν αρκετή πρακτικότητα. Τα σύγχρονα, όπως είπα... ξέχνα το.

Για να μπορέσει να σου προτείνει όμως κάποιος τι μοτοσυκλέτα να πάρεις, απαραίτητο θα ήταν να ξέρει τι στο καλό θέλεις να κάνεις με αυτή. Από το ποστ σου εγώ δεν κατάλαβα...

mikros boudas
15/03/2008, 23:00
με ο,τι και να αρχιζεις,εαν δεν εχεις το μυαλο στο κεφαλι σου θα σκοτωθεις.ειτε αυτο ειναι 50αρι παπι,ειτε 1400zzr..πρεπει να ξερεις πως τα ςς ειναι εξαιρετικα αβολα μεσα στην πολη επειδη το τιμονι δε "κοβει"πολυ λογω κλιπ-ονς.ακομα,η ελαστικοτητα του κινητηρα των ςς δεν ειναι το φορτε τους οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να δωσεις γκαζι για να πηγαινεις σωστα για την μηχανη σου και γκαζι σε αυτες τις μηχανες ειναι παραπανω απο ολα σχεδον τα δρομισια αυτοκινητα(σκεψου πως ενα δικυλινδρο εν σειρα 650αρι εχει για πλακα ενα εβο απο σταση μεχρι τα 170 σταθερα)..οποτε οι λογοι πρακτικοτητας ισως δεν υποστηριζουν μια τετοια επιλογη.εαν δεν θελεις να στραφεις σε κατι πιο "χωματινο" η μοταρντ,σκεψου καποιο στριτ η γυμνο(fazer,z,gsf,gsr,er,versys κα που τωρα δε μου ερχονται).θα σε βολεψουν πολυ περισσοτερο,θα σε κουρασουν λιγοτερο,θα σε τρομαξουν λιγοτερο....μην ξεχνας πως η μηχανη θελει και συμμετοχη του σωματος στην οδηγηση οποτε πρεπει να συνηθισεις με κατι λιγοτερο αγριο...ξαναλεω πως με ο,τι και να αρχισεις,αν εχεις μυαλο μεσα στο κεφαλι σου(και το εννοω πραγματικα,δεν πρεπει να παιζουμε με αυτο) δεν θα εχεις προβλημα.ακομα,μια πτωση με ενα ςς ειναι 1000 ευρω ζημια πχ ενω με ενα εντουρακι πεφτεις,σηκωνεσαι και φευγεις με ελαχιστο κοστος...αυτο που σου αρεσει καλυτερα να το παρεις οταν θα νιωσεις ετοιμος........

υ.γ τι αμαξι οδηγεις???:beer:

mats8282
15/03/2008, 23:04
Κανενα φιλο γνωστη οσο αφορα τον χειρισμο μιας μοτοσυκλετας εχεις?Για εμενα ειναι πολυ σημαντικο αυτο...

Οσο αφορα τα CBR600F ειναι πολυ πιο φιλικα απο μια πισταδικη καινουρια 600 αλλα και παλι εχει πανω απο 100 αλογα ροδα και αρκετη ροπη στις μεσαιες που μπορει να μην εχεις την εμπειρια να την χειριστεις σε περιπτωση που μπεις σε μια στροφη πχ με πιο πολλα απο οσα πρεπει ή μπορεις να χειριστεις...

Τα 200 αλογα αυτοκινητο που λες δεν ειναι συγκρισιμα με μια μοτο 100+ ιππων...Καλο το οτι,εαν ισχυει,δεν ενδιαφερεσαι για <<ταρζανιες>> αλλα αυτη ειναι η πεμπτουσια μιας SS ειτε στην πιστα ειτε στον δρομο....Το στροφιλικι,οι πολλες μοιρες πλαγιασμα κτλ κτλ

Η λεγομενη απο εσενα ως διασκεδαση με μια μοτοσυκλετα αυτο ειναι...Τουλαχιστον με μια SS μοτοσυκλετα...Η οποια και πολυ πιο δυνατα και αποτομα φρενα εχει απο μια πιο συμβατικη μοτο και πολυ πιο αβολη θεση οδηγησης και και και και....Και οσο και πιο φιλικο να ειναι ενα CBR του 2002 παραμενει SS...Τα 200χλμ τα μαζευει μεχρι το 200 ιππων αυτοκινητο να παει 130-140...

Εαν εχεις καποιον φιλο με SS600 ή εστω γυμνο 600 βγαλε διπλωμα και παρτο μια βολτα...Εφοσον δεν σου δωσουν test ride καποιο...Κανε μια βολτα του μισαωρου οπως την εχεις φανταστει....Να δεις πως καθεσαι,πως φρεναρει και πως ανοιγει χαμηλα.....Ψηλα αστο για αργοτερα...

Ισως ενα γυμνο,απο τα παρα πολλα που ειναι διαθεσιμα,να σε βαλει καλυτερα στον κοσμο της street μοτοσυκλετας χωρις να το διακινδυνευσεις τοσο πολυ....

Αλλα επειδη περι ορεξεως κολοκυθοπιτα βγαλε διπλωμα,οδηγησε μια SS για 20-30χλμ και βγαλε τα συμπερασματα σου αν ειναι αυτο που θες....Να ξαναπω το αυτονοητο μια SS μοτοσυκλετα ειναι πιο δυστροπη,απιστευτα πιο αβολη για τους δρομους της πολης και σαφως πιο επικινδυνη για εναν οδηγο που δεν εχει την παραμικρη επαφη με το αθλημα...

Cobain
15/03/2008, 23:13
εχω αρχισει να καταλαβαινω αρκετα πραγματα απο ατα που λετε, και μαλλον ενα 600rr δεν ειναι καλη επιλογη αφου δε με ενδιαφερει η πιστα... Ειχα την εντπωση οτι δε θα θυσιαζες και τοσα πολλα στην καθημερινοτητα με ενα τετοιο, οπως πχ αν παρεις ενα αυτοκινητο με 200 αλογα δε σημαινει οτι δε μπορεις να πας και χαλαρα....αλλα απο αυτα που λετε καταλαβαινω οτι με ενα γνησιο σημερινο SS δεν ειναι ετσι, και οι θυσιες ειναι πολυ μεγαλυτερες.

Εγω βασικα θελω μια μηχανη που θα τη χρησιμοποιω στο 80% των διαδρομων μου, αλλα η πρακτικοτητας της δε με απασχολει και παρα πολυ γιατι ανα πασασ στιγμη θα υπαρχει και ενα αυτοκινητο διαθεσιμο, οποτε αν πχ θελω να παω ταξιδι, ή βρεχει, ή να μεταφερω καποια πραγματα, οτιδηποτε περιεργη περιπτωση, θα παρω το αυτοκινητο και δε τρεχει τιποτα.
Αρα δε ψαχνω μια all-around λυση....μου αρεσουν οι SS πολυ εμφανησιακα, και θα με ενδιεφερε να κανω και τις βολτιτσες μου, να ριξω καμια γκαζια στην ευθεια να νιωσω λιγο την ταχυτητα και να βαλω και κανα φιλο πανω που και που για βολτα. Η 600f φαινεται πιο καταλληλη αφου ειναι λιγοτερο σκληροπυρηνικη αποτι καταλαβα (αυτη αληθεια σε τι χρονολογιες εβγαινε αν ψαξω σε μεταχειρησμενα?)... Σε αλλες εταιρειες παιζουν παρομοιες λυσεις?

Σχετικα με την ninja 250r , που σιγουρα θα ητνα πιο ασφαλης λυση για πρωτη μηχανη, εχουν βαση αυτα που ακουω οτι ειναι σχετικα μικρη (δεν ειμαι και κανενας πολυ κοντος, 1.85, 75 κιλα αν εχει σημασια) και οτι δε θα μπορω να μεταφερω αλλους?

Νομιζω κατι σε SS στα 400 κυβικα θα ηταν ιδανικοτερο, αλλα αποτι εχω δει εβγαιναν μονο πολυ παλια οποτε ουτε σε μεταχειρησμενο μετα το 2000 παιζει...

Με λιγα λογια θα ηθελα παντως κατι σε SS λογω εμφανησης (ή που να τεινει σε τετοια εμφανηση τεσπα, εχω δει και sport-touring αρκετα ωραιες) αλλα οχι τοσο σκληροπυρηνικο, εταιρεια δε μας νοιαζει εφοσον παιζουμε στους 4 ιαπωνες τουλαχιστον, και σε μεταχειρησμενο παμε μεχρι 5 χρονια πισω, λεφτα....μεχρι 6 χιλιαρικα θα ελεγα, οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα βεβαια...δε μας χαλαει να μη τα ξοδεψουμε ολα...

ΥΓ: το αυτοκινητο που οδηγω ειναι μια corolla t-sport με 192 αλογα και κινητηρ αμε λογικη....μοτοσυκλετας, αφου ειναι ατμοσφαιρικος 1800αρης με μεταβλητο χρονισμο-βυθισμα βαλβιδων και τα 192 βγαινουν στις 8.000 στροφες. Καταλαβαινω φυσικα οτι καμια σχεση δεν εχει το να εχες 192 αλογα στα 1200 κιλα με 100 στα 200 κιλα....αλλα αυτο που λετε για λιγη ροπη χαμηλα αι στροφαρισμα για να αποδοσει το πιανω λογω ιδιας λογικης)

mikros boudas
15/03/2008, 23:22
z750s θα ελεγα εγω
τετρακυλινδρο,αξιοπιστο,με μεγαλη μασκα για να κανεις ταξιδια,τιμονι και οχι κλιπ-ονς οποτε δε θα πιανεσαι.ανετο ταξιδι με μεγαλη μεση ωριαια ταχυτητα.το μονο μειονεκτημα το βαρος του....
κοντα σε αυτο ειναι το bandit της σουζουκι
οσο για το 250ρ,ειναι ενα τιμιο μηχανακι,οπως ο προκατοχος του,αλλα για ενα πιτσιρικα που θελει με τρελα ςς,δεν εχει τοσα λεφτα να παρει ενα 600αρι και θελει να μαθει να οδηγιε ςς...ταξιδι πας και δικαβαλος αλλα θα σε κουρασει πολυ....κακα τα ψεματα,τα κυβικα δε κρυβονται....

οσο για το αυτοκινητο σου,οπως ξερεις για αυτοκινητο(απο αποψη ιποοδυναμης) ανηκει στα "μεσσαια"...η λογικη ειναι ιδια(σκεψου να πρεπει να πηγαινεις με το αμαξι μεχρι 3000 στροφες εως οτου νιωσεις σιγουρος!!απλα σπασιμο νευρων)οπως ειπες αλλα αναλογικα η μοτοσυκλετα ειναι πολυυ γρηγοροτερη

Ζεύκας
15/03/2008, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cobain
εχω αρχισει να καταλαβαινω αρκετα πραγματα απο ατα που λετε, και μαλλον ενα 600rr δεν ειναι καλη επιλογη αφου δε με ενδιαφερει η πιστα... Ειχα την εντπωση οτι δε θα θυσιαζες και τοσα πολλα στην καθημερινοτητα με ενα τετοιο, οπως πχ αν παρεις ενα αυτοκινητο με 200 αλογα δε σημαινει οτι δε μπορεις να πας και χαλαρα....αλλα απο αυτα που λετε καταλαβαινω οτι με ενα γνησιο σημερινο SS δεν ειναι ετσι, και οι θυσιες ειναι πολυ μεγαλυτερες.

Εγω βασικα θελω μια μηχανη που θα τη χρησιμοποιω στο 80% των διαδρομων μου, αλλα η πρακτικοτητας της δε με απασχολει και παρα πολυ γιατι ανα πασασ στιγμη θα υπαρχει και ενα αυτοκινητο διαθεσιμο, οποτε αν πχ θελω να παω ταξιδι, ή βρεχει, ή να μεταφερω καποια πραγματα, οτιδηποτε περιεργη περιπτωση, θα παρω το αυτοκινητο και δε τρεχει τιποτα.
Αρα δε ψαχνω μια all-around λυση....μου αρεσουν οι SS πολυ εμφανησιακα, και θα με ενδιεφερε να κανω και τις βολτιτσες μου, να ριξω καμια γκαζια στην ευθεια να νιωσω λιγο την ταχυτητα και να βαλω και κανα φιλο πανω που και που για βολτα. Η 600f φαινεται πιο καταλληλη αφου ειναι λιγοτερο σκληροπυρηνικη αποτι καταλαβα (αυτη αληθεια σε τι χρονολογιες εβγαινε αν ψαξω σε μεταχειρησμενα?)... Σε αλλες εταιρειες παιζουν παρομοιες λυσεις?

Σχετικα με την ninja 250r , που σιγουρα θα ητνα πιο ασφαλης λυση για πρωτη μηχανη, εχουν βαση αυτα που ακουω οτι ειναι σχετικα μικρη (δεν ειμαι και κανενας πολυ κοντος, 1.85, 75 κιλα αν εχει σημασια) και οτι δε θα μπορω να μεταφερω αλλους?

Νομιζω κατι σε SS στα 400 κυβικα θα ηταν ιδανικοτερο, αλλα αποτι εχω δει εβγαιναν μονο πολυ παλια οποτε ουτε σε μεταχειρησμενο μετα το 2000 παιζει...

Με λιγα λογια θα ηθελα παντως κατι σε SS λογω εμφανησης (ή που να τεινει σε τετοια εμφανηση τεσπα, εχω δει και sport-touring αρκετα ωραιες) αλλα οχι τοσο σκληροπυρηνικο, εταιρεια δε μας νοιαζει εφοσον παιζουμε στους 4 ιαπωνες τουλαχιστον, και σε μεταχειρησμενο παμε μεχρι 5 χρονια πισω, λεφτα....μεχρι 6 χιλιαρικα θα ελεγα, οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα βεβαια...δε μας χαλαει να μη τα ξοδεψουμε ολα...

ΥΓ: το αυτοκινητο που οδηγω ειναι μια corolla t-sport με 192 αλογα και κινητηρ αμε λογικη....μοτοσυκλετας, αφου ειναι ατμοσφαιρικος 1800αρης με μεταβλητο χρονισμο-βυθισμα βαλβιδων και τα 192 βγαινουν στις 8.000 στροφες. Καταλαβαινω φυσικα οτι καμια σχεση δεν εχει το να εχες 192 αλογα στα 1200 κιλα με 100 στα 200 κιλα....αλλα αυτο που λετε για λιγη ροπη χαμηλα αι στροφαρισμα για να αποδοσει το πιανω λογω ιδιας λογικης)

1.Οι σούπερσπορ μοτοσυκλέτες της εποχής μας έχουν φτιαχτεί για πίστα κ γενικά για οριακές καταστάσεις.Οριακή κατάσταση ΔΕΝ θεωρείται το άνοιγμα του γκαζιού ή το τελίκιασμα.

2.Οι σούπερσπορ μοτοσυκλέτες ΔΕΝ κάνουν για την πόλη, αυτό βέβαια εξαρτάται κ από τις αντοχές αυτού που τις καβαλάει...

3.Μην ποθείς μια μοτοσυκλέτα από την εμφανισή της. Να την ποθείς γι'αυτά που μπορεί να σου προσφέρει. Κ εσένα φίλε μου δεν σε κόβω να χρειάζεσαι ss. Ίσως θα έπρεπε να προσανατολιστείς προς κάποιο γυμνό μηχανάκι.

4.Είναι άτοπο να συγκρίνεις κινητήρα αυτοκινήτου κ κινητήρα μοτοσυκλέτας πόσο μάλλον ss.Μην το πάρεις στραβά αλλά αυτοκίνητο με 200 άλογα είναι ψιλοψοφίμι σε σχέση με ένα 600άρι ss...

:wave2:

Cobain
16/03/2008, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
1.Οι σούπερσπορ μοτοσυκλέτες της εποχής μας έχουν φτιαχτεί για πίστα κ γενικά για οριακές καταστάσεις.Οριακή κατάσταση ΔΕΝ θεωρείται το άνοιγμα του γκαζιού ή το τελίκιασμα.

2.Οι σούπερσπορ μοτοσυκλέτες ΔΕΝ κάνουν για την πόλη, αυτό βέβαια εξαρτάται κ από τις αντοχές αυτού που τις καβαλάει...

3.Μην ποθείς μια μοτοσυκλέτα από την εμφανισή της. Να την ποθείς γι'αυτά που μπορεί να σου προσφέρει. Κ εσένα φίλε μου δεν σε κόβω να χρειάζεσαι ss. Ίσως θα έπρεπε να προσανατολιστείς προς κάποιο γυμνό μηχανάκι.

4.Είναι άτοπο να συγκρίνεις κινητήρα αυτοκινήτου κ κινητήρα μοτοσυκλέτας πόσο μάλλον ss.Μην το πάρεις στραβά αλλά αυτοκίνητο με 200 άλογα είναι ψιλοψοφίμι σε σχέση με ένα 600άρι ss...

:wave2:

Τα 1 και 2 σιγα σιγα τα διαπιστωνω απο αυτα που μου λετε. Δεν τα ειχα στο νου μου ετσι τα πραγματα.
Στο 3 δυστυχως εχεις απολυτο δικιο, αυτο που μου αρεσει δε συμβαδιζει με αυτο που χρειαζομαι :(
Το 4 νομιζω το ειπα ξεκθαρα και μονος μου εξαρχης, αφου ημουν σιγουρος οτι καποιος θα το πεταξει, και φυσικα ισχυει κιολας....η αναλογια κιλων/ιππο τα λεει ολα, δε χρειαζεται τιποτα παραπανω, απλη φυσικη ειναι :D

el_hymador
16/03/2008, 00:29
Cobain, ψαξε για κανα ΧΤ600 μτχ...

ενταξει μπορει να μην τα ''σπαει'' με την εμφανιση του αλλα:

Γκαζι για καποιον προερχομενο απο τα αυτοκινητα εχει

Φθηνο ειναι

Φθηνη συντηρηση εχει

Ειναι απλο σαν κατασκευη δεν σπαει -δεν χαλαει

Αμα σου πεσει δεν θα χρειαστει παρα ελαχιστα χρηματα για να το φτιαξεις

Θα πας και το χωματακι σου και που ξερεις... μπορει να το γυρισεις σε ''χωματινος''

Τα ταξιδακια σου θα τα πας

Τις βολτες σου επισης

Και - το σημαντικοτερο - θα μαθεις να οδηγας

:wave2:

πιστεψε με, οι περισσοτεροι εδω μεσα απο κατι τετοια ''ταπεινα'' και ακομια πιο ταπεινα μηχανακια ξεκινησαμε

mats8282
16/03/2008, 01:56
Μιας και σου αρεσουν τα street και τα κλιπον.....



Οριστε...Για πειτε γνωμες....


124012

Lupo
16/03/2008, 02:37
Αφού έχεις έρωτα με τα street και ειδικά με τα ss, θα συμφωνήσω με τις παραπάνω απόψεις.
Για μέσα στην πόλη θα σου πρότεινα ένα xt-άκι ή dr-άκι ή κάτι παρεμφερές.
Αλλά , αφού θέλεις συγκεκριμένο είδος, τότε το CBR600f είναι από τις καλύτερες επιλογές.
Και όχι μόνο για αρχάριο. Είναι σαν το RR στο ότι θα μπεί και πίστα, αλλά με λίγο λιγότερες αξιώσεις απ'ότι το αδερφάκι του, αλλά με την διαφορά ότι θα σε πάει πιο ξεκούραστα ταξίδια και βόλτες, και θα κινηθεί και μέσα στην πόλη λίγο πιο εύκολα.
Μην περιμένεις ότι είναι παπάκια, κανένα απ'τα δύο, κι αυτό το λέω γιατί μίλησες για μηδαμινή εμπειρία, αλλά η άποψη μου είναι ότι μπορείς να μάθεις με οτιδήποτε, αν πρώτα ξέρεις να συγκρατείς τον εαυτό σου και να είσαι μαθητής, κάθε δευτερόλεπτο.

Πάντως είναι μεγάλο βήμα , αυτό που πας να κάνεις. Ελπίζω να φτάνει ο διασκελισμός σου.:beer:

Ότι και να επιλέξεις, να οδηγείς διαβάζοντας τα πάντα, πολύ πριν συμβούν, και μην γυρίζεις τον δεξί καρπό πολύ.
:wave2:

Cobain
16/03/2008, 03:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Αφού έχεις έρωτα με τα street και ειδικά με τα ss, θα συμφωνήσω με τις παραπάνω απόψεις.
Για μέσα στην πόλη θα σου πρότεινα ένα xt-άκι ή dr-άκι ή κάτι παρεμφερές.
Αλλά , αφού θέλεις συγκεκριμένο είδος, τότε το CBR600f είναι από τις καλύτερες επιλογές.
Και όχι μόνο για αρχάριο. Είναι σαν το RR στο ότι θα μπεί και πίστα, αλλά με λίγο λιγότερες αξιώσεις απ'ότι το αδερφάκι του, αλλά με την διαφορά ότι θα σε πάει πιο ξεκούραστα ταξίδια και βόλτες, και θα κινηθεί και μέσα στην πόλη λίγο πιο εύκολα.
Μην περιμένεις ότι είναι παπάκια, κανένα απ'τα δύο, κι αυτό το λέω γιατί μίλησες για μηδαμινή εμπειρία, αλλά η άποψη μου είναι ότι μπορείς να μάθεις με οτιδήποτε, αν πρώτα ξέρεις να συγκρατείς τον εαυτό σου και να είσαι μαθητής, κάθε δευτερόλεπτο.

Πάντως είναι μεγάλο βήμα , αυτό που πας να κάνεις. Ελπίζω να φτάνει ο διασκελισμός σου.:beer:

Ότι και να επιλέξεις, να οδηγείς διαβάζοντας τα πάντα, πολύ πριν συμβούν, και μην γυρίζεις τον δεξί καρπό πολύ.
:wave2:

το F σε σχεση με το RR περα απο καποια μηχανικα μερη, διαφερουν και στη θεση οδηγησης? πχ ειναι λιγο πιο "ορθια" αρα ανετη στο F ή οχι? Μεχρι ποια χρονολογια εβγαινε το F? γιατι με ενδιαφερει κατι προς 5ετια για να ερθει στα λεφτα μου, αλλα οχι αι πολυ πιο παλιο απο αυτο...

Σε αλλες εταιρειες παιζει κατι αντιστοιχο που να αξιζεινα κοιταξω? ΚΑι γενικα σε sport touring κατηγορια που αποτι καταλαβαινω μου ταιριαζει περισσοτερο, υπαρχει τιποτα? γιατι μια μαια που εριξα (στα καινουρια) δε βρηκα στα 600 κυβικα, μονο παραπανω σε honda πχ...

extremist
16/03/2008, 04:09
Όσοι σου λένε ότι θα βαρεθείς το 250 κάνουν ΜΕΓΑΛΟ λάθος.:smilea:

Sapadak
16/03/2008, 05:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cobain
το F σε σχεση με το RR περα απο καποια μηχανικα μερη, διαφερουν και στη θεση οδηγησης? πχ ειναι λιγο πιο "ορθια" αρα ανετη στο F ή οχι? Μεχρι ποια χρονολογια εβγαινε το F? γιατι με ενδιαφερει κατι προς 5ετια για να ερθει στα λεφτα μου, αλλα οχι αι πολυ πιο παλιο απο αυτο...

Σε αλλες εταιρειες παιζει κατι αντιστοιχο που να αξιζεινα κοιταξω? ΚΑι γενικα σε sport touring κατηγορια που αποτι καταλαβαινω μου ταιριαζει περισσοτερο, υπαρχει τιποτα? γιατι μια μαια που εριξα (στα καινουρια) δε βρηκα στα 600 κυβικα, μονο παραπανω σε honda πχ...



Εχει τα κλι-ον ΠΑΝΩ απο τη τιμονοπλακα σε σχεση με το rr αρα πιο ανετο.

Μεχρι ΚΑΙ το 2006 εβγαινε

Κοιτα προς σουζουκι μερια (γυρνα στη 1η σελιδα του ποστ να δεις φωτο, απαντηση Νο4)


Επισης για το φιλο που ανεφερε οτι το rr ειναι αξιοτερο απο το f στη πιστα, αυτο ισχυει αν μιλαμε οτι ειναι μαμα και τα δυο και αναφερομαστε σε ατομα που το στιβουν κανονικα.

Ταξιδευτής
16/03/2008, 09:08
Φιλε Cobain, οπως ειπαν και τα αλλα παιδια τα σημερινα SS ειναι δυσκολα μηχανακια και σιγουρα οχι καταλληλα για εναν αρχαριο οδηγο.

Αναρτησεις κουτσουρο, σελα/μαρμαρο, ακαταλληλες για πολη λογω μικρου κοψιμου τιμονιου, θερμοκρασιες BBQ το καλοκαιρι, θεση πολεμικη που αν και σε μεγαλες ταχυτητες δουλευουν οταν εισαι 3 το μεσημερι στην Πατησιων ΔΕΝ.....
Ειναι οτι πρεπει για να κανεις καποιον που τωρα μπαινει στο χωρο της μοτοσυκλετας να τις σιχαθει δια παντως!

Το CBR600 F που σου προτειναν τα αλλα παιδια ειναι μεν ΠΙΟ φιλικο απο τα σημερινα RR, ΑΛΛΑ αυτο ΔΕΝ σημαινει οτι ειναι μια ευκολη μηχανη...

Καταρχας ειναι αρκετα παλιας κοπης = πιο δυσχρηστη απο πλευρας χειρισμου. Παραμενει ενα μεγαλο 4κυλινδρο, με μπολικο βαρος (200+ κιλα) και οχι και τοσο "μανιτζεβελο". Κοβει περισσοτερο απο τα RR αλλα ειναι κλιπονατο και τα φερινγκ του κοστιζουν εξισου πολλα αν (που ΘΑ) πεσεις.

Εχει αρκετα αλογα που μπορουν να γινουν προβλημα δυνητικα, εχει αρκετα μεγαλο βαρος, εχει κλιπον (εστω και πιο ανετα)...

Βαλε σε αυτο το γεγονος οτι ειναι γενικα παλια σαν μηχανη και ΜΠΟΡΕΙ να σου βγαλει διαφορα προβληματακια, αναλογα με τη χρηση που ειχε απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.

Με λιγα λογια ΔΕΝ νομιζω οτι θα το ευχαριστιοσουν αυτο το μηχανακι.


Ομως, καταλαβαινω τι σημαινει να σου αρεσει μια μηχανη οπτικα. Και εχω να σου προτεινω μια λυση που συνδιαζει το καλυτερο απο τους δυο κοσμους! ΚΑΙ εμφανιση (περιπου) SS ΚΑΙ τεραστια φιλικοτητα για εναν αρχαριο: Kawasaki ER6-F.

Ειλικρινα ειναι σαν μεγαλο παπι! ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ στην οδηγηση, παναλαφρο (180 κιλα περιπου), με χαμηλο κεντρο βαρους, τιμοναρα που κοβει ευκολα, ομαλοτατο μοτερακι 650 κυβικων με μπολικη ροπη χαμηλα και δυναμη υπεραρκετη για εναν αρχαριο οδηγο, αξιοπιστο ως Ιαπωνικο, οικονομικοτατο....

ΚΑΙ μεσα σε ολα αυτα αξιοπρεπεστατο στο δρομο και μπορει να σε βαλει με ευκολια στον κοσμο της "σπορτιφ" οδηγησης αν αυτο το θελησεις, η απλα να πας Πατησιων-Παγκρατι με την ιδια ευκολια που θα πας Ιταλια-Γερμανια...

Και το καλυτερο; Καινουργιο εχει γυρω στα 6,500 οποτε ενα μοντελο 2 ετων θα μπορεις να το βρεις στην τιμη που εχεις στο νου σου!
Αν θες να ΕΡΩΤΕΥΤΕΙΣ τον κοσμο των μηχανων ξεκινα απο εκει! Θα με θυμηθεις! :wave2:


124019

mikros boudas
16/03/2008, 09:20
+1000
er6f(το ειχα αναφερει κι εγω μεταξυ αλλων σε προηγουμνη απαντηση μου)
μοιαζει πολυ με ςς!!εχει τιμονι και πολυ καλο γκαζι!!!φθηνοτερη συντηρηση απο ενα τετρακυλινδρο και γενικα λιγα προβληματα(καποιοι τριγμοι λογω πλαστικων βασικα)


υ.γ διπλωμα απεριοστων βγαζεις
α) εαν εισαι πανω απο 21 χρονων
ή
β)εαν εχεις το "μικρο" διπλωμα 2 χρονια(δηλαδη αν το εχεις απο τα 18 το παιρνεις στα 20)


εσυ εισαι στην πρωτη κατηγορια!!

GIXXERAKIAS
16/03/2008, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cobain
Καλησπερα παιδια, καλως σας βρηκα. Σκεφτομαι να μπω και εγω στον κοσμο των μηχανων και θα ηθελα τις συμβουλες σας. Με ενδιαφερουν οι supersport μηχανες κυριως επειδη μου αρεσουν πολυ εμφανησιακα και επειδη η μηχανη ναι μεν θα με βολεψει λιγο στη πολη σε σχεσημε το αυτοκινητο για παρκαρισμα και ευκολια ωστοσο γενικα θα ειναι περισσοτερο για διασκεδαση/βολτες και δε προκειται ποτε να παω ταξιδι ή να κανω σοβαρες δουλειες με αυτην .

Το διλλημα μου ειναι το εξης. Επειδη πρωτη φορα θα ασχοληθω με μηχανες (δεν εχω καν ξεκινησει για διπλωμα αφου ειναι υπο σκεψη το θεμα ακομα), νομιζω πως η 600αρα ειναι too much και φοβαμαι μη σκοτωθω... Ειχα σκεφτει να ξεκινησω με το Kawasaki 250r που ερχεται τωρα το οποιο πρεπει να ειναι αριστο για πρωτη μοτοσυκλετα, ωστοσο διαβαζω πολλα σχολια του τυπου "σε 2 μηνες θα το βαρεθεις, ειναι μικρο και δε θα μπορεις να μεταφερεις δευτερο ατομο με ασφαλεια...κλπ". Επειδη λοιπον δεν εχω την πολυτελεια να παρω κατι και να πρεπει να ψαχνω να το πουλησω σε λιγο καιρο για να αναβαθμιστω, θα ηθελα να παρω μια CBR600 του 2003 πχ εξαρχης και να προσπαθησω να μαθω πανω της. Ειναι αυτο εφικτο? Ενα αλλο μειονεκτημα επισης του 250r ειναι οτι δεν μπορω να το παρω μεταχειρησμενο αφου τωρα πρωτοερχεται στη χωρα μας και γενικα ειμαι υπερ του μεταχειρησμενου αφου θα ειναι και η πρωτη μου αγορα. Οποτε οταν σκεφτομαι 4 χιλιαρικα για το 250r ή 5-6 για το cbr600rr 2003? προφανως με δελεαζει πολυ περισσοτερο το δευτερο αφου με λιγα λεφτα παραπανω παιρνεις μια απειρως καλυτερη μοτοσυκλετα εστω και μεταχειρησμενη (και εχοντας και την εγγυηση οτι δε προκειται να ζητησω κατι παραπανω κα να ψαχνω να πουλησω).

Να προσθεσω οτι δεν ειμαι κανενας 19χρονος που ψηνεται για 1000αρα και να τρεχει για κοντρες και πλαγιασματα στις πιστες. Σε 2 μηνες θα ειμαι 24ων χρονων, οδηγω αυτοκινητο απο τα 18 μου και τα 4 τελευταια χρονια ενα 200 αλογων, ουτε κοντρες κανω ουτε εχω τρακαρει ποτε μου. Λαβετε το και αυτο υποψην σας πρωτου απαντησετε...

Οποτε τι λετε, μπορει κανεις με συνεση να μαθει με 600αρα SS? και τι προτεινετε να κανω?

Επισης θα ηθελα μια διευκρινηση σχετικα με το τι γινεται με τα διπλωματα. Εχω ακουσει οτι μεχρι τα 23 βγαζεις το "μικρο" που επιτρεπει μεχρι 33 αλογα και μετα αυτοματα αναβαθμιζεται σε απεριοριστο? Εγω που ειμαι 23+ και παω τωρα για πρωτη φορ αγια διπλωμα τι θα βγαλω? Απεριοριστο κατευθειαν, μικρο που θα γινει απεριοριστο αργοτερα? τι?

Ευχαριστω προκαταβολικα οσους απαντησουν...

Λαμβανοντας υποψιν το κομματι με τα κοκκινα τονισμενα δικα σου λεγειν σου απανταω τα εξης....Κατ'αρχην ξεχνα ΟΛΑ οσα σου εχου πει μεχρι τωρα και πες μου αν ξερεις να οδηγας παπακι,ναι καλα διαβασες παπακι 125.:winka:

Γιατι ρωταω?Γιατι στην ηλικια που εισαι εσυ τωρα (βεβαια εγω ημουν ενα χρονο μεγαλυτερος:blush: ) πηρα και γω την ΠΡΩΤΗ μου μηχανη και αυτη ειναι μια SS 600 με την οποια και εμαθα (παντα κατι θα υπαρχει να μαθω) να ΣΤΡΙΒΩ!:winka:

Το ειπα με κεφαλαια γιατι καποια παιδια που με ξερουν απο εδω μεσα (χωρις να περηφανευομαι μην παρεξηγηθω:wacko: ) ξερουν οτι στριβω αξιοπρεπεστατα και με πολυ καλους χρονους στην πιστα(με μολις δυο επισκεψεις).Εχω κανει απειρες μοτοσυκλετιστικες διαδρομες και ουτε εχω πεσει (ακομα,μακρυα απο μας:eyepop: ) αλλα ουτε και εχω δημιουργησει προβλημα σε καποιον στο δρομο.

Αυτο που θα κανεις μολις την παρεις ειναι να μην ξεψαρωσεις ΚΑΘΟΛΟΥ και να την σεβεσαι γιατι μπορει να ειναι 600 αλλα καταπινει με ευκολια πολλα χιλιομετρα και δεν το καταλαβαινεις.Αν εχεις καποια χρηματα που μπορεις να ξοδεψεις θα ειναι ενας αρκετα καλος εξοπλισμος,γαντια,κρανος,μπουφαν,παντελονι και τελος μποτες.Επισης καλο θα ηταν να παρακολουθησεις καποια μαθηματα ασφαλης οδηγησης για την καλυτερη εκμαθηση καποιων απλων πραγματων που μπορουν να σε βοηθησουν να γλυτωσεις απο καποια δυσκολη στιγμη αλλα και να σε βοηθησει να στριβεις με ανεση γνωριζοντας το πως θα μπεις σε μια στροφη (θεση σωματος,φρενα,αναγνωριση στροφης κτλ) αλλα και το πως θα βγεις εχοντας ενα χαμογελο στο προσωπο σου καθε φορα που θα το κανεις καλυτερα.:D

Αν δεν εχεις τα χρηματα για τα μαθηματα μπορεις να ζητησεις απο καποιον γνωστο σου,φιλο σου μοτοσυκλετιστη να σου δειξει καποια πραγματα πηγαινοντας καποια βολτα και να δει πως οδηγας διορθωνοντας τυχον λαθη σου.Απαραιτητη προυποθεση να γνωριζει και οχι να σου λεει αρλουμπες.Εγω τουλαχιστον απο βολτες εμαθα οτι εμαθα με φιλους και με πολυ διαβασμα απο καποια βιβλια που κυκλοφορουν και εδω μεσα καποια αποσπασματα που σε βοηθανε να κατανοησεις στην θεωρια το πως στριβει μια μηχανη και πως θα μπορεσεις να την κουμανταρεις εσυ καλυτερα.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θελεις πολυ προπονηση για κατι νεο που μαθαινεις ωστε να το κατανοησεις και αυτο γινεται ειτε με βολτες σε στριφτερες διαδρομες ειτε με την ασφαλεια της πιστας.Ελπιζω να βοηθησα λιγακι στο διλημμα σου για το τι μηχανη θα παρεις,εγω παντως μετανοιωσα που δεν πηρα το GSXR 750 τοτενες!:blush: :blush:

Καλη αγορα λοιπον σε οτι SS 600 και αν παρεις!

Lupo
16/03/2008, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
.........
Επισης για το φιλο που ανεφερε οτι το rr ειναι αξιοτερο απο το f στη πιστα, αυτο ισχυει αν μιλαμε οτι ειναι μαμα και τα δυο και αναφερομαστε σε ατομα που το στιβουν κανονικα.
Έτσι είναι. :beer:
Απλώς μιλάμε για ss-σχολείο, σ'έναν πρωτάρη οδηγό, κι όχι για χερά που θα μας τα έριχνε αν έτρεχε με GSX-R 400 πολλών ετών, ενώ εμείς θα τρέχαμε με χιλιάρια, κι ας είμασταν και στην Imola
:lol: :lol: :lol:
Σε γενικές συνθήκες, το RR έχει πλεονέκτημα απέναντι στο F , όταν μιλάμε για πίστα. Αυτή είναι και η φιλοσοφία του άλλωστε. Απλώς , σε μέσο οδηγό, δεν θα μπορούσε ποτέ να καταλάβει και να νιώσει την διαφορά.:beer: :wave2:

Cobain
16/03/2008, 14:40
Η επαφη μου με δικυκλα εχει μεινει στο.......ποδηλατο :P
To er-6f μου αρεσει αρκετα εμφανησιακα, αυτο ανηκει στην κατηγορια sport-touring αν κρινω απο τον κινητηρα του? Και η τιμη του πολυ καλη, αν και δε μπορεσα να βρω μεταχειρησμενο με προχειρο ψαξιμο, ειναι καινουριο μοντελο?

Η ανεση/χρηστικοτητα σε σχεση με ενα naked που εχει πιο δυνατο κινητηρα οπως το GSR600 ας πουμε και σε σχεση με το CBR600f για τι διαφορες μιλαμε?

Sapadak
16/03/2008, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cobain
Η ανεση/χρηστικοτητα σε σχεση με ενα naked που εχει πιο δυνατο κινητηρα οπως το GSR600 ας πουμε και σε σχεση με το CBR600f για τι διαφορες μιλαμε?

Για τη δουλεια που λες οτι χρειαζεσε μηχανη ειναι the day with the night :D (υπερ του καβα)

mikros boudas
16/03/2008, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cobain
Η επαφη μου με δικυκλα εχει μεινει στο.......ποδηλατο :P
To er-6f μου αρεσει αρκετα εμφανησιακα, αυτο ανηκει στην κατηγορια sport-touring αν κρινω απο τον κινητηρα του? Και η τιμη του πολυ καλη, αν και δε μπορεσα να βρω μεταχειρησμενο με προχειρο ψαξιμο, ειναι καινουριο μοντελο?

Η ανεση/χρηστικοτητα σε σχεση με ενα naked που εχει πιο δυνατο κινητηρα οπως το GSR600 ας πουμε και σε σχεση με το CBR600f για τι διαφορες μιλαμε? δυστυχως μεταχειρισμενο δυσκολα θα βρεις...το n εχει πουλησει αρκετα αλλα ειναι γυμνο.ειναι μοντελο 2006 αν δεν κανω λαθος..

675
16/03/2008, 17:16
εγω φιλε θα σου προτεινα να αποφυγεις το ss μονο και μονο λογω θεσης οδηγησης και τιμονιου..

ως νεος οδηγος θα δυσκολευτεις δυστυχως πααρα πολυ μ ενα καθαρο ss... προσωπικα δεν σε ξερω για να πω με σιγουρια αλλα αν δεν εχεις καλη θεληση και πολυ προσοχη θα το πουλησεις πριν καν κλεισεις το μηνα...


εγω εχω ενα ττρ 250 και σου προτεινω να πας σ αυτο που εχω επιλεξει κι εγω για δικη μ επομενη μηχανη...

triumph street triple 675...
αν ρωτησεις και μερικους αλλους εδω μεσα ειναι ανωτερο μηχανακι και δεν προκειται να το βαρεθεις με τπτ...
επισης δεν θα χανεις παρα μονο λιγο απο τα 600αρια ςς...


:wave2:


124040

675
16/03/2008, 17:18
:beer:


124041

mats8282
16/03/2008, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cobain
Η ανεση/χρηστικοτητα σε σχεση με ενα naked που εχει πιο δυνατο κινητηρα οπως το GSR600 ας πουμε και σε σχεση με το CBR600f για τι διαφορες μιλαμε?

Το GSR δεν εχει πιο δυνατο μοτερ....

Το CBR600F του 2002 βγαζει 118 ονομαστικα αλογα ενω το GSR 98.....Αν και ειναι πιο συγχρονο μοτερ,GSXR600K5,ξεφουσκωμενο και με πολυ πιο κοντη κλιμακωση οποτε οι διαφορες τουλαχιστον μεχρι τα 150-160 δεν θα ειναι τεραστιες....Ειδικα ομως μετα τα 180 που το GSR πλησιαζει στην τελικη του των 210 πραγματικων περιπου θα σε χαιρετησει και θα παει μεχρι γυρω στα 240 πραγματικα...


Αν το σκεφτεσαι για αυτα τα 2 υπαρχει το εξης....Αμα θες ταξιδια με ταχυτητες 200+ παρε CBR...Αμα θες πολη και βολτεςε-ταξιδια με πιο χαμηλες ταχυτητες παρε GSR και στην τελικη βαλε και μια ζελατινουλα...Στις στροφες μεχρι 120 χλμ λιγοι μπορουν να εκμεταλευτουν τις SS ικανοτητες του CBR και να ειναι πολυ καλυτεροι απο οτι με ενα GSR...

Βρισκεις GSR 1.5-2 χρονων παντως με 5,000 για πλακα....Δες εδω ας πουμε

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52305&highlight=gsr600

startengine
16/03/2008, 21:52
Ρώτησες για το er f.
Να σου πω.....
Σχέση με ss.... KAMIA
:cool:
Όμως, είναι όπως σου είπαν ήδη παπάκι ως προς την ευκολία οδήγησής του, "μοιάζει" με σπορ μηχανή, είναι πολύ πιο γρήγορο απ' ό,τι χρειάζεσαι (απ' ό,τι κατάλαβα), ελαφρύ και ευκολοσυντήρητο.

Γιατί να δεις μεταχειρισμένο? Μια χαρούλα είναι η τιμή του σαν καινούργιο.
Και πραγματικά, άκουσε όσους σου λένε να προσέξεις την "πρώτη" σου επιλογή. Μπορεί να σε κάνει να συχαθείς τη μηχανή. Κάνε βόλτα μηχανές (αφού πρώτα πάρεις το δίπλωμα ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΩΝ) φίλων και όπου βρεις γενικά και θα βγάλεις τα δικά σου πολύτιμα συμπεράσματα.:winka:

Καλή επιλογή!

Cobain
16/03/2008, 22:56
Απο αυτα που μου λετε, το er-6f φαινεται ενας καλος συμβιβασμος που δινει σε μεγαλο βαθμο την εμφανηση μιας SS αλλα ταυτοχρονα χωρις να εχει τα μεγαλα δυσχρηστα μειονεκτηματα τους. ΟΚ ποτε δε θα τις πιασει σε επιδοσεις, (αυτο δε με χαλαει δεν ειμαι κοντρακιας ουτε ειναι κανενα αδυναμο με 70 ιππους προς θεου, ουτε θα τρεξω στις πιστες να στριβω με το γονατο ενα με την ασφαλτο) ουτε θα εχει την απολυτη εμφανηση της SS που τις βρισκω πανεμορφες, αλλα δεν ειναι χαλια σε αυτους τους τομεις και σε ευχρηστια ειναι πολυ μπροστα, σωστα?
Αυτο που με χαλαει ειναι οτι παιζει μονο σε καινουριο και αν και εχει καλη τιμη για αυτα που προσφερει, παραυτα 7.5 χιλιαρικα (που ζηταει η abs εκδοση) ειναι πολλα για μενα... Επισης το θεμα του μεταχειρισμενου με ενδιαφερει και επειδη οσο ναναι μερικες πτωσεις θα υπαρξουν σιγουρα στην πρωτη μηχανη, και τη λυπαμαι την καινουρια. Επισης αν στην πορεια δε μου αρεσει το σπορ, προτιμω να εχω δωσει λιγοτερα, και κυριως στη μεταπωληση να μη χασω παρα πολλα ωστε να μη μπω πολυμεσα απο αυτο το εγχειρημα. Ενα καινουριο χανει ευκολα το 30% σε μεταπωληση πολυ γρηγορα, ενω ενα μεταχειρησμενο οχι...

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι δε μου αρεσουν οι naked, και τρανο παραδειγμα ειναι η er-6f που αποσο διαβαζω ενω ειναι πρακτικα η ιδια μοτοσυκλετα με την er-6n στα ματια μου ειναι πολυ ομορφοτερη απλα και μονο επειδη εχει το φερινγκ (σωστα το λεω? το οτι δεν ειανι naked anyway). Υπαρχουν αλλες "μη γυμνες" που να εχουν τετοιο ευχρηστο χαρακτηρα σε οποιαδηποτε εταιρεια? και που πιθανον να μπορω να βρω και σε μεταχειρησμενες? Κυβικα 400-600 μας κανουν νομιζω...οι επιδοσεις δεν ειναι σημαντικες απλα κοιταμε 600αρες γιατι συνηθως τα πηδανε τα 400 οι κατασκευαστες και πανω απο 250 κατευθειαν στα 600+...

el_hymador
16/03/2008, 23:22
Cobain, επιδη απο οτι καταλαβα δεν γνωριζεις τι μοντελα κυκλοφορουν στην αγορα, καλο θα ηταν να την ψαξεις λιγο μεσω Inetrnet για να βρεις καποιο που να σου αρεσει


Θα σε βοηθησει πολυ το : www.bikepics.com

οπου παιζουν χιλιαδες φωτογραφιες μοτοσικλετων κατηγοριοποιημενες ανα εταιρεια, μοντελο και χρονολγια μοντελου...

ψαξε στα ss/street καθε εταιρειας και οποια σου κανει κλικ σημειωσε την, ετσι θα εχει μια πιο πληρη εικονα του τι παιζει και θα εχεις και εναν βασικο μπουσουλα.

Cobain
16/03/2008, 23:42
σωστος εισαι, θα το ψαξω. Αλλα γενικα επειδη απο μια φωτογραφια δεν καταλαβαινεις τη χρηστικοτητα (τουλαχιστον το απαιδευτο ματι μου) θεωρω εξαρχης οτι οι SS δεν θα μου κανουν γιατι δε θα διαφερουν σε κατι απο την cbr που συζητουσαμε στην αρχη... Αρα κοιταζω βασικα σε sport-touring? Ολες οι αλλες κατηγοριες ειναι naked πρακτικα οποτε να μην κοιταζω?

el_hymador
17/03/2008, 00:08
Κοιτα, η λογικη και η ορθη οδος επιτασσουν να ξεκινησεις με κατι σε on-off στυλ.

Μια χαρα μηχανακια ειναι και θα αποτελεσουν πολυ μεγαλο σχολειο για αρχη.

Ευκολα, απλα και αξιοπιστα θα σε πανε παντου και θα μαθεις τα βασικα και πολυ παραπανω απο αυτα

εγω επιμενω για ΧΤ600.

gdevelek
17/03/2008, 00:37
συμπεριφέρεσαι λές και η πρώτη μηχανή σου θα είναι και η τελευταία

γιατί να μην ξεκινήσεις με κάτι πιο εύχρηστο και αργότερα να πάρεις κάτι άλλο έχοντας πολύ καλύτερη γνώση του τι παίζεται και με τις μοτό αλλά και με σένα τον ίδιο ως αναβάτη;

για ρώτα ένα γύρο, όσοι έχουν ΣΣ ή ΣΤ, μήπως αντί να είναι η πρώτη τους, είναι η τρίτη τους ή η πέμπτη τους;

και μήπως γι' αυτό το λόγο, όταν την πήραν, ήξεραν ακριβώς ΤΙ έπαιρναν και ΓΙΑΤΙ το έπαιρναν;

χωρίς παρεξήγηση έτσι;

675
17/03/2008, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

εγω επιμενω για ΧΤ600.


με δυομιση το πολυ χιλιαρικακια εχεις βγαλει τα "μαθηματα" σου στην ουσια και με σχεδον μηδενικο κοστος συντηρησης...


εφοσον εισαι διατεθειμενος να δωσεις 7-8 χιλιαρικα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ εφοσον προκειται να αγορασεις ss ,
δωσε 2-2μιση απο αυτα να μαθεις να οδηγας και θα τα κερδισεις σε απολαυση οταν μετα πας πιο "προετοιμασμενος":winka: :wave2:

mats8282
17/03/2008, 00:59
Τι να σου πουμε βρε φιλαρακι απο την στιγμη που εχεις κολλησει στην εξωτερικη εμφανιση κανε αυτο που νομιζεις....


Καθομαστε και γραφουμε αραδες επι αραδων για το οτι ειναι επικινδυνο 600 supersport για νεο αναβατη...Για το οτι δεν ειναι χρηστικο....Για το οτι ειναι ακριβο στην συντηρηση και στο κοστος χρησης....Για χιλια δυο....


Αλλα αφου κολλησες που κολλησες τραβα παρτο με το καλο και προσεκτικα


Αντε καληνυχτα :)

675
17/03/2008, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Τι να σου πουμε βρε φιλαρακι απο την στιγμη που εχεις κολλησει στην εξωτερικη εμφανιση κανε αυτο που νομιζεις....


Καθομαστε και γραφουμε αραδες επι αραδων για το οτι ειναι επικινδυνο 600 supersport για νεο αναβατη...Για το οτι δεν ειναι χρηστικο....Για το οτι ειναι ακριβο στην συντηρηση και στο κοστος χρησης....Για χιλια δυο....


Αλλα αφου κολλησες που κολλησες τραβα παρτο με το καλο και προσεκτικα


Αντε καληνυχτα :)

και που σαι κομπειν προσεχε μη κανεις τη μλκια και δε το παρεις γιατι αυτο σημαινει οτι καταφεραμε να σου αλλαξουμε γνωμη και συνεπως οτι δεν το ηθελες τοσο πολυ!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ενταξει παιδια τον τρελαναμε τον ανθρωπο:lol: :lol:

cartman
17/03/2008, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cobain
...Υπαρχουν αλλες "μη γυμνες" που να εχουν τετοιο ευχρηστο χαρακτηρα σε οποιαδηποτε εταιρεια? και που πιθανον να μπορω να βρω και σε μεταχειρησμενες? Κυβικα 400-600 μας κανουν νομιζω...οι επιδοσεις δεν ειναι σημαντικες απλα κοιταμε 600αρες γιατι συνηθως τα πηδανε τα 400 οι κατασκευαστες και πανω απο 250 κατευθειαν στα 600+...

Αυτό σου αρέσει? yamaha fazer
http://www.madiamotos.com.br/img/fotos/fz6_s_popup_01.jpg
Τετρακύλινδρο σαν το GSR και αρκετά φιλικό χαμηλά που θα σε βοηθήσει να το συνηθίσεις (ψηλά τα δίνει απότομα οπότε το ανοίγεις ΜΟΝΟ οταν το μάθεις καλά). Πάντως για πρώτη μηχανή θα έλεγα και εγώ να πάρεις κάτι μικρό να μάθεις και μετά απο κανα χρόνο να πάρεις όποιο ss 600 γουστάρεις

Cobain
17/03/2008, 03:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
συμπεριφέρεσαι λές και η πρώτη μηχανή σου θα είναι και η τελευταία

γιατί να μην ξεκινήσεις με κάτι πιο εύχρηστο και αργότερα να πάρεις κάτι άλλο έχοντας πολύ καλύτερη γνώση του τι παίζεται και με τις μοτό αλλά και με σένα τον ίδιο ως αναβάτη;

για ρώτα ένα γύρο, όσοι έχουν ΣΣ ή ΣΤ, μήπως αντί να είναι η πρώτη τους, είναι η τρίτη τους ή η πέμπτη τους;

και μήπως γι' αυτό το λόγο, όταν την πήραν, ήξεραν ακριβώς ΤΙ έπαιρναν και ΓΙΑΤΙ το έπαιρναν;

χωρίς παρεξήγηση έτσι;

καμια παρεξηγηση, αλλωστε........εχεις δικιο, και το ξερω!
Απλα συνηθως (και φανταζομαι ετσι ειστε και οι περισσοτεροι εδω μεσα) το μικροβιο της μηχανης σου μπαινει απο τα 15 σου.....ξεκινας με κανα 50αρακι παπακι στα 16 σου αν θες να εισαι legal, ανυπομονεις να πας 18 να παρεις κανα 125αρι και με το που πατησεις τα 21 εχεις πλεον και την εμπειρια αλλα και τις ευλογιες της νομοθεσιας (και καποια λεφτα παραπανω) να παρεις αυτο που ονειρευεσαι τοσα χρονια! Κανω λαθος οτι το 80% οσων οδηγουν μηχανη απο hobby (οχι απλα γιατι τους βολευει να κατεβαινουν στο κεντρο) ακολουθουν τον παραπανω δρομο λιγο πολυ?

Ε εμενα δε μου εκατσε ακριβως ετσι...και τωρα που ειπα να ασχοληθω (αν και το παιδευω στο μυαλο μου τον τελευταιο χρονο και δεν εχω παρει τη μεγαλη αποφαση ακομα) ειμαι πλεον ηδη......24! Δεν εχω και πολλα περιθωρια να ακολουθησω την παραπανω πορεια και τα πραγματα να παρουν τη φυσιολογικη ροη τους...αμα δε παρω κατι να ευχαριστηθω σημερα, σε κανα χρονο-2 θα παω στρατο, μετα κανα μεταπτυχιακο και μετα θα ειμαι 30 χρονων γερος οικογενειαρχης με κανα corolla sedan ισως :P Γι'αυτο προσπαθω να πηδηξω μερικα σταδια...
Εκτος αυτου βεβαια δεν ειμαι και πολυ fan των αγοραπωλησειων, παρε αυτο πουλα το ξανα παρε το αλλο κλπ. Σε τετοιου ειδους προιοντα τουλαχιστον που ουτε την αγορα ξερω καλα, και ειναι και σχετικα ακριβα (εφοσον μιλαμε για χιλιαδες ευρω που για την οικονομικη μου δυνατοτητα δεν ειναι καθολου αμελητεα) οποτε αν δε σου κατσει μπορει να εχεις μεγαλη χασουρα ή να περιμενεις μηνες ολοκληρους για να βρεις καποιον.

Προφανως το καλυτερο θα ηταν να παρω κατι μικρο να μαθω και το χωρο καλυτερα να μαθω και να οδηγω και να παω μετα που θα εχω πιο κατασταλαγμενη αποψη σε κατι που σιγουρα θα μου αρεσει.

Να ειμαι ειλικρινης μου φαινεται η ιδεα παλι στο ντουλαπι θα μπει και θα το αναβαλω για αργοτερα εως ποτε ετσι οπως παει αν παω κανα στρατο του χρονου κλπ. Αλλα δε φταιτε εσεις γι'αυτο, εσις καλα τα λετε, εγω μαλλον αργησα ηδη πολυ να ασχοληθω. Και ισως απο το να παρω καμια 600 SS και να σκοτωθω ή να καταριεμαι την θεση οδηγησης και να διαπιστωσω μετα απο 2 μηνες οτι πεταξα τα λεφτα μου...καλυτερα ετσι.

Μαλλον το καλυτερο ειναι να παω να βγαλω το διπλωμα για αρχη που νομιζω σε μηχανες δεν ειναι ακριβα τα μαθηματα ωστε να παρω και μαι ιδεα, να μπορω να κανω και κανα test-drive να δω στην πραξη αυτα που μου λετε και συζηταμε σε αλλη βαση. Ποσο θα μου κοστισει περιπου και ποσο καιρο θα μου παρει? Ειναι διαφορετικη η εξεταση για απεριοριστο , ή τα ιδια ειναι και λογω ηλικιας παιρνω αυτοματα απεριοριστο?

gdevelek
17/03/2008, 07:56
αν πιστεύεις πως, ξεκινώντας στα 24, είσαι πλέον "μεγάλος", παραιτούμαι :(

Ταξιδευτής
17/03/2008, 08:37
Aστε το παιδι ρε σεις! Προσπαθει να μπει σε εναν χωρο που του αρεσει για τον οποιο λογο και ειναι μπερδεμενος -εσεις οταν ξεκινησατε ξερατε απο τι θελετε να ξεκινησετε και που να πατε;

Φιλε γνωμη μου ειναι να πας να βγαλεις το διπλωμα καταρχας. Μετα παρε το μοτο τριτη με τις αγγελιες και ψαξε για το er6-f. ΥΠΑΡΧΟΥΝ και μαλιστα αρκετα.

Θυμαμαι ο Βυνιος στην Καλλιθεα ειχε ενα σε μπλε μεταλλικο πριν λιγο καιρο. Ψαξε και παρε μια μηχανη που θα σε κανει να την αγαπησεις παραφορα. Φαινεσαι να εχεις μυαλο να καταλαβεις 5 πραγματα και εφοσον ξεκινησεις ομαλα με ενα τετοιο μηχανακι μπορεις να πας μετα οπου αλλου αποφασισεις!

Α! Επισης το δικυλινδρο μπορει να μην εχει τα αλογα ενος τετρακυλινδρου αλλα εχει ΡΟΠΑΚΛΑ! Αν βρεις με το Er6 ενα CBR600 f σε στροφιλικι θα το δεσεις κομπους. :)

ΥΓ. Μην νομιζεις οτι ολοι εδω μεσα ξεκινησαμε με τις πανες να καβαλαμε μηχανακια.... ;)

Locksmith
17/03/2008, 09:35
Το SV650S είναι μια πααάρα πολύ καλή μοτο για αρχη, ειδικά αν τη θες για τα πρωτα 2-3 χρόνια. Το CBR600F επίσης καλό αλλά ακριβό μοντέλο, καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτά σου για το επόμενο. Τώρα εάν θυσιάσεις τα clip-ons έχεις πολλές επιλογές.
Εγώ θα έπαιρνα SV650S απ τα 2 γιατί και με το 1000 που έχω είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά και με τον δυκίλινδρο κινητήρα θα έχεις πολύ καλύτερη αίσθηση και οδηγηκή ευχαρίστηση.


Δεν θα εισαχθει στην Ελλάδα με full fairing.


124107

Locksmith
17/03/2008, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Α! Επισης το δικυλινδρο μπορει να μην εχει τα αλογα ενος τετρακυλινδρου αλλα εχει ΡΟΠΑΚΛΑ! Αν βρεις με το Er6 ενα CBR600 f σε στροφιλικι θα το δεσεις κομπους. :)

Diddo! :a013:

675
17/03/2008, 09:47
ducati 848 vs gsxr 750:D

mats8282
17/03/2008, 10:36
.-



GSXR1000K2 εχει και φαιρινγκ που σου αρεσει ειναι και SS....Τι να το κανεις το 600 παρε αυτο να εχεις και ροπες χαμηλα να μαθεις καλυτερα....


124120

cartman
17/03/2008, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cobain
καμια παρεξηγηση, αλλωστε........εχεις δικιο, και το ξερω!
Απλα συνηθως (και φανταζομαι ετσι ειστε και οι περισσοτεροι εδω μεσα) το μικροβιο της μηχανης σου μπαινει απο τα 15 σου.....ξεκινας με κανα 50αρακι παπακι στα 16 σου αν θες να εισαι legal, ανυπομονεις να πας 18 να παρεις κανα 125αρι και με το που πατησεις τα 21 εχεις πλεον και την εμπειρια αλλα και τις ευλογιες της νομοθεσιας (και καποια λεφτα παραπανω) να παρεις αυτο που ονειρευεσαι τοσα χρονια! Κανω λαθος οτι το 80% οσων οδηγουν μηχανη απο hobby (οχι απλα γιατι τους βολευει να κατεβαινουν στο κεντρο) ακολουθουν τον παραπανω δρομο λιγο πολυ?

Ε εμενα δε μου εκατσε ακριβως ετσι...και τωρα που ειπα να ασχοληθω (αν και το παιδευω στο μυαλο μου τον τελευταιο χρονο και δεν εχω παρει τη μεγαλη αποφαση ακομα) ειμαι πλεον ηδη......24! Δεν εχω και πολλα περιθωρια να ακολουθησω την παραπανω πορεια και τα πραγματα να παρουν τη φυσιολογικη ροη τους...αμα δε παρω κατι να ευχαριστηθω σημερα, σε κανα χρονο-2 θα παω στρατο, μετα κανα μεταπτυχιακο και μετα θα ειμαι 30 χρονων γερος οικογενειαρχης με κανα corolla sedan ισως :P Γι'αυτο προσπαθω να πηδηξω μερικα σταδια...
Εκτος αυτου βεβαια δεν ειμαι και πολυ fan των αγοραπωλησειων, παρε αυτο πουλα το ξανα παρε το αλλο κλπ. Σε τετοιου ειδους προιοντα τουλαχιστον που ουτε την αγορα ξερω καλα, και ειναι και σχετικα ακριβα (εφοσον μιλαμε για χιλιαδες ευρω που για την οικονομικη μου δυνατοτητα δεν ειναι καθολου αμελητεα) οποτε αν δε σου κατσει μπορει να εχεις μεγαλη χασουρα ή να περιμενεις μηνες ολοκληρους για να βρεις καποιον.

Προφανως το καλυτερο θα ηταν να παρω κατι μικρο να μαθω και το χωρο καλυτερα να μαθω και να οδηγω και να παω μετα που θα εχω πιο κατασταλαγμενη αποψη σε κατι που σιγουρα θα μου αρεσει.

Να ειμαι ειλικρινης μου φαινεται η ιδεα παλι στο ντουλαπι θα μπει και θα το αναβαλω για αργοτερα εως ποτε ετσι οπως παει αν παω κανα στρατο του χρονου κλπ. Αλλα δε φταιτε εσεις γι'αυτο, εσις καλα τα λετε, εγω μαλλον αργησα ηδη πολυ να ασχοληθω. Και ισως απο το να παρω καμια 600 SS και να σκοτωθω ή να καταριεμαι την θεση οδηγησης και να διαπιστωσω μετα απο 2 μηνες οτι πεταξα τα λεφτα μου...καλυτερα ετσι.

Μαλλον το καλυτερο ειναι να παω να βγαλω το διπλωμα για αρχη που νομιζω σε μηχανες δεν ειναι ακριβα τα μαθηματα ωστε να παρω και μαι ιδεα, να μπορω να κανω και κανα test-drive να δω στην πραξη αυτα που μου λετε και συζηταμε σε αλλη βαση. Ποσο θα μου κοστισει περιπου και ποσο καιρο θα μου παρει? Ειναι διαφορετικη η εξεταση για απεριοριστο , ή τα ιδια ειναι και λογω ηλικιας παιρνω αυτοματα απεριοριστο?

Φίλε κατ`εμέ σκέφτεσαι ΛΑΘΟΣ! Και για την ηλικία που πρέπει να έχει κάποιος για μπεί στον κόσμο των μηχανών και για το ότι δεν έχεις χρόνο για κάτι μικρό!
Εγώ άρχισα στα 25 μου με ένα 125. Τώρα είμαι 26 και εδώ και 4 μήνες έχω το fazer το γυμνό. Η μετάβαση ήταν ομαλότατη και πλέων νοιώθω πολύ ασφαλής με την μηχανή! Έχω φίλο που στα 26 του απο παπάκι και 50αράκια πήγε σε ducati μόνστερ απροβλημάτιστα! Σε χαλάει να έχεις κάτι μικρό για 1-2 χρονάκια? Γιατί? Δεν είσαι και 60!
Το μεταπτυχιακό και ο στρατός τι σχέση έχουν! Δεν μπορούν τέτοια πράγματα να μας εγκλωβίζουν ρε φίλε! Αν έρθει ο καιρός να πάρεις ss και πας στρατό...ε και τί? Θα το λυώνεις όταν βγαίνεις ή θα κάνεις μερικούς μήνες υπομονή! Σιγά τα οά! Καλά για το μεταπτυχιακό είσαι αδικαιολόγητος! :D
ένα θα σου πώ για μένα: πλέον όπου πάω (για μεταπτυχιακά-δουλειά-οτιδήποτε και οπουδήποτε) η μηχανή πάει μαζί μου - ΤΕΛΟΣ !
Για αναθεώρησε... :wave2:

dimdil
18/03/2008, 21:27
ρε φιλε cobain μου τσακισες το ηθικο:bawl:
εγω ειμαι 42 και βγαζω τωρα διπλωμα:eyepop:
συμφωνα με το σκεπτικο σου η busa παιρνω η....καλα σαραντα:eyepop:
δες το λιγο πιο ψυχραιμα:smokin: ποτε δεν ειναι αργα:beer:
παντα μπορουμε να γινομαστε μαθητες:blush:

Cobain
19/03/2008, 16:43
τελικα το σκεφτηκα αποδω το σκεφτηκα αποκει και κατεληξα οτι το καλυτερο ειναι να ξεκινησω με κατι που να μου αρεσει (SS) αλλα να μην ειναι ιδιαιτερα δυνατο ωστε και να μαθω με περισσοτερη ασφαλεια, να κανω και τη δουλεια μου στην πολη πιο οικονομικα και να μην εχω και την πιεση να το αλλαξω γρηγορα.

Δηλαδη, μπορει σωστα να λετε "καλυτερα παρε ενα endurακι να μαθεις, οικονιμικο μικρη ζημια σε πτωση, ανετο, παει παντου....κλπ" αλλα εγω αν παρω το παραπανω, δε θα το ευχαριστηθω και θα περιμενω απλα να ερθει η στιγμη να το αλλαξω...
Επισης απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι οι πιο μικρες SS μηχανες δεν ειναι και τοσο σκληροπυρηνικες στη θεση οδηγησης , και για να ειναι πιο φιλικες αλλα και λογω μεγεθους. Οποτε κατεληξα οτι ενα SS 125/250 ειναι καλη λυση γι ανα ξεκινησω, και αργοτερα βλεπουμε...ισως παω σ κατι ιδιου στυλ αλα πιο δυνατο αν μου μπει το μικροβιο, ισως αλλαξω κατηγορια αν μου "περασει" η λοξα με τα SS, πολυ πιθανον και να μη το αλλαξω ποτε αν κανω καλα τη δουλεια μου και με ευχαρηστει αρκετα...

Κοιτωντας τι επιλογες υπαρουν στα μικρα κυβικα SS απιρριπτοντας εντελως το CBR125 γιατι ειναι χαλια με τις ροδες ποδηλατου που εχει βλεπω τα 2 ολοκαινουρια που ερχονται, το kawasaki 250 και το yamaha r125. Αναμεσα τους κλινω προς το kawasaki καθαρα λογω δυναμης. 30 ιπποι και διπλασια ροπη δεν ειναι και λιγο και νομιζω θα αντεξει πολυ περισσοτερο στο χρονο. Το yamaha ειναι απλα πιο ομορφο αλλα με 15 ιππους φοβαμαι οτι θα σερνεται λιγο. Οχι οτι δε θα μου κανει για αρχη, αλλα μετα το τριμηνο ισως με ξενερωσει, και εν πασει επριπτωσει αν ειχαν αισθητη διαφορα στην τιμη το σκεφτομουνα, αλλα στα ιδι αλεφτα περιπου (200-300 ευρω διαφορα) νομιζω ειναι βλακεια να παρει κανεις το yamaha μονο και μονο για την εμφανηση σωστα?

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αυτα τα 2 μηχανακια ειναι ολοκαινουρια και δε θα μπορω να τα βρω σε μεταχειρησμενα. Φυσικα τα λεφτα τους επειδη ειναι μικρα μπορω να τα καλυψω και σε καινουρια απλα δε με πολυδελεαζει η ιδεα να δωσω 4 χιλιαρικα για τετοια κυβικα μηχανακι και το οτι αν παω σε 1 χρονο να το πουλησω θα χαζω πανω απο 1000 ευρω με βαση την τιμη αγορας.
Στο υποθετικο σεναριο που αυτα τα 2 κυκλοφορουσαν στη χωρα μας εδω και...3-4 χρονια και θα μπορουσα να τα βρω κατω απο 3 χιλιαρικα μεταχειρησμενα, θα ηταν ιδανικο κατι τετοιο για αρχη. Δυστυχως δε γινεται...οποτε δεν ξερω τι να κανω...ξερεις στα 4 χιλιαρικα καινουρια σκεφτεσαι οτι με 1500 παραπανω παιρνεις 600 ss μεταχειρησμενο που ασχετα αν ειναι το ιδανικοτερο απλα σε δελεαζει πολυ. Αν εδινα 3 χιλιαρικα max και βολευομουνα δε θα με ενοιαζε τοσο...

Υπαρχει μηπως κανενα μικρο 150-250 (αντε και 400 το πολυ) SS που να εβγαινε τα τελευταια 5-6 χρονια και να μπορω να βρω μεταχειρησμενο που να μου διαφευγει? Η μονο το cbr παιζει?

Locksmith
19/03/2008, 18:59
Κι ομως φιλε εγω και παλι διαφωνω. Αυτα τα 125 τπτ δε θα σου προσφερουν, ειναι και πανακριβα αλλα εχουν και ακριβα ανταλλακτικα. Και που βγαζουν 30 ιππους σκυλιαζουν για να τους βγαλουν. Το SV650/S εχει 77hp και ειναι απολυτα φιλικο προς τον χρηστη οντας δικυλινδρο, εχεις κανονικοτατη μοτοσυκλετα και βαζω το χερι μου στη φωτια πως λιγο να ξερεις να οδηγας μοτο και να χεις το μυαλο σου στο κεφαλι σου την πας ανετα τη συγκεκριμενη και μαθαινεις να την οδηγεις γρηγορα. Και μεταχειρισμενες μοντελο 03-04 πανε κατω απο 4000, μια χαρα τιμη για πρωτο μηχανακι.


124486

madox
19/03/2008, 20:22
Συμφωνω απολυτα με τον φιλο locksmith νομιζω οτι το sv650 ειναι το καταλληλο μηχανακι για να αρχισει καποιος τα πρωτα του βηματα στον χωρο των superbike.

mats8282
19/03/2008, 20:59
Το προτεινα και εγω 2-3 σελιδες πισω και περασε στο ντουκου οποτε δεν το συνεχισα...

Ληστης
19/03/2008, 21:11
Και εγω ειμαι υπερ να παρεις καποιο στα 600. Μην παρεις 125- 250. Οτι μαθεις στα μικρα μπορεις και στο μεγαλο αρκει να εχεις στο μυαλο σου να το οδηγεις συνετα. Λιγο γκαζι στην αρχη και σιγα σιγα θα μαθεις να το ανοιγεις.

Cobain
19/03/2008, 23:21
και εγω νομιζω οτι δε θα ειχα κανενα προβλημα με ενα δικυλινδρο 600αρι, που αν καταλαβα καλα συμπεριφερεται σαν 8βαλβιδο κινητηρα αυτοκινητου, εχει καλη ροπη απο χαμηλα αλλα τερματιζει σε ιπποδυναμη σχετικα νωρις, σωστα? αρα ανετο στην κινηση σε χαμηλες στροφες και χωρις να εχει ξεσπασμα στη δυναμη ψηλα που να σε τρομαξει...

Απο αυτα λοιπον και το suzuki που λετε και το er6f φαινονται καλες προτασεις, με το πρωτο να μου αρεσει πιο πολυ ο κωλος αλλα το kawa ειναι πολυ πιο ωραιο (στα ματια μου) που δεν ειναι γυμνο... Το κακο τους ειναι οτι για πρωτη μηχανη να παω σε 600+ και χωρις να ειναι αυτο ακριβως που μου αρεσει το βρισκω λιγο ριψοκυνδινο οικονομικα, δηλαδη αν δε μου "κατσει" και θελω να την αλλαξω σε κανα τριμηνο, θα εχω και αρκετη χασουρα αλλα και θα μπλεξω με αγοραπωλησιες με το καλημερα...

Γι'αυτο εψαχνα κατι που τουλαχιστον εμφανησιακα δε θα ηθελα για κανενα λογο να το αλλαξω (SS) και αν προεκυπτε αλλαγη θα ηταν μονο γιατι μου μπηκε το μικροβιο, το θεωρω αργω και θελω να "αναβαθμισω"... και επειδη θα προτιμουσα μεταχειρησμενο γι'αυτο θελω να μου πειτε το εξης, υπαρχει σε οποιαδηποτε εταιρεια τετραχρονο (γιατι και διχρονο και μεταχειρησμενο λεω καλυτερα οχι) μεχρι 400cc supersport ή εν πασει περιπτωσει οχι naked, με φαιρινγκ , απο το 2000 και μετα? Γενικα τι παιζει και με την παλαιοτητα στις μηχανες? Φανταζομαι οτι λογω απλουστερης κατασκευης υπαρχον λιγοτερα προβληματα με τον καιρο (πχ δεν εχεις τριξιματα , φθορες εσωτερικου κλπ που εχεις σε αυτοκινητα) και μενουν πρακτικα τα μηχανικα μερη που ειναι και ευκολα ελεγξιμα σε ενα μηχανικο σωστα? Αα μια μηχανη με πανω απο 5 χρονια εχει σημαντικη φθορα ή οχι?

extremist
20/03/2008, 00:38
koita,epeidh exw ena cbr250 3o xeri na sou pw tis parathrhseis mou.katarxhn einai sxedon adynaton na vreis se aristh katastash tetoio mhxanaki.eite 8a exei trakarei,eite 8a exei pesei opws to diko mou pou exei spasmeno deksi fairing stis enwseis.apo kei kai pera to phra me 26.000 xiliometra kai to ekana full service kateu8eian.sto synergeio mou eipan mhxanika einai gg alla 8a vgazei alla provlhmata logika,opws kai egine.mou kophke h ntiza 2 fores twra thn exw 2 mhnes xwris provlhma.apo symperifora einai asta na pan,an kaneis to la8os kai anevaseis strofes ekei pou den prepei ante na stamathseis..pantws einai kalo sxoleio kai den to exw vare8ei ka8olou mporw na pw.isa isa 8elw na kanw kai taksidaki kai 8a to kanw :D gia oti allo 8eleis edw eimai.:wave2:

xtx black
20/03/2008, 10:41
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΟΟΟΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΟΤΙ ΕΝΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΓΚΑΖΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΗΣ,ΤΟ ΠΩΣ ΣΤΡΙΒΕΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΡΟΦΗ ΜΕ 4Ο.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ 600 SUPER MOTAR ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΡΗΒΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ,ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΥ,ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΝΕΥΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΡΕΘΕΙΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ BUGET ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ,ΑΝ ΕΧΕΙΣ 9.500 ΠΑΡΕ ΕΝΑ KTM DUKE 3 ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΡΕ ΕΝΑ DUKE ΤΟΥ 2004 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΓΚΡΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑ (ΟΧΙ ΤΟΝ ΜΑΥΡΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΕΒΓΑΖΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ) ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙΣ ΑΠΟ 5.500-4.000 ΕΥΡΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΣΥΓΚΗΝΙΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΘΑ ΤΟΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΠΙΟ ΕΥΕΛΙΚΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΠΛΗΡΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΟΠςΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΣΤΥΣΗΜΟ,ΠΟΛΙ ΚΑΛΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΗ ΜΟΥΡΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΣΤΥΣΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΝΟΗΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΑΖΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΘΕΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ SS ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΠΑΡΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ 1000ΑΡΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ ΕΝΩ ΤΟ 600ΑΡΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΟΠΙΑΣΕΙ ΟΠΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 7.500 ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΗΓΕΝΕΙΣ ΑΝΟΙΓΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.ΕΠΙΣΗ ΕΝΑ SS ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΣΕΙ ΕΣΤΩ ΑΠΟ ΤΟ STANT ΘΑ ΘΕΣ 1.500 ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΠΛΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΦΕΡΙΝΓΡ ΕΝΩ ΣΤΟ SM OΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΣΕΙ ΠΡΟΕΞΕΧΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΤΑ ΑΝΤΙΒΑΡΑ,ΑΝΑΛΟΓΙΣΟΥ ΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!!ΑΑΑ ΚΑΙ ΑΜΑΞΙ 200 ΑΛΟΓΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ,ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΓΡΥΣΗ ΠΡΕΠΕΙ Α ΒΑΛΕΙΣ ΑΜΑΧΙ 400+ΑΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΓΑΤΙ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ.ΕΛΠΙΖς ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!!!!

Cobain
20/03/2008, 18:51
ρε παιδια, καναδυο μου προτεινατε 1000αρι....λογω ροπης χαμηλα, αλλα νομιζω υπερβαλετε πολυ.... Καταλαβαινω αυτο που λετε για τα 600αρια, ωστοσο σε αυτον τον κοσμο ολα ειναι συγκριτικα....δηλαδη ναι μεν το 600αρι SS θα ειναι λιγο ψοφιο χαμηλα αλλα μονο σε σχεση με 600αρι δυκιλινδρο ή 1000αρι, αποκει και περα θα ειναι η μερα με τη νυχτα σε δυναμη σε σχεση με 250αρια κλπ που κοιταζω και που πιστευω οτι μου αρκουν για αρχη τουλαχιστον...εχω λαθος σ'αυτο? Εντωμεταξυ φανταζεσαι νεο οδηγο με 1000αρι SS? να κλεισω απο τωρα θεση στο ΚΑΤ ή στην κολαση κατευθειαν? :D

Αποκει και περα γενικα επειδη εχω μπερδευτει αρκετα αποφασισα να ριξω τα κυβικα και την τιμη καθαρα λογω ανασφαλειας. Δηλαδη φοβαμαι μην παρω τη μηχανη και το μετανιωσω ή θελω να κινηθω σε αλλου ειδους, ή οτιδηποτε και πρεπει να ψαξω για πωληση και να χασω λεφτα κλπ. Ενω αμα παρω κατι σε χαμηλα κυβικα ολα αυτα τα ρισκα μειωνονται. Αν ειναι να δωσω κατω απο 3000 ευρω τοτε ουτε τα λεφτα μου θα κλαψω σε περιπτωση μεταπωλησης(αφου δε θα μπω μεσα πανω απο ενα 500αρικο λογικα), και στην χειροτερη περιπτωση ακομα και να μου ξεμεινει η μηχανη θα εχω κατι με μικρη καταναλωση που θα ειναι βολικο στην πολη. Επισης θα ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι και αρκετα ασφαλες για νεο οδηγο. Βεβαια ενα 125αρι με 15 αλογα το κοβω οτι θα σερνεται λιγακι, η αναλογια κιλων ανα ιππο ειναι χειροτερη απο 1400αρι αυτοκινητο....αλλα ενα 250αρι με ~30 αλογα νομιζω θα ειναι μια χαρα... Κριμαςπου δε μπορω να βρω το ninja σε μεταχειρησμενο αλλιως δε θα σας ζαλιζα και τοσο...

by the way, ειδα και το suzuki gx500f που ειναι στο πνευμα του sv650 που μου προτεινατε πιστευω,και δεν ειναι naked και ειναι και πιο "προσιτο" με τα 500cc του. Παρολαυτα δε μου πολυαρεσε να πω την αληθεια. Το Er6f ειναι το πιο ωραιο απο αυτα.

mikros boudas
20/03/2008, 19:02
για μενα το ιδανικο για σενα ειναι το καβασακι
αξιοπιστο,"ευκολο",εχει δυναμη που δεν ειναι τρομαχτικη αλλα ουτε που κοιμασαι,εχει την ομορφια που θελεις,ειναι ανετο,και ακομα και καινουργιο ειναι φθηνο

T.R.E
20/03/2008, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cobain
Το Er6f ειναι το πιο ωραιο απο αυτα.


Δεν ξερω πως γινεται σε καποιον να αρεσει το ΕR6F περισσοτερο απο ενα Speed Triple ή οποιαδηποτε αλλο γυμνο οπως π.χ Fazer GSR 600 Z750 κτλ,ειπαμε η ομορφια ειναι ζητημα υποκειμενικο αλλα οχι να βγαλουμε και το ER6 και 1η επιλογη....:rotflmao: :rotflmao:

Επισης δεν ξερω τι νιωθετε εσεις για τις μοτοσυκλετες,αλλα μιας και ο φιλος δεν την θελει ουσιαστικα για μεσο μεταφορας αλλα απλα για να κανει την βολτα του ΟΠΟΤΕ το θελησει αυτος,δηλαδη μπορει να επιλεξει τις συνθηκες και οχι να την χρησιμοποιει αναγκαστικα,εγω θα του προτεινα να παρει αυτο που του αρεσει περισσοτερο!!!!!!!!
Ναι,το να εχεις ενα μηχανακι που να σ'αρεσει ειναι πιο σημαντικο για μενα απ'το αν ειναι λιγο πιο σκυφτο απ'τα αλλο ή αν θα ανεβασει 100 βαθμους οταν σταματησω στο φαναρι!!!!!! Βασικα θα σου προτεινα ενα γυμνο ή ενα Supermoto οπως και καποιοι αλλοι πιο πανω,αλλα αφου ρε φιλε δεν σ'αρεσουν τοτε παρε αυτο που γουσταρεις!!!!
Βρες ενα SS 600,δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο θελουν μερικοι να φανταζονται (πολλοι ουτε καν εχουν καβαλησει απλα λενε οτι ακουνε :rotflmao: :rotflmao: ),ειναι απλο στον χειρισμο του οσο και το ER6 απλα θελει λιγο περισσοτερο συνεση και πιο πολυ καιρο να το συνηθισεις... (Τωρα βεβαια ειπες οτι δεν ειχες ουτε παπακι οποτε αυτο ειναι ενα θεμα,αλλα τρωγοντας ερχεται η ορεξη :D :D )
Ακομα και αν στην τελικη δεν σε βολεψει καθολου θα εχεις αυτο που αρχικα γουσταρες και δεν θα το μετανιωσεις,τα 24 ειναι μικρη ηλικια για να συμβιβαστεις απο τωρα...Το ειπες και μονο σου Cobain,εχεις ακομα καιρο για Station Wagon και παιδικα καθισματα....:cool: :cool: :cool:

mikros boudas
20/03/2008, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Δεν ξερω πως γινεται σε καποιον να αρεσει το ΕR6F περισσοτερο απο ενα Speed Triple ή οποιαδηποτε αλλο γυμνο οπως π.χ Fazer GSR 600 Z750 κτλ,ειπαμε η ομορφια ειναι ζητημα υποκειμενικο αλλα οχι να βγαλουμε και το ER6 και 1η επιλογη....:rotflmao: :rotflmao:

Επισης δεν ξερω τι νιωθετε εσεις για τις μοτοσυκλετες,αλλα μιας και ο φιλος δεν την θελει ουσιαστικα για μεσο μεταφορας αλλα απλα για να κανει την βολτα του ΟΠΟΤΕ το θελησει αυτος,δηλαδη μπορει να επιλεξει τις συνθηκες και οχι να την χρησιμοποιει αναγκαστικα,εγω θα του προτεινα να παρει αυτο που του αρεσει περισσοτερο!!!!!!!!
Ναι,το να εχεις ενα μηχανακι που να σ'αρεσει ειναι πιο σημαντικο για μενα απ'το αν ειναι λιγο πιο σκυφτο απ'τα αλλο ή αν θα ανεβασει 100 βαθμους οταν σταματησω στο φαναρι!!!!!! Βασικα θα σου προτεινα ενα γυμνο ή ενα Supermoto οπως και καποιοι αλλοι πιο πανω,αλλα αφου ρε φιλε δεν σ'αρεσουν τοτε παρε αυτο που γουσταρεις!!!!
Βρες ενα SS 600,δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο θελουν μερικοι να φανταζονται (πολλοι ουτε καν εχουν καβαλησει απλα λενε οτι ακουνε :rotflmao: :rotflmao: ),ειναι απλο στον χειρισμο του οσο και το ER6 απλα θελει λιγο περισσοτερο συνεση και πιο πολυ καιρο να το συνηθισεις... (Τωρα βεβαια ειπες οτι δεν ειχες ουτε παπακι οποτε αυτο ειναι ενα θεμα,αλλα τρωγοντας ερχεται η ορεξη :D :D )
Ακομα και αν στην τελικη δεν σε βολεψει καθολου θα εχεις αυτο που αρχικα γουσταρες και δεν θα το μετανιωσεις,τα 24 ειναι μικρη ηλικια για να συμβιβαστεις απο τωρα...Το ειπες και μονο σου Cobain,εχεις ακομα καιρο για Station Wagon και παιδικα καθισματα....:cool: :cool: :cool: ++ 1000
αν αποφασισεις τελικα να παρεις τον δρομο της καρδιας(δες cobain εχω κι εγω ενα παρομοιο θεμα σχετικα με την λυση αναγκης η αυτο που μου αρεσει)

vestromas
21/03/2008, 11:15
Με το που διαβασα το θεμα, και λαμβανοντας σοβαρα ολα αυτα που ειπες, το πρωτο μηχανακι που σκεφτηκα για σενα και το θεωρω μονοδρομο, ειναι το sv 650. Συμφωνω με τα παιδια που στο προτιναν εκατο τις εκατο. Ολα αυτα που ειπες, αυτο δειχνουν. Θεωρω οτι ειναι το καλυτερο σχολειο γι αυτο που θελεις,. Τα αλλα που αναφερθηκαν ειναι η πολυ λιγα, η υπερβολικα πολλα. Μολις δαμασεις το sv, και πιστεψε με θ αργησεις πολυ, τα ss θα τα προσεγγισεις καλυτερα και ασφαλεστερα.:beer: :wave2:

Locksmith
21/03/2008, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cobain
...αλλα ενα 250αρι με ~30 αλογα νομιζω θα ειναι μια χαρα... Κριμαςπου δε μπορω να βρω το ninja σε μεταχειρησμενο αλλιως δε θα σας ζαλιζα και τοσο...
Kι όμως δεν θα ναι μια χαρα και θα το καταλαβεις πολυ συντομα αλλα θα ναι αργα. Βεβαια απ την αλλη μπορεις να τα βρεις σχετικα φθηνα αυτα τα γυμνα τα 250αρια (μπλιαχ) μιας και κανουν αμαν να τα ξεφορτωθουν, τουλαχιστον εδω πανω, και ισως ετσι μπορεις να εκμεταλλευτείς μια καλη ευκαιρια. Εαν εχεις εμπειρια στους 2 τροχους εστω και με παπι 100αρι, το SV650/S δεν θα εχεις προβλημα να το οδηγησεις, εγγυημένα πραγματα. Και ειναι απο τα μεγαλυτερα σχολεια μαζι με το ER6 και το Bandit και το Ζ750.
:sun: :sun: :sun: :sun:

sapila racing
21/03/2008, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Kι όμως δεν θα ναι μια χαρα και θα το καταλαβεις πολυ συντομα αλλα θα ναι αργα. Βεβαια απ την αλλη μπορεις να τα βρεις σχετικα φθηνα αυτα τα γυμνα τα 250αρια (μπλιαχ) μιας και κανουν αμαν να τα ξεφορτωθουν, τουλαχιστον εδω πανω, και ισως ετσι μπορεις να εκμεταλλευτείς μια καλη ευκαιρια. Εαν εχεις εμπειρια στους 2 τροχους εστω και με παπι 100αρι, το SV650/S δεν θα εχεις προβλημα να το οδηγησεις, εγγυημένα πραγματα. Και ειναι απο τα μεγαλυτερα σχολεια μαζι με το ER6 και το Bandit και το Ζ750.
:sun: :sun: :sun: :sun:

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς κι εσύ και πολλοί άλλοι οτι ενας νέος οδηγός θα βαρεθεί αμέσως ενα 250 με 30 ίππους..
Οταν τουλάχιστον εγω πήρα 250 το 1985 μετα από 2 χρόνια και 60.000 χλμ με 50ρι μου φάνηκε φανταστικό.
Εκανα 120.000 χλμ με το 250 και μετα πήρα 500 και δεν βαρέθηκα καθόλου ούτε το 50ρι ούτε το 250 ούτε το 500 ούτε κανένα αλλο.

Μάλιστα παραξενέυομαι οταν κάποιος προτείνει ενα μηχανάκι ανω των 500 κυβικων σε αρχάριο γιατί θεωρώ οτι θα εχει μεγαλύτερες πιθανότητες να την πατήσει.

Baron_MinhauZen
21/03/2008, 13:14
Ξέρω 'γω;

Μπορείς???

Εσύ να μας πεις!!!


:beer: :ninja: :beer:

sniper
21/03/2008, 13:19
Θα μάθαινες οδήγηση αυτοκινήτου με ένα Golf GTI;

Πολύ περισσότερο με τα δίτροχα όπου τα χλμ έρχονται πολύ γρήγορα κι ακόμα και οι ΠΟΛΥ συνετοί οδηγοί παρασύρονται απο την γλύκα της ταχύτητας.....

cartman
21/03/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cobain
ρε παιδια, καναδυο μου προτεινατε 1000αρι....λογω ροπης χαμηλα, αλλα νομιζω υπερβαλετε πολυ.... Καταλαβαινω αυτο που λετε για τα 600αρια, ωστοσο σε αυτον τον κοσμο ολα ειναι συγκριτικα....δηλαδη ναι μεν το 600αρι SS θα ειναι λιγο ψοφιο χαμηλα αλλα μονο σε σχεση με 600αρι δυκιλινδρο ή 1000αρι, αποκει και περα θα ειναι η μερα με τη νυχτα σε δυναμη σε σχεση με 250αρια κλπ που κοιταζω και που πιστευω οτι μου αρκουν για αρχη τουλαχιστον...εχω λαθος σ'αυτο? Εντωμεταξυ φανταζεσαι νεο οδηγο με 1000αρι SS? να κλεισω απο τωρα θεση στο ΚΑΤ ή στην κολαση κατευθειαν? :D

Φίλε πολύ σωστά σκέφτεσαι! Ακόμα και σε σχέση με το 600άρι δικύλινδρο, το τετρακύλινδρο δεν είναι τοοοοσο ψόφιο όσο το κάνουν πολλοί να φαίνεται! Γιατί δεν κάνεις test drive να το δείς και μόνος σου! Το 1000άρι ss το θεωρώ την χειρότερη επιλογή απο πολλές απόψεις! Καταρχήν η δύναμη! Άνοιξες περισσότερο γκάζι απο όσο πρέπει σε στροφή, ή βρεγμένο και άντε γειά! Ακόμα και σε κανονική άσφαλτο μπορεί να σου διπλώσει ή να χάσεις τον πίσω τροχό πολύ εύκολα! Προσωπικά με το φέιζερ που είναι ακόμα πιο ψόφιο χαμηλά λόγω της περιβόητης τρύπας, έχασα το πίσω 2-3 φορές απο απότομο άνοιγμα γκαζιού σε αρκετά κλειστή στροφή (και με πολύ καλά λάστιχα!!!) όταν ακόμα το μάθαινα! Όταν μιλάμε για αρχάριο (ΣΥΝΕΤΟ οδηγό με το μυαλό στο κεφάλι του) και πρώτη μηχανή γνώμη μου: 50-60 άλογα το πολύ, ανεξαρτήτως τύπου μηχανής ή διάταξης κινητήρα!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cobain

Αποκει και περα γενικα επειδη εχω μπερδευτει αρκετα αποφασισα να ριξω τα κυβικα και την τιμη καθαρα λογω ανασφαλειας. Δηλαδη φοβαμαι μην παρω τη μηχανη και το μετανιωσω ή θελω να κινηθω σε αλλου ειδους, ή οτιδηποτε και πρεπει να ψαξω για πωληση και να χασω λεφτα κλπ. Ενω αμα παρω κατι σε χαμηλα κυβικα ολα αυτα τα ρισκα μειωνονται. Αν ειναι να δωσω κατω απο 3000 ευρω τοτε ουτε τα λεφτα μου θα κλαψω σε περιπτωση μεταπωλησης(αφου δε θα μπω μεσα πανω απο ενα 500αρικο λογικα), και στην χειροτερη περιπτωση ακομα και να μου ξεμεινει η μηχανη θα εχω κατι με μικρη καταναλωση που θα ειναι βολικο στην πολη. Επισης θα ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι και αρκετα ασφαλες για νεο οδηγο. Βεβαια ενα 125αρι με 15 αλογα το κοβω οτι θα σερνεται λιγακι, η αναλογια κιλων ανα ιππο ειναι χειροτερη απο 1400αρι αυτοκινητο....αλλα ενα 250αρι με ~30 αλογα νομιζω θα ειναι μια χαρα... Κριμαςπου δε μπορω να βρω το ninja σε μεταχειρησμενο αλλιως δε θα σας ζαλιζα και τοσο...

by the way, ειδα και το suzuki gx500f που ειναι στο πνευμα του sv650 που μου προτεινατε πιστευω,και δεν ειναι naked και ειναι και πιο "προσιτο" με τα 500cc του. Παρολαυτα δε μου πολυαρεσε να πω την αληθεια. Το Er6f ειναι το πιο ωραιο απο αυτα.

+1 σε sapila racing και sniper
Πάρε ένα μικρό που θα πουλιέται εύκολα π.χ. cbr 125 μεταχ στα 2000, μάθε καλά, πιές του το αίμα, ρίξτο (που δεν παίζει να μην σου πέσει λόγω απειρίας) και δώστο σε λίγους μήνες 500 ευρώ κάτω απ`ότι το πήρες και πάρε ότι 600άρι ss γουστάρεις και ΤΕΛΟΣ :cool:

devil's animal
21/03/2008, 15:55
αν παρεις ενα 250αρι μονοκυλινδρο θα σου φανει ΠΙΣΤΟΛΙ!!!
και δεν θα το βαρεθεις καθολου ευκολα. με τελικη περιπου στα 120 εισαι μια χαρα.
μην θεωρεις οτι ειναι λιγα τα χλμ. ειδικα για εναν απειρο. ακομα και με 80 να πηγαινεις σε μια Συγγρου π.χ. ειναι πολυ καλα!!

ασε τα ss και τα γυμνα. ειναι αλλη φαση. δεν θα τα ευχαριστηθεις. εκτος και αν καθε βδομαδα εισαι εκτος Αθηνων...

αυτη ειναι η γνωμη μου. τωρα απο εκει και περα..περι ορεξεως...:wave2:

kachius
21/03/2008, 17:01
...γνώμη μου :D

Πραγματικά πιστεύω πως να ξεκινήσεις τη μοτο-καριέρα σου με 90-100 άλογα
στον τροχό είναι ΠΟΛΥ μεγάλο ρίσκο!

Το θεωρώ πολύ απίθανο να μην ανοίξεις το γκάζι σε λάθος χωρο-χρονο στιγμές!

Ακόμα και αν το αποκλείεις αυτό (που φαίνεται να καταλαβαίνεις ότι δεν θα το αποφύγεις)
ένα μηχανάκι σαν το cbr600f (που είχα για κανά 10μηνο) με την κάλυψη από τον αέρα
που σου παρέχει + τη σταθερότητα που σε κάνει να νιώθεις, θα βρίσκεσαι συχνά πυκνά
με χλμ πολύ περισσότερα από όσα θα ήθελες/έπρεπε χωρίς να το παίρνεις πρέφα.
(παρόλο που βλέπεις το νούμερο και πάλι δε σου κάνει αίσθηση...)

Ένα άλλο θέμα είναι η ροπή κάτω από τις 7000rpm.
Θα έβλεπες (αν το έπαιρνες) ότι θα "αναγκαζόσουν" να πηγαίνεις στο όριο του "ξεσπάσματος"
του κινητήρα (τριγύρω στις 7,5-8Κrpm), πράγμα το οποίο σε βάζει πολύ στην πρίζα και
ξεχνάς τα περί χαλαρής βόλτας κτλ
(γιατί η αλήθεια είναι ότι αυτή τη "λίγη" δύναμη που σου δείχνει χαμηλά, θα τη συνηθίσεις
γρήγορα και θα πας παραπάνω πολύ νωρίτερα από ότι η εμπειρία που θα έχεις θα σου επιτρέπει
γιατί το επόμενο βήμα στο cbr είναι :evil: :smokin: )

Να το δούμε και οικονομικά;
Αγοράζοντας ένα ss του 2003 ας πούμε θα σου πάει γύρω στα 5-6 χιλιάρικα (πολύ χοντρικά).
Αν τελικά δεις ότι δε σε βολεύει (λόγω clip on, λόγω θέσης, λόγω του κανίβαλου που θα
ξυπνήσει μέσα σου αλλά δεν θα τον θες...) και πεις να το δώσεις, τα χρήματα που θα χάσεις
θα είναι -αν όχι περισσότερα- τουλάχιστον τα ίδια με την περίπτωση να πάρεις ένα 250
(το ninja για την ώρα, αλλά έρχονται και άλλα :winka: ) και να το "βαρεθείς" σε κανά χρόνο.
Να ξέρεις κιόλας ότι ένα ολόφρεσκο 250αρι ενός-δύο ετών θα πουληθεί πολύ πιο εύκολα
από ένα 600αρι 5-6 ετών και βάλε.

Τέλος (επιτέλους :p )
νομίζω πως από κάθε άποψη είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με κάτι άλλο
(κάτι για sv650 και λοιπά 2κύλινδρα 600άρια που ακούστηκαν)
για να δεις κιόλας τι θα σου ταιριαξει καλύτερα.

:wave2:

Cobain
27/06/2008, 19:34
Ξεθαυω το θεμα 3 μηνες μετα για να κανω 1-2 ερωτησεις. Λοιπον μετα απο 3 μηνες που δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα με το θεμα, πλεον εφτασε καλοκαιρακι, αλλα και οι "ορεξεις" μου αλλαξαν λιγο.

Λοιπον, στην αρχη αρκετοι μου λεγανε να παρω ενα endurακι για να μαθω, γιατι ειναι πολυ βολικο, και εχει και μηδαμηνο κοστος σε περιπτωση πτωσης. Τοτε το ειχα απορριψει αυτο, γιατι δε τα εβλεπα και με πολυ καλο ματι. Πλεον ομως αρχιζω να τα συμπαθω και σε συνδιασμο με το γεγονος οτι αποτελουν καλη λυση για αρχαριο θα ηθελα να μου λυσετε 1-2 αποριες και να μου προτεινετε μερικα μοντελα σε μεταχειρησμενα.

Καταρχην, θα ηθελα να μου πειτε διαφορες μεταξυ Enduro , on-off, motocross. Στα ματια μου φαινονται ολες ομοιες, αλλα βλεπω οτι οι εταιρειες τις βαζουν σε διαφορετικες κατηγοριες, οποτε σε τι διαφερουν τελικα και που απευθυνεται η καθεμια?

Δευτερον θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι ολες οι μηχανες της κατηγοριας αυτης διχρονες, γιατι αποτι εριξα μια ματια ειδα αρκετες τετοιες, και εγω θα ηθελα την αξιοπιστια και οικονομια που προσφερει ενα τετραχρονο, ειδικα σε μεταχειρησμενο.

Τριτον, γιατι ειανι τοσο ακριβες για τον κυβισμο τους? Δηλαδη εριξα μια ματια στο site της yamana και το WR250F ειχε καπου 6 χιλιαρικα....τοσο πολυ για 250αρι? και σε καναδιο μοντελα ακομα που ειδα παιζανε πανω απο τα 5 χιλιαρικα με μικρο κυβισμο...

Αυτη τη στιγμη το σχεδιο στο μυαλο μου λεει, εφοσον ειναι εφικτο, να παρω ενα μεταχειρησμενο enduro με κατω απο 3 χιλιαρικα, να το κρατησω κανα χρονο-δυο να μαθω να οδηγω μηχανη, και μετα βλεπουμε, πιθανον να μου αρεσει το χωματακι και να το αλλαξω με καποιο αλλο πιο καινουριο και μεγαλυτερου κυβισμου, πιθανον να μεταπηδησω και σε SS για το οποιοα αρχικα ξεκινησα, πιθανον να το κρατησω γιατι με βολευει μεσα στην πολη και να μην παω σε αλλο, και πιθανον και να το πουλησω στο εξαμηνο και να μη ξανασχοληθω με μηχανες, αλλα με χασουρα κανενα 500ρικο οποτε δε κρινεται απαγορευτικο, θα αξιζει την εμπειρια...

Κατι που με τραβηξε προς το endurακι ειναι οτι μπορεις να διασκεδασεις σε χαμηλοτερες ταχυτητες αρα με μικροτερο ρισκο και να μη φοβασαι και τοσο την περιπτωση πτωσης, ουτε για την υγεια σου αλλα ουτε και για τη μηχανη σου...

Elle
27/06/2008, 21:15
Χωρίς πολλά λόγια CBR600F. Πήγαινε δες το και θα καταλάβεις τα υπολοιπα στην πορεία. Μοντέλο 2003 βρίσκεις σε άριστη κατάσταση με 5.000 ευρωδιάολα! Πάρ'το αρκεί να είναι μαύρο!!

Road67
27/06/2008, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cobain
επειδη η μηχανη ναι μεν θα με βολεψει λιγο στη πολη σε σχεσημε το αυτοκινητο για παρκαρισμα και ευκολια

Aν πιστευεις οτι η κατηγορια SS θα σε βολεψει μεσα στην κινηση η πως το παρκαρισμα θα ειναι παιχνιδακι εισαι γελασμενος. Κατ' αρχην ακομη και το 600αρι μπουκωνει ευκολα μεσα στην κινηση κι οσο για το παρκαρισμα εσυ ο ιδιος θα τα λυπασαι τα πλαστικα σου και θα φοβασαι μη στη ριξει κανενας.


θα ηθελα να παρω μια CBR600 του 2003 πχ εξαρχης και να προσπαθησω να μαθω πανω της. Ειναι αυτο εφικτο?

Μπορεις να μαθεις να οδηγεις οποιαδηποτε μηχανη, αλλα δεν προκειται να μην τη γκαζωσεις. Και η μηχανη δεν ειναι σαν το type R για παραδειγμα. Εχει μικροτερο ογκο και τα ονομαστικα αλογα της βρισκονται σε αλλο επιπεδο απ' οτι ενα αυτοκινητο. Να σου πω ενα αλλο παραδειγμα. Αν οδηγεις καθημερινα το Type R και πας να οδηγησεις το Viper και δωσεις την ιδια ποσοτητα γκαζιου θα κανεις σβουρες. Με τη μηχανη θα φυγεις με ρεπριζ σουζας και δε θα μπορεσεις να την κατεβασεις ευκολα.
Υπαρχουν βεβαια μερικοι μηχανικοι οι οποιοι μπορουν να σου περασουν δικλειδες [κοφτες]. Αλλα γιατι να μπεις σ' αυτη τη διαδικασια;

Η ηλικια σου δεν παιζει κανενα ρολο, οπου και παλι πιτσιρικας εισαι.

Αποψη μου ειναι οτι στο επομενο τετραγωνο η μηχανη θα σ' εχει πεταξει. Δεν εχει τα ιδια ρεπριζ το αυτοκινητο, οχι το συμβατικο αυτοκινητο. Τι να σου πω οτι φιλος με Ninja εστειλε αδιαβαστη Porsche; Και καλα μπορεις να πεις οτι ειναι θεμα οδηγου. Αλλα πιστεψε με αυτος που κραταει στο δρομο ενα αμαξι με 300-400 αλογα, δεν ειναι τυρι, αλλα εχει τις δυνατοτητες που του παρεχει το αυτοκινητο του.

Δε θες τη μηχανη για ταξιδια και τη θες για κανα καφε. Η μηχανη δεν ειναι μεσο εντυπωσιασμου. Και αν τη δεις ετσι ποτε δε θα την καταλαβεις και παντοτε η θεση σου θα ειναι επισφαλης. Επιπλεον κατι που δεν καταλαβαινει κανενας απειρος και με στενοχωρει γιατι ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ ατυχηματα. ΠΡΩΤΑ μαθαινεις τη μηχανη και πολυ μετα την πας δικαβαλο. Η συμπεριφορα καθε μοτοσυκλετας αλλαζει με συνεπιβατη επανω. Δε γινεται απροβλεπτη αλλα θελει τη διαδικασια της. Οταν βλεπεις για παραδειγμα σε φρακαρισματα στην Ποσειδωνος να περναμε αναμεσα απο τ' αυτοκινητα CBR με 2 ατομα, δε σημαινει οτι ειναι ευκολος αυτος ο ελιγμος. Ναι γινεται κτημα σου σιγα σιγα, αλλα δεν ανεβαινεις μια ωραια πρωια σε μια μηχανη με ΤΑ αλογα, γκαζωνεις, προσπερνας, χωνεσαι σαν επαγγελματιας.
Ξεκινα απο κατι μικροτερο. Δεν εννοω απο σκουτερ η απο παπι. Εγω ειμαι αντιθετος στο να ξεκιναει καποιος απο αυτοματα και ημιαυτοματα. Παρε ομως κατι στα μετρα σου, χωρις πολλα αλογα. Οποια μηχανη και να παρεις μπορεις να την τροποποιησεις αισθητικα.

Οταν πρωτοανεβηκα σε μηχανη, ειχα ηδη αυτοκινητο στο οποιο ειχα ριξει πολλα λεφτα, που δε μου περισσευανε κιολας και ανεβαινω σ' ενα οχημα απειραχτο και παμφτηνο συγκριτικα το οποιο ομως δεν ειχα διανοηθει οτι υπαρχει τετοιο ρεπριζ με τοσο λιγα χρηματα και φαντασου οτι δεν οδηγουσα καν εγω. Αρχισα να μαθαινω, δεν ξεκινησα με μια μηχανη επιδοσεων, αλλα και παλι ηταν πολυ γρηγορη σε αντιδρασεις συγκριτικα με οσα αυτοκινητα ειχα οδηγησει ως εκεινη τη στιγμη.


Ενα αλλο μειονεκτημα επισης του 250r ειναι οτι δεν μπορω να το παρω μεταχειρησμενο αφου τωρα πρωτοερχεται στη χωρα μας και γενικα ειμαι υπερ του μεταχειρησμενου

Μπορεις καλλιστα να παρεις τον προκατοχο του ZZR 250. Βεβαια ειναι πολυστροφο κατι που εμενα δε μου αρεσει, αλλα μπορει να σε βολεψει. Και γενικα ο δυομισαρης της καβασακι ειναι καλο σχολειο

Road67
27/06/2008, 21:33
Και με βαση την τελευταια σου απαντηση. Προτεινω,

ΧΤ, FMX, CBF600