PDA

View Full Version : τεχνικες οδηγησης για αρχαριους



Rezeguet
09/12/2004, 19:08
Γεια σας. Ειμαι καινουργιοσ στο φορουμ και οδηγαω περιπου 1 χρονο σκουτερακι και 2 πριν δυο μηνες πηρα μηχανη (cbf250). Διαβαζα στο φορουμ προσεκτικα ολες τς πληροφοριες που μπορουσα να παρω αλλά ειχα (και εχω) την αισθηση οτι κατι λειπει, ενα ποστ ειδικα για τεχνικες για αρχαριους και οχι μονο, γιατι πολλοι ιδηγουν μηχανη και την οδηγουν λαθος και μερικες βασικες τεχνικες θα ηταν πολυ χρησιμες. Πριν το γυροσκοπικο φαινομενο και τις πιστες, τις σουζες και τα εντο, με βαση εναν αρχαριο οδηγο που ισα ισα ξερει τα βασικα, και θελει να μαθει να οδηγαει ασφαλεις και σωστα (αλλα και πιο εμπειρους οδηγους που οδηγανε λαθος), να δωσετε μερικα τιπς οποιοι μπορειτε και θελετε!

Παραθετω και μερικες ιδεες¨
1)Συμπλεκτης στην εκκινηση -γρηγορη και αργη- σωστη μεθοδος.
2)Κατεβασματα ανεβασματα-ποτε χρειαζονται και ποτε δεν θα επρεπε.
3)Συμπλεκτης στην εντονη κυκλοφορια-ποτε να τον χρησημοποιουμε.
4)Στροφες 90 μοιρων (στενα διασταυρωσεις φαναρια) στην πολη εν κινησει (καθως πλησιαζουμε στοφη)- τι πρεπει να προσεχομε οσον αφορα την ταχυτητα στο κοντερ, το κιβωτιο και τα φρενα και συμπλεκτη.
5)Κατεβασματα-συμπλεκτης πριν φτασουμε στο κοκκινο φαναρι ενω εχουμε μεγαλη ταχυτητα (πχ 100χλμ/ωρα και 5η-6η στο κιβωτιο)

Και οσα άλλα σκεφτειτε η θελετε να μαθετε!

Αυτα ειναι αυτα που με απασχολουν περισσοτερο σαν αρχαριο οδηγο και αργοτερα θα μαθω και αλλα, αλλα προς το παρον τα βασικα!
Γιατι δεν εχουμε ολοι την ευχερια να παμε σε πιστα η σε μαθηματα ουτε ξερουμε ατομα που μπορουν να μας μαθουν κατι σημαντικο με ακριβεια (πχ εγω μενω κρητη). Ευχαριστω παλι και ολες οι απαντησεις καλοδεχουμενες!

idi
09/12/2004, 20:15
φιλε μου εχεις δικιο

στις παραπανω πολυ σωστες ερωτησεις σου ειναι παρα πολλα αυτα που μπορεις να μαθεις σε μια συναντιση απο κοντα (στις βολτες και συναντησεις) απο ανθρωπους πολλα χρονια στο τιμονι και τουλαχιστον εχουν παρα πολυ καλη αντιληψη της ασφαλους οδηγησης (για γρηγορης δεν βαζω το χερι μου στη φωτια αλλα δε σε ενδιαφερει σε 1η φαση... αργοτερα και σιγα σιγα)

ελα να πιουμε καμια μπυρα (ή κοκα κολα για να μη σκασει μυτη ο antonis111 Και σε αυτο το ποστ και με βγαλει παλι απο τα ρουχα μου...) και να σου λυθουν ολες οι αποριες

:wave2:

Rezeguet
10/12/2004, 17:08
Eυχαριστω πολυ για την προσφορα φιλε μου, αλλα οπως ειπα μενω στην κρητη και ειναι λιγο δυσκολο να ανεβω τωρα. Γιαυτο και ρωταω εδω για να απαντηθουν οι βασικες ερωτησεις και ωστε ολοι να μπορουν να γραψουν εδω και το κυριοτερο ολοι μπορουν να διαβασουν εδω αυτες τις πληροφοριες. Γιατι σε αυτο το φορουμ συνεχεια ρωτιουνται πραγματα και η απαντηση ειναι συνηθως αυτη δηλ οτι να βρεθουνε ατομα για ''ιδιαιτερα μαθηματα'', και ,καλο ειναι και αυτο, δεν λεω, αλλα το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν μποριυν να παρεβρεθουν. και παλι ευχαριστω για την προσκληση αλλα ειδες οτι υπαρχουν τεχνικα προβληματα :) Οποτε αν θελεις, και οσοι αλλοι θελουνε, ας γραψουν εδω τις εμπειριες και γνωσεις τους! :sun:

milaber
10/12/2004, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ελα να πιουμε καμια μπυρα και να σου λυθουν ολες οι αποριες


Ναι ρε αλλά γράψτε και κάτι από τα μαθήματα για εμάς που δεν μπρούμε να έρθουμε!

Τα Twist ακόμα δεν τα διάβασα...
Δεν μας βάζεις καμιά μίνι μεταφρασούλα;

:wave2: :D :wave2:

idi
11/12/2004, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ναι ρε αλλά γράψτε και κάτι από τα μαθήματα για εμάς που δεν μπρούμε να έρθουμε! Τα Twist ακόμα δεν τα διάβασα...


ολο τσοντες διαβαζεις!!!

παιδια ευχαριστως να εγραφα, αλλα υπαρχουν εδω παρα πολλοι που ξερουν χιλιαδες πραματα περισσοτερα απο μενα ... ειναι ασεβεια!

free rider
11/12/2004, 22:04
οχι κοιτάζει μόνο τις εικόνες....

είναι οπτικός τύπος...

:rotflmao:

milaber
11/12/2004, 22:58
Γιατί ρε κακές είναι οι τσόντες δηλαδή;
Ξέρεις πόσα πράγματα μαθαίνεις από εκεί;

:lol: :lol: :lol:

Ρε αν όχι εσύ, ας αναλάβει κάπιος να μας κάνει ένα ποτ πουρί από τα μαθήματα σας!
Δεν είχαν γίνει κάτι τέτοια post πιο παλιά;

:wave2: :wave2: :wave2:

antonis111
13/12/2004, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
φιλε μου εχεις δικιο

στις παραπανω πολυ σωστες ερωτησεις σου ειναι παρα πολλα αυτα που μπορεις να μαθεις σε μια συναντιση απο κοντα (στις βολτες και συναντησεις) απο ανθρωπους πολλα χρονια στο τιμονι και τουλαχιστον εχουν παρα πολυ καλη αντιληψη της ασφαλους οδηγησης (για γρηγορης δεν βαζω το χερι μου στη φωτια αλλα δε σε ενδιαφερει σε 1η φαση... αργοτερα και σιγα σιγα)

ελα να πιουμε καμια μπυρα (ή κοκα κολα για να μη σκασει μυτη ο antonis111 Και σε αυτο το ποστ και με βγαλει παλι απο τα ρουχα μου...) και να σου λυθουν ολες οι αποριες

:wave2:
αστιευόμαστε???
την επόμενη θα φέρω μαζί μου μπάτσο με αλκοοτεστ και μια κλούβα να σας μαζέψω. ήταν να μη το πάρω απόφαση, θα σας κάνω ανθρώπους, θα χτηπήσω το κακό στη ρίζα του, ζήτω το έθνος, ...ωπ, ξεχάστικα πάλι

afrotwin
13/12/2004, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis111
αστιευόμαστε???
την επόμενη θα φέρω μαζί μου μπάτσο με αλκοοτεστ και μια κλούβα να σας μαζέψω. ήταν να μη το πάρω απόφαση, θα σας κάνω ανθρώπους, θα χτηπήσω το κακό στη ρίζα του, ζήτω το έθνος, ...ωπ, ξεχάστικα πάλι

filarako esi klise matia aftia miti stoma
ke ama dis oti skas vale to daxtilo ston
k0l0 soy.....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Rezeguet
13/12/2004, 13:33
ρε σεις το μαμησαμε το ποστ. :( Αν συνεχισετε ετσι θα το βαλουμε στα ''Ανεκδοτα''! :cry: Λοιπον, για να σοβαρευτει το ποστ προτεινω να αρχισετε να γραφετε οσοι θελετε για να αποκησει νοημα το ποστ γιατι ετσι πως εχει γινει δεν δινει καμια πληροφορια. :( :( :(

Οσο για τις μπυρες..... :beer: :rotflmao:

GyPsy
13/12/2004, 14:44
Φιλε μου ειναι παρα πολυ δυσκολο αυτο
που ζητας...
Ειναι σαν να ζητας απο καποιον να γραψει
ενα βιβλιο με τη ζωη του....
Ειναι παρα πολλοι οι παραμετροι οδηγησεως μιας μοτοσ/τας...
Αυτο που μπορω να σου πω απο την μικρη εμπειρεια μου
με το Αθλημα ειναι Προσοχη και το μυαλο μαζι σου...

milaber
13/12/2004, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy

Ειναι παρα πολλοι οι παραμετροι οδηγησεως μιας μοτοσ/τας...


Mα ρε παιδιά το παλικάρι ζητάει απλά κάποιες συμβουλές σε συγκεκριμένα ζητήματα της οδήγησης και μια επεξήγηση του γυοροσκοπικού.
Όχι εγχειρίδιο οδήγησης μοτοσυκλέτας.

gdevelek
13/12/2004, 17:33
Επειδή το γυροσκοπικό φαινόμενο έχει αναφερθεί πάμπολλες φορές στο φόρουμ χωρίς - απ΄ όσο γνωρίζω - καμιά αναλυτική εξήγηση, ορίστε ένα site που το περιγράφει με λεπτομέρειες.

http://home.iprimus.com.au/stevebm/steering.htm

Σίγουρα ο κάθε αρχάριος που θα το διαβάσει θα βελτιώσει την τεχνική του στις στροφές, με σκοπό πάντα όχι να "κατεβάσει το χρόνο του" αλλά να πάρει τη στροφή με μεγαλύτερη ασφάλεια.

Rezeguet
14/12/2004, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
ειχα (και εχω) την αισθηση οτι κατι λειπει, ενα ποστ ειδικα για τεχνικες για αρχαριους και οχι μονο, γιατι πολλοι ιδηγουν μηχανη και την οδηγουν λαθος και μερικες βασικες τεχνικες θα ηταν πολυ χρησιμες. ΠΡΙΝ το γυροσκοπικο φαινομενο και τις πιστες, τις σουζες και τα εντο, με βαση εναν αρχαριο οδηγο που ισα ισα ξερει τα βασικα, και θελει να μαθει να οδηγαει ασφαλεις και σωστα !

Παραθετω και μερικες ιδεες¨
1)Συμπλεκτης στην εκκινηση -γρηγορη και αργη- σωστη μεθοδος.
2)Κατεβασματα ανεβασματα-ποτε χρειαζονται και ποτε δεν θα επρεπε.
3)Συμπλεκτης στην εντονη κυκλοφορια-ποτε να τον χρησημοποιουμε.
4)Στροφες 90 μοιρων (στενα διασταυρωσεις φαναρια) στην πολη εν κινησει (καθως πλησιαζουμε στοφη)- τι πρεπει να προσεχομε οσον αφορα την ταχυτητα στο κοντερ, το κιβωτιο και τα φρενα και συμπλεκτη.
5)Κατεβασματα-συμπλεκτης πριν φτασουμε στο κοκκινο φαναρι ενω εχουμε μεγαλη ταχυτητα (πχ 100χλμ/ωρα και 5η-6η στο κιβωτιο)




Οπως βλεπετε δεν θελω να μαθω το γυροσκοπικο, αλλα τα πολυ απλα πραγματα που παραθετω παραπανω, τα 5 πραγματα. Ξερω οτι ειναι πολλα αλλα και μεγαλα σε εκταση, γιαυτο σας λεω οποιος θελει και ξερει μπορει να το γραψει. Σκοπος ηταν και η βελτιωση του φορουμ, και γιαυτο δεν ρωταω κατι που να εχει ηδη γραφτει, και μαλιστα τονιζω πως ΔΕΝ ψαχνω για τεχνικες για σουζες εντο γυροσκοπικα φαινομενα κλπ, αλλα μονο για αυτα τα βασικα για αρχη, τα οποια αφορουν ΟΛΑ μονο τη χρηση του κιβωτιου και συμπλεκτη (εκτος απο ενα που εχει και τα φρενα μεσα, αλλα παλι βασικα αφορα τον συμλεκτη)... Αυτα, για να μην παρεξηγηθουμε...

gdevelek
14/12/2004, 13:41
Φίλε μου και γω αρχάριος είμαι σε σχέση με τους Βαλεντίνους του φόρουμ, αλλά το άρθρο για το γυροσκοπικό φαινόμενο το βρήκα πολύ χρήσιμο για ένα πολύ απλό λόγο: αφορά όλους όσους στρίβουν, και εγώ - γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε - στρίβω! :wave2:

GyPsy
14/12/2004, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Οπως βλεπετε δεν θελω να μαθω το γυροσκοπικο, αλλα τα πολυ απλα πραγματα που παραθετω παραπανω, τα 5 πραγματα. Ξερω οτι ειναι πολλα αλλα και μεγαλα σε εκταση, γιαυτο σας λεω οποιος θελει και ξερει μπορει να το γραψει. Σκοπος ηταν και η βελτιωση του φορουμ, και γιαυτο δεν ρωταω κατι που να εχει ηδη γραφτει, και μαλιστα τονιζω πως ΔΕΝ ψαχνω για τεχνικες για σουζες εντο γυροσκοπικα φαινομενα κλπ, αλλα μονο για αυτα τα βασικα για αρχη, τα οποια αφορουν ΟΛΑ μονο τη χρηση του κιβωτιου και συμπλεκτη (εκτος απο ενα που εχει και τα φρενα μεσα, αλλα παλι βασικα αφορα τον συμλεκτη)... Αυτα, για να μην παρεξηγηθουμε...
Δυστηχως εισαι μακρια μας,αλλιως ερχομενος
σ'εναν απο τους καφεδες μας,θετοντας
αυτα τα απλα για σενα 5 ερωτηματα,
θα καταληγαμε σε μια ωραιοτατη ολονυχτια...:lol: :lol:

Xlitos
14/12/2004, 14:26
Να πω 2 πραγματάκια…

Καταρχήν όταν είμαστε σταματημένοι στο φανάρι,στην κίνηση για αρκετά δευτερόλεπτα καλό είναι να μην κρατάμε τον συμπλέκτη αλλά να βάζουμε νεκρά.
Στην εκκίνηση τον αφήνουμε σιγά σιγά στην αρχή μέχρι να συνηθίσουμε το σημείο στο οποίο <<πιάνει>>


Δευτερον πολύ σημαντικό όταν έχουμε 4η και 100 χλμ/ώρα για π.χ και πλησιάζουμε σε κόκκινο,κατεβάζουμε μια μια τις ταχύτητες με φυσικές κινήσεις.Τις ταχύτητες θα τις πατάς αποφασιστηκά,όχι ίσα λίγο να <<μπει>> για να μην φθείρεις το κιβώτιο. Πατάς συμπλέκτη,κατεβάζεις μια-αφήνεις συμπλ.-φρένο (αν χρειάζεται) ξανά συμπλέκτη και κατεβάζεις.Μην κατεβάσεις δευτέρα αν δεν έχεις κόψει αρκετά.Αν κάνεις το λάθος θα το καταλάβεις από το ανατριχιαστικό γκαπ Όταν φτάσεις στην 2η ταχύτητα βάζεις νεκρά.Αν θες να βάλεις πρώτη πρέπει ίσα ίσα να κινείσαι ή να είσαι ακινητοποιημένος.

Για τις στροφές στα στενά και να έχει στοπ ο άλλος καλό είναι να σταματάς να ελέγχεις…αφού έχεις 1η πρέπει να αφήσεις απαλά τον συμπλέκτη γιατί δεν θες να σπινιάρει ενός στρίβεις(εξαρτάται από την ολισθηρότητα,αν δεν γλυστράει δεν έχεις πρόβλημα)

Αυτά τα ολίγα
:D






:wave2:

Stabak
14/12/2004, 14:33
1. Δεν υπάρχει γρήγορη ή αργή μέθοδος. Απλά πότε συμπλέκει και πότε όχι. Βάζεις πρώτη και σταθερός αφήνεις σιγά σιγά να δεις που αποσυμπλέκει. Με τον καιρό θα αποκτήσεις την άνεση να καταλαβαίνεις που είναι και να μην σε απασχολεί αυτό όπως και το ...

2. αλλαγές ταχυτήτων. Τις αλλάζεις με σκοπό να έχεις το μηχανάκι σου στην "σωστή" ή "χρήσιμη" μπάντα των στροφών. Αν είσαι σε ανηφόρα ή θες να προσπεράσεις πχ θα χρειαστείς μεγαλύτερη δύναμη να σε ανεβάσει άρα περισσότερες στροφές. Δεν πρέπει να το κουράζεις το μοτέρ και να πηγαίνεις όσο πιο στρωτά γίνεται δηλαδή μια πάνω για να είσαι χαλαρός και να προετοιμάζεις και τις επερχόμενες στροφές όπου μπορεί να χρειαστεί να κατεβάσεις.

3. Δεν υφίσταται αυτό. Συνέχεια συμπλεκτάρεις/αλλάζεις ταχύτητες αν έχεις μάθει το 1 και τις χρειάζονται οι συνθήκες.

4. Θα πρέπει να αισθάνεσαι ασφαλής με την ταχύτητα που έχεις. Προσπάθησε να είσαι σίγουρος σε αυτό πριν στρίψεις και αν κάποια στιγμή ψιλοκομπιάσεις δούλεψε λίγο ανάποδο τιμόνι (τι λέω τώρα) προς τα εκεί που είναι η στροφή. Σιγά σιγά πάντα! Φρέναρε πριν στρίψεις να σαι σίγουρος. οχι να το μπλοκάρεις όμως

5. Κατεβάζεις ταχύτητες σύμφωνα με τις στροφές του κινητήρα πάντα για να φρενάρεις πατώντας ακόμα τα φρένα και αφήνοντας τον συμπλέκτη σε κάθε μια ξεχωριστά ή ανα δύο ανάλογα το μηχανάκι. Σε βρεγμένο όμως έχεις πρόβλημα με αυτό το φρενάρισμα οπότε μάθε πρώτα να μάθεις να φρενάρεις με αναλογία μπρος πίσω και μετα θα σου έρθει μόνο του.

Αυτά που γράφω (χοντρο ατεκμηρίωτα δηλαδή) τα γράψα μόνο και μόνο για να μην απογοητεύεσαι... συνέχισε να δουλεύεις με κάποιον που να ξέρει, να διαβάζεις και να κάνεις πολύ μικρή και σταδιακή προόδο. Συνήθως σε άδειο δρόμο και με όλο τον εξοπλισμό σου.!!!!!!! Θα ρθουν όλα με τον καιρό τους!

Rezeguet
15/12/2004, 13:52
Ευχαριστω πολυ Hotdog kai Stabak! Ειδατε, δεν ειναι και τοσο δυσκολο να εξηγησεις καποια πραγματα! Πχ τωρα το εχω βαλει 4 μερες το ποστ και δεν ειχα διαβασει απολυτως καμια συμβουλη στις ερωτησεις μου, και οι δυο κανανε την αρχη και με βοηθησανε (και το μηχανακι μου που δεν υποφερει πια τοσο πολυ)! ΠΧ μεχρι τωρα εφτανα στο φαναρι με 90-100 και πατουσα 30μ πριν απο το φαναρι φρενα και συμπλεκτη κατεβαζοντας με τη μια ολες τις ταχυτητες (4-5) μαζι χωρις να αφηνω συμπλεκτη και σταματουσα με συμπλεκτη πατημενο και 1η στο κιβωτιο. Τωρα ξερω οτι ειναι κατεξοχην λαθος!


Α ναι και να μην το ξεχασω, στην κυκλοφορια που ειπα πριν, ενοουσα βασικα την χηση του συμπλεκτη. Αυτο γιατι ενας φιλος μου μου ειπε να μην πολυπαιζω με τον συμπλεκτη στην κινηση (δηλ να μην τον παταω συχνα οταν δεν αλλαζω ταχυτητα αλλα θελω απλα να μην κλεισει η μηχανη, και να κατεβαζω 1η αν η 2α παει να μου σβυσει). Αυτο δεν ξερω αν ειναι σωστο, μου ειπε πως χαλαει το κιβωτιο ετσι....

hornet
16/12/2004, 09:58
Αγαπητε φιλε να σου πω ενα μυστικο...!!!!!

Μην ακους πολυ τους αλλους οταν σου λενε μην κανεις αυτο γιατι χαλαει.....μαλακιες λενε.......:smilea:


1.Χρησιμοποιησε τον συμπλεκτη οπως σου αρεσει...για να σου δωσω να καταλαβεις εγω κοντρολαρω το vfr με συμπλεκτη!
Δηλαδη αμα θελω λιιιιιιιγο να επιβραδυνω πιεζω λιγο το συμπλεκτη (εννοειται οτι κοβεις γκαζι ετσι!!).Ετσι δεν κανει αποτομα σταματηματα-ξεκινηματα η μηχανη (σκορτσαρισματα)

2.Καλο ειναι να μαθεις να φρεναρεις με ταχυτητες.Δεν ειναι απαραιτητο να κατεβαζεις μια μια τις ταχυτητες (το πολυ δυο ομως,αναλογα με την κλιμακωση του κιβωτιου)

3.Μαθε να φρεναρεις 60-40,70-30 δηλαδη πιο πολυ με το μπροστινο και λιγοτερο με το πισω,εδω υπαρχει ενα μικρο κολπακι..για ενα μικροδευτερολεπτο πατας το πισω και μετα το μπροστα ετσι καθιζεις τη μηχανη κατω στα φρενα

Αυτα....Practise Practise Practise!!!!!!

Rezeguet
17/12/2004, 13:56
Αλλη μια ερωτηση (για το κοινο καλο φυσικα!)
6)Με το τσοκ (choke) τι γινεται;
Το πρωι τωρα ειδικα με την υγρασια και τα κρυα δεν ανοιγει και κρατω τσοκ πατημενο για λιγη ωρα, μετα μια μιζια και μετα τι κανω; Το αφηνω ανοιχτο στο φουλ για λιγα λεπτα και μετα το κλεινω, η παταω και γκαζι σε νεκρα για να ζεσταθει το μοτορι; Και αμα πατησω γκαζι και προχωρησω με τσοκ ανοιγμενο για κανα 5λεπτο (500μ-1χλμ) θα παθει τιποτα η ειναι ενταξει; Επισης, μου συμβαινει τα στα φαναρια με τσοκ κλειστο να μου σβυνει η μηχανη συχνα και να πρεπει να πατω γκαζιες για να μεινει ανοιχτο. Φυσιολογικο ειναι (υπενθυμιζω Honda cbf250 αστρωτο 400χλμ 2,5μηνων);

Αλλη ερωτηση.
7)Ειναι καλο να σβυνεις τη μηχανη με νεκρα οταν την παρκαρεις η με ταχυτητα πανω; Μερικοι μου λενε οτι καλο ειναι να τη σβυνεις με νεκρα και μετα να βαζεις ταχυτητα αφου εχεις σβυσει να μην κυλαει. Σωστο η κατι κανω λαθος;

gRim
17/12/2004, 15:18
Εγω γνωριζω οτι μπορεις να κανεις λιγα μετρα με τον αερα κλειστο αν βιαζεσαι να ζεσταθει η μηχανη αλλα οχι και ενα χιλιομετρο γιατι μπουκωνει την μηχανη.
Θελω να σας κανω μια ερωτηση για το κιβωτιο ταχυτητων.Στην αρχη δε γνωριζα πολλα πραγματα και οταν για παραδειγμα ηθελα να σταματησω σε μια αποσταση 100 μετρων κατεβαζα ολες τις ταχυτητες μαζι μεχρι το νεκρο.Απο 3η σε 2η ταχυτητα εκανε ενα δυνατο χτυπημα.
Το ιδιο εκανα και οταν σε μια κατηφορα αποφασιζα απο νεκρο να βαλω καποια ταχυτητα.Ακουγα ενα δυνατο χτυπημα οταν εβαζα δευτερα ενω οι υπολοιπες ταχυτητες εμπαιναν κανονικα.
Θα ηθελα να μου πειτε με ολα αυτα που εκανα τι ζημια μπορει να εχω προκαλεσει στο κιβωτιο.

Μικρή Λουλού
17/12/2004, 17:56
ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΑ..
ΟΛΗ Η ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΓΡΑΝΑΖΙΑ..
ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ..ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟ (Η ΣΧΕΔΟΝ) ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΙΝΗΣΕΙ..
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΒΙΑΙΑ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ(ΔΥΣΤΥΧΩΣ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ..
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ,ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ,ΩΣΤΕ ΤΟ ΣΜΙΞΙΜΟ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΒΙΑΙΟ..
ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ..

ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ.... ΣΤΑΜΑΤΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΑ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΑ,ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑ ΤΑ ΚΛΙΜΑΚΩΤΑ !!!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ...:)

:smokin:

Rezeguet
20/12/2004, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet

6)Με το τσοκ (choke) τι γινεται;
Το πρωι τωρα ειδικα με την υγρασια και τα κρυα δεν ανοιγει και κρατω τσοκ πατημενο για λιγη ωρα, μετα μια μιζια και μετα τι κανω; Το αφηνω ανοιχτο στο φουλ για λιγα λεπτα και μετα το κλεινω, η παταω και γκαζι σε νεκρα για να ζεσταθει το μοτορι; Και αμα πατησω γκαζι και προχωρησω με τσοκ ανοιγμενο για κανα 5λεπτο (500μ-1χλμ) θα παθει τιποτα η ειναι ενταξει; Επισης, μου συμβαινει τα στα φαναρια με τσοκ κλειστο να μου σβυνει η μηχανη συχνα και να πρεπει να πατω γκαζιες για να μεινει ανοιχτο. Φυσιολογικο ειναι (υπενθυμιζω Honda cbf250 αστρωτο 400χλμ 2,5μηνων);

Αλλη ερωτηση.
7)Ειναι καλο να σβυνεις τη μηχανη με νεκρα οταν την παρκαρεις η με ταχυτητα πανω; Μερικοι μου λενε οτι καλο ειναι να τη σβυνεις με νεκρα και μετα να βαζεις ταχυτητα αφου εχεις σβυσει να μην κυλαει. Σωστο η κατι κανω λαθος;

akoma perimenv apanthsh s'ayta....

Xlitos
20/12/2004, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
6)Με το τσοκ (choke) τι γινεται;
Το πρωι τωρα ειδικα με την υγρασια και τα κρυα δεν ανοιγει και κρατω τσοκ πατημενο για λιγη ωρα, μετα μια μιζια και μετα τι κανω; Το αφηνω ανοιχτο στο φουλ για λιγα λεπτα και μετα το κλεινω, η παταω και γκαζι σε νεκρα για να ζεσταθει το μοτορi

Ανοίγεις το τσόκ,βάζεις μπροστά,ανεβάζεις το ρελαντί στις 1.800-2.000 στροφές,κλείνεις το τσοκ και ξεκινάς σιγά-σιγά χωρίς να ανοίγεις πολύ το γκάζι.Έτσι δεν έχεις πρόβλημα να σου σβήσει στο φανάρι.Όσο το μηχανάκι θα ζεσταίνεται θα κατεβάζεις λίγο λίγο το ρελαντί μέχρι να έρθει στα φυσιολογικά επίπεδα.



Επισης, μου συμβαινει τα στα φαναρια με τσοκ κλειστο να μου σβυνει η μηχανη συχνα και να πρεπει να πατω γκαζιες για να μεινει ανοιχτο. Φυσιολογικο ειναι (υπενθυμιζω Honda cbf250 αστρωτο 400χλμ 2,5μηνων);

Αν δεν έχει ζεσταθεί είναι φυσιολογικό.


Ειναι καλο να σβυνεις τη μηχανη με νεκρα οταν την παρκαρεις η με ταχυτητα πανω; Μερικοι μου λενε οτι καλο ειναι να τη σβυνεις με νεκρα και μετα να βαζεις ταχυτητα αφου εχεις σβυσει να μην κυλαει. Σωστο η κατι κανω λαθος;

Δεν έχει σημασία.Εγώ την σβήνω με ταχύτητα μέσα

:D

Rezeguet
22/12/2004, 13:18
allη mia erωtηsη:

8) Λοπον, πολυ τεχνικο το θεμα αλλα το παραθετω. Αν μια μοτο ειναι αστρωτη για μεγαλο χρονικο διαστημα πχ εχει 250χλμ μεσα και ειναι 4μηνων λεμε τωρα, κανει κακο(ειδικοτερα αν ειναι χειμωνας);
9)Παλι για στρωσιμο. Ο κινητηρας που λεει ο κατασκευαστης 500χλμ για στρωσιμο (Ηοντα), ειναι προτιμοτερο τα 500 (και μετα ανεβαζουμε σταδιακα μαξ στροφων εννοειται) η να περιμενω καλυτερα μεχρι τα 1000 (ψυχολογικο οριο)και να ανεβαζω σταδιακα υστερα;

Alchimistis
26/01/2005, 22:52
φιλε μου σημερα πηρα το cbf πρωτη μου μηχανη....τα ερωτηματα σου ηταν πολυ καλα και με καλυψαν...ηθελα να σε ρωτησω κατι η ταπα της βενζίνης δεν μου φαινεται και πολυ στερεα εννοω οτι κουμπωνει μεν αλλα εχει λασκα το ιδιο εχεις και εσυ...
Οσο για τις ταχυτητες στα φαναρια και εγω πατω συμπλεκτη και τις κατεβαζω ολες μαζι λαθος???
Δηλαδη συμπλεκτης-κατεβασμα ειναι το σωστο???

idi
26/01/2005, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
allη mia erωtηsη:

8) Λοπον, πολυ τεχνικο το θεμα αλλα το παραθετω. Αν μια μοτο ειναι αστρωτη για μεγαλο χρονικο διαστημα πχ εχει 250χλμ μεσα και ειναι 4μηνων λεμε τωρα, κανει κακο(ειδικοτερα αν ειναι χειμωνας);
9)Παλι για στρωσιμο. Ο κινητηρας που λεει ο κατασκευαστης 500χλμ για στρωσιμο (Ηοντα), ειναι προτιμοτερο τα 500 (και μετα ανεβαζουμε σταδιακα μαξ στροφων εννοειται) η να περιμενω καλυτερα μεχρι τα 1000 (ψυχολογικο οριο)και να ανεβαζω σταδιακα υστερα;

εχω ενα Modenas Dinamik απο τα 200χλμ και μετα το εχω σκισει λεμε!!! δε ξερω αν το στρωσημο κανει καλο στο μηχανακι, παντως κανει κακο σε μενα και το αποφευγω :lol: :lol: :lol: :lol:

εγω θα το δουλευα κανονικα . ενα μηχαακι σαν το δικο σου δε θα εχει προβλημα (για το πυραυλακι μου...δε ξερω!)

Alexander
27/01/2005, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
ηθελα να σε ρωτησω κατι η ταπα της βενζίνης δεν μου φαινεται και πολυ στερεα εννοω οτι κουμπωνει μεν αλλα εχει λασκα το ιδιο εχεις και εσυ...

Γεια χαρά παίδες, πρώτο post από μένα. Γράφτηκα πριν από μερικές μέρες και βλέπω έχω πολύ catch-up να κάνω.

Μόλις απέκτησα κι εγώ ένα CBF250 και ναι, η τάπα της βενζίνης έχει ένα μικρό τζόγο.

Όλα καλά με τις ταχύτητες, κι εγώ όταν σταματάω χρησιμοποιώ τα πάντα, δεν φρενάρω μόνο με τα φρένα.

Το δικό μου πρόβλημα είναι η άτιμη η νεκρά που δυσκολεύομαι σε στάση να τη βάλω. Κάθομαι στο φανάρι πολλές φορές και πάω πάνω κάτω 1η 2α μέχρι να τη βρω. Όταν έχεις λίγα χλμ μπαίνει πολύ πιο εύκολα...

Ακούω και ένα θόρυβο από μπροστά στη ρόδα που με ανησυχεί. Ένα περιοδικό βόμβο σαν να βρίσκει κάτι στο φτερό από τον τροχό. Θα πάω να του ρίξουν μια ματιά στην αντιπροσωπεία, αν και το άσχημο είναι ότι δεν το κάνει πάντα.

Τα λέμε...

Alchimistis
27/01/2005, 17:54
Λοιπον εχω 2 ερωτησεις
1
Εχω διπλωμα για 125 και το ξερω οτι καλυπτετει το cbf 250 αλλα αν με σταματησει ο μπατσος τι θα του πω???στην αδεια το μονο για ισχυ που λεει ειναι το εξης
"Φορ.Ισχυς 3.0"ξερει κανεις τιποτα???ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ
2)Προς τους υπολοιπους κατοχους της cbf : δεν ειναι λιγο μαλακο το φρενο δεν πιανει αμεσως εχει προοδευτικο φρεναρισμα το εχουν και οι δικες σας μηχανες???να τα σφιξω λιγο ή ειναι κριμα σε καινουργιο μηχανακι???
Περιμενω απαντησεις

Rezeguet
27/01/2005, 19:39
πωπω ολοι cbf πηρανε εδω μεσα! Πρεπει να ανοιξουμε cbf 250 thread εδω μεσα!

Λοιπον, η ταπα βενζινης ειναι περιεργη σαν να μην κλεινει. εργοστασιακο λαθος;

Το φρενο ειναι μια χαρα αλλα δεν εχει αρχικο δαγκωμα και οταν κινησαι γρηγορα εχεις προβλημα να σταματησεις ειδικα στο βρεγμενο, αλλα το φρενο του κινητηρα ειναι πολυ καλο και μολις κατεβασω 1-2 ταχυτητες φρεναρει απο μονο του.

Αλχιμηστη καταρχας μεγια το cbfακι σου! Δεν υπαρχει πια διπλωμα στην ελλαδα για 125 , μονο για μεχρι 34 ιππους. Αμα πηρες το διπλωμα περσι-προπερσι τοτε ειναι μεχρι 125 αλλα απο τυο 2004 -μεσα 2004 υπαρχει μονο μεχρι 34 ιππους που καλυβει το cbf.

Τωρα για το σταδιακο φρεναρισμα του κινητηρα πρεπει να κατεβαζεις μια μια τις ταχυτητες, δηλαδη κατεβαζεις μια, αφηνεις συμπλεκτη ΠΑΤΩΝΤΑΣ λιγο γκαζι ωστε να μην φαγωθουν τα γραναζια και ο στροφαλος και να μην φρεναρει τοσο αποτομα(πολυ σημαντικο στο βρεγμενο αυτο), και αμα θες να φρεναρεις γρηγορα κατεβασε γρηγορα 2-3 ταχυτητες αφηνοντας λιγο τον συμπλεκτη στα ενδιαμεσα διαστηματα. Επισης να προσεχετε τα λαστιχα στο βρεγμενο και γενικα οταν ειναι κρυα γιατι ειναι σκληρα κ γλιστρανε.

Α ναι σημερα εκανα εντο και ρολινγκ εντο με το cbf μου! Αλλα με ζεστα λαστιχα και ολοκαινουργια ασφαλτο. επισης εκανα μικρη σουζιτσα αλλα η κοντη 1η δεν σε αφηνει να κανεις σουζα της προκοπης.

Μιας και μιλαμε για ταχυτητες, οσοι εχετε cbf 250 δειτε αμα σας πειραζει και εσας. Εγω βαζω 1η και αμεσως γεμιζει και αλλαζω 2α και γεμιζει επισης αμεσως. Εχει ηδη γεμισει στις 4500-5000 και δεν ανεβαζουν χιλιομετρα. Απο 3η και μετα μαζευουν χιλομετρα μεχρι τις 9000-9500 σαλ. Και εσας το ιδιο ειναι:

Επισης, τι τελικη εχετε πιασει; Εγω σε σχετικα μικρη αποσταση φτανω ανετα 120 και αν επιμεινω παει 130-135 στο κοντερ αλλα οχι παραπανω. Εσας;

Αν και και τελος πηρα σε κοντρα ενα χαζο-dynamik (sorry idi) αλλα με πηρε ενα παλιο βρωμο AX-1! Αντε μωρε! Τουλαχιστον οι γκομενες γουσταρουν πιο πολυ cbf παρα την πιπα το ΑΧ-1! Επισης πηρα σε κοντρες κατι σκουτερακια διχρονα 125 150, Suzuki FX 125 kai 150 (φτιαγμενο) και τα γνωστα CBR125 Innova Crypton Kazer ολα με εξατμισεις και δηθεν ''κωλοφτιαγμενα''. Οποτε αμα σας την μπει κανενα παπι φτιαγμενο μην κολωνετε! Γερα! Αλλα να αλλαζετε ταχυτητες πολυ γρηγορα ιδιως 1η 2α 3η μην σας περασουν στην εκινα! Παντως πηγα και το νταιναμικ σε ανηφορα μεγαλη με ερκετη κλιση δικαβαλια και τα δυο και το πηρα τουλαχιστον 20 μετρα (εκει που η ανηφορα ειναι ολη κι ολη 200μετρα).

CBF ruules!

YΓ) οταν το καλοκαιρι φτιαξω το μοτερ θα σας πω αναλυτικα επιδοσεις διαδικασιες και ενυπωσεις (οπτικα και σε επιδοσεις).

Rezeguet
27/01/2005, 21:21
α ναι επισης κανει εναν περιεργο θορυβο που δεν ξερω απο που ερχεται, μπορει να ειναι στο καρτερ, και ειναι ηχος σαν κουδουνισμα η σαν θρυψαλα που κουνιουνται και χοροπηδανε και χορευουν τσαμικο οταν κινηται το μοτορι. Για λεγετε... Επισης θα παω τωρα να αλλαξω λαδακι και λαδακι για την αλυσιδα και ισως κανα καινουργιο δισκακι για τον συμπλεκτη καθως εχουν φαγωθει αρκετα.

Α ναι επισης να προσεχετε να εχετε παντα λαδακι και να πλενετε συχνα το μοτορι και ειδικα την περιοχη αλυσιδας και το ψαλιδι (αλουμινενια εχουν λιγα, ακομα και πολυ μεγαλυτερου κυβισμου δεν εχουν, να το προσεχουμε το καημενο) και να μην το ζοριζετε το μοτορι πριν ζεσταθει καλα καλα (δηλ μην το φουλαρετε τα πρωτα 10-15 λεπτα λειτουργιας του, δηλ χαλαρη οδηγηση στις 4-7500 στροφουλες).

Αλεξανδρε και σε σενα μεγεια το μοτορι! Η νεκρα βρισκεται ευκολα οταν το συνιθησεις, αλλα εγω που εχω κανει 1000χλμ ακομα να την βρω ευκολα οταν κατεβαζω απο 2α σε νεκρα στο φαναρι, και εχω παρατηρησει οτι η νεκρα μπαινει πολυ ευκολα απο 1η. Γιαυτο κατεβαζω σταδιακα ολες μεχρι 1η στο φαναρι και μετα το παιζω μπρος πισω χωρις συμπλεκτη να κουμπωθει η 1η (γιατι αλλιως κολαει το κιβωτιο και δεν μπαινει αλλη ταχυτητα) και βαζω νεκρα. Αυτον τον θορυβο δεν τον εχω παρατηρησει αλλα το μπροστινο φρενο σκουζει και τσιριζει περιεργα αλλα μαλον δεν ειναι τιποτα.

Μηπως εχετε παρατηρησει εσεις κανενα προβλημα στην σελα, δηλ οτι ανοιγει με δυσκολια; Εμενα μου τα πρηζει καθε φορα και μου βγαινει η πιστη μεχρι να βγει η σελα.

Και αλχημιστη τι εννοεις να το σφιξεις; Σφιγκει το φρενο; Αλλα μια χαρα μου φαινεται απλα σε τρομαζει λιγο και νομιζεις οτι θα σε σκοτωσει το μοτορι γιατι δεν θα φρεναρεις εγκαιρα αλλα εμενα ποτε δεν με εχει φερει σε δυσκολη θεση. Θεμα συνηθειας ειναι.

Α ναι, επισης οποιο καλο παιδι βρει για μενα πληροφοριες για φτιαξιμο της cbf 250 (εξατμιση δισκοι πιστονια εκκεντροφοροι στροφαλοι καρμπιρατερ και ολα τα λοιπα) θα ευχαριστηθει και θα ανταμοιφθει! Εχω ψαξει λιγουλακι κυριως για εξατμισουλα αλλα τιποτα. Εχω στειλει και μελι στην arrow και στην yoshimura για το ποτε θα φερουν καμια εξατμισουλα αλλα ποιος καθεται τωρα και τα διαβαζει τα μελια των κοινων θνητων σε μια τετοια εταιρεια...
Παντως ελπιζω με μια εξατμιση να εχω +3-7 ιπποι καθως αυτη που φοραει ειναι μεν εμφανισιακα πρωτη μουρη και ειδικα οταν την γυαλιζω, αλλα η Ηοντα την εχει φιμωσει τελειως και της εχει κοψει τον αερα και τον θορυβο υπερβολικα πολυ. Ειναι μονοκυλινδρο 250 και πρεπει να ακουγεται ετσι!

Α ναι και μην ξεχασετε να βγαλετε τα πλαστικα πο τα μαρσπιε γιατι ειναι γελοια και οταν ξυσετε κατω το μαρσπιε θα διαλυθουν ουτως η αλλως (εγω τα εχω διαλυσει και τα δυο οποτε αναγκαστικα τα εβγαλα αλλα μου βγηε σε καλο)


ΥΓ ιδι παει το μοντενας σου. Το διχρονο το ζεσταινουν και το στρωνουν καλα αλλα με ταυλανδεζικο μην περιμενεις να σου κρατησει και πολυ το μοτορι. Τα ανταλακτικα θα τα πληρωσεις, δεν την γλυτωνεις.

Alchimistis
27/01/2005, 23:44
ρε σεις να κανονισουμε καμια cbf συναντηση....εμενα μου ειπαν οταν ρωτησα για το φρεναρισμα με τις ταχυτητες οτι τα χοντα ειναι σκυλια και δεν καταλαβαινουν Χριστο.Οσο για τη σελα ειναι σαν συρταρωτη την σπρωχνεις μπροστα και μετα πισω...πολυ κ**λα το μηχανακι.Οντως η πρωτη γεμιζει πολυ ευκολα οπως και η δευτερα...στα ποσα χιλ/τρα στρωνει το μηχανακι?και στα ποσα ειναι το1ο σερβις?Οσο για τελικη εγω που ρωτησα κατι φιλους που ασχολουνται μου ειπαν οτι παει και παρα πανω απ'οσα γραφει το κοντερ......ΑΑα και για την εξατμιση θα παω να βαλω χειροποιητη εχω εναν γνωστο μηχανικο που κανει καλη δουλεια...αλλα ειναι καινουργιο ακομη δε το πηραζω
cbf ruuuules

Rezeguet
28/01/2005, 13:51
ε; πως ειναι δυνατων να πηγαινει παραπανω απο το κοντερ (160) ???
Εγω το φουλαρω σε ευθεια 1χλμ και πηγαινει 120 η 135 με το ζορι! Ισως αν ειχα μεγαλυτερη ευθεια να πηγαινε τοσο.

Ο μηχανικος σου φτιαχνει εξατμισεις; Μπραβο!

Το μοτορι στρωνει στα 500χλμ δηλαδη απο τα 500 πηγαινε το σταδιακα μεχρι τις 8000σαλ και μετα στα 650χλμ μπορεις να το φουλαιρνεις ελευθερα.

Στα 1000 θελει σερβις με αλλαγη λαδιων και φιλτρου λαδιων και ισως λαδωμα αλυσιδας αν χρειαζεται.

gRim
28/01/2005, 17:31
Με 200cc και 20 ίππους πρέπει να πιάνει παραπάνω απο 140.

Εγώ με το dinamik θυμάμαι πως όταν έβαζα 6η την ώρα που πήγαινε με 90χμ/ω η τελική μου δεν ξεπερνούσε τα 110.
Όταν όμως έπιανα γύρο στα 120 με 5η τότε η 6η ανέβαζε 140 και κάτι ψηλά.Ίσως αυτό γινόταν επειδή δεν βγάζει αρκετή δύναμη στις χαμήλες στροφές αλλά με αυτή τη λογική δε θα μπορούσε να ανεβάσει την ταχύτητα από τα 90 στα 110.

Rezeguet
28/01/2005, 17:41
grim 250κεκ και 18,5 ιπποι πραγματικοτατοι. Το αδυναμικ εχει 125 και 14-15,5 ιππους πραγματικους και διχρονο απο πανω. Μου φαινεται θα πρεπε να πηγαινει και πιο γρηγορα το χοντα. Παντως σε κοντρα δεν πιανει μια το αδυναμικ!

gRim
28/01/2005, 17:50
Αυτό λέω κι εγώ.θα έπρεπε να πηγαίνει πιο γρήγορα το honda.
To dinamik δε πιάνει τπτ σε κόντρα με τι?

Xlitos
28/01/2005, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
α ναι επισης κανει εναν περιεργο θορυβο που δεν ξερω απο που ερχεται, μπορει να ειναι στο καρτερ, και ειναι ηχος σαν κουδουνισμα η σαν θρυψαλα που κουνιουνται και χοροπηδανε και χορευουν τσαμικο οταν κινηται το μοτορι. Για λεγετε...

Δεν είναι τίποτα...Επειδή είναι καινούργιο θα το κάνει για λίγο καιρό και μετά δεν θα ακούγεται.Το ίδιο παρατήρησα πριν 2 χρόνια στο καινούργιο μου xl125v.


Με 200cc και 20 ίππους πρέπει να πιάνει παραπάνω απο 140.

Χμμμμ...ΑΧ-1 250 τέρμα γκάζι για αρκετή ώρα--->135

και έχει 24-25hp τροχό...και είναι και πούπουλο.:D

gRim
28/01/2005, 18:36
Τι να πω εγώ...
Άλλος λέει κατεβάζει το κοντέρ και άλλος λέει ότι πιάνει 135 με το ζόρι.

Εγώ συγκρίνοντας το cbf με το δυναμικό παπί μου :P θεώρησα ότι θα πιάνει αρκετά μεγαλύτερη τελική ταχύτητα.
Είπα και κάτι άλλο που παρατήρησα σε προηγούμενο ποστ σχετικά με την 6η ταχυτητα.Αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ να μου πει γιατί συμβαίνει αυτό.

Rezeguet
29/01/2005, 12:06
ρε γκριμ αφτο με την 6η ειναι επειδη το μοτερ εχει μακρια 6η και λιγη δυναμη και δεν μπορει το γραναζι να επιταχυνθει, γιαυτο δεν πιανεις τοσο πολυ. Με 5η κοντυτερη επιταχυνεις οσο παει και μετα οταν αλλαξεις σε 6η θα επιταχυνει ισα ισα 5-10χλμ/ω. Αμα περιμενεις πολυ ωρα και φουλ επιμονη στο γκαζι τοτε θα σου πιασει τα ιδια χλμ απλα θα αργησει πολυ. Δοκιμασε το στον εθνικο που μπορεις. παντως το παπι σου δεν φτανει τοσα χλμ/ω που λες, τουλαχιστον οχι πραγματικα. Πηγα ενα dιναμικ και αυτο σε 1χλμ με μια μεγαλη μικρης κλισης στροφη. Το κοντερ μου ελεγε 120-135 και αυτος μου πε οτι πηγαινε με 140-150 και οτι σε μαξιμουμ ταχυτητα σε αυτον τον δρομο εχει πιασει 160 στο κοντερ του. Οποτε βγαινει οτι ειναι μεγαλος ψευτης η το κοντερ του ειναι μεγαλος ψευτης. Το ιδιο και με cbr125 που λεει οτι με διπλο 150 και τους περναω σταματημενους με 130.

Και για την κοντρα εννουσα οχι τα υπολοιπα παπια πυ τα πηγαινει, αλλα το cbf . Σημειωτεον ενα cbr125 μανουλα περασε σε κοντρα ενα βοδενας αδυναμικ σε 200αρι περιπου αλλα το ενα με ασχετο οδηγο το αλλο με οδηγαρα.

Τωρα μου φαινεται φταιει το γραναζωμα της cbf. Θελει πιο μακρια 1η και 2α και φυσικα και τις υπολοιπες σχεσεις πο μακριες ωστε να μακρυνει η 5η και η 6η και η τελικη της. Και ολα αυτα σε μηδαμινο κοστος σε επιταχυνση και μαλιστα με αισθητα οφελη στις πρωτες ταχυτητες καθως δεν θα χρειαζεται να αλλαχτουν τοσο γρηγορα.
Με σωστο γραναζωμα ρυθμισεις καρμπιρατερ και γενικα στον κινητηρα πρεπει να τερμαιζει το κοντερ του σε πραγματικα χλμ/ω αμα προσθεσουμε και καμια εξατμισουλα.

Το AX1 αμα ειναι καλοστημενο και με σωστο γρανζωμα βγαζει παραπανω χλμ (150-160). Παντως αμα ρυθμιστει η cbf το AX1 δεν αποτελει προβλημα και νικιεται ευκολα σε κοντρα (με καλο οδηγο).

gRim
29/01/2005, 12:39
Καλά ρε φίλε νόμιζες ότι σου μιλούσα για πραγματικές ταχύτητες?
Το κοντέρ μου έδειχνε λίγο παραπάνω από 140χμ/ω σε ευθεία ενώ σε αμάξι που με ακολουθούσε έλεγε μεταξύ 120 και 130.Btw είμαι 100 κιλά και όπως καταλαβαίνεις λίγο ανθρώπα και το μηχανάκι ήταν λίγο μετά το στρώσιμο.Ίσως με άλλο αναβάτη έπιανε παραπάνω λόγω αεροδυναμικής.Αυτά που λέω θα μπορούσε να τα επιβεβαιώσει και ο idi!

Τώρα τι να σου πω...όταν λες ότι μαμά cbr125 περνάει dinamik.To αφήνω να το σχολιάσουν και άλλοι.Και κουλός να ήταν αυτός με το dinamik δε γίνεται...Έχω οδηγήσει cbr125 όταν ήθελα να αποφασίσω τι να αγοράσω και κατάλαβα ότι είναι μόνο για καμιά βολτούλα και για να λες στους άσχετους ότι καβαλάς cbr.http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=6126 :rotflmao:

Δε νομίζω ότι μπορείς να τσεκάρεις ένα μηχανάκι σε μία κόντρα με δικάβαλο, μεγάλη ανηφόρα και 200 μέτρα μέχρι τον τερμάτισμο.:)

Επειδή έχουμε βγει αρκετά οφτοπικ καλύτερα θα ήταν να μη συνεχίσουμε να μιλάμε για επιδόσεις κτλ.

Rezeguet
29/01/2005, 13:32
καλα το περασα ΚΑΙ ετσι (ανηφορα), αλλα και σε ευθεια εννοειται. Και μονο και δπλο.

Αλλα το νταιναμικ δεν πηγαινει και πολυ παραπανω απο οσα επιασες. παντως η cbr την οδηγησα και ειχε πλακα κανει και συνεχεια εντο αμα γουσταρεις αλλα απο επιδοσεις συμφωνω μαζι σου. Δεν θα το πιστευα ουτε εγω αν δεν ημουν μπροστα φιλε μου. Μιση ροδα ειναι μιση ροδα και το νταιναμικ εχασε. Τωρα τι να πεις, πρεπει να'ταν πιπας οδηγος.

Alchimistis
29/01/2005, 14:25
τελικα τι τελικη εχει το cbf??????????

Rezeguet
29/01/2005, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
τελικα τι τελικη εχει το cbf??????????

χαχαχα μπερδευτικο ποστ ε; Λοιπον βγαλαμε συμπερασμα οτι πρεπει να φτανει τα 140 πραγματκα αν εχεις ΜΕΓΑΛΗ ευθεια και επιμεινεις, αλλα δεν ειναι σιγουρο. Επισης με καλυτερο γρανζωμα οπως εγραψα παραπανω θα φτασει 145-150 πραγματικα -υποθέσεις κανω- .

fire
31/01/2005, 09:21
φιλε μου δεν θα σταθω στο cbf250 γιατι δεν το γνωριζω αλλα εχω βρεθει 2φορες σε ανοιγμα dynamic με cbr125 στην καβαλας και το dynamic ανοιγε την διαφορα με πολυ μεγαλη ανεση...παρα πολυ μεγαλη...

Rezeguet
31/01/2005, 14:28
τι να σου πω φιλε δεν ξερω. Ετσι ειναι, δεν συγκρινονται αλλα αυτο εγινε, αυτο σου δηιγουμαι.

gRim
31/01/2005, 15:46
Το παιδί μπορεί να ήταν όπως εμένα στην αρχή που μόλις άρχιζε να ροπιάζει νόμιζα ότι θα εκραγεί :lol:
Έχουμε ξεφύγει μήπως λίγο από το θέμα?

idi
31/01/2005, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Πηγα ενα dιναμικ και αυτο σε 1χλμ με μια μεγαλη μικρης κλισης στροφη..... Σημειωτεον ενα cbr125 μανουλα περασε σε κοντρα ενα βοδενας αδυναμικ σε 200αρι περιπου αλλα το ενα με ασχετο οδηγο το αλλο με οδηγαρα.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

skous
08/04/2005, 12:17
Πήρα το φτυάρι μου και ξέθαψα αυτό το thread.

Λοιπόν λίγα ακόμα ερωτήματα:

1) Πως παρκάρουμε την μοτό σε ανηφόρα ή κατηφόρα;;
2) Πώς ανεβαίνουμε πεζοδρόμια με μηχανή όχι enduro;; Με λίγο φόρα;; Πώς;;;
3) Όταν παρκάρουμε, το τιμόνι απο ποια μεριά είνια καλό να το στρίβουμε;;; ΠΙο βολικό είναι να είανι ανάποδα απο την μεριά που κατεβαίνουμε, αλλα είναι πάντα καλό αυτο ή μήπως έχει να κάνει με το προς τα που θέλουμε να πέσει το βάρος της μοτό;;;
4) Πόσο θα λήξει το ντέρμπυ;;;

hornet
08/04/2005, 15:27
1.παντα με πρωτη ταχυτητα στο κιβωτιο.
2.Με λιγη φορα (πολλη λιγη) και καθετα προς το πεζοδρομιο ποτε πλαγια!
3.Αναλογα,συνηθως το τιμονι να κοιταει αριστερα
4....!!!

skous
08/04/2005, 15:43
1. ektos apo tin prwti sto kivotio prepei o kwlos tis moto na einai pros tin katifora????

Reignman
08/04/2005, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
1. ektos apo tin prwti sto kivotio prepei o kwlos tis moto na einai pros tin katifora????

Εγώ πάντως πάντα κάθετα στο πεζοδρόμιο και το stant από τη μεριά που είναι η κατηφόρα.

Rezeguet
11/04/2005, 14:11
προτιμω το παρκαρισμα της μηχανης παραλληλα με το πεζοδρομιο, πρωτη στο κιβωτιο μουρη προς τα πανω και τιμονι αριστερα (αναγκαστικα για να κλειδωνει και το τιμονι).

Rezeguet
11/04/2005, 14:13
παντως καλα εκανες και το ξεθαψες θα επρεπε να γινει sticky αλα εχει μεσα πολλες μαλακιες και αχρηστα ποστ εκτος θεματος για να γινει sticky.

skous
11/04/2005, 18:00
e na tis sbisoume tote

Pantws emena to timoni kleidwnei kai sta dexia kai protimw na to exw dexia giati me boleyei para poli sto na katevainw/anebainw stin mixani!

Tin prwti mera to ebala aristera, pao na katevw atsala kai exwsa mia karatia ston ka8refti kai ksebidwse!!!

Rezeguet
11/04/2005, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous

Tin prwti mera to ebala aristera, pao na katevw atsala kai exwsa mia karatia ston ka8refti kai ksebidwse!!!

τι λεεε ρε καραμητρο....

johnpan
12/04/2005, 17:53
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει αν δε γεμίζεις τις 2 πρώτες σχέσεις στην επιτάχυνση. Όταν θέλω να φύγω γρήγορα πάντα τις γεμίζω όλες μέχρι 9000. Δεν έχω δοκιμάσει να αλλάζω την 1η και 2α στις 7000. Λες να είναι πιο γρήγορο? Για 0-100 ας πούμε, θα έχει διαφορά?


Είπες πως μπορούν να ρυθμιστούν οι σχέσεις μετάδοσης κάθε ταχύτητας ξεχωριστά? Εννοείς προφανώς αλλαγή γραναζιών στο κιβώτιο? Ενδιαφέρον, αν το κάνεις να μας πεις ποιός είναι ο καλύτεροε συνδιασμός γραναζιών. Και αν ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος για το πόσο μπορεί να κοστίσει κάτι τέτοιο, περιμένουμε να ακούσουμε.

Και ακούμπησες κάτω μαρσιπιέ? Είμαι τόσο κουλός ή έχετε τόσο καταπλητκικούς δρόμους στην Κρήτη? Εγώ πήγα Επίδαυρο που έχει τρομερό γκριπ, και τα λάστιχα μπρος - πίσω μαύρισαν μέχρι έξω, αλλά μαρσιπιέ δε βρήκε.

Για πες μυστικά!

:beer:

Gandalf dr685sm
13/04/2005, 11:32
Λοιπόν έχουμε και λέμε…..

Από εμπειρία σε όλων των ύπων μηχανές και αρκετά χρόνια οδήγησης, μπορώ να σου πώ τα εξής , ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αποφθέγματα….

1) Ο συμπλέκτης είναι ρυθμισμένος σε κάθε μηχανή να προωθεί την σύμπλεξη των γραναζιών μέσω του μετακινούμενου πύρου , λίγο πιο κάτω από το ρελαντί σαν στροφές γκαζιού , εφόσον βρίσκεσαι εν κινήσει. Το οριακό σημείο αλλαγής ταχυτήτων , για εμάς τους μέσους οδηγούς , γίνεται πάντα με το αυτί….Με το άκουσμα δηλαδή του κινητήρα , όταν φτάνει σε κρίσιμο φάσμα στροφών… Αν δεν θές να σκίζεις το μοτόρι , ποτέ να μην το αφήνεις στις κόκκινες στροφές για ώρα και ποτέ να μην ζορίζεις την πρώτη. Η πρώτη είναι απλά και μόνο για να ξεκινήσει η μηχανή και τίποτε άλλο. Η ρύθμιση του συμπλέκτη παίζει σημαντικό ρόλο , καθώς αν γίνει λάθος μπορεί να μην έχεις σωστό «κούμπωμα» ή ακόμα χειρότερα να φάς τους «δίσκους». Η σύμπλεξη των δίσκων και των ταχυτήτων είναι κάτι που μαθαίνεται κυρίως από την εμπειρία και λιγότερο από μαθήματα , καθώς όπως είπαν σωστά οι προηγούμενοι , κάθε μηχανή είναι διαφορετικά ρυθμισμένη.
2) Κίνηση μέσα στην πόλη … Καλό είναι να μην γίνεται έντονη χρήση του συμπλέκτη και να χρησιμοποιείς όσο μπορείς όλο το φάσμα της ροπής στην ταχύτητα που έχεις κουμπωμένη , μέχρι να αναγκαστείς ουσιαστικά από σκορτσάρισμα ή ζόρισμα να αλλάξεις. Η συνεχής σύμπλεξη πέρα από το κουραστικό για σένα , επιβαρρύνει την φθορά των δίσκων , κιβωτίου (γρανάζια) , λιπαντικά και προκαλεί και αύξηση θερμοκρασίας λειτουργίας κινητήρα.
3) Γωνίες… Οι στροφές μέσα στην πόλη , γίνονται πάντα όρθιοι… με αυτό τον τρόπο , μπορείς να έχεις μια δυνατότητα αντίδρασης αν σε κλειστή – τυφλή στορφή πεταχτεί παιδάκι , γατάκι , σκυλάκι , Κινεζάκι (Αμάν πια αυτή η Κηφησίας με τους Κινέζους να πετάγονται μέσα από τα αυτοκίνητα). Η «όρθια» στάση σε στροφή , υποδηλώνει φυσικά χαμηλή ταχύτητα και οπωσδήποτε καλύτερη επαφή του ελαστικού με την ανύπαρκτη άσφαλτο μας.
4) Σβύσιμο κινητήρα… Εδώ έχουν γίνει τεράστιες συζητήσεις…. Σου παραθέτω το manual πολλών μηχανών που λένε το εξής περιφραστικά…. Πάντοτε η μηχανή να σβύνει από το κλειδί…. Το Kill switch είναι μόνο για επείγουσες καταστάσεις… Για ταχύτητα , θεωρητικά μπορείς να κάνεις ότι θες, αν και προσωπικά προτιμώ να την σβύνω με νεκρά , μιας και το να κρατάς συμπλέκτη , με κουμπωμένη ταχύτητα , και ταυτόχρονα να γυρνάς το κλειδί είναι και λίγο άβολο…
5) Παρκάρισμα…. Αν και το κάθετο παρκάρισμα , κατά τον ΚΟΚ είναι παράνομο, εντούτοις το καλύτερο είναι να την παρκάρεις με αυτό τον τρόπο , για να μην πάει κανάς λακαμάς και στην ρίξει ή μετακινήσει …. Σε κατηφορά-ανηφόρα , πάντα κάθετα η μηχανή , με το stand να είναι προς την κατηφορική μεριά για να έχει την κόντρα του βάρους. Έτσι ακόμα και να την σπρώξει κάποιος ή χειρότερα να την ακουμπήσει κατά το παρκάρισμα του , να μην πέσει κάτω…
6) Ανέβασμα στα πεζοδρόμια…. Εδώ υπάρχει μόνο ενας τρόπος… Καθώς το πεζοδρόμιο είναι πλακάκι και τσιμέντο , δεν έχει άμεσο «γράπωμα» για το ελαστικό , είτε είναι αυτό street , είτε off… Καλύτερα λοιπόν να το ανεβαίνει κάθετα και φυσικά με τα πόδια κάτω για να μην προσθέτεις βάρος στην ανάρτηση πίσω της μηχανής αλλά και για να έχεις και σταθερό πάτημα αν «σπινιάρει» ο τροχός καθώς ανεβαίνεις…Αυτό όμως είναι κάτι που μπορείς να το μάθεις στο μεγαλύτερο σχολείο όλων που δεν είναι παρά η βόλτα στο χώμα…. Όπου μπορεί να χειριστείς την μηχανή σου , στην πιο αντίξοη κατάσταση που μπορεί να συνατήσει κάποιος , όσον αφορά ισορροπία και χειρισμό.
7) Κίνηση στην πόλη… Αν και στον Ανεμο είχε γίνει μάθημα και αρκετοί το θυμούνται, τα ξαναματαβάζω εδώ… Σε παράλληλη κίνηση με αυτοκίνητα καταρχάς ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΣ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ για προσπέρασμα. Εκείνο που πρέπει να παρατηρείς στα προπορευόμενα αυτοκίνητα είναι τους μπροστινούς τροχούς και τον καθρέφτη του οδηγού καθώς εκεί μπορείς να διακρίνεις τι πρόκειται να κάνουν. Σε προπορευόμενα φορτηγά και ενώ κάνεις διύθηση , ποτέ δεν περνάς «τάπα». Τα φορτηγά , λεοφωρεία κτλ, λόγω όγκου περιορίζουν την ορατότητα και ποτέ δεν γνωρίζεις αν υπάρχει πεζός που θα περάσει από εκεί ή όχημα , με αποτέλεσμα μια δική σου άσχημη πτώση. Η σωστή θέση της μηχανής είναι στο αριστερό πίσω φανάρι του προπορευό΄μενου αυτοκινήτου , έτσι ώστε να έχεις δίοδο διαφυγής αν συμβεί κάτι.
8) Το τσόκ είναι μια διαδικασία που σε πάρα πολλές μηχανές , είναι αναγκαία ειδικά όταν αυτή είναι σε ακινησία σε εξωτερικούς χώρους , έτσι ώστε το μοτέρ να φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας. Όταν ξεκινάς την μηχανή σου , με τσόκ ανοιχτό , ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΑΖΙ…. Υπάρχει κίνδυνος αν έχει πολύ κρύο , μέχρι και τσιμούχα κεφαλής να σου σκάσει από το «ζόρισμα» του κινητήρα… Αφήνεις το τσόκ να ζεστάνει το μοτέρ και μόλις αρχίσει και «μπερδεύει» (σημάδι ότι το μείγμα πλέον είναι πολύ πλούσιο για την λειτουργία) τότε το κλέινεις αλλά και πάλι δεν ξεκινάς κάγκουρας. Οι περισσότερες μηχανές, υποφέρουν από τέτοια μαλακισμένα σκισίματα στο μοτέρ. Το τσοκ εκείνο που κάνει είναι να αλλάζει κυρίως την αναλογία μείγματος αέρα-βενζίνης κατά την κάυση και φυσικά δεν ζεσταίνει και τα υπόλοιπα μέταλλα ή ελαστικά.
9) Ελαστικά…Άλλο σεμινάριο του Ανέμου αυτό…. Τα ελαστικά ως υλικό για να φτάοσυν στην θερμοκρασία λειτουργίας θέλουν το χρόνο τους και πάντα εξαρτώμενα από την γόμα τους. Θα έχεις διαπιστώσει ότι όταν το λάστιχο είναι κρύο , τότε γλυστράει και κάνει και άλλα ευτράπελα. Καλό είναι να περιμένεις να ζεσταθούν λίγο πριν τα ζορίσεις.. Κάτι σημαντικκό εδώ… πολλές φορές σε ταξίδι , ενώ το λάστιχο είναι ζεστό περνάς από μια λακκούβα με νερό και ξαφνικά νιώθεις ότι έχεις χάσει αρκετή από την πρόσφυση… Το λάστιχο εκεί έχει περάσει από μια περίοδο «ψύξης» και φυσικά θέλει μερικά δεύτερα για να επανέρθει σε σωστή θερμοκρασία… προσοχήλοιπόν εκεί…
10) Κάτι για σένα… Αν δεν νιώθεις καλά ψυχολογικά , ή έχεις άσχημο προαίσθημα , όσον αφορά την οδήγηση με μηχανή… ΠΑΡΑΤΑ ΤΗΝ…. Πάρε ταξί , λεοφωρείο , το τουτού…. Δεν είναι ντροπή…Ακόμα και οδηγοί αγώνων αν δεν νιώθουν καλά αποφεύγουν να οδηγήσουν , αν νιώθουν έτσι… Το ζητούμενο είναι να είσαι άρτιος και ακέραιος και όχι υποχρεωτικά να οδηγείς την μηχανή σου. Το ίδιο ισχύει και αν είσαι «κατλωμένος» για οδήγημα… εκεί από υπερβολικό ενθουσιασμό , κινδυνεύεις… καλό είναι να πηγαίνεις εκεί 70-80% λιγότερο από ότι νιώθεις… για να είσαι ασφαλής…
11) Φυσικά για εξοπλισμό δεν το συζητάμε,…. Γάντια , μπουφάν , κράνος , μπότες ….ΧΕΙΜΩΝΑ –ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ… μιας και αν πέσεις , η άσφαλτος δεν αλλάζει …τα ίδια εγκαύματα και τραυματισμούς προκαλεί…


Gandalf

Rezeguet
13/04/2005, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει αν δε γεμίζεις τις 2 πρώτες σχέσεις στην επιτάχυνση. Όταν θέλω να φύγω γρήγορα πάντα τις γεμίζω όλες μέχρι 9000. Δεν έχω δοκιμάσει να αλλάζω την 1η και 2α στις 7000. Λες να είναι πιο γρήγορο? Για 0-100 ας πούμε, θα έχει διαφορά?


Είπες πως μπορούν να ρυθμιστούν οι σχέσεις μετάδοσης κάθε ταχύτητας ξεχωριστά? Εννοείς προφανώς αλλαγή γραναζιών στο κιβώτιο? Ενδιαφέρον, αν το κάνεις να μας πεις ποιός είναι ο καλύτεροε συνδιασμός γραναζιών. Και αν ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος για το πόσο μπορεί να κοστίσει κάτι τέτοιο, περιμένουμε να ακούσουμε.

Και ακούμπησες κάτω μαρσιπιέ? Είμαι τόσο κουλός ή έχετε τόσο καταπλητκικούς δρόμους στην Κρήτη? Εγώ πήγα Επίδαυρο που έχει τρομερό γκριπ, και τα λάστιχα μπρος - πίσω μαύρισαν μέχρι έξω, αλλά μαρσιπιέ δε βρήκε.

Για πες μυστικά!

:beer:

λοιπον αν και λογω ατυχηματος και απωλειας μηχανης θα απαντησω σε οσες ερωτησεις μπορω (4000χλμ ητανε αυτα κατι εμαθα) :D :wave2:

Λοιπον, αυτο με τη σχεση ειναι ενταξει λιγο πολυπλοκο θεμα. Καταρχας για μεγιστη δυνατη επιταχυνση εκκινηση θελεις ζεσταμα μηχανης κ ελαστικων. Πηγαινε μια βολτιτσα 5 χλμ για ιδανικη θερμοκρασια (θα δεις μεγαλη διαφορα). Τωρα το μπερδεμα ειναι οτι με την πρωτη γεμιζεις μεν την ταχυτητα κατευθειαν και μετα τις 5-6000 σαλ δεν κανεις τιποτα ουσιαστικο στην επιταχυνση της μοτοσυκλετας (αρα χαμενος χρονος-χιλιομετρα/ωρα) εντουτοις αν τελειωσεις την 1η στις 9000 η 2η γεμιζει πιο γρηγορα οπως και οι υπολοιπες οποτε κερδιζεις παλι χλμ/ω. Δηλ αν θες να κανεις μεγιστη εκκινηση πρεπει να βρεις την χτυση τομη την οποια δεν προλαβα να μελετησω καθως δεν το ζοριζα τοσο πολυ το μοτερ στην εκκινα (ασε που δεν ειναι και καλο να ζοριζουμε 1η οπως λεει και ο γκανταλφ).

Γραναζια δεν εχω αλλαξει και προφανως ουτε προκειται για ευνοητους λογους αλλα στην θεωρια θα ειχες οφελη απο αλλαγη γραναζιων στις πρωτες 3 σχεσεις. (αν υπαρχουν τετοια γραναζια)

Τωρα τα μαρσπιε ξυνονται μονο σε τελεια ασφαλτο (εχουμε καποιους καινουργιους δρομους εδω) και εμ ΑΛΛΑ λαστιχα. Τα μαμα ξεχασε τα δεν λενε καθολου. Δοκιμασε οπως ειπανε και σε αλλο thread με τριγωνκη κορωνα και μαλακη γομα, θα εκπλαγεις.

Αυτα, και
ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ, σωζει ζωες (το ξερω απο 1ο χερι)
rezeguet

johnpan
13/04/2005, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
εντουτοις αν τελειωσεις την 1η στις 9000 η 2η γεμιζει πιο γρηγορα οπως και οι υπολοιπες οποτε κερδιζεις παλι χλμ/ω. Δηλ αν θες να κανεις μεγιστη εκκινηση πρεπει να βρεις την χτυση τομη την οποια δεν προλαβα να μελετησω καθως δεν το ζοριζα τοσο πολυ το μοτερ στην εκκινα (ασε που δεν ειναι και καλο να ζοριζουμε 1η οπως λεει και ο γκανταλφ).


Εκεί πιάστηκα και εγώ και τις γεμίζω όλες όταν θέλω να πάω γρήγορα. Όταν γεμίζει μια σχέση, η επόμενη είναι αμέσως στη ροπή της. Έτσι πιάνεις και πιο γρήγορα τη μέγιστη τελική, μάλιστα 4η και 5η τις γεμίζω μέχρι και μέσα στα κόκκινα για λίγο. Απλά όπως έιπε και ο Αλέξανδρος, υπάρχει μεγάλο σκαλοπάτι στα 120. Αυτό ξεπερνιέται πιο εύκολα αν φτάσεις 110 με 5η.

Όσο για τα γρανάζια, θα κάνω νέο thread μπας και μάθουμε τίποτα....

gdevelek
13/04/2005, 14:17
Μπορεί να εξηγήσει κάποιος γιατί είναι κακό να γεμίζει κανείς την πρώτη ταχύτητα;

Το μόνο ζήτημα που βλέπω είναι ότι η ταχύτητα σε χ/ω είναι μικρή με 1η, οπότε η ψύξη δεν είναι ιδιαίτερα καλή, αλλά πάλι πόσο χρόνο μένει κανείς σε ψηλές στροφές στην πρώτη; Αμέσως αλλάζει και πέφτουν οι στροφές.

Gandalf dr685sm
13/04/2005, 22:46
Η πρώτη ταχύτητα ουσιαστικά είναι εκείνη που δίνει και το έναυσμα κίνησης σε στρόφαλο και λοιπά κινούμενα μέρη κινητήρα που είναι υπεύθυνα για την μετάδοση της κίνησης στην μηχανή σου.

Η πρώτη ταχύτητα είναι σχεδιασμένη λοιπόν να ασκεί πολλαπλάσια δύναμη πάνω στα κινούμενα μέρη για να τα θέσει απο την απόλυτη αδράνεια στην κατάσταση κίνησης... Είναι ακριβώς όπως όταν σπρώχνεις κάτι απο την απόλυτη ακινησία.. Το πρώτο σου βήμα είναι εκείνο που δίνει 110% της δύναμης του σώματος σου για να το θέσει σε κίνηση ... Απο εκεί και πέρα , αν προσπαθήσεις κάθε σου βήμα να είναι το ίδιο δυνατό , το πιθανότερο είναι να τραυματιστείς...
Έτσι ακριβώς και με την μηχανή , όπου η πρώτη είναι το "boost up" για να κινηθεί η μηχανή... Απο εκεί και πέρα κάθε ζόρισμα της , και αποτέλεσμα ουσιαστικό δεν έχει αλλά και καταπονεί ιδιαίτερα όλα τα κινούμενα μέρη , ασκώντας "παραπανίσια" δύναμη , ζορίζοντας έτσι τον κινητήρα...


Για την αλλαγή ταχυτήτων ...χμμ.. αν θυμάμαι καλά το ιδανικότερο είναι το "καρφωτό ανέβασμα" μιας και ο συμπλέκτης και "φρενάρει" τον κινητήρα , μιας και κλείνεις το γκάζι για αυτό αλλά και ουσιαστικά "πατινάρει" την απόδοση του κιβωτίου προκαλώντας έτσι την μειωμένη απόδοση δύναμης στον δρόμο... Μέγιστο παράδειγμα τα GP όπου όλα τα ανεβάσματα είναι καρφωτά ...


Gandalf

apav
14/04/2005, 11:03
Καρφωτές μεν για τα MotoGP, αλλά έχουν και ένα συστηματάκι που στιγμιαία κόβει την ανάφλεξη για να γίνει η αλλαγή!

gdevelek
14/04/2005, 11:11
Gandalf ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση αλλά δεν σε πιάνω.

Γιατί η 1η έχει περισσότερη δύναμη; Απλά το γρανάζωμα αλλάζει.

Γιατί λές ότι με 1η δεν πετυχαίνεις πολλά γκαζώνοντας; Αφού και τα 600άρια SS ακόμη ξεπερνούν τα 100 με 1η. Εξάλλου, αν κοιτάξεις διάγραμα χ/ω ως προς rpm, όσο κέρδος έχεις (με 1η πάντα) ανεβάζοντας από 2000 σε 3000, τόσο έχεις και από 9000 σε 10000 στροφές.

Δεν βρίσκω τι το εξαιρετικό έχει η 1η, απλά έχει μακρύτερο γρανάζωμα, όπως έχει και η 2η σε σχέση με την 3η και λοιπά.

Για μένα το γκάζωμα της 1ης έχει την περισσότερη αξία, αφού έτσι - ξεκινώντας πχ από φανάρι - ξεφεύγεις από τα υπόλοιπα οχήματα, διαλέγεις τη λωρίδα που θέλεις και συνεχίζεις, μακριά από παπιά, μικρώτερα μηχανάκια και κουτιά. Προσωπικά όσο ανεβάζω σχέσεις στο κιβώτιο, τόσο πιο χαμηλές στροφές κρατάω, αφού πλέον κινούμαι όλο και πιο γρήγορα και δεν υπάρχει λόγος για περαιτέρω ταχύτητες ή επιταχύνσεις.

sniper
14/04/2005, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Gandalf ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση αλλά δεν σε πιάνω.

Γιατί η 1η έχει περισσότερη δύναμη; Απλά το γρανάζωμα αλλάζει.

Γιατί λές ότι με 1η δεν πετυχαίνεις πολλά γκαζώνοντας; Αφού και τα 600άρια SS ακόμη ξεπερνούν τα 100 με 1η. Εξάλλου, αν κοιτάξεις διάγραμα χ/ω ως προς rpm, όσο κέρδος έχεις (με 1η πάντα) ανεβάζοντας από 2000 σε 3000, τόσο έχεις και από 9000 σε 10000 στροφές.

Δεν βρίσκω τι το εξαιρετικό έχει η 1η, απλά έχει μακρύτερο γρανάζωμα, όπως έχει και η 2η σε σχέση με την 3η και λοιπά.

Για μένα το γκάζωμα της 1ης έχει την περισσότερη αξία, αφού έτσι - ξεκινώντας πχ από φανάρι - ξεφεύγεις από τα υπόλοιπα οχήματα, διαλέγεις τη λωρίδα που θέλεις και συνεχίζεις, μακριά από παπιά, μικρώτερα μηχανάκια και κουτιά. Προσωπικά όσο ανεβάζω σχέσεις στο κιβώτιο, τόσο πιο χαμηλές στροφές κρατάω, αφού πλέον κινούμαι όλο και πιο γρήγορα και δεν υπάρχει λόγος για περαιτέρω ταχύτητες ή επιταχύνσεις.


Τι σημαίνει το "Απλά το γρανάζωμα αλλάζει" (υποθέτω ότι εννοείς το γρανάζι της 1ης).... Μα αυτή είναι και η φιλοσοφία του κιβωτίου μετάδοσης κίνησης..... Η πρώτη κατ' αρχάς έχει το μεγαλύτερο γρανάζι για να κερδίζει την μάχη με την αδράνεια του στρόφαλου...

Το γεγονός ότι με 1η τα SS φτάνουν τα 100 δεν λέει απολύτως τίποτα αφού τα κιβώτια έχουν τον ίδιο σκοπό σε όλα τα είδη μηχανών. Ξεκινάμε με 1η αλλά αλλάζουμε σε 2α γρήγορα γιατί δεν υπάρχει,ιδιαίτερα μέσα στην πόλη, νόημα να κρατάμε στον κινητήρα ιδιαίτερα ψηλά. Ειδικά με τα SS με 2α ή άντε και με μια 3η πας καλά μέσα στην πόλη αλλά το μηχανάκι πνίγεται.... με 2α είσαι μέσα στις ροπές και με ταχύτητες πόλης...

Τώρα το άλλο με τις 2-3.000 και τις 9-10.000 δεν το κατάλαβα.. τι κέρδος εννοείς; σε ροπή ή σε ισχύ ή σε χιλιόμετρα; σε κάθε περίπτωση αυτό που λες δεν ισχύει.

gdevelek
14/04/2005, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τι σημαίνει το "Απλά το γρανάζωμα αλλάζει" (υποθέτω ότι εννοείς το γρανάζι της 1ης).... Μα αυτή είναι και η φιλοσοφία του κιβωτίου μετάδοσης κίνησης..... Η πρώτη κατ' αρχάς έχει το μεγαλύτερο γρανάζι για να κερδίζει την μάχη με την αδράνεια του στρόφαλου...

Εδώ δεν διαφωνούμε


Το γεγονός ότι με 1η τα SS φτάνουν τα 100 δεν λέει απολύτως τίποτα αφού τα κιβώτια έχουν τον ίδιο σκοπό σε όλα τα είδη μηχανών. Ξεκινάμε με 1η αλλά αλλάζουμε σε 2α γρήγορα γιατί δεν υπάρχει,ιδιαίτερα μέσα στην πόλη, νόημα να κρατάμε στον κινητήρα ιδιαίτερα ψηλά. Ειδικά με τα SS με 2α ή άντε και με μια 3η πας καλά μέσα στην πόλη αλλά το μηχανάκι πνίγεται.... με 2α είσαι μέσα στις ροπές και με ταχύτητες πόλης...

Το ότι πιάνεις 100 σημαίνει πως δεν είναι σωστό να λές εσύ ή ο οποιοσδήποτε ότι δεν κερδίζεις γεμίζοντας την 1η. Τον κινητήρα βεβαίως και δεν υπάρχει λόγος να τον κρατάμε ψηλά στην πόλη, δεν είναι αυτό το ζήτημα. Το ζήτημα είναι αν πρέπει να υπάρχει διαφοροποίηση μεταξύ 1ης και π.χ. 2ης. Ειδικά σε μικρές μηχανές που η 2η (και ακόμη περισσότερο η 3η) δεν τραβάνε καλά από τις 2000 στροφές λόγω χαμηλής ροπής, συχνά κινείται κανείς πολύ με 1η (και 2η αντίστοιχα).


Τώρα το άλλο με τις 2-3.000 και τις 9-10.000 δεν το κατάλαβα.. τι κέρδος εννοείς; σε ροπή ή σε ισχύ ή σε χιλιόμετρα; σε κάθε περίπτωση αυτό που λες δεν ισχύει.

Εννούσα χ/ω, αφού για τέτοιο διάγραμμα μίλησα. Έχω στο παρελθόν ανεβάσει στο φόρουμ excel που αποδεικνύει αυτό που έγραψα για 2-3000 και 9-10000 (και βέβαια αυτό δεν είναι κάτι νέο, είναι πασίγνωστο). Γενικά, με την ίδια σχέση στο κιβώτιο, η άνοδος σε στροφές κατά Α οδηγεί σε άνοδο σε χ/ω κατά Β, όπου το Β παραμένει σταθερό αν και το Α παραμένει σταθερό.

sniper
14/04/2005, 11:54
Να το πούμε διαφορετικά τότε να γίνει κατανοητό.

Αν γεμίζεις συνέχεια την πρώτη μέσα στην πόλη (και ιδιαίτερα στην Αθήνα που σταματάς κάθε λίγο) την ξελιγώνεις την μηχανή χωρίς λόγο.

Αν η μηχανή είναι "μικρή" και δεν μπορεί να πιάσει τέτοια χλμ ώστε να ξεφύγει από τα κουτιά, τότε ή αλλάζεις μηχανή, ή διαφοροποιείς τον τρόπο οδήγησης ώστε να είσαι ασφαλής.

gdevelek
14/04/2005, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Αν η μηχανή είναι "μικρή" και δεν μπορεί να πιάσει τέτοια χλμ ώστε να ξεφύγει από τα κουτιά, τότε ή αλλάζεις μηχανή, ή διαφοροποιείς τον τρόπο οδήγησης ώστε να είσαι ασφαλής.

!!!! :confused:

Μα δεν έγραψα εγώ πουθενά για μηχανές που δεν μπορούν να ξεφύγουν από τα κουτιά! Για μηχανές με χαμηλή ροπή στις 2000 στροφές έγραψα! Το ίδιο είναι?!?!?!

Τέλος πάντων, δεν πειράζει.

sniper
14/04/2005, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
!!!! :confused:

Μα δεν έγραψα εγώ πουθενά για μηχανές που δεν μπορούν να ξεφύγουν από τα κουτιά! Για μηχανές με χαμηλή ροπή στις 2000 στροφές έγραψα! Το ίδιο είναι?!?!?!

Τέλος πάντων, δεν πειράζει.

Επειδή θα αρχίσω να αναρωτιέμαι αν ξέρω να διαβάζω Ελληνικά :


Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Για μένα το γκάζωμα της 1ης έχει την περισσότερη αξία, αφού έτσι - ξεκινώντας πχ από φανάρι - ξεφεύγεις από τα υπόλοιπα οχήματα, διαλέγεις τη λωρίδα που θέλεις και συνεχίζεις, μακριά από παπιά, μικρώτερα μηχανάκια και κουτιά.


Και εγκυκλοπαιδικά, μόνο οι μονοκίλυνδρες και οι V έχουν μεγάλη ροπή στις 2.000 - 'Ολες οι άλλες τσακώνονται με τον εαυτό τους....

gdevelek
14/04/2005, 12:48
Εντάξει, υπέθεσα ότι αναφερόσουν σε πιο πρόσφατο μήνυμά μου.

Το εγκυκλοπαιδικό που γράφεις είναι γνωστό.

Gandalf dr685sm
14/04/2005, 14:13
όπως είπαν τα παιδιά η πρώτη ταχύτητα , σου επαναλαμβάνω οτι ασκεί περισσή δύναμη σε όλα τα κινούμενα μέρη του μοτέρ για να υπερνικήσει την αδράνεια αλλά και για να θέσει την ροπή σε συμβατό σημείο για να περάσεις στην επόμενη ταχύτητα...
Το σκίσιμο της πρώτης απλά κρατάει τον κινητήρα σε υψηλές στροφές , ζορίζοντας ανοχές και μέταλλα σαφώς περισσότερο απο οτι κάνει μια μεγαλύτερη ταχύτητα...

Το μεγαλύτερο γρανάζι της πρώτης προκαλεί την υπερστροφία του κινητήρα , όπου αν διατηρηθεί σε συνεχόμενο χρόνο , μπορεί να σου δώσει και καμιά βαλβιδούλα ή χειρότερα μπιέλα στο χέρι....

Το ίδιο φαινόμενο μπορείς να παρατηρήσεις οταν απο τις 13-14.000 στροφές στην 6 ταχύτητα , αφήσεις απότομα το γκάζι και ρολάρει ο κινητήρας μετά απο παρατεταμένη πορεία στα κόκκινα... φαντάζομαι έχεις δεί στην F1 πως σπάνε τα μοτέρ... απο τέτοιο ακριβώς ζόρισμα στα κόκκινα...


Gandalf

gdevelek
14/04/2005, 14:40
Τον κίνδυνο του σπασίματος του κινητήρα και γενικώτερα της αυξημένης φθοράς στις ψηλές στροφές τον γνωρίζω καλά, γι' αυτό και πολύ σπάνια ξεπερνω τις 9000. Η συζήτηση λοιπόν για μένα είναι μάλλον ακαδημαϊκή.

Δέχομαι ότι ο κινητήρας ζορίζεται στην 1η για να ξεπεράσει την αδράνεια, αλλά όταν πλέον ξεκινήσει η μηχανή η αδράνεια πάει περίπατο και τέτοια ζόρια είναι πλέον παρελθόν, οπότε στις π.χ. 12000 στροφές που το μηχανάκι έχει ξεπεράσει τα 40χ/ω (ακόμη και για 250άρι) δεν μπαίνουν στο παιχνίδι. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ, χωρίς φυσικα να είμαι μηχανικός.

Gandalf dr685sm
14/04/2005, 18:45
Πέρα απο την δύναμη που ασκείται να θυμάσαι οτι για αυτό παρέχεται και το ανάλογο πλούσιο μείγμα , όπου προκαλείται απο το άνοιγμα του γκαζιού , που κατά την διάρκεια του αυξάνει τις στροφές του κινητήρα και κατά συνέπεια την κάυση και ότι συνεπάγεται αυτό...
Σε συνδιασμό τώρα οτι η πρώτη συνήθως έχει όλη την ροπή απο χαμηλά , και το γέμισμα της έρχεται πολύ πιο εύκολα άρα και το γέμισμα των στροφών του κινητήρα, προκαλέιται και η παρατεταμένη διάχυση πλούσιου μείγματος , όπως και οι αυξημένη καταπόνηση κινούμενων μερών για να ολοκληρώσουν σωστά την καύση αυτή.

Η καύση αυτή φυσικά για να αολοκληρωθεί και να περάσει το στάδιο της ατελούς , προκαλεί και μεγαλύτερες θερμοκρασίες στο εσωτερικό του κινητήρα , άρα και ευκολότερη διάσπαση της συνοχής του λιπαντικού.... σωστά;...

Γνωρίζωντας τώρα οτι το λιπαντικό είναι το "αίμα" του κινητήρα....νομίζω οτι μπορούμε να καταλάβουμε τι θα προκύψει αν αυτό απουσιάσει...

Μεγαλύτερες φθορές σε κινούμενα μέρη... διεύρυνση ανοχών ...μεγιστοποίηση συντελεστή τριβών εσωτερικά και αν τώρα το "σκίσουμε" , λόγω πλέον οτι το λάδι έχει γίνει κοινώς "νερό" επέρχεται και το κάρφωμα κάποιας βαλβιδούλας και το τρίψιμο των χεριών του μάστορα.....για αυτά που θα σκάσεις εσύ....χεχεχεχε

Gandalf

skous
15/04/2005, 08:56
Είμαστε μόνοι σε ένα δρόμο και μας πιάνει φανάρι.
Πού πρέπει να σταματάμε (απο άποψη ασφάλειας); Στην μέση της λωρίδας; Στην άκρη δεξιά;;; Εάν ο δρόμος έχει πολλές λωρίδες;;

gdevelek
15/04/2005, 09:02
Επειδή υπάρχει πιθανότητα ο κουτάκιας που έρχεται από πίσω να είναι αφηρημένος/πιωμένος/μισότυφλος/βλάκας και να μη σταματήσει στο κόκκινο φανάρι, καλό είναι να παίρνουμε τέτοια θέση ώστε να του επιτρέπουμε να περάσει δίπλα μας και όχι από μέσα μας.

Alexander
15/04/2005, 13:09
Μέχρι να απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος:
Εγώ σταματάω πάντα στην άκρη του δρόμου, είτε αριστερά είτε δεξιά και ειδικά το βράδυ έχω το νου μου στους καθρέπτες...

danaos75
15/04/2005, 13:22
Επειδη μου ετυχε προσφατα, μετα απο καποιο ψιλοβροχο στην κατα τα αλλα ηλιολουστη Ηλιουπολη, σταματαω σε ενα φαναρι για πεζους (ετυχε να ημουν στην αριστερη λωριδα και εμεινα εκει γιατι ειχα τουτου στα δεξια) (στον Σκλαβενιτη για οποιον ξερει κοντα στην Πλατεια στα Καναρια), και σχεδον αμεσως ακουω το χαρακτηριστικο γλυστριμα που κανουν τα λαστιχα στον ελαχιστα βρεγμενο δρομο κοιταω πισω και βλεπω ενα golfακι να ερχεται πατιναζ με 30-40 χλμ πανω μου με τις ροδες κοκκαλο. Ευτυχως σταματησε 10-20 ποντους απο το ΧΤ μου, αλλα μετα τα εβαλα με την βλακεια μου που ενω για μερικα δευτερα τον εβλεπα να ερχεται δε κουνηθηκα να βαλω πρωτη να φυγω απο την μεση.:mad:
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΝΥΧΤΑ 'Η ΜΕ ΒΡΕΓΜΕΝΟ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑ. ;)

dankannn
16/04/2005, 14:18
Aν μπορούμε άκρη δεξία του δρόμου η μπροστά απο αλλο όχημα αφήνοντας όμως
κάποια απόσταση απο το όχημα ώστε αν ερθει κανένας μ@λ@κ@ς να έχουμε
περισσότερες πιθανότητες να μην μας χτυπήσει. :p :p :rotflmao:

IMPETUOUS
16/04/2005, 20:50
Βρε παιδες εχω να ρωτησω κατι,αφου ειστε αρχαριοι τι τις θελετε τις κοντρες?Εγω οταν ειχα ξεκινησει με τις μοτο εκανα χαλαρα ταξιδακια και με ασφαλεις ταχυτητες και σε δρομους που ηδη γνωριζα και ειχα τον ελεγχο εκανα δοκιμες

PaloukiLook
02/12/2005, 19:49
Λοιπόν παιδιά… Σαν καινούργιος στον κόσμο της μοτοσικλέτας εχω να κάνω μια απλή για σας ερώτηση. Πριν δύο μέρες αγόρασα μια CBF 250 και μου είπαν το εξής από το κατάστημα, ότι πρέπει κάθε χίλια χιλιόμετρα να αλλάζω φίλτρο και λάδια. Είναι όντος έτσι οι μλκ μου λένε?

McGyver
02/12/2005, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από PaloukiLook
Λοιπόν παιδιά… Σαν καινούργιος στον κόσμο της μοτοσικλέτας εχω να κάνω μια απλή για σας ερώτηση. Πριν δύο μέρες αγόρασα μια CBF 250 και μου είπαν το εξής από το κατάστημα, ότι πρέπει κάθε χίλια χιλιόμετρα να αλλάζω φίλτρο και λάδια. Είναι όντος έτσι οι μλκ μου λένε?

Δες και το άλλο σου post...

:wave2:

Και κάνε και μια προσπάθεια να postάρεις στις σωστές κατηγορίες...
Η ερώτησή σου ταιριάζει καλύτερα στα τεχνικά...

Δεν πειράζει, νέος είσαι, θα μάθεις!

:beer:

johnpan
03/12/2005, 09:51
Υπάρχει πολύ υλικό στα θέματα για cbf. To γενικό λινκ είναι

http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?forumid=33&daysprune=100&sortorder=&sortfield=lastpost&perpage=25&pagenumber=1

και το λινκ για τα σέρβις είναι

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=9374

Για ό,τι θες να μάθεις, κατά 90% έχει ξανασυζητηθεί εκεί, οπότε να κοιτάς τους τίτλους των θεμάτων για να γράφεις στο σωστό thread.

Καλορίζικο και πάντα όρθιος

zolotas
03/12/2005, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Μέχρι να απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος:
Εγώ σταματάω πάντα στην άκρη του δρόμου, είτε αριστερά είτε δεξιά και ειδικά το βράδυ έχω το νου μου στους καθρέπτες...

μου την εκατσαν και μενα σταματημενο αλλα ημουν με καρ,αλλα φιλος με την μηχανη επαθε χοντρη ζημια μολις την ειχε αγορασει ....1500 +σπασμενο χερι

ΠΙΑΣΕ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ