PDA

View Full Version : K1200r-eskase To Moter/3000km



byron
17/03/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από hawk
Aγορασα καινουργια την Κ1200R στις 28/01/08:D αφου εχω απο τo 2000 την F650GS χωρις να εχω κανενα ουσιαστικο προβλημα και πηγαινω συχνα στην εθνικη Αθηνων-Λαμιας(Καμ.Βουρλα)οσο μπορουσε για 650cc πηγαινε και πηγαινει ακομα(υ.σ.και αυτη καινουργια την ειχα παρει).Πηρα λοιπον το ¨θηριο¨που λενε τα περιοδικα.Αφου κανω το στρωσιμο στα 1200κμ που συστηνει ο κατασκευαστης(BMW να μην ξεχνιομαστε πρωτα:mad: )μεχρι τις 7000rpm ανωτατο οριο στροφων ολα καλα ως εδω.Κανω το πρωτο σερβις στον Παναγιωτοπουλο Α. απου την πηρα οπως αλλωστε και ολα τα σερβις του 650:D τον οποιο συστηνω ανεπιφυλαχτα σε οσους εχουν BMW.Moυ λεει οπως αλλωστε και ο κατασκευαστης για αλλα 1000κμ να εχω ανωτατο οριο στροφων τις 7000rpm.Φτανουμε στο συμβαν εχω κανει 2700κμ με το ¨θηριο¨:mad: οπως λεει ο κατασκευαστης και μια ωραια πρωια ξεκιναω για Καμενα Βουρλα που παρεπιπτοντως φτιαχνω κατι διαμ/τα εκει για αυτο και χρειαζομουν μεγαλη μηχανη για τις μετακινησεις μου.Αφου εκανα τις δουλειες μου και εφαγα για μεσημερι ειπα να παρω το δρομο της επιστροφης.Ξεκινησα απο τα Καμ. Βουρλα και κατεβαινα με 160κμ χαλαρα για να χωνεψω:smilea: και ουτε 7000rpm που ειναι τα 180κμ.Εκει που εφτανα στην ευθεια στις Λιβανατες ειπα να χαιδεψω λιγο το γκαζι(8000rpm) μπας και δουμε τα 200κμ ετσι για χαβαλε!Εκει που διακοσαρισαμε ;) για πλακα και ενω προσπερναγα κατι αμαξακια διλιτρα ενοιωσα ενα κενο στο γκαζι λεω μπα κανω δεξια και παω να το ανοιγοκλεισω λιγο να δω τι ηταν ενω την εβλεπα να μην κραταει τα χιλιομετρα και απο 200κμ επεσα στα 180κμ και δεν προλαβαινω να πω τι εχεις παθει ακουω ενα κρακ-μπαμ τι ακουσα δεν καταλαβα αλλα βλεπω ενα συννεφο καπνου να βγαινει απο την εξατμιση τον πισω τροχο να γλιστραει απο τα λαδια και εγω εξαλος απο τα νευρα:mad: :mad: να προσπαθω να τη σταματησω με επιτυχια ευτυχως ενω ταυτοχρονα την εβλεπα να καιγεται χωρις να εχει φτασει ποτε στα κοκινα η μηχανη ποτε και μην παιρνοντας τις 8000 στροφες η μηχανη πεταξε την δεξια μπιελα εξω και εγω ημουνα:mad: :mad: :evil: :evil: Εχει περασει 1βδομαδα και ακομα να ακουσω απο την BMW NEA ενω μετα απο αυτο σκεφτομαι να τη γυρισω πισω και θελω τη συμβουλη σας.Ευχαριστω.

Η συζήτηση μένει και εδώ κλειδωμένη. Απαντήσεις κλπ στο section BMW (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=55525)