PDA

View Full Version : Low budget?



mpou
17/03/2008, 17:49
Εισαι νεος, ωραια?
Εχεις τοσο σχεση με το χωμα, οσο η Δημητριου με την φυσικη.
Λες να καμεις ενα ξεκινημα. Και βλεπεις "παντου" πορτοκαλι, ή και GasGas (προσφατη κουβεντα), ή οτιδηποτε αλλο "νεας κοπης". (Οπου σημαινει αρκετα λεφτουδακια).

Σιγουρα, οι εντουραδες, και δη οι αγωνιζομενοι, πρεπει να την ψαχνουν. Η εξελιξη στα μηχανακια βοηθαει και αυτους. Αναρτησεις, ροπες, πλαισια, δεν ξερω και εγω τι αλλο. Ολα καλα ως εδω.

Ο "νεος" τι πρεπει να κανει? Ειναι τοσο καλυτερο να ξεκινησει με "καλες" αναρτησεις κτλ κτλ, τα οποια μπορουν να τον βοηθησουν στην (απειρη) οδηγηση του, ή ακομα και ενα μηχανακι 10ετιας μπορει να ειναι μια καλη αρχη? Γιατι, κακα τα ψεματα, δεν μπορεις με την μια να μπεις σε ενα χωρο (που δεν ξερεις αν τελικα θα σου αρεσει και ποσο) και να σκασεις αρκετα λεφτα. Γνωμη μου ετσι?

π.χ. ενα YAMAHA WR200 (10ετιας) θα μπορουσε να ειναι "σχολειο" για μετα (αν υπαρχει μετα)? (αξια, κανενα χιλιαρικο ευρω?)

Υ.Γ. Ολα αυτα προεκυψαν ως προβληματισμος απο τα λογια του Ορφανου σε προσφατο "σχολειο", οτι δεν χρειαζεσαι "ολη" την τεχνολογια για να ξεκινησεις (συμπληρωνω - και να την εχεις ισως να μην μπορεις να την χρησιμοποιησεις ή ακομα και να καταλαβεις τις διαφορες)

marios8
17/03/2008, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Εισαι νεος, ωραια?
Εχεις τοσο σχεση με το χωμα, οσο η Δημητριου με την φυσικη.
Λες να καμεις ενα ξεκινημα. Και βλεπεις "παντου" πορτοκαλι, ή και GasGas (προσφατη κουβεντα), ή οτιδηποτε αλλο "νεας κοπης". (Οπου σημαινει αρκετα λεφτουδακια).

Σιγουρα, οι εντουραδες, και δη οι αγωνιζομενοι, πρεπει να την ψαχνουν. Η εξελιξη στα μηχανακια βοηθαει και αυτους. Αναρτησεις, ροπες, πλαισια, δεν ξερω και εγω τι αλλο. Ολα καλα ως εδω.

Ο "νεος" τι πρεπει να κανει? Ειναι τοσο καλυτερο να ξεκινησει με "καλες" αναρτησεις κτλ κτλ, τα οποια μπορουν να τον βοηθησουν στην (απειρη) οδηγηση του, ή ακομα και ενα μηχανακι 10ετιας μπορει να ειναι μια καλη αρχη? Γιατι, κακα τα ψεματα, δεν μπορεις με την μια να μπεις σε ενα χωρο (που δεν ξερεις αν τελικα θα σου αρεσει και ποσο) και να σκασεις αρκετα λεφτα. Γνωμη μου ετσι?

π.χ. ενα YAMAHA WR200 (10ετιας) θα μπορουσε να ειναι "σχολειο" για μετα (αν υπαρχει μετα)? (αξια, κανενα χιλιαρικο ευρω?)

Υ.Γ. Ολα αυτα προεκυψαν ως προβληματισμος απο τα λογια του Ορφανου σε προσφατο "σχολειο", οτι δεν χρειαζεσαι "ολη" την τεχνολογια για να ξεκινησεις (συμπληρωνω - και να την εχεις ισως να μην μπορεις να την χρησιμοποιησεις ή ακομα και να καταλαβεις τις διαφορες)


mpou ο καθένας ξεκινάει αναλόγως τον προϋπολογισμό του.

Αν σε παίρνει να πάρεις μοντέλο 08 , πάρτο.
Ισα ίσα ο νέος πρέπει να έχει όλα τα καλούδια της τεχνολογίας. Σκέψου οτι τα καινούρια είναι και ασφαλέστερα απο αντίστοιχα μηχανάκια προηγούμενων δεκαετιών.

Αν τα οικονομικά δεν είναι για καινούριο πάρε ότι πιο κοντινό στο σήμερα μπορείς.

Υγ Το WR200 είναι μια χαρά μηχανή

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

fantacid
17/03/2008, 19:35
παρε για αρχη ενα πρα-πρα του χιλιαρικου να σπασεις κ να το ριχνεις χωρις να σκεφτεσαι (γαμωτο να πεσω απο δεξια που ειναι το φθηνο πλαστικο!)
εαν δεις οτι γουσταρεις το χωμα κ δεν ανεβαινεις 1 φορα το μηνα πανε παρε 08 κ 09 αμα γουστερνεις!

παντως ναι, ξες οτι τα 08 ειναι πολυ καλυτερα μηχανακια (σε ολα) απο αυτα τις δεκαετιας!


:wave2:

ARISPEED1
17/03/2008, 19:39
ξεκίνα με το ντι τι dt 200 1000 ευρώ με 1500 ευρώ,στολή μεταχειρο,κ εισαι αρχηγός!Κάποτε ο Τασούλης επαιρνε γενικές με το μηχάνημα αυτό !

dirtbird
17/03/2008, 20:12
Το πρόβλημα δεν είναι αν κάνει το WR, κάνει μια χαρά.

Το πρόβλημα είναι να βρεις κάποιο σε τέτοια κατάσταση που δεν θα σου κοστίσει όσο ένα καινούργιο ή έστω μτχ 3-4 ετών μέχρι να ξαναγίνει μηχανάκι.

mpou
17/03/2008, 20:36
Παλι καλα, καλα το πηρατε, νομιζα θα πεσουν ντοματες.

Ειπαμε, ξεκινωντας απο Low Budget, μετα βλεπυμε

mpou
17/03/2008, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το πρόβλημα δεν είναι αν κάνει το WR, κάνει μια χαρά.

Το πρόβλημα είναι να βρεις κάποιο σε τέτοια κατάσταση που δεν θα σου κοστίσει όσο ένα καινούργιο ή έστω μτχ 3-4 ετών μέχρι να ξαναγίνει μηχανάκι.

Υπηρχε μια θεωρια που ελεγε "Ελα μωρε, διχρονακι ειναι, με 200 ευρω το κανεις καινουριο".

Δεν αληθευει? Για μοτερ μιλαω, τα περιφεριακα μπορεις να πεις οτι τα βλεπεις "με το ματι", ειναι γυμνα.:confused:

mpou
17/03/2008, 20:42
Αν μπορειτε εσεις οι "παλιοι" και εμπειροι, ας πειτε τι πρεπει να προσεξει ενας επιδοξος αγοραστης, και μετα συνεχιζουμε το spamming στις αγγελιες. :lol:

Τρεμε Ζουμπιτε!

dirtbird
17/03/2008, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Αν μπορειτε εσεις οι "παλιοι" και εμπειροι, ας πειτε τι πρεπει να προσεξει ενας επιδοξος αγοραστης, και μετα συνεχιζουμε το spamming στις αγγελιες. :lol:

Τρεμε Ζουμπιτε!

:nono: :nono:

Πρώτα θα πάρεις ότι σε φωτίσει ο θεός και μετά τα καλορίζικα θα στο βγάλουμε άχρηστο.

Μην το κοροιδεύεις.....

Μόνο από την αντίδραση που θα σου βγει, θα το αγαπήσεις το μηχανάκι.....

:rotflmao: :rotflmao:

jasondakar
17/03/2008, 20:47
κοιτα αναλογος τωρα και το τι χωμα θες να κανεις????

mpou
17/03/2008, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:nono: :nono:

Πρώτα θα πάρεις ότι σε φωτίσει ο θεός και μετά τα καλορίζικα θα στο βγάλουμε άχρηστο.

Μην το κοροιδεύεις.....

Μόνο από την αντίδραση, θα το αγαπήσεις το μηχανάκι.....

:rotflmao: :rotflmao:

Γιατι κυριε Σωτηρη γινεστε κακος? :blush:

dirtbird
17/03/2008, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Γιατι κυριε Σωτηρη γινεστε κακος? :blush:

Πλάκα κάνω...

Είναι δύσκολο δια αλληλογραφίας να μάθεις να ξεχωρίζεις.
Άσε που ΟΛΟΙ μπορούμε να την πατήσουμε.

Βρες κάποια συγκεκριμμένα παραδείγματα και βλεπουμε.:beer:

mpou
17/03/2008, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
κοιτα αναλογος τωρα και το τι χωμα θες να κανεις????

Σωστη ερωτηση.

Καταρχας εξορμησεις στο βουνο με διαφορα καλοπαιδα με διαθεση να με περιμενουν.

Αν ρωτας για ψιλο-αγωνιστικα πραγματα, τσουκ, δεν ειμαι zubitos (τουτεστιν παιδι θαυμα):winka:

mpou
17/03/2008, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πλάκα κάνω...

Είναι δύσκολο δια αλληλογραφίας να μάθεις να ξεχωρίζεις.
Άσε που ΟΛΟΙ μπορούμε να την πατήσουμε.

Βρες κάποια συγκεκριμμένα παραδείγματα και βλεπουμε.:beer:

Μ'αρεσεις.

:beer:

iatrodikastis
17/03/2008, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Σωστη ερωτηση.

Καταρχας εξορμησεις στο βουνο με διαφορα καλοπαιδα με διαθεση να με περιμενουν.

Αν ρωτας για ψιλο-αγωνιστικα πραγματα, τσουκ, δεν ειμαι zubitos (τουτεστιν παιδι θαυμα):winka:


Πόσες φορές θα το πω,

το 200άρι σε κάνει παιδί θαύμα...άσε τον zubito,που νάβλεπες τον trickster που ανέβηκε.

Το θέμα είναι να το βρείς.Ο zubitos ήταν άμεσως,πήγε-είδε-πήρε.

Πρόσεχε τι θα πάρεις,βαρέθηκα να βοηθάω σαράβαλα,έχουν πιαστεί οι ώμοι μου να κουβαλάω τα πάντα μήπως και τα χρειαστεί κάποιος στην βόλτα,γιατί άλλο να περιμένεις και άλλο να σου χαλάνε την βόλτα.

Στα δίχρονα τα 200ευρώ γιά επισκευή ισχύει,αλλά γιά μοντέλα 5αετίας,υπάρχουν και πράγματα που δεν αξίζει,value-cost,να επισκευαστούν και συνήθως ισχύει σε μοντέλα 10ετίας.

Αν τα πράγματα ήταν όπως τα λες ή τα λένε όλοι με ένα WR θάμαστε στο βουνό.Μέχρι πριν κάνα χρόνο έβλεπα κάποια στο βουνό,τώρα πιά δεν βλέπω.ΓΙΑΤΙ?


Γιά κοίτα και αυτό.

http://off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-8938.html

jasondakar
17/03/2008, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
,τώρα πιά δεν βλέπω.ΓΙΑΤΙ?

την κυριακη ειδα 2:smokin:

Zid
17/03/2008, 22:26
Όλοι ξεκινάνε με τη λογική low badget γιατί σου λέει (θα μ αρέσει η δεν θα μ αρέσει το χώμα) μην πάρω και ένα μηχανάκι με πολλά λεφτά και το φάω στη μάπα μετά και δεν το χρησιμοποιώ...

¨Ετσι ξεκίνησα και εγώ ... και έψαχνα ένα μηχανάκι που να είναι φθηνό και να μπορεί να πάει μια χαλαρή endurαδα...
Βρήκα πολλά wr με 1000 1200 ευρώ αλλά όλα ήταν ψιλοφώλες απο την άποψη ότι όλα ήθελαν 500-700 ευρώ σε μαζέματα....(δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου να δώσεις 2000 για μηχανάκι 10+ ετών)
Μετά λέω δεν ψάχνω για κανα xr.... 400 ... άντε 250!! βρήκα μερικά ΄... άλλά και πάλι όλα ήταν ψιλορημαγμένα γιατί η χρήση τους ήταν πολιτική... άσε που ήταν και πιο ακριβά.. (2000 μου ζήταγε ένας για ένα xr 400 97 που ήθελε άμεσα στροφαλο μπιέλα..)

Τέσπα συμπέρασμα... πήρα το wrf έδωσα κάποια λεφτά παραπάνω αλλά και πάλι λόγω απειρίας δεν υπολόγισα πόσα ήθελα ακόμα για να το μαζέψω... και πλήρωσα αρκετά μετά... για μαζέματα που με τη 1η ματιά δεν φαίνονται..

Πάντως να ξέρεις όσο πιο καινούριο είναι το μηχανάκι .. είναι η μέρα με τη νύχτα με ένα παλιό....

Εφόσον σ αρέσει το χώμα και ξέρεις ότι θα ασχοληθείς έστω και ερασιτεχνικά.... να βρείς ένα μηχανάκι που να μην σου ζητήσει τίποτα παραπάνω εκτός από ένα λαδάκι ή ένα ζευγάρι λάστιχα... να το καβαλήσεις και να φύγεις για βόλτα:wave2:

zubitos
18/03/2008, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Καταρχας εξορμησεις στο βουνο με διαφορα καλοπαιδα με διαθεση να με περιμενουν.

Αν ρωτας για ψιλο-αγωνιστικα πραγματα, τσουκ, δεν ειμαι zubitos (τουτεστιν παιδι θαυμα):winka:


Mpou το low budget είναι σχετικό με το πόσο το θέλεις.

Εγώ επειδή είχα φτιαχτεί πολύ ασχημα να πάρω enduro πληρώνω το τίμημα
του να μην έχω μηχανή να κυκλοφορίσω στον δρόμο αφού το προηγούμενο
street μηχανάκι που είχα έγινε μέρος του budget.
και πίστεψέ με το τίμημα δεν είναι απλό αφού κάθε μέρα κάνω διαδρομή Ιλιον-Αλιμο
με το αυτοκίνητο μόνο για να πάω στην δουλειά μου.
Τα βάζω κάτω και τα ζυγίζω όμως και πραγματικά δεν το μετανιώνω.


Υ.Γ παιδιά θαυματά είναι κάτι 18χρονα και κάτι 20χρονα που πάνε τάπα
με τεχνική που μάλλον εμείς δεν θα αποκτήσουμε ποτέ(έχω πολλά παραδείγματα) και όχι εγώ που μου την βάρεσε να κάνω enduro στα 28 μου χωρίς ίχνος τεχνικής απλά προσπαθώντας να μείνω επάνω στο μηχανάκι.

Πάντως πάρτο εσύ και εγώ θα είμαι μέσα στα κωλόπαιδα που θα σε περιμένουν.:beer: