PDA

View Full Version : cb500s - να δώσω κάνα φράγκο ή....????



zvailakis
17/03/2008, 17:41
Γεια χαρά....έχω ένα cb500s με 56.000κμ αγορασμένο απο φίλο!

Το μηχανάκι μου αρέσει πολύ (αν και σε πολλούς εδώ μέσα όχι) και με εχει βολέψει σε όλα!!!!!! Ταξιδάκια, πόλη, μια χαρά...

Και ερωτώ....να επενδύσω και να αλλάξω αμορτισέρ μπρος - πίσω και κάποια άλλα μικροπραγματάκια (λίγο δυνατότερα φώτα, κάτι γρατζουνιές από την μια πλευρά στα πλαστικά) ή να το πουλήσω και να πάω σε κάνα fazer, cb600f (για καινούργια) ή κάτι άλλο παρόμοιο.

ε?

apav
18/03/2008, 09:47
Έτσι και αλλιώς, με τόσα χλμ σίγουρα θα θέλει συντήρηση το μπροστινό, με λάδια και ίσως και ρουλεμάν. Το να βάλεις και ελατήρια δεν θα εκτοξεύσει το κόστος. Το αμορτισέρ σίγουρα θα κοστίσει, αλλά το ερώτημα είναι το ίδιο και με το μπροστινό, ποιος βγάζει κιτάκια γι΄αυτό το μηχανάκι;

Καλύτερα θα ήταν να έχεις φρεσκοσυντηρημένες αναρτήσεις παρά το super duper αμορτισέρ το οποίο, είτε δεν αξιοποιείς με την χρήση που του κάνεις, είτε το μηχανάκι δεν σου επιτρέπει να ανεβάσεις τέτοιους ρυθμούς που αυτό να είναι απαραίτητο.

Εάν σου αρέσει το μηχανάκι και σε ικανοποιεί στην πλειοψηφία των χλμ που κάνεις, κράτα το, value for money λέμε. :wave2:

zvailakis
19/03/2008, 12:53
Για το μπροστά βγάζει η hyperpro και για πίσω μόνο η bitubo 1ή 2 μοντέλα. Μπροστά είναι 100-120? αλλά για πίσω πάει στα ?350....

Ακόμα το σκεφτομαι!!

vaspiou
29/06/2008, 02:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Για το μπροστά βγάζει η hyperpro και για πίσω μόνο η bitubo 1ή 2 μοντέλα. Μπροστά είναι 100-120? αλλά για πίσω πάει στα ?350....

Ακόμα το σκεφτομαι!!


λιγο αργα το ποστ, αλλα και εγω τωρα τα ψαχνω και βρηκα οτι για πισω βγαζει (εκτος bitubo 350e) και η HAGON (SPEEDY Alex Rousianides Michalakopoulou 172 1527 Athens). τελικα κρατησες το cbaki? εχεις κανει κατι με τις αναρτησεις?


:beer:

zvailakis
29/06/2008, 13:41
Το κράτησα το κράτησα. Μπήκα και Σέρρες και έκανα το css level1 με αυτό! Έλεγα να το αλλάξω αλλά έτυχε νέα δουλειά, οπότε μετακομίζω στην Αθήνα από Θεσσαλονίκη...βάλε ψάξιμο σπιτιού, μετακόμιση κτλ, μαζεύονται καμποσα έξοδα!!

Οπότε....για αρχή άλλαξα τα λάδια του μπροστινού ωστε να γίνει πιο σφιχτό (είναι όντως καλύτερα τώρα!) και αργότερα θα κάνω κάτι και για τα πίσω...:!
Θα το έχω 1-1,5 χρόνο ακόμα σίγουρα, οπότε λέω:

α. αλλαγή των πίσω αμορτισέρ
β. μπροστά αλλαγή, αν χρειάζεται (αν και μετά την αλλαγή λάδιών είναι άλλο πράγμα!!)
γ. βάψιμο.....(μου έχει κολήσει η ιδέα να αφαιρεθούν όλα τα αυτοκόλλητα και να μείνει μόνο το Honda στο ρεχερβουάρ)

Επιπλέον μόλις του έκανα μεγάλο σέρβις (62000χλμ) και έβαλα και καινούργια λάστιχα (pirelli sport demon)...

Μόλις κατέβω Αθήνα να μαζευτούμε οι cbαδες να κάνουμε καμμιά μαζική παραγγελία πίσω αμορτισέρ?????

Βρήκα και αυτό: http://shop.wemoto.com/index.dyn?oid=24927
Τα Hagon είναι φτηνότερα από bitubo τα έχει κανείς όμως να μας πει εντυπώσεις??

vaspiou
29/06/2008, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Το κράτησα το κράτησα. Μπήκα και Σέρρες και έκανα το css level1 με αυτό! Έλεγα να το αλλάξω αλλά έτυχε νέα δουλειά, οπότε μετακομίζω στην Αθήνα από Θεσσαλονίκη...βάλε ψάξιμο σπιτιού, μετακόμιση κτλ, μαζεύονται καμποσα έξοδα!!

Οπότε....για αρχή άλλαξα τα λάδια του μπροστινού ωστε να γίνει πιο σφιχτό (είναι όντως καλύτερα τώρα!) και αργότερα θα κάνω κάτι και για τα πίσω...:!
Θα το έχω 1-1,5 χρόνο ακόμα σίγουρα, οπότε λέω:

α. αλλαγή των πίσω αμορτισέρ
β. μπροστά αλλαγή, αν χρειάζεται (αν και μετά την αλλαγή λάδιών είναι άλλο πράγμα!!)
γ. βάψιμο.....(μου έχει κολήσει η ιδέα να αφαιρεθούν όλα τα αυτοκόλλητα και να μείνει μόνο το Honda στο ρεχερβουάρ)

Επιπλέον μόλις του έκανα μεγάλο σέρβις (62000χλμ) και έβαλα και καινούργια λάστιχα (pirelli sport demon)...

Μόλις κατέβω Αθήνα να μαζευτούμε οι cbαδες να κάνουμε καμμιά μαζική παραγγελία πίσω αμορτισέρ?????

Βρήκα και αυτό: http://shop.wemoto.com/index.dyn?oid=24927
Τα Hagon είναι φτηνότερα από bitubo τα έχει κανείς όμως να μας πει εντυπώσεις??


ετσι οι cbαδες. . . το δικο μου ζητημα ειναι να το χω 20 μερες. . . και με εχει βολεψει πολυ και μου αρεσει κιολας.... γιαυτο ψαχνομαι για εξατμιση και ελατηρια πισω. Για τα hagon δεν εχω βρει τιμες, θα παω απο βδομαδα..Τα bitubo ειναι πανακριβα. Αμα ψαξεις σε ξενα sites θα βρεις για τα hagon. Μια χαρα ειναι.
Απο εξατμιση τι λες? εγω φοραω ακομα την μαμα και ψαχνομαι... απο ηχο πως παει?

:beer:

vaspiou
29/06/2008, 23:59
ααα οκ, με καλυψες. δεν ειδα το αλλο ποστ. . .

:beer:

zvailakis
30/06/2008, 12:03
Από ήχο η leo vince μου αρέσει πολύ! Και πρέπει να είναι φτηνή!!

Τα hagon σύμφωνα με το site που αναφέρω πιο πάνω κάνουν 120 λίρες αγγλίας, περίπου 180 δηλαδή...άρα και από Έλληνα αντιπρόσωπο κανα 250αρι. Έχει και κάτι γαλλικά αμορτισέρ που είχα βρεί, αλλα τα είχαν 680? στο e-shop της εταιρείας!!!!! Τα bitubo νομίζω ότι είναι μια καλή λύση με 350?, δίνεις και άλλα 100? - 120? για WP ή Hyperpro μπροστά (βγάζουν και οι δύο εταιρείες για το cb500, τσεκαρισμένες και οι τιμές) και το μηχανάκι είναι μια χαρά για πολλάααααα χλμ ακόμα!!!

Πιο cb500 έχεις? Με τα brembo? Εγώ έχω το brembo, και δεν παθαίνει τίποτα!!!!!! Αρκεί να κάνεις τα σέρβις σωστά και σε καλό μηχανικό...ότι ισχύει σχεδόν για όλα τα μηχανάκια δηλαδή!

Α, επίσης έχω αλλάξει και αλυσίδα (DID) και τα γρανάζια (μετά το css και 30.000χλμ η αλυσίδα είχε "κρεμάσει").

Αυτά!

vaspiou
30/06/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Από ήχο η leo vince μου αρέσει πολύ! Και πρέπει να είναι φτηνή!!

Τα hagon σύμφωνα με το site που αναφέρω πιο πάνω κάνουν 120 λίρες αγγλίας, περίπου 180 δηλαδή...άρα και από Έλληνα αντιπρόσωπο κανα 250αρι. Έχει και κάτι γαλλικά αμορτισέρ που είχα βρεί, αλλα τα είχαν 680? στο e-shop της εταιρείας!!!!! Τα bitubo νομίζω ότι είναι μια καλή λύση με 350?, δίνεις και άλλα 100? - 120? για WP ή Hyperpro μπροστά (βγάζουν και οι δύο εταιρείες για το cb500, τσεκαρισμένες και οι τιμές) και το μηχανάκι είναι μια χαρά για πολλάααααα χλμ ακόμα!!!

Πιο cb500 έχεις? Με τα brembo? Εγώ έχω το brembo, και δεν παθαίνει τίποτα!!!!!! Αρκεί να κάνεις τα σέρβις σωστά και σε καλό μηχανικό...ότι ισχύει σχεδόν για όλα τα μηχανάκια δηλαδή!

Α, επίσης έχω αλλάξει και αλυσίδα (DID) και τα γρανάζια (μετά το css και 30.000χλμ η αλυσίδα είχε "κρεμάσει").

Αυτά!


Προς hagon με βλεπω. . . τα αλλα πολυ ακριβα για εμενα. επισης δεν ξερω αν τα υπαρχοντα δεχοται επισκευη. το μπροστινο δεν με χαλαει τοσο οσο τα πισω. Το μηχανακι εχει μολις 29.000χλμ και εχουν γινει ετσι χαλια τα αμορτισερ...δεν το καταλαβαινω. Εχω το γυμνο οχι το S. 2000 μοντελο με πισω δισκοφρενο και brembo. Η μηχανη ειναι "μαμα" σε ολα του. Γι'αυτο θελω πρωτα να αλλαξω εξατμιση και μετα να παω στα πισω αμορτισερ.
Κατι αλλο, μπορεις να μου πεις πιο μοντελο Leo Vince φορας, για να μαθω τιμη.
Ξερεις η αγορα εξατμισης ειναι δυσκολη γτ δεν λεει να πας να παρεις και να μην εχεις ακουσει τον ηχο της.

zvailakis
30/06/2008, 16:01
Οκ μάθε τιμές (αγορά + τοποθέτηση) από αυτόν που είπες πιο πάνω με τα hagon, μπορεί να ενδιαφέρομαι και εγώ.

Το μπροστά θα πρέπει να σε ενδιαφέρει πιο πολύ!!! Σ ενα απότομο φρενάρισμα θα καταλαβεις τι λέω!!!! το προηγούμενο ΣΚ (πριν την επισκευη) πήγαινα Χαλκιδικι διπλός με 140-150 στο κοντερ. Κλασσικός γκαντέμης έπεσα πάνω στην στιγμή που έγινε η περίφημη καραμπόλα των 5 αυτοκινήτων....μέχρι να σταματήσω την μηχανή την είχα ακούσει κανονικά!!!!!!! Τώρα με την επισκευή, πήγα σε ένα πάρκινγκ και έκανα φρεναρίσματα και νιώθω πολύ βελτιωμένη την κατάσταση! Είναι πιο σκληρό το μπροστινό πλέον και δίνει μια άλλη σιγουριά, χωρίς να χάνει σε άνεση!

Η αλλαγή λαδιών μπροστά κοστίζει 19? με άλλα 10-15? εργατικά! Αν θες όλο το σύστημα, δηλαδή ελατήρια και λάδια υπολογίζεις κάνα 100?.

Εξάτμιση θα ρωτήσω το προηγούμενο ιδιοκτήτη να μου πει πόσο.

vaspiou
02/07/2008, 11:14
Λοιπον, μολις πηγα στο k-shock και ρωτησα, γιατι εκει ειχα αλλαξει και ελατηρια στο ΧΤ.
Συγκεκριμενα τα ελατηρια μου πισω τα εχουν φαει τα ψωμια τους. Δεν επισκευαζονται (σε κανενα cb) και θελουν αλλαγμα. Ρωτησα για Hagon και μου τα ξεφτιλισε. θα βαλεις μου λεει ή BITUBO ή ΚΟΝΙ.
Επισης μου ειπε οτι και BITUBO να βαλεις παλι σε 2-3 χρονια θα εχουν παθει τα ιδια με τα μαμα.
Παντως οτι και να βαλουμε κυμαινεται στα 340-360? μαζι με εργατικα.
Μια αλλη λυση ειναι να βαλουμε τα μαμα HONDA.:yuck: Απλως δεν ξερω αν αξιζει τοσα λεφτα το cb. Προσωπικα θελω να βαλω εξατμιση,ελατηρια μπρος πισω. Συνολο ~750?. Αξιζει? :uplate: who knows. . .


:beer:

:wave2:

zvailakis
02/07/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
Λοιπον, μολις πηγα στο k-shock και ρωτησα, γιατι εκει ειχα αλλαξει και ελατηρια στο ΧΤ.
Συγκεκριμενα τα ελατηρια μου πισω τα εχουν φαει τα ψωμια τους. Δεν επισκευαζονται (σε κανενα cb) και θελουν αλλαγμα. Ρωτησα για Hagon και μου τα ξεφτιλισε. θα βαλεις μου λεει ή BITUBO ή ΚΟΝΙ.
Επισης μου ειπε οτι και BITUBO να βαλεις παλι σε 2-3 χρονια θα εχουν παθει τα ιδια με τα μαμα.
Παντως οτι και να βαλουμε κυμαινεται στα 340-360? μαζι με εργατικα.
Μια αλλη λυση ειναι να βαλουμε τα μαμα HONDA.:yuck: Απλως δεν ξερω αν αξιζει τοσα λεφτα το cb. Προσωπικα θελω να βαλω εξατμιση,ελατηρια μπρος πισω. Συνολο ~750?. Αξιζει? :uplate: who knows. . .


:beer:

:wave2:

Τα μαμά Honda???? Τι και ρώτησες και τιμές?? Κοίτα 2-3 χρόνια είναι καλή περίοδος! Εγώ σκοπέυω να το κρατήσω 1-1,5 χρονο ακόμα βέβαια! Εξάτμιση ψάξε από εξωτερικό τελικά μόνο. Οι λαιμοί είναι μια χαρά! Ώστε έτσι τα hagon ε? για τα ΚΟΝΙ δεν ήξερα ότι βγάζει για το cb. Βγάζει και η WP, αλλά....πολλά τα λεφτά!!!!! Κανά 800αρι νομίζω.

Εγώ θα αργήσω να ασχοληθώ με αναρτήσεις! Πάνω από ?200 δεν μπορώ να δώσω με τίποτα! Οπότε το αφήνω όπως έχει!!!

ΕΕΕΕ.....ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ HAGON ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 'Η ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΤΟΝ KSHOCK????????????????????

vaspiou
02/07/2008, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Τα μαμά Honda???? Τι και ρώτησες και τιμές?? Κοίτα 2-3 χρόνια είναι καλή περίοδος! Εγώ σκοπέυω να το κρατήσω 1-1,5 χρονο ακόμα βέβαια! Εξάτμιση ψάξε από εξωτερικό τελικά μόνο. Οι λαιμοί είναι μια χαρά! Ώστε έτσι τα hagon ε? για τα ΚΟΝΙ δεν ήξερα ότι βγάζει για το cb. Βγάζει και η WP, αλλά....πολλά τα λεφτά!!!!! Κανά 800αρι νομίζω.

Εγώ θα αργήσω να ασχοληθώ με αναρτήσεις! Πάνω από ?200 δεν μπορώ να δώσω με τίποτα! Οπότε το αφήνω όπως έχει!!!

ΕΕΕΕ.....ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ HAGON ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 'Η ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΤΟΝ KSHOCK????????????????????


ναι 2-3 χρονια καλα ειναι. οπως και να εχει θα κοιταξω οπως ειπες που ειναι και σημαντικο τις μπροστινες αναρτησεις και για την ωρα θα αφησω τις πισω. Επισης για εξατμιση, για να παρω απο το εξωτερικο πρεπει να γνωριζω οτι ταιριαζει. Εχεις τιποτα υπ'οψιν σου?

zvailakis
03/07/2008, 15:06
Φίλε δυστυχώς δεν ξέρω τίποτα. Πήγαινε σε ενα εξατμισα, να δεις διάμετρο και μετά βρίσκεις τελικό, αν δεν έχει να σου προτείνει και αυτός τίποτα!