PDA

View Full Version : Intro askhseis enduro?



johnpan
23/11/2007, 22:30
OK, pira enduro k 8elw na arxisw na e3oikiwnomai mazi tou. Pros to parron exw mono ena jacket cordura + kranos full face. Ti prepei na kanw san e3askhsh se auto to stadio ektos apo aples boltes? thanks

STOYBI
23/11/2007, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
OK, pira enduro k 8elw na arxisw na e3oikiwnomai mazi tou. Pros to parron exw mono ena jacket cordura + kranos full face. Ti prepei na kanw san e3askhsh se auto to stadio ektos apo aples boltes? thanks

Για αρχη......Απλες βολτες στο χωμα......Μονο...... :rolleyes:

Και οταν μετα αρχιζεις να εξικιωνεσε με το μηχανακι σου, και τον τροπο οδηγησης του στο χωμα ( κυριως στην συχνη απωλεια προσφυσης μπροστινου-πισω μερους -- και τα δυο ταυτοχρονα ) τοτε αρχιζουν οι βολτες με παρεες πιο εμπειρες απο εσενα και θεληση να σε βοηθησουν στις οποιες αποριες σου......:rolleyes:

Κατα τα αλλα ......

Εισαι ολογυμνος ......

Και το κακο ειναι οτι για να αρχισεις τις βολτες σου πρεπει να προσεξεις και την τελευταια λεπτομερεια στο ντυσιμο σου..... :winka:

:wave2:

STOYBI
23/11/2007, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI


Εισαι ολογυμνος ......

Και το κακο ειναι οτι για να αρχισεις τις βολτες σου πρεπει να προσεξεις και την τελευταια λεπτομερεια στο ντυσιμο σου..... :winka:

:wave2:

Κρανος ΜΧ.. ειναι αρκετα πιο ελαφρια απο τα φουλ φεις και με καλυτερο οπτικο πεδιο..

Γαντια....

Ζωνη μεσης με σκληρο ψαροκοκκαλο απο πισω... εκτος το οτι την ωρα που οδηγας στο χωμα αναγκαστικα η μεση σου κανει ξαφνικες και αποτομες κινησεις ( με την οποια συνεπεια),Το σκληρο πλαστικο προστατευει μερος της μεσης που αφηνει ακαλυπτο ο θωρακας...

Επιαγκωνιδες.......

Επιγωνατιδες.....

Θωρακα......

Γιαλια.......

Μποτες .... προτιμησε μοτο κροςς για καλλυτερη αντοχη και προστασια......


:wave2:

DimChios
24/11/2007, 05:34
εν ολίγοις φιλτατε, επειδη θα μπεις χωμα και η πτωσεις ειναι ΣΙΓΟΥΡΕΣ, προστατέψου!!!
υπολογισε λοιπον κανα 700αρι και ξεκινα με τον εξοπλισμο αμεσα!

Ολα ειναι απαραίτητα και γι αυτο υπαρχουν κιολας! Π.χ το κρανος...δε γινεται να κανεις εντουρο με fullface!

:beer: :beer: :beer: :wave2:

johnpan
24/11/2007, 06:27
Pare3hghsh. 8a parw e3oplismo, exw hdh paraggeilei mia panoplia apo ebay. Pwtaw ti mporw na kanw se prwto stadio gia e3oikiwsh me to mhxanaki, ektos apo boltes. Isws na einai akyrh h erwthsh...

marios8
24/11/2007, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Pwtaw ti mporw na kanw se prwto stadio gia e3oikiwsh me to mhxanaki, ektos apo boltes. ...

Για αρχή πρέπει να εξοικειωθείς με το να οδηγάς σε όρθια στάση.
Θα πρέπει , ότι κάνεις καθιστός (αλλαγές ταχυτήτων, φρένα, αλλαγές πορείας ..κτλ) να το κάνεις και όρθιος. Είναι θέμα εξάσκησης.

:beer: :beer: :wave2:

Χωμάτινος
24/11/2007, 21:46
Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με την "ανάγνωση εδάφους".

Ένας οποιοσδήποτε κλασσικός χωματόδρομος έχει πολλές γραμμές σύμφωνα με τις οποίες μπορείς να τον διαβείς. Βρες κάποιον που ξέρει τι κάνει και τον εμπιστεύεσαι, πες του να σε πάει σε μία εύκολη φλαταδούρα και ακολούθα τις γραμμές του με θρησκευτική ευλάβεια.

notakos600
24/11/2007, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Για αρχή πρέπει να εξοικειωθείς με το να οδηγάς σε όρθια στάση.
Θα πρέπει , ότι κάνεις καθιστός (αλλαγές ταχυτήτων, φρένα, αλλαγές πορείας ..κτλ) να το κάνεις και όρθιος. Είναι θέμα εξάσκησης.

:beer: :beer: :wave2:


+1000

Σωστότατος ο marios8, τρα'ι'λίστικη οδήγηση μαν - όρθια στάση παντού, προσπάθεια ισορροπίας επιτόπου, δυσκολότατο αλλά κατορθωτό.
Με λίγα λόγια να γνωριστείτε πολύ στενά με τη μοτοσυκλέτα.
Τα υπόλοιπα θα έρθουν σιγά-σιγά .

nikos force
25/11/2007, 20:31
LIGO TREKSIMO...KAI PRIN ANEBEIS MIXANAKI DIATASEIS...KALES DIATASEIS...

STOYBI
27/11/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Να εξοικειωθεί με το Husaberg ....??? :bigcry: :bawl: :bigcry:

Για αυτο προτεινα ΜΟΝΟ βολτες για αρχη.....:winka:

Πιστευω οτι ο οποιος νεος αναβατης δεν θελει να αποδειξη τιποτα στους γυρω του και εχει το μυαλο του στο πανω κεφαλι , μπορει ( με λιγο καιρο εξασκηση παραπανω ) να κερδισει αρκετα περισσοτερα με αυτο το μηχανακι απο ενα "ηρεμο" και βαρυτερο , και ακομα πιο πολλα με το exc το 400 !!!

:beer: :beer:

:wave2:

epp1640
28/11/2007, 21:56
Να ρωτήσω εγώ τώρα κάτι? Αλλά μην ΜΗΝ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΩ ΓΕΛΙΑ. Μέχρι να αγοράσω την πρώτη μου καινούρια μηχανή το καλοκαιράκι, έχω ένα MTX 50. Μπορώ να πατήσω χωματόδρομο ή θα το κλαίω μετά? Φοβάμαι μην σκορπίσει.. Υπάρχει κάποιος από Ηράκλειο να μου προτείνει καμιά εύκολη διαδρομή? Επίσης το καλοκαιράκι σκέφτομαι είτε για καινούριο XR 125 είτε για GAS GAS pampera 125.. Ναι ξέρω δεν είναι και τα θηρία αλλα φοιτητής είμαι.. ευρώ ευρώ τα μαζεύω..

STOYBI
28/11/2007, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Να ρωτήσω εγώ τώρα κάτι? Αλλά μην ΜΗΝ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΩ ΓΕΛΙΑ. Μέχρι να αγοράσω την πρώτη μου καινούρια μηχανή το καλοκαιράκι, έχω ένα MTX 50. Μπορώ να πατήσω χωματόδρομο ή θα το κλαίω μετά? Φοβάμαι μην σκορπίσει.. Υπάρχει κάποιος από Ηράκλειο να μου προτείνει καμιά εύκολη διαδρομή? Επίσης το καλοκαιράκι σκέφτομαι είτε για καινούριο XR 125 είτε για GAS GAS pampera 125.. Ναι ξέρω δεν είναι και τα θηρία αλλα φοιτητής είμαι.. ευρώ ευρώ τα μαζεύω..

Φυσικα και μπορεις να πατησεις χωματοδρομο, με σεβασμο ομως στο μοτερακι σου, στις αναρτησουλες και στην τσεπη σου....... :D

:beer: :beer:

:wave2:

OldMan
29/11/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Να ρωτήσω εγώ τώρα κάτι? Αλλά μην ΜΗΝ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΩ ΓΕΛΙΑ. Μέχρι να αγοράσω την πρώτη μου καινούρια μηχανή το καλοκαιράκι, έχω ένα MTX 50. Μπορώ να πατήσω χωματόδρομο ή θα το κλαίω μετά? Φοβάμαι μην σκορπίσει.. Υπάρχει κάποιος από Ηράκλειο να μου προτείνει καμιά εύκολη διαδρομή?
Μια χαρά θα σε πάει το ΜΤΧάκι, αλλά - όπως είπε και ο STUBI - σεμνάαααα...!!!
(και ΜΗΝ επιχειρήσεις τίποτε αλματάκια, γιατί θα βρεθείς με κομμένο λαιμό - όχι τον δικό σου - χωρίς να το καταλάβεις...).


Στείλε Π.Μ. στον MikeG για βόλτες στον Γιούχτα !! :lol:

Zid
29/11/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Mpa, asto, mou fainontai ligo light, 8elw pio pros to mx... Αντιθέτως θα σε βολέψουν οι συγκεκριμένες μια χαρά...
Αν πάρεις μοτοκροσάδικες μπότες ,καινούργιες ειδικά.. είναι πιο σκληρές και πρέπει να τις φορέσεις πολλές φορές για να τις συνηθίσεις...:smilea:

OldMan
29/11/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Αν πάρεις μοτοκροσάδικες μπότες ,καινούργιες ειδικά.. είναι πιο σκληρές και πρέπει να τις φορέσεις πολλές φορές για να τις συνηθίσεις...:smilea:
Πρέπει μάλλον να τα λέμε συνεχώς...:winka:

Εκτός από την "ακαμψία" των ΜΧ σε σχέση με τις Enduro, παίζουν ρόλο ένα σωρό άλλα πράγματα !!!
(είδος και θέση προστατευτικών, ύψος κνήμης, τρόπος κουμπώματος, μορφή και πάχος σόλας κ.λ.π. κ.λ.π.)


Υ.Γ.
Να σε δω ρε Γιαννάκη να σπρώχνεις τον Bergo σε λασπωμένη ανηφόρα με MX σόλα ...:smokin:
(αλλά ξέχασα, ότι αναφέρομαι σε "εργοστασιακό" οδηγό ...):winka:

dirtbird
29/11/2007, 15:24
Επειδή πολύ μιλάτε χωρίς να λέτε τίποτα....


Εγώ έχω να προτείνω τις Sidi Charger, οι οποίες διαθέτουν άρθρωση στο πίσω μέρος πάνω από τη φτέρνα. Tις έχω 1,5 μήνα και πραγματικά ΔΕΝ θέλουν 'στρώσιμο'. Ότι πιο άνετο έχω φορέσει έως τώρα (Gaerne, A/stars, Shot).

Λιανική έχουν γύρω στα 280?, εγώ τις πήρα λιγότερο γιατί είμαι βύσμα, εάν κάποιος θέλει μπορώ να ρωτήσω (και πάτε πάρτε τις μόνοι σας, την προμήθεια θα μου την δώσουν μετά :D )

Επίσης ο Juls , νομίζω ότι έχει τις πιο ακριβές (Crossfire) που έχουν το ίδιο σύστημα και είναι παρομοίως ικανοποιημένος (εγώ δεν είμαι που δεν πρόλαβα να του τις 'συστήσω':rolleyes: :rolleyes: )


113363

STOYBI
29/11/2007, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
(εγώ δεν είμαι που δεν πρόλαβα να του τις 'συστήσω':rolleyes: :rolleyes: )

Αν μιλας για την τιμη.......:rolleyes:

Ευτυχως..... :winka:

OldMan
29/11/2007, 15:38
Πολύ "προχωρημένες" οι Charger ...!!!

Για entry lever (τα μισά ΣαββατοΚύριακα του χρόνου ...:lol: ), νομίζω κάτι στο επίπεδο των Thor T30 (OXI τις ΜΧ ή τις Quadrant !!) θα είναι μια χαρά !! :winka:

(τις έχω γύρω στα 5 χρόνια και το σακουλάκι με τα replacement parts είναι ακόμη άθικτο !!) wave2:


113366

KaTaNaS
29/11/2007, 15:52
τζόνπαν που εισαι;

ευβοια;

καλή ασκησούλα ειναι η εξης: σε φλαταδουρα και απλωμα βαζεις 2 λαστιχα αυτοκινητου ή 2 κουτσουρα σε αποσταση 30 μετρα και κανεις κυκλους γυρω γυρω ...

στα κουτσουρα θα στριβεις με το ποδι τεντωμενο και απομακρυσμενο απο το πηρουνι

στην ευθεια θα σηκωνεσαι ορθιος , όσο επιταχυνεις θα φερνεις το βαρος σου εμπρός (αγκαλιαζεις το ντεποζιτο με τα γονατα)

8 μετρα πριν την στροφή φρενάρεις και εχεις τοποθετησει το σωμα ορθιο και προς τα πίσω (τεντωνεις τον πισινο πανω απο την ουρα)

τη στιγμη που δινεις λιση στο μηχανακι εχεις καθισει στο ντεποζιτο πανω κοιτας προς την εξοδο της στροφης με το εσωτερικο πδι απλωμενο και τεντωμενο ποιο ψηλα απο το εδαφος κατα 30 ποντους και με το εξωτερικο ποδι πατας με δυναμη στο εξωτερικο μαρσπιε

οπως και στην ασφαλτο διατηρεις γκαζι σταθερα ανοιγωμενο, χρησιμοποιεις γυροσκοπικο

μολις βγεις απο τη στροφή (U turn) σηκωνεσαι παλι ορθιος γκαζι, σωμα μπορστα και ουτω καθ'εξης...



στην αρχη στα 10 γυρακια θα σου κοβονται τα χερια και τα ποδια...

ξεκουραση 10 λεπτα και παλι μεσα...

μαθε να βαζεις σημαδια με τα ματια...

στη στροφη κοιτα παντα προς την εξοδο και το μηχανακι θα ακολουθησει

τα χερια προσπαθησε να τα εχιες χαλαρα αλλα τις χουφτες σφιγμλενες πανω στα γκριπ


παιξε συνεχως με την μεση (να ζυγιζεις την μοτο) ωστε να διαβαζει το μηχανακι καλυτερα κατω

αφαιρεσε πιεση στα λαστιχα, ξεκινα με 15-15 psi

πρωτα αριστεροστροφα μετα δεξιοστροφα το ιδιο πιστακι...



μολις το ακνεις , ελα να σου πω την επομενη ασκηση


λογικα αν εχεις καλό τεραιν με καλή υγρασια χωματος και καλά λαστιχα σε σωστη πίεση θα πρεπει αν στριβεις και το τιμονι να κοντευει να ακουμπηει στο χωμα...

το κεφαλι γυρτο προς στην εσωτερικη σα να θελεις να το ακουμπησεις κατω...

πριν την στροφη απο δευτερα κανε ενα κατεβασμα σε 1η και ασε τον συμπλεκτη με χαιδεμα του πισω φρενου να ντριφταρεις και να πλασαριστεις στη στροφη


επισης οι παγκοσμιοι πατανε φρενο πανω στη στροφη κατα τη διαρκεια της με παραλληλα ανοιγωμενο γκαζι, φορτυιζει τον πισω τροχο και σου κλεινει την γραμμη (χρησιμοποιηται και στην ασφαλτοπιστα)


καλή αρχή! :wave2:


ελα καμμια βολτα στο αδελφατο της βαρυμπομπης να δοκιμασουμε το εργαλειο σου! :D

KaTaNaS
29/11/2007, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εεεε, ΕΚΕΙ θα βρεις τον Γιαννάκη !!! :wave2:

ε ρεεε στον παραδεισο ειναι ο τυχερος...

γιαννακη να σε δωκω 2 ροαντμπουκια που σε βγαζουν Καλαβρυτα να φχαριστηθεις φλαταδουρια και τερμα γκαζι λεμεεεε


αλλα με παρεα ετσι; ποτε μονος


τωρα που το σκεφτομαι...

κατσε μπας και κανονισω να τα κανουμε παρεα ... τρευλερ παιζει και κατεβαινω αραχτος και λαϊτ

ποιους αλλους βρωμιαρηδες θα πεισουμε να ερθουν;

ullyses
29/11/2007, 16:47
α ρε πούστημ....

όταν λέω γω, υπάρχουν ασκήσεις και μάλιστα βάση θεωρίας με γελάνε κάποια καλόπαιδα και λέν άσε ρε τις θεωρίες και τράβα στο βουνό...τρέχα εκεί καμία ώρα και θα καταλάβεις περισσότερα...

τον κακό τους τον καιρό ! αφού..... :ZZZ: :lol:

την συγκεκριμένη άσκηση την είχαμε κάνει με τον Σκαρή ε ?

πες ρε Σταύρακα κι άλλα που θυμάσαι! :smokin:

:beer:

marios8
29/11/2007, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ullyses


πες ρε Σταύρακα κι άλλα που θυμάσαι! :smokin:

:beer:


Nα σου πώ εγώ, καποια ασκηση ειδικά για σένα?

Δεν κοιτάμε ποτέ προς τον γκρεμό :D :D :D

:beer: :beer: :wave2:

KaTaNaS
29/11/2007, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ullyses
την συγκεκριμένη άσκηση την είχαμε κάνει με τον Σκαρή ε ?

η συγκεκριμενη ηταν η πρωτη του Χελιωτη...

ο σκαρης με το καλημερα σας μας εχωσε στο πετρινο σαθρο ανηφορι πανω απο την πηγη με τα 2 σκαλοπατια! :eyepop: :lol:

ullyses
30/11/2007, 08:50
όχι ρε φίλε... κάναμε και θεωρία στην πηγή αν θυμάσαι ! είχε και πίνακα κιόλας! κρουασανάκια και καφέ! ήταν μια πολύ καλή ημέρα για το κλάμπ Ανεμος...

μας είπε αρκετά πράγματα τα οποία ήταν σημαντικά.... όπως το σημαντικότερο....Να μην κοιτάμε τον γκρεμό!!!! :lol: :lol:


Πάντως πέρα από την πλάκα καλό είναι να γίνονται μαθήματα από έμπειρους πιο συχνά :winka:

johnpan
30/11/2007, 10:54
Geia sou re stauro, tetoies askhseis zhtousa! grapste ki alles na mazeuontai! 8elw na kanw kai trial askhsoules gia e3oikiwsh.

ta roadbooks ta 8elw opwsdhpote!
8a bre8oume, alla oxi akoma giati eimai gamwfantaros sth gamwmutylinh...

oso gia tis mpotes 8elw na exoun systhma prostasias astragalwn, opws to tcx ths oxtar. ''pio mx'' eipa, oxi mx.

KaTaNaS
30/11/2007, 14:21
άλλη ασκηση ...


που κάνεις πρίν την ασκηση που εγραψα παραπανω:

καθεσαι στην μοτο, διαλεγεις ενα μονοπατακι με ανηφοροκατηφορες στροφουλες και αλλα διαφορα, πιεζεςι με τα γονατα το ντεποζιτο ασκεις δυναμη στα μαρσπιε κου μπωνεις μια 1η ή και 2α και αφηνεις το αριστερο χερι, και κανεις ολη το διοδρομουλα με το δεξί


το μυστικο εναι να σπας τη μεση σου συνεχως ωστε να διατηρεις την μοτο το δυνατον πιο καθετη για να μπορει να διαβαζει ακινδυνα τις ανωμαλιες του εδαφους...

johnpan
30/11/2007, 18:51
:uplate: :eyepop: Dhladh odhgw se anhfores kathfores me to ena xeri? proxwrhmeno mou akougetai!

KaTaNaS
30/11/2007, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
:uplate: :eyepop: Dhladh odhgw se anhfores kathfores me to ena xeri? proxwrhmeno mou akougetai!

καθολου προχωρημενο
πρεπει να καταλαβεις πως το μηχανακι δεν οδηγιεται με τα χερια αλλα με το σωμα

geotriada
30/11/2007, 19:01
πολυ σωστα αυτα που λεει ο katanas . ετοιμο τετοιο πιστακι, με λαστιχα αυτοκ. για 8αρια με μικρο 2πλο αλματακι και μαλακο χωμα υπαρχει στην βαρυμπομπη, ΄''κεραιες'', οποιος θελει εκει κυριακη κατα τις 10

DimChios
30/11/2007, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
:uplate: :eyepop: Dhladh odhgw se anhfores kathfores me to ena xeri? proxwrhmeno mou akougetai!


θες να δεις μια φωτο που οδηγαω το GS με το ενα χερι σε πιστακι, πανω σε στροφη (και σχετικα γρηγορα οφειλουν να ομολογησουν καποιοι) :blush: με το ΕΝΑ ΧΕΡΙ?

:look: :D


edit για να προλαβω καποιους! :rolleyes:

Απλα θελω να του δειξω οτι γινεται και μαλιστα με μεγαλο (ποσο μαλλον με μικρο) και οχι να αποδειξω κατι!

Επισης να πω προκαταβολικα οτι μου φαινοταν κι εμενα ακατορθωτο πριν το κανω!

OldMan
01/12/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
oso gia tis mpotes 8elw na exoun systhma prostasias astragalwn, opws to tcx ths oxtar. ''pio mx'' eipa, oxi mx.
Ρε Γιαννάκη, άει σιχτίρ αγόρι μ' ...!!!

(άμα δεν καταλαβαίνεις όταν σΕ μιλάνε, σταμάτα να ρωτάς ...) :wave2:

johnpan
01/12/2007, 13:41
re skatoperierge ti kollhma exeis faei me thn parth mou? an 8es na se katalabainoun na mh bariesai na e3hgeis. gia mena ton rookie den einai tipota autonohto.

OldMan
01/12/2007, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
re skatoperierge ti kollhma exeis faei me thn parth mou? an 8es na se katalabainoun na mh bariesai na e3hgeis. gia mena ton rookie den einai tipota autonohto.
Σου τα εξήγησα παραπάνω σε Γιαννάκη, αλλά όταν μουλαρώσεις δεν παίρνεις από λόγια ...

Εσύ δεν ρωτάς για να μάθεις, αλλά για να επιβεβαιώσεις αυτό που θέλεις/σκέφτεσαι/νομίζεις ...

Anyway,

ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ νάχεις ... !!!

:wave2: :beer:

johnpan
01/12/2007, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σου τα εξήγησα παραπάνω σε Γιαννάκη, αλλά όταν μουλαρώσεις δεν παίρνεις από λόγια ...

Εσύ δεν ρωτάς για να μάθεις, αλλά για να επιβεβαιώσεις αυτό που θέλεις/σκέφτεσαι/νομίζεις ...

Anyway,

ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ νάχεις ... !!!

:wave2: :beer:
Den einai etsi re file, eixa brei kainouries quadrant me 3eftila timh (140) ki omws den tis phra xarh se auta pou diabasa. apla 8elw na exw th maximoum prostasia gia na mh spasw kanena astragalo. diabasa kai ta 40tosa posts gia tis mpotes prin rwthsw. ta montela pou eipate merikoi den ta briskw. opoios 8elei boh8aei, den 8elw na epibebaiw8w gia kati...

Χωμάτινος
01/12/2007, 19:50
Τα καλά κόποις κτώνται ! ! !

Johnpan, μόνος σου είπες ότι δεν έχεις εμπειρία από οδήγηση σε χώμα. Αν πιστεύεις ότι με κάποιο μαγικό τρόπο τη φλαταδούρα "την έχεις", τότε ξεκίνα με μονοπάτια, ανηφοριές, κατηφοριές και μπερμ με τιμόνια κάτω . . .

. . . αν από την άλλη δεν αισθάνεσαι σαν τον μάγο Merlin που τα ήξερε όλα από γεννησιμιού του ξεκίνα όπως σου είπε ο STOUBI, χαΛαρή φλαταδούρα και όλα θα γίνουν. Πρώτα μαθαίνεις flat χώμα, λασπολακούβες, λυμμένη πέτρα και νεροφαγώματα που αποτελούν τη βάση και μετά προχωράς στα υπόλοιπα.




Υ.Γ.
Θα επιμείνω στην "ανάγνωση εδάφους".
Ποιός από εμάς παίρνει μία στροφή με "φρέσκια" άσφαλτο με το ίδιο τρόπο που παίρνει μία αντίστοιχη στροφή με άσφαλτο "γυαλί";
Κανείς ! Γιατί απλούστατα η κάθε μία έχει άλλη συμπεριφορά και συγχωρεί σε διαφορετικό βαθμό.
Αν στην άσφαλτο έχουμε χοντρικά τρείς ποιότητες - συμπεριφορές (φρέσκια, κανονική, γυαλί) στο χώμα έχουμε τουλάχιστον καμιά δεκαριά διαφορετικές διαμορφώσεις εδάφους και το επιθυμητό είναι πάντα να βλέπεις το χώμα που είναι 5-10 μέτρα μπροστά σου και να προσπαθείς να καταλάβεις τι σόι πρόσφυση θα σου δώσει.

johnpan
01/12/2007, 21:24
:beer:
Euxaristw gia th symboulh sou file mou, kai fysika symfwnw oti xreiazetai e3askhsh, allwste gi'auto skopeuw na liwsw sthn proponhsh!

dirtbird
02/12/2007, 05:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Den einai etsi re file, eixa brei kainouries quadrant me 3eftila timh (140) ki omws den tis phra xarh se auta pou diabasa. apla 8elw na exw th maximoum prostasia gia na mh spasw kanena astragalo. diabasa kai ta 40tosa posts gia tis mpotes prin rwthsw. ta montela pou eipate merikoi den ta briskw. opoios 8elei boh8aei, den 8elw na epibebaiw8w gia kati...

Αντιπρόσωπος των Sidi είναι ο Τζωρτζόπουλος (www.tzortzopoulos.com και http://www.motonation.com/).

Προσωπικά, επιμένω να τις δοκιμάσεις και μετά να δοκιμάσεις οποιαδήποτε άλλη μπότα.

iatrodikastis
02/12/2007, 08:47
Λοιπόν....


Να και ένα tip,


που δεν στο είπε κανένας και είναι η βασική αρχή στο εντούρο.




ΦΟΡΑ,


θέλει φόρα το εντούρο.

Αν δεις την ρίζα μπροστά σου και κόψεις,χωρίς φόρα μετά δεν ανεβαίνει με τπτ.:lol:
Με φόρα όμως κλείνεις το γκάζι,την περνάς και αμέσως το ξανανοίγεις.
Warning!ΦΟΡΑ λέω όχι τάπα γκάζι.:sun:

johnpan
03/12/2007, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αντιπρόσωπος των Sidi είναι ο Τζωρτζόπουλος (www.tzortzopoulos.com και http://www.motonation.com/).

Προσωπικά, επιμένω να τις δοκιμάσεις και μετά να δοκιμάσεις οποιαδήποτε άλλη μπότα.
Kai emena oi charger einai h proteraiothta mou kai psaxnw gia times. entwmetaxy, 3erei kaneis tipota gia autes?

Answer fazer

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Answer-Racing-07-Fazer-Boots-color-Black-size-Adult-8_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ34353QQihZ016QQitemZ260121090139

MSR mtx

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MSR-MXT-06-Boots-color-White-Motocross-size-Adult-8_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ34353QQihZ016QQitemZ260077762240

johnpan
03/12/2007, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis

Με φόρα όμως κλείνεις το γκάζι,την περνάς και αμέσως το ξανανοίγεις.

Kai giati to kleineis prin? se ti boh8aei?

apav
03/12/2007, 11:26
Για να αποσυμπιεστεί η ανάρτηση. :winka:

johnpan
03/12/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Για να αποσυμπιεστεί η ανάρτηση. :winka:
H PISW? KANONIKA H MPROSTA MAS ENDIAFEREI NA MHN EINAI SYMPIESMENH, ETSI DEN EINAI? OMWS TO KLEISIMO TOY GKAZIOY TH SYMPIEZEI, SWSTA?

apav
03/12/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
H PISW? KANONIKA H MPROSTA MAS ENDIAFEREI NA MHN EINAI SYMPIESMENH, ETSI DEN EINAI? OMWS TO KLEISIMO TOY GKAZIOY TH SYMPIEZEI, SWSTA?

Ναι αλλά φαντάσου να χτυπήσεις το "σκαλοπάτι" με ανοικτό γκάζι και τον μπροστινό τροχό κάτω. Ο πίσω τροχός είναι πάντα στο έδαφος και θέλουμε να έχει όσο το δυνατόν περισσότερη ωφέλιμη διαδρομή.

Cpt. Haddock
03/12/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
an einai akoma apoulhtes otan 8a exw lefta, nai! goustarw sidi!

Καλά, στείλε πμ οταν έχεις λεφτά

(απουλητες θα είναι :lol: )

STOYBI
03/12/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Kai giati to kleineis prin? se ti boh8aei?

Γιατι σε ριζες και κλαρια θεωρειτε σχεδον σιγουρο (εφοσον επιμεινης να περασεις με ανοιχτο γκαζι) οτι ο πισω τροχος θα γλιστρυσει πανω στην ριζα;-κλαρι ( λογο μονιμης υγρασιας στο ξυλο) και θα σε πεταξει κατευθειαν στο εδαφος....:winka:

:wave2:

Zid
03/12/2007, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Γιατι σε ριζες και κλαρια θεωρειτε σχεδον σιγουρο (εφοσον επιμεινης να περασεις με ανοιχτο γκαζι) οτι ο πισω τροχος θα γλιστρυσει πανω στην ριζα;-κλαρι ( λογο μονιμης υγρασιας στο ξυλο) και θα σε πεταξει κατευθειαν στο εδαφος....:winka:

:wave2: χμμ καλύτερα μην πώ για τη δικιά μου εμπειρία (εξυπνάδα) με τέρμα γκάζι να περάσω βρεγμένο κορμό..... :lol:

Χωμάτινος
03/12/2007, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
χμμ καλύτερα μην πώ για τη δικιά μου εμπειρία (εξυπνάδα) με τέρμα γκάζι να περάσω βρεγμένο κορμό..... :lol:

Μανιταρόσουπα; :rotflmao:



όλα καλά ελπίζω ε; :beer:

Zid
03/12/2007, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Μανιταρόσουπα; :rotflmao:



όλα καλά ελπίζω ε; :beer: χμμ το μηχανάκι και εγώ σε στάση 69 μχεμχμεχε :blush: :lol:

johnpan
12/12/2007, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
lathos askhsh


den kataferneis tipota etsi...


oute zygizesai, oyte spas mesh oute kaneis gyroskopiko

isoropia jereis... kane tis askhseis pou sou egrapsa

kane oxtaria gyrw apo barelia me petrelaio
De xrhsimeuei na akonisw thn isoropia mou? ok, thn allh fora oxtaria. me prwth h deutera?

DimChios
12/12/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
με πηρε γνωστος εντουρας συμφορουμιτης και μου τα'χωσε...



:rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer: :wave2:

CARP
12/12/2007, 17:17
Μια μικρη συμβουλή κι απο μένα....
Δεν βγαίνουμε ΠΟΤΕ για εντούρο μόνοι μας....ΟΥΤΕ για λίγο.... ΟΣΟ <<εμπειροι>> και
να είμαστε....ΟΣΟ και καλό εξοπλισμό κι αν έχουμε....

KaTaNaS
12/12/2007, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από CARP
Μια μικρη συμβουλή κι απο μένα....
Δεν βγαίνουμε ΠΟΤΕ για εντούρο μόνοι μας....ΟΥΤΕ για λίγο.... ΟΣΟ <<εμπειροι>> και
να είμαστε....ΟΣΟ και καλό εξοπλισμό κι αν έχουμε....


akomh ki an petagomaste mexri to kapsimi :lol:

STOYBI
12/12/2007, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
:beer: :beer:
Auto akribws ekana, gyrw gyrw arga arga se mia elia! Alles askhseis mporei na mas pei o filos?

Eχει δυο, τρεις, που του εχουν πει αρκετα παλιοι και σεβαστοι ανθρωποι του χωρου αλλα δυστηχως δεν μπορω να σου δωσω να τις καταλαβεις μεσα απο τον γραπτο λογο......:rolleyes:

Να προσπαθησω σε μια και μην με παρεξηγησετε......

Στα γραφομενα του Σταυρου προσθεσε στον επιτοπιο κυκλο ...

α) Ελαχιστα χιλμ την ωρα που κανεις την συγκεκριμενη ασκηση

β) Γερνεις οσο μπορεις το μηχανακι μεχρι που υπαρχει περιπτωση να πεσεις κατω.....

γ) Και τα δυο ποδια στους μαρσπιεδες , δεν βγαζεις ποδι ουτε για να στηριχτεις οταν φτανεις στο μηδεν χωρις περιθωριο να συνεχισεις..... ( καλα μην το δενεις αυτο ...)

δ) Οι κυκλοι επαναλαμβανονται και ενωνονται (κυριως οταν φτανεις στο μηδεν) και απο την αριστερη και απο την δεξια πλευρα...

ε) Ενοειτε οτι την ωρα που επιβραδυνεις στο μηδεν ο εναλαξ συνδιασμος μπροστινου - πισινου φρενου εχουν την τιμητικη τους.....

Σκοπος της ασκησης το απολυτο κοντρολ της μοτο σου σε στιγμιαια κοψιματα ( μηδεν ταχυτητα) μεσα σε φουρκετουλες ( χωρις να βαζεις ποδι κατω ) στα παρα πολυ κλειστα κομματια ( και ειδικα σε αυτα που στην κυριολεξια δεξια -αριστερα δεν υπαρχει καν χωρος η χρονος για ποδι κατω..)

Να φορας τις σπεσιαλ επιγονατιδες........




:wave2:

Vstrommer71
12/12/2007, 23:08
Δεν λεω,ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα!:D
Ολα αυτα τα ενδιαφεροντα που λετε...
Μηπως(μια που ειμαι και ''διαβαστερος''...) κυκλοφορανε σε κανα βιβλιο?
Κατι αντιστοιχο σε χωματινη βερσιον του ''Τwist of the wrist'' ας πουμε?

STOYBI
12/12/2007, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Δεν λεω,ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα!:D
Ολα αυτα τα ενδιαφεροντα που λετε...
Μηπως(μια που ειμαι και ''διαβαστερος''...) κυκλοφορανε σε κανα βιβλιο?
Κατι αντιστοιχο σε χωματινη βερσιον του ''Τwist of the wrist'' ας πουμε?

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο βιβλιο..... :rolleyes:

Την συγκεκριμενη ασκηση μου την μετεφεραν και μενα αλλοι εντουραδες η οποια ομολογω πως μου αρεσε αρκετα........ :rolleyes:

:wave2:

lamoun
12/12/2007, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Μηπως(μια που ειμαι και ''διαβαστερος''...) κυκλοφορανε σε κανα βιβλιο?
Κατι αντιστοιχο σε χωματινη βερσιον του ''Τwist of the wrist'' ας πουμε?

Για δες εδώ. Amazon (http://www.amazon.com/gp/product/0760319758/ref=s9_asin_title_1?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=center-1&pf_rd_r=0B7FZSP8J4JV9TJFGFC9&pf_rd_t=101&pf_rd_p=291314001&pf_rd_i=507846) Πιο κάτω έχει και άλλα βιβλία.

Επίσης βρήκα κάτι Tips:

Enduro Tips (http://www.motoxmag.co.uk/toptips-enduro.htm)
Motocross Tips (http://www.motoxmag.co.uk/toptips-mx.htm)

xampos
13/12/2007, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Για δες εδώ. Amazon (http://www.amazon.com/gp/product/0760319758/ref=s9_asin_title_1?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=center-1&pf_rd_r=0B7FZSP8J4JV9TJFGFC9&pf_rd_t=101&pf_rd_p=291314001&pf_rd_i=507846) Πιο κάτω έχει και άλλα βιβλία.

Επίσης βρήκα κάτι Tips:

Enduro Tips (http://www.motoxmag.co.uk/toptips-enduro.htm)
Motocross Tips (http://www.motoxmag.co.uk/toptips-mx.htm)

:winka: στο ιντερνετ εισαι πολυ τσακαλος ρε, ωραιο ;)

iatrodikastis
21/01/2008, 20:35
Δεν ξέρω γιά τα άλλα ποστ.


Στα δικά μου προσπαθώ να δώσω στον φίλο τις διαδρομές που ζητάει.


Αν θεωρείς ότι αυτό δεν είναι άσκηση γιά enduro,σβήστα.


Αν πάλι αναφέρεσαι στα ποστ των άλλων,τότε σβήστα σίγουρα.:rotflmao:

dirtbird
22/01/2008, 05:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Δεν ξέρω γιά τα άλλα ποστ.


Στα δικά μου προσπαθώ να δώσω στον φίλο τις διαδρομές που ζητάει.


Αν θεωρείς ότι αυτό δεν είναι άσκηση γιά enduro,σβήστα.


Αν πάλι αναφέρεσαι στα ποστ των άλλων,τότε σβήστα σίγουρα.:rotflmao:

Διαδρομές (εντός Αττικής) με pm.

Καθαρίστηκε.
Γράφετε εντός θέματος.
Ότι θα είναι εκτός θα εξαυλώνεται αυτόματα.....

:smokin: :smokin:

taxydromos
17/03/2008, 16:40
το εντουρομαθημα του Βασ.Ορφανου στη σαλαμινα......ιδιαιτερα χρησιμο για τους πρωταρηδες στο χωμα>>ΚΛΙΚ ΕΔΩ (http://video.google.com/videoplay?docid=8691146220236011299&hl=en)

ARISPEED1
17/03/2008, 20:25
παιδιά το πρηξατε το παιδί ,με σωστές οδηγίες ομως ....Γιάνναρε ποτέ καβάλα το γκάζι χωρίς εξοπλισμό !!!!μπότες ,κράνος,επιγονατίδες ,θώρακα κτλ.......Ποδήλατο βουνού για φυσική κατάσταση.Παλαια τευχη Μοτο,0-300 με τεχνικές οδήγησης για ενημέρωση.Παρέα με αλλους εντουράδες απο Πάτρα βόλτα χωρίς υπερβολές πάντα με το γκάζι....Σταθερό γκάζι γενικώς κ πολλά χλμ στο χώμα κ ολα θα πάνε ρολόι !Τελικά τι μηχάνημα πήρες ? Καλές βόλτες !