PDA

View Full Version : Μέγεθος επισυναπτομένων φωτογραφιών...



npat
18/03/2008, 01:24
Καταλαβαίνω απόλυτα γιατί πρέπει να υπάρχει ένα όριο στο μέγεθος των επισυναπτομένων φωτογραφιών.

Καταλαβαίνω, επίσης, γιατί καλό θα ήταν οι φωτογραφίες που μπαίνουν στο φόρουμ να επισυνάπτονται και όχι να γίνονται λινκ από εξωτερική πηγή (γιατί δηλαδή το IMG-code πρέπει να είναι off),

Aλλά ρε παιδιά, το όριο των 100ΚΒ είναι υπερβολικά περιοριστικό.

Με τις παρούσες αναλύσεις οθονών μια "καλή" εικόνα πρέπει να έχει μέγεθος κάπου 600x400 pixels. Κάτω από αυτό το μέγεθος η φωτογραφία δείχνει υπερβολικά μικρή για να είναι ενδιαφέρουσα.

Στα 600x400 μια εικόνα σε φορμά JPEG, με σχετικά καλή ποιότητα, δίνει μέγεθος αρχείου---που εξαρτάται βέβαια από την πολυπλοκότητα της εικόνας---αλλά σπανίως ξεπερνά τα 200ΚΒ.

Γιατί λοιπόν δεν αναπροσαρμόζουμε το μέγεθος των επισυνάψεων σε μια πιο λογική τιμή? Δεν μιλάω για υπερβολές, αλλά ας πούμε κάτι σαν 200, 250KB θα ήταν πολύ πιο βολικό.

:wave2:

Tropeas
18/03/2008, 06:18
Και στα 150Κ να πήγαινε η διαφορά θα ηταν μεγάλη....
οι πιο πολλές φωτό μετά απο resize και λογικό μέγεθος εχω δει να παίζουν 120-170kb....

npat
18/03/2008, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Και στα 150Κ να πήγαινε η διαφορά θα ηταν μεγάλη....
οι πιο πολλές φωτό μετά απο resize και λογικό μέγεθος εχω δει να παίζουν 120-170kb....

Σωστό. Και στα 150 τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα. Στα 200 όμως θα ήταν σχεδόν τέλεια (προσωπικά δεν έχω δει φωτογραφία 600Χ400 με μέγεθος μεγαλύτερο των 200KB), ενώ σπανίως βλέπω (άλλα βλέπω) κάποιες με μέγεθος πάνω από 150-160...

Γιατί επιμένω στο 600χ400: Γιατί σε οθόνη ανάλυσης 1024Χ768 αντιστοιχεί περίπου στο 1/3 του εμβαδού της (πολύ λογικό ποσοστό για παρουσίαση φωτογραφίας) ενώ σε ανάλυση 1280Χ1024 αντιστοιχεί στο 1/5 (ή λίγο λιγότερο) κάτι που είναι πολύ κοντά στο ελάχιστο όριο για μια λογική παρουσίαση...

VANDA
18/03/2008, 09:42
Και 600x800 να την κάνεις τη φωτό, αν τη σώσεις στο φώτοσοπ με εντολή "save for web", σαν jpg με μια μέτρια ανάλυση, μπορείς να την έχεις στα 100kb..

npat
18/03/2008, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Και 600x800 να την κάνεις τη φωτό, αν τη σώσεις στο φώτοσοπ με εντολή "save for web", σαν jpg με μια μέτρια ανάλυση, μπορείς να την έχεις στα 100kb..

Για να γίνει αυτό, πρέπει να ρίξεις την ποιότητα πολύ (ειδικά με πολύπλοκες φωτογραφίες). Με ποιότητα γύρω στο 80%, πολλές φωτογραφίες βγαίνουν πάνω από 100ΚΒ. Το 80% θεωρείται γενικά παραδεκτό ως μια αξιοπρεπής ποιότητα, από εκεί και κάτω αρχίζεις να έχεις εμφανή φαινόμενα συμπίεσης. Μπορεί αυτό να ήταν οκ, αν δεν γινόταν αλλιώς, αλλά το κόστος σε μέγεθος αρχείου δεν είναι τόσο μεγάλο. Όπως είπα με 200ΚΒ καλύπτεις σχεδόν όλες τις περιπτώσεις...

:wave2:

CIRUS
18/03/2008, 09:55
συμφωνώ με τον npat 200 θα ήταν πολύ καλύτερα

VANDA
18/03/2008, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Για να γίνει αυτό, πρέπει να ρίξεις την ποιότητα πολύ (ειδικά με πολύπλοκες φωτογραφίες). Με ποιότητα γύρω στο 80%, πολλές φωτογραφίες βγαίνουν πάνω από 100ΚΒ. Το 80% θεωρείται γενικά παραδεκτό ως μια αξιοπρεπής ποιότητα, από εκεί και κάτω αρχίζεις να έχεις εμφανή φαινόμενα συμπίεσης. Μπορεί αυτό να ήταν οκ, αν δεν γινόταν αλλιώς, αλλά το κόστος σε μέγεθος αρχείου δεν είναι τόσο μεγάλο. Όπως είπα με 200ΚΒ καλύπτεις σχεδόν όλες τις περιπτώσεις...

:wave2:

Δε λέω να μη γίνει.. αυτό θα το πουν οι διαχειριστές.. Αλλά για τα δεδομένα του φόρουμ, ίσως να αρκούν τα 100kb, με το σκεπτικό να μη φορτώνονται πολύ οι σελίδες κλπ. Αυτή είναι μια φωτό με αρκετή πληροφορία, με μέγεθος 693x924, saved for web ως jpg με ποιότητα 27%!


124297

slacker
18/03/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Καταλαβαίνω, επίσης, γιατί καλό θα ήταν οι φωτογραφίες που μπαίνουν στο φόρουμ να επισυνάπτονται και όχι να γίνονται λινκ από εξωτερική πηγή (γιατί δηλαδή το IMG-code πρέπει να είναι off)

Εγώ πάλι θα ήθελα να μου το εξηγήσετε αυτό, γιατί δηλαδή δεν μπορούμε να ανεβάσουμε μια φωτό πχ. στο imageshack, αντί να επιβαρύνουμε τον server του moto.
Σε άλλα φόρουμ, επιτρέπεται, αρκεί να μην κάνεις hotlinking σε άλλα sites και φυσικά να μην βάζεις φωτογραφίες σε μέγεθος ταπετσαρίας τοίχου!

DrIoannis
18/03/2008, 11:25
Συμφωνώ ότι πρέπει κάτι να γίνει με τις φώτο.Δυσκολεύομαι και κάποιες φορές δεν τα καταφέρνω να βάλω φωτογραφίες αξιοπρεπείς με μέγεθος 100kb.Πιστεύω πρέπει να ανοίξει ο [IMG] ή να ανεβάσουν τα όρια στο upload.

sniper
18/03/2008, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Δε λέω να μη γίνει.. αυτό θα το πουν οι διαχειριστές.. Αλλά για τα δεδομένα του φόρουμ, ίσως να αρκούν τα 100kb, με το σκεπτικό να μη φορτώνονται πολύ οι σελίδες κλπ. Αυτή είναι μια φωτό με αρκετή πληροφορία, με μέγεθος 693x924, saved for web ως jpg με ποιότητα 27%!


Nαι αλλά:

1. δεν έχουν όλοι photoshop
2. και να το έχουν δεν γνωρίζουν όλοι την χρήση του
3. show off! :lol: :lol:

Tropeas
18/03/2008, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Και 600x800 να την κάνεις τη φωτό, αν τη σώσεις στο φώτοσοπ με εντολή "save for web", σαν jpg με μια μέτρια ανάλυση, μπορείς να την έχεις στα 100kb..
σωστό και αυτό αλλά δεν εχουμε όλοι photoshop.... :winka: (if you know what I mean...)
θέλουμε λοιπόν έναν καλό compressor-resizer που να μην μας χαλάει τον κόκκο αλλά την εξτρα πληροφορία που στην αντίστοιχη ανάλυση χωρίς ζουμ δεν θα κάνει διαφορά...
ένας καλός που γίνεται και integrated και είναι και MS certified είναι o
image file resizer (http://download.microsoft.com/download/whistler/Install/2/WXP/EN-US/ImageResizerPowertoySetup.exe) που θα βρείτε μαζί με τα άλλα Microsoft Powertoys (http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx)
το medium που έχει στις προεπιλογές είναι μια χαρά (τις περισσότερες φορές για φωτό ) για ποστάρισμα στο φόρουμ,
αν είχαμε 150 kb θα ήταν για το 99%... :beer: :wave2:

road spirit
18/03/2008, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
...
Καταλαβαίνω, επίσης, γιατί καλό θα ήταν οι φωτογραφίες που μπαίνουν στο φόρουμ να επισυνάπτονται και όχι να γίνονται λινκ από εξωτερική πηγή (γιατί δηλαδή το IMG-code πρέπει να είναι off),

. γιατί όχι λινκ ?? τι το κακό μπορεί να έχει αυτή η επιλογή? πέτε και εμας να μαθαίνουμε...

:)

GIXXERAKIAS
18/03/2008, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
γιατί όχι λινκ ?? τι το κακό μπορεί να έχει αυτή η επιλογή? πέτε και εμας να μαθαίνουμε...

:)

Ρωτα τα παιδια στο kawa-bikers που μετα απο ενα πεσιμο σερβερ σε site για upoloading φωτογραφιων εχασαν οτι φωτογραφια ειχαν βαλει εκει.:winka:

Tropeas
18/03/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ρωτα τα παιδια στο kawa-bikers που μετα απο ενα πεσιμο σερβερ σε site για upoloading φωτογραφιων εχασαν οτι φωτογραφια ειχαν βαλει εκει.:winka:
και όχι μόνο...

road spirit
18/03/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ρωτα τα παιδια στο kawa-bikers που μετα απο ενα πεσιμο σερβερ σε site για upoloading φωτογραφιων εχασαν οτι φωτογραφια ειχαν βαλει εκει.:winka: α μάλιστα...

δλδ όλοι του καβα-μπαικερς, ειχαν τις φωτό τους στον ίδιο σέρβερ? :confused:

εγω αλλιώς το εννοούσα... ο κάθε χρήστης μπορεί να έχει ενα δικό του account σε portal/hosting server της επιλογής του... ασχετα με το μοτο.γκρ... πχ εγω ανεβάζω έτσι και αλλιώς τις περισσότερες φωτό μου στο photobucket.com.... ο npat χρησιμοποιεί το smugmug.com... υπάρχουν και άλλα (imageshack.com κλπ)... και είναι όλα δωρεάν....

το να πέσει λοιπόν ένας τέτοιος σέρβερ, θα είναι θέμα του χρήστη μεμονομένα, και δε θα επιηρεάζει (ούτε θα κατηγορήσει κανείς) το μοτο.γκρ

:)

road spirit
18/03/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
και όχι μόνο... ε πείτε ντε... :look:

byron
18/03/2008, 12:36
Καλό θα ήταν μεν να μεγαλώσει, αλλά ρε παιδιά ο Panayiotis πως ανεβάζει 100άρες και είναι super ?????


124311

byron
18/03/2008, 12:37
και αυτή


124312

byron
18/03/2008, 12:39
αυτή θέλει 30 ίντσες για να την δείς. :lol:


124313

sniper
18/03/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
και αυτή

Καμμιά ιδέα για το μέγεθος/ποιότητα της αρχικής εικόνας έχουμε; :rolleyes:

road spirit
18/03/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καλό θα ήταν μεν να μεγαλώσει, αλλά ρε παιδιά ο Panayiotis πως ανεβάζει 100άρες και είναι super ????? χωρίς να ειμαι ειδικός και σίγουρος για αυτό που θα γράψω, το αναφέρω απο τη δική μου εμπειρία και τις προσπάθειες συμπίεσης των φωτό

όταν η εικόνα εχει απλά τη μοτο μέσα, σχεδόν να γεμίζει το κάδρο και χωρίς πολύ πολύ background τότε η πληροφορία στα pixels ειναι λιγη... πχ στη φωτό του πέφτουλα παραπάνω, το background ειναι σκέτη άσφαλτος, ενώ και τα χρώματα της μοτο και του αναβάτη ειναι κάπως απλά

σε μια φωτό όμως με τοπίο τα pixels έχουν καταγεγραμένη περισσότερη πληροφορία, και έτσι η συμπίεση της φωτό καταστρέφει πολύ απο την ποιότητα...

αυτό έχω παρατηρήσει απο δικές μου φωτό

:)

npat
18/03/2008, 12:47
Σχετικά με το IMG: Ο λόγος που υποστηρίζω ότι δεν πρέπει να ενεργοποιηθεί είναι ότι το moto καλό θα ήταν να διατηρεί την ιστορία---και την ακεραιότητα---των threads του αυτόνομα και χωρίς να εξαρτάται από την διαθεσιμότητα εξωτερικών sites.

Μπαίνω π.χ. σε ένα thread βόλτας ή ταξιδιωτικού που δημιουργήθηκε πριν πέντε χρόνια και βλέπω ένα κομμάτι της ιστορίας της παρέας. Αν οι εικόνες ήταν linked από εξωτερικά sites το 90% αυτών δεν θα ήταν πλέον διαθέσιμες (και μην μου πείτε ότι πρέπει να φροντίσει ο χρήστης οι φωτό του να είναι διαθέσιμες για πάντα... γιατί πρακτικά μεγαλύτερη ελπίδα έχει ένα παγόβουνο στην έρημο από αυτό). Η εικόνα που θα έδειχνε το moto (που πέρα από μέσο επικοινωνίας, έχει και εν-μέρη τον χαρακτήρα ιστορικής παρακαταθήκες---λέμε τώρα) θα ήταν άθλια...

Σχετικά με το μέγεθος (VANDA): Δεν αντιλέγω ότι μπορείς ρίχνοντας την ποιότητα να επιτύχεις μικρά μεγέθη αρχείων, αλλά όπως και να το κάνουμε, πρέπει να ρίξεις την ποιότητα αρκετά. Σε κάποιες εικόνες αυτό δεν φαίνεται και πολύ, σε άλλες όμως (με μεγάλα, π.χ., και ομαλά ντεγκραντέ) θα βγάζει μάτι. Πέρα από την πτώση στην ποιότητα, όμως, αυτό δημιουργεί και αρκετά διαχειριστικά προβλήματα: Πρέπει μία-μία τις εικόνες να τις tunάρεις ως προς την ποιότητα ώστε να ταιριάξει το μέγεθος, κάτι μάλλον φασαριόζικο... Το ζητούμενο είναι για ένα λογικό μέγεθος (π.χ. 600x400), και μια λογική ποιότητα (π.χ 80%) να χωράνε οι εικόνες που τυπικά παράγονται... ότι υπάρχουν λύσεις, υπάρχουν αλλά η απλότητα νομίζω ότι είναι το ζητούμενο

byron
18/03/2008, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Καμμιά ιδέα για το μέγεθος/ποιότητα της αρχικής εικόνας έχουμε; :rolleyes:

Ρε δεν πάτε να αλλάξετε τα monitor σας πρώτα ;; :lol:

Σε EIZO flexscan που χρησιμοποιώ, οι φωτό είναι super.


(δεν διαφωνώ με την αύξηση του μέγεθους πάντως. Δεν ξέρω αν το σηκώνει το φόρουμ όμως)

sniper
18/03/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
...

Σε EIZO flexscan που χρησιμοποιώ, οι φωτό είναι super.

....


EIZO flexscan?????? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Aς τον ενημερώσει κάποιος ότι ανακαλύφθηκε κι ο ηλεκτρισμός πριν λιγο καιρό....

byron
18/03/2008, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
EIZO flexscan?????? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Aς τον ενημερώσει κάποιος ότι ανακαλύφθηκε κι ο ηλεκτρισμός πριν λιγο καιρό....

Τι έχουν ρε; :confused:

Μια χαρά LCD οθόνες έχω (2πλό monitor)

npat
18/03/2008, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
χωρίς να ειμαι ειδικός και σίγουρος για αυτό που θα γράψω, το αναφέρω απο τη δική μου εμπειρία και τις προσπάθειες συμπίεσης των φωτό

όταν η εικόνα εχει απλά τη μοτο μέσα, σχεδόν να γεμίζει το κάδρο και χωρίς πολύ πολύ background τότε η πληροφορία στα pixels ειναι λιγη... πχ στη φωτό του πέφτουλα παραπάνω, το background ειναι σκέτη άσφαλτος, ενώ και τα χρώματα της μοτο και του αναβάτη ειναι κάπως απλά

σε μια φωτό όμως με τοπίο τα pixels έχουν καταγεγραμένη περισσότερη πληροφορία, και έτσι η συμπίεση της φωτό καταστρέφει πολύ απο την ποιότητα...

αυτό έχω παρατηρήσει απο δικές μου φωτό

:)

Σωστά τα λές!

Η πολυπλοκότητα μιας εικόνας "στα μάτια"του JPEG---και άλλων DCT (discrete cosine transformation) αλγορίθμων συμπίεσης---αυξάνει τόσο όσο αυξάνεται το υψίσυχνο περιεχόμενό τους. Όσο λοιπόν περισσότερες υψηλές συχνότητες υπάρχουν στην φωτογραφία, τόσο περισσότερα μπιτ θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσει ο συμπιεστής για την κβάντιση των συνιστωσών, άρα τόσο θα αυξηθεί το μέγεθος του
αρχείου...

Με απλά λόγια: Φωτογραφίες με μεγάλες μονόχρωμες περιοχές, ή περιοχές με χρώματα που αλλάζουν ομαλά, συμπιέζονται αρκετά καλά. Φωτογραφίες με πολά... "μπιμπίκια" (π.χ φυλλοσιές δένδρων)... άστα να πάνε...

(Λίγο υπεραπλοποιημένα αυτά... αλλά αν θέλετε βάζω και εξισώσεις :lol: )

road spirit
18/03/2008, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
.....και άλλων DCT (discrete cosine transformation) αλγορίθμων συμπίεσης---αυξάνει τόσο όσο αυξάνεται το υψίσυχνο περιεχόμενό τους. .....

...ο συμπιεστής για την κβάντιση των συνιστωσών, ....


(Λίγο υπεραπλοποιημένα αυτά... αλλά αν θέλετε βάζω και εξισώσεις :lol: ) ποιά ?? :dizzy: αυτά???

πάλι καλά που μείναμε στα κβαντικά φαινόμενα και δεν το πήγαμε πιο βαθιά... :lol:

"πόσα κβάντα είναι η φωτογραφία σου ρε?" :lol:

VANDA
18/03/2008, 13:23
Για να μη νομίζετε ότι κάνω διαφήμιση στο πρόγραμμα.. δεν είναι απαραίτητο το photoshop φυσικά. Υπάρχουν και πολλές ιστοσελίδες που κάνουν resize σε εικόνες (δείχνοντας το μέγεθος και την ποιότητα της τελικής), χωρίς να χρειάζεται να κατεβάσουμε καν κάποιο software, πχ αυτή (http://www.webresizer.com/resizer/). :smilea:

blackbusa
18/03/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
και αυτή

πηρε ducati o Παναγιωτης???:look: :wacko:


:lol: :lol: :lol: :lol:


σορρυ για το σπαμ αλλα ηταν πειρασμος....:blush:

npat
18/03/2008, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Για να μη νομίζετε ότι κάνω διαφήμιση στο πρόγραμμα.. δεν είναι απαραίτητο το photoshop φυσικά. Υπάρχουν και πολλές ιστοσελίδες που κάνουν resize σε εικόνες (δείχνοντας το μέγεθος και την ποιότητα της τελικής), χωρίς να χρειάζεται να κατεβάσουμε καν κάποιο software, πχ αυτή (http://www.webresizer.com/resizer/). :smilea:

Κυριλέ, μεν... αλλά: Αν είναι να κάνεις αυτή τη δουλεία σε 40-50 εικόνες... φέξε μου και ξημέρωσε! Και 40-50 να μην είναι οι εικόνες αλλά 10-15 και πάλι σπαστικό είναι. Είναι πάντως μια λύση ανάγκης, αλλά έχει πολύ κουπί η δουλειά...

npat
18/03/2008, 15:58
Λοιπόν!

Για τους λινουξάδες του φόρουμ, έστρωσα τον κώλο μου κάτω και έγραψα ένα σκριπτάκι που νομίζω θα εκτιμηθεί δεόντως...

Τι κάνει;

Πολύ απλά παίρνει ένα ολόκληρο directory με εικόνες (οποιουδήποτε μεγέθους, και οποιουδήποτε φορμά) και τις μετατρέπει όλες και αυτομάτως σε μορφή κατάλληλη για ποστάρισμα στο moto.gr.

Καλείται κάπως έτσι:

img_resize ./pictures ./moto-pictures

To "pictures" είναι το directory (φάκελος) που έχει όλες τις εικόνες που θέλουμε να μετατρέψουμε. Το "moto-pictures" είναι ένα (πιθανότατα άδειο) directory όπου θα μπουν οι εικόνες αφού μετατραπούν σε μορφή κατάλληλη για ποστάρισμα στο moto.gr. Οι αρχικές εικόνες μέσα στο "pictures" δεν πειράζονται.

Δίνοντας λοιπόν αυτή την εντολή όλες οι εικόνες μέσα στον φάκελο pictures μετατρέπονται αυτομάτως σε μορφή κατάλληλη για ποστάρισμα στο moto.gr και αποθηκεύονται μέσα στον φάκελο moto-pictures.

Το σκριπτάκι είναι αρκετά έξυπνο ώστε να προσπαθεί να κάνει όσο καλύτερη δουλειά γίνεται, ισορροπώντας μεταξύ μεγέθους εικόνας και ποιότητας εικόνας: Ξεκινάει, δηλαδή, από ένα ιδανικό μέγεθος (που ορίζεται προαιρετικά ως παράμετρος) και πρώτα ρίχνει σταδιακά την ποιότητα, χωρίς να πειράξει το μέγεθος. Αν δει ότι δεν τον παίρνει (ότι δηλαδή χρειάζεται να ρίξει την ποιότητα πολύ---το τι σημαίνει "πολύ" ορίζεται επίσης προαιρετικά ως παράμετρος) τότε, και μόνο τότε, αρχίζει να πειράζει το μέγεθος.

Το ιδανικό μέγεθος (αν δεν οριστεί με παράμετρο) είναι 600x400

Η ελάχιστη επιτρεπτή ποιότητα (επίσης αν δεν οριστεί με παράμετρο) είναι 70%

Αναλυτικότερα, αν το καλέσεις όπως δείχνω παραπάνω (χωρίς προαιρετικές παραμέτρους, παρά μόνο με τα δύο direcotries) λειτοπυργεί ως εξής:

- Παίρνει την πρώτη εικόνα που βρίσκεται στoν φάκελο pictures (κατά το παράδειγμα).

- Φέρνει την εικόνα σε μέγεθος 600x400 (παράμετρος), με πολύ καλή ποιότητα 82% (παράμετρος και αυτό)

- Τσεκάρει το μέγεθος του αρχείου και αν είναι μεγαλύτερο από 100ΚΒ (παράμετρος), ρίχνει την ποιότητα κατά 1% και ξαναπροσπαθεί, μέχρι το μέγεθος του αρχείου να γίνει μικρότερο από 100ΚΒ. Μέγεθος εικόνας δεν έχει πειράξει ακόμη.

- Αν η ποιότητα φτάσει κάτω από 70% (παράμετρος) και το μέγεθος του αρχείου είναι ακόμη μεγάλο, αρχίζει να ελαττώνει το μέγεθος της εικόνας (με την ποιότητα καρφωμένη πλέον στο 70%) μέχρι το μέγεθος του αρχείου να γίνει μικρότερο από 100ΚΒ

- Όταν τα καταφέρει γράφει την εικόνα στο directory moto-pictures (κατά το παράδειγμα)

- Επαναλαμβάνει για όλες τις εικόνες που βρίσκονται μέσα στον φάκελο pictures

Όλα αυτά, βέβαια, γίνονται αυτόματα χωρίς καμία παρέμβαση του χειριστή πέρα από την αρχική κλήση της εντολής.

Οι προαιρετικές παράμετροι που αναφέρω παραπάνω ορίζονται ως εξής:

QUALITY_MIN=50 img_resize ./pictures ./moto-pictures

ή

QUALITY_MIN=50 RESOLUTION=1024x768 img_resize ./pictures ./moto-pictures

κ.ο.κ.

Μπορούν να οριστούν οι ακόλουθες παράμετροι:

SIZE: Μέγιστο επιτρεπτό μέγεθος αρχείου σε bytes (default: 102400)
QUALITY: Μέγιστη ποιότητα από την οποία ξεκινάει η διαδικασία (default: 82)
QUALITY_MIN: Ελάχιστη ποιότητα, κάτω από την οποία δεν θα πέσει (default: 70)
RESOLUTION: Ιδανικό μέγεθος εικόνας το οποίο θα προσπαθήσει να επιτύχει (def: 600x400)
RESOLUTION_MIN: Ελάχιστο μέγεθος κάτω απ' το οποίο δεν θα πέσει (def: 100x100)

Αυτά:

Όποιος το θέλει (το σκριπτάκι), ας σφυρίξει κλέφτικα...

:wave2:

catmaster
18/03/2008, 16:12
:a13: :a13: (βουνά και λόγγοι και προβατάκια και κουδούνες ... )

σου στέλνω με πμ το mail μου ....


(solaris rulez) :smokin:

:beer: :beer:

Tropeas
18/03/2008, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
[b]Λοιπόν!



Όποιος το θέλει (το σκριπτάκι), ας σφυρίξει κλέφτικα...

:wave2:
ριχτω κάπου public ρεεεε.....:rolleyes:

npat
18/03/2008, 16:48
Επισυνάπτω το σκριπτάκι, ζιπαρισμένο για τεχνικούς λόγους (δεν με αφήνει να το επισυνάψω αλλιώς).

Εγκατάσταση:

- Παίρνετε την επισύναψη και τη σώζετε σε ένα directory ως, ας πούμε, img_resize.zip

- Ξεζιπάρετε: unzip img_resize.zip

- Θα παραχθεί ένα αρχείο "img_resize"

- Μετατρέπετε το αρχείο σε εκτελέσιμο: chmod +x img_resize

- Το μεταφέρετε, αν θέλετε, σε ένα directory που βρίσκεται στο path σας: mv img_resize /usr/local/bin

Είστε έτοιμοι.

Προαπαιτούμενα:

- Η εντολή "unzip", για να ξεζιπάρετε το σκριπτάκι (υπάρχει ως στανταρ η προαιρετικό πακέτο σε όλα τα συγχρονα distributions)

- Ένα σχετικά σύγχρονο linux σύστημα (απλώς να μην είναι αρχαίο). Σε άλλα unix μάλλον δεν θα παίξει γιατί χρησιμοποιεί αρκετούς "λινουξισμούς". Θα μπορούσε να τροποποιηθεί αλλά θέλει λίγη δουλειά.

- Τα netpbm tools (υπάρxουν ως στανταρ ή προαιρετικό πακέτο σε όλα τα συγχρονα distributions). Για να τσεκάρετε αν είναι εγκαταστημένα στο σύστημά σας δείτε αν υπάρχουν οι εντολές: "anytopnm", "pnmscale", και "pnmtojpeg". Αν υπάρχουν, τζέτ! Αν δεν υπάρχουν, βρείτε και εγκαταστήστε το ανάλογο πακέτο.

Κλήση:

Εφόσον το έχετε βάλει κάπου στο path σας, μπορείτε να το καλέσετε ως εξής:

img_resize pictures moto-pictures

όπου "pictures" και "moto-pictures" είναι δύο directories. Το πρώτο πρέπει να περιέχει τις εικόνες που θέλετε να επεξεργαστείτε, και το δεύτερο πρέπει απλά να υπάρχει και να μπορείτε (να έχετε δικαίωμα) να γράψετε μέσα σε αυτό. Εκεί θα τοποθετηθούν οι επεξεργασμένες φωτογραφίες.

Για περισσότερα δείτε το προηγούμενο ποστ.

Παρατηρήσεις

- Γενικώς το έχω τεστάρει και δουλεύει μια χαρά. Είναι όμως πολύ φρέσκο, οπότε μπορεί κάτι να μου έχει ξεφύγει. Πείτε μου αν έχετε κάποιο θέμα.

Διορθώσεις:

- Αν τα αρχεία είχαν κατάληξη με κεφαλαία γράμματα (π.χ. "lala.JPG" αντί για "lala.jpg") δεν τα αναγνώριζε. Διορθώθηκε (thanks: mpou)


:wave2:

npat
18/03/2008, 17:26
Διορθωμένη επισύναψη:

gcrook
18/03/2008, 21:47
Σχετικες με τις εικονες του Παναγιωτη παιζουν τα εξης:

Οι εικονες ειναι τετοιας ποιοτητας και αναλυσης που οση πληροφορια να χαθει κατα την συμπιεση και παλι ειναι γαμω θα φαινονται.

Εχουν ρηχο βαθος πεδιου ως επιτο πλειστον οποτε στο "φλου" (που αποτελει μεγαλο μερος του καδρου στις περισσοτερες φωτο του) η χρωματικη πληροφορια ειναι ελαχιστη οποτε το θεμα κατα την συμπιεση δεν χανει σε αναλυση.

Ειναι επαγγελματιας φωτογραφος.Και 30 kb να τις ανεβαζε παλι καλες θα φαινοντουσαν.



Βασικα npat ανεβαζε ασπρομαυρες μπας και την σκαπουλαρουμε (και εσυ και εγω και ολοι) στο εικαστικο:lol: :wave2:

lamoun
18/03/2008, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Λοιπόν!


Άν οι φωτό δεν είναι αναλογίας 1.5 / 1 αλλά π.χ. 1,33 /1, κάνει crop ή τις παραμορφώνει;;

npat
18/03/2008, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Άν οι φωτό δεν είναι αναλογίας 1.5 / 1 αλλά π.χ. 1,33 /1, κάνει crop ή τις παραμορφώνει;;

Δεν τις παραμορφώνει, ούτε κάνει crop. Διατηρεί την αναλογία και κάνει αυτό που πρέπει!

Για την ακρίβεια όταν του πεις ότι θέλεις τις εικόνες να είναι, π.χ., 600x400 το σκριπτάκι φροντίζει η εικόνα
να έχει περίπου 240000 pixels, διατηρώντας την original αναλογία... τεχνολογία, λέμε!

npat
18/03/2008, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Σχετικες με τις εικονες του Παναγιωτη παιζουν τα εξης:

Οι εικονες ειναι τετοιας ποιοτητας και αναλυσης που οση πληροφορια να χαθει κατα την συμπιεση και παλι ειναι γαμω θα φαινονται.



Συμφωνώ!

Καρα-τηλεφακός, μεγάλη ταχύτητα (για να ακινητοποιήσει τη στιγμή) άρα, λογικά, καρα-ανοιχτό διάφραγμα. Αποτέλεσμα: σχεδόν μηδενικό βάθος πεδίου. Background, λοιπόν, πολύ φλουταρισμένο. Επιπτώσεις αυτού: Πολύ καλή συμπίεση, από την μια, και εξαιρετική "αφαιρετικότητα" από την άλλη (το τελευταίο κάνει πανεύκολο σχεδόν κάθε θέμα να δείχνει ενδιαφέρον).

gcrook
18/03/2008, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Συμφωνώ!

Καρα-τηλεφακός, μεγάλη ταχύτητα (για να ακινητοποιήσει τη στιγμή) άρα, λογικά, καρα-ανοιχτό διάφραγμα. Αποτέλεσμα: σχεδόν μηδενικό βάθος πεδίου.

Μι λοβς γουεν γιου τοκ προστυχα.
Μηπως να καναμε λογο και για "bokeh" και "circles of confusion" και για τον ρολο που παιζουν αυτα στην απωλεια χρωματικης πληροφοριας με τους κλασσικους αλγοριθμους συμπιεσης; :eyepop: :hypnotize :uplate: :lol: :rotflmao: :wave2:

Διορθωση: (Σχεδον) μηδενικο βαθος πεδιου συναντας μονο σε ακραιους μακρο φακους

Επισης σε εξαιρετικα ελαχιστες πλην ακραιες περιπτωσεις που το θεμα ερχεται εξαιρετικα κοντα στον φακο.

Παραδειγμα...

Νικος υποστηριζει οτι το γκρο πλαν της νταλικας που ερχεται κατα πανω του θελει λιγο ακομα καδραρισμα.

Αποτελεσμα:

Οι νευροχειρουργοι προσπαθουν να ξεκολλησουν την μηχανη απο τον εγκεφαλο του Νικου και τον φακο απο την γρυλια του Scania.

:rotflmao:

Εκει εχουμε βαθος πεδιου μηδενικο και μονο εκει.:lol: :wave2:

devil's animal
18/03/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μι λοβς γουεν γιου τοκ προστυχα.
Μηπως να καναμε λογο και για "bokeh" και "circles of confusion" και για τον ρολο που παιζουν αυτα στην απωλεια χρωματικης πληροφοριας με τους κλασσικους αλγοριθμους συμπιεσης; :eyepop: :hypnotize :uplate: :lol: :rotflmao: :wave2:

Διορθωση: (Σχεδον) μηδενικο βαθος πεδιου συναντας μονο σε ακραιους μακρο φακους

Επισης σε εξαιρετικα ελαχιστες πλην ακραιες περιπτωσεις που το θεμα ερχεται εξαιρετικα κοντα στον φακο.

Παραδειγμα...

Νικος υποστηριζει οτι το γκρο πλαν της νταλικας που ερχεται κατα πανω του θελει λιγο ακομα καδραρισμα.

Αποτελεσμα:

Οι νευροχειρουργοι προσπαθουν να ξεκολλησουν την μηχανη απο τον εγκεφαλο του Νικου και τον φακο απο την γρυλια του Scania.

:rotflmao:

Εκει εχουμε βαθος πεδιου μηδενικο και μονο εκει.:lol: :wave2:

xaxaxaxax
τι μλκς εισαι ρε Κρουκη??
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αντε καντε το 200 να τελειωνουμε και μην με μπερδευετε με αλγοριθμους, διαφραγματα, πιξελς και μ@λακιες.
:wave2:
:lol: :lol:

npat
19/03/2008, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μι λοβς γουεν γιου τοκ προστυχα.
Μηπως να καναμε λογο και για "bokeh" και "circles of confusion" και για τον ρολο που παιζουν αυτα στην απωλεια χρωματικης πληροφοριας με τους κλασσικους αλγοριθμους συμπιεσης ...

Διορθωση: (Σχεδον) μηδενικο βαθος πεδιου συναντας μονο σε ακραιους μακρο φακους



Τώρα μιλάς πολύ πρόστυχα και πρέπει να απαντήσω:

- Έστω λοιπόν φακός με εστιακό μήκος f = 300mm (ειπαμε καρα-τηλεφακός)

- Έστω και διάφραγμα A = 4 (τα σκάσαμε πολύ χοντρά)

- Έστω ότι στηνόμαστε στα l = 10 μέτρα (10000mm) από το θέμα

- Και έστω ότι δεχόμαστε ένα τυπικό circle of confusion c = 0.2mm

Το βάθος πεδίου, προσεγγιστικά, το δίνει ο τύπος:

df = (2* A * c * f^2 * l^2) / (f^4 - A^2 * c^2 * l^2)

Αντικαθιστώντας τα παραπάνω νούμερα βρίσκουμε ένα βάθος πεδίου της τάξης των:

df = 1792mm, δηλαδή κάτι λιγότερο από δύο μέτρα

Εντάξει, δεν είναι μηδενικό αλλά είναι πολύ μικρό!

Αν τώρα κάνουμε τον φακό μας 400mm, το βάθος πεδίου γίνεται:

df = 1002mm, δηλαδη περίπου ένα μέτρο

Γουστάρεις τυροπιτουλίνι μου?

Υ.Γ: Τα ανωτέρω ισχύουν μόνο όταν η απόσταση από το θέμα είναι σαφώς μεγαλύτερη από το εστιακό μήκος του φακού, αλλά μικρότερη από την υπερεστιακή απόσταση, ετσι?

gcrook
19/03/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Τώρα μιλάς πολύ πρόστυχα και πρέπει να απαντήσω:

- Έστω λοιπόν φακός με εστιακό μήκος f = 300mm (ειπαμε καρα-τηλεφακός)

- Έστω και διάφραγμα A = 4 (τα σκάσαμε πολύ χοντρά)

- Έστω ότι στηνόμαστε στα l = 10 μέτρα (10000mm) από το θέμα

- Και έστω ότι δεχόμαστε ένα τυπικό circle of confusion c = 0.2mm

Το βάθος πεδίου, προσεγγιστικά, το δίνει ο τύπος:

df = (2* A * c * f^2 * l^2) / (f^4 - A^2 * c^2 * l^2)

Αντικαθιστώντας τα παραπάνω νούμερα βρίσκουμε ένα βάθος πεδίου της τάξης των:

df = 1792mm, δηλαδή κάτι λιγότερο από δύο μέτρα

Εντάξει, δεν είναι μηδενικό αλλά είναι πολύ μικρό!

Αν τώρα κάνουμε τον φακό μας 400mm, το βάθος πεδίου γίνεται:

df = 1002mm, δηλαδη περίπου ένα μέτρο

Γουστάρεις τυροπιτουλίνι μου?

Υ.Γ: Τα ανωτέρω ισχύουν μόνο όταν η απόσταση από το θέμα είναι σαφώς μεγαλύτερη από το εστιακό μήκος του φακού, αλλά μικρότερη από την υπερεστιακή απόσταση, ετσι?


Και συνεχιζω ακομα πιο προστυχα.
Κραταμε τον φακο των 400 mm ο οποιος βρισκεται 10 μετρα απο σταση απο το θεμα.
Με δεδομενο διαφραγμα (πες 4) τραβαμε την φωτο.

Και σου λεει ο μαγκας ο αρχιφωτογραφος κανε μου το ιδιο ακριβως καδρο με φακο 800 mm και με το ιδιο διαγραγμα:eek:
(Οι αρχιφωτογραφοι ειναι ενα ματσο σαδιστικα υποκειμενα)

Εσυ σαν μαγκας που κατεχεις το θεμα προοπτικης (τον κακο σου τον φλαρο) κουμπωνεις βασανιστικα τον 800αρη φακο και με ενα σαρδονιο χαμογελο τον στηνεις στα 20 μετρα απο το θεμα και τσουπ!...νατο το ιδιο καδρο.

Γελωντας χαιρεκακα αποκρινεσαι στον αρχιφωτογραφο "Δεν ξερω μαγκα αν επιασες τον συσχετισμο εστιακης αποστασης και αποστασης φακου απο το θεμα..."


Και εκεινος σου λεει ωραια και ομορφα.
"Ωραια εκτυπωσε τις φωτο να συγκρινουμε το βαθος πεδιου"

Πραγματι τις εκτυπωνετε και βλεπετε οτι στην φωτο με τον 400αρη το φοντο ειναι αρκετα φλου,αλλα ελα που στον 800 το φοντο ειναι τοσο φλου που ολα φαινονται πισω απο το θεμα σαν εκεινο το ξερατο που τραβηξες την πρωτη φορα που ηπιες "2 ποτηρακια παραπανω"

Ψυχραιμος εσυ αποκρινεσαι "Λογικο ειναι κυρις αρχιφωτογραφε, αφου το βαθος πεδιου ειναι σαφως πολυ μικροτερο στον 800αρη,ολα να ειναι εντελως φλου"

Και με φωνη βροντερη σου αποκρινεται!
"ΣΚΑΤΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ! Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΗ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΠΕΔΙΟΥ ΑΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΦΟΝΤΟ;"

Και εκει αμα δεν ξερεις να του απαντησεις οτι η διαφορα βρισκεται στην εστιακη αποσταση των φακων που οσο μεγαλωνει ΤΟΝΙΖΕΙ το γεγονος οτι το φοντο ειναι εκτος φοκους,...τη γαμησες.:lol: :wave2:

Αυριο μιλαμε για bokeh και δονουμενους ανταπτορες 35χλστ στην ψηφιακη βιντεογραφια σε συνδυασμο με το θεμα του δυναμικου φασματος στο HD.:hypnotize :hypnotize

Operater
19/03/2008, 15:16
Γιαυτό εχει κανει πάταγο η RED.

Nα πω τη γνώμη μου? Καλα τα πολλά KB αλλά μήπως πρέπει να προστατέψουμε και τα δικαιώματα της κάθε φωτο? Κάτι λάθος είπα, το ξέρω, αλλά υπάρχει και αυτή η πτυχή. :wave2:

npat
19/03/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Και με φωνη βροντερη σου αποκρινεται!
"ΣΚΑΤΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ! Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΗ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΠΕΔΙΟΥ ΑΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΦΟΝΤΟ;"


Και κάνεις τις πράξεις, θέλοντας να την πεις στον μπούστη τον αρχιφωτογράφο---να τον βάλεις στη θέση του επιτέλους, για χρόνια κουβαλήματος φακών, τριπόδων, και της μπουγάδας του από και προς το καθαριστήριο---αλλά έντρομος βρίσκεις ότι στην μια περίπτωση το βάθος πεδίου είναι 1.002m ενώ την άλλη είναι... 1.0006m. Αρχίδια!

Και τότε, σαν φλασάκι, σου έρχεται η επιφοίτηση, συνοδευόμενη από ωδές αγγέλων, φωτοστέφανα και κάπου στο βάθος την μόνικα μπελούτσι ντυμένη αγγελάκι να σου χαμογελά με νόημα πάνω από ένα δισκοπότηρο (τι να πω, όπως τη βρίσκει κανεις)...

Ρε σούργελο που θες και να την πεις στον αρχιφωτογράφο, το βάθος πεδίου είναι ίδιο μεν αλλά με μεγαλύτερο εστιακό μήκος το φόντο μεγεθύνεται... ρε άσχετε που μόνο φακούς είσαι ικανός να βιδώνεις και φίλτρα να καθαρίζεις.

Όταν μεγεθύνεις, ρε όργιο, ένα εξίσου ατελώς εστιασμένο αντικείμενο, τι γίνεται? ε? Ναι, ρε γύφτο, ναι: Δειχνει πιο θολό! Όπως τότε που πήρες την και καλά "τέλεια εστιασμένη" φωτογραφία που είχες τραβήξει μετά από κανά δυο μπάφους και πήγες να την κάνεις από κόντακτ αφίσα για τον τοίχο και ξαφνικά σου προέκυψε από το πουθενά ιμπρεσιονιστικός πίνακας και τότε το απέδωσες στον μπάφο που επηρέασε το φιλμ... Αμ δεν ήταν ο μπάφος ρε Καραμήτρο...


:lol:

gcrook
19/03/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat


Me, you, make babies sometime soon?:a07: :a07:

npat
19/03/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater

Nα πω τη γνώμη μου? Καλα τα πολλά KB αλλά μήπως πρέπει να προστατέψουμε και τα δικαιώματα της κάθε φωτο? Κάτι λάθος είπα, το ξέρω, αλλά υπάρχει και αυτή η πτυχή. :wave2:

Υπάρχει πολύ απλός τρόπος να προστατέψεις τα δικαιώματα μιας φωτό: Απλά μην την βάζεις εδώ. Κράτα την στο ντουλάπι κλειδωμένη και τα δικαιώματά της θα είναι μια χαρά προστατευμένα...

:wave2:

Operater
19/03/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Υπάρχει πολύ απλός τρόπος να προστατέψεις τα δικαιώματα μιας φωτό: Απλά μην την βάζεις εδώ. Κράτα την στο ντουλάπι κλειδωμένη και τα δικαιώματά της θα είναι μια χαρά προστατευμένα...

:wave2:

:lol: Δεν το είχα σκεφτει! :lol:

road spirit
20/03/2008, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Γιαυτό εχει κανει πάταγο η RED.

Nα πω τη γνώμη μου? Καλα τα πολλά KB αλλά μήπως πρέπει να προστατέψουμε και τα δικαιώματα της κάθε φωτο? Κάτι λάθος είπα, το ξέρω, αλλά υπάρχει και αυτή η πτυχή. :wave2:

έχουν αναφερθεί διάφοροι τρόποι στο νετ.... τεχνικοί... τπτ δεν πιάνει...

ο μόνος τρόπος είναι να ανεβάζεις στο νετ αντίγραφο φωτό, σε αρκετά χαμηλότερη ανάλυση απο της οριτζιναλ... (πχ απο τα 2-3 mb που τραβάει μια καμερα 5-6 Μpixs σε 200 kb).

Eτσι, αν χρειαστεί να αποδείξεις οτι εισαι ο κάτοχος της, δείχνεις την καλή, τη μεγάλη... ένας που θα "κλέψει" τη μικρή, δεν θα μπορέσει όσο καλός και να είναι να "δημιουργήσει" απο αυτήν τη μεγάλη ανάλυση...