PDA

View Full Version : Mu exei meinei mono 1 kleidi paidia, ti kanw?



djantoine
18/03/2008, 14:29
Exw mia Honda CBR 600 tu 2004 me imobilizer (HISS)

otan tin agorasa kainurgia mazi me 2o kleidi eixe kai ena metaliko "kartelaki" pu egrafe panw enan kodiko. To 2o kleidi to kratusa mazi me to kartelaki alla ligus mines meta tin metakomisi andilifthika pws den mporw na to vrw..


Usiastika exw mono ena kleidi pleon & thelw na kserw ti ginete an to xasw? ?
Ti prepei na kanw gia na vgalw andigrafo stin HONDA?

Ek ton proterwn, Thanks

sniper
18/03/2008, 14:32
Πας με το κλειδί και την άδεια κυκλοφορείας σου σε εξουσιοδοτημένο και σου βγάζουν ένα αντιγραφο....


Αν ήμουν στην θέση σου όμως, θα έψαχνα να βρω το κλειδί μου....

djantoine
18/03/2008, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πας με το κλειδί και την άδεια κυκλοφορείας σου σε εξουσιοδοτημένο και σου βγάζουν ένα αντιγραφο....


Αν ήμουν στην θέση σου όμως, θα έψαχνα να βρω το κλειδί μου....

To kleidi kai to "kartelaki" den exeis idea poso exw psaksei alla den to exw vrei .. oxi akoma tulaxiston... elpizw na to vrw


Twra gia tin andiprosopeia, einai standar afto pu mu eipes?

Thanks

sniper
18/03/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από djantoine
To kleidi kai to "kartelaki" den exeis idea poso exw psaksei alla den to exw vrei .. oxi akoma tulaxiston... elpizw na to vrw


Twra gia tin andiprosopeia, einai standar afto pu mu eipes?

Thanks

Nαι

makis206
18/03/2008, 14:47
Στην περίπτωση που δεν πας με το CBR στην αντιπροσωπεία πάρε μαζί σου και την άδεια κυκλοφορίας της.

:beer: :wave2:

sniper
18/03/2008, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Στην περίπτωση που δεν πας με το CBR στην αντιπροσωπεία πάρε μαζί σου και την άδεια κυκλοφορίας της.

:beer: :wave2:

ΠΡΕΠΕΙ να πάει με το μηχανάκι εκεί.... για να μπει η φίσα στο μηχανάκι και να κωδικοποιηθεί το κλειδί (το οποίο πρώτα κόβεις σε κλειδαρά) - Το κλειδί το αγοράζεις πρώτα απο εξουσιοδοτημένο (10Ε αν δεν κάνω λάθος)

byron
18/03/2008, 15:13
Υπάρχουν και κλειδαράδες που βγάζουν κλειδί με immobillizer. Το έχω κάνει στο αυτοκίνητο

makis206
19/03/2008, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΠΡΕΠΕΙ να πάει με το μηχανάκι εκεί.... για να μπει η φίσα στο μηχανάκι και να κωδικοποιηθεί το κλειδί (το οποίο πρώτα κόβεις σε κλειδαρά) - Το κλειδί το αγοράζεις πρώτα απο εξουσιοδοτημένο (10Ε αν δεν κάνω λάθος)

A ναι δίκιο έχεις, εμείς εδώ δουλεύουμε με άλλο σύστημα, πας στην αντιπροσωπεία, το παραγγέλνεις, περιμένεις κανένα δίμηνο κι όταν με το καλό το παραλάβουν πας και το μηχανάκι για να γίνει η κωδικοποίηση :lol:

Α ρε πρωτεύουσα με τα ωραία σου !:lol: :beer:

makis206
19/03/2008, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Υπάρχουν και κλειδαράδες που βγάζουν κλειδί με immobillizer. Το έχω κάνει στο αυτοκίνητο

Καλό θα είναι να ρωτήσει και στην αντιπροσωπεία πάντως γιατί σε πολλές περιπτώσεις τα "universal" κλειδιά με immobilizer που χρησιμοποιούν οι κλειδαράδες κοστίζουν πιο ακριβά απ'ότι της ίδιας της εταιρίας.

Ο μοναδικός κλειδαράς που φτιάχνει τέτοια κλειδιά στα Χανιά στέλνει τους πελάτες του στην αντιπροσωπεία (αυτοκινήτων) που δουλεύω όταν του ζητηθεί κλειδί για αμάξι που μπορεί να εξυπηρετηθεί από εμάς, τυγχάνει μάλιστα να είναι και γνωστός μου κι όταν το κουβεντιάσαμε μου είπε ότι τα κλειδιά που του στέλνουν τα αγοράζει ακριβότερα απ'ότι τα πουλάει η ίδια η αντιπροσωπεία στους πελάτες της.

Σίγουρα δεν μπορώ να ξέρω αν αυτό ισχύει για όλους τους κλειδαράδες όμως ο συγκεκριμένος (όπως όλοι φαντάζομαι) έχει δώσει του κόσμου τα λεφτά για ένα μηχάνημα που να μπορεί να κωδικοποιεί κλειδιά με immobilizer και προτιμάει να στέλνει τους πελάτες του στην αντιπροσωπεία -χάνοντας ουσιαστικά το δικό του το κέρδος- απ'το να χρεώνει τους πελάτες του με γ@μησιάτικα όπως λέει κι ο ίδιος..:lol:

pissaman
19/03/2008, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από djantoine
Exw mia Honda CBR 600 tu 2004 me imobilizer (HISS)

otan tin agorasa kainurgia mazi me 2o kleidi eixe kai ena metaliko "kartelaki" pu egrafe panw enan kodiko. To 2o kleidi to kratusa mazi me to kartelaki alla ligus mines meta tin metakomisi andilifthika pws den mporw na to vrw..


Usiastika exw mono ena kleidi pleon & thelw na kserw ti ginete an to xasw? ?
Ti prepei na kanw gia na vgalw andigrafo stin HONDA?

Ek ton proterwn, Thanks
Πας με την άδεια και με μία υπεύθυνη δήλωση (δε χρειάζετε γνήσιο υπογραφής), σε κάποιο εξουσιοδοτημένο.
Παραγγέλνεις κλειδί (μερικοί έχουν ετοιμοπαράδοτα).
Μόλις πάρεις το κλειδί, πας σε ένα κλειδαρά και στο κόβει να ταιριάζει στις κλειδαριές, και μετά παίρνεις το αυθεντικό κλειδί, το μηχανάκι και το ανταλλακτικό κλειδί και πας σε ένα εξουσιοδοτημένο για προγραμματισμό.
Να ξέρεις ότι μπορείς να έχεις προγραμματισμένα μέχρι 4 κλειδιά κάθε φορά.
Τη διαδικασία του προγραμματισμού μπορείς να την κάνεις άπειρες φορές.
Αν κάποιο κλειδί δεν είναι εκεί κατά τη διαδικασία του προγραμματισμού, αυτόματα διαγράφετε από τη μνήμη του εγκεφάλου.
Αν κάποιο κλειδί προγραμματιστεί για κάποιον εγκέφαλο, μετά δεν μπορεί να προγραμματιστεί σε κάποιον άλλο.

dimokritos
21/03/2008, 22:19
μόνον ένας τρόπος υπάρχει για να βρείς το κλειδί. σταμάτα να το ψάχνεις, ξέχασέ το και μόλις βγάλεις το καινούργιο, θα το βρείς. standard πράγματα.

soteas
21/03/2008, 23:27
παρε ενα 12-13 πολυγωννο.-:rotflmao:

banditgr
23/03/2008, 15:46
eixa to idio provlima me esena..
Pas ston sarakaki me fototipia tis adeias sou kai tis taytotitas sou (koita na tis vgaleis apo prin gia na min trexeis),perneis toneo akopo kleidi (kapou 23e),
pas se ena kalo kleidara,sou to kovei san to allo,kai to programatizeis.
Pas se sinergeio,exo tin epsa3a kai to ekana monos mou...einai arketa aplo alla prepei na ftia3eis ena "eidiko" kalodio (2 kalodia +- me mia antistasi se sira sto + kai 2 korkodeilakia stin akri toys.)

pantos o parapano tropos eyresis xamenou kleidiou einai apolita epitiximenos...meta apo 2-3 meres pou evgala to kleidi kai to eixa 3exasei to thema...vrethike to palio!

schumacher_
25/03/2008, 14:39
Εμένα μου προέκυψε η παρακάτω απορία:

Έστω ότι αγοράζει κάποιος ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι. Πώς ξέρουμε πόσα κλειδιά έχει ο πωλητής της μηχανής? Και αν δεν ξέρουμε και θέλουμε να φυλαχτούμε, υπάρχει σίγουρος τρόπος?

- Αν έχει κάνει τις διαδικασίες μέσω αντιπροσωπείας, οκ... Πας, δίνεις αριθμό πλαισίου και την καινούρια άδεια κυκλοφορίας στο όνομά σου και σου λένε αν έχει γίνει κάτι στο παρελθόν ή όχι.

- Αν όμως έχει γίνει κάτι σε κλειδαρά, άσχετα με την αντιπροσωπεία, όπως λέει ο byr0n δηλαδή, μπορεί κανείς μέσω του εγκεφάλου, να δει τι παίζει?

Σα λύση, μπορείς αν θές να προγραμματίσεις 2-3 καινούρια, δικά σου κλειδιά και να διαγραφούν όλα τα παλιά από τη μνήμη? Οπότε να μην σε ενδιαφέρει καν το τι έχει γίνει στο παρελθόν?

:wave2:

banditgr
25/03/2008, 14:41
kathe fora pou kaneis programmatismo diagrafontai ola ta kleidia apo tin mnimi kai egrafontai mono ta kleidia pou tha programatiseis ekini tin ora...opote kai na exei o palios idioktitis kleidia den tha valoun mpros tin moto,alla tha 3ekleidosoun to timoni.Den xreiazete diladi na vgaleis nea kleidia,pas se ena sinergeio kai tou les na sou programmatisei ta kleidia pou eidi exeis,opote eisai ok.

schumacher_
25/03/2008, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
kathe fora pou kaneis programmatismo diagrafontai ola ta kleidia apo tin mnimi kai egrafontai mono ta kleidia pou tha programatiseis ekini tin ora...opote kai na exei o palios idioktitis kleidia den tha valoun mpros tin moto,alla tha 3ekleidosoun to timoni.Den xreiazete diladi na vgaleis nea kleidia,pas se ena sinergeio kai tou les na sou programmatisei ta kleidia pou eidi exeis,opote eisai ok.

Θενξ!! :beer:

Ψάχνομαι για καινούρια μοτο αυτό τον καιρό και ψιλο-αγχώθηκα μόλις σκέφτηκα το θέμα του immobiliser... :D

Αν είναι τόσο απλό όμως, όλα κυριλέ...