PDA

View Full Version : 33hp Restrictor Kits, είναι νόμιμα στην Ελλάδα;



george77
18/03/2008, 16:02
πρόσφατα έμαθα ότι στο εξωτερικό εάν κάποιος έχει το μικρό δίπλωμα (<=33hp) και πάρει μηχανή με περισσότερα άλογα, μπορεί να βάλει 33hp restrictor kit και να γίνει νόμιμη!!!
Το έψαξα το θέμα και βρήκα εδώ (http://www.alphatechnik.de/) μια εταιρία που φτιάχνει και εμπορεύεται τέτοια.
Το θέμα είναι: Ξέρει κανείς εαν με ένα τέτοιο θα είμαι νόμιμος στην Ελλάδα με μηχανή 40hp? Που μπορώ να ρωτήσω για να μάθω;Πώς θα το "νομιμοποιήσω" το μηχανάκι μετά τη μεταττροπή;


Αξίζει μία Hornet 250 (40 hp) ή μία CB 400 SF(53hp) με το restrictor kit ή λέτε να μου βάλει περιοριστή στις στροφές και τελικά να σέρνεται; Πάντως από ότι διάβασα κάτι στο καρμπιρατέρ βάζουν!

thanks

byron
18/03/2008, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από george77
Ξέρει κανείς εαν με ένα τέτοιο θα είμαι νόμιμος στην Ελλάδα με μηχανή 40hp? Που μπορώ να ρωτήσω για να μάθω;Πώς θα το "νομιμοποιήσω" το μηχανάκι μετά τη μεταττροπή;



Απο χλωμό εως πολύ χλωμό το κόβω. Λογικά θέλει εγκριση τύπου του μοντέλου απ΄το εργοστάσιο.

TassosK
18/03/2008, 16:35
φιλε πριν λιγο καιρο ειχα την ιδια απορια η οποια δν μου λυθηκε τεκμηριωμενα....μακαρι να ισχυει γτ θελω 4κυλινδρο οπως λεει η υπογραφη μου κ ας ειναι κ 50αρ :p

byron
18/03/2008, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
φιλε πριν λιγο καιρο ειχα την ιδια απορια η οποια δν μου λυθηκε τεκμηριωμενα....μακαρι να ισχυει γτ θελω 4κυλινδρο οπως λεει η υπογραφη μου κ ας ειναι κ 50αρ :p

Δεν νομίζω φίλε να σου λυθεί. Σε κάποιο θέμα που αφορούσε αλλαγή κυβισμού σε μοτό πριν κάποια χρόνια δεν έβγαλα άκρη με τίποτα (Υπ. Μεταφορών)

Εχε υπ΄όψη σου ότι το Shiver βγαίνει και κλειστό. :winka:

Αλλά είναι V2 :sad: ......

george77
18/03/2008, 16:40
Το ψάχνω πολύ γιατί κι εγώ ψήνομαι άγρια για Hornet 250 !!!!!!

Αν καταλήξω κάπου θα ενημερώσω ! ;)

TassosK
18/03/2008, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν νομίζω φίλε να σου λυθεί. Σε κάποιο θέμα που αφορούσε αλλαγή κυβισμού σε μοτό πριν κάποια χρόνια δεν έβγαλα άκρη με τίποτα (Υπ. Μεταφορών)

Εχε υπ΄όψη σου ότι το Shiver βγαίνει και κλειστό. :winka:

Αλλά είναι V2 :sad: ......
ναι ρε φιλε 4κ ας ειναι κ οτι ναναι....πλεον στο α1 ειναι απεριοριστων κυβικων...

μπορει καποιος που εχει κονε να ρωτησει?

η καποιος με ευφραδεια λογου να γραψει μια επιστολη στην αρμοδια αρχη?

george77
18/03/2008, 18:02
Πάντως εγώ έστειλα e-mail στο υπουργείο και ξέρεις που με έγραψαν :rotflmao:

TassosK
18/03/2008, 18:54
ναι ρε φιλε αλλα πρεπει να το γραψεις καπως επισημα....αν το εκανες ηδη ξαναδοκιμασε θα βαρεθουν κ θα σου απαντησουν

mustaine1990
18/03/2008, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν νομίζω φίλε να σου λυθεί. Σε κάποιο θέμα που αφορούσε αλλαγή κυβισμού σε μοτό πριν κάποια χρόνια δεν έβγαλα άκρη με τίποτα (Υπ. Μεταφορών)

Εχε υπ΄όψη σου ότι το Shiver βγαίνει και κλειστό. :winka:

Αλλά είναι V2 :sad: ......

για κανε το λιγο πιο λιανο αυτο.

αν ειναι να εχω shiver με διπλωμα Α1 ΝΟΜΙΜΑ ενδιαφερομαι

apav
19/03/2008, 10:17
http://www.suzuki-gb.co.uk/promo/000058/

byron
19/03/2008, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mustaine1990
για κανε το λιγο πιο λιανο αυτο.

αν ειναι να εχω shiver με διπλωμα Α1 ΝΟΜΙΜΑ ενδιαφερομαι

Απ΄οτι διάβασα υπάρχει τρόπος να αγοραστεί το Shiver με 25 kw.
Με χάρτη μέσω του Axone, μπορεί πλέον να τοποθετηθεί ο χάρτης που το αποδυναμώνει. Οπότε την στιγμή της αγοράς της μηχανής, ο πελάτης θα μπορεί να διαλέξει.
Η διαδικασία αυτή πρέπει να γίνεται στις αντιπροσωπείες, οι οποίες αναλαμβάνουν και ζητούν από την Aprilia τα κατάλληλα πιστοποιητικά.

george77
19/03/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
http://www.suzuki-gb.co.uk/promo/000058/


Καλή φάση αυτό δεν πάω για καινούργιο :sick:

mustaine1990
19/03/2008, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Απ΄οτι διάβασα υπάρχει τρόπος να αγοραστεί το Shiver με 25 kw.
Με χάρτη μέσω του Axone, μπορεί πλέον να τοποθετηθεί ο χάρτης που το αποδυναμώνει. Οπότε την στιγμή της αγοράς της μηχανής, ο πελάτης θα μπορεί να διαλέξει.
Η διαδικασία αυτή πρέπει να γίνεται στις αντιπροσωπείες, οι οποίες αναλαμβάνουν και ζητούν από την Aprilia τα κατάλληλα πιστοποιητικά.

αυτο γινεται και στην ελλαδα? δηλαδη αμα πχ ειμαι με Α1 διπλωμα και με σταματησουν για ελεγχο, τους δειχνω το χαρτι που λεει οτι ειναι 33 hp και φευγω κυριος?

byron
19/03/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mustaine1990
αυτο γινεται και στην ελλαδα? δηλαδη αμα πχ ειμαι με Α1 διπλωμα και με σταματησουν για ελεγχο, τους δειχνω το χαρτι που λεει οτι ειναι 33 hp και φευγω κυριος?

Θα επενέλθω με ποιό έγκυρες πληροφορίες. Το θέμα 25Κw το έγραψε φίλος που κατοικεί στην Ιταλία, και εκεί μπορεί όντως να γίνετε.

Εχω ρωτήσει φίλο στην εδώ αντιπροσωπεία και περιμένω απαντηση.

p@nos
19/03/2008, 12:48
Παιδια σε ενα μαγαζι που ρωτησα εδω στην Πατρα (αν και ο τυπος ηταν ψιλο απατεωνας απ'οτι εχω ακουσει) προσπαθουσε να μου δωσει ΚΤΜ 990 με 33 ιππους.

Μου ειχε πει οτι οταν τα εισαγει περνανε εγκριση τυπου με τον περιορισμο στην ιπποδυναμη.



Αλλα ρε mustain τι να το κανεις???



Εχεις να δωσεις 8-10κ στα 17 σου για μηχανη???

mustaine1990
19/03/2008, 13:09
ναι, πανο εχω, γιατι κανονικα για αυτοκινητο θα πηγαινα, αλλα μου κολλησαν οι μηχανες.

το θεμα ειναι οτι δεν εχω την πολυτελεια να παρω κατι μικρο, σε τρια χρονια να το δωσω (σε εξευτελιστικη τιμη) και να παρω κατι αλλο. οποτε θα παρω μεγαλη μηχανη ουτως η αλλως (ενταξει, οχι και 1000). αμα ειμαι ομως και νομιμος, τοτε ειναι ακομα καλυτερα
:beer:

TassosK
19/03/2008, 20:01
ποπο φιλε ετσι και γινεται μιλαμε θα κανω τεμεναδες....θελω οπωσδηποτε 4κ αντε βολευομαι κ με καμια triumph :D ασε που ειναι κ βολικο συμφωνα με τον προλαλησαντα

αν και δν θα συνεφερε τις εταιριες γτ θα επιβαρυνε τις πωλησεις μικροτερων μοντελων σωστα?

mustaine1990
19/03/2008, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
ποπο φιλε ετσι και γινεται μιλαμε θα κανω τεμεναδες....θελω οπωσδηποτε 4κ αντε βολευομαι κ με καμια triumph :D ασε που ειναι κ βολικο συμφωνα με τον προλαλησαντα

αν και δν θα συνεφερε τις εταιριες γτ θα επιβαρυνε τις πωλησεις μικροτερων μοντελων σωστα?


πολλα ονειρα κανεις για το triumph... το shiver εχει αυτη τη δυνατοτητα γιατι ειναι το ride by wire συστημα με τις χαρτογραφησεις. αμα γινοταν σε ολες τις μηχανες αυτο, τοτε θα διαλεγα ktm 690 supermoto, αλλα αφου δε γινεται, και το shiver δε με χαλαει καθολου (ισα ισα ειναι απο τα αγαπημενα μου γυμνα)

tassosk μηπως εισαι γραμμενος στο kithara? ο paran0id ειμαι :wave2:

byron
20/03/2008, 11:53
Απάντηση για shiver εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=55797)

TassosK
20/03/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mustaine1990
πολλα ονειρα κανεις για το triumph... το shiver εχει αυτη τη δυνατοτητα γιατι ειναι το ride by wire συστημα με τις χαρτογραφησεις. αμα γινοταν σε ολες τις μηχανες αυτο, τοτε θα διαλεγα ktm 690 supermoto, αλλα αφου δε γινεται, και το shiver δε με χαλαει καθολου (ισα ισα ειναι απο τα αγαπημενα μου γυμνα)

tassosk μηπως εισαι γραμμενος στο kithara? ο paran0id ειμαι :wave2:
lol ναι ειμαι με το ιδιο ονομα.... που λες εκτος απο την αγαπη π εχω για τις μηχανες λογω του πατερα εχω τρελο κολλημα με τα 4κυλινδρα...το triumph το εγραψα ως......συμβιβασμο στους κυλινδρους!!!