PDA

View Full Version : ybr125 yamaha



tigionapas
18/03/2008, 16:38
θα θελα, αν ξερει καποιος το συγκεκριμενο μοντελο ,να μου πει την γνωμη του!ειναι αξιοπιστο σιγουρα αλα απο εκει και περα?στο δρομο πως παει?εχει αρκετη δυναμη για ταξιδακια?ειναι ανετο για 2 ατομα?γενικα οτι πληροφορια ξερετε!

npat
18/03/2008, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tigionapas
θα θελα, αν ξερει καποιος το συγκεκριμενο μοντελο ,να μου πει την γνωμη του!ειναι αξιοπιστο σιγουρα αλα απο εκει και περα?στο δρομο πως παει?εχει αρκετη δυναμη για ταξιδακια?ειναι ανετο για 2 ατομα?γενικα οτι πληροφορια ξερετε!

Δεν έχει αρκετή δύναμη.

Είναι σχετικά άνετο αλλά πολύ αργό και με δύο άτομα χειρότερα.

sergiosm
18/03/2008, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από tigionapas
θα θελα, αν ξερει καποιος το συγκεκριμενο μοντελο ,να μου πει την γνωμη του!ειναι αξιοπιστο σιγουρα αλα απο εκει και περα?στο δρομο πως παει?εχει αρκετη δυναμη για ταξιδακια?ειναι ανετο για 2 ατομα?γενικα οτι πληροφορια ξερετε!

Για μέσα στην πόλη είναι μια χαρά, απο κει και πέρα μην περιμένεις και πολλά.

Στον δρόμο μια χαρά πάει, είναι εύκολο χωρίς εκπλήξεις και προβλήματα.

Για ταξίδια ΔΕΝ κάνει,

Για εκδρομούλες όμως σε νησιά (μικρά) είναι καλό.

Ο 2ος κάθεται άνετα, γενικά όμως μετά απο διαδρομή πάνω από ώρα θα κουράσει.


:wave2:

atom_smasher
19/03/2008, 00:41
εγω την ναξο παντως την γυρισα.χωρις προβλημα.δευτερο ατομο σε πολη και νησακι οκ μια χαρα.αττικη οδο με ζορι.παραεξω δεν εχω παει.γενικα εχω μεινει ικανοποιημενος αλλα δεν ειχα και αλλο πριν.

carjunkie
19/03/2008, 04:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom_smasher
εγω την ναξο παντως την γυρισα.χωρις προβλημα.δευτερο ατομο σε πολη και νησακι οκ μια χαρα.αττικη οδο με ζορι.παραεξω δεν εχω παει.γενικα εχω μεινει ικανοποιημενος αλλα δεν ειχα και αλλο πριν.
Θα'θελα να μου λύσετε κάποιες απορίες:
1. Συγκριτικά με ένα παπί 125 δηλαδή είναι πιο αργό;
2. Έχεις οδηγήσει παπί 125, δικάβαλο πάει καλύτερα;
3. Σαν συμπεριφορά στο δρόμο ισχύει ότι πάει καλύτερα το YBR επειδή είναι μοτοσυκλετάκι;
4. Η συντήρηση του σε σύγκριση με παπί είναι ακριβότερη ή περίπου το ίδιο;
Ρωτάω επειδή έχει ίδια τιμή με ένα καλό παπί περίπου και με απασχολεί. Φαινεται πολύ παιδικό ρε γμτ στο δρόμο. Λες και καβαλάς παιχνιδάκι. Ενώ το παπί είναι σταθερή αξία, ξέρεις τι καβαλάς και τι μπορεί να σου προσφέρει. Απλά είναι που με το YBR ξεκινάς με συμλέκτη και δεν χρειάζεται να το μάθεις όταν πας σε μεγάλη μηχανή (όχι ότι είναι τπτ φοβερό απλά θα τα κάνεις ήδη όλα μηχανικά).

notakos600
19/03/2008, 05:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από carjunkie
Θα'θελα να μου λύσετε κάποιες απορίες:
1. Συγκριτικά με ένα παπί 125 δηλαδή είναι πιο αργό;
2. Έχεις οδηγήσει παπί 125, δικάβαλο πάει καλύτερα;
3. Σαν συμπεριφορά στο δρόμο ισχύει ότι πάει καλύτερα το YBR επειδή είναι μοτοσυκλετάκι;
4. Η συντήρηση του σε σύγκριση με παπί είναι ακριβότερη ή περίπου το ίδιο;
Ρωτάω επειδή έχει ίδια τιμή με ένα καλό παπί περίπου και με απασχολεί. Φαινεται πολύ παιδικό ρε γμτ στο δρόμο. Λες και καβαλάς παιχνιδάκι. Ενώ το παπί είναι σταθερή αξία, ξέρεις τι καβαλάς και τι μπορεί να σου προσφέρει. Απλά είναι που με το YBR ξεκινάς με συμλέκτη και δεν χρειάζεται να το μάθεις όταν πας σε μεγάλη μηχανή (όχι ότι είναι τπτ φοβερό απλά θα τα κάνεις ήδη όλα μηχανικά).


1. όχι
2. όχι
3. ναι
4. περίπου τα ίδια

Έχε υπόψη σου πως αγοράζεις μοτοσυκλέτα και όχι παπί, κάτι που σημαίνει δλδ η ημέρα με τη νύχτα. Πάντως το YBR 125 είναι σκυλί, οικονομικότατο και άριστη αγορά για ότι προσφέρει.

atom_smasher
19/03/2008, 10:06
αφου δεν εχω οδηγησει παπι πως να σου απαντησω...:eyepop: :rotflmao: απ οτι εχω ακουσει συντηρηση το ιδιο περιπου.επιδοσεις καποιοι λενε οτι το ybr πιανει με ευνοικο τυφωνα 110, ενω αλλοι οτι το παπι , καποιο απ αυτα τελος παντων δεν ξερω ολες τις ρατσες, μπορει να το πατησει με 113...χαχα.δηλαδη εχασες στην κοντρα.χαχα.τεσπα.ας σοβαρευτω.σου απαντησαν ηδη.οικονομικοτατο να προσθεσω κανοντας πανω απο 300 χλμ με 10 ευρω.τωρα ποσα ακριβως δεν εχω μετρησει.

carjunkie
19/03/2008, 10:49
Ok ευχαριστώ, ήταν διαφωτιστικότατες οι απαντήσεις σας!

sergiosm
19/03/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από carjunkie
Θα'θελα να μου λύσετε κάποιες απορίες:
1. Συγκριτικά με ένα παπί 125 δηλαδή είναι πιο αργό;
2. Έχεις οδηγήσει παπί 125, δικάβαλο πάει καλύτερα;
3. Σαν συμπεριφορά στο δρόμο ισχύει ότι πάει καλύτερα το YBR επειδή είναι μοτοσυκλετάκι;
4. Η συντήρηση του σε σύγκριση με παπί είναι ακριβότερη ή περίπου το ίδιο;

1.Τα δίχρονα 125 παπιά πρέπει να είναι πιο γρήγορα. Το YBR πάει -ρεαλιστικά- μέχρι 100, τα πάει όμως καλά. Η όποια διαφορά πάντως είναι της πλάκας.

2. Παπί δικάβαλο δεν έχω οδηγήσει, πάντως το YBR δικάβαλο πάει μια χαρά

3. Το YBR είναι μικρή μοτοσυκλέτα. Μικρή μεν, αλλά πάντως μοτοσυκλέτα.

4. Η συντήρηση του YBR είναι πολύ φτηνή. Σε σύγκριση με παπί δεν ξέρω, αλλά η όποια διαφορά πρέπει να είναι της τάξης των μερικών ευρώ.

Προσωπικά μεταξύ πάπιας και YBR θα πρότεινα το δεύτερο.

:wave2:

Α, και εννοείται ότι, ό,τι και να πάρεις, να υπολογίζεις και λεφτά για ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

cartman
19/03/2008, 13:31
Το είχα 1 χρόνο εγώ και ο αδερφός μου τώρα 6 μήνες. Μ`αυτό εκτός απο πολλά χλμ πόλη κάναμε πάρα πολλές βόλτες αλλά και ταξιδάκια όπως Πάτρα-Ναύπλιο. Το μηχανάκι απλά δεν καταλαβαίνει τίποτα!
Γενικά συμφωνώ με όσα σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω! Σε συμπεριφορά στον δρόμο είναι πολύ καλύτερο απο παπί αφού συμπεριφέρεται σαν μικρή μοτοσυκλέτα! Και δικάβαλο πάς όπου θες, αν και για τον συνοδηγό δεν ξέρω πόσο θα αντέξει σε ταξιδάκι.

Τέλος τις εθνικές καλύτερα να τις αποφεύγεις (όπως και με το παπί φυσικά)! Σε επαρχιακό όμως με 70-80 πάει μια χαρά!
:beer: :beer: :beer:

tigionapas
20/03/2008, 17:57
ευχαριστω για τισ απαντησεις ,μαλον θα επιλεξω το μοντελακι τις yamaha!νομιζω πως αξιζει

lamoun
20/03/2008, 18:14
Φυσικά και αξίζει, άν ξέρεις τι παίρνεις. :winka:

http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=13755 :beer:

carjunkie
21/03/2008, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Φυσικά και αξίζει, άν ξέρεις τι παίρνεις. :winka:

http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=13755 :beer:

Πω πω τέλεια!!! Ήταν ακριβώς αυτά που ζητούσα να μάθω. :wave2: