PDA

View Full Version : Nερο...



advblack
19/03/2008, 09:43
Ρε παιδια εχετε ακουσει κανα περιεργο για το νερο που πινουμε στην Αθηνά; Καποιοι εχουν κυκλοφορησει οτι κατι τρεχει και δεν μας το λενε. Θα μου πειτε αοριστιες καθομαι και γραφω αλλα ξερω και εγω... Αν τ' ακους μια δυο τρεις επηρεαζεσαι

el_hymador
19/03/2008, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
Ρε παιδια εχετε ακουσει κανα περιεργο για το νερο που πινουμε στην Αθηνά; Καποιοι εχουν κυκλοφορησει οτι κατι τρεχει και δεν μας το λενε. Θα μου πειτε αοριστιες καθομαι και γραφω αλλα ξερω και εγω... Αν τ' ακους μια δυο τρεις επηρεαζεσαι

Δεν εχω ακουσει κατι αοριστο η συγκεκριμενο.

byron
19/03/2008, 09:47
Ποιοί είναι οι κάποιοι; Ο Λιακόπουλος; Ο τύπος που διαφημίζει φίλτρα στο High TV, ή αυτοί που έλεγαν προ 15ημέρου ότι τα νοσοκομεία εχουν παραγγείλει χιλιάδες σάκους για τους νεκρούς του σεισμού που θα γίνει από λεπτό σε λεπτό;

fethry
19/03/2008, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
Ρε παιδια εχετε ακουσει κανα περιεργο για το νερο που πινουμε στην Αθηνά; Καποιοι εχουν κυκλοφορησει οτι κατι τρεχει και δεν μας το λενε. Θα μου πειτε αοριστιες καθομαι και γραφω αλλα ξερω και εγω... Αν τ' ακους μια δυο τρεις επηρεαζεσαι

Το νερό της αθήνας είναι μιά χαρά... :winka:
Το πρόβλημα, αν βέβαια υπάρχει, έχει να κάνει με την παλαιότητα του δικτύου ύδρευσης σε ορισμένες περιοχές... Και βέβαια επηρεάζει μόνο τη γεύση του νερού και όχι την ποιότητα του...

AVATOS
19/03/2008, 10:13
το φθινωπορο ειχε οργιασει το θεμα με μολυσμενο υδροφορο οριζοντα της ανατολικης αττικης
απο τα αποβλητα εργοστασιων που ριχνουν απευθειας χωρις επεξεργασια αποβλητων σε ρεματα.

Aggelos_SV
19/03/2008, 10:55
Mια χαρά είναι το νερό.

Μόνο λίγη πουστόσκονη ρίχνουν μέσα:lol:

Akatanomastos
19/03/2008, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Mια χαρά είναι το νερό.

Μόνο λίγη πουστόσκονη ρίχνουν μέσα:lol:

τι ναι αυτα που λες καλέ, κρυαδεςςςςςς




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Aggelos_SV
19/03/2008, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
τι ναι αυτα που λες καλέ, κρυαδεςςςςςς




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Την γυρίζουμε την βάνα?(όχι την Μπάρμπα):lol: :lol:

Akatanomastos
19/03/2008, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Την γυρίζουμε την βάνα?(όχι την Μπάρμπα):lol: :lol:

παιδια ξερει κανεις κανεναν <<καλο>> υδραυλικο
εχω προβλημα με το σιφονι:D


:rotflmao: :rotflmao:

Εχετλαίος
19/03/2008, 11:22
Το νερό της αθήνας είναι μιά χαρά...
Αυτό είναι μάλλον σίγουρο. Πιστεύω ότι και σωστά αντιμετωπίζεται, και σωστά χλωριώνεται/φιλτράρεται κτλ.
Παρολαυτά, αν κανείς τοποθετήσει δυο φίλτρα κοινά (άσπρα, που μοιάζουν με καρούλια από χωντρή κλωστή σε πλαστικούς κώνους) σε σειρά πριν τη βρύση του, θα παρατηρήσει ότι σε κάνα δίμηνο το πρώτο φίλτρο θα έχει γίνει κόκκινο προς καφέ. Αυτό οφείλεται όχι στο νερό που φεύγει από την πηγή (υδραγωγείο) αλλά στα χιλιόμετρα δικτύου που μεσολαβούν πριν το σπίτι (κακό-καλό, παλαιό-νέο, σκουριασμένοι σιδηροσωλήνες-νέου τύπου αλουμινίου-χαλκού). Και το καλύτερο δίκτυο να υπάρχει, αν έρθει η ΕΥΔΑΠ και κάνει έργα στην περιοχή σου και σπάσει/επιδιορθώσει κάτι, στη βρύση θα έρχονται για τουλάχιστον 2 μέρες χώματα και διάφορα άλλα σωματίδια/μικρόβια.
Εν γένη το νερό στο λεκανοπέδιο είναι αρκετά καλό και ασφαλές. Δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχεί κανείς.

veletzas
19/03/2008, 13:55
πρακτικα υπαρχουν μερες που μυριζει το χλωριο τρελλλλαααααααα:uplate:

p@nos
19/03/2008, 14:04
Παιδια αν εχετε αμφιβολιες γιατι δεν παιρνετε ενα δειγμα νερου απο τη βριση σας και να το δωσετε για αναλυση???


Και οποιος το κανει μας λεει τα αποτελεσματα μετα.

:winka:

zzr2005
19/03/2008, 17:33
πρόβλημα και μαλλον σοβαρό υπάρχει στα πηγάδια της Αττικής και της ευρύτερης περιοχής....όχι στο νερό της ΕΥΔΑΠ....μπορει σε αυτο να αναφέρεται ο φιλος

φιλος μου φοιτητής συμμετείχε σε ερευνα γεωπονικου Πανεπιστημιου Αθηνων και πηραν δειγματα πηγαδιων απο ολη την Αττική τα οποία εξέτασαν στο χημειο του κρατους...
τα αποτελέσματα ηταν απογοητευτικά....:(

αυτο αφορα περιοχες που δεν εχουν δικτυο ΕΥΔΑΠ....;)

panavour
19/03/2008, 19:27
Tωρα εξηγειται ρε το οτι με περναγαν ολοι ενω νομιζα οτι ετρεχα με 200 με το σκουτερακι και αναρωτιομουν-μα καλα με ποσο πανε οι κεραταδες-αφου το κοντερ μου γραφει 200.
Το νερο θα φταιει:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OzZzZzY
19/03/2008, 19:31
οπως λεει κ η διαφημιση..."ο ΟΤΕ φταιει"...οχι η ΕΥΔΑΠ :D

soteas
19/03/2008, 21:57
θα ριξω LSD στην λιμνη του μαραθωνα
μπας και την βρουνε επιτελους οι ξενερωτοι........


:dizzy:

zolotas
19/03/2008, 22:03
ενα τεστ για αρκετα πραγματα ........θελει 100Ε.........αν θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο βαζεις μια συσκευη π.χ. proteo ........η οποια κοστιζει 1200 Ε

xampos
19/03/2008, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Mια χαρά είναι το νερό.

Μόνο λίγη πουστόσκονη ρίχνουν μέσα:lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: