PDA

View Full Version : Νέο CBR στην παρέα, κάποιες info για CBR 600FiS 2002



id12586
19/03/2008, 13:44
Καταρχήν αν όλα πάνε καλά και αποφασίσουν οι τράπεζες να ανοίξουν μέχρι την παρασκευή θα έχω την CBR 600FiS 2002. :sun:

Δεν είχα ξαναοδηγήσει τίποτα σε αυτήν την κατηγορία και το test drive ήταν αυτό που με έκανε να πάρω την απόφαση.
Είναι πολύ βολικό στην κίνηση :look: , η θέση οδήγησης είναι λές και την έραψαν στα μέτρα μου (1,80 74κιλα) και η προστασία απο τον αέρα είναι εξωπραγματική (σε σχέση με γυμνά :D ).

Την έκλεισα λοιπόν χθές και αυτό που θέλω απο εσάς είναι να μου πείτε τί χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή λογω της μετάβασης απο οδήγηση γυμνών/πριονιών σε σχέση με ένα (έστω και παλιό και όχι τόσο απόλυτο) SS.

Κερνάω λέμε!! :beer:

sniper
19/03/2008, 13:48
Μια χαρά μηχανάκι πήρες/θα πάρεις φιλαράκι....


Τίποτα δεν θα σε προβληματίσει, αντίθετα θα κάνεις πράγματα που με γυμνό ούτε που τα σκεφτόσουν...

1 πράγμα να προσέξεις.... μην πέσεις γιατί τα πλαστικά δεν είναι φτηνά.....

Και βγάλε αυτή την ΑΠΑΙΣΙΑ μαλακία για όργανο της Καφασάκι-Γιάματα απο το άβατάρ σου!!! :D

road spirit
19/03/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
...να μου πείτε τί χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή λογω της μετάβασης απο οδήγηση γυμνών/πριονιών σε σχέση με ένα (έστω και παλιό και όχι τόσο απόλυτο) SS.

Κερνάω λέμε!! :beer:

όπως σου είπε ο σνιπερ... το νού σου στα πλαστικά... ειναι πανάκριβα... βάλε μανιτάρια (οχι οτι είναι εγγύηση πως θα σώσουν τη κατάσταση, αλλά απο το τπτ...)

το μηχανάκι ειναι κατα τη γνώμη μου, το καλύτερο all-round sport μοντέλο των τελευταίων ετών...

δεν ειναι κορυφή σε κάθε μεμονομένο τομέα, αλλά συνολικά ειναι απο τα πιο ολοκληρωμένα που έχουν βγει...

καλές βόλτες!

id12586
19/03/2008, 13:55
Εσένα περίμενα :D :D

Το αβαταρ το αφήνω για γούρι μέχρι να πάρω τα κλειδιά απο την νέα :)


Όσο για το πέσιμο έχει πάνω μανιτάρια που είναι μικρά όμως. Έχουμε καμια άκρη για μεγαλύτερα?
Ψάχνω επίσης και για πολυεστερικό κουστουμάκι, για να αρχίσουμε να πηγαίνουμε σιγά σιγά και προς Μέγαρα μεριά για να πάψουμε να είμαστε κουλομαρίες :cool:

edit:
Ευχαριστώ road spirit.
Δεν έψαχνα απόλυτο μηχάνημα, έψαχνα κάτι σε VFR800 αλλά 600αρι. Το FiS είναι ό,τι πιο κοντινό σε ST, χωρίς να είναι όμως. :nono:

Btw, τσέκαρα τεντοτήρα. Όλα καλά, άρα ένα πρόβλημα μείον.

sniper
19/03/2008, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
....

Btw, τσέκαρα τεντοτήρα. Όλα καλά, άρα ένα πρόβλημα μείον.


Αν δεν εχει μηχανικό τεντωτήρα καδένας..... κάθε 12-18.000χλμ θα το έχεις το θεματάκι.....

id12586
19/03/2008, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν δεν εχει μηχανικό τεντωτήρα καδένας..... κάθε 12-18.000χλμ θα το έχεις το θεματάκι.....

Το ξέρω. Το μηχανάκι είναι στα 32.000κμ και δεν ακούγεται τίποτα.
Θα έχω ανοιχτά τα αυτιά μου να τον αλλάξω μολις ακούσω κάτι.


Κάτι που επίσης παρατήρησα, είναι ότι μιλάμε για ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥ μηχανάκι. Είτε σταματημένο είτε εν κινήσει μπορείς να το κοντρολάρεις πολύ καλά. Και μιλάω σε σχέση με fz6n, tdm, kle.
Τώρα καταλαβαίνω τον ρόλο αυτής της θέσης οδήγησης. :wave2:

ronin1
19/03/2008, 21:52
kaloriziko file..

einai k g@mw ta moto..

:beer:

id12586
20/03/2008, 12:41
Άνοιξαν οι τράπεζες, στις 17,00 κατα πάσα πιθανότητα θα το έχω στα χέρια μου (και στα πόδια μου) :D

O κύριος λόγος που έκανα αυτό το ποστ πάντως, δεν απαντήθηκε.Δλδ, τί θα πρέπει να προσέξω στην μετάβαση μου σε 600αρι SS.
Πχ, είδα ότι στα χαμηλά έχει λίγη ροπή αλλά λόγω fairing έπιασα 140 χωρίς να πώ ούτε το όνομα μου.

Φώτο το βραδάκι :cool:

sniper
20/03/2008, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
...
Πχ, είδα ότι στα χαμηλά έχει λίγη ροπή ....


1. 600ρι είναι.... τι περίμενες; να τραβάς τροχόσπιτο;
2. τι μηχανάκι είπαμε ότι είχες πριν το FiS;

id12586
20/03/2008, 13:01
Μαλακα μου και το τροχοσπιτο που θα το βάλω??????? Μην απαντήσεις! :eek: :lol: :bawl: :lol: :bawl: :beer:

Ένα fz6n '05 που πλέον περνάει στον bro.

sniper
20/03/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
....
Ένα fz6n '05 που πλέον περνάει στον bro.


Ε λογικό είναι τότε να νοιώθεις λιγότερη ροπή χαμηλά..... Άλλωστε τα 600SS, ακόμα και του 01, είναι σχεδιασμένα να αποδίδουν ψηλά...

Souza_me_240kmh
20/03/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μια χαρά μηχανάκι πήρες/θα πάρεις φιλαράκι....


Τίποτα δεν θα σε προβληματίσει, αντίθετα θα κάνεις πράγματα που με γυμνό ούτε που τα σκεφτόσουν...

1 πράγμα να προσέξεις.... μην πέσεις γιατί τα πλαστικά δεν είναι φτηνά.....

Και βγάλε αυτή την ΑΠΑΙΣΙΑ μαλακία για όργανο της Καφασάκι-Γιάματα απο το άβατάρ σου!!! :D


βλεπω σου αρεσουν τα Κawasaki :lol: :rotflmao: :bigcry:

Tigas
20/03/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
....

Και βγάλε αυτή την ΑΠΑΙΣΙΑ μαλακία για όργανο της Καφασάκι-Γιάματα απο το άβατάρ σου!!! :D


sniper for president again:a18: :a20: :a19: :beer:

id12586
20/03/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ε λογικό είναι τότε να νοιώθεις λιγότερη ροπή χαμηλά..... Άλλωστε τα 600SS, ακόμα και του 01, είναι σχεδιασμένα να αποδίδουν ψηλά...
Καλά αυτό το περίμενα, και δεν το είπα για μειονέκτημα. :wave2:


Και για τους υπόλοιπους που φωνάζουν, θα το βγάλω σε πάνω απο 3 ώρες που θα παρω την μηχανή (και θα φτάσω μέχρι το Κιάτο για βολτούλα :D )

id12586
20/03/2008, 21:49
Το πήρα το μωρό! :dizzy:

Αρρώστια είναι! Έκανα καμια 300άρα χλμ και μπορώ να πώ ότι μέχρι τις 5k rpm δεν καίει τπτ. Μετά καίει τον κώλο του, αλλά μ'αρέσει! :D

Μόνα "αρνητικά":
Η γκαζιέρα μου έχει ένα νεκρό σημείο. Είτε θα το συνηθίσω είτε θα το πειράξω και θα το κάνω χειρότερα. :smokin:
Χρειάζομαι πίσω λάστιχο μέσα στον Απρίλη. Αλλά αυτά είναι πταίσματα!!

Ορίστε και μια φώτο -χάνει αρκετά λόγω του περιορισμού μεγέθους και του τρέμουλου του χεριού μου όταν την έβγαζα :) :


124613

madox
20/03/2008, 22:35
Κουκλα παντως ειναι να την χαιρεσαι.

Την ελλειψη ροπης αργα η γρηγορα θα την συνηθισεις δεν ειναι και κατι το τραγικο-μαλλον ειναι καλο στην ασφαλτο γυαλι που οδηγουμε.
:beer: :beer:

kachius
20/03/2008, 23:56
Κουκλάρα!!!!

Να τη χαίρεσαι :beer: :beer: :beer:



ένα θεματάκι για τη ροπή είναι να πηγαίνεις με περίπου 5-6000στροφές
και όποτε χρειαστεί να κατεβάζεις μια ταχύτητα και είσαι οκ.

Εναλλακτικά πηγαίνεις με 7-7500στρ και δε χρειάζεσαι το κατέβασμα :D
αλλά αυτό το τελευταίο σε βάζει πολύ στην πρίζα!!!

sniper
21/03/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
Το πήρα το μωρό! :dizzy:

Αρρώστια είναι! Έκανα καμια 300άρα χλμ και μπορώ να πώ ότι μέχρι τις 5k rpm δεν καίει τπτ. Μετά καίει τον κώλο του, αλλά μ'αρέσει! :D

Μόνα "αρνητικά":
Η γκαζιέρα μου έχει ένα νεκρό σημείο. Είτε θα το συνηθίσω είτε θα το πειράξω και θα το κάνω χειρότερα. :smokin:
Χρειάζομαι πίσω λάστιχο μέσα στον Απρίλη. Αλλά αυτά είναι πταίσματα!!

Ορίστε και μια φώτο -χάνει αρκετά λόγω του περιορισμού μεγέθους και του τρέμουλου του χεριού μου όταν την έβγαζα :) :


Kούκλα είναι.... Να την χαίρεσαι και να την μάθεις όσο καλυτερα μπορείς..... :D

Περάσαμε ωραίες στιγμές με την δική μου...... :D


124637

makis206
21/03/2008, 12:17
Η ομορφότερη CBR-600 που βγήκε ποτέ και το ίδιο ισχύει και για τον χρωματισμό της !

Road Spirit μη με λοξοκοιτάς, το ίδιο σου κάνει κι ας ξέρεις πόσο αλληλοαγαπιόμαστε :lol: :lol:

Καλοτάξιδη και καλόστριφτη να είναι φίλε, να τη χαρείς όσο δεν φαντάζεσαι !

:beer: :beer: :beer:

road spirit
21/03/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Η ομορφότερη CBR-600 που βγήκε ποτέ και το ίδιο ισχύει και για τον χρωματισμό της !

Road Spirit μη με λοξοκοιτάς, το ίδιο σου κάνει κι ας ξέρεις πόσο αλληλοαγαπιόμαστε :lol: :lol:

Καλοτάξιδη και καλόστριφτη να είναι φίλε, να τη χαρείς όσο δεν φαντάζεσαι !

:beer: :beer: :beer:

χαχα :)

δε σε λοξοκοιτώ... είναι απο τα πιο όμορφα, και τον είχα τον έρωτα : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=6690&perpage=15&pagenumber=38

:beer:

makis206
21/03/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
χαχα :)
δε σε λοξοκοιτώ... είναι απο τα πιο όμορφα, και τον είχα τον έρωτα : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=6690&perpage=15&pagenumber=38
:beer:

Λοιπόν από πιτσιρικάς όταν άκουγα τη λέξη "μοτοσυκλέτα" το πρώτο πράγμα που μου ερχόταν στο μυαλό ήταν "CBR"

Απορώ γιατί δεν πήρα ποτέ μου καμμία..:uplate:

Που πήγανε και βάλανε το κωλοφάναρο στα τελευταία ξακοσσάριααααα;;:bigcry:

NIKOSCBR600F4
22/03/2008, 01:02
ΚΑΛΟΡΙΖΗ ΦΙΛΑΡΑΚΙ!ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ,ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ Κ ΣΥΝΦΕΡΕΙ:cool: