PDA

View Full Version : Πατινάρισμα συμπλέκτη μόνο στη 1η



lamoun
20/03/2008, 12:56
Ο συμπλέκτης μου πατινάρει, αλλά μόνο με πρώτη και ψιλά.

Διάβασα για συμπλέκτες και δε μπορώ να καταλάβω γιατί μόνο με 1η. Εκτός και άν το μηχανάκι μου είναι τόσο δυνατό και δε το ήξερα!!! :lol:

Ο λόγος λοιπόν;;;

Το μηχανάκι έχει 12000χλμ, και η ντίζα του συμπλέκτη ρυθμισμένη σωστά. (Επειδή κάτι διάβασα οτι το λάδι παίζει ρόλο, Valvoline DuraBlend για περίπου 3,5 χιλιάδες χλμ).

Υ.Γ. Κεντρικό stand, με πρώτη, πατημένη τη μανέτα του συμπλέκτη, είναι λογικό να γυρίζει ο πίσω τροχός; (χωρίς να σταματά ο κινητήρας άν πατήσω πίσω φρένο) :look:

sapila racing
20/03/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Ο συμπλέκτης μου πατινάρει, αλλά μόνο με πρώτη και ψιλά.

Διάβασα για συμπλέκτες και δε μπορώ να καταλάβω γιατί μόνο με 1η. Εκτός και άν το μηχανάκι μου είναι τόσο δυνατό και δε το ήξερα!!! :lol:

Ο λόγος λοιπόν;;;

Το μηχανάκι έχει 12000χλμ, και η ντίζα του συμπλέκτη ρυθμισμένη σωστά. (Επειδή κάτι διάβασα οτι το λάδι παίζει ρόλο, Valvoline DuraBlend για περίπου 3,5 χιλιάδες χλμ).

Υ.Γ. Κεντρικό stand, με πρώτη, πατημένη τη μανέτα του συμπλέκτη, είναι λογικό να γυρίζει ο πίσω τροχός; (χωρίς να σταματά ο κινητήρας άν πατήσω πίσω φρένο) :look:

Αν πατινάρει με πρώτη αν το ζορίσεις θα πατινάρει και με τις άλλες.

Το να γυρίζει ο τροχός με ταχύτητα και πατημένο συμπλέκτη είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Αυτό που δεν είναι φυσιολογικό είναι να πατινάρει στα 12.000 χλμ.
Είναι συνθετικά αυτα τα λάδια?

Ενα απλό τεστ.
Βάζεις τον μπροστινό τροχό σε τοίχο, και κάνεις πως ξεκινάς. Αν σβήνει αμέσως είναι ΟΚ. Αν δεν σβήνει θέλει δίσκους.
Βέβαια δεν ειναι και το απόλυτο τεστ...

Tpap
20/03/2008, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun


1. και η ντίζα του συμπλέκτη ρυθμισμένη σωστά.

2. Κεντρικό stand, με πρώτη, πατημένη τη μανέτα του συμπλέκτη, είναι λογικό να γυρίζει ο πίσω τροχός; (χωρίς να σταματά ο κινητήρας άν πατήσω πίσω φρένο) :look:

1. Πάρτο ανάποδα: πως είσαι σίγουρος οτι είναι ρυθμισμένη σωστά?
Αρα λοιπόν, χαλάρωσε τον τεντωτήρα της ντίζας (δώσε τζόγο) 4-5 χιλ και δοκίμασέ το ή κάνε το τεστ που σου είπε το Σαπίλας.
Και βλέπουμε.

2. Είναι λογικό. Αυτά έχουν οι υγροί πολύδισκοι...(αν στο κεντρικό με ταχύτητα μέσα κ πατημένο συμπλέκτη, ρίξεις μερικές γκαζιές, ξεκολλάνε τα δισκάκια και σταματά να γυρίζει ο τροχός..άμα είναι ζεστό το λάδι θα σου σταματήσει να γυρίζει πιο εύκολα).

lamoun
20/03/2008, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αν πατινάρει με πρώτη αν το ζορίσεις θα πατινάρει και με τις άλλες.

Το να γυρίζει ο τροχός με ταχύτητα και πατημένο συμπλέκτη είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Αυτό που δεν είναι φυσιολογικό είναι να πατινάρει στα 12.000 χλμ.
Είναι συνθετικά αυτα τα λάδια?

Μετά απο ρύθμιση πρίν λίγες μέρες, και στα τρια σημεία ρύθμισης, ο τροχός δε γυρίζει πλέον.
Όντως τα 12.000χλμ είναι λίγα, απλά σκέφτομαι άν αυτό που λένε για 1η στα φανάρια, είναι αλήθεια ή αστικός μύθος. (σε συνδυασμό με το γύρισμα του τροχού)
Το λάδι είναι ημίσυνθετικό.



Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ενα απλό τεστ.
Βάζεις τον μπροστινό τροχό σε τοίχο, και κάνεις πως ξεκινάς. Αν σβήνει αμέσως είναι ΟΚ. Αν δεν σβήνει θέλει δίσκους.
Βέβαια δεν ειναι και το απόλυτο τεστ...

Μια φορά που προσπάθησα να καγκουρέψω... :blush: ο κινητήρας "σκορτσαρε", δε το πίεσα παραπάνω αλλά η αίσθηση ήταν πως θα έσβηνε.

lamoun
20/03/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
1. Πάρτο ανάποδα: πως είσαι σίγουρος οτι είναι ρυθμισμένη σωστά?
Αρα λοιπόν, χαλάρωσε τον τεντωτήρα της ντίζας (δώσε τζόγο) 4-5 χιλ και δοκίμασέ το ή κάνε το τεστ που σου είπε το Σαπίλας.
Και βλέπουμε.


1. Έδωσα τον τζόγο που λέει το manual. Παρ'όλα αυτά, σήμερα του έβαλα λίγο παραπάνω, όταν σταματήσει να βρέχει θα το πάω σε καμιά ερημιά να δοκιμάσω ανοίγματα.

eXJey
28/03/2008, 08:32
Το ίδιο πρόβλημα πατιναρίσματος στην 1η έχω και εγώ στο zzr 1100.

Μπορεί να το είχε ανέκαθεν το πρόβλημα αυτό (ή την συμπεριφορά απλά αυτή) και να μην το είχα πάρει χαμπάρι.

Το συναντώ μόνο με την 1η στο σαζμάν. Σε καμιά περίπτωση δεν το κάνει με την 2α και πάνω όσο κι αν το ζορίσω. Είναι όντως περίεργο. Εκεί που επιταχύνη σανιδωμένος με 1η (και αν καταφέρω να κρατήσω την μηχανή ..όρθια), από τις 5-6000 στροφές η βελόνα πετάγεται στιγμιαία στις 8-9000. Στην αρχή νόμιζα ότι σπινιάρει η ρόδα αλλά μετά διαπίστωσα ότι πρόκειται για "γλύστριμα" στην μεταφορά της κίνησης στην ρόδα.

Ή πρόκειται για συμπεριφορά "ασφαλείας" εργοστασιακά (χλωμό) ή το γεγονός ότι δεν συμβαίνει με τις άλλες ταχύτητες συνεπάγεται ότι η βλάβη είναι ακόμα στην αρχή και φθείνει σιγά-σιγά.

orcinious
28/03/2008, 12:55
Αν πατινάρει με πρώτη τότε με πέμπτη 20 χλμ περίπου και άνοιγμα τέρμα το γκάζι πρέπει να ανεβάζει σαν να έχεις νεκρά άμα είναι τελειωμένοι οι δίσκοι.