PDA

View Full Version : Σάββατο 22/3/08 - Ζάτουνα



Cpt. Haddock
21/03/2008, 12:14
Επειδή το έχω πολύ ανάγκη να ξαμοληθώ για να ξεσκάσω (αλλά και να ξεχάσω), το Σάββατο πρωί θα φύγω για Ζάτουνα.

Διαδρομή:

- Εθνική ως τη Κόρινθο

- Απο εκεί την παλιά για Σολωμό, Χιλιομόδι, Νεμέα/Δερβενάκια

- Αργος, Μυλους και απο εκεί τον παλιό δρόμο που ανεβαίνει το Φαράγγι του Ξαβριά και βγάζει Ελαιοχώρι

- Στάδιο και μετά Τρίπολη

- Δαβιά, Χρυσοβίτσι, Στεμνίτσα και Ζάτουνα. Καφές, Τσίπουρο, παστέλι, μεζές, όποιος θέλει τρώει και πίσω

- Δημητσάνα, Βυτίνα, Λεβίδι (απο Αλωνίσταινα), κόμβος Νεστάνης, Νέα Εθνική προς Αθήνα

Λεπτομέρειες του στυλ "πόσα χλμ είναι", "τι ώρα θα γυρίσουμε", δε με απασχολούν - γενικότερα μην περιμένετε και πολύ ομαδικό πνεύμα (δείτε παρακάτω)

Να προειδοποιήσω οτι ο δρόμος απο Μύλους για Ελαιοχώρι (φαράγγι Ξαβριά ) ειναι (ήταν) σε ψιλοχάλια κατάσταση (για πιθανούς γκρινιάριδες στριτάδες)



09:00 στο περίπτερο

Δεν θα έχω πολλά κέφια για παρέα, όποιον δεν τον απασχολεί αυτό ειναι ευπρόσδεκτος.
:sad: :sick: :wave2:




υ.γ. ΣΑΣ ΕΧΩ ΟΛΟΥΣ! :D

Συμμετοχές:

Κανένας :lol:

DimChios
21/03/2008, 12:28
Tι ωρα θα ειμαστε πισω "αφεντικό" γιατι εχω και προβα?

:o








με προκαλεσε, δε φταιω! :lol: :lol:


Καλα να περασετε και με προσοχη αφου δεν ειστε και πολυ καλά! :winka:

:beer: :beer: :beer:

sniper
21/03/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
....

υ.γ. ΣΑΣ ΕΧΩ ΟΛΟΥΣ! :D


Kαι γιατί να πας στο 1000φορέςπεράσαμεαπόεκεί και να μην πας μία Θεσ/νίκη; :D

Να χαλαρώσεις...... :D

Cpt. Haddock
21/03/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Kαι γιατί να πας στο 1000φορέςπεράσαμεαπόεκεί και να μην πας μία Θεσ/νίκη; :D

Να χαλαρώσεις...... :D

αμα δεν εχει στροφές ο δρόμος δε μας λέει τιποτα :smokin:

Operater
21/03/2008, 12:33
Καπετάνιο συγνώμη αλλά.. αφού έβαλες ποστ τη προταση σου για εκδρομή,
πως δεν θα έχει κέφια για παρέα?..... :(

Cpt. Haddock
21/03/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Καπετάνιο συγνώμη αλλά.. αφού έβαλες ποστ τη προταση σου για εκδρομή,
πως δεν θα έχει κέφια για παρέα?..... :(

έτσι γουστάρουμε ρε φίλε :smokin:

Operater
21/03/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
έτσι γουστάρουμε ρε φίλε :smokin:

Πάσο !! :lol:

Δε μου φαίνεσαι καλά σήμερα......... :sad: :(

Cpt. Haddock
21/03/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Δε μου φαίνεσαι καλά σήμερα......... :sad: :(

δεν είμαι :sick:


οπότε μη στείλεις πμ :mad:

:lol:

edit: είπαμε ΟΧΙ πμ ρε! :mad:

Vstrommer71
21/03/2008, 13:35
Αφεντικο,δεν πας σε κανα trailride να ξεσκασεις?:winka:


Πολλη γκρινια μωρε αδερφακι μου :lol:

Vstrommer71
21/03/2008, 14:12
Oχι τιποτ'αλλο,βαριεσαι να βρεις και το σωστο avatar you Irish big:lol: :lol:


124662

Vstrommer71
21/03/2008, 15:02
Glory to you...Ewan McHaddock:lol: :lol:

Cpt. Haddock
24/03/2008, 11:01
"Erlosung dem erloser"

Καθαγιασμός, ηρεμία, ζητούμενη μοναξιά, σκέψεις (πολλές), ησυχία...

Μια αναγκαία βόλτα, να φύγουν οι τοξίνες που μου μαυρίζουν τις τελευταίες μέρες, να διερευνήσω τη μυστική εκείνη σύνδεση των νεύρων που κάνει το στόμα να χαμογελά όταν ο καρπός στρίβει ανοίγοντας το γκάζι στην έξοδο. Να τη βρώ την άκρη, που δεν υπάρχει, κουβάρι όλα, πολλά πράγματα σε λίγες μέρες, γερικο το μυαλό και το κορμί δεν αντέχει πολλά πλέον.

Μετα από αμφιταλαντεύσεις όλη την προηγούμενη μέρα πάω-δεν παω, το πρωί αποφασίζω να ξαμοληθώ αν και όχι με καλή διάθεση. Περίπτερο στις 09:14. Κατάφερα να αργήσω και στο ραντεβού με τον εαυτό μου. Αρκετός κόσμος εκεί, ότι έφευγαν.
Καφές, άραγμα στον ήλιο να ζεσταθώ και αναμονή μήπως τελικα βρεθεί και κάποις που δεν έχει κατι καλό να κάνει το Σάββατό του και απο το να κρεμαστεί με τη ζώνη του θελήσει να παει μια βόλτα μ' ενα στριμμένο άντερο που έχει τα μούτρα κατεβασμένα, το βλέμμα να γυαλίζει, το μυαλό να μη βλέπει δρόμο αλλά τον αποχαιρετισμό το βράδυ της Πέμπτης, zum letzen mahl...

Δε βρέθηκε έτερος απελπισμένος και βρεθηκα να σέρνω τα βήματά μου, βαριά απο τη γκρίνια, προς τη μηχανή. Δερμάτινη ένδυση, χωρίς επένδυση (κάνει και ρίμα) κι ας μην έχει περάσει το κρύωμα ακόμα, οι άντρες δεν κρυώνουν λέμε, ειδικά οι μηχανόβιοι (μη γελάτε εκεί στο βάθος). Φουλάρι ψηλά, κουμπώνει το μπουφάν, κράνος, γάντια, contact, ignition, shoot.

Δρόμος (δεν είναι όλα και μην ακούτε τι λέει ο Βούλγαρης). Κίνηση, οι "αθηναίοι" φεύγουν για το τετραήμερο. Θολό το βλέμμα, υγρό στην άκρη... να 'ναι απ' τον αέρα που μπαίνει στην ανοιχτή ζελατίνα ή... Διόδια, κατι μούγκρισα στη φουκαριάρα υπάλληλο που έτυχε να θελήσει να πει ενα ευγενικό λόγο. Κάρφωμα, κεφάλι κατω, πρώτη κόφτης, δευτέρα κόφτης, τρίτη κόφτης, παει το πήραμε στο χέρι σε λίγο, σήκωμα κορμού, ήρεμααααα. Βαρετά, βλέμματα στα φορτωμένα suv, έθαβα τους πάντες, "πως πάει έτσι", "τι μαλακας ειναι αυτός" - μια χαρά - Le Misanthrope. Περνάω ισθμό και κάνω δεξιά για Εξαμίλια. Ο επαρχιακός δρόμος, με την αθλιότητά του, τη σκόνη τις λακούβες, τα νερά, τα γλιστρίματα τα φορτηγα με οικοδομικά υλικά, τα κωλοάμαξα μου φτιάχνει τη διάθεση - να κατι χειρότερο απο μένα. Περναω τα Εξαμίλια, άλλο ένα απο τα δεκάδες αδιάφορα και άσχημα χωριά. Αλλα ο δρόμος στις στάσεις του ΚΤΕΛ γράφει BUS όμως - πουτάνα ευρώπη. Το βλέμμα στην ανακαινισμένη σιδηροδρομική γραμμή, ετοιμάζονται τα τρενα να ξανατρεξουν μετα απο 5 χρόνια απραξίας "Για Τρίπολη να ετοιμάζεστε" θα πει πάλι ο ελεγκτής με το μπλε κοστούμι και τα γυαλια πρεσβυωπίας. Τσιμεντένιοι στρωτήρες Β70, σύνδεσμοι Vosloh, ελαστικά παρεμβύσματα, ΑΣΙΔ, ράγες S36 και άλλα όμορφα που ενδιαφέρουν ενα μοτοφόρουμ λιγο περισσότερο απ' όσο ενδιαφέρουν τα άπαντα του Καφκα τον τροχονόμο που κουνάει τα χέρια του στην Πλ. Μαβίλη.

Χιλιομόδι, Σολωμός, Νεμέα, στροφές Δερβενακίων πάντα αγαπημένες απο τότε που τις πέρασα με Seat 124 και κινητήρα Mirafiori. Άργος, θυρυβώδες και σκονισμένο, δεξιά για Μύλους, περνάω, αδιαφορώ για τις σειρήνες που λέγονται "χοιρινο καλαμάκι στη λαδόκολα". Δρόμος Αχλαδόκαμπου και αριστερά στην ξεχασμένη διαδρομή απ' το φαράγγι του Ξαβριά. 3 πιτσιρικάδες με παπιους, συνολο ηλικιών ίσως λιγότερο κι απ' τα δικά μου, σύνολο κρανών μηδέν - δε γαμιέται αν είναι τυχερά θα φτάσουν στην ηλικία μου (κι εγω που έφτασα τι κατάλαβα...). Περνάω την Ανδρίτσα και κανω μια στάση κατω απ' τη μεγάλη σύμμεικτη γέφυρα, τα κομψοτεχνήματα της παλαι ποτέ ΣΠΑΠ, που γεφύρωσαν, 100 και πλέον χρόνια πριν, το χάσμα με την ορεινή και απομονωμένη Πελοπόννησο. Πέτρινα τρίτοξα ψηλά βάθρα, μεταλλικό στέλεχος, υλώσεις... Η μηχανή παρκάρει στο πρώτο βαθρο, ξεπεζεύω. Βλέμμα στο κινητό μήπως έχω καμία κληση, κανένα μήνυμα. "Εκτός δικτύου"... Καλύτερα, θα απογοητευτώ αργότερα.

Φέτος, σε αντίθεση με πέρισυ, είμαι ανοργάνωτος. Δεν έχω θερμός με καφέ κι επιπλέον έχω κόψει το τσιγάρο. Βιβλιο δεν έφερα κι αν έφερνα θα ήταν Σοπενχάουερ, Νίτσε, Πάουντ, Τζόις ή Τόμας Μαν για να δέσει με το πως είμαι. Πρασινάδα στο πλάι λούζεται στον ήλιο, ξαπλώνω και κλείνω τα ματια. Η ησυχία των ήχων της φύσης, βουητό απο χιλιάδες έντομα που για άλλη μια χρονια παίρνουν μέρος στην ανοιξιάτικη αναγέννηση. Πότε θα πάρω εκείνο το ipod shuffle - τώρα θα ταίριαζε η 6η του Μπετόβεν ν' ακουστεί λιγο. Προς το παρόν σιγοτραγουδάω "in fernem land..."

Δεν κοιτάω ρολόι, μπορεί να έχει περάσει πολύ ώρα, μπορεί και 10 λεπτά. Η κάμερα αρνείται να δουλεψει, καλύτερα. Πως να μεταφέρω σε πιξελ αυτό που βλέπω και κυρίως αυτό που σκέφτομαι; Περνάει ενα αγροτικό, ο τύπος σταματάει να ρωτήσει αν είμαι καλά, αν η μηχανή έχει πρόβλημα, νά 'σαι καλά άνθρωπέ μου μια χαρά είμαι ουτε χτύπησα και το παρτάλι ακόαμα δουλεύει (λες να μπαίνει στο φορουμ ο κανάγιας; ). Αλλού ειναι το πρόβλημα die Wunde ist das nicht geschliess (αυτό δεν του το 'πα για να μη νομίζει οτι τον βρίζω).

Συνέχεια στο δρόμο, πρέπει να κοιτάξω το μπροστινο - μπαλατζάρει πολύ Φτάνω στο Ελαιοχώρι. Χωριό ελληνικό, παλιό, ένα καφενέ θέλω, εναν τουρκικο βαρύ μέτριο κ ενα τσιπουράκι με μεζέ. Βρίσκω ταμπέλα Snack-Bar-Cafe. Αηδιάζω, φεύγω. Κατόπτευση έργων γραμμής και στη διασταύρωση για Παρθένι δεξιά. Όμορφα μέρη στην απέναντι πλαγιά η γραμμή του τρένου κοβει τα πρανή, γεφυρώνει τα κενα με άλλα αριστουργήματα μηχανικής. Το χωριό μεγάλο αλλα έρημο, παρκάρω στο σταθμό, έρχεται μια γάτα και μου κάνει παρέα. Θηλυκιά είναι...άρα δε θα κατσει πολύ.

Κοιτάω ψηλα, πολύ σύννεφο μαζεύεται κι έχω να παω και στο ΚΑΤ εκτάκτως (αλλα όχι για μένα). Διάθεση καλύτερη, ας ειναι καλά τα στροφιλίκια, τα τοπία, η μηχανή ΜΟΥ, η διέξοδος. Για Ζάτουνα δεν είμαι, λέω να γυρίσω. Συνέχεια του δρόμου, νέα Εθνική Οδός, διόδια. Κατηφόρες Αρτεμισίου. Δεν έχω βενζίνη και λεφτά να βάλω οπότε πάω ήρεμα. Πίσω κολλαει ενα Fiat Stilo κάνω δεξιά περνάει και μετά τρώει τη σφαλιάρα του στις στροφές, προσπερασμα απ' έξω στη δεξιά μετα τις κεραίες το χέρι σηκωμένο και το παρτάλι να χοροπηδάει σα μαύρος χορευτής στο Fame (Leroy δεν τον λέγανε; )

Αλλο ενα σετ κοφτες στα διόδια του ισθμού (παει το 'χασε αυτός) επιστροφή Καισαριανή, τήνελλα Καλλινικε (ψητοπωλείο στην πλατεία) όπου κατι ρεμάλια με περιμένουν να "τσιμπήσουμε"

380 χλμ βγήκαν μόνο αλλα καλά ήταν. Πολύ καλύτερα απο ντιβάνι ψυχολόγου

Πάντα τέτοια....

thou-vou
24/03/2008, 11:12
welcome back...

no (more) comments...

taxydromos
24/03/2008, 11:17
well done cap10:smokin:

αντε να παρει ο αλλος το ασπρο να γινετε 2

road spirit
24/03/2008, 11:21
:a55: :a013:

apav
24/03/2008, 11:45
γεια σου καπετάνιΟ!

filipp0s
24/03/2008, 12:19
:beer: :beer: :beer: :wave2:






ρε 'συ έτοιμος ήμουνα να έρθω... αλλά σ' ακουσα αναποφάσιστο στο τηλέφωνο την παρασκευή... και σκέφτηκα ότι μάλλον δεν θα 'θελες παρέα τελικά, κι έτσι αποφάσισα να μην έρθω...

Cpt. Haddock
24/03/2008, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
ρε 'συ έτοιμος ήμουνα να έρθω... αλλά σ' ακουσα αναποφάσιστο στο τηλέφωνο την παρασκευή... και σκέφτηκα ότι μάλλον δεν θα 'θελες παρέα τελικά, κι έτσι αποφάσισα να μην έρθω...

μα ήμουν τελείως...την τελικη απόφαση την πηρα το πρωί που σου έστειλα το μνμ, όχι πιο πριν.

σορρυ ρε συ

Δε θα 'χα πρόβλημα να έρθεις, απλά ίσως να μη σου μιλαγα :lol:

Και το κείμενο ίδιο θα ήταν :rotflmao:

filipp0s
24/03/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μα ήμουν τελείως...την τελικη απόφαση την πηρα το πρωί που σου έστειλα το μνμ, όχι πιο πριν.

σορρυ ρε συ

Δε θα 'χα πρόβλημα να έρθεις, απλά ίσως να μη σου μιλαγα :lol:

Και το κείμενο ίδιο θα ήταν :rotflmao:


Never mind...εσύ να σαι καλά :winka: :wave2:

devil's animal
24/03/2008, 13:12
ομορφο γραψιμο.
μπραβο Ηλια!!!!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

crs-k
24/03/2008, 17:17
Παντα τετοια ρε (οσον αφορα στο κομματι της αποδρασης) !


:smokin: :beer: :wave2:

Uriah Heep
25/03/2008, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


........μ' ενα στριμμένο άντερο που έχει τα μούτρα κατεβασμένα, το βλέμμα να γυαλίζει, το μυαλό να μη βλέπει δρόμο αλλά τον αποχαιρετισμό το βράδυ της Πέμπτης, zum letzen mahl...

Πολύ καλύτερα απο ντιβάνι ψυχολόγου

To δίτροχο ανάκλινδρο, όντως είναι η ενδεδειγμένη λύση...

...παρ΄όλα αυτά, σου εύχομαι στην επόμενη περιπέτεια, καρδιά κι αισθήματα να είναι "pyrex" !



:beer: :beer: :beer:

tai
25/03/2008, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Α ρε Ηλία! Τι ωραία που γράφεις οταν ΔΕΝ εισαι στα καλά σου :beer:


πάντα να μπορείς να κάνεις τέτοιες ψυχοθεραπείες.:wave2:

Tpap
26/03/2008, 01:07
Έπρεπε να πας.

Σωστός, Ηλία.

Cpt. Haddock
26/03/2008, 09:18
Να 'στε καλα παίδες :beer: :beer: :beer:

PanVas
26/03/2008, 09:55
:wave2:

blonde
27/03/2008, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μα ήμουν τελείως...την τελικη απόφαση την πηρα το πρωί που σου έστειλα το μνμ, όχι πιο πριν.

σορρυ ρε συ

Δε θα 'χα πρόβλημα να έρθεις, απλά ίσως να μη σου μιλαγα :lol:

Και το κείμενο ίδιο θα ήταν :rotflmao:


Νούλη.....ωραίο το ξεκάρφωμα βρε!!


:rolleyes: :blush: :wave2:

και εις άλλαααα

sniper
28/03/2008, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από blonde
Νούλη.......

...

Μην σταματάς τώρα..... Πες μας κι άλλα τέτοια.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Ο Νούλης που είναι; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Cpt. Haddock
28/03/2008, 10:40
είπα κι εγώ, δε θα το δει κανένας; :lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol: :lol:

(άκου "νούλης" :mad: )

Operater
28/03/2008, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

(άκου "νούλης" :mad: )

+ άπειρο!!! :lol: :lol: :lol: :blush:

Cpt. Haddock
28/03/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
+ άπειρο!!! :lol: :lol: :lol: :blush:

Γελάμε; :mad:

Καλάααααα :evil:

Operater
28/03/2008, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γελάμε; :mad:

Καλάααααα :evil:

Τι?? Δεν θα μου δώσεις για test drive το Tiger?? Λαγούς με παντιλίκια μου τάζεις....:( :mad: :(

:rotflmao:

sniper
28/03/2008, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Τι?? Δεν θα μου δώσεις για test drive το Tiger?? Λαγούς με παντιλίκια μου τάζεις....:( :mad: :(

:rotflmao:


Είναι και Γιούλης; Από το λαμόγιο, λαμογιούλης, γιούλης.... :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Operater
28/03/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είναι και Γιούλης; Από το λαμόγιο, λαμογιούλης, γιούλης.... :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Χτύπα κι άλλο, θα τ' αντέξει! :D