PDA

View Full Version : Κουνημα σε ΧΤ



p@nos
21/03/2008, 14:22
Λοιπον ρε παιδια δεν ξερω τι γινεται αλλα νομιζω οτι το ΧΤ μου κουναει πολυ(και αυτο που θελω να ανακαλυψω ειναι το αν κουναει περισσοτερο απ'οσο πρεπει).

Για αρχη θελω να πω οτι καθομαι στη σωστη θεση της μηχανης και οχι στραβα, οι ακτινες δεν εχουν προβλημα, οι πιεση των ελαστηκων ειναι σωστη και δεν σφιγγω καθολου το τιμονι.

Λοιπον ακουστε πως εχει το πραγμα τωρα...

Γενικα σε ταχυτητες πανω απ'τα 100 η μηχα;νη κουναει αρκετα και με αυτο εννοω οτι ταλαντωνεται γενικα και ειναι δυσκολο να κρατηθει τελειως σταθερη.

Επεισης το παραμικρο κουνημα(εκουσιο) στο τιμονι προκαλει αρκετα μεγαλη ταλαντωση.

Το Πραγμα χειροτερευει με γεωμετρικο ρυθμο οταν τα χιλιομετρα ξεπερασουν τα 120.

Πριν απο μερικες μερες μαλιστα που ειχα βγαλει τα πλαστικα απ'το ντεποζιτο και το φτερο για να κανω μια δοκιμη υποθετοντας οτι μπορει να συνεβαινε λογω αεροδυναμικης και το πιεσα ομολογουμενως λιγο παραπανω, βγαινοντας απο μια ανοιχτη στροφη με 130+ οταν εφερα τη μηχανη καθετα στο δρομο αρχισε να ταλαντωνεται πολυ εντονα σε βαθμο που αναγκαστηκα να κοψω αποτομα για να μην εχουμε παρατραγουδα...

Λοιπον ρε παιδια τι πιστευεται πως φταιει???

Γενικα ξερω οτι το ΧΤ εχει ενα θεμα με την ευσταθεια σε αυτες τις ταχυτητες αλλα ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα????

Δυστυχως δεν εχω οδηγησει αλλο ΧΤ για να μπορεσω να ξερω τι φταιει.

Πρεπει να βαλω αυτη τη γεφυρα που βαζουν οι περισσοτεροι κατοχοι του?





Σημ το μοντελο ειναι ΧΤ500 '03

gkmaggas
21/03/2008, 14:26
Καλησπερα...Αρχικα τσεκαρε,λαστιχο αν ειναι στραβο,ζαντα για χτυπηματα.

sniper
21/03/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Λοιπον ρε παιδια δεν ξερω τι γινεται ....


Έχεις μπαγκαζιέρα; (Givi, Κappa κλπ δεν έχει σημασία η μάρκα :lol: )

p@nos
21/03/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Έχεις μπαγκαζιέρα; (Givi, Κappa κλπ δεν έχει σημασία η μάρκα :lol: )


Οχι...

sapila racing
21/03/2008, 14:33
Ολα τα XT που εχω οδηγήσει κουνάγανε αλλά οχι κι ετσι που το περιγράφεις να κουνάει απο τα 120.

Το χειρότερο ηταν το ΧΤ550 (φτιαγμένο 600 με 2 μηχανικά και Supertrapp..) που πανω απο τα 140 δεν κρατιόταν στη λωρίδα.

Αρχικά θα σου έλεγα να βάλεις μια ενίσχυση στο φτερό, γιατί ειναι ο πρωτος ενοχος.
Ειναι αυτες οι λάμες με τρύπες που βλέπεις βιδωμένες στο πανω μέρος του φτερού και κάνει δουλειά!

Μετα ελεγχεις με σειρα σπουδαιότητας ρουλεμαν λαιμού, ψαλιδιού, τροχων εμπρος πίσω.

Το τελευταίο ΧΤ που καβάλησα ηταν ενα 600Ε και κουναγε αλλιως απο τα παλαιότερα.
Εκανε ενα ψαλίδισμα μεγάλης συχνότητας αλλά μικρού ευρους ( αν με εννοείς) αλλά στα 140 και πάνω.
Από πίσω φαινόταν σαν να ψαλιδίζει η ουρα.

p@nos
21/03/2008, 14:36
Μαλιστα...

Γενικα παντως η μηχανη μου δινει την εντυπωση οτι κατι συμβαινει απο μπροστα...

Πρεπει να αρχισει το τσεκαρισμα μαλλον σιγα σιγα...

gkmaggas
21/03/2008, 14:43
Αν βγαλεις ροδα τσεκαρε και το ρουλεμαν.;)

p@nos
21/03/2008, 14:47
παιδια το πρωτο πραγμα που θα κοιταξω μαλλον ειναι το λαστιχο...

δεν ξερω γιατι αλλα ειναι το 1ο πραγμα που δε μου καθεται καλα...

sapila racing
21/03/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παιδια το πρωτο πραγμα που θα κοιταξω μαλλον ειναι το λαστιχο...

δεν ξερω γιατι αλλα ειναι το 1ο πραγμα που δε μου καθεται καλα...

Σωστό κι αυτό! Μλυ εχει συμβεί τέτοια περίπτωση και να ειναι από λάστιχο.

Ειχε στραβώσει ο σκελετός του. Αλλα δεν μας είπες λίγο ιστορία.

Πάντα έτσι ηταν η εγινε μετά απο κάποια αλλαγή στην μοτό?

Πχ αν είναι το λάστιχο (που ειναι πιθανό) θα επρεπε να το παρουσιάσει μετα απο αλλαγη ελαστικού η καμμια γερή λακκούβα που επεσες με πολλά.

gkmaggas
21/03/2008, 14:57
Μπορει να στραβωσει το λαστιχο και αν παραμεινει σε ακινησια με χαμηλη πιεση...ισως??

Π.Χ Παραμονη το χειμωνα στο πλαγιο σταντ...

DUKASII
21/03/2008, 14:57
Αν βαζεις δικαβαλο και δεν κουνα ρουπι ψαξου λιγο με πιεσεις πισω κτλ αμορτισερ..

γιατι αν ειχε προβλημα το λαστιχο στο δικαβαλο θα κουναγε ..

p@nos
21/03/2008, 14:57
@ Sapila


Τη μηχανη την εχω μισο χρονο και τα λαστιχα που φοραει επανω ηταν καινουρια...

Οποτε το κουνημα η μηχανη το εκανε απο τοτε που την ειχα και δεν ξερω αν φταιει το λαστιχο η κατι αλλο.

Γενικα δεν εχω πεσει σε καμια λακουβα απ'οτι θυμαμαι (σε τετοια τουλαχιστον που το κουνημα να ηταν εντονο).

Αν και γενικα το εχω παει αρκετα σε χωμα...

Φανταζομαι λαστιχας πως μπορει και ελεγχει την κατασταση του ελαστικου ετσι???

p@nos
21/03/2008, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Αν βαζεις δικαβαλο και δεν κουνα ρουπι ψαξου λιγο με πιεσεις πισω κτλ αμορτισερ..

γιατι αν ειχε προβλημα το λαστιχο στο δικαβαλο θα κουναγε ..


Δουκα με ελαφρια συνεπιβατη στη Συγγρου ειχα πιασει γυρω στα 140...

Και θυμαμαι οτι το σπαρταρισμα ηταν στα προθυρα να συμβει στην παραμικρη μου κινηση οποτε εκοψα...

KaTaNaS
21/03/2008, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
ρουλεμαν λαιμού


+1 στο ρολεμαν λαιμου!

επισης πισω αμορτισερ...



κανε την εξης δοκιμη: σε ταχυτητα 50 χιλιομετρων ασε τα χερια απο το τιμονι, και χτυπα το ενα γκριπ με δυναμη προς τα μπροστα

αν αρχισει να ταλαντωνεται και να αυξανει βιαια τοτε ειναι στραβος τροχος (εχει σπασει ακτινα)

gkmaggas
21/03/2008, 15:01
Μου εχει τυχει στραβο λαστιχο καινουργιο και μου το αλλαξαν αμεσως...


Αν προερχεται το κουνημα απο τον τροχο γενικα η ζυγοσταθμιση θα το δειξει σιγουρα...

Α τσεκαρε το και σε αλλο μηχανικο, ο δικος σου μπορει να στο αποκλεισει για να μην
πληρωσει τυχον λαθος του...

KaTaNaS
21/03/2008, 15:02
προσωρινο αντιδωτο: σφιξε τα πλαστικα του ρεζερβουαρ με προσαγωγους και χαλαρωσε χερια στο τιμονι

p@nos
21/03/2008, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas

Α τσεκαρε το και σε αλλο μηχανικο, ο δικος σου μπορει να στο αποκλεισει για να μην
πληρωσει τυχον λαθος του...



Ναι...


Ο ''μηχανικος'' μου δεν νομιζω να κανει κατι τετοιο:lol:

p@nos
21/03/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
προσωρινο αντιδωτο: σφιξε τα πλαστικα του ρεζερβουαρ με προσαγωγους και χαλαρωσε χερια στο τιμονι



Κατανα σε αυτες τις ταχυτητες δεν κρατιεμαι καθολου απ'το τιμονι...

Δεν του ασκω καμμια πιεση.







Και γενικα παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

Souza_me_240kmh
21/03/2008, 17:56
πετα το στη θαλασσα το χαρχαλι σου :bigcry:

ktmakis
21/03/2008, 19:38
Πολλές φορές το πρόβλημα δεν εξαρτάται μόνο από μπροστινό.
Κοίτα όλο το μηχανάκι. Ολα τα ρουλεμάν (τροχών λαιμού ψαλιδιού κλπ)
Επίσης δες μήπως θέλει ζυγοστάθμιση καμποια ζάντα.

alexandrosm
21/03/2008, 19:59
την πρωτη φορα που πηγα βολτα το ΧΤ μου ραφηνα δεν ηξερα τι παιζει και καπου στα 140 στη μαραθωνος αρχισε να ταλαντωνεται ολος ο κορμος με μενα πανω..εφαγα τετοια φρικη που σταματησα για κανα δεκαλεπτο να συνελθω..γενικα η γεφυρα βοηθαει αν εχεις, αλλα σε εθνικες οδους και ανοιχτους γενικα δρομους χωρις κτιρια παιζει πολυ αερας και τα ΧΤια δεν νομιζω πως ειναι φτιαγμενα και για πολλα.εμενα ειναι και μοταρντ..το ιδιο ειχα ξαναπαθει σε εθνικη που το ειχα τερματισει το γκαζι..

o_gavros
22/03/2008, 18:49
Θα συμφωνήσω κι εγώ με την τοποθέτηση γέφυρας.
κόβει πολύ απο το νορμάλ κούνημα που κάνει το μηχανάκι στα πολλά.

αν βέβαια δεν παίζει άλλο πρόβλημα,όπως ρουλεμάν κλπ.

Στο δικό μου η γέφυρα έκανε δουλειά πάντως.

p@nos
22/03/2008, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexandrosm
την πρωτη φορα που πηγα βολτα το ΧΤ μου ραφηνα δεν ηξερα τι παιζει και καπου στα 140 στη μαραθωνος αρχισε να ταλαντωνεται ολος ο κορμος με μενα πανω..εφαγα τετοια φρικη που σταματησα για κανα δεκαλεπτο να συνελθω..γενικα η γεφυρα βοηθαει αν εχεις, αλλα σε εθνικες οδους και ανοιχτους γενικα δρομους χωρις κτιρια παιζει πολυ αερας και τα ΧΤια δεν νομιζω πως ειναι φτιαγμενα και για πολλα.εμενα ειναι και μοταρντ..το ιδιο ειχα ξαναπαθει σε εθνικη που το ειχα τερματισει το γκαζι..



ειδικα το δικο σου ΧΤ μπορει και να κουναει περισσοτερο λογω της μετατροπης σε SM διοτι αλλαζει αρκετα η γεωμετρια της μηχανης, και μαλλον προς το χειροτερο...

p@nos
22/03/2008, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
+1 στο ρολεμαν λαιμου!

επισης πισω αμορτισερ...



κανε την εξης δοκιμη: σε ταχυτητα 50 χιλιομετρων ασε τα χερια απο το τιμονι, και χτυπα το ενα γκριπ με δυναμη προς τα μπροστα

αν αρχισει να ταλαντωνεται και να αυξανει βιαια τοτε ειναι στραβος τροχος (εχει σπασει ακτινα)



το δοκιμασα αυτο και μαλιστα και σε ταχυτητα λιγο πιο πανω απο τα 50...

η μηχανη παρεμεινε σταθερη

p@nos
22/03/2008, 20:17
Λοιπον παιδια θελω να σας πω κατι που εκανα...


Βαζοντας την μπροστινη ροδα κοντρα σε ενα τοιχο εβαζα δυναμη στο τιμονι και ειδα οτι τα πιρουνια στρεβλωναν αρκετα, ωστοσο δεν παρατηρισα μποσικα...


Λοιπον αυτο που εχω στο μυαλο μου να κανω ειναι:

1ον να βγαλω το φτερο και να δοκιμασω ξανα σε αυτες τις ταχυτητες να δω κατα ποσο επιρεαζει την σταθεροτητα της μηχανης

στη συνεχεια μαλλον θα παω σε κανενα λαστιχα να ελεγξει τις ζαντες και τα λαστιχα μηπως και ειναι στραβα η μηπως εχει στραβωσει καμια ζαντα...

αν δεν φταιει τιποτα απ'αυτα οταν επιστρεψω Αθηνα θα λυθουν ολα μεχρι να βρεθει το προβλημα...

animalcopy
27/03/2008, 00:38
ok ολα τα xt κουνανε αλλα μεσα σε λογικα πλαισια, τις ποιο πολες φορες αυτο "κοσκινισμα" που κανει ειναι για 15-20 χιλιομετρα π.χ. απο τα 110-125km και μετα ηρεμει.
απο εκει και περα οτι περισοτερο δεν εινα νορμαλ. η γεφυρα οντως βοηθαει αρκετα, και τα λαστιχα (μπρος πισω) πεζουν μεγαλο ρολο + ηλεκτρονικη ζυγοσταθμιση.
πρεπει να δεις τα ρουλμαν απο τις μανες (μην περιμενεις να βρεις κενο ενος μετρου ισα που θα το καταλαβεις και μονο τακαρισμενο) ειναι απο τα ποιο βασικα κοματια του παζλ κουνημα μαζι με τα δαχτυλιδια απο το πισω ψαλιδι.

αλλα το ξαναλεω μην περιμενετε να σταματησει εντελως το κοσκινισμα,
ειμαι με καινουργια λαστιχα metzeler
καινουργια ρουλμαν σε μανες, τροχους, ψαλιδι
με γεφυρα στο φτερο, μεχρι και τον πυρο απο τον μπροστινο τροχο αλλαξα (34euro αχ...) και τον πυρο απο το πισω ψαλιδι (38euro βαχ...).
το κοσκινισμα ειναι κοσκινισμα πολυ λιγο φυσικα αλλα......

KaTaNaS
27/03/2008, 01:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το δοκιμασα αυτο και μαλιστα και σε ταχυτητα λιγο πιο πανω απο τα 50...

η μηχανη παρεμεινε σταθερη

τοτε δεν ειναι στραβη η ζαντα!:wave2:

kaps
30/03/2008, 12:00
Εχεις κατεβάσει τα καλάμια μιας και το έκανες μοταρδ.Εχεις ελέγξει και τα ελατήρια στα καλάμια μήπως κάποιο έχει κάτσει πιο πολύ και δεν μπορεί να ανταποκριθεί το μπροστινό σύστημα . δες και τα λάδια (fork oil) μήπως είναι σπασμένα ή έχουν διαφορά στον όγκο τους από καλάμι σε καλάμι ;

xampos
30/03/2008, 12:48
πιανει 140 το xt ? :hypnotize

chr1s73
30/03/2008, 19:18
το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω με το χτ και ηταν απο τα λαστιχα φιλε

p@nos
22/04/2008, 13:09
λοιπον παιδια update...

επειδη σιγουρα δεν ημουν τρελος για το κουνημα,επιασα παλι με ενα φιλο μου με αμαξι γυρω στα 130-140 και οταν ειδε πως πηγαινε η μηχανη πραγματικα πανικοβληθηκε που το εβλεπε:eek:



λοιπον εκανα το εξης...

μιας και ανεβηκα αθηνα το σκ απο την πατρα ανεβηκα εχοντας αφαιρεσει το μπροστηνο φτερο.

λοιπον το κουνημα μειωθηκε δραματικα!!!!!!!!!!!!!!


πραγματικα σταματησε να κουναει σε πολυ μεγαλο βαθμο,τοσο που μου γανηκε οτι δεν κουναγε καν...

μαλιστα στο δρομο κορινθου πατρας καταφερε να στριψει η μηχανη με 130 περιπου(οχι ανοιχτη στροφη) χωρις περιεργα κουνηματα.




λοιπον τωρα αυτο που σκεφτομαι να καλω ειναι να αλλαξω το μπροστινο φτερο(ειναι παρα πολυ μαλακο μιας και στρεβλωνεται υπερβολικα ευκολα και επιρεαζει τη σταθεροτητα στις μεγαλες ταχυτητες...

το θεμα ομως ειναι να μη δωσω και τσαμπα λεφτα και το φτερο που θα παρω να μου κανει τα ιδια...


αυτο που σκεφτομαι ειναι κατι σαν αυτα τα κοντα που βαζουν στα sm μιας και φαινεται να εχουν αρκετες γωνιες(αρα ειναι πιο στιβαρα) και ειναι και πιο αεροδυναμικα(μαλλον)...




οποιος εχει αλλαξει φτερο μπροστα ας πει μια γνωμουλα...



:beer:

Souza_me_240kmh
22/04/2008, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
λοιπον παιδια update...

επειδη σιγουρα δεν ημουν τρελος για το κουνημα,επιασα παλι με ενα φιλο μου με αμαξι γυρω στα 130-140 και οταν ειδε πως πηγαινε η μηχανη πραγματικα πανικοβληθηκε που το εβλεπε:eek:



λοιπον εκανα το εξης...

μιας και ανεβηκα αθηνα το σκ απο την πατρα ανεβηκα εχοντας αφαιρεσει το μπροστηνο φτερο.

λοιπον το κουνημα μειωθηκε δραματικα!!!!!!!!!!!!!!


πραγματικα σταματησε να κουναει σε πολυ μεγαλο βαθμο,τοσο που μου γανηκε οτι δεν κουναγε καν...

μαλιστα στο δρομο κορινθου πατρας καταφερε να στριψει η μηχανη με 130 περιπου(οχι ανοιχτη στροφη) χωρις περιεργα κουνηματα.




λοιπον τωρα αυτο που σκεφτομαι να καλω ειναι να αλλαξω το μπροστινο φτερο(ειναι παρα πολυ μαλακο μιας και στρεβλωνεται υπερβολικα ευκολα και επιρεαζει τη σταθεροτητα στις μεγαλες ταχυτητες...

το θεμα ομως ειναι να μη δωσω και τσαμπα λεφτα και το φτερο που θα παρω να μου κανει τα ιδια...


αυτο που σκεφτομαι ειναι κατι σαν αυτα τα κοντα που βαζουν στα sm μιας και φαινεται να εχουν αρκετες γωνιες(αρα ειναι πιο στιβαρα) και ειναι και πιο αεροδυναμικα(μαλλον)...




οποιος εχει αλλαξει φτερο μπροστα ας πει μια γνωμουλα...



:beer:


ρε πανο στα τοσα χλμ και το δικο μου κουναει σα τρελο πιστευω οτι δεν ειναι καποιο προβλημα απλα αυτα τα μηχανακια δεν εχουνε σχεδιαστει για μεγαλες ταχητητες για αυτο κουνανε

trigger
22/04/2008, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
λοιπον παιδια update...

Yπάρχει μια γέφυρα για το φτερό η οποία το σταθεροποιεί αρκετά. Ρώτα για αυτή αλλιώς ψάξε για πιο σκληρό φτερό αλλά όχι κοντό γιατί πιστεύω θα δείχνει άσχημα με τις μεγάλες ρόδες

byron
22/04/2008, 14:49
Tα ΧΤ σε μεγάλες ταχύτητες δλδ 120+ :uplate: , έχουν θέμα. Η γεφυρα βοηθάει λίγο, αλλα το κοντό φτερό ή το χαμηλό φτερό βοηθάει πολύ.
Μου έκανε εντύπωση που δεν το πήρες χαμπάρι όταν έγραψες...


Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Πριν απο μερικες μερες μαλιστα που ειχα βγαλει τα πλαστικα απ'το ντεποζιτο και το φτερο για να κανω μια δοκιμη υποθετοντας οτι μπορει να συνεβαινε λογω αεροδυναμικης και το πιεσα ομολογουμενως λιγο παραπανω, βγαινοντας απο μια ανοιχτη στροφη με 130+ οταν εφερα τη μηχανη καθετα στο δρομο αρχισε να ταλαντωνεται πολυ εντονα σε βαθμο που αναγκαστηκα να κοψω αποτομα για να μην εχουμε παρατραγουδα...


Για ρίξε και μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25871&perpage=15&pagenumber=1)

p@nos
22/04/2008, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Tα ΧΤ σε μεγάλες ταχύτητες δλδ 120+ :uplate: , έχουν θέμα. Η γεφυρα βοηθάει λίγο, αλλα το κοντό φτερό ή το χαμηλό φτερό βοηθάει πολύ.
Μου έκανε εντύπωση που δεν το πήρες χαμπάρι όταν έγραψες...



Για ρίξε και μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25871&perpage=15&pagenumber=1)



βασικα το μπροστινο φτερο το ξαναεβαλα στην 1η δοκιμη μιας και ηταν ψιλοβρεμενα:D και με το που βγηκα απ'το σπιτι και εφαγα τα νερα στη μουρη γυρησα και το ξαναβαλα και εκανα δοκιμη απλα χωρις τα πλαστικα στο ντεποζιτο...

παντως στο ταξιδακι που εκανα χωρις το φτερο (Αθηνα-Πατρα) η μηχανη ηταν ΠΟΛΥ πιο σταθερη στο δρομο απ'οτι με το φτερο.

fantacid
22/04/2008, 15:01
πανε βαλε το accerbis φτερο αλα μοταρντ
εχει πολλα νευρα κ ειναι στιβαρο κ στα 150
ειναι πολυ ομορφο κ σιγουρα δεν θα κλαις τα 25 σου ?

μετα
τσεκαρε αν εχεις διαρροες στα καλαμια

p@nos
22/04/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Yπάρχει μια γέφυρα για το φτερό η οποία το σταθεροποιεί αρκετά. Ρώτα για αυτή αλλιώς ψάξε για πιο σκληρό φτερό αλλά όχι κοντό γιατί πιστεύω θα δείχνει άσχημα με τις μεγάλες ρόδες




Το μονο που με προβληματιζει ειναι αυτο,οτι θα διχνει ασχημο με το κοντο φτερο.

Τωρα βεβαια δεν γνωριζω ποσο αποτελεσματικη θα ειναι αυτη η γεφυρα στο φτερο...

Μηπως ξερεις κανεις απο που μπορω να την παρω?

fantacid
22/04/2008, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Το μονο που με προβληματιζει ειναι αυτο,οτι θα διχνει ασχημο με το κοντο φτερο.

Τωρα βεβαια δεν γνωριζω ποσο αποτελεσματικη θα ειναι αυτη η γεφυρα στο φτερο...

Μηπως ξερεις κανεις απο που μπορω να την παρω?


ακομα κ σε αφρικα το κοντο φτερακι τα σπαει!

:evil:

p@nos
22/04/2008, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
πανε βαλε το accerbis φτερο αλα μοταρντ
εχει πολλα νευρα κ ειναι στιβαρο κ στα 150
ειναι πολυ ομορφο κ σιγουρα δεν θα κλαις τα 25 σου ?

μετα
τσεκαρε αν εχεις διαρροες στα καλαμια


Τα καλαμια ειναι οκ,εγινε σερβις προσφατα...



Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ακομα κ σε αφρικα το κοντο φτερακι τα σπαει!

:evil:


Αυτο το φτερακι που μπορω να το βρω???

Και σε τι τιμη βρησκεται???


καμια φωτο του υπαρχει?

fantacid
22/04/2008, 15:52
1 (http://www.ridegear.com/images/items/AcerbisFendersktm.jpg)

2 (http://www.cyclegear.com/images/16803305_310x232.jpg)


20-30?

animalcopy
22/04/2008, 15:53
ΜΗΝ ΑΛΑΖΕΙΣ ΦΤΕΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
χαμενα λεφτα, σιγουρα το προβλημα σου δεν ειναι εκει, οκ το φτερο ελατωνει το κουνημα αλλα οχι δραματικα οσο φανταζεσε δηλαδη. το κουνημα που περιγραφεις δεν ειναι νορμαλ.
εγω σου προτεινω να βαλεις μια καλη γεφυρα (στο μανισιο φτερο) να κοιταξεις τα ρουλμαν απο τις μανες του τιμονιου, και να κανεις μια ζυγοσταθμηση (κατα προτημηση σε ηλεκτρονικη) τα ελαστικα σου. μονο ετσι θα λυθει το προβλημα σου χωρις περιτα εξοδα......
Σου μιλαω εκ πειρας το χτ μου αυτη τη στιγμη δεν κουναει καθολου αν και δε το εχω παει πανω απο 130χλμ γιατι το ψιλο στρωνω και δεν θελω να το σκασω ακομα.

http://i206.photobucket.com/albums/bb300/animalcopy/DSC00207.jpg

p@nos
22/04/2008, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από animalcopy
ΜΗΝ ΑΛΑΖΕΙΣ ΦΤΕΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
χαμενα λεφτα, σιγουρα το προβλημα σου δεν ειναι εκει, οκ το φτερο ελατωνει το κουνημα αλλα οχι δραματικα οσο φανταζεσε δηλαδη. το κουνημα που περιγραφεις δεν ειναι νορμαλ.
εγω σου προτεινω να βαλεις μια καλη γεφυρα (στο μανισιο φτερο) να κοιταξεις τα ρουλμαν απο τις μανες του τιμονιου, και να κανεις μια ζυγοσταθμηση (κατα προτημηση σε ηλεκτρονικη) τα ελαστικα σου. μονο ετσι θα λυθει το προβλημα σου χωρις περιτα εξοδα......
Σου μιλαω εκ πειρας το χτ μου αυτη τη στιγμη δεν κουναει καθολου αν και δε το εχω παει πανω απο 130χλμ γιατι το ψιλο στρωνω και δεν θελω να το σκασω ακομα.

http://i206.photobucket.com/albums/bb300/animalcopy/DSC00207.jpg





To θεμα ειναι οτι το κουνημα μειωθηκε παρα πολυ οταν εβγαλα το φτερο και μαλιστα ταξιδεψα ανετα χωρις κουνηματα...

Τι να πω ρε γμτ δεν ξερω,μετα τις γιορτες θα του κανω ενα γενικο ελεγχο...

hraklisxt
24/04/2008, 01:08
παιδια και μενα κουναγε και το μηχανακι εχει 9.000 χιλιομετρα...με την γεφυρα στανιαρε ομως !!!ειναι βαρκα γιαλο το ΧΤ MHN CAXNETE ΓΙΑ ΒΛΑΒΗ!!!

manolis_κa
12/05/2008, 21:04
Γειά σας, μέχρι πριν 1 μήνα είχα XT600E επί 11 χρόνια, πολύ καλή μηχανή γιά όλες τις δουλειές. Πριν αρχίσετε να ψάχνετε για βλάβες διαβάzετε το user manual. Γιά το κούνημα τώρα, το XT600E είναι μηχανή on-off ή μήπως off-on, πάνω από 130 κουνάει εκτός αν πάει κανένας ευθεία, οπότε πάει και λίγο περισσότερο. Γιά μεγαλύτερες ταχύτητες "αλλαγή ελαστικού με ένα δρόμου, ενίσχυση φτερού ή ακόμη καλύτερα αλλαγή φτερού με ένα χαμηλό και τέλος γέφυρα στο μπροστινό σύστημα ανάρτησης.