PDA

View Full Version : MULTI 620 vs S2R 800



liospi
13/12/2004, 12:53
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα
Διαθέτω γύρω στα 9.000 χιλιάρικα και σκέφτομαι για καινούριο μηχάνημα
Λέω για το μούλτι 620 ή το τερατάκι S2R
Ακούω γνώμες
Δεν το θέλω για καθημερινή χρήση διότι παίζει σκούτερ
Ακούω γνώμες και για άλλες μοτοσικλέτες με αυτά τα χρήματα

Θανκς


6506

GST
13/12/2004, 13:06
αν ειναι να παρεις multi να παρεις το 1000 αν και ξεφευγει απο το ποσο που διαθετεις...τωρα για S2R ουσιαστικα η διαφορες με το 800 μονστερ που ξεραμε ειναι εμφανισιακες ....καλο ειναι στριφτερο και ροπατο....χωρις ομως τρελεσ ιποδυνναμεις αν αυτο σε ενδιαφερει.......και τα 2 ειναι ομως μοντελα που τωρα θα βγουν στην αγορα ..προσωπικα δεν τα εχω δει ακομα....

αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι τι μηχανη θες για τις αποδρασεις σου εκτος πολης....το multi εχει σιγουρα καλυτερη προστασια απο αερα....αν παντωσ θελεις ευρωπαικο με αυτα τα λεφτα κοντα ειναι και το tuono της aprilia το οποιο προσωπικα το θεωρω το κορυφαιο γυμνο της κατηγοριας.....πανω απο ολα ομως πρεπει να αποφασισεις τι ειδος μηχανη θελεις εσυ και μετα να μας ρωτασ γιατι ετσι θα μπερδευτεις περισσοτερο.

liospi
13/12/2004, 13:56
kalispera GST

1os Logos.......
thelw ena mixanima na to goustarw
na akouw to thorivo kai na goustarw
na to gyalizw kai na goustarw

den thelw treli ippodinami, den eimai grygoros
alla eimai strifteros
oso paw se eythia mpenw kai se strofi
exw ksisei maspie se bros (oso kai na fenete apisteyto)

den thelw mixanaki me polla plastika
(se 2 xronia tha dixnei 10 xronwn)

kai oi voltes ektos athinas apo anoiksi me oktwvri ews xalkida
kai peloponiso
ayta........

GST
13/12/2004, 14:41
τοτε παρε το s2r απο στρφιλικι δεν προκειτε να απογοητευτεις και αφου ειχες και bros ο αερας δεν θα σε πειραζει ....τωρα παιζει και το tuono οπως σου ειπα και πιο πανω ...σαφως πιο δυνατο απο την δουδουκα...δες πιο σου την δινει περισσοτερο και καλες βολτες:cool:

Julius
13/12/2004, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από liospi
kalispera GST

1os Logos.......
thelw ena mixanima na to goustarw
na akouw to thorivo kai na goustarw
na to gyalizw kai na goustarw


Touno


Αρχικά δημιουργήθηκε από liospi
kalispera GST
den thelw treli ippodinami, den eimai grygoros
alla eimai strifteros
oso paw se eythia mpenw kai se strofi
exw ksisei maspie se bros (oso kai na fenete apisteyto)


Καλύτερα να το έχεις και να μην το χρησιμοποιείς παρά να μην το έχεις και να το πεθυμήσεις (Ντοιιιιν), με λίγα λόγια.... Touno


Αρχικά δημιουργήθηκε από liospi
kalispera GST
den thelw mixanaki me polla plastika
(se 2 xronia tha dixnei 10 xronwn)


Μόνο τα απαραίτητα για προστασία από τον αέρα τίποτα παραπάνω....... Touno


Αρχικά δημιουργήθηκε από liospi
kalispera GST
kai oi voltes ektos athinas apo anoiksi me oktwvri ews xalkida
kai peloponiso
ayta........

Γρήγορες, αργές, μακρινές, κοντινές, στριφτερές, εθνικές……. Touno


6507

milaber
13/12/2004, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
τωρα για S2R ουσιαστικα η διαφορες με το 800 μονστερ που ξεραμε ειναι εμφανισιακες ....

Γιώργο δεν νομίζω πως είναι μόνο εκεί οι αλλαγές.

Η Ducati ανακοινώνει καταρχήν μερικά παραπάνω αλογάκια στις μεσαίες από το 800 και 4 παραπάνω στην μέγιστη ιπποδύναμη.

Άλλαξαν τις εξατμίσεις με δύο Termignoni που του δίνει κάι καλύτερο ήχο και του φόρεσαν και μονόμπρατσο. Άλλαξαν τις ζάντες με ελαφρύτερες πεντάμπρατσες με πιο φαρδύ πίσω λάστιχο και τέλος κάτι πρέπει να άλλαξαν και στις αναρτήσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Και επειδή το νέο κοκινόμαυρό χρώμμα γαμάει εγώ προτείνω S2R!

:wave2: :wave2: :wave2:

GST
14/12/2004, 07:56
εχεις δικιο ρε αλλα τα τελικα δεν ειναι termignioni ειναι αυτα που φοραει και s4r και εχουν μεταφερθει στην μια πλευρα γιατι τα αλλα ευρισκαν στις μεγαλες κλισεις ......τωρα οι ζαντες ειναι διαφορα γραμμαριων απο αυτες που φοραγε πριν (αλουμινιο και στις 2 περιπτωσεις) οσο για το μονομπρατσο ναι ειναι super!!! πανω κατω ομως εχει τις ιδιες επιδοσεις και εχει υποστει τις αναλογες αλλαγες για να μιασει στο μεγαλο του αδερφακι ......που δεν εχει καμια σχεση σε αποδοση .........σε συγκριση με το tuono οσον αφορα την αποδοση ειναι εκτος ανταγωνισμου ......

liospi
14/12/2004, 09:09
Καλημέρα παιδιά

ευχαριστώ για τις απαντήσεις....

το tuono το έχω κάνει τέστ ράιντ, και είναι όντος απίστευτο...

ιπποδύναμη εκεί που την θέλεις και όπως την θέλεις...
πολύ καλή θέση οδήγισης και σούπερ θόρυβο...

ξέρετε τι με χάλασε;
οτι μέχρι να ζεσταθεί (70 C) και όχι (45 C) έσβηνε... και μου έσπαγε τ'@ρχιδι@ να μπει η νεκρά

το ερωτεύτικα όμως, δεν λέω...

εάν δώσω 6.000 και τα υπόλοιπα 4.000 σε δόσεις για το S2r
θέλω άλλα 2.000 για το tuono (7.000 δρχ) για μένα είναι σεβαστό ποσό...

την καλημέρα μου και πάλι

milaber
14/12/2004, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
εχεις δικιο ρε αλλα τα τελικα δεν ειναι termignioni ειναι αυτα που φοραει και s4r και εχουν μεταφερθει στην μια πλευρα γιατι τα αλλα ευρισκαν στις μεγαλες κλισεις

Eίναι Termignoni!
Το γράφουν και πάνω αλλά όχι με το πολύχρωμμο ταμπελάκι αλλά με τυπωμένο το σχέδιο.

Με ή χωρίς πάντως είναι αριστούργημα (τουλάχιστον για τα μάτια που μπορώ να μιλήσω) το μηχανάκι!

:evil: :evil: :evil:

dimk
26/12/2004, 16:40
και μου έσπαγε τ'@ρχιδι@ να μπει η νεκρά

Εχω ενα Μ620 Capirex στο οποιο η νεκρα δεν μπαίνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.Ειναι κοινο προβλημα σε μηχανες με υγρο συμπλεκτη.Οπως και το οτι μερικες φορες σβηνουν οταν βαλεις 1η μετα απο καμμια μερα ακινησιας(κολλανε οι δισκοι).Παντως ψηφιζω S2R δαγκωτο!

DimST
29/12/2004, 09:53
Καλό είναι να ζεσταίνετε το μοτέρ πρίν ξεκινήσετε και σίγουρα κοινό πρόβλημα σε μηχανάκια με υγρό συμπλέκτη δεν είναι dimk αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Για την περίπτωση του τουόνο μάλλον τα λάδια στο μοτέρ ήταν άθλια. Απ'όσο μπορώ να σου πώ τέτοια προβλήματα δεν παίζουν στα απρίλια και σίγουρα αυτός δεν είναι λόγος για να μην αγοράσεις απρίλια και να αγοράσεις ντουκάτι (!). Το ζέσταμα και στις δύο περιπτώσεις μοτοσυκλετών είναι απαίτηση και όχι ανάγκη.

Όπως και να έχει εφόσων δεν μπορείς να αγοράσεις απρίλια κοίτα προς S2R, συνολικά, γνώμη μου είναι, πως αξίζει περισσότερο σαν μοτοσυκλέτα για αυτά τα λεφτά σε σχέση με το μικρό Multi.

liospi
30/12/2004, 10:33
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις

μάλλον για το s2r κλείνω

στο κόκκινο με λευκές ζαντες
κάτι άλλο που θά ήθελα να ρωτήσω
τι πρέπει να προσέχω σε ένα τερατάκι?
από service που εχετε μήνει ευχαριστημένοι

ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους


7165

Runner Ducati
21/04/2005, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimk
και μου έσπαγε τ'@ρχιδι@ να μπει η νεκρά

Εχω ενα Μ620 Capirex στο οποιο η νεκρα δεν μπαίνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.Ειναι κοινο προβλημα σε μηχανες με υγρο συμπλεκτη.Οπως και το οτι μερικες φορες σβηνουν οταν βαλεις 1η μετα απο καμμια μερα ακινησιας(κολλανε οι δισκοι).Παντως ψηφιζω S2R δαγκωτο!

ασχετο αλλα απλα ισως βοηθησει....
Ειχα το Moνστερ 600 του 2001, και τωρα εχω ενα Μονστερ 800 του 2003, μεταχειρισμενα και τα 2 τα πηρα, δεν ειχα ποτε ιδιαιτερο προβλημα, απλα θελουν αυτα που ειχα-εχω ζεσταμα και λιγη χρηση-περπατημα να ζεσταθουν τα λαδια, ισως αυτο που λες προερχεται απο τα λαδια(?)... ισως λεω, τι βαζεις??? στο 600 εβαζα Shell Advance αυτα που ελεγε η μαμα, και δεν ειχα προβλημα (μεχρι να ζεσταθει λιγο βεβαια), και επισης τα αλλαζα στο διαστημα απο 4.000 μεχρι 5.000χλμ το πολυ, γιατι μετα τα 4000 τα Shell τουλαχιστον επεφτε η αποδωση τους, τωρα αυτο που πηρα εχει Agip λαδια ακομα, στην αρχη μολις το βαλω μπροστα για κανα 5 λεπτο, η 3-4 χλμ, οκ θελει ενα πανω-κατω σε 2 φαναρια να βαλεις την νεκρα, μετα ομως δουλευει πολυ ωραια..........................
:)

Runner Ducati
21/04/2005, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από liospi
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα
Διαθέτω γύρω στα 9.000 χιλιάρικα και σκέφτομαι για καινούριο μηχάνημα
Λέω για το μούλτι 620 ή το τερατάκι S2R
Ακούω γνώμες
Δεν το θέλω για καθημερινή χρήση διότι παίζει σκούτερ
Ακούω γνώμες και για άλλες μοτοσικλέτες με αυτά τα χρήματα

Θανκς

Καλησπερα, λοιπον και τα 2 μηχανακια ειναι υπεροχα, σημαντικοτερες διαφορες ειναι η δυναμη του 800, και η διαφορετικη θεση οδηγησης, εαν σκοπευεις ειδικα να κρατησεις το Ducati σου, και σε βολευει, η καλυτερα σου αρεσει η πιο σπορ οδηγηση του S2R προτιμησε το, εχει δυναμη να διασκεδαζεις παντου σχεδον, ειναι πολυ καλα στημενο για επαρχιακα και ορεινα στροφιλικια, πανευκολο μολις το μαθεις, και εξαιρετικο και για πιστα εαν θελησης καποια στιγμη να μπεις, με ενα μασκακι πας ταξιδακια και το 800 με την ροπη δεν εχει προβλημα στις εθνικες, οχι οτι εχει το 620, αλλα περισσοτερα κυβικα=καλυτερα στην εθνικη, εαν προσεχεις λιγο το γκαζι σε γυαλιστερους δρομους απλα δεν εχεις να ανησυχεις για τιποτε αλλο, εξαιρετικη και ασφαλης μοτοσυκλετα, με πλαισιο-αναρτησεις-στησιμο για πολυ περισσοτερα αλογα.... και ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ....
ολα αυτα εαν υποθεσουμε οτι ειχες και καποια μοτοσυκλετα παλιοτερα ετσι???
αλλιως εαν δεν ειχες ποτε, και το Multi620 μια χαρα ειναι να σε βαλει στο τρυπακι της διασκεδασης και των Ducati, και αυτο στιβει εξισου καλα, ΟΛΑ τα Ducati στριβουν εκπληκτικα γρηγορα......... (δεν στριβουν ομως μονα τους, θελουν και αυτα γνωση και ικανοτητα)



:) :beer:

sotosfz6
12/05/2005, 19:10
το s2r ειναι πανεμορφο και για αυτο θα το στηριξω....ααα... ειναι και γυμνο!!!
το μαυρο με την κοκκινη ριγα ειναι απαιχτο..καλησπερες
:beer:

GTZ750
12/05/2005, 20:10
παρε Z!!!!!!
ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ ΛΥΣΗ!!!!:wave2: :wave2: :wave2:


13894